Ex-accountant De Lindehoeve met kort geding Opnieuw ontslagen bij Hillegomse drukkerij Kinderen kunnen heter thuis geboren worden Expositie Westfriese naïeven in het LAK Uitbreiding Wassenaars raadhuis kost 10 min. METSELAAR NA VAL OVERLEDEN School aan Lissese Broekweg krijgt grote opknapbeurt ORGANISATIE MARATHON ROND Spoedig woningbouw op Voordorpterrein PAGINA 4 LEIDSE COURANT Hf DONDERDAG 12 FEBRUARI 197e' Van onze correspondent NOORDWIJK Bij de bouw in het Duinpark is gistermorgen omstreeks kwart over negen een ongeval gebeurd, dat aan de 34-jarige heer Jac. A. Koomen uit Noordwijkerhout het leven heeft gekost. De heer Koomen, metselaar van beroep, was aan het werk op een in aanbouw zijnde schuur aan de Adr. Dorsmanstraat. Vermoede lijk is hij uitgegleden, waarbij hij van een hoogte van ongeveer drie A vier meter naar beneden stortte en op een cementen vloer terecht kwam. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht waar hij in de loop van de middag is overleden. Hillegom/Noordwijk Het is zo goed als zeker Een aantal maanden geleden werd bij een be- dat op korte termijn de dertien man personeel drijfsreorganisatie al een zelfde aantal werkne- van de Hillegomse handelsdrukkerij-uitgeverij mers van dit bedrijf ontslag aangezegd Velthuys-Hamberg B.V., een zusteronderneming als reden voor de huidige bedrijfssituatie wordt van de Noordwijkse drukkerij uitgeverij Buyze opgegeven de steeds verder gaande inkrimping B.V„ op straat zal komen te staan. van de drukwerkmarkt in de Bollenstreek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii (J Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense accountantskantoor D.W.H. Planje dreigt een kort geding aan te spannen tegen het stichtingsbestuur van het jonge rencentrum ,,De Lindehoeve" wegens verdraaiing van de ge gevens omtrent het financiële te kort, waar naar door het Verifi catiebureau van de Vereniging Nederlandse gemeenten een on derzoek is ingesteld. Dit bureau kwam tot een ongedekt tekort van ongeveer 35.000,- over 1974 en 30.000,- over de perio de 1 jan. tot 15 september 1975. Het Stichtingsbestuur van „De Linde hoeve" schrijft dat deze tekorten kon den ontstaan doordat pas het bestuur begin september 1975 een overzicht kreeg van het accountantskantoor Plan- je. De accountant Planje is het daarme de niet eens. Hij verklaart dat bij de start in 1973 door zijn kantoor een sluitende contröle werd ontworpen. De ze controle is slechts enkele weken toe gepast en daarna werd het steeds moei lijker een greep op de financiën te krijgen. Regelmatig is door zijn kantoor bij het Stichtingsbestuur aan de bel getrokken en werderl rapporten over handigd. Het Stichtingsbestuur stelde zich op het standpunt dat de verant woording bij de Jongerenraad lag. De heer Planje heeft op 17 september 1975 de opdracht tot contrdle op de financiën terug gegeven. Kort daarna heeft ook de penningmeester van het Stichtings bestuur, de heer Van de Akker, zijn funktie neergelegd. De heer Planje con stateert in zijn brief aan het Stichtings bestuur, dat het Verificatiebureau tot nog grotere tekorten komt omdat dit bureau „minder verlies" bij het tappen accepteert. Wanneer het Stichtingsbe stuur niet bereid is vanavond bij de behandeling van „De Lindehoeve" de feitelijke onjuistheden recht te zetten, dan zal de accountant Planje een kort geding aanspannen. Aan de leden van de gemeenteraad schrijft de accountant Planje onder meer dat het nimmer de bedoeling ge weest kan zijn dat een voorzitter van een gesubsidieerde stichting, tevens lid is van de raadscommissie voor welzijn (het contróleorgaan op de stichting) en daarnaast ook nog gemeenteraadslid. De voorzitter van de Stichting „De Lin dehoeve", de heer J. Visser, heeft zitting voor ae PPV en is vanaf de oprichting van „De Lindehoeve" voorzitter, zowel secretaris als penningmeester zijn in de loop van de laatste jaren vervangen. De accountant Planje schrijft letterlijk: „Naar mijn inzicht heeft de heer Visser meerdere malen blijk gegeven feiten en gebeurtenissen geweld aan te willen doen en anders te willen voorstellen dan deze in werkelijkheid zich hebben voorgedaan en daarbij niet schuwende om anderen in eer en