„„Nederland zal zich eens diep schamen" Guatemala: 30.000 kinderen ouderloos Kritiek op afzwakken spreiding mm Meuser: Prins Bernhard is onschuldig PTT-VERHOGINGEN NOG IN ONDERZOEK JOHAN CRUIJFF EN BARCELONA UITEEN Nederland krijgt deel losgeld terug Staatsgreep in Nigeria £eidóc @oii4£i/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel, 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 13 februari 1976,66e jaargang no. 20349 Van Speyk Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties-show. De gebrs. Hammond om 21.25 uur en om 23.00 uur Bert Kampfert. TIJDELIJK REGEN In het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde, aan de kust nu en dan nog stormachtige wind uit noordelijke richtingen, geleide lijk afnemend. Maximum tem peraturen omstreeks 4 graden. Morgen: Zon: 7.59-17.50. Maan: 16.47-06.48. Schev. hoogw.: 2.07-14.23. Laagw.: 9.58-22.21. IDOOL VAN DE JAREN DERTIG Het grote filmidool van de jaren dertig, de thans 71-jarige Greta Garbo tijdens een wandeling door de straten van New Vork. Greta Garbo verliet meer dan dertig jaar geleden Hollywoord om haar leven verder in volstrekte afzonder ing te slijten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— Zowel de heer F. Meuser, voormalig verkoopdi- rekteur van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed als dr. H. Weisbrod, de Zwitser die als advocaat geldzaken voor Lockheed behandelde, hebben hun volledige medewerking toegezegd aan de commissie, die de Lockheed-omkoopaffaire wat Nederland betreft moet on derzoeken. Beide sleutelfiguren in deze met name voor prins Bernhard zo onverkwikkelijke zaak hebben inmiddels laten weten, dat de prins volkomen onschuldig is en nimmer steek penningen heeft aangenomen, zoals in Amerika is gesugge reerd. „Als de waarheid bekend zal zijn kan ik me voorstellen dat men zich schaamt dit ooit van prins Bernhard gedacht te hebben," zo verklaarde Meuser tegenover journalisten. „Hier is sprake van een storm van ver gissingen." De heer Meuser is voor de Ame rikaanse senaatscommissie die een onderzoek instelt naar de Lockheed-affaire, door de vice- president van Lockheed Carl Kotchian genoemd als de man die de betalingen aan prins Bernhard zou hebben geregeld. Meuser ontkent ooit geld aan de prins te hebben gegeven, „om de simpele reden, dat ik het bedrag heb". Volgens Meuser is Kotchian bij zijn beschuldigingen voor de se naatscommissie verkeerde inlichtingen. „Overi gens niet willens en wetens". Geruchten gaan dat Kotchian binnenkort aftreedt. - De advocaat Weisbrod zei ervan overtuigd te zijn dat de prins geen geld heeft ontvangen. „Ik zal geheel aan welk onderzoek dan ook meewerken om deze affaire tot helderheid te bren gen." Intussen heeft de Amerikaanse beurscommissie besloten een onderzoek in te stellen naar be weringen dat de Boeingvlieg- tuigfabriek op illegale wijze geld zou hebben uitbetaald aan buitenlandse regeringsfunctio narissen. Prof. mr. W. Verkruijsen, hoog leraar staatsrecht aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam, heeft in een vraaggesprek met het universiteitsblad verklaard, er van overtuigd te zijn, dat koningin Juliana afstand van de troon zal doen als het onderzoek naar de Lockheed-affaire ook maar de geringste twijfel over laat of de geringste smet werpt op het blazoen van prins Bern hard. Prof. Verkruijsen baseert zijn verwachting op de constate ring dat de koningin zich in het verleden altijd zeer zuiver heeft opgesteld waar het staatsrechte lijke aangelegenheden betreft. In een commentaar op de Lock heed-affaire heeft de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NV- V—NKV) gezegd, dat alleen het noemen van de naam van de prins niet mag leiden tot een heksenjacht. „Schuld moet eerst worden bewezen voordat men een oordeel velt," aldus de FNV. Ze voegt hieraan toe, dat wel een oordeel mogelijk is over „de ongehoorde praktijken die ken nelijk in de grote ondernemin gen gemeengoed zijn gewor den." D'66fractievoorzitter Terlouw heeft de afgelopen dagen bij zijn collega-fractievoorzitters in de