Economen en jurist in Lockheed-onderzoek CeidoeSoura/nt KLM onderzocht handelwijze bij aanschaf van Electra's ENGELAND ZOEKT MIDDELEN TEGEN RONSELAARS Prins vermaard handelsreiziger voor Nederland Ford: wetten over omkoperij moeten herzien worden PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard (64), de man op wie dezer dagen vele ogen zijn gericht, heeft een kleine driehonderd funkties en ere-funkties die naast een veelzijdige belangstel ling ook een grote kundigheid vergen. Zijn voorliefde gaat uit naar de vliegerij. „Als ik jonger was, werd ik astronaut", heeft hij eens gezegd. Deze liefhebberij heeft hem behalve in een groot aantal cockpits ook in functies bij de' KLM en Fokker gebracht. Van beide ondernemingen is hij commissaris. Dit soort funkties vervult hij ook bij de Koninklijke Jaarbeurs en Hoogovens. Voor het commissariaat bij Hoogovens krijgt hij Jaarlijks 30.000 gulden, die hij aan een goed doel besteedt. De prinsdraagt dikwijls een uniform: hij wijdt bijna een kwart van zijn tijd aan dekrijgsmacht, waarvan hij inspek- teur-generaal is. De basis voor deze funktie ligt in de oorlogsjaren. Terwijl prinses Juliana met de kinderen in Canada vertoefde, week de prins niet van de zijde van zijn schoonmoeder, koningin Wilhelmina, die in Londen verbleef: In 1941 werd de prins, die inmiddels zijn militair vliegbevret had gehaald, hoofd van de Nederlandse militaire missie in Londen. In 1944 benoemde de koningin hem tot bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten. Vrij kort na het einde van.de oorlog werd hij van deze funktie ontheven. Dit heeft nog tot spanningen tussen het toenmalige kabinet-Schermerhorn en koningin Wilhelmina aanleiding gegeven, maar Schermerhom won en de prins kreeg de funktie van inspecteur-generaal van de landmacht. Later is die funktie uitgebreid tot de marine en de lucht macht. De taak van de inspecteur-generaal is „de minister van defensie gevraagd en ongevraagd van advies te dienen over alle vraagstukken inzake de krijgsmacht." Sinds 1954 is prins Bernhard voorzitter van de Bilderberg- groep, een club van ongeveer tachtig topfiguren uit politiek, industrie en wetenschap, die jaarlijks bijeenkomt om over heden en toekomst van de westerse wereld te filosoferen. Zeer bekend zijn ook de reizen, die de prins over de wereld maakt als „handelsreiziger van de Nederlandse industrie". Het bedrijfsleven hier te lande heeft hem dit soort aktivitei- ten steeds in grote dank afgenomen, want na de bezoeken van de prins pleegdèn uit verre landen de orders binnen te stromen. De belangstelling voor het culturele leven uit zich onder meer in de jaarlijkse uitreiking door de prins van de Zilveren Anjer, een onderscheiding voor mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. Dit zijn de drie wijze mannen die licht moeten brengen in het Lockheed-schandaal. Van links naar rechts dr. M. W. Holtrop, oud-president van de Nederlandsche Bank. drs. H. Peschar,voorzitter van de Algemene Rekenkamer en mr. A. M. Donner, rechter in het Hof van Justitie van de EEG. SAMENSTELLING COMMISSIE POLITIEK EVENWICHTIG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De heren kennen elkaar niet, ze hebben wel van elkaar's bestaan gehoord." Dit zei premier Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer over het drieman schap dat de beweringen over prins Bern- hard's rol in het steekpenningenschandaal rond Lockheed gaat onderzoeken. Wie zijn deze drie heren? De oudste is dr. Marius W. Holtrop. Hij werd in 1902 in Amsterdam geboren. Na een studie economie aan de Universiteit van Amsterdam stapte