goede naam aan te tasten". Hij verzoekt de gemeente raad tevens een onderzoek in te stellen naar de persoon en werkwijze van de heer Visser". Van onze correspondent LISSE De Christelijke Nationale School aan de Broekweg wordt opgeknapt. De gemeenteraad ging gisteren akkoord met het voorstel van b. en w. hiervoor 60.000 beschikbaar te stellen. Enkele raadsleden vreesden met het beschikbaar stellen van een dergelijk hoog bedrag een pre cedent voor andere scholen te scheppen. Burgemeester Be rends wees er evenwel op dat het schoolbestuur al jaren pro beert de boel een beetje op te lappen, maar dat het onderhand noodzakelijk is geworden de school een gedegen onderhouds beurt te geven. De bibliotheek kan rekenen op een exploitatie-subsidie van 47.000. Alleen de SGP/GPV- fractie stemde tegen. Zij was van mening dat er weinig be hoorlijks te vinden was tussen het boekenbestand van de bi bliotheek. De heer Van der Berg sneed het onderwerp van de openingstij den van de bibliotheek aan. Vooral voor WAO-ers en WW- ers zou het plezierig zijn wan neer de bibliotheek langer dan zestien uur open was. Volgens burgemeester Berends is dat niet mogelijk omdat er dan meer personeel moet worden aangetrokken. De raad ging akkoord met de huurverhoging van acht procent voor gemeentewoningen. Om de bewoners in de houten wonin gen aan de Rooversbroekdijk te beschermen tegen speculanten, zal de gemeente deze grond aan kopen. Ook ging de raad ak koord met de verhuur van de panden Bondstraat 11 en 13 aan de stichting Muziekschool. De heer Osphius (WD) trok in de rondvraag fel van leer tegen de fietsers in de winkelcentra. Met name in plan Blokhuis en de Poelmarkt loopt men groot risico van de sokken te worden gereden. Op korte termijn zullen'er plan nen op tafel komen om de ach terkant van de Julianastraat te verbeteren. Dit antwoordde wet houder De Kort op vragen van de heer Smith (AR). Uitwisseling jongerenkoren dekenaat Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE Bij de ver nieuwing van de aktiviteiten van de Koorkring van het deke naat is de wens naar voren ge komen om in dekenaal verband tot uitwisseling van de diverse kerkkoren te komen. Voor wat de jongerenkoren betreft wordt daarmee in het a.s. weekeinde een begin gemaakt Het Zoeter- woudse jongerenkoor o.l.v. Lid- wien Olsthoorn zingt zaterdag avond in Stompwijk terwijl het jongerenkoor uit Hazerswoude- Rijndijk a.s. zondag tijdens de H. Mis van half twaalf in de Sint Jan zal zingen. Op hetzelf de tijdstip is er in de Christus Dienaarkerk een Doopviering in het kader van de gezinskateche- Drukbezochte receptie gouden bruidspaar Vogelaar Van onze correspondent NOORDWIJK - De heer en mevrouw Vogelaar-Oudshoom vierden gisteren hun gouden huwelijksjubileum. Honderden Neordwijkers waren naar het Zinger Hotel om het paar geluk te wensen. De bruidegom is bijna veertig jaar raadslid, wethouder en lo co-burgemeester van dè bad plaats geweest. Thans is hij nog actief in de plaatselijke bejaar- denbond. Vele bekenden van vroeger en nu gaven acte de presence op de receptie, die het gouden paar gaf. Namens de gemeente bood burgemeester Bonnike de bruid een boek over vlinders aan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het WD-kamerlid mr. C. Berk- houwer spreekt maandagavond tijdens een openbare bijeen komst van de WD in zaal Na bij. De bijeenkomst met mr. Berkouwer, ex-voorzitter van het Europees parlement, begint om half negen. ROELOF ARENDSVEEN - De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde orga niseert aanstaande dinsdag in „De Woelige Baren" een voor lichtingsbijeenkomst. Leden van de Stichting Koninklijke Rotter damse Diergaarde zullen een paar kleurenfilms vertonen over dieren. De bijeenkomst begint om acht uur. VOORHOUTSE KINDERARTS: Van een onzer verslaggevers VOORHOUT In Nederland worden de meeste baby's in een ziekenhuis of een kliniek geboren. In de Bollenstreek echter wordt in 6 van de 10 gevallen een kind thuis geborden. „En dat is goed zo", meent mevr. J. H. de Haas-Posthuma, die gisteren in het Gezondheidscentrum van Voor hout recipieerde, omdat zij onlangs 25 jaar als kinderarts verbonden was aan het consultatiebu reau dat in het