Felle kritiek op organisatie en hoofdscheidsrechter Kapitanov Zilver is mooi maar het was voor Dianne de Leeuw troostprijs Niemand had rekening gehouden met Cathy Kreiner Pfrommer: „Deze Winterspelen waardeloos STENSJHEMMET WEIGERDE TE STARTEN OP TIEN KILOMETER LEIDSE COURANT, PAGIN A 9 INNSBRUCK Opnieuw een dag van relletjes en ontevreden heid. Het Olympisch schaatstoernooi voor heren verliep ook op de derde dag niet geheel vlekkeloos. Piet Kleine, een van de favorieten op de 1500 meter, verloor de kans op Olympisch eremetaal door een nalatigheid van de hoofdscheidsrechter, de Rus Kapitanov, of door onvoldoende ervaring van de chef d'équipe Jan Busscher. De bronzen medaille van Hans van Helden kon de stemming in het Nederlandse kamp niet vrolij ker maken. Toch was de prestatie van de grillige Van Helden er een van Olympisch niveau. Van Helden had juist op deze afstand zijn zinnen gezet. De schaatsmijl is zijn sterkste afstand en voor de start was hij al vrijwel zeker van een gouden medaille. „Logisch dat ik iets teleurgesteld ben", zei Van Helden onmiddellijk nadat Jan Egil Storholt hem had verslagen. „Ik kan wel excuses zoeken door te zeggen dat de concentratie was verminderd door het steeds weer uitstellen van de start, maar dat zou niet eerlijk zijn. Sportief gezien was deze 1500 meter een van de mooiste uit mijn carrière. De omstandigheden veel wind en gelijke temperatuur waren dezelfde. Jan Egil Storholt en Kondakov waren vandaag sneller. Ik ben blij met de bronzen medaille, hoewel goud natuurlijk mooier zou zijn geweest". Hans van Helden uitte weer veel kritiek op de amateuristische wijze waarop het Olympisch toernooi wordt georganiseerd. Van onze verslaggever in Innsbruck WIL VAN DER PLAS Er zou om tien uur worden be gonnen. Hoofdscheidsrechter Ook coach Leen Pfrommer Kapitanov stelde de start tien was ontevreden over de orga- minuten uit De reden, wijzigin- nlsatie. „Een gewone club gen in de ritten door de afwezig- wedstrijd in Heerenveen is heid van vier rijders die met beter georganiseerd dan dit griep in het Olympisch dorp Olympisch toernooi. Het is gebleven waren. Tien over tien een schande dat er „ama- werd de start opnieuw uitge teurs" bezig zijn geweest met steld en daarna nog eenmaal de schaatssport. Deze Olympi- zodat Hans van Helden bijna sche Winterspelen waren een half uur had moeten wach- waardeloos", zei een briesen ten. „Schaatsen uit en schaatsen de Leen Pfrommer na afloop aan", dat bevordert de concen- van de rit van Piet Kleine, die tratie niet. De rijders, die in de door een misverstand te laat eerste ritten moesten starten, aan de start kwam en bijna zijn daar de dupe van gewor- door Kapitanov was gedis- den". aldus Hans van Helden. kwalificeerd. Coach Leen Pfrommer langs de baan. Hij wist dat hij Piet Kleine vergeefs coachte en zijn toorn na afloop mondde uit in een protest bij de ISU. „Piet Kleine was zich nog aan het warm lopen toen hij opge roepen werd voor de start. Niemand had mij gewaar schuwd. Donderdagavond, bij de loting, had hoofdscheids rechter Kapitanov meegedeeld dat er driemaal zou worden gedweild: na iedere zes ritten", aldus Leen Pfrommer. „Door de afwezigheid van Ar chie Marshall. Masayuki Ka- wahara en Tom Overend wer den de ritten opnieuw inge deeld. De herindeling was ook de reden van de vertraging bij de start. Piet Kleine zou in de veertiende rit tegen Franz Krienbühl starten, maar door de verschuivingen