„Daniël Noteboom" viert jubileum met feestweek Noordwijkse schaakclub haalde frontpagina's van de wereldpers ANWB-controle bracht veel gebreken aan Duiiidigt het licht Valkenburg heeft problemen met haar naam Nieuwe Kerkengids voor Zoeterwoude Aantal ongevallen op Zoeterwoudse met 50% gestegen Rijndijk in 1975 PAGINA 4 LtlDöL CUKAÏNT, VVOEINSDAG il FEBRUARI 1976 Van onze correspondent Valkenburg De gemeente Valkenburg heeft problemen met haar naam, Dat komt door haar naamgenoot in Zuid-Limburg. Om het van deze populaire vakantie plaats in het zuiden te on derscheiden worden nu toe voegingen gebruikt als "Val- kenburg bij Leiden' en Val- kenburg(ZH). Voor de PTT blijken deze toevoegingen echter niet goed duidelijk te zijn. Of door de automati sche verwerking van de post gaat er vaak iets verkeerd. Want alle Valkenburgers hebben de ervaring dat vele van hun poststukken via Valkenburg (L), dus met één, twee of meer dagen vertra ging, aankomen. Tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering werd door mevr. Anneke van den Broek voorgesteld om te onderzoeken of het mogelijk, en ook betaalbaar, is de naam van Valkenburg offi cieel te veranderen in "Val kenburg aan de Rijn'. Net zoals Koudekerk aan de Rijn en Alphen aan den Rijn. B en w hebben toegezegd na te gaan of zo'n verandering mo gelijk is. In feite wordt de naam Val kenburg aan de Rijn al af en toe gebruikt Enkele jaren geleden verscheen er een boekje met de titel „Valken burg aan de Rijn in oude ansichten'. De Ned. Her vormde kerk gebruikt de uit gebreidere naam op haar ge meenteblad. En de verkeers- werkgroep in het dorp gaf alweer enige tijd geleden een nota uit genaamd 'Het ver keer in en om Valkenburg aan de Rijn". Naast de prak tische kant voor de PTT kan ook gesteld worden dat Val kenburg aan de Rijn een veel fraaiere naam is. De raad heeft gisteravond, op advies van Gedeputeerde Staten, een Bouwexplóitatie- verordening vastgesteld. Daarmee zijn de voorwaar den vastgelegd voor een bouwmaatschappij, als deze bepaalde gronden binnen de gemeente in exploitatie krijgt. Vanuit de raad werd een motie ingediend om in zo'n geval op de grond een bedrag van ten hoogste vijf gulden per vierkante meter te heffen. Met dat geld zou den dan algemene voorzie ningen bekostigd kunnen worden buiten het betreffen de exploitatie-gebied. Deze motie werd met 5 tegen twee stemmen aangenomen. Het waren de twee wethouders, die tegen stemden. Deze stemmenverhouding duidt al aan dat over dit punt de meeste tijd werd gepraat. Vooruitlopend op de uitslag van een kroonprocedure over het plan-Joghtz, ging de raad akkoord met een voor stel van b en w om alvast een perceel grond aan te kopen. Uit het antwoord van wet houder Vis op een vraag over de woningzoekenden- lijst van Valkenburg is ge bleken dat deze lijst op zeer 'dorpse' wijze wordt bijge houden. Zo wordt iemand die verkering heett op zijn of baar verzoek op de lijst geplaatst. Mocht echter de verkering uitraken en dit de commissie ter ore komen, dan wordt de aanvrager weer onder aan de lijst ge plaatst Tot-ie weer iemand heeft gevonden. Van onze correspondent Zoeterwoude Met op de om slag een collage van foto's van de drie kerkgebouwen van Zoe- terwoude-dorp van fotograaf Peter Versluijs is een nieuwe gids verschenen van de geza menlijke kerken. Hieruit blijkt dat de r.k. parochie „Sint Jans Onthoofding", die behalve het dorpsgedeelte ook een gedeelte van Leiden beslaat, 3950 inge schrevenen kent. De Hervormde gemeente waarvan het grondge- biedd zich uitstrekt van de Vlietweg tot onder Benthuizen ZOETERWOUDE Het aantal geregistreerde verkeersonge vallen op de Hoge Rijndijk is vorig jaar met ruim 50% gestegen. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de rijkspolitie. Vonden er in 1974 20 ongevallen plaats, 'n jaar later waren dat er 31. Daarbij waren er, wat overi gens voor de gehele gemeen te geldt, geen dodelijke slachtoffers. Wel waren er twee ongevallen met zwaar lichamelijk letsel en zware materiële schade. In twee ge vallen was er sprake van licht lichamelijk letsel en zware schade, driemaal licht letsel en lichte schade en 20 gevallen behoorden tot de ca tegorie „met lichte materiële schade". De verkeersintensiviteit op de Hoge Rijndijk neemt nog van dag tot dag toe en hoe veel hoger de diverse cijfers zouden zijn wanneer in de afgelopen jaren geen grondi ge reconstructie zou hebben plaatsgevonden, naast het aanbrengen van verkeer slichten, laat zich gemakke lijk raden. De situatie op de verkeersader tussen Leiden en Alphen a.d. Rijn schreeuwt om de aanleg van een nieuwe rijksweg. In de gehele gemeente Zoeterwou de registreerde de politie vo rig jaar 86 verkeersongeval len tegen 59 in 1974. Naast de belangrijke toename op de Hoge Rijndijk vonden er ook meer ongevallen plaats in de Dorpsstraat, op de kruising Europaweg-Rijks- weg de Weipoortseweg de kruising Oranjelaan-Hoge Rijndijk en in de Kerklaan. De meest spectaculaire afna me van ongevallen geeft de Dokter Kortmannstraat te zien; van 8 in 1974 naar 1 vorig jaar. Op de Noord- buurtseweg, die ook zo nauw te maken heeft met het door gaande verkeer, dat hier vooral door explosieve groei van Zoetermeer steeds maar toeneemt, bleef het aantal ongeveer gelijk; 6 tegen 5 in 1974. De maandenlange afsluiting i.v.m. de reconstructie heeft hieraan ongetwijfeld bijge dragen. In deze periode rtam wel het aantal ongevallen toe in het woongebied Westeinde dat in die periode de ver keersstroom te verwerken kreeg. Ongevallen vonden plaats in de Kerklaan en op de kruising hiervan met de Ambachtsherenweg. De Nieuweweg waarop in 1974 in geheel geen ongevallen plaats vonden was het vorig jaar drie keer raak. telt 680 zielen van wie 280 lid maten. De Gereformeerden res sorteren onder de Bevrijdings kerk in de Leidse Montgomery- straat Het boekje bevat een schat aan gegevens en informa tie over het brede scala van het kerkelijk leven, de organen en de kerkelijke activiteiten. De Gids zal aan alle parochianen en gemeenteleden worden be schikbaar gesteld en aangebo den worden door de werkgroep „Communicatie" van dè kérken aan hen die zich nieuw in Zoe terwoude zullen vestigen. Concert jeugdkoor in Alphense Adventskerk Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Het Rotterdamse jeugdkoor the Young Credo Singers geeft vanavond een concert in de Advents kerk aan de Julianastraat. Het koor staat onder leiding van Arie Pronk en brengt eigentijdse geestelijke "muziek. Aan het concert werken verder mee organist Jan van Weelden en zangeres Renata Heemskerk. Het geheel wordt georganiseerd door het Interkerkelijk Evapgelisatieteam. Van onze correspondent NOOKDWIJK De Noordwijkse schaakvereniging „Daniël Note boom" viert volgende week haar veertigste verjaardag. Het zilveren jubileum heeft men indertijd stil zwijgend laten voorbijgaan, maar het ligt in de bedoeling om bij dit lustrumfeest tussen zilver en goud de achterstand ruimschoots in te halen. Heel de Noordwijkse gemeen schap wordt er bij betrokken. Van daar dat er geen dag of avond, maar een gehele week aan besteed wordt. Een commissie, bestaande uit de he ren Droog, Van der Geest, Hoff en Koppenaal, heeft voor deze feest week een uitgebreid programma vastgesteld. Maandag, 16 februari a.s. wordt er voor de leden van „Daniël Note boom" en voor alle andere schakers uit Noordwijkin het dorpshuis De Kuip een snelschaaktoernooi georga niseerd. Men kan zich daarvoor op geven bij W. Oosting, Vinkenlaan 26, en bij J. Turk, Sint Jeroensweg 24 of bij De Kuip. De wedstrijd begint om 7.30 uur nam. Voor dinsdag, 17 februari a.s. ver meldt het programma de aanbieding van een geschenk of het verzorgen van een gezellige avond aan de pa tiënten van Sole Mio, de bejaarden van Huize Jeroen en Groot Hoog- waak, en de jeugd van de Kinderkli- niek aan het Lindenplein. De dag daarop, woensdag, 18 februa ri a.s. is er in De Kuip een schaa kwedstrijd voor leerlingen van de basisscholen in Noordwijk om het persoonlijk kampioenschap. Deze middag begint om 1.30 uur. De feestweek wordt besloten op vrij dag, 20 februari a.s. Van 6 tot 7.30 uur nam. Is er een receptie in De Kuip aan de Zeestraat. Voor iede reen bestaat er dan gelegenheid het bestuur met het bereiken van deze mijlpaal geluk te wensen. Na afloop van dit officieel gebeuren hebben de leden in het dorpshuis een feest avond. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan is een uitstekend verzorgd ju bileumboek verschenen. Burgemees ter mr. J. M. Bonnike schreef daarin een enthousiast voorwoord. Het be vat verder bijdragen van voorzitter J. Koppenaal, van W. H. Boekei, voorzitter van de Leidse Schaak bond, van G. J. M. Marijt, geschied schrijver van de club, en van jeugd- schaakleider J. P. Gilliams. Het jubi leumboek is geïllustreerd met diver se foto's van Noordwijkers en schaakprominenten uit verleden en heden en bovenal is het aantrekke lijk door het opnemen van de leven sloop en authentieke notities van Daniël Noteboom, de jonge Noord- wijker, die slechts kort aan het schaakfirmament schitterde en op de leeftijd van 21 jaar te Londen, ver van huis en eenzaam aan een acute longontsteking en bronchitis kwam te overlijden. Verder bevat het boekje een artikel over ,het jeugdschaak, een lijst van kampioenen en natuurlijk ook een paar schaakproblemen. 2. Kortom, het is voor schakers en niet-schakers lezenswaardig en aan trekkelijk en voor een luttel bedrag bij de commissieleden te bekomen. Van onze correspondent NOORDWIJK - Scha ken blijkt een onbetaal baar spel, merkt voorzit ter Koppenaal op naar aanleiding van de be kende legende over de rijstkorrels op het schaakbord. Onbetaal baar is het spél ook als vrijetijdsbesteding en als middel tot ontspan ning voor velen. In het midden van de dertiger jaren, toen dr. Max Eu- we met succes de strijd aanbond tegen wereld kampioen dr. A. A. Alje- chin en het schaakleven in Nederland opbloeide als nooit tevoren, kwam het in Noordwijk opini- tiatief van de heer A. Leenheer, de tegenwoor dige ere-voorzitter, tot oprichting van een schaakvereniging. De oprichtingsvergadering vond plaats op 14 januari 1936 in een werklozengebouwtje te Noordwijk aan Zee. Staande de vergadering gaven zich 23 Noordwijkers als lid op. Men noemde de nieuwe club riaar de jong gestorven' schaak meester Daniël Noteboom. zoon van de bekende kunst schilder uit de badplaats, die in zijn korte leven formidabele schaaksuccessen boekte tegen de schaakgroten uit die tijd. A. Leenheer werd gekozen tot voorzitter, J. W. van der Meer kreeg het secretariaat, P. Be- dijn beheerde de penningen en Jac. Hoogeveen werd spellei der. Aanvankelijk was de vereni ging een onderafdeling van de „Maatschappij tot Nut vari 't Algemeen", waaraan weke lijks drie cent per lid van de contributie moest worden af gedragen. Leden die werk hadden-betaalden vijftien cent en werklozen een dubbeltje voor de verenigingskas. Deze regeling leverde wel eens pro blemen op en in de annalen van de club staat dan ook aangetekend, dat P. Bedijn de leden die aan het werk gaan verzoekt dit aan hem op te geven, daar hij anders geen (h)oog kan hóuden op de con tributie. De afdracht van contributie- geldek aan 't Nut bleek al spoedig een te zware last en enkele maanden later werd dan ook met instemming van beide besturen besloten de Nutsschaakclub te wijzigen in Noordwijkse Schaakclub. In hetzelfde jaar 1936 ging men met twee tientallen spelen in de Bond van Leiden en Om streken. „Daniël Noteboom" heeft in de veertig jaar van haar bestaan up en downs beleefd. Hoogte punten waren bijvoorbeeld het sterk bezette Internationale Schaaktoernooi in het Rem brandt Hotel (1938) met spe lers als dr. Max Euwe, Keres, Landau, TartakoweV, en ande re schaakmeesters van for maat, en het behalen van het kampioenschap in de le klasse van de Leidse Schaakbond in 1939-1940. De oorlog bracht als gevolg van evacuatie en andere moei lijkheden een periode van stil stand in de aktiviteiten van de vereniging, maar