(Rijnsburgse bariton timmert in buitenland aan de weg Conflict om oprit Restanten Noordwijkse villa erg in trek Van Gerwen, Zwaanvogels, FC Faase en Cleyn Duin over naar kwart-finales DAMES GEMINT/K LOPEN UIT OP CONCURRENT DOS Charles Corver en het damesvoetbal I DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 LEIDSE .COURANT PAGIN A 5 Hlllllllllllllllllllllll Het is opvallend dat de 38-jarige Rijnsburgse bas-bariton Aad Hase- noot in zijn eigen woon plaats zo weinig bewo neraars heeft en met zijn zangoptredens juist wel veel succes oogst buiten zijn dorp. Het lijkt er een beetje op alsof de klassieke mu ziek in het bloemendorp wordt onderkend. „Ik weet niet precies hoe dat komt", vertelde Hasenoot mij, „maar van klassiek moeten de meeste Rijnsburgers niets we ten. Ze worden bij voorbeeld wel enthousiast als ik in de kerk geestelijke liederen zing. Dan krijg ik applaus. En dat is weer iets dat me in andere plaatsen niet overkomt." Hasenoot vindt ook dat het culturele gebeuren het stief kind is in de Rijnsburgse sa menleving. Maar ik hoorde dat daar nu verandering in gaat komen en dat burgemeester Roos al een eerste goede stap heeft gezet om het culturele leven in zijn standplaats wat meer fleur te geven. Hij heeft Hasenoot gevraagd of die wat stille wensen op papier wilde zetten en dat heeft dan betrek king op het jaarlijkse uitwisse lingsprogramma van Rijns burg met de Duitse gemeente Siegen Hüttental. Wat er dit jaar weer aan uitwisselingen zal plaats vinden zal a.s. vrij dag in Venlo worden bespro ken tussen beide gemeentebe sturen. Dan zal ook de wens van Aad Hasenoot worden be sproken. Hij wil met het bloe mencorso een groot mannen koor uit Hüttental naar Rijns burg laten overkomen. „Dat is nog maar een begin", zei Hase noot mij, „in de komende -ja ren willen we de uitwisselin gen op het culturele vlak wat gaan uitbreiden. Maar we moeten eerst maar eens af wachten wat het gemeentebe stuur van Hüttental van ons voorstel vindt. Wat de uitslag ook zal zijn: Aad Hasenoot gaat in ieder geval binnenkort weer zingen in Hüttental waar hij nu al weer voor de zesde keer naar toe gaat en waar hij steeds veel succes heeft. Een paar keer ging hij er naar toe sa men met de Rijnsburgse orga nist Dirk Schoneveld maar nu gaat hij alleen. En er is nog iets veranderd. In tegenstelling tot vroeger, toen hij de reis kosten naar Duitsland zelf moest betalen, krijgt hij nu het Aad Hasenoot: weinig bewonderaars in Rijnsburg geld van de gemeente omdat deze zingende Rijnsburger toch een stuk goodwill in het buitenland uitdraagt voor zijn woonplaats. Hij gaat dit keer een hederenrecitel geven uit het repertoire van de compo nisten Haydn, Brahms en Schubert. Aad Hasenoot heeft nu tien jaar zangles van de Haagse pedagoge Leny Stevens-Rid derhof, die hem ontdekte toen Hasenoot als solist optrad bij het koor Jubilate. En ze ont dekte hem net op tijd, want als Hasenoot had blijven zingen zoals hij toen deed, had hij nu geen stem meer over gehad. Hij had een heel verkeerde zangtechniek die funest was voor zijn stembanden. De 38-jarige Rijnsburger, die ook van wanten weet op de piccolo en dwarsfluit, heeft als amateur niet alleen ziin sdo- ren verdiend in de muziek. Hij is ook praktijkleraar typogra fie aan de akademie in Rotter dam. „Dank