Gruyters wil voor 1990 21.000 extra woningen rond Den Haag en Leiden VOORHOUT WIJST ELKE GROEI AF Bij André en Bep Istond de tijd stil Ook Warmond wil carnaval Rijnsaterwoude dronk geboorte hengstveulen Toptien WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Tussen 1980 en 1990 moeten er in het gebied rond Den Haag, Leiden en Delft ongeveer 21.000 woningen gebouwd worden waar voor nog geen bouwplannen bestaan. Deze woningen zullen moeten komen in Zoetermeer, Nootdorp-Pij- nacker, Wateringen en Voorhout Van de ontwikke ling van nieuwe bouwplaatsen bij Zoeterwoude en Leiderdorp moet worden afgezien. Alphen aan den Rijn moet een centrale kem in het open middenge bied het zogenaamde „groene hart van Holland" worden, waar ook voor de regio gebouwd wordt, om verdere aantasting van het open middengebied tegen te gaan. Dat zijn de gedachten die minis ter Gruyters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) voor Zuid-Holland ontvouwt in de vandaag gepubliceerde Verste- delijkingsnota. In deze nota, die een onderdeel vormt van de der de nota over de ruimtelijke or dening, stelt de minister voor om Zoetermeer en Nootdorp- Pijnacker aan te wijzen als groeikernen met een nieuwe of verhoogde taakstelling. Volgens minister Gruvters zul- De stand van de toptien van deze week luidt: 1 (1) Willempie André van Duin 2 (3) Love hurts Nazareth 3 (6) Volare Al Martino 4 (2) Bohemian rhapsodie Queen 5 (9) Theme from Mahogany Diana Ross 6 (8) La ballade des gens Gerard le Norman 7 (14) Spijker in m'n kop De stipkes 8 (20 King Kong Jimmy Castor Bunch 9 (22) Elle voulait qu'on la Julien Clerc 10 (15) Het leger van werkelozen Mieke en Vader Abraham len er in Zoetermeer tussen 1980 en 1990 3.000 tot 6.000 huizen extra gebouwd moeten worden. Hij ziet drie mogelijkheden om Zoetermeer uit te breiden: een westwijk, een uitbreiding aan de oostzijde en een zuidwijk. Om dat Zoetermeer in 1980 volgens hem „aan een adempauze toe. is" ziet hij ervan af alle drie deze mogelijkheden tegelijk te benutten. De bewindsman spreekt nog geen voorkeur uit Gruyters over welke van de drie moge lijkheden gekozen moet worden. In het gebied rond Nootdorp en Pijnacker kunnen volgens mi nister Gruyters voor 1990 6.000 tot. 10.000 huizen gebouwd wor den in de nabijheid van de Hof pleinspoorlijn. Ook na 1990 ziet de minister hier nog uitbrei dingsmogelijkheden. De ontwik keling van dit gebied zal volgens de minister geleidelijk moeten verlopen, en er zal rekening ge houden moeten worden met ves- tiging van werkgelegenheid. Een uitbreiding van Wateringen met 3000 tot 6000 huizen is vol gens drs. Gruyters een reële mo gelijkheid. Daarna zou de ge meente eventueel nog 10 tot 15.000 nieuwe huizen kunnen herbergen. De minister acht het echter „onwaarschijnlijk dat dit in de praktijk verwezenlijkt zal kunnen worden". Voor de wel haalbare uitbreiding van Wate ringen met maximaal 6000 hui zen is aansluiting op het Haagse openbaar vervoernet een voor waarde. Bij Voorhout ziet de minister „een geringe mogelijkheid tot uitbreiding", die ongeveer 3000 woningen zou moeten omvatten. Na 1990 kan men eventueel nog extra woningen bouwen in deze gemeente. Het ontwikkelen van een nieuwe bouwplaats in Voor hout krijgt van de minister de voorkeur boven bouwen in Lei derdorp en Zoeterwoude, omdat in die twee gemeenten „de cen trale open ruimte in het geding is". Als deze plannen doorgaan zal volgens de Verstedelijkingsnota het bevolkingscijfer van Den Haag op het huidige peil ge handhaafd kunnen blijven. In het ruimtelijk beleid, waarop de nota stoelt, past geen verhoging van het aantal arbeidsplaatsen in de Haagse en Leidse regio. aldus minister Gruyters. Hij wil wel de kwaliteit van de werkge legenheid