Bram Leeuwenhoek verbaasde zich over drukte om onbenulligheden Tsjechische ijshockeyers voelden zich tekort gedaan Karl Schnabl sprong verder dan het „troetelkind" Goud, zilver, brons Slalom dubbel succes voor Italië Ivar Formo, toch nog goud voor Noorwegen Eerste en laatste goud voor Oostenrijk Vlokken uit Innsbruck LEIDSE COURANT PAGINA 10 INNSBRUCK Terwijl een aansteker de brand steekt in een zojuist gestopte pijp en nadat een vluchtig ontbijt naar binnen is gewerkt, zet Bram Leeuwenhoek, de 51-jarige hoofddocent aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding zich achter zijn bureau. Hij heeft het beslist moeilijk gehad de afgelopen zeventien dagen. „Al die moeilijkheden die hier zijn geweest, zijn voor mij als persoon onbegrijpelijk. Eigenlijk beschouw ik ze als niet volwaardig voor mensen die sport op zo'n niveau bedrijven. Ik heb me hier echt verbaasd over alle onbenulligheden waar sommige mensen zich hier verschrikke lijk druk over hebben gemaakt. Zo'n Garretsen, dat is toch een man van boven de dertig. Dan mag je toch verwachten dat hij zo verstandig blijkt om thuis te blijven. Dat is nog maar één ding. Uitspraken van officials hebben ook voor de nodige onrust gezorgd". De verbazing over zoveel on begrip voor de positie van de sportman tijdens een Olym pisch gebeuren glijdt over het gezicht van Bram Leeuwen hoek. „Ik breng het altijd te rug tot een eenvoudig princi pe: het gezond verstand van die Ipiding moeten geven. Iedereen moet zich doorlopend realiseren dat elke uitspraak, tegen wie dan ook, op een goudschaaltje wordt gelegd. Daarbij moet voorko men worden dat er ook maar enige irritatie kan ontstaan. Dat laatste is in Innsbruck Van onze verslaggever in Innsbruck ROB VAN DEURSEN door enkele mensen wel eens vergeten". Leeuwenhoek denkt veel na alvorens hij spreekt. Hij wil geen herrie. Hij moet deze zo mer ook nog naar Montreal. Toch verschijnt een lichte uit drukking van boosheid in zijn ogen als je wat zeurt over de definitieve samenstelling van de ploeg voor Innsbruck. Ook Bram Leeuwenhoek kan er niet omheen dat het allemaal een beetje vreemd is gegaan. De dames kregen een Olym pisch kaartje via een eenmali ge prestatie in Inzeil, Derksen, Vriend zij kwamen door de griep in het geheel niet in actie en Bazen friemelden de achterdeur open in Davos en Madonna di Campiglia. Bram Leeuwenhoek was een fervent tegenstander van het sturen van ook maar een da me naar Innsbruck, maar hij verloor het spel in de vergade ring van het NOC. Dus zei hij nu: „Als de beslissing eenmaal door het gehele college geno men is, moet je daar achter gaan staan. Ook niet later zeg gen, dat je het persoonlijk an ders zag. De dames reden niet zo absurd slecht dat ik ze ten koste van alles thuis wilde houden. Daarbij moet je je afvragen of je het na de gou den tijden van Stien Baas-Ka 1- ser en Atje Keulen-Deelstra wel zou kunnen verantwoor den om deze tak van schaats sport helemaal weg te laten". Zoals Bram Leeuwenhoek ook zijn eigen gedachten zal heb ben over het feit dat de Neder landse schaatsers weigerden een griepprik te nemen. Het blijft natuurlijk opmerkelijk dat Hans van Helden en Piet Kleine, die sinds de Neder landse kampioenschappen ei genlijk al zeker waren van Innsbruck, gespaard bleven voor de griep, terwijl Jan Derksen, Klaas Vriend en Jan Bazen die nog weken daarna moesten knokken voor een plaats in de Olympische equi pe, erg vatbaar waren. Bram Leeuwenhoek: „Daar heb ik nog niet aan gedacht, maar