hij het bedrijfsleven bin nen waar hij snel carrière maakte. Op 34-ja- rige leeftijd was hij vice-president van Shell Cliemie met als standplaats San Francisco. In 1946 werd Holtrop benoemd tot president van de Nederlandsche Bank, een funktie die hij tot 1967 vervulde. Zijn kontakten met de internationale zakenwereld behield hij-in die periode door zijn zetel in het internationale monetaire fonds. Van 1967, toen hij als president van de Nederlandsche Bank werd opgevolgd door Jelle Zijlstra, tot 1973 was hij direkteur van de Koninklijke Petroleum Maatschappij. De 73-jarige Holtrop woont momenteel teruggetrokken in Bloemendaal. Mr. André M. Donner, de tweede „wijze man" in het driemanschap, staat bekend als een van de meest vooraanstaande specialis ten in het staats- en administratief recht. Zijn deskundigheid bracht hem in 1958 naar het Europese Hof van Justitie, waarvan, hij thans president is. André Donner werd in 1918 in Rotterdam geboren als zoon van mr. Jan Donner (in de jaren '20 minister van justitie). André is een broer van de schaak grootmeester Jan Hein. Hij studeerde rech ten aan de vrije universiteit in Amsterdam en werd daar in 1945 benoemd tot hoogle raar. Op zijn naam. staan vele publikaties over het recht. De jongste van het drietal is drs. Henri Peschar. Hij is 54 jaar en thans voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Drs. Peschar werd in 1921 in Haarlem geboren. Hij volgde een studie economie aan de vrije universiteit in Amsterdam. Van 1948 tot 1952 was hij medewerker van de Wiardi Beekman Stich ting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. In 1952 verliet hij die organisatie om kamerlid voor de PvdA te worden. In 1968 ging hij uit het parlement na zijn benoeming tot voorzitter van de rekenkamer. Peschar staat bekend als een financieel deskundige. Het kabinet heeft bij de samenstelling van de onderzoekcommissie terdege rekening ge houden met de politieke evenwichtigheid daarvan. Holtrop is van liberalen huize, Donner komt uit christen-demokratische kring en Peschar is afkomstig uit de socialis tische hoek. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het feit, dat Lockheed vele miljoenen gespendeerd heeft aan buitenlandse regeringsfunctionarissen en zakenlieden, is voor president Ford van de VS een aanleiding geweest om een herziening van de bestaande wetten te bevelen, zodat deze soort activiteiten wat minder gemakkelijk kunnen plaats hebben. Bedrijven, die met steekpenningen werken be hoeven niet meer te rekenen op enige officiële Amerikaanse bescherming als zij in of buiten de VS wettelijk aangepakt worden. Fords gedachten gaan uit naar een commissie op kabinetsniveau, die het doen en laten van Amerikaanse bedrijven op dit punt moet onder zoeken. Er zijn nogal wat commissies op dit en soortgelijk terrein actief. Een commissie en subcommissie van de Senaat bestuderen de gedragingen van de multinationals. Op hetzelf de terrein beweegt zich het federale bureau voor beurszaken, dat bovendien moet nagaan of de aandeelhouders eventueel zijn benadeeld. De Lockheeaaffaire heeft zijn weerslag in veel landen, zoals in Japan, Turkije, Colombia en Duitsland. Morgen wordt er een officiële Duitse delegatie uit de VS in Bonn terug verwacht en men hoopt dat deze de waarheid over de wereldschokkende Lockheedaffaire kan vertel len. Met name is men benieuwd of men iets te horen krijgt over CSU-leider Franz-Joseph Strauss die in de bewuste periode van het einde van de jaren vijftig minister van defensie was en maar liefst 917 Starfighters (Lockheed) be stelde. Voor Lockheed was