centrum is ondergebracht. Mevr. de Haas: „Het is niet alleen prettiger voor de moeder als haar kind in de vertrouwde omgeving wordt geboren, maar het is ook hygiënischer. Bacteriën in een ziekenhuis zijn veel moeilijker te bestrijden dan de gewone huis-, tuin- en keukenbacteriën thuis. De bacteriën in een zie kenhuis zijn veel resistent". Vijfentwintig jaar vertroetelt mevrouw de Haas nu al Voorhoutse baby's. Er zijn nog maar weinig Voorhouters die niet door haar onder hancfen zijn genomen. De baby's van 25 jaar geleden zijn volwassenen geworden, zijn getrouwd en hebben nu zelf kinderen. Tal van Voorhoutse vrouwen namen dan ook gisteren hun peuters mee naar de receptie in het Gezondheidscentrum (zie foto). Mevrouw de Haas (67) piekert er overigens nog niet over om te stoppen. Ze heeft de Voorhouters inmiddels aardig leren kennen. „En daar neem je niet zomaar afscheid van". Op het consultatiebureau in Voorhout behandelt mevrouw de Haas de problemen die te onbedui dend zijn voor een arts. Haar eerste taak is natuurlijk te voorkomen dat de kinderen ziek worden. Daartoe blijven de Voorhoutse kinderen tot ze ongeveer 6 jaar zijn onder haar hoede. Over de baby's nu en 25 jaar geleden zegt mevrouw de Haas: „Buiten het feit dat de baby's tegenwoordig langer zijn dan vijfentwintig jaar geleden, spelen er nu andere problemen dan vroeger. Waren het vroeger vooral de ziekten die een kinderarts te behandelen kreeg, tegenwoor dig zijn het veelal problemen van psychische aard als gevolg van bijvoorbeeld een te kleine behuizing of te wpinig speelruimte. Problemen die het kind remmen in zijn ontwikkeling". Voor haar Voorhoutse periode heeft mevrouw de Haas een tijdlang in de Oost gezeten. Voor de oorlog publiceerde zij artikelen over onder meer babyvoeding. In het voormalig Nederlands Indië heeft ze tijdens de Tweede Wereldoorlog drie jaar gevangen gezeten in een concentratiekamp. Daar zorgde mevrouw de Haas voor een kleine 4000 Europese kinderen. Na de oorlog begon ze in Nederland en werkte een tijdlang op een consultatiebureau in Leiden. Daarna begon haar Voorhoutse periode. Mevrouw de Haas heeft tevens in Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom en Sassenheim gewerkt. Zij promoveerde op 54-jarige leeftijd-op een proefschrift „sterfte bij de geboorte". Gedurende de afgelopen veertig jaar heeft me vrouw de Haas nogal wat baby's geboren zien worden met een lichamelijke of geestelijke af wijking. Over de reacties van ouders op dergelij ke kinderen, zegt ze: „De reacties van ouders bij de geboorte van een lichamelijk gehandicapt kind is veelal bijzonder emotioneel, omdat ou ders direct worden geconfronteerd met het ge mis. Bij geestelijk gehandicapte kinderen ver loopt de confrontatie met het tekort veel geleide lijker. Een geestelijk tekort wordt vaak pas later ontdekt, omdat het kind bijvoorbeeld later gaat lopen dan normaal. Wel is het vaak zo dat ouders van gehandicapte kinderen meer houden, rhou- den, omdat ze er zoveel zorg aan moeten beste den". Henk v.d. Past Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vanaf morgen is in bet Lelds Academisch Kunst centrum aan het Levendaal een tentoonstelling ingericht ge wijd aan bet werk van de Westfriese Naïeven. De collectie schilderijen van dete Westfriese Naïeven Is afkomstig van het West/rfes Museum te Hoorn. Bij het LAK staat dit hele seizoen het olieverfdoek cen traal. en het is nu erg interes sant om na het werk van pro fessionele kunstenaar, schilde rijen te zien van mensen die bijna altijd buiten de wereld van echte kunstenaars staan. De naïef voelt zich doorgaans niet betrokken bij wat erin de wereld van de officiële kunst omgaat, waarbij als voorbeeld deze anecdote moge dienen van de Franse naïef schilder Henri Rousseau die, voor het eerst geconfronteerd met schilderijen van Paul Cézanne. bereidwillig aanbood deze vol gens hem niet meer dan sum miere schetsen verder af te schilderen. Dit wil echter niet zeggen dat de naïeve kunst als onvolwaardig beschouwd moet worden Wat nu vooral opvalt bij deze Westfriese Naïeven is dit geldt door gaans ook voor de naïef in het algemeen) dat zij nauwgezette kronikeurs van hun dagelijkse omgeving zijn. Zij