het zou er mee te maken kun nen hebben". Weer een „gematigd" ant woord. Maar dit volgende ver klaart alles: „Ik zou echt wil len zeggen, wat ik er van vind. Maar dat kan in mijn positie niet". INSSBRUCK De eindstand van de medaillever deling van de twaalfde Olympische Winterspelen ziet er als volgt uit: Rusland Oost-Duitsland Verenigde Staten Noorwegen West-Duitsland Finland Oostenrijk Zwitserland Nederland Italië Canada Groot-B rittanniee Tsjecho-Slowakije Liechtenstein Zweden Frankrijk goud zilver brons 13 Alsof hij het nog niet kan geloven. Piero Gros, slalomwinnaar, probeert de tranenstroom te stoppen als hij ziet dat hij goud heeft gewonnen. INNSBRUCK De slalom bij de heren is een eclatant succes voor Italië geworden. Piero Gros en Gustavo Thoeni veroverden goud en zilver. Het brons was verrassend voor de Liechtensteiner Willy Frommelt. De slalom was het laatste Al pine-onderdeel op de Axamer Lizum. De vele toeschouwers, die de sneeuwstorm trotseer den, waren in de tweede man che getuigen van een valpartij van de Zweedse favoriet Inge- mar Stenmark. Zijn val maak te de Italianen Gros en Thoeni op slag tot de absolute kans hebbers. Thoeni, die vorige week teleur stelde door op de reuzeslalom niet verder tekomen dan de vierde plaats, bezette na de eerste manche de tweede plaats achter de Liechtenstei ner Frommelt, die wel als snel ste over de piste ging. Zowel Thoeni als Frommelt waren in de tweede serie echter kan sloos tegen Gros. De Italiaan was onstuimig in zijn jacht naar Olympisch goud. Hij nam risico's, maar slaagde in zijn opzet. Na de eerste manche had het er nog naar uitgezien, dat de Italianen alle medailles zouden inpalmen. Franco Bieler had met zijn vierde positie goede uitzichten op brons, maar in de tweede serie raakte hij een poortje en was kansloos. Bakkebaarden en wenkbrauwen bedekt met sneeuw maar ook de lach van de winnaar op het gezicht van Ivar Formo. mers de eerste ring van 25 kilometer hadden voltooid, was Formo zelfs een halve mi nuut achter geraakt op de snelste man van dat moment, de Amerikaan Bill Koch. Maar terwijl Rotsjev en Koch terug zakten zij eindigden resp. als twaalfde en dertiende op meer dan zeven minuten van Formo rukte de Noor gelei delijk op. Met nog tien kilome ter voor de boeg in de hevige sneeuwval had hij een halve minuut winst op Gert-Dieter Klause en die marge werd nog groter in de slotfase, waardoor de Noorse skiërs bij het schei den van de markt er nog in slaagden eindelijk een gouden medaille te veroveren. Rusland, dat de ski-loopnum mers had beheerst, had slechts één deelnemer bij de eerste tien. INNSBRUCK De 24-jarige Noorse student Ivar Formo heeft de gouden medaille op de 50 km. ski-loop in het laat ste deel van het parkoers ver overd. Na 15 km. had hij twintig se conden achterstand op de Rus Rotsjev, die op dat moment in eerste positie lag. Tien kilome ter verder, nadat de deelne- INNSBRUCK Het door griep gedesorganiseerde Tsjechische ijshockeyteam is zaterdagavond 4 mi nuten en 23 seconden van de Olympische titel verwijderd gebleven. Toen leidde het team van Jaro Starsi in de finale tegen Rusland met 3-2. Daarna scoorden de Russen binnen 24 seconden tweemaal waardoor Rusland, de veertienvoudige wereldkampioen, toch met het Olympisch goud ging strijken. Enkele uren eerder was de strijd om het Olympisch brons met een nog geringere marge beslist De computer moest er aan te pas komen om de teams m de juiste eindpositie te klas seren toen West-Duitsland met 