het alleen maar profijtelijk dat er als gevolg van ondeskundige Duitse behandeling, 197 van neerstortten. De toenmalige vertegenwoordiger van Lockheed, Hauser, heeft voor de Senaatscommissie onder ede verklaard, dat Strauss en zijn CSU voor de aankoopbereidwilligheid een groot bedrag aan dollars in ontvangst hebben mogen nemen. Delicate opdracht voor ,,wijze drie AFGAANDE OP DE PERSONEN, hun achtergronden en hun nationale en internationale verdiensten, kan Nederland het volste vertrouwen hebben in de zorgvuldigheid, waarmee de „drie wijze mannen" Donner, Holtrop en Peschar hun delicate opdracht zullen uitvoeren. Het gaat bij hun onderzoek naar de Lockheed-omkoperij voor wat ons land betreft immers om de naam van prins Bernhard en daardoor om de naam van ons koningshuis. Het gaat tenslotte om de naam van Nederland zelf. Het is vooralsnog onwaarschijnlijk te achten, dat prins Bernhard ten eigen bate vier miljoen gulden zou hebben aangenomen, om de belangen van Lockheed te dienen. Zo lichtvaardig of onnozel kan hij niet zijn omgesprongen met de positie van het koninklijk huis en zijn eigen positie daarin. WAT ER DAN WEL GEBEURD IS, hoe de draden lopen, die tenslotte aan de naam van de prins gebonden zijn, dat zal zo goed mogelijk uitgezocht moeten worden „tot de onderste steen boven ligt". Als dat tenminste ooit zal gelukken. De commissie van drie zal vooral in het buitenland moeilijkheden en weerstanden onder vinden. Het warnet van verklaringen, beschuldigingen verdachtma kingen en verdenkingen loopt immers van Amenka via Zwitserland naar Nederland. Eén ontbrekende schakel kan de kans op slagen van het onderzoek al doen mislukken. Wat dan te doen staat is natuurlijk een vraag voor later. MAAR WELLICHT KOMT dan toch weer de kwestie van een parlementaire enquête naar voren. Deze zou voor wat Nederland betreft veel meer duidelijkheid kunnen scheppen in het totale inkoopbeleid voor de Nederlandse krijgsmacht Een aanwijzing daartoe heeft gisteren de eerste rechtszitting in Amsterdam tegen de vertegenwoordiger in Nederland van de Dassault-vliegtuigfabriek al gegeven. Daar bleek namelijk tijdens de verhoren onder welke druk onder meer kamerleden langdurig kunnen staan. Omvangrijke orders spelen daarbij op de achter grond een rol. En wat wordt in een dergelijk stadium van besprekingen, overleg en „onderonsjes" dan verstaan onder „laak bare beinvloeding"? Lawine Turkije eist 3 doden ISTANBUL Zeventig arbei ders zijn gisteren bij Kangal in het oosten van Anatolië (Tur-' kije) door een lawine getroffen toen zij bezig waren een spoor lijn sneeuwvrij te maken. Van drie van hen zijn de lijken gevonden, zeventien worden vermist en 25 zijn gewond. In dit gebied zijn verscheidene dor pen en steden door de sneeuw van de buitenwereld afgesne den. Verkeerde man in Baskendorp vermoord SAN SEBASTIAN (AP) - In een Baskisch dorp is de 26-jari- j ge Juan Galarza doodgeschoten, aldus heeft de politie bekendge- j maakt. Volgens buren is dit een 'vergis- i sing' geweest en hadden de da- ders gedacht dat hun slachtof fer de burgemeester van het dorp was, op wie Galarza zeer veel geleek. Door de separatistische bewe ging ETA was de burgemeester al enkele malen met de dood bedreigd. 