verliezen zich graag in herinneringen aan hun jeugd die zich meestal in een sfeer van zonnige zorge loosheid aan hen voordoet: het dorpje aan het water met het huis van de dominee en de dokter, de school en het ver trouwde snoepwinkeltje; bloe- semende bomen in de lente: geurende hooischelven op het land onder een stralende zo merhemel; verliefde paartjes als vage herinnering aan het verre jeugdvriendinnetje; ker missen en kleurige ijspret en, in eindeloze variatie, de oude De Dromedaris te Enkhuizen Willem van Dok schilderachtige stadjes of het grote bekendheid hebben ge- bedrijvige boerenland. Veel kregen. Met name Pieter Ha- van deze aspecten kan men in het werk van deze Westfriese Naïeven terugvinden die men tot de beste representanten van de Nederlandse naïeve schilderkunst kan rekenen en die tot in het buitenland toe goort en Cornells Ka ay zijn internationaal zeer bekend. Op de tentoonstelling zijn er prentbriefkaarten/reproduc ties te koop en is er verdere informatie en documentatie over deze naïeven aanwezig. Van onze correspondent WASSENAAR De gemeente Wassenaar heeft plan nen het raadhuis met een kantoorgebouw uit te breiden, zodat in de toekomst alle gemeentelijke diensten in een complex kunnen worden onderge bracht. Met de uitbreiding is een bedrag gemoeid van 10 miljoen. ook een aantal secretarie-afde lingen worden ondergebracht. Daardoor komen in het eigenlij ke raadhuis ruimten vrij voor een derde wethouderskamer, een grotere kamer voor de se cretaris, een tweede commissie kamer. een ruimte voor ver schillende doeleinden zoals bij eenkomsten van beperkte om vang, ter visielegging Van plan nen en wachtruimte voor bezoe kers, een ruimte voor vergade ringen en andere bijeenkomsten voor intern en extern overleg op ambtelijk niveau en een kanti ne. De nieuwbouw kan, zoals gezegd, gerealiseerd worden op het huidige terrein van de kwe kerij, dat nu omgeven is door een muur. Die muur zou kunnen blijven bestaan. Omdat het nieuwe gebouw niet te hoog wordt behoeft het niet storend te werken, dank zij ook de aan wezigheid van de muur. Het vloeroppervlak van het nieuwe gebouw wordt geraamd op 3500 In de gemeenteraadsvergade ring van maandag a.s. komt een voorstel van b. en w. aan de orde in te stemmen met de vor ming van een bouwteam, ak koord te gaan met het geven van een opdracht aan het archi tectenbureau Quist B.V. te Rot terdam en aan het bureau ODRP van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en ak koord te gaan met een eerste krediet van 500.000 ter voor bereiding van de verdere plan nen. Het uitbreidingsplan van het raadhuis komt hierop neer, dat op het terrein van de huidige gemeentelijke kwekerij naast het raadhuis een kantoorge bouw zal gaan verrijzen met een souterrain een benedenverdie ping en één étage, welk gebouw door middel van een gang ver bonden zal worden met het hui dige raadhuis. In deze nieuw bouw zullen behalve de dienst gemeentewerken, de nutsbedrij ven en de centrale boekhouding m2. Van onze correspondent Lisse De organisatie voor de marathon die op zaterdag 31 juli op de Noordwijkerhoutse Brink van start gaat, is rond. Er is een commisie „Marathon Bollen streek" geformeerd, waarin zit ting hebben vertegenwoordigers j van de atletiekvereniging „De „Spartaan", de WV Noordwij-1 kerhout en de VVV Noordwijk, het Winkel Aktie Komitee I Noordwijkerhout, „Noordwijk Actief" en de evenementencom missie Noordwijk. Flatwoningen blijven in plan Duivenvoorde Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Burge meester en wethouders gaan niet in op de suggestie van het CDA de flatwoningen in het plan Duivenvoorde te vervan gen door eengezinswoningen. Zij wijzen eveneens het voorstel van Progressieven Leidschen- dam af 300, ongeveer de helft van het totaal, premie-eenge zinswoningen te vervangen door woningen in de woningwetsec tor. In het definitieve ontwerp dat gisteren aan de raad is ge zonden en dat a.s. maandag in de gemeenteraad komt wordt gezegd dat het college wel mo gelijkheden ziet om de geprojec teerde 157 flatwoningen in de woningwetsector te bouwen. Mavo op veld van „Katwijk" Van onze correspondent KATWIJK - De christelijke mavoschool krijgt een nieuw