kwamen beide rijders in de twaalfde rit. Niemand heeft mij of Bus scher. de chef d'équipe van de Nederlandse ploeg op de hoog te gebracht. Voor de wedstrijd had ik tegen Piet Kleine ge zegd dat hij in de tweede rit na de tweede dweilpauze aan de start moest komen. Er zijn grote fouten gemaakt, die het schaatsen als Olympische sport geen goed hebben ge daan". Protest Leen Pfrommer zocht onmid dellijk Henny Roos vice- president van de ISU op om zich te laten adviseren over de te volgen procedure. Roos. die in Innsbruck geen functie vervulde, adviseerde Pfrom mer een officieel protest in te dienen. Direct na afloop van de 1500 meter stelde Pfrom mer met chef de mission .Bram Leeuwenhoek, een pro test op. mogelijk, maar wel om de or ganisatie op de fouten te wij- zen", aldus Bram Leeuwen hoek. Leen Pfrommer was des dui vels over de slechte organisa tie. „Het is een schande dat de Rus Kapitanov in Innsbruck hoofdscheidsrechter is. Hij loopt al jaren achter en spreekt nota bene geen woord over de grens. Bij mijn protes ten riep hij steeds: njet. Tij dens deze Winterspelen heeft hij steeds een tolk bij zich. Waarom wijst de ISU geen andere scheidsrechter aan. Per slot van rekening zijn de Olympische Spelen toch inter nationale wedstrijden. De taal barrière en de eigengereidheid van Kapitanov hebben een schaduw geworpen over de twaalfde Winterspelen". „Ook in de voorgaande dagen zijn er fouten gemaakt Denk eens aan de dagen dat het ijs verpest werd door warm wa ter. En door een schaafmachi ne in plaats van een dweilma- chine. Eergisteren had Kapita nov de ijsmaker van het Olym- pia-stadion opdracht gegeven de vriesmachines op nul gra den te zetten, terwijl de tempe ratuur buiten steeds hoger werd. De toplaag werd fon dantijs. Later is gebleken dat Kapitanov deze order had uit gevaardigd omdat hij had ge hoord dat het ijs in Davos het beste was als het nul graden is. Een lachertje, want in Inns bruck is het kunstijs en in Davos natuurijs". Paniek in Noorse schaatsploeg Jan Egil Storholt zwaait met de Noorse vlag nadat hij goud op de mijl heeft veroverd. INNSBRUCK Er heerst grote paniek in de Noorse herenkern ploeg. Ondanks het feit dat tot nu toe twee gouden medailles werden binnengehaald, worden de conflicten steeds groter. Kay Stensjhemmet, de Europese kampioen van veertien dagen geleden, weigerde op de tien kilometer uit te komen. Officieel trachtten de Noorse officials gistermiddag te „verkopen" dat ook Stensjhemmet was geveld door de griep, maar de waarheid is dat de Europese kampioen niet van star} gaat omdat hij gisteren het recht meende te hebben op de 1500 meter in de eerste groep te mogen starten. Josh Tenmann, de Noorse wondercoach, gaf echter de voorkeur aan de jarige Jan Egil Storholt, met het inmiddels bekende resultaat. „Ik vind het fijn voor Jan Egil dat hij het goud te pakken heeft, maar ik ben het met de startvolgorde niet eens. Ik ben de laatste weken steeds sneller geweest op de 1500 meter dan Jan Egil en daarom had ik in de eerste groep moeten starten", aldus Kay Stensjhemmet boos. Dat de Noorse kampioen sprint en all-round zich terecht kwaad maakte blijkt wel uit het feit dat alle gouden medailles bij het herenschaatsen de laatste dagen in de eerste paren in ieder geval vóór de verzorging van de baan werden veroyerd. Stensjhemmet deelde Josh Tenmann en de andere officials van de Noorse schaatsenrijders- bond gistermiddag in het Olympisch