'Kerncentrales Amerika onveilig' NEW YORK (DPA) - Uit pro test tegen het grote gevaar voor ongevallen bij drie kerncentra les ten noorden van Manhattan, heeft R. D. Pollard, veiligheids functionaris bij de Amerikaan, se dienst voor Kerncentrales ontslag aangeboden. Pollard is de vierde Amerikaan se atoomgeleerde in een paar dagen die om dergelijke rede nen zijn ontslag heeft aangebo den. Drie ingenieurs van Gene ral Electric gingen hem vooraf. Zij waren werkzaam op de afde ling kernenergie van dat bedrijf en zijn van mening dat de daar vervaardigde kernreactoren on veilig zijn. Britse huurlingen die gisteren uit Angola zijn terug gekeerd. zijn direct bij hun aankomst door de politie ondervraagd. Enkele deserteurs uit het Brit se leger werden gearresteerd Van onze correspondent LONDEN Premier Wilson van Engeland zal de kwestie van de huurlingen die worden aangeworven om te vechten in het buitenland laten onderzoe ken en de wetgeving inzake re- crutering proberen aan te pas sen. De Britse regering heeft nog geen bruikbaar middel ge vonden om een eind te maken aan de werving van huurlingen voor Angola. Het is overigens de vraag of de werving nog veel succes zal heb ben na de berichten over de executie van 14 Britse huurlin gen en de terugkeer van 44 man uit de Angolese oorlog. Een van de teruggekeerde mannen is de 17-jarige David Smith waarvan men dacht dat hij gefusilleerd was. Bij de teruggekeerde huur lingen zijn enkele deserteurs van het Britse leger. Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis de ronselaars Voor LBO zes examenvakken op elk niveau DEN HAAG (ANP) Voor alle vormen van Lager Beroepsonderwijs komen er zes eindexa menvakken, waarbij men kan kiezen uit drie niveaus (a-, b- of c- niveau, afhankelijk van de mogelijkheden van de school). De nieuwe examen regeling kan dit jaar al door de schoolbesturen worden ingevoerd. De zes eindexamenvakken omvatten drie algeme ne en drie beroepsgerichte vakken. In beide groe pen is tenminste één vak verplicht. Wanneer leerlingen een c-programma (het hoogste niveau) volgen, dan bestaat het examen uit een schoolonderzoek en een centraal landelijk schrifte lijk examen. Voor vakken volgens de andere veaus bestaat het eindexamen uitsluitend uit i schoolonderzoek- voor Angola „een stelletje ban dieten" genoemd die over veel geld beschikken en jongens in dienst nemen die niet eens een militaire opleiding gekregen hebben. In Angola rukken de troepen van de volksbeweging MPLA, na de verovering van de kustste den Lobito en Benguela, op in de richting van het Zuidafri- kaanse leger dat in het zuiden een defensielinie heeft. Bij de stad Sa da Bandeira hebben de Zuidafrikanen een belangrijke luchtmachtbasis De regering van de MPLA in Loeanda is gisteren erkend door de Afri kaanse staten Oeganda en Togo. Daarmee wordt de MPLA er kend door 27 van de 46 leden van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, waarvan presi dent Amin van Oeganda thans voorzitter is. „Overlevingskle- ding" bij werk op zee DEN HAAG (ANP) Het aan houden van kleren biedt de be ste overlevingskansen voor drenkelingen en schipbreuke lingen. Daar waar bijzondere risico's gelopen worden, visserij, boorei landen, helicopters boven zee, zou men eigenlijk speciale „overlevingskleding" die de li chaamswarmte vasthoudt, moe ten dragen. In veel gevallen wordt bij te water geraakte slachtoffers verdrinking als doodsoorzaak opgegeven, ter wijl hetslachtoffer in feite door onderkoeling om het leven kwam, aldus medisch adviseur van de scheepvaartinspectie, N. Julsing in het vakblad voor de visserij „Visserijwereld". (Van een onzer ver slaggevers) SCHIPHOL - De thans gepensioneer de directeur van de KLM, ir. F. Besancon wordt in hardnek- kinge geruchten be schuldigd van het aanvaarden van steekpenningen. Hij zou 25.000 dollar van jde Lockheed fabrie ken hebben ontvan gen bij de aankoop van 12 Electra-vlieg- tuigen in 1956 door de KLM. De Neder landse luchtvaart maatschappij