Tweede Kamer geen meer derheid bespeurd voor de ge dachte om nu al te overwegen of een parlementaire enquête zou moeten worden gehouden wat betreft de Nederlandse wa penaankopen in het verleden. De mening overheerst, om te wachten op het onderzoek van de nu ingestelde commissie van wijze mannen. Overdag geen borrel voor Kamer leden DEN HAAG (ANP) In bet Tweede-Ka mergebouw is, bui ten de vergaderzaal overal gelegenheid om alcoholhoudende dranken te gebrui ken. Hierover valt het Tweede-Kamerlid drs. Voogd (PvdA). Hij vraagt de heer Vondeling het schen ken van die dranken op normale werkuren van 9 tot 17 uur) te verbieden. „Werken den in ons land heb ben als regel niet de gelegenheid geduren de hun normale ar beidstijd alcohol te nuttigen, en zij beho ren die gelegenheid ook niet te krijgen", aldus de heer Voogd. „Ook het Kamerlid maatschap moet be schouwd worden als een betrekking als ie dere andere in Ne derland". GUATEMALA STAD (Reuter- AP—ANP) Naar schatting tebben 30.000 kinderen bij de aardbevingsramp in Guatema la hun ouders verloren en ve len van hen zwerven hulpeloos rond. H«t medische team, bestaande uit de Lfidse hoogleraar, prof. G. M H. Vee- neklaas, dr. Zepeda, zelf uit Guatema la afkomstig en de heer Juan-Pedro Mohr, dat zoals gemeld, op verzoek van Terre des Hommes gisteren van Schiphol naar Guatemala is vertrok ken, zal daar in de eerste plaatt. bekij ken hoe de hulp uit Nederland het beste verdeeld kan worden. De hulp van Terre des Hommes is vooral op kinderen gericht. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot dusverre een kwart miljoen gulden ontvangen op de girorekening (777) die is opengesteld voor de hulpverlening in Guatemala. Inmiddels blijft het do dental stijgen efi nadert reeds de 20.000. Geleerden hebben vastgesteld dat als gevolg van de aardbeving het noorde lijke deel van het land naar schatting 1,1 meter naar het westen is verscho- Kinderen in de door de aardbevings ramp in Guatemala goeddeels verwoes te stad Chimalte- nango komen hier in emmers water halen, dat door de autoriteiten is aan gevoerd. Kans op geringere stijging (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Volgens minister Lubbers van Economische Zaken wordt intern overleg geverd over de vraag of de aangekondigde verhoging van de P.T.T.-tarieven nog teruggedrongen kunnen worden. In dit verband wordt vooral gedacht aan de telefoontarie ven. Dat is gisteren duidelijk geworden tijdens een gesprek over de prijsstijgingen tussen minister Lubbers van Economische Za ken en de consumentenorganisaties en vakbeweging. De minister zal tevens, de lagere overheden en nutsbedrijven nadrukkelijk erop wijzen, dat ook zij het door het kabinet uitgestip peld prijsbeleid voor 1976 nauwgezet moeten volgen. Dit laatste in verband met de zorg over de stijgingen van de tarieven zoals elektriciteit, gas, water, en van het openbaar vervoer. Vakbeweging en consumentenorganisatie krijgen vooral over de stijging van de tarieven zeer veel klachten. „Uit niets blijkt, waarom de verhogin gen nodig zijn", aldus deze organisaties. De aardappelprijzen zouden vandaag in de ministerraad besproken worden. De consumentenbond heeft intussen voorgesteld een Prijzenkamer, los van de overheid, in het leven te roepen. Deze kamer zou bij voortduring zich met het prijsbeleid moeten bezighouden en zou bevoegdheden op een breed terrein moeten krijgen. BARCELONA Johan Cruijff en FC Barcelona gaan aan het eind van dit seizoen uit elkaar. Naar aanleiding van het feit dat Barcelona's trainer Hennes Weisweiler de Nederlandse aanvoerder zondag in het duel met Sevilla uit het veld heeft gehaald, verklaar de Cruijff gisteren dat hij zijn contract, dat per 30 juni afloopt, niet zal verlengen. Agustin Montal, voorzitter van Barcelona, zei ook dat Cruijffs contract niet zal worden verlengd. VOLVO I Als u dóórdenkt I R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Twee de Kamer heeft kritiek op de door de regering voorgestane afzwakking van het spreidingsbeleid. Deze afzwakking blijkt uit de Verstedelijkingsnota