zij mijn beroep kan ik nogal eens wat dagen vrijmaken", zei hij mij. „Dat maakt het me ook mogelijk contacten te onderhouden met Hüttental. Dat heb ik voor op andere Rijnsburgers die het over het algemeen erg druk hebben in de bloemen en niet zo makkelijk zo'n reisje kun nen ondernemen. Maar mis schien komt het er ooit nog eens van dat een koor uit ons dorp in Duitsland op bezoek gaat. Dat zou onze culturele band zeer ten eoede komen." De fraaie houten boeidelen van Villa Nova staan nu bij sloper Vermeulen aan de Ho geweg. Veel Noordwijkers ston den vorig jaar op hun achterste benen toen op de Prins Hendrikweg, vlakbij het nieuwe zwembad, het statige huis Villa Nova werd af gebroken. Afgezien van het teit dat men vond dat de villa nog in zeer redelijke staat verkeer de vond men het maar niets dat er weer een stukje dierbaar verleden werd weggevaagd. Want de villa was in het verle den onderkomen voor de alom geliefde dokter Mulder en er had ook nog een bekende dichter in gewoond. Maar de afbraak ging toch door en er leek geen spaan lilüll van de villa over te blijven. Maar gisteren ontdekte ik op de Hogeweg in Noordwijk dat er nog wel degelijk iets be waard is gebleven wel een van de meest opvallende dingen aan Villa Nova, namelijk de fraaie houten boeidelen van het dak. Deze loodzware con- tructies werden bij de afbraak van de villa opgekocht door de Leidse sloper Vermeulen, die deze stukjes timmervakwerk op zijn opslagplaats aan de Hogeweg heeft staan. Het waren er in totaal vier. Maar één daarvan heeft 'ie inmiddels verkocht aan de ei genaar van het Noordwijkse specialiteiten-restaurant de „Herbergh" uit de Hoofd straat. Die heeft zo'n boeideel aangebracht in het grill-res taurant De Oude Wijnschuur, dat voor de „herbergh" staat. Hij gebruikt het oude hout werk als een soort decoratie en hij is van plan nog zo'n deel op te kopen om ook de voorge vel van De Oude Wijnschuur daarmee te versieren. Maar daar heeft hij nog geen toe stemming voor van de ge meente. Wat er met de twee andere delen gaat gebeuren is nog niet zeker. .Misschien dat ik er zelf nog wel iets mee ga doen", vertelde mij sloper Ver meulen, die gisteren driftig be zig was met de sloop van het houten 'gebouw achter het voormalige hotel Den Hollan der, waar de strandvoogd vroeger zijn woonhuis en werkplaats had. Aan de Reijerskoop in Bos koop hebben veel mensen in de afgelopen weken stil ge staan voor de praktijkwoning van fysiotherapeut R. Gayke- ma en met verbazing gekeken naar het bouwsel dat hij heeft laten aanbrengen op de stoep voor de voordeur. Volgens de fysiotherapeut is het een oprit voor invalidewagens, die met toestemming van de gemeente is gebouwd en waarmee dus geen vuiltje aan de lucht is. Maar het legale bouwsel heeft desondanks wel kwaad bloed gezet. Hoofdzakelijk bij de bewoon ster van het naastgelegen pand mevr. Brand-Schaffer, die vindt dat de oprit haar uitzicht belemmert en boven dien nog voor ongewenste in kijk zorgt ook. „Want", zei ze mij gisteren", als er nu men sen boven op die verbouwde stoep staan kijkt men zo mijn huiskamer in. Daar hou ik niet van. Dat hoef ik niet te ne men." Mevr. Brand is inmiddels tot actie overgegaan. Ze zegt aan de weet te zijn gekomen dat fysiotherapeut helemaal geen invalide patiënten in