opvoeren. Volgens hem mag de werkgelegenheid in de overheidssector zeker niet groeien ten koste van die in de particuliere sector. Daarom is volgens hem niet te ontkomen aan spreiding van rijksdiensten. De 16.000 arbeidsplaatsen die volgens een regeringsbesluit uit 1972 gespreid moeten worden zullen echter niet in 10 tot 12 jaar, maar in 16 jaar uit de Haagse regio naar het noorden en zuiden van het land worden overgebracht. Dat betekent, dat er tussen 1980 en 1990 ongeveer 10.000 arbeidsplaatsen gespreid zullen worden. Die spreiding zou bij voorkeur moeten inhou den, dat nieuwe rijksdiensten buiten de randstad gevestigd worden. Het is de bedoeling dat bij de verstedelijking, die o.m. tot doel heeft om eenzijdige forensen- stromen en congestie in gebie den als de randstad tegen te gaan, bijzondere voorzichtigheid in acht genomen wordt voor gebieden, die beschouwd wor den als potentieel nationaal landschapspark. Met name wordt daarbij gedacht aan het gebied tussen Den Haag en Lei den. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers VOORHOUT/ZO ETERWOUD E/LEI- DERDORP „De Gemeenteraad zal ook de groei van Voorhout met drie duizend woningen afwijzen". Dit is de eerste reactie die loco-burgemeester Huigsloot vanmorgen gaf op de ver stedelijkingsnota van minister Gruy ters. Al enige tijd geleden heeft de Voor- houtse raad zich gekeerd tegen nota's van de Provinciale Planologische Dienst, waarin zelfs van een uitbrei ding van zesduizend woningen gewag werd gemaakt. „Dat was voor de raad helemaal onaanvaardbaar en ik denk dat er op deze nota weinig anders wordt gereageerd. Wij willen Voor hout niet laten verstedelijken". Tevredenheid heerst er in Zoeterwou de, dat eveneens enige jaren de drei ging „tweede Zoetermeer" te worden. voelde. Ook hier zag de PPD mogelijk heden om voor de overbevolking van Den Haag te bouwen. De nota van minister Gruyters gaat regelrecht in tegen de plannen van de provincie, voor wat betreft Zoeterwoude. Burgemeester Detmers is zeer ingeno men met deze ommekeer. „Misschien zullen nu eindelijk eens de juiste cij fers op tafel komen, die aantonen wie er gelijk heeft: de provincie of wij". Gesterkt door de verstedelijkingsnota heeft de eerste burger van Zoeterwou de er alle vertrouwen in dat het gelijk aan zijn kant komt. „Uiteindelijk wo nen we hier niet omdat het zo leuk is als Zoeterwoude ineens uitgroeit van een gemeente met zevenduizend naar een gemeente met dertigduizend inwoners. We willen hier gewoon de natuurlijke groei kunnen opvangen." Voor Leiderdorp komt de nota be paald niet als een verrassing. Ook in de provinciale rapporten werd deze gemeente niet genoemd als mogelijke groeikern. Wethouder Drenth: „We zijn al jaren bezig met de opvang van de groei in de Leidse regio. Daar voelen we ons wel bij. We zitten be paald niet te wachten op Haagse fo rensen". PIIIIIM inmimi 9 Rijst, meel, bruine bonen, erwten en bloem zijn bij kruidenier Maurits nog los verkrijgbaar Het valt me de laatste tijd steeds meer op dat veel mensen niet meer met plezier winkelen. En de oorzaken liggen voor de hand. In veel grote zelfbe dieningszaken bijvoorbeeld is er geen gelegenheid meer voor een gezellig praatje en komt de sfeer koel en zakelijk over. Ik denk dat veel mensen heimwee hebben naar vroeger toen de kruidenier op de hoek Ook als een soort sociaal werker fungeerde tegen wie je je hart kon luchten en die alles rustig aan deed. Bij zo'n kruidenier was ik gis- teren nog even op bezoek. Hij woont in Koudekerk in de buurschap de Lage Waard, S waar de tijd stil lijkt te hebben =E gestaan en je je in je moderne snelle auto tussen al die boe- renkarren en fietsers niet op je gemak voelt. Daar langs die smalle landweg tussen oude S