Omkoop-affaire Dassault zet ook kamerleden in vreemd daglicht Ontheffingen van loonstop afgekondigd Moro geslaagd met vorming van nieuwe Italiaanse regering PEZEWEt-K 'n Week lang laag? Extra laag: Drie dagen laag: Aannemers veroordeeld wegens omkoping /r, Moord op bejaarde Almeloér opgelost Druk op regering in kwestie kerncentrales Zuid-Afrika 69 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BEWIJZEN BLIJVEN UIT TIJDENS EERSTE ZITTING AMSTERDAMSE RECHTBANK (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - „Ik was al bij de trap toen Botterman me achterna kwam en me bij de arm greep. „Nu moet je Francois anderhalf miljoen vragen", zei hij. Was deze getuigen verklaring van PvdA-kamerlid P. Dankert de climax van een omkoop schandaal, waarin de Franse vlieg tuigfabriek Dassault twee Nederland se parlementariërs heeft proberen mee te slepen? Zo ja, dan zal het de officier van justitie mr. F. von Meyenfeldt uiterst moeilijk vallen het bewijs te leveren. En even lastig zal het voor hem zijn hard te maken dat Dankert eerder een stuk recrea- tiegrond bij het Zuidfranse Perpig- nan heeft aangeboden gekregen, ter wijl zijn VVD-collega G. Keja ver blijd zou zijn met de belofte van 30.000 gulden. Dassault-directeur Francois liet schriftelijk, maar wel onder ede vanuit Parijs weten: „Pure verbeelding van de man". En ir. J. Botterman, Dassault-vertegenwoordiger in Nederland, die met de steekpenningen zou hebben gezwaaid, weet met correcte verontwaardiging de hele affaire aan de drankgewoonten van Dankert. „Onze wiskeyrekenlng in de bar van Hilton staat me nog helder voor de geest". Dankert zelf na de eerste zitting, die de vijfde strafka mer van de Amsterdamse rechtbank gisteren onder leiding van president mr. J. Schroder aan de omkopingszaak wijdde (morgen wordt hij voortgezet): „De officier zal er een harde dobber aan hebben om het ten laste gelegde te bewijzen. Het leek er soms wel op of ik zelf in de verdachtenbank zat". Dankert gaf toe fout te hebben gehandeld door niet onmiddel lijk zijn fractievoorzitter of de kamervoorzitter op de hoogte te hebben gebracht van de om kooppogingen. Dat hij de informatie wel had toegespeeld aan het Franse blad „Le Monde" motiveerde hij ongeveer als volgt: „Door een publicatie in de internationale pers hoopte ik de bal aan het rollen te krijgen. Ik vermoedde met name dat er in België onregelmatigheden waren rond de vervanging van de Starfighter en dat Dassault er de hand in had om de keuze van zijn Mirage te bevorderen. Zo heeft Das sault-directeur Francois mij eens een geheime brief laten zien van de Belgische minister van defensie. Ik wilde dat allemaal boven water brengen, maar het is een mislukking gewor den". Rechtbank-president Schroder stak zijn mee warige verbazing over zoveel naieviteit bij een parlementariër niet onder stoelen of banken, hetgeen Dankert duidelijk deed blozen. Er kwa men trouwens meer zaken in de openbaarheid, die voor het kiezersvolk een nieuw licht zullen De van omkoping beschuldigde ing. Botterman (rechts) rechtszitting de toekomst met vertrouwen tegemoet. zijn advocaat keken na afloop van de werpen op zijn hardwerkende volksvertegen woordigers. Dure lunches - altijd op kosten van zakenmensen die de Nederlandse regering iets te verkopen hebben - bleken tijdens de verho ren aan de orde van de dag. Waarbij kamerlid Keja zelfs opmerkte: „Naar de technische ui teenzetting van Botterman over de kwaliteiten van de Mirage heb ik maar met een half oor geluisterd, ik snap er