zijn prak tijk behandelt, en dat de kans groot is dat hij ook dat de eerst komende vijf jaar niet zal doen. Bovendien is de Bos- koopse in het bezit van een akte waaruit blijkt dat naast haar erker niets mag worden gebouwd dat haar het uitzicht belemmert. Ze zegt dat de fy- De omstreden oprit voor de praktijkwoning van fysiotherapeut R Gaykema aan de Reijerskoop in Boskoop =E siotherapeut niet met haar over deze kwestie in discussie wil gaan en dat ze daarom „de nodige stappen zal gaan on dernemen." Gistermorgen was ze op be zoek bij burgemeester Van De- dem. Ze zegt: „Die vond het ook een vreemde zaak en kon zich niet voorstellen dat de wethouder zoiets zou hebben goedgekeurd. De burgemees ter zal deze kwestie in de ko mende B W vergadering aan de orde stellen. Hij zal wel moeten want ik heb de hele raad achter me En als ik zo niet aan mijn rechten kan ko men dan stap ik wel naar de rechter." De fysiotherapeut is niet erg onder de indruk van de „aan val" van zijn buurvrouw. Hij vertelde mij: Ik sta volkomen in mijn recht. Ik hinder nie mand en wordt bovendien ge- ruggesteund door een vergun ning van de gemeente. En wat het aantal invalidewagens be treft; er komen er hier inder daad niet zo veel met zo'n wagentje Maar de oprit is vooral gemaakt voor mensen die slecht uit de voeten kun nen en alleen schuifelend naar boven kunnen. Die hoeven nu geen trappen meer te lopen. Wat deze mevrouw allemaal in haar hoofd haalt is erg ver gezocht. Maar ze doet maar. Ik maak me er niet druk om. Ik weet in ieder geval dat al mijn patiënten die oprit enorm waarderen en er ook hun ge mak van hebben." ZAALVOETBAL IN NOORDWIJK: Van onze sportredaktie NOORDWIJK - Van Gerwen Sport, Zwaanvogels, FC Faase en Cleyn Duin hebben zich ge plaatst voor de kwart finale van bet Noordwijkse zaalvoet- balternooi om de Northgo- cCup. Van Gerwen Sport rekende reeds voor de doelwisseling af met Nachtegaal Twee doelpun ten van Jack van Ruiten en één van Gerard van Beek bezorgden Van Gerwen Sport een beslis sende 0-3 ruststand Na de pau ze liep Van Gerwen via Bert Mondriaan nog uit naar 0-4, al vorens Dick Oostdam voor Nachtegaal de eerste doeltref fende tegenactie mocht onder nemen. Binnen twee minuten was het lot van Nachtegaal ech ter'definitief geveld. Fred Bob- be en wederom Jack van Ruiten brachten Van Gerwen Sport op 1-6. In de allerlaatste minuut tenslotte bracht Nachtegaal doelman Frans van der Burg (het werd hem blijkbaar te gor tig) het verschil tussen beide ploegen weer terug tot vier doel punten. Zwaanvogels pakte pas na rust tegen HH Sport hu is de zege. In een gelijkopgaande eerste helft werd Zwaanvogels zelfs met een 1-0 achterstand geconfronteerd, toen Leo van Wouw doeltref fend uithaalde Ondanks het goede keeperswerk van HHV Sporthuis-doelman Constant Smit rekende Zwaanvogels na rust binnen vijf minuten af met de Noordwijkers. Gijs Collé bracht Zwaanvogels langszij, terwijl Paul Wetselaar, Jan van Duin en Pim van der Meer de Van onze volleybal medewerker LEIDEN De topper in de promotieklasse dames tussen DOS en Gemini-Kangeroes-2 is geëindigd in een 2-3 overwin ning voor de ploeg uit Voor schoten. Nadat Gemini Kange- roes in deze spannende wed strijd via de setstanden 11-15 en 12-15 een 0-2 voorsprong had genomen werd de volgende set