van de regering. Volgens de fractie betekent het gematigde re spreidingsbeleid en het temperen van de uitstralingen, dat een zwaar beroep wordt gedaan op vergroting van de opnamecapaci teit van de randstad. dat in de Verstedelijkingsnota de uitstralin gen vanuit West-Nederland naar Noord-Bra bant en Gelderland worden getemperd, om dat deze gebieden dezelfde congestiever schijnselen gdan vertonen als waarmee de randstad geconfronteerd wordt. De fractie zegt de afstemming van het economisch beleid op het ruimtelijk beleid nog te mis sen. „Het gevolg daarvan is, dat de concrete opdrachten aan gebieden, steden en kernen over hun woningbouwprogramma's gepaard gaan met enige onzekerheid over de te scheppen werkgelegenheid. In het commentaar van de PvdA-fractie wordt tevens opgemerkt, dat groeikernen als Almere, Purmerend en Spijkenisse alleen aanvaardbaar zijn, wanneer goede openbare vervoersverbindingen tot stand worden ge bracht. Van der Hart stapt op (Van onze sportredactie) LUIK. Cor van der Hart, de Nederlandse trainer van Stand ard Luik, heeft bedankt bij zijn Belgische werkgever. Een slepend conflict met be stuurslid Petit was aanleiding voor Van der Hart zich gisteren ziek te melden. Met toevoeging dat hij niet meer terug zal ke- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Franse regering zal een deel van de 300.000 dollar, die de Nederlandse autoriteiten in september 1974 als losgeld hebben meegegeven aan de Japanse overvallers van de Franse ambassade, aan ons land teruggeven. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) verklaarde gisteren in de Tweede Kamer niet, hoeveel er nu precies terugkomt. De Fransen hebben meegedeeld, dat zij de kosten van de destijds uitgeleende Boeing 707 zullen aftrekken. Het oorspronkelijke losgeld is blijven steken in Syrië. De Neder landse piloot Pim Sierks had het geld aan de Franse ambassadeur gegeven die het aan de Syrische autoriteiten overhandigde. Pogin gen om het geld van Syrië terug te krijgen zijn mislukt. Vandaar dat Nederland zich heeft gewend tot de Franse regering. (Voor een verslag van het gijzelingsdebat in de Kamer zie pag. 7) 'LAGOS (Reuter) Het zeven maanden oude bewind van generaal Moertala Moehammed van Nigeria is vrijdag door jonge officieren omvergeworpen. Dit is door radio-Nigeria bekendgemaakt. De bekendmaking werd gedaan na een schietpartij bij de Dodanka- zerne, het administratieve Hoofdkwartier van het leger, van waaruit op 29 juli van het vorig jaar het bewind van generaal Yakoeboe Gowon werd omvergeworpen. Wat er van Moehammed en zijn kabinetsleden is geworden, is nog niet bekend. In Lagos en de rest van het land is de avondklok ingesteld en Nigeria's grenzen zijn gesloten. DELTA-VLEUGEL - Op 81-ja- rige leeftijd is in Amerika over leden de uitvinder van de drie hoekige vliegtuigvleugel, Ale xander M. Lippisch. Lippisch gebruikte voor het eerst deze driehoekige, ook wel Delta-vleugel genoemd, bij een zweefvliegtuig. Dat gebeurde in 1928 in zijn geboorteland Duits land. Hij ontwikkelde eveneens de eerste operationele straalja ger, die door Duitsland in de tweede wereldoorlog werd ge bruikt: de Messerschmitt 163. SCHOONHEIDSKÓNINGIN De militaire autoriteiten van de Filippijnen hebben de arrestatie 'bekendgemaakt van een voor malige schoonheidskoningin, die lid zou zijn geworden van de verboden communistische par tij. Nelio Sancho won in 1971 de schoonheidswedstrijd van de stille oceaan. TOT SCHROOT Acht gloednieuwe „Escorts" werden tot schroot gekraakt toen de vrachtwagen-combinatie gisteren op de E-9 kantelde De auto's moesten van Genk naar Hannover gebracht worden. De politie vermoedt dat de chauffeur oververmoeid was: de tachograaf van de vrachtauto is later ter controle in beslag genomen. BORREL Kamerlid Voogd heeft ontdekt dat er overal in het Tweede-Kamerge bouw alcoholhoudende dranken worden geschonken. Hij wil een verbod daarvoor omdat andere werknemers daar ook niet de gelegenheid toe hebben - op de normale werkuren Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1