4-1 van de Verenigde Staten had gewonnen. Een verschil van een veertigduizendste doelpunt bleek West-Duitsland het brons te hebben opgele verd. De met inzet van alle krachten spelende Tsjechen verrasten de Russen in de openingsfase door treffers van Novy en Hlinka. De Russen sloegen te rug door Sjoedrin en Petrov. Tsjecho Slowakije nam nog eenmaal een voorsprong, door Eduard Novak, waarna vijf minuten voor tijd de Russen binnen 24 seconden met tref fers van Jakoesjev en Sjaka- mov de strijd beslisten. Bij het laatste doelpunt maakte de Ts jechische doelman Holecek, die ondanks griep de Russi sche aanvallen op voorbeeldi ge wijze het hoofd had gebo den. zijn eerste fout. „Ondanks twaalf zieke spelers hadden we toch kunnen win nen", merkte de Tsjechische trainer Jano Starsi na afloop verbitterd op, „als de Zweedse scheidsrechter Hanqvist niet in de derde speeltijd een regle mentair doelpunt had afge keurd en vijf minuten voor tijd niet Novak zonder reden naar de strafbank had ge stuurd. Dat kostte ons precies de twee beslissende doelpun ten". Het Olympisch ijshockeytoer- nooi is wat het aantal bezoe kers betreft een succes gewor den. Voor de vijftien wedstrij den in de a-poule werden niet minder dan 115.000 entree- kaarten verkocht. Zo blij kunnen Russische ijshockeyers zijn als zij na zware strijd (weer) de A-poule hebben gewonnen. Eindstand groep a Rusland 5 Tsjecho 10 40-11 Slowa- 6 17-10 West-Duitsland 5 4 21- Verenigde 19-18 Polen 5 2 0 3 4 15-21 5 0 0 5 0 9-37 INNSBRUCK De 22-jarige Oostenrijker Karl Schnabl heeft er gisteren voor gezorgd dat het Oostenrijkse publiek voor de tweede keer tevreden naar huis kon gaan. Na de zege van zijn landgenoot Franz Klammer in de afda ling bij het alpine-skiën, won Schnabl het springen van de negentig-meter-schans. Met een tweede plaats van Anton Innauer werd het voor zestig duizend uitzinnige toeschou wers zelfs een dubbele Oos tenrijkse zege. Het was de revanche voor de nederlaag op de zeventig-me terschans, waar de Oostduit sers een dubbele overwinning grepen door Hans-George Aschenbach en Jochen Dan- nenberg. Het Oostenrijkse pu bliek trachtte op onsportieve wijze met fluitconcerten de Oostduitsers op de Bergisel uit hun concentratie te halen. Oostenrijks „troetelkind", de 18-jarige Anton Innauer, bracht het publiek met een Oostemijk won door Franz Klammer de eerste Olympische medaille, door Karl Schnabl (foto) ook de laatste. geweldige openmgssprong ser Jochen Dannenberg bleef (102,5 m^ter 126,5 punten) in niet ver achter (102 meter), vervoering. Maar de Oostduit- terwijl Schnabl (97,5 meter - 117,5 punten) de derde plaats na de eerste manche bezette. Met een uitstekende tweede sprong (97 meter) en een uit zonderlijk hoge waardering voor zijn stijl (117.3 punten) reikte Schnabl tenslotte naar het goud. Hij verwees Innauer, die in de tweede sprong niet verder kwam dan 91 meter, naar de tweede plaats. Oost- Duitsland bezette met Henry Glass en Jochen Dannenberg nog wel de derde en vierde plaats, maar de vijfde plaats van Reinhold Bachler en de zesde van Hans Wallner com pleteerden het Oostenrijkse Karl Schnabl was zichtbaar- verrast met zijn overwinning. „Het is voor mij onbegrijpelijk waarom mijn tweede sprong zoveel verder reikte dan die van mijn concurrenten." An ton Innauer over zijn neder laag tegen Schabl: „De hoofd zaak is, dat een Oostenrijker de gouden medaille heeft ge wonnen". Zo won Oostenrijk in Innsbruck de eerste en de laatste gouden medaille van de