met 19-17 verloren. Ook de der de set ging naar DOS (15-12), maar via een 8-15 winst in de beslissende vijfde set wist Ge- mini Kangeroes toch nog aan de positieve kant van de score te blijven. Door deze overwin ning staat Gemini Kangeroes nu alleen aan de leiding met drie punten voorsprong op con current DOS. De damesteams van Groen SC kwamen het afgelopen week einde beide tot winst Groen SC- 3 won gemakkelijk van hekke- sluiter Be Fair-3 uit Waddinx- veen. (setstanden: 15-5, 15-4 en 15-3). Groen SC-2 behaalde een belangrijke 3-1 overwinning op Be Fair-2. De overwinning van Groen SC, bij wie Annet de Wit uitblonk, kwam tot stand via de setstanden 15-10, 15-17, 15-8 en 15-5. Bij de heren moest Groen SC de vorige week tweemaal aan treden. Eerst voor de beker te gen WVC uit Warmond, hetgeen een gemakkelijke 0-3 overwin- ning werd voor de Leidenaren. Een dag later moest in Wad- dinxveen aangetreden worden tegen Be Fair. Ook deze wed strijd wist Groen SC in winst om te zetten. Een enthousiast spelend Groen SC kwam via de setstanden 3-15, 15-13, 11-15 en 13-15 tot een 1-3 overwinning. Uitblinkers in de Leidse ploeg waren Frits Jans en Louis Clo- quet. LUSV behaalde een moeizame 2-3 overwinning op DOS-2. In deze spannende wedstrijd, die ruim twee uur duurde, nam DOS via de setstanden 13-15, 15-12 en 15-11 een 2-1 voor sprong. De Leidse studenten gingen toen zeer goed draaien en wisten via winst m de volgen de sets (12-15 en 6-15) alsnog een 2-3 overwinning te bewerkstelli gen. Doordat koploper Zeven klappers ook met 3-2 won, blijft LUSV met drie punten achter stand op de tweede plaats. De dames eerste klasse topper LUSV-Groen SC-4 is geëindigd in een 2-2 gelijkspel. LUSV nam mede dank zij uitblinkster He- leen Bos een 2-0 voorsprong (15- 5 en 17-15). Zowel in de derde als in de vierde set leek LUSV op een beslissende voorsprong te komen, maar beide keren ga ven ze het initiatief onnodig uit handen, waardoor Groen SC beide sets alsnog op zijn naam kon schrijven (14-16 en 13-15). De damesteams van Gemini Kangeroes moesten beide een nederlaag incasseren. Gemini-3 met 3-1 het onderspit delven tegen DAC, terwijl Gemini-4 met 3-0 verloor van koploper Orion. Het Noordwijkse Haak-Novo-3 heeft een 3-0 overwinning be haald op Leski-2 uit Wassenaar Bij de heren heeft titelkandi daat Groen SC in de uitwed strijd tegen Gemini Kangeroes-3 een belangrijk punt laten liggen. De 2-2 uitslag kwam tot stand via de setstanden 15-13, 4-15, 4-15 en 15-11. De oorzaak van het zwakke spel bij Groen SC moet ongetwijfeld gezocht wor den in het onregelmatige trai- ningsbezoek. Koploper Leski W-l moest een dubbel programma afwerken. Eerst werd met 1-3 van DVO gewonnen, waarna ook de in haalwedstrijd tegen S-70 winst opleverde (3-0). Orion stelde teleur door het laaggeplaatste Leski W-2 een 2-2 gelijkspel toe te staan. LUSV-2 leed een 1-3 nederlaag tegen DAC uit Alphen. Jan van Duin (tweede van links) heeft een van zijn befaamde schoten afgevuurd. De bal zou tegen de lat belanden. Zwaanvogels won desondanks met 4-2. stand naar 1—4 tilden. John van Dijk reduceerde voor HH Sport- huis tot 2-4. LDWS kreeg gisteravond de grootste nederlaag te incasse ren. FC Faase liep in de tweede helft met 2-7 over de Leidenaars heen. Die grote uitslag lag aan vankelijk