te veel in Innsbruck dat is het doel waarnaar wij streven LEVENDE ADVERTENTIES SUIZEN DE HELLING AF W Van onze verslaggever in Innsbruck ROB VAN DEURSEN Avery Brundage de vroegere IOC-president, inmiddels overle den, gaf aeen cent meer voor de Olympische winterspelen. Fabri kanten daarentegen wel. edelman, die de commerciële soep te heet achtte om opgediend te worden. Ook de Ier vond dat het de financiële spuigaten uit- bolderde maar ingrijpen wenste hij te vermijden. Killanin zat in zijn maag met de affaire Karl Schranz, die in 1972 door hoogstpersoonlijk advies van Brundage als prof -naar huis werd gestuurd. „Het amateuris me mag dan in de vlag opgebor gen liggen, moeilijk er over doen wil ik niet", luidt het pa rool van Killanin, overigens een erg goedlachse dikke baas die het hier in Innsbruck bij al die recepties die hij moet aflopen uitstekend naar zijn zin schijnt te hebben. Killanin ontpopte zich eind 1973 toen hij zijn IOC- makkers voldoende onder con trole had tot de president van de verruimde amateurregels. Loonderving Hij werkte een regeling uit, waarin beperkte vergoeding van gemiste arbeid werd toegestaan. Op zich geen vervelende zaak, maar als je in Innsbruck merkt wat bijvoorbeeld de Zwiterse skiërs er via hun bond voor krijgen is de schrik groot. Een Zwitser die aardig uit de voeten kan op de lange latten mag rekenen op een loonderving van veertigduizend gulden per win terseizoen. Toch een beetje vreemd als men weet dat de Nederlandse kern ploegen de naam van een fris drank mijden tijdens het Olym pisch gedoe, terwijl op alle an dere internationale gebeurtenis sen die naam haast hinderlijk in diverse beelden wordt gescho ven. Maar de skiërs zijn net aangeklede kerstbomen. De Ne derlandse schaatsers zijn dus erg bevreesd dat zij met de nor men van het IOC in botsing komen door die blauwe strook met die naam, terwijl er op de uitrusting van de mannen op de latten haast geen touw aan vast te knopen valt. Stel eens voor: Rood pak met de naam van de fabrikant daarvan obstinaat in de zijkant gedrukt, helm met de naam, bril met de naam, hand schoenen met de naam, schoe nen met de naam, ski's met de naam. Zelfs de beugels waar mee het wat onhandige schoei sel aan de van kunststof ge maakte latten wordt bevestigd dragen een opschrift Een leven de advertentie dus, maar denk maar niet dat er ingegrepen wordt. Jonkheer van Kamebcek. een van de hoge heren van het IOC, sprak zijn bezorgdheid uit Lord Killanin doet dat bij voortdu ring, maar^de ogen blijven ge sloten. Niet kijken, dan weet je ook niet waar het vuur smeult. Nee, er mag hier in Innsbruck niet te moeilijk gedaan worden. De oogkleppen worden te pas en te onpas aan de hoogwaar digheidsbekleders uitgedeeld en het lijkt er op dat bepaalde directe televisie-reportages voor hen onder de censuur vallen. In een poging indruk te maken, riep Lord Killanin eind 1974 uit, dat het gedoe met de skiërs maar eens afgelopen moest zijn. In Innsbruck liet hij weten dat het IOC met zorg de strijd tus sen de fabrikanten van verschil lende bij wintersport benodigde materialen volgde. Niet dat de mededeling enig effect sorteer de. De heren met de commercië le belangen gingen gewoon door met hun strijd. Onbeschaamd was het haast om te zien hoe ski-vedetten in interviews zich in allerlei bochten wrongen om toch maar duidelijk te maken dat het succes eveneens te dan ken was aan het materiaal. Tandenknarsend Lord Killanin zal waarschijnlijk tandenknarsend vanuit zijn luxe hotelsuite van driehonderd gul den per dag hebben toegekeken. Maar wat velen eigenlijk ver wachten hier in Innsbruck, in grijpen deed hij niet. Ook niet toen onder druk van de Internationale Federatie de Kneisselski's werden afgekeurd. Niet zo opmerkelijk natuurlijk. maar wel als je bedenkt dat de fabrikant van deze latten wei gerde een donatie in de kas van de FIS te storten. Lord Killanin reageerde eveneens niet, toen bij het dopinggeval van de Rus sische skiester bij het langlau fen onder druk van alweer de FIS de belachelijke beslissing werd genomen, dat zij niet van verdere deelneming zou worden uitgesloten. De Ierse lord vindt het kennelijk allemaal wel best zo. Terwijl er openlijk wordt geschreven dat Klammer mil joenen zal gaan verdienen nu hij goud voor Oostenrijk vero verde, maar dat hij de wed strijdsport er niet aan zal geven dus amateur blijft beperkt Killanin zich tot het schrijven van enkele brieven, die dreigen de taal bevatten, maar die wei nig om het lijf hebben. De afge lopen tien dagen van Innsbruck bewezen dat. Terwijl de fabri kanten hun heetste strijd uit vochten over de ruggen van vooral de skiërs bedreef men ook nog wel eens sport Maar niet te veel. INNSBRUCK Hoog in de ba nieren van het Olympisch ge beuren dat morgen in de Tiroler hoofdstad Innsbruck zijn „koude" helft afsluit staat gekrast dat het amateuris me het doel moet zijn waarnaar gestreefd zal worden. De vuil witte na veertien dagen dan vlaggen met de vijf Olympi sche ringen trachten de aan dacht te vestigen op die regel, waar hele volksstammen zich wild om lachen. Zeker wat de Olympische Winterspelen be treft want als er ooit een groot commercieel gedoe heeft plaatsgevonden was het wel dit keer in Innsbruck. Niet alleen dat de plaatselijke horecabe drijven hun prijzen abnormaal opschroefden en dat de vaak uiterst norse taxichauffeurs Oostenrijkse schillingen uit de zakken van de ruim zeventien honderd aanwezige journalisten klopten als waren zij doende een gigantisch kleed een voor jaarsbeurt te geven, maar voor al het gekonkel rond het spor tieve gedeelte droop van de da dendrang der fabrikanten om hun produkten zo gunstig mo gelijk naar voren te laten ko men. Of zelfs te pousseren op ongegeneerde wijze. Vier jaar geleden nog riep het toenmalige IOC-opperhoofd Avery Brundage in het Japanse Sapporo uit, dat de winterspe len een zachte dood zouden ster ven in Innsbruck 1976. De veel vuldig miljonair inmiddels overleden gaf er toen al geen cent meer voor, terwijl anderen lees fabrikanten er giganti sche bedragen in wilden stop pen. Maar hij, Avery Brundage werd in 1972 bij de zomerspelen opgevolgd door Lord Michael Killanin, een goedmoedig Iers Lord Killanin werd de presi dent van de verruimde amateur regels. „Ik wil er niet moeilijk over doen". In Innsbruck trok hij de oogkleppen strak aan. Fier torst burgemeester Lugger van Innsbruck met de Olympische vlag. De vlag die als symbool staat voor het amateurisme, waar in Innsbruck zo de hand mee wordt gelicht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13