boerderijen hebben André en Bep Maurits hun knusse krui- denierswinkeltje. Een pandje met een vloeroppervlakte van zo'n tien vierkante meter, met sa een oerdegelijke balkenzolde- =s ring, met piepkleine raampjes, met plavuizen op de vloer, kortom een winkeltje dat se- dert de opening in 1874 is ge- ss bleven zoals het was. Er staan ook nog van die ou- derwetse voorraadbakken met glazen ruit waaruit de kruide- nier met een rondhouten schep je rijst, meel, bruine bo- nen, erwten en bloem schept en kortgeleden zelfs ook nog =EE suiker maar daar heeft André =5 Maurits een punt achter moe- sa ten zetten. „De prijs van ver as pakte suiker was op een be- jg paald moment zo laag dat ik S besloot om het niet meer los =5 te gaan verkopen. Doe je dat wel dan pest je jezelf". S Natuurlijk heeft de 57-jarige Koudekerkse kruidenier op meer onderdelen het verleden moeten inruilen tegen het he den. Zo verdween in de loop der jaren uit zijn vertrouwde assortiment de zgn. Brusselse aarde (alternatief schuurmid del voor VIM) en het onaf scheidelijke trio zand zeep en soda. Het assortiment is iets gewij zigd maar de sfeer bleef. An dré en Bep houden het bewust knus. „We kunnen natuurlijk wel een moderne supermarkt neerzetten maar dan moeten ook de prijzen omhoog en juist dat zou ons nekken. Nu zit ik nog net aan een prijsniveau waardoor het ook voor mijn klanten aantrekkelijk is om hier naar toe te blijven komen en niet naar het dorp te gaan." „Zelf ga ik natuurlijk ook wel eens bij collega's kijken en dan duizelt het me soms als ik zie voor wat een afbraakprij- zen ze sommige van hun wa ren aanbieden. Daar kan ik soms met mijn pet niet bij. Voor mij is dat onbegrijpelijk. Het kunnen niet anders dan lokkertjes zijn. Zo'n moderne zaak is toch geen filantropi sche instelling, er moet toch winst worden gemaakt?" In de kruidenierszaak van An dré en Bep Maurits mbken rappe verkopers geen enkele kans. Alleen als het hoogst noodzakelijk is wil er nog wel eens een nieuw produkt in de glazen uitstalkast worden ge zet maar voor de rest wordt aan het assortiment niet ge sleuteld. Alles heeft zijn vaste plaats. De pakjes soep, de Lo- la-borstels, de glazen snoep- kommen en natuurlijk de ver geelde prenten en ijzeren muurreclames van Douwe Eg berts en Van Nelle. Zo is het altijd geweest, zo zal het altijd blijven. De bewoners van de Lage Waard weten niet beter en wil len ook niet beter. Ze komen natuurlijk ook om te kopen maar minstens even belang rijk is dat praatje tussen de boodschappen door. „Je hoort hier enorm veel", zegt de vrouw van de kruidenier, „soms wel eens te veel. En dan komt het er op aan dat je je mond kunt houden. Vertrou wen is belangrijk in zo'n klei ne gemeenschap". Kruidenier Maurits gaat ook regelmatig op bezoek bij zijn vaste klanten. De bediening aan de deur doet hij dan per vrachtfiets omdat dat een stuk sneller rijden is dan met de auto. De fiets bevalt hem best alleen maakt hij zich nu wel zorgen over toekomstige repa raties aan zijn vervoermiddel omdat er nauwelijks meer on derdelen voor te krijgen zijn. „Zes jaar geleden gaf ik mijn brik de laatste grote beurt", zei hij mij, „en nu hou ik mijn haart vast dat er iets belang rijks stuk gaat Zo'n vracht- fiets is nergens meer te krij gen". Meer problemen heeft kruide nier Maurits niet en dat zullen weinig collega's kunnen zeg- Wethouder Piet Wenmakers uit Rijnsaterwoude heeft op zijn manier zijn bewondering kenbaar gemaakt voor het stoere optreden van dr. Tiede Herrema, de enkele maanden geleden in Ierland langdurig gegijzelde AKZO-directeur. Het dit week einde in zijn renstal aan de Hereweg in Rijnsater woude geboren hengstveulen heeft hij naar dr. Herrema vernoemd en heet nu Meindert Tiede. Het