dorp mee dat hij niet zou vertrekken op de tien kilometer. „Vandaag krijgt Sten Stensen de voorkeur en dan heeft het geen zin om in de tweede groep te starten. Tegen de tijd dati ik aan de beurt ben, is het ijs zo slecht dat een kans op een medaille er niet meer in zit. Waarom zou ik mij dan meer dan een kwartier gaan afbeulen", aldus Stensjhemmet. Jan Egil Storholt zat duidelijk met de kritiek van Stensjhemmet aan het adres van Tenman in zijn maag. Storholt: „Inderdaad is Kay de laatste weken sneller geweest op de 1500 meter, maar dat kwam omdat ik wat gas heb moeten terugnemen. Het ging tot begin januari te goed met mij en omdat ik bang was me over de kop te rijden, heb ik het rustiger aan gedaan, ook al omdat ik koste wat het kost op mijn verjaardag die plak wilde veroveren". Jan Egil Storholt reed dan ook gisteren „met zijn ogen dicht". „Ik ben gewoon zo hard mogelijk van start gegaan en heb verder alles gegeven wat ik had. Pas toen ik over de finish was, zag ik dat ik de tijd van Van Helden had verbeterd", aldus Jan Egil Storholt, die naar zijn zeggen een jaar lang met de obsessie van dit goud had moeten leven. „Vorig jaar op mijn verjaardag begon iedereen er al over. Dat heb ik twaalf maanden aan een stuk door moeten horen. Vandaar dat ik erg gebrand was om hier te winnen. Jammer voor Kay. maar het is niet anders". Voorkeur Josh Tenmann, die vele hete tranen plengde toen eenmaal vaststond dat het tweede goud voor Noorwegen veilig was, wilde niet veel kwijt over de weigering van Stensjhemmet om de langste schaatsafstand te rijden. Tenmann: „Ik wist dat Storholt de beste kansen had. Vandaar dat ik aan hem de voorkeur heb gegeven voor de eerste groep. En voor de rest zullen we na de Winterspelen de zaken op een rijtje zetten, want voor de wereldkampioenschappen in Heerenveen zullen de problemen opgelost moeten zijn. Overigens verwachtte Tenmann dat Stensjhemmet nog op zijn besluit om niet te starten zou terugkomen. De Noorse schaatser zelf echter: „Nee, dat beslist niet". Koortsvrij maar niet aan start INNSBRUCK - Jan Ba zen, Klaas Vriend en Jan Derksen verlieten gisteren de ziekenboeg van het Olympisch dorp. Zij waren koortsvrij. Jan Derksen verscheen vandaag echter niet aan de start voor de tien kilometer. Zijn condi tie heeft door de griepaan val te veel geleden. ISU zal protest behandelen INNSBRUCK - Het pro test dat de Nederlandse ploegleiding gisteren na de 1500 meter indiende, zal door de internationale Schaats Unie in behande ling worden genomen. Het protest is gericht tegen het niet op tijd op de hoog te brengen van de veran derde paarindeling op de mijl, waardoor Piet Kleine te laat aan de start ver scheen. Gisteravond over handigde chef de mission Bram Leeuwenhoek een bedrag (een tegenwaarde) van ongeveer achttien gul den aan een vertegenwoor diger van de ISU. Dit geld moet bij het indienen van een protest volgens de reg lementen worden gestort. Het protest was in het En gels opgesteld en luidde vertaald als volgt: „Ondergetekende, chef de mission van de Nederland se ploeg, tekent hierbij pro test aan tegen het feit dat tevoren door de scheids rechter noch door een lid van het organisatie-comité enige inlichtingen zijn ver strekt over de veranderin gen van de paarindeling. B. Leeuenhoek." TRAINER DOUG CHAPMAN: "Winnen was onmogelijk" INNSBRUCK - "Zij had be ter gekund, maar ze heeft haar uiterste best gedaan." Doug Chapman, Dianne de Leeuw*s