was destijds de enige Euopese maatschap pij die deze viermo torige toestellen be stelde. Andere lan den kochten toen de Franse Caravelle. NIEUWKOOP Abusievelijk stond vorige week in de krant dat de muziekvereniging „Eens gezind" het afgelopen week- 'einde haar jaarlijkse uitvoering zou geven. Deze uitvoering zal evenwel pas plaatshebben op vrijdag 20 en zaterdag 21 fe bruari. Volgens een woord voerder van de KLM zijn de „beschuldigin gen ongefundeerd". „In deze dagen van de wildste omkoopge ruchten komen ze uit de lucht vallen. Offi cieel is ons niets be kend. Hoe kunnen wij betrouwbare en gefundeerde ant woorden geven op vragen, die op voor ons onbekende feiten zijn gebaseerd?" De KLM tracht wel een onderzoek in te stel len om achter de fei ten te komen. De geruchten dat voor de verkoop van Lockheed Electra- toestellen steekpen ningen zouden zijn betaald, zijn afkom stig uit de Ameri kaanse senaatscom missie, volgens welke ir. Ed. Fyfe, destijds Lockheed-verkoper van civiele vliegtui gen, aan directeur Besancon 25.000 dol lar zou hebben uitge keerd. De KLM was in die tijd al een goe de klant van de Lockheed-fabrieken, gezien de meer dan 40 Constellations en Super Constellations die de maatschappij had gekocht van Lockheed. De heer Besancon is momenteel niet in Nederland aanwezig en derhalve niet be reikbaar voor com mentaar. Ook de voormalige Lock heed-verkoper ir. Fy fe is niet bereikbaar. De Bilt De wind en buiïgheid zal afnemen. Tussen een depres sie boven het zeegebied oostelijk van IJsland en een gebied met hoge barometerstanden nabij de Azoren, wordt met noordweste lijke winden onstabiele lucht naar west-Europa gevoerd, waarin vrij veel buien voorko men. Een depressie, die zich vanmorgen nog bij New-Found- land bevond, koerst naar het oosten. Dit lagedrukgebied wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, die het weer in Nederland het komende etmaal in gunstige zin zal beïn vloeden. Later zal de naderende depressie de regenkansen weer doen toenemen. De noordweste lijke wind, die tegen de Alpen omhooggestuwd wordt, veroor zaakt in Zuid-Duitsland en Oos tenrijk op veel plaatsen regen en sneeuw. Vooruitzichten voor vrijdag: Wisselvallig en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks: 3 -graden. Max. temp.: omstreeks: 6 gra den. Amsterdam geh. b Athene Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Luxemburg regenbui L bew xT geh. bew. 18 0 I. bew. 12 0 orfëew. 12 0 Pbew.W ~9 3 regen 13 11 geh. bew. 11 0 sneeuw 1 3 motregen Fusilladeplaats Zes bulldozers en tientallen manschappen van de genie graven in de Loonse en Drunense duinen naar de plaats waar de Duitsers op 26 mei 1944 veertien gevangenen doodschoten. Onder hen waren leden van een Tilburgse verzetsgroep. Voor de operatie heeft men een week uitgetrokken, waarin ongeveer 30.000 m3 verzet moet worden om de plaats van het massagraf te bereiken. Vergoeding extra werktijd militairen DEN HAAG (ANP) - Militai ren, die langer dan acht uur per dag en 40 uur per week dienst moeten doen, kunnen daarvoor te beginnen 1 maart a.s. een extra vergoeding in vrije tijd of geld krijgen. Zij zijn via de dispensatie van minister Boersma vrijgesteld van de loonmaatregel. De werk- en rusttijden zal De fensie 32 miljoen gulden gaan kosten. Voorlopig komen alleen de extra diensten in aanmer king, die vallen in de weekeind en en op feestdagen. Voor vaa- roefeningen en die voor land macht en luchtmacht geldt de extra vergoeding ook op werk dagen, wanneer daarmee meer dan acht uur per dag gemoeid zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9