de bevrijding was amper een feit of men begon met nieuwe moed. Het 10-jarig bestaan vierde men o.m. met een simultaan seance van dr. Max Euwe en in 1947 bestond de Noordwijk se club het zelfs de frontpagi na's van de wereldpers te ha len. Men smeedde toen name lijk plannen om het werekd- kampioénschap schaken in het Noordwijkse grand-hotel Huis ter Duin te laten verspelen. Zakenlieden en burgerij brachten voor dit doel maar liefst 40.000,- bijeen, voor die tijd een kapitale som. Door het wereldkampioenschap naar Noordwijk te halen zou niet alleen het schaakspel nieuwe impulsen krijgen, meende men, maar ook zou door een dergelijk internationaal evene- Max Euwe tijdens een van de schaakpartijen die hij in Noordwijk speelde ment van allure het logs aanzien van de badplaats hersteld worden. De deelne mers zouden in het Palace Ho tel gratis huisvesting vinden. Tot grote teleurstelling van initiatiefnemers en van Vele Noordwijkers ging de zaak niet door en gaven de organi satoren van het kampioen schap de voorkeur aan Am sterdam. erdamNa deze jaren van groei en bloei, kwam omstreeks 1950 de terugslag. „Het ledental zakte schrikbarend wegens emigratie, meningsverschillen en verhuizingen", meldde de jaarverslaggever en de schier onvermoeibare voorzitter Leenheer maakte in een don- derspeech gewag van een ver keerde „schaak-matheid". Een zevental jaren later bleek men over het dieptepunt heen en ontstond een nieuwe opleving in de plaatselijke schaaksport. Helaas zag Leenheer zich ge noodzaakt de voorzittersha mer over te dragen en wel aan de heer J. Sleeboom. Spontaan benoemde de club hem tot ere voorzitter. In 1959 kreeg „Da niël Noteboom" een nieuwe kapitein in de persoon van ds. R. C. de Lange. Voor de twee de maal in haar bestaan legde de club beslag op het kam pioenschap van de LSB. Veel had de vereniging in de daarop volgende jaren te dan ken aan haar volijverige secre taris J. J. Bizot, die het Noord wijkse schaakschip een en an dermaal door de branding voerde en het op meesterlijke wijze voor stranden wist te behoeden. Zonder zijn inzet en wilskracht zou de Noordwijk se club nooit aan dit 40-jarig bestaansfeest zijn toegekomen. In het kader van de eeuwfeest viering van de badplaats orga niseerde „Daniël Noteboom in Huis ter Duin een monster-si multaan seance, waarbij Lars- sen, Donner, Bouwmeester, Withuis en Van den Berg aan traden tegen zo'n 110 schakers uit Noordwijk en omgeving. J. Turk al zestien maal club kampioen won toen van Larssen, terwijl P. Bedijn en J. J. Bizot van Larssen en Donner een remise afdwon gen. De schakers van de club uit de badplaats stonden hun man, dat werd wel duidelijk. Thans blaakt de club weer van levenslust Zij telt circa 60 le den. Ook de jeugd is goed vertegenwoordigd. De geschie denis van het jeugdschaak da teert van 1972 en is er een van reeksen aktiviteiten, zoals een schaaktoernooi op de lagere scholen, schaaklessen, een jeugdschaakmanifestatie met examens voor het pionnendi- ploma en een toernooi om het jeugdkampioenschap. In de heren A. de Boer en J. P. Gilliams heeft men geschoolde jeugdleiders, die mede de toe komst van het jubilerende „Daniël j Noteboom" helpen verzekeren. KABO huldigt jubilarissen De Katholieke Bond van Overheidsperso neel afdeling Lisse hul digde gisteren in „De Beurs" drie trouwe le den. De heer Kastelijn, lid van het hoofdbe stuur, speldde bij de heren J. van der Poel en F. Verdijk het gou den insigne met Siam robijn op, omdat zij vijftig jaar lid van de bond zijn. Een gouden insigne werd uitgereikt aan de heer P. Kley- horst in verband met diens veertig-jarig lid maatschap. Bouwplannen voor nieuwe - stallen op Afscheid De heer H. Riebeek, die gedurende enkele tientallen jaren chef buitendienst was van de Leidse Courant (in welke functie hij o.m. het contact onderhield met de LC-agenten in de gemeenten in de omgeving van Leiden), nam gisteren afscheid wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Tij dens een geanimeerde