privé-trainer, zei het met berusting in zijn stem in de catacomben van het Olym- piastadion, waar de Europees en Nederlands kampioen kun strijden gisteravond niet ver der reikte dan naar het zilver, terwijl het goud voor haar bestemd leek. De tweede plaats hield wel als konsekwentie in, dat Doug Chapman en zijn pupil alsnog naar Gothenburg reizen, om daar te trachten de wereldti tel te prolonger Chapman: "Als Dianne hier gewonnen had, dan waren we er onmid dellijk mee gestopt. Tenslotte is het altijd beter om op het hoogtepunt van je carrière er uit te stappen, maar nu zijn we wel verplicht om naar Go thenburg te gaan en daarna pas alle aanbiedingen te be kijken, die we van de ijsre- vues hebben gehad." Chapman, die zich zondag tij dens de training wel ver schrikkelijk boos had ge maakt op zijn pupil, kon ge noegen nemen met de zege van de Amerikaanse Dorothy Hamill. Hij: "Ach, de eerste vijf van het klassement zijn volledig aan elkaar gewaagd. Begin je over drie dagen opnieuw, dan heb je best de kans, dat Errath het wordt of Dianne. Daar kun je van tevoren niets van zeg gen." Het was Doug Chapman toch een beetje tegengevallen, dat Dianne de Leeuw zich zo van streek heeft laten maken door de omstandigheden. "Ze was verschrikkelijk nerveus, omdat vanavond alles voor ve le honderden miljoenen men sen rechtstreseks zou worden uitgezonden. Maar daar mag je je natuurlijk niets van aan trekken, als je eerste wilt wor den. Dan telt alleen, dat je het zo goed mogelijk moet doen," aldus de 36-jarige Amerikaan, die Dianne overigens de op dracht had gegeven niet te veel risico's in haar kür te nemen. "Ze wilde twee drie voudige sprongen doen, maar toen ik eenmaal de cijfers van de Kürr van Dorothy had ge hoord, heb ik dat afgeraden. Een driedubbele, een drievou dige was voldoende om de tweede plaats te behouden. Winnen was toch onmogelijk". INNSBRUCK - Even voor elf uur gisteravond viel het gouden doek voor Dianne de Leeuw. Wat een geweldig slot stuk moest worden van de reeks wereldtitel (vo rig seizoen), Nederlands kampioenschap en Eu ropese kroon (Genève) mondde uit in een te leurstelling. Het zilver restte de twintigjarige Nederlands-Amerikaan se. Voor een .gewoon" meisje nog altijd fraai, maar voor Dianne be slist niet genoeg. Juist zij had het goud en straks een prolongatie van haar wereldtitel zo hard nodig, omdat in de wereld van de ijsrevue twijfels bestaan over haar show-capaciteiten. Haar lange, ranke benen geven Dianne de Leeuw een voorsprong op het Olympisch goud van Dorothy Hamill, die wat kort en gedrongen is, maar aan de andere kant blijkt het gebrek aan persoonlijkheid voor Dianne de Leeuw een fikse handicap in de keiharde wereld van de show-business. Om zekerheid te hebben ont beerde haar goud en de we reldtitel in Gothenburg, waar om begin maart wordt gestre den. Met haar zilver van gis teravond viel veel zekerheid weg. Ze hoeft ook niet te reke nen op de eerste plaats in Zweden en dat houdt weer in dat de stroom dollars zal te- Met een zelfverzekerde trek op haar gelaat gleed Dorothy Hamill rechtstreeks naar het goud. ruglopen. Volgens Allis Star- burk, wier dochter in begin zeventig na Saporro, in het beroepswerk miljoenen ver gaarde, ziet het er niet zo riant uit voor Dianne. De Ameri kaanse dame kent haar al sinds haar vijfde jaar en zegt: „In Amerika zijn twee firma's die aan Dianne's eisen zouden kunnen voldoen en dat zijn de Ice Follies en