toch niets van". Wakker schrok hij pas toen Botterman hem aan het einde van de lunch (gepocheerde zalm in het House of Lords aan de Hoogstraat in Den Haag) 30.000 gulden zou hebben geboden voor zijn medewerking als lid van de vaste commis sie voog defensie aan de keuze van de Mirage boven een Amerikaanse concurrent bij de ver vanging van de Starfighter. „Man, dat kun je niet maken", zou hij hebben uitgeroepen, na het aanhoren van Bottermans oneerbare voor stel, waarop de Dassault-vertegenwoordiger zijn blunder zou hebben proberen te corrigeren door te zeggen, dat hij uit sympathie voor het harde werk van parlementariërs en voor het liberalisme het bedrag best in de partijkas van de WD wilde storten. Botterman liefjes: „De heer Keja moet in de war zijn met het feit dat ik hem toevertrouwd heb al enkele jaren dona teur van de WD te zijn, voor kleine bedragjes weliswaar". Keja bleef bij zijn verklaring. Hetgeen de recht bank voor het raadsel plaatste waarom hij zich het aanbod van de 30.000 gulden en zijn letter lijke reactie daarop wel herinnerde, maar bij voorbeeld niet wat hij precies gegeten had en - sterker nog - of er een derde tafelgenoot was geweest. Die smulde volgens verdachte Botter man namelijk wel degelijk mee van de gepo cheerde zalm en was niemand minder dan Keja's collega uit de kamerfractie van de WD, A. Ploeg, geweest. „Jazeker", gaf Ploeg monter toe, toen hij als getuige werd gehoord. „Volgens mijn agenda heb ik op 1 maart 1973 geluncht met Botterman en er was een derde bij. Helaas kan ik me niet meer herinneren wie dat is geweest, maar hij moet er geweest zijn, want ik nam bij dergelijke ontmoetingen altijd een derde mee, omdat ik liever niet onder vier ogen praat, wanneer het belangrijke orders betreft. Dat zou maar verdenking kunnen zaaien. Mees tal nam ik de defensiedeskundige van de KVP, generaal Van. Elzen mee, maar ook wel Keja". Kortom: geheugenstoornissen bij kamerleden die de officier van justitie bepaald niet in de kaart spelen, en die door de twee verdedigers van Botterman, mr. Jonker en mr. Veldkamp, handenwrijvend werden geconstateerd. Een ander pikant detail kwam ter zitting aan het licht toen H. Kikkert, oud-kamerlid voor de CHU en vroeger vice-voorzitter van de staatscommissie voor defensie, werd gehoord. Hij verklaarde glunder dat hij zich na zijn aftreden door verdachte Botterman heeft laten inhuren als adviseur, hetgeen hij nog steeds is. Letterlijk: „In mijn contract staat dat ik de he,er Botterman moet adviseren op welke ma nier hij ministers, kamerleden en hoge ambte naren het best kan benaderen bij zijn pogingen om in Nederland de Mirage verkocht te krijgen. Ik heb Botterman zelf geadviseerd Dankert niet te ontmoeten, omdat ik in de wandelgangen had gehoord, dat deze een hekel aan hem had. En ik heb hem aangeraden nooit kamerleden thuis of op kantoor te ontvangen om verdacht making te voorkomen. Liever in een publieke gelegenheid". Volgens Kikkert was het ondenk baar, dat Botterman ooit een poging tot omko ping had gewaagd. Citaat: „Toen ik hem op de hoogte bracht van het bericht in „Le Mon de", was zijn spontane reactie: „Ik zal daar gek wezen". Curieus genoeg bleken ook de slachtoffers van de omkooppoging niet erg onder de indruk van Bottermans kwaliteiten in dezen, daarmee de officier van justitie opnieuw tot wanhoop bren gend. Keja bleef ter zitting achter zijn eerder gedane uitspraak staan dat Botterman ..een naieve loopjongen" van Dassault was: „Als het niet zijn bedoeling is geweest me om