Olympische Winterspelen. De directeur van het casino in Seefeld, een wintersport stadje op vijftien kilometer af stand van Innsbruck, Franz, is bijzonder tevreden over de Winterspelen In de afgelopen dagen boekte het casino, een van de negen speelbanken in Oostenrijk, een omzetstijging van 54 procent. De Nederlanders waren in Seefeld welkome gasten. Da gelijks reden er drie extra-ca sino-bussen van Innsbruck naar Seefeld. De directeur van het casino heeft wel een groot probleem moeten oplossen. Een bezoe ker van het casino, het voor zijn entreeprijs van 50 shilling (inclusief twee gratis fiches) de bank springen. De onbekend gebleven bezoeker had kenne lijk twee geluksfiches gekre- gen, want hij bleef de hele avond winnen. Hij ging met ruim zeventigduizend gulden naar huis, terwijl hij slechts zeveneneenhalve gulden had ingezet. Op de laatste dag van de Winterspelen werd in Olympisch dorp een grote in-| ternationale ruilbeurs gehou den. De deelnemers ruilden trainingsjacks, speldjes, foto's, aanplakbiljetten en vele ande re artikelen. Bij een van de stands hing een groot aanplak- biljet, waarop stond: „Wij rui- j len ook trainers en coaches; De medaillewinnaars vani de Oostduitse ploeg zullen alsi dank voor hun prestaties doaj de DDR-president worden ont vangen. Bovendien zal hen een gratis vakantiereis (met vrouw of verloofde) naar Cuba wor den aangeboden. De trip van de Nederlandse schaatsploeg heeft het Neder lands Olympisch Comité ruim zestigduizend gulden gekost. Jan Stap, secretaris-penning- meester van het NOC en in het dagelijks leven financieel di recteur van Heineken, heeft zonder problemen dit geld op tafel gebracht. Volgens Stap is door het NOC een miljoen gul den voor de reizen naar Inns bruck en Montreal uitgetrok ken. „Dank zij de verdelings commissie van de Stichting Nederlandse Sporttoto hebben we het geld bijeen gekregen. De Winterspelen hebben ge lukkig niet veel gekost, maar voor Montreal hebben we een begroting van ruim acht ton". De twee gouden medailles van Rosi Mittermaier leveren de Westduitse Skibond het lie ve sommetje van twintigdui zend gulden op. De Franse skifabrikant had beloofd dit bedrag te zullen schenken als Rosi Mittermaier met zijn skies het Olympisch goud zou winnen. Olympische Spelen kosten handen vol geld. Het Russisch Olympisch Comité overweegt om voor de te organiseren Spelen in 1980 een grote inter nationale loterij te organise ren. Het Olympisch Comité zoekt naar mogelijkheden aan „buitenlands kapitaal" te .komen. Rusland wil een inter nationaal comité vormen, die deze grote internationale lote rij, met als hoofdprijs een mil joen dollar (ruim twee en een half miljoen gulden) zal orga niseren. Het is al zeker dat de bouw van het Olympisch dorp zal worden verzorgd door Franse en Amerikaanse maat schappijen. De Russen willen op deze manier buitenlands kapitaal investeren. De ongeveer tachtigduizend toeschouwers bij het skisprin gen en de sluitingsplechtigheid hebben ervoor gezorgd, dat het totaal aantal bezoekers tij dens de twaalfde Olympische Winterspelen het miljoen heeft overschreden. Dat is ongeveer 25 procent meer dan in 1964, toen de Winterspelen ook in Innsbruck werden gehouden. De ene Olympische winnaar hoopt op een baantje als post bode (Kleine), de andere (Rosi Mittermayer) heeft een aanbod gekregen om voor een „onkos tenvergoeding" van ƒ350.000,- reclame te maken voor een in Engeland gevestigd wereld concern.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10