de Ice Capades. Maar of deze revues na Inns bruck nog belangstelling heb ben om haar te contracteren, waag ik te betwijfelen. Titels zeggen de grote bazen niet zo veel. Je moet voor spektakel kunnen zorgen. In de tijd dat Sjoukje Dijkstra overstapte, was er dringend behoefte aan een ster. Vandaar dat zij van haar Olympisch goud kon pro fiteren. Maar de shows bar sten op het ogenblik van de vedetten en als er dan ook maar enige twijfel bestaat, la ten ze je vallen." Opmerkelijke uitspraken waarvan Dianne echter niet opkeek. Hevig teleurgesteld en geëmotioneerd na de mislukte- coup wilde zij zich niet bezig houden met de nabije toekom st Ze moest eerst de teleur stelling verwerken en tot zich zelf komen. Na haar inzinking van donderdag was zij van alle kanten mentaal gesteund zodat ze gisteravond toch nog vrij onbevangen op het ijs stapte. Haar gelukte driedub bele sprong gaf haar meer ze kerheid die echter teniet werd gedaan door twee missers. Zil ver is mooi, kan zelfs prachtig zijn. Voor Dianne is het echter slechts een troostprijs. Toch heeft een ieder deze te genvaller kunnen zien aanko men. Dinsdag, bij de verplich te figuren, kraste Dianne de Leeuw wat al te onnauwkeurig op het ijs. De druk van het Olympisch gebeuren was ken nelijk te zwaar voor haar. Na haar korte Kür van woensdag, waarbij bleek dat Dorothy Ha mill veruit de beste was, kwam de totale instorting. Gisteravond liet Dorothy Ha- mill nog eens duidelijk zien wie de beste was. Zonder het nodig te vinden een driedub bele sprong in haar vrije Kür op te nemen, zoefde het negen tienjarige Amerikaantje over het ijs. Zij maakte het zich dus niet moeilijk, maar' overtui gend was het allemaal wel. Met kracht en gratie zette zij haar Kür neer, wat haar voor de artistieke waarde negen maal 5.9 opleverde, voor de sportieve waarde achtmaal 5.8 en eenmaal 5.9. Ruim voldoen de voor het zo begeerde goud. Dianne de Leeuw deed haar uiterste best, dat moet gezegd, maar ook zij wist dat de zaak beslist was. ROB VAN DEURSEN Uitslagen Schaatsen 1500 meter heren: 1. Jan Egil Storholt (Noo) 1.58.38. 2. Joe- ri Kondakov (Sov) 1.59.97, 3 Hans van Helden (Ned) 2.00.87. 4. Sergej Rjabev (Sov) 2.02.15, 5. Dan Carroll (Vst) 2.02.26. 6. Piet Kleine (Ned) 2.02.28. 7. Ene Heiden (Vst) 2.02.40. 8. Colin Coates (Aus) 2.03.34, 9. Klaus Wun- derlich (Odl), 2.03.41,10. Ola- vi Koeppae (Fin) 2.03.69, 11. Kaj Stenshjemmet (Noo) 2.03.75, 12. Herbert Schwarz (Wdl) 2.03.76. Skiën Reuzeslalom dames: 1. Cathy Kreiner (Can) 1.29.22, Rosi Mittermaier (Wdl) 1.29.25. 3. Danielle Debernard (Fra) 1.29.95, 4. Lise-Marie More- rod (Zwi) 1.30.44, 5. Marie- Therese Nadig (Zwi) 1.30.44. 6. Manika Kaserer (Oos) 1.30.49. De uitslag van de combinatie bij de dames is: 1. Rosi Mit termaier (WD1) 0,84 pnt., 2 Danielle Debernard (Fra) 29,22 pnt., 3. Hanny Wenzel (Lie) 46,00 pnt., 4. Cindy Nel son (VSt) 66,28. 5. Ursula Konzett (Lie). 81,13 pnt, 6. Dagmar Kuzmanova (Tsj) 89,74 pnt. Biathlon-estafette: 1. Sovjet- Unie (Alexander Elisarov, Iwan Bjakov, Nikolaj Kroeg- lov en Alexander Tisjonov) 1 uur, 47 minuter, en 55,64 seconden. 2. Finland 2.01.45,58, 3. Oost-Duitsland 2.04.08,61, 4 West-Duitsland 2.04.11,36, 5. Noorwegen 2.05.10,28, 6. Italië 2.06.16,55. IJshockey B-GROEP: Japan-Bulgarije 7-5 (4-3, 2-1, 1-1). Roemé'nie- Zwitserland 4-3 (2-0, 0-1. 