te kopen, zou me dat niet verbazen". En Dankert bleek Botterman voornamelijk een hinderlijk en op dringerig persoon te vinden, een agressieve verkoper. „Ik zat in mijn maag met een merk waardige figuur, en ik dacht: dat hoort er zeker bij". Hij had zich daarover beklaagd bij Das sault-directeur Frangois, waarop deze geant woord zou hebben: „Je moet niet ingaan op voorstellen van Botterman. Dat is gevaarlijk. We kunnen het zo doen, dat alles op ons eigen niveau blijft. Ze hebben in Zwitserland water dichte nummerrekeningen. Alleen u, ik en een derde hoeven er van te weten. Ook is het voor ons Fransen niet onge bruikelijk om een politieke partij te steunen. Die moet toch ook leven?" Beweringen die Dassault-directeur Frangois glashard ontkent. Verbazing bij rechtbankpresident Schroder waarom een kamerlid dan na de eerste om kooppoging (het stuk land in Frankrijk) een jaar en zeven maanden met zijn omkopers blijft omgaan om pas in september 1974 (na het aanbod van anderhalf miljoen) de zaak open baar te maken - en nog wel op de ongebruikelij ke manier van een krantenbericht. Dankert: „Het leek me nuttig de lijn met Botterman open te houden om als parlementariër in de keuken van de internationale wapenindustrie te kunnen kijken". En: „Ik wilde mijn nek niet uitsteken". En: „Ik was bang voor een proces wegens smaad. Ik durfde pas praten toen de zaak Keja aan het rollen was gekomen". En: „Ik kon me niet voorstellen, dat het om een serieuze poging tot omkoping ging". De president: „Tegenover de rechtercommissaris hebt u het tegendeel beweerd". Dankert: „Ik heb me toen te sterk uitgedrukt". Morgen wordt de zitting voortgezet met het requisitoir en de pleidooien van de twee verde digers. Den Haag (ANP) Minister Boersma van sociale zaken heeft gisteren de aangekondig de ontheffingen van het loonbe- sluit vastgesteld. Die ontheffin gen moeten de voor de duur van een half Jaar afgekondigde loonstop vrijwaren van „aperte onbillijkheden". De vrijstellin gen zijn opgesteld na overleg met Stichting van de Arbeid. Ze hebben betrekking op onder meer de volgende elementen: - loonsverhogingen van vieren half procent voor werknemers van wie het loon yolgens over- ARNHEM (ANP) - De recht bank in Arnhem heeft dinsdag drie aannemers veroordeeld tot een boete van 1.000 gulden elk, wegens omkoping van een amb tenaar van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf in Dord recht. Tegen de mannen was 2.000 gulden boete en een ge vangenisstraf van een maand voorwaardelijk geëist. De mannen vormden samen een aannemingsonderneming in straatwerkzaamheden. In de ja ren 1967—1970 hebben zij straat werk gedaan voor de gemeente Dordrecht. De ambtenaar legde in de opdracht een hoger aantal vierkante meters vast dan waar van in werkelijkheid sprake was. Het bedrag dat als gevolg hiervan ten onrechte werd uit betaald stak de ambtenaar voor de helft in eigen zak, de andere helft was voor de aannemers. De gemeente Dordrecht is op die manier voor in totaal 34.000 gulden benadeeld. De inmiddels ontslagen gemeen teambtenaar is al eerder veroor deeld tot 40.000 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. eenkomst of gebruik, zou zijn verhoogd volgens de stijging van wettelijk minimumloon. - het volgens overeenkomst of gebruik volgen van de trendma tige ontwikkeling van de salaris ontwikkeling bij de overheid. - het aanpassen van bestaande .vloeren' in de vakantiebijslag met het percentage van de voor de werknemers op grond van het loonbesluit toegelaten prijs