Hotel thuisdialyse" nierpatiënten voor P~ Suske en Wiske De Bokkige Bombardon Paulus de Boskabouter-Eikeligheden Poor JEAN Lucky Luke - De trek naar Oklahoma Dargaud i PAGINA 14 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Te weinig transplantaties door gebrek aan financiën AMSTERDAM Die boer uit Friesland. Tot twee maal toe is er een nier op hem getrans planteerd. In beide gevallen stootte zijn lichaam het gas- torgaan weer af. Toch hun kert hij naar een nieuwe transplantatie, hoe zwaar de ingreep ook is en hoezeer hij de medische indicatie ook te gen heeft. Zijn simpele argu ment: Ik wil weer normaal zijn. Normaal zijn. Voor de ruim duizend patiënten in Neder land die lijden aan terminale nierinsufficiëntie, betekent dat: niet meer twee tot drie keer per week gedialyseerd te hoeven worden, niet meer het dagelijkse leven te hoeven on derbreken voor die verschrik kelijke gang naar het zieken huis. Ter verduidelijking: ter minale nierinsufficiëntie wil gewoon zeggen dat de nieren hun bloedzuiverende funktie niet naar behoren kunnen ver vullen en dat de patiënt dood gaat wanneer er geen maatre gelen worden genomen. Dialy se, het op regelmatige tijden schoonmaken van het bloed met behulp van een kunstnier, is een van die maatregelen. De andere mogelijkheid is nier transplantatie een ingreep die met toenemend succes en in toenemende aantallen wordt toegepast. „Gelukkig", zegt Ir. A. J. de Boef, voorzitter van de Neder landse Nierstichting. „In alle andere opzichten volkomen gezond zijn en toch twee tot drie keer per week te moeten dialyseren zeg maar: een uur of zes aan de kunstnier te moeten liggen kan het leven van een patiënt tot een hel maken. We kennen voorbeel den van seksuele problemen zoals impotentie, van huwe lijksontwrichting en van ver wijdering tussen ouders en kinderen omdat de patiënt alle aandacht voor zich opeist" Niertransplantatie is het ant woord, zoals die boer uit Friesland al weet. Dan word je weer normaal. Er is een bijkomend