CDA en VVD verwerpen I opzet reorganisatie LDM 1» bij Ingewijden en aspiranten op zoek naar hun eigengeheime'hemel Hoofdklassers bekeren verder Welzijnsraad constateert manipulatie s reorganisatie Uw mening n WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT j „Gemeenten in regio betrekken bij procedure structuurwijziging Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeenteraadslid voor het CDA, drs. W. Bleijie heeft de plan nen van de gemeente Leiden om de Leidsche Duinwater Maatschappij om te vormen tot een streekbedrijf (waar aan dus ook de gemeenten in de Leidse regio zouden moeten gaan deelnemen) in de huidige vorm „bevoogdend" ge noemd. Hij deed dat gisteravond in een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor economische za ken en financiën. Volgens de CDA-woordvoerder werkt de gemeente averechts door eerst een hele procedure voor wijziging van de structuur van de LDM op gang te bren gen en pas daarna de randgemeenten te polsen over hun interesse voor deel neming aan een streek-duinwatermaat- schappij. In tegenstelling tot de wethou ders Van Aken en Van Dam en LDM-di- recteur De Jong was de heer Bleijie helemaal niet zo overtuigd van de be langstelling van de randgemeenten voor deelname in de LDM. Hij wees op enkele „gevaarlijke precedenten" die de lust tot samenwerken met een gemeente als Leiden naar zijn mening zeker niet groter hebben gemaakt; te weten de moeilijkheden die er geweest zijn met het gewest Leiden en de situatie rond het streekenergiebedrijf die vorig jaar een aantal regiogemeenten er toe deed besluiten Leiden voor de Kroon te da gen. Het CD A-raadslid stelde dat zijn fractie best bereid was om mee te werken aan een omvorming van de LDM tot streek bedrijf, maar hij vroeg eerst een onder zoek naar de belangstelling van de regio hiervoor alvorens de procedure tot structuurwijziging zou worden voortge zet. Bleijie vond het onjuist dat de randge meenten zich anders alleen maar zou den kunnen neerleggen bij een door Leiden op eigen houtje ontworpen nieu we structuur voor de LDM. „Bovendien zullen de randgemeenten waarschijnlijk weinig voelen voor de tariefsverhogin gen van het water die aan de toetreding lot de streek-LDM verbonden zijn", zo dacht het CDA-raadslid. „Het rende ment van 5% dat daar tegenover staat lijkt mij niet zo aantrekkelijk", zo voeg de hij daar aan toe. De prijsverhogingen zijn vooral van toepassing op de gemeenten Katwijk en Rijnsburg. Deze gemeenten genieten op grond van een oude overeenkomst be paalde voorkeursrechten, waardoor zij LDM-water geleverd krijgen tegen een goedkoop tarief. Daaraan zou bij de toetreding tot de LDM een einde ko men. Volgens LDM-directeur De Jong zijn deze gemeenten daarmee akkoord gegaan op voorwaarde dat zij zeggen schap in de LDM zouden krijgen. Ver der wees de LDM-man er op, dat de gemeenten in de regio (evenals Leiden trouwens) een stok achter de deur zien staan in de vorm van de nieuwe water leidingwet. Deze biedt de provincie de mogelijkheid om regelend op te treden ten aanzien van de watervoorziening. De Jong verwacht dat dit zeker zal gebeuren als de omvorming tot een streekbedrijf en het bijstellen van de Katwijkse en Rijnsburgse watertarieven achterwege blijft. Hij sloot zich dan ook Van Duyn (WD): ..Ik vertrouw de wethou ders Van Aken en Van Dam de reorganisa tie niet toe". niet aan bij de vrees van CDA-woord voerder Bleijie. Deze bleef echter bij zijn mening dat de verkoopargumenten van Leiden niet sterk genoeg zijn en wilde slechts in stemmen met een principebesluit voor het „opengooien" van de LDM. Voordat