bijeenkomst op het kantoor van de LC aan het. Kort Rapenburg kreeg hij enkele ge schenken aangeboden. Vlnr: de heer Besse- ling, chef de bureau, de heer Plug, directeur van Westerpers BV die deze krant uitgeeft, de heer Riebeek en diens echtgenote. Van onze correspondent NOORDWIJK - Onder het motto „Goed licht - zichtbare veiligheid" stelde de A.N.W.B. de Noordwijkse automobilisten in de gelegenheid om de verlich ting van hun wagens geheel gra tis te laten controleren. Dit ge beurde in een mobiel-station, dat was opgezet op het parkeer terrein naast het raadhuis. De autobezitters toonden grote belangstelling voor deze test. In totaal werden op de vier contro- ledagen 683 wagens ter keuring aangeboden. Hoe broodnodig een dergelijk onderzoek is, blijkt wel uit de cijfers van de resultaten. Slechts 43 auto's kwamen wat de verlichting be treft als tip-top in orde uit de test. Van niet minder dan 312 wagens bleek de verlichting te hoog te zijn afgesteld, in 96 gevallen waren de lampen ver keerd gemonteerd, er werden 101 kleine reparaties uitgevoerd, terwijl in 23 gevallen de gebre ken van dien aard waren, dat de eigenaars naar een garage werden verwezen. Bij een van de auto's kwamen zoveel man kementen aan het licht, dat de wagen een ernstige kandidaat is voor het predikaat .Miskoop van de maand". Van 16 tot 20 februari a.s. zal de A.N.W.B. in de werkgarage van het politiebureau een tech- no-keuring houden en dan zal ook de adspirant-„miskoop" na der onder de loep worden geno- Veilingen ROELOFARENDSVEEN, 10/2 Bloemen - Le Reve 48-52, Nora 46-50, Rood 27-30. Charmeur 60-64, Sacha Dona. Soma. Baccara 64-145. I 42"ür 40-50; Rol Anna be 11, Gemengd, Jack Frost, Gamette. Belinda. Motrea, Manna 34-68 Diversen Cymbidium mini 38-55, Cymbidium groot 90-205, Forsythia 38-65, Strelitzia 260280. I Gerbera 72-94, Primula 110-130; per bos: I Chrysanthen, spider 370-390; Freesia: Gol den Melody 220290, Aurora 230405, Bal lerina 250-435, Corona 450-480, Sonata 365- 385; Narcissen: Fortuna 160170. Golden Harvest 185-205, Carlton 145-195, Dutch Master 185-215; Tulpen: Leliebloemie I Aladdin. May Time, West Point 330405, Attilla, Madam Spoor, Kees Nelis, Corio- lan, Don Quichofte, $90380. Snow Star. Pax. Demeter, Christmas Marvel, Monte Carlo. Gander. Mickey Mouse. Dubbel ge mengd, Brasilea, Peach Blossem 250-310, Apeldoorn Golden Apeldoorn, Prominen ce, Cassini, Golden Eddy, Sulphur Cloud, v. d. Eerder ~'cey Strike, Zarewith 20 Preludium, Ralph, Wintergold, 160 225. KATWIJK. 10/2, Groenten: Waspeen p. kist: A I 6.60-9 70. A II 2.766 fo. B 1 5 1010.80, B II 2 00-5 90. C I 7 007.70. C II 3.507.60; breekpeen 3.90-7.00 Schorsene ren: A I 67-93, B I 47-59, C I 8-10; boeren kool 38-81; knolseldene 46-76 Aanvoer: Waspeen 230.000 kg. Schorseneren: 11.000 Van onze correspondent WASSENAAR De Koninklij ke Nederlandse Harddraverij en Renvereniging heeft bij het gemeentebestuur een bouwplan ingediend voor de bouw van een gebouw, lang ruim 63 meter en breed ruim 12 meter met 18 paardenboxen, 28 open stallen en een bergruimte op de ren baan Duindigt, op het terrein gelegen tussen de korte zijde van de renbaan en de Waalsdor- perlaan. Het bouwplan is niet in overeen stemming met het thans gelden de, uit 1925 daterende uitbrei dingsplan van de gemeente Was senaar. De raad heeft echter intussen op 6 oktober jl. een nieuw bestemmingsplan Lande lijk Gebied vastgesteld dat on der meer op dit gebied betrek king heeft. Dit bestemmingsplan heeft echter nog niet de goed keuring van Gedeputeerde Sta ten verkregen. Het bouwplan op Duindigt is echter niet met het nieuwe plan in strijd en daarom overwegen burgemeester en wethouders vrijstelling te geven van de thans nog geldende voor schriften. In verband daarmede ligt het plan tot 19 februari a.s. ter gemeentesecretarie ter inza ge en kunnen door eenieder be zwaren tegen het verlenen van de vrijstelling bij burgemeester en wethouders worden inge diend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4