gebouw op een gedeelte van het voetbalterrein van de vereni ging „Katwijk". Het bestuur van de schoolvereniging heeft laten weten geen bezwaar tegen deze plaats te hebben. De voetbalvereniging zal niet worden benadeeld door de bouw van de Mavo. Het aantal velden zal door een geringe ver schuiving behouden blijven. De kosten van deze herziening van het sportterrein .bedragen 20.000. In de Asterstraat in Molenwijk zuid wordt zo snel mogelijk ge start met de bouw van een christelijke kleuterschool. Aan de raad zal binnenkort een voorstel worden gedaan hier voor 735.000 beschikbaar te stellen. RIJNSBURG - De actie Koeienplan heeft 3600 opge bracht. Dit is 1600 meer dan waar de gereformeerde jeugd, die de actie op touw zette, op rekende. NOORDWIJK - De vereniging voor christelijke onderwijs heeft gisteren drs. A. Stokkers tot nieuwe voorzitter gekozen. De heer Stokkers volgt de heer E. Hegeman op, die onlangs overleed. Van onze correspondent LEIDERDORP - Op het zal zw spoedig worden gestart met wo ningbouw. Tijdens een speciale raadsvergadering deelde wet houder Drenth mee dat Gede puteerde Staten naar alle waar schijnlijkheid bouwvergunning zullen geven, zonder de afron ding van de beroepsprocedure die tegen het bestemmingsplan loopt, af te wachten. „De pro vincie acht de behoefte aan wo ningen in deze regio zo groot dat daarvoor de rechtsregels moeten wijken om op zo kort mogelijke termijn aan die be hoefte te kunnen voldoen", zo lichtte wethouder Drenth de overwegingen van GS toe. Zwembus voor Katwijkse scholieren Van onze correspondent Katwijk Voorlopig zullen 9 basisscholen in Katwijk ge bruik kunnen gaan maken van een bus, die de leerlingen van en naar het sportfondsen- bad „De Miereweide" zal ver voeren. Me de instelling van deze zwembus, die een feit zal zijn na de goedkeuring door de raad op het eind van deze maand, gaat een jaren oude wens van de hoofden van scholen in vervulling. De ver antwoordelijkheid voor de kin deren bij het oversteken van drukke verkeerswegen is niet te dragen, zo hielden zij het gemeentebestuur reeds lang voor. De heer Oskam (S.G.P.) zette gisteravond tijdens de verga dering van de commissie vanj Onderwijs, die zich overigens enthousiast achter de plannen van het college schaarde, nog even een vraagteken bij de norm van „1 kilometer hemels breed" die was gehanteerd bij het wel of niet toewijzen van de bus. „Het voornaamste is dat risico's zo veel mogelijk worden vermeden; een school op 950 meter afstand van het zwembad kan toch een zeer bevaarlijke route moeten vol gen naar het zwembad", aldus de heer Oskam. Voorziter H. Haasnoot zegde toe dat de toe wijzing van de bus zonodig later nog zal worden gewij zigd. Volgens het huidige plan kost de bus 10.000,- per jaar. Ouderparticipatie op Jenaplanschool ver gevorderd OEGSTGEEST De ouderpar ticipatie in de rk Jenaplan school te Oegstgeest is zodanig gevorderd dat ouders er niet alleen maar hand- en span diensten verrichten. Zij werken ook daadwerkelijk mee aan on- derwijstaken.dit alles onder nauwlettende begeleiding en verantwoordelijkheid van de le den van het schoolteam. De sa menwerking tussen schoolteam, oudercommissie en ouders is uitstekend en beweegt zich nog in opgaande lijn., „Zowel ouder commissie en ouders die in de school werken nemen hun taak zeer serieus", aldus de heer R. Zecha, voorzitter van de ouder commissie, gisteravond tijdens een druk bezochte ouderavond Besloten werd ondermeer de taakstelling van de commissie aan de ouders van leerlingen te doen toekomen De commissie werd gekompleteerd met dames C. Wolffenbuttel en F. Krieger. De heer R. Zecha en mevr. L la Rivière werden bij akklama- tie herkozen. Royement voor trainer Berger? (Van onze sportredactie) UTRECHT Het besluit van Han Berger om trainer te blij ven bij FC Utrecht zal zeer waarschijnlijk worden „be loond" met een royement. De Vereniging van Oefenmees- ters is druk doende de naam van de 25-jarige trainer die de ontslagen Jan Rab opvolgde bij Utrecht van de ledenlijst te schrappen. Voorzitter van de VVON is Jan Rab. Trainer Ber ger heeft al laten weten zich niet bij het royement neer te leggen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4