compensatie, - het toepassen van voor 3 de cember in uitgewerkte vorm schriftelijk' overeengekomen re gelingen met betrekking tot har monisatie, integratie of her structurering, - het aanpassen van een reis- of verblijfkostenvergoeding vol gens de contractuele of gebrui kelijke methodiek, dan wel met een percentage, gelijk aan de voor de betrokken werknemers toegelaten prijscompensatie en gelijktijdig daarmee. Chauffeur weer vrij Overvallers Amsterdams geldtransport nog spoorloos AMSTERDAM (ANP) - De 25- jarige uit Haarlem afkomstige chauffeur van de geldtranspor tauto, waaruit vrijdagmorgen in Amsterdam-West bijna 2 miljoen werd geroofd, is gister middag vrijgelaten. „We hebben onvoldoende bewijs tegen de chauffeur om hem voor te geleiden aan de officier van justitie", zo verklaarde hoofdinspecteur Platenkamp van de Amsterdamse recherche. „De verklaringen van de chauf feur blijven echter onduidelijk". De Amsterdamse recherche is de twee jonge overvallers, die de chauffeur en zijn 52-jarige bijrijdermet een revolver be dreigden en er vervolgens met twee geldcassettes vandoor gin gen, nog niet op het spoor. ADVERTENTIE heeft weer 's de voorjaarskriebel, (dus kunt er weer de gekste koopjes halen) |S% Korting vooféSérsl PROFITEER NU VAN ONS GROTE ASSORTIMENT waarin o.a. ENGELSE HOEKKAST 395,- ENG. BUIKKASTEN 585,- KINDERBUREAU "CHARLY" KOMPLEET MET KRUKJE 175,- DISCO/T.V.-MEUBEL 249,- SPAANSEBAR 425,- PALISSANDER WANDMEUBEL 10-DEUG 777,- MODERN CHROOM BANKSTEL MET RIBCORD KUSSENS 1495,- STAPELBEDDEN v.a. 175,- CHROOM SCHOMMELSTOEL 225,- ITAUAANSE EETHOEK DIV. SALONTAFELS v.a. SLAAPBANK 375,- 95,- 825,- Grote Marktstraat 5, Den Haag, tel. (070) - 65 07 20 ROME Italië heeft een nieu we regering. Kabinetsformateur en voorzitter van de nieuwe mi nisterraad, AJdo Moro, werkt weliswaar nog aan de lijst van ministers, maar gisteren (dins dag) heeft hij alle reserves laten varen en zijn opdracht als ge slaagd bevestigd. De nieuwe Italiaanse regering zal uitsluitend uit christen-de mocraten bestaan. In het parle ment kan dit partij-kabinet op een meerderheid rekenen, om dat een aantal partijen ver klaard heeft zich te zullen ont houden van (tegen)stemmen of zelfs hun steun heeft toegezegd. De sociaal-democraten staan he lemaal achter het nieuwe kabi net. De socialisten, die door hun vertrouwen in het vorige kabi net op te zeggen 35 dagen gele den de regeringscrisis openden en de republikeinen, die samen met de christen-democraten de vorige regering vormden,heb ben officieel besloten zich van stemming te onthouden. Datzelfde standpunt nemen wel licht ook nog de liberalen in, als zaterdag de partijtop bijeen komt. De drie grote vakbonden zullen morgen een definitief antwoord geven op Moro's economische plannen. De nieuwe premier heeft zijn economische visie be gin deze week aan de drie vak bonden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) Almelo De 21-jarige Alme loér P. G. heeft gistermiddag toegegeven de dader te zijn van de moord op de 67-jarige vrijge zel J. H. Schippers uit Almelo, die afgelopen zaterdag op straat overleed aan de gevolgen van 14 messteken. Het motief dat de werkloze G. tot zijn daad heeft gebracht is roof. Hij was ervan op de hoog te dat de heer Schippers drie jaar geleden in het bezit was gekomen van een aanzienlijke erfenis en de gewoonte had dui zenden guldens bij zich te dra gen. Tweeënhalf jaar geleden al had die wetenschap de werkloze jongeman tot een poging ge bracht de bejaarde vrijgezel te beroven. Toen