niet in het verschiet. Weliswaar nam FC Faase door doelpunten van Jan Willem Bo- gers en Kees Karstens een 0-2 voorsprong, maar door doelpun ten van Cock Slingerlandt (vlak voor en na rust) kwam LDWS langszij. Ook het lot van LDWS was echter binnen een paar mi nuten bezegeld. Jan Willem Bo- gers en Ruud Bröring (2x) scho ten FC Faase naar 2-5. Freew heelend bereikte FC Faase de finish, en passant de stand naar 2-7 tillend door twee goals van Kees Karstens. Cleyn Duin dwong Menken Landbouw (vorig seizoen kam pioen van Noordwijk) tot het nemen van strafschoppen (2-2) en plaatste zich door het beter benutten daarvan voor de kwartfinale. Cleyn Duin demineerde de eer ste helft en greep door doelpun ten van Huig Schaap en Wim Guyt een verdiende 2-0 voor sprong. Na de pauze kwam Menken Landbouw niet verder dan doelpunten van Siem Barn- hoorn en Hans Kaspers en scho ten van Rob van Kersbergen, die echter op de paal belandden Slechts Peter van Kampen schoot voor Menken bij het„pe- nalty-schieten" raak. Voor Cleyn Duin deden Huyg Schaap en Wim Guyt dat. Gisteravond werd ook de loting verricht voor de kwartfinale, die 25 februari verspeeld zal wor den. 19.30 Van Gerwen Sport- Augustinus Vleespaleis 20.30 Oud Feijenoord-Cleyn Duin; 21.30 Rolly Golf Stippie-Zwaan- vogels; 22.30 Beach Club-FC ZOETERWOUDE - Het club huis van de S.J.Z. puilde gister avond uit van belangstellenden voor de bijeenkomst die door de afdeling Leiden van KNVB was belegd. Het vrouwelijk element nam daarvan het leeuwenaan deel voor zijn rekening want in het bijzonder voor de dames was de internationale arbiter Charles Corver gekomen ter verrijking van de spelregelken nis. Dit werd aanschouwelijk gemaakt met filmbeelden van spelmomenten die bijzonder in structief waren. Daarna werd een forum geformeerd waarvan de Voorburgse scheidsrechter voorzitter was. Verder hadden daarin zitting Feijenoordspeler Wim Rijsbergen, COVS-preases P. v. d. Geer, radio-verslaggever Cees Jansma, Jos Andeweg speelster van GDC (Dordrecht) en aanvoerder van het Neder lands dameselftal en Wil Noord- huizen van KFC '71, lid van de nationale topelf. Wat schoorvoetend kwamen de dames voor de draad met hun vragen, maar mede door inter mezzo's van Charles Corver waarin de aanwezigen op een prettige wijze kennis namen van diens belevenissen als top- scheidsrechter was het snel kwart voor elf. De onderwaar dering die het damesvoetbal on dervindt, of meent te ondervin den, werd geweten aan de onbe kendheid met dit fenomeen. COVS-man V. d. Geer zei dat het een evolutie moet doorma ken zoals dat ook gebeurd is met andere takken van sport waarin de dames hun intrede hebben gedaan. Ook de krachts verschillen tussen de dames teams in de afdeling komen aan de orde. Er werden suggesties gedaan om te komen tot een aantrekkelijker competitie. Be stuurder Ad. Dussee kon mede delen: „Het zit te komen". Ge vraagd naar de ervaringen van de heren scheidsrechters in het damesvoetbal werd er toegege ven dat het allemaal wat onwen nig was. van de belangstelling gisteravond Sommigen weten of wisten zich moeilijk een houding te bepalen maar ook hierin komt verbete ring. Ditzelfde werd ook alge meen erkend ten aanzien van het spelpeil van het damesvoet-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5