hengstveulen is geboren uit moeder Oedske, die haar sporen reeds heeft verdiend in het Frie- sche Stamboek. In 1972, zo vertelde mij Piet Wen- makers, is de null-jarige Oedske tot „model" ver klaard, een kwalificatie die slechts wordt gegeven als het paard aan hoge eisen qua uiterlijk en verrichtingen voldoet. De bevalling verliep overigens zonder al teveel problemen en dat was hoofdzakelijk te dan ken aan de wethouder zelf die Even kregen de „kraamheren" bij de bevalling hielp en die de schrik te pakken toen men ook hulp kreeg van Ton Vis- vlak na de geboorte op de ser, eigenaar van één van de huid van Meindert Tiede een witte plek zag en dat zou bete kenen dat het hengstveulen niet raszuiver was omdat het dan volkomen zwart moet zijn. Maar de wite plek bleek een vliesje te zijn. Er werd natuurlijk getoast en zoals gebruikelijk na de ge boorte van een hengstveulen, brandewijn gedronken met vijgen, vruchten wel te ver staan. De vreugde had echter niet alleen betrekking op het feit dat het veulen kerngezond was en dat nu met vertrouwen de keuring van deze jonge hengst tegemoet kan worden gezien. De kans is namelijk nu ook groot dat eigenaar-fokker Piet Wenmakers een aardig centje kan gaan verdienen aan Meindert Tiede, die als dek hengst zijn baas per seizoen wel zo'n 30.000 gulden kan gaan opleveren. „De Soppers" aan de zwier. Nadat eerder dit jaar ook Sassenheim zich lui- j druchtig aansloot bij de rij dorpen uit Leiden en j omgeving waar carnaval wordt gevierd, is nu ook j in Warmond het feestvuur ontstoken. Er werd al I een paar jaar carnaval gevierd in dit gezellige dorp I maar dat beperkte zich tot het verpleegtehuis voor j demente bejaarden Mariënhave waar de carnavals- j vereniging „De Soppers" met personeel, en bewo- i ners in eigen kring aan de zwier ging. Maar nu wil men ook in het zitten, zo vertelde hij mij j dorp aan de slag. Er zijn in- gisteren. „Ik weet dat er hier j middels vijf verenigingen in veel mensen wonen die elk Warmond die wel iets zien in Jaar elders feest gaan het Carnaval en daar ook al uitvoerig over hebben verga derd. Het zijn de harmoniever eniging St. Matthias, de tafel- tennis- en badmintonvereni ging Steeds Vooruit, Commu nicatie Warmond, de Fanfare Warmond en de Soppers van Mariënhave. Coördinator van het. gehele festijn is Warmonder Nic. omdat men zich min of meer i schaamt om hier lekker uit de i band te springen. Men wil zich i niet bloot geven voor de buurt j En over die drempel moeten i we heen. Als iedereen meedoet dan hebben we binnen de i kortst mogelijke tijd een ge- i weldige carnvalsvereniging". Men heeft er dus zin in, al wordt 1976 wel als een experi- Piet Wenmakers met Oedske en het veulen Meindert Tiede. Waasdorp, die het helemaal menteel jaar gezien. Dat is ook de reden dat men nog geen naam heeft uitgezocht voor dit gezamelijke carnvalsgebeuren. „Als dit jaar het carnaval aan slaat in Warmond dan gaan we volgend jaar met een offi ciële vereniging van start Dat is heel wat beter dan de indivi duele carnavalspraktijken die de vijf Warmondse verenigin gen er tot nu toe op na hebben gehouden. Dat was ergens geldverspilling want er werd veel moeite gedaan voor wei nig mensen. Nu we de krach ten bundelen moet het een succes worden". Nic. Waasdorp, werfbaas bij jachtwerf De Leede, ziet het a.s. zaterdag met de muzikale .rondgang door het dorp en op i vrijdag 20 februari met het i karnavlasfeest in het Tref- punt, wel zitten. „We rekenen j op zo'n 160 man". Ik hoorde dat twee werkne mers van Mariënhave tot prms j en prinses zijn benoemd. De i prins is Nico Oliehoek (44). j mentor en de prinses is Ria I van Aalten (20), leerling zie- j kenverzorgster.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5