mislukte zijn opzet. Afge lopen zaterdagavond probeerde G. het nogeens. De heer Schip pers merkte evenwel dat hij door zijn vroegere overvaller werd gevolgd en greep naar zijn knipmes. De vechtpartij die toen volgde werd hem fataal. Of G. zijn slachtoffer na het drama beroofd heeft is nog niet komen vast te staan. Aangenomen wordt dat de vrijgezel, die re centelijk een bankrekening had geopend, niet veel geld bij zich had. ,,Papa" zeggen mag niet meer N'DJAMENA (AFP) - De pre sident van de Centraal Afri kaanse Republiek, Jean Bedel Bokassa, wil niet linger dan Jan en alleman bem met „papa" aanspreekt. HIJ beeft een be sluit uitgevaardigd dat bepaalt dat bij voortaan alleen nog maar benaderd mag worden met de titels „meneer de presi dent voor het leven", of .me neer de maarschalk van de Cen traal Afrlkaanserepubllek". Een uitzondering wil president Bokassa maken voor zijn fami lie, voor bestuursleden van de Beweging voor sociale evolutie in Zwart Afrika" en voor de jeugd, ma ar hij wil geen brieven meer krijgen die met de aanhef „papa" beginnen. AMSTERDAM (ANP) In een open brief hebben 21 pro minente Nederlandes voornamelijk hoogleraren er bij parlement en rege ring op aangedron gen de levering van nucleair materiaal door drie Nederland se bedrijven ten be hoeve van de bouw van twee kerncentra les in Zuid-Afrika onmogelijk te ma ken. De ondertekenaars van de brief, onder wie de hoogleraren Hoefnagels, Lam- booy, Nauta, Odell, Tinbergen, Heering, Kommandeur, Hu- genholtz en de politi cus dr. Mansholt, ver zoeken de Nederland- se regering de nood zakelijke exportver gunning en credietga- rantie aan de betrok ken Nederlandse be drijven te weigeren. Bovendien moet de regering zich volgens de brief onthouden van het verlenen van een rentesubsidie van 80 miljoen gulden. Daarnaast wordt er in het schrijven bij de regering op aange drongen haar invloed aan te wenden bij de andere betrokken West-Europese lan den (met name West- Duitsland en Fran krijk) om af te zien van de levering van nucleair materiaal. Notarissen 6% duurder DEN HAAG (ANP) Notarissen mogen hun tarieven met zes procent verhogen. Hiermede wordt gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de kostenstijgingen in de afgelopen jaren, aldus een medede ling van het ministerie van economische zaken. Grafschenners actief in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Op de R.K. begraafplaats aan de Nieuwe Crooswijkseweg in Rotterdam is een groot aantal grafschendingen geconstateerd. Op de begraafplaats werden van vijftig graven de zerken, ornamenten, beelden en portretten beschadigd of vernield. De Rotterdamse politie stelt een onderzoek in. ADVERTENTIE 1/ m woensdag 18 februari Zolang de voorraad strekt Uit de diepvries AH Slagroomschnitt O98 met gesorteerde vruchten3r25' London lemon- of orange dry 129 fles 1 liter Jacobs cream crackers pak 200 gram Golden Wonder chips naturel of paprika zak 120 gramUi/ Flora malse brokken 129 pak 500 grami-rTtT Zolang de voorraad strekl 1 (AppeW wnnvoorraad- k %\0oin|p V m zaterdag 14 februari Uit de afdeling warm brood Boerenbruin gratis gesneden 149 800 gram1ST 17 Uit de afdeling delicatessen 149 Gekookte boerenachterham 100 g Ribkarbonade 500 gram-OdO" 5.48 QQg in kiloverpakkingdLTÜ" Haaskarbonade 500 gram&60"5.98^^\^g in kiloverpakking AH Vanillevla 129 beker 1 literXAA J.« Frisse handappel "Democraat" 198 2 kilo Komkommers AQ per stuk 350 gram2/0 Kasnarcissen 050 2 bossen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7