2-2), Joegoslavië-Oostenrijk 1-3 (0-0, 0-2, 1-1)). De eindstand in de groep B is: 1. Roemenië: 5 4 0 1 8 23-15, 2. Oostenrijk 5 3 0 2 6 18-14, 3. Joegoslavië 5 3 0 2 6 22-19, Japan 5 3 0 2 6 21-19, 5. Zwitserland 5 2 0 3 4 24-22. 6. Bulgarije 5 0 0 5 0 19-39. Kunstrijden De eindstand bij het kunstrij den voor dames: 1. Dorothy Hamill (Vst) plaatscijfer 9193,80 punten, 2. Dianne de Leeuw (Ned) 20190,24. 3. Christine Errath (Odl) 28 188,16, 4. Anett Poetszch (Odl) 33 187.42, 5. Isabel de Navarre (Wdl) 59 182,42, 6. Wendy Burge (Vst) 63 182,14, 7. Susanne Driano (Ita) 63 181,62, 8. Linda Fratianne (Vst) 67 181.86, 9. Lynn Nigh tingale (Can) 67 181,72, 10. Dagmar Lurz (Wdl) 92 178.04 Medailles Innsbruck De verdeling van de medailles op de tiende dag van de Olympische Win terspelen in Innsbruck (ach tereenvolgens goud, zilver en brons) ziet er als volgt uit Sovjet Ume 12 6 8 Oost-Duitsland 6 4 6 Verenigde Staten 3 3 4 West-Duitsland 2 5 1 Finland 2 4 1 Noorwegen 2 2 1 Zwitserland 1 2 1 Oostenrijk 1 1 2 Canada 1 1 1 Groot-Brittannië 1 0 0 Nederland 0 2 2 Italië 0 1 1 Frankrijk 0 0 1 Liechtenstein 0 0 1 Zweden 0 0 1 IJshockeyploeg Roemenie eerste in groep B INNSBRUCK - Het Roemeen- se ijshockeyt earn is winnaar ge worden van de B-groep, dankzij een overwinning van 4—3 op Zwitserland en de nederlaag van 3—1 van Joegoslavië tegen Oostenrijk. Door dit resultaat eindigde Oos tenrijk voor Joegoslavië op de tweede plaats. Japan, dat als vierde eindigde, won met 7—5 van Bulgarije. INNSBRUCK Het scheelde tenslotte slechts een fractie van een seconde of Rosi Mittelmaier had een unieke prestatie geleverd: twaalfhon derdste van een seconde kwam de Duitse winna res van de afdaling en de slalom tekort om ook de reuzeslalom met goud te bekronen. Het zilver van Mittelmaier werd echter niet als een neder laag gezien. Niet door Rosi, niet door de veertig duizend toeschouwers, die het parcours op de Axamer Lizum omzoomden en ook niet door de officials van de Westduitse skibond. De laatste dag van het alpine-skiën bij dames leverde een complete verrassing op. Rosi Mittel maier was de grote favoriete. Als mogelijke winnaressen van het goud werden ook Marie- Thérèse Nadig, Lise Marie Morerod, Danielle Debernard en Monika Kaserer genoemd. Meiïr niemand had rekening gehouden met de Cana dese Cathy Kreiner, die de twijfelachtige eer genoot om op het 1525 meter (hoogteverschil 485 meter) lange parcours een richttijd neer te zetten. Haar startnummer 1 werd het geluksgetal op vrijdag de dertiende februari. Op haar tijd van 1.29.13 beten alle favorieten zich stuk. Rosi Mit-, telmaier leek succes te hebben toen zij bij de tijdcontrole halverwege sneller was dan de Cana dese, maar de laatste meters naar de eindstreep gingen voor de Westduitse niet snel genoeg: 1.29.25. Toch viel er iets te vieren in het Westduitse kamp. De Olympische Spelen gelden dit jaar ook als wereldkampioenschappen en Rosi Mittel maier, die dus al wereldkampioene was op de afdaling en slalom, greep door haar tweede plaats in de reuzeslalom ook de titel in de combinatie (afdaling reuzeslalom) Maar daarmee is het seizoen voor Rosi Mittel maier nog niet ten einde Zij staat bovenaan in het klassement voor de wereldbeker en gaat binnenkort naar Amerika om daar haar toch al schitterende seizoen nog meer glans te geven. Eerst wacht haar maandag echter nog een ont vangst in haar geboortedorp Reir im Winkl, waarbij zij benoemd zal worden tot ereburgeres van het Beierse dorp

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9