verder zou worden gegaan moest er naar de mening van Bleijie eerst maar eens wat meer bekend zijn over het standpunt van de regiogemeenten. Van de WD-fractie kreeg het college helemaal geen steun: „Ik vertrouw u deze onderneming niet toe", zo kregen de beide wethouders van de WD-er Van Duyn te horen. Daarbij doelde hij op de eenzijdige politieke samenstelling van dit college dat de structuurwijzi ging voor zijn rekening neemt „De invloed van de raad vind ik daarbij te klein om mijn goedkeuring te geven". Van Duyn kreeg hierin enige steun van PvdA en PPR die beide vroegen de delegatie van bevoegdheden aan het college ten aanzien van de LDM op nieuw in de raad aan de orde te stellen. Eerder had de WD-er nog eens geha merd op de voortdurende tariefsverho gingen die bij de LDM de laatste tijd aan de orde zijn geweest. Directeur De Jong weet dit aan een achterstand die Leiden had: „Jarenlang is de prijs van qns water een van de laagste van Ne derland geweest. Daarom lagen de per centages van de verhogingen nogal hoog. We houden echter gelijke tred in centen gezien met een stad als Den Haag en liggen dank zij onze gunstige prijs in het verleden nog altijd 15 cent beneden de Haagse kubieke meter- prijs". Ten slotte vroeg CDA-woordvoerder Bleijie om een accountantsrapport bij deze omvormingsoperatie. Het had hem bevreemd dat dit er nog niet was. De financiële kant van de omvorming van de LDM noemde Bleijie „schimmig" en veel weg hebben van „kruideniers- werk". Ook vroeg hij zich af of de LDM de wet op de jaarrekeningen wel naleeft omdat hij in het jaarverslag van de watermaatschappij weliswaar veel had gelezen over de waterkwaliteit maar vrijwel niets over de financiële positie van de LDM. Overigens zei directeur De Jong gister avond dat het de bedoeling is dat de LDM vóór de omvorming eerst wordt „leeggemaakt". Er zit een bedrag van 10 12 miljoen (van een totaal van 34) aan eigen kapitaal in de LDM dat ten goede zou moeten komen van de ge meente. Zoals bekend heeft hierom vo rig jaar de affaire-Welzijnsbron ge speeld: de gemeente heeft in het verle den plannen gemaakt om dit geld voor een zwembad aan de Vondellaan te besteden. Als de LDM is leeggemaakt zullen de aandelen nominaal worden uitgegeven. In totaal zijn dat er 284 waarbij van een verdeelsleutel van 1 aandeel per 1000 inwoners gebruik zal worden ge maakt. Voor Leiden komt dat neer op een kleine 100 aandelen (ongeveer een derde) zodat de gemeente zijn meerder heid in de LDM (thans zijn alle aande len in handen van Leiden) zou verliezen. Man door vrachtauto verbrijzeld Van een onzer verslaggevers LEIDEN Omstreeks kwart voor vijf is gistermiddag een 74-jarige Leidenaar het slach toffer geworden van een onge val aan het Noordeinde. Vlak voor het op groen springen van de verkeerslichten voor de kruising met het Rapenburg kwam de bejaarde heer ten val. Hij schoot onder een vrachtauto van de firma De Jong uit Lei den tussen de voorwielen en de achterwielen. Bij het optrekken van de wagen werd hij overre den. Ijlings vervoer naar het Diaconessenhuis mocht niet meer baten. Het slachtoffer overleed kort na aankomst al daar. De Leidse politie ver moedt dat de bejaarde man, die vrouw en kinderen achterlaat, is gestruikeld over een oneffen heid in het trottoir. Inbrekers op heterdaad betrapt Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse politie heeft drie inbrekers op heter daad betrapt. Twee van hen, Leidenaren van 19 en 28 jaar, poogden in te breken bij super markt „Centra" aan het Dia mantplein. Het alarmsysteem werkte. De politie was daardoor binnen enkele minuten ter plaatse. De Leidenaren hadden toen al voor ruim 4000 gulden aan goederen .bijeengeraapt. De derde inbre ker werd betrapt bij een in braak in een supermarkt van Albert Heijn aan het Bevrij dingsplein. Een personeelslid van de veiligheidsdienst consta teerde dat een ruit was inge gooid en dat iemand in het ge bouw aanwezig was. Een 22-jari- ge jongeman uit Leiden werd in het gebouw door de politie aan gehouden. Leiden Bij de inbraak in „Janse Young" in het winkel centrum „De Kopermolen" zijn tijdens het weekeinde 70 panta lons en ongeveer 10 truien ge stolen. De inbrekers kwamen de winkel binnen na het vernielen van een ruit. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het algemeen bestuur van de Stich ting Welzijnsraad Leiden vraagt in een brief aan het college van B en W en de gemeenteraad aandacht voor „manipulaties bij de uitvoering van het raadsbesluit betreffende de reorganisa tie van het ambtelijk apparaat". In de brief die vandaag aan de gemeente wordt gestuurd wijst de Welzijnsraad erop dat hij evenals de para-ge meentelijke instellingen (Cul turele Raad, Leidse Jeugdac- tie, Sportstichting en Rekrea- tieraad) bereid is mee te wer ken aan een reorganisatie, maar dat dit dan wel moet gebeuren op basis van het daartoe genomen raadsbe sluit. Daar wordt volgens de Welzijnsraad echter door de werkgroep „verhouding ge meente - en para-gemeente lijke instellingen" aan voor bijgegaan. Deze werkgroep bestaande uit de wethouders van CRM van Leiden, Tesse- laar en Oosterman, onder- wijs-coördinator Van Riesei. en BOO-voorzitter mevrouw In 't Veld, heeft het college van B en W een advies uitge bracht waarin wordt uitge gaan van een in elkaar op gaan van ambtelijk apparaat en para-gemeentelijke instel lingen. Volgens de Welzijns raad is dit in strijd met het reorganisatieraadsbesluit en wordt bovendien geen reke ning gehouden met de dis- kussies in de „stuurgroep welzijn" die was ingesteld na de besluitvorming in de raad. De welzijnsraad en de para- gemeentelijke instellingen houden onvoorkort vast aan hun zelfstandigheid, één van de uitgangspunten in de be sluitvorming over de reorga nisatie. „De verder gaande invulling van de in het raads besluit opengelaten structuur is geschied tegen de herhaal delijk uitgesproken wens van de para-gemeentelijke instel lingen", aldus de brief van de Welzijnsraad, die aan het advies van de werkgroep het verwijt maakt van „het wille keurig uitgangspunten wijzi gen en het eigenmachtig spelregels dekreteren". ZAALVOETBAL: ËJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Van onze sportredactie LEIDEN Swift 't Winkeltje, Zwaanvogels en Tegelhandel de drie Leidse zaalvoetbalhoofdklassers die gisteravond voor de s beker aantraden hebben zich geplaatst voor de volgende I (tweede) ronde. Swift klopte Oegstgeest uiteindelijk vrij eenvou dig met 6-0; Zwaanvogels en Tegelhandel hadden aanzienlijk meer moeite met respectievelijk SLF (5-4) en Unitas Leiden (3-1). Zaalvoetbal in Noordwijk Noordwijk Vanavond wordt in de Northgohal in Noordwijk de tweede achtste-finale-avond van het zaalvoetbaltoemooi om de Northgo-Cup afge werkt. Ook nu staan er weer interessante ontmoetingen op het programma: 19.30 uur: Nachtegaal—Van Gerven Sport; 20.30 uur: H. H. Sport- huis—Zwaanvogels; 21.30 uur LDWSFC Faase; 22.30 uur: Menken Landbouw—Cleyn Duin. Politiek Pastoor H. J. Kooijman van de H. Willibrordusparochië in Oegstgeest heeft onlangs be kend gemaakt, dat op het ter rein van de kerk voortaan geen politiek meer mag worden be dreven. Dit naar aanleiding van biljetten van de Rooms Kath olieke Partij Nederland die daar laatst waren aangeplakt. Mijn vraag is deze: Is de pastoor vergeten dat tijdens de laatst gehouden verkiezingen voor de ramen van de pastorie biljetten van de PPR hingen? C. A. v.d. Oord, Cartesiuslaan Zwaanvogels, koploper in de hoofdklasse, slaagde er tegen het verrassend sterk voor de dag komende SLF niet in het klasseverschil echt tot uiting te laten komen. Wel wist Zwaanvo gels steeds weer een voorsprong van twee doelpunten te nemen, maar SLF kwam na elke treffer ook steeds weer knap terug. Voor Zwaanvogels scoorden Jan van Duyn, Pim van der Meer (2x), Gijs Collé en Paul Wetselaar; bij SLF tekenden Bert van de Weiden, Peter van der Kooy, Hans Klein en Ron Stoorsbergen voor de treffers: 5-4. Tegelhandel miste tegen Unitas Leiden veel kansen; daarom konden de blauwwitten de hoofdklasser ook nog verras send lang volgen. Pas in de 20ste minuut van de tweede helft nam Tegelhandel via Cees Montagne (3-1) definitief af stand. Wim Mtskers en Piet Roozen scoorden 1-0 en 2-0; de beste man van Unitas, Jaap Prins, doelpuntte tegen. Swift't Winkeltje kende na een moeilijk begin geen problemen meer met eersteklasser Oegst geest: 6-0. Siem van der Linden (2x), Koos van Egmond, Piet Gubler, Hans van der Starp en doelman Wim van Duivenbode (uit een strafschop) verzorgden de Swift-productie. UITSLAGEN: BEKER: Rijns burgse Boys Katwijk 2-2, Kat wijk wns; Fasson Kikkertje 1-10; Tegelhandel Unitas L. 3*1; VTL De Ree 2-6; Zwaan vogels SLF 5-4; Oegstgeest Swift 't Winkeltje 0-6; Wernink Landwer JHB (maandag ge speeld) 5-2; Houtwarenhoek ODO '72 1-6; LOI - SRV Boys 1-3; VNL Sporthuis Riche 4-3; LISC Snack Boys 3-6; Leidse Boys - UVS 4-3; GazeUe - Padox 3-1. Leiden „Laten we maar weer 'ns „Laten we maar weer 'ns esoteren..." esoteren..." Zoals anderen onbevangen Een handvol mensen met de behoefte, mag zeggen") een zekere macht in zich „verstarring" kan te groot zijn en dan waarvan hij of zij geen misbruik mag lig je eruit. Je kunt het niet leren, het aan een potje klaverjassen beginnen, zo af en toe „er" eens over te praten. Want maken. Wat dat precies is? Wij zouden JS nergens te lezen. Het zit alleen in zetten zich gisteravond in Het Prae- je zit nu wel met die drie geïsoleerde het in de verste verte niet weten. Wel jezelf verborgen. Daarom noemt men E - thuys (Stichting Gesprekscentrum Lei- sferen van geest, ziel en lichaam (de kwam op ons af de expositie van „le- het de „geheime" leer, die jezelf flexibe- E den) twee vrouwen en vijf mannen geest is de lichtbron, de ziel het dia- ven": de mate van trilvermogen bepaalt jer kan maken, volwaardiger niet E een bijliggende lieve, grote zwarte lang- plaatje en het lichaam komt als projec- je bewustzijn. Het gaat om fijn en grof béter dan een ander. Hoe beter jij E harige hond bepaalde zich tot z'n eigen tie onvolmaakt en versluierd op het trillen. functioneert, des te meer je kunt bijdra- sfeer rond t n tafel om samen wat scherm; zó kun je de opzet zien), toch gen aan het geluk van een ander. Het verder te komen in de „geheime" wijs- moet er een weg zijn naar je eigen De esoterianen verkondigen geen ge- gaat om evenwichtig'kunnen groeien als begeerte, het begeren van wijsheid via „hemel". Wie eenmaal sterft, gaat naar j0of. Een persoonlijke God, een uitge- individu". Jan Boer: „Yoga is niet ge- z'n eigen bewustzijnssfeer, z'n eigen he- beelde Drieëenheid in de kosmische zond, dat is doel op zichzelf..." het buitenzintuiglijke waarnemen om- trent het eigen ik. mei, z'n eigen hel'; het is de overgang geplaatst, is er niet bij. De Het gebeurde met schroom. Het zoeken naar een „andere" sfeer. Dat is de drieëenheid, wisten we reeds, is binnen onszelf. „Maar laten we nou niet over Het bijbels en niet-bijbelse benaderen ----de kerk praten, anders komen we er van buitenzintuiglijke zaken hebben ge- ticnaam hing men niet aan zon grote sche wijsbegeerte bezighouden hebben van z'n leven niet uit", vond Jan Boer, meen, dat "het zoeken blijft. En beide KioK waarmee vaak bijbelgezinden hun een bijzonder mooie kijk op de mense- dje constateerde dat esoterische wijsbe- wegen naar de volmaaktheid vertonen geerte aanslaat op het tegenwoordige een pijl in die richting je zult het vin- feestelijk vacuüm": deze filosofie den. Zo'n praatavondje kan een aardige iar harmonie binnen de nog niet ver- hemelvaart van de esoterische gelovige. worven drieëenheid tussen geest, ziel en Degenen die zich serieus met de esoteri- materialistischehoop op de eeuwig heid vieren. Daar leek het (maar wij n -Mivwt zijn oningewijden en we kunnen er geen ze trachten, andere stervelingen van raakt „in", maar ze is gevaarlijk als ze gids zijn. De aspirant-gelukzaligen van Ël enkel oordeel over vellen) om te dienst te zijn. Het was niet een avondje door onbevoegden wordt gehanteerd, de geheime leer is de „hemel" zij draaien: het gaan naar de „kern". Niet vrijblijvend praten over iets ongrijp- zoals steeds vaker voorkomt" naar de kerk. De bijbel is „materialisti- baars. Ook al horen ze erbij, toch wer- -h" verdraaid, teksten zijn verwrongen den de levende wezens buiten ons waar- neergezet. De geheimenvierders van de nemingsvermogen er niet aan de sferi- esoterische wijsbegeerte zoeken het sche haren bijgesleept. Niettemin voelt „licht" in zichzelf. Ingewijde Theo was een ingewijde esoterische wijsgeer (Jan bevoegd te verkondigen: „Het blijft zoe- Boer: „Ik ben nog lang niet zover, ken. Je vindt het vaak, maar je herkent ofschoon ik al weer aardig wat jaartjes dank niets menselijks vreemd. Na alle gedreven gedachten en temidden van invalshoeken liet men chocolade melk, bitter lemon, tomatensap en pils aanrukken om de exotere vorm van de De zeven gesprekspartners door Theo als een apostel geleid en geïnfor- SSfetoJnari?hhvoor%sXych?'4as- «SSS wTaïde in stand te houden, begeerte hoeft te interesseren. Theo: „Helemaal niet. Dat kón ook niet. De Ton P/eters in de begeerte meeloop en nu wel wat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiMiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniii^1 Boommarkt afgesloten Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gedurende enkele dagen is de Boommarkt voor alle verkeer afgesloten. Door de enkele dagen geleden ingetre den dooi zijn er gaten in het wegdek ontstaan. De losgeko men stenen in het wegdek leve ren gevaar op voor het verkeer. Een en ander wordt veroorzaakt door water onder het wegdek dat door de harde ondergrond niet weg kan. Het verkeer wordt gedurende de werkzaamheden aan de Boommarkt omgeleid over Kippenbrug en Apothe- kersdijk. Druggebruikers aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vier personen aangehou den wegens overtreding van de Opiumwet. Een 39-jarige man uit Leiderdorp werd op het Sta tionsplein aangehouden. In ver band hiermee stelde de politie een onderzoek in, in een woning aan de Morssingel. Daar werd voor ruim 4000 gulden aan her oïne gevonden. Drie Leidenaars in de leeftijd van 21 tot en met 25 jaar zijn in diezelfde woning aangehouden. Het onderzoek van de politie is nog niet afge rond, zeer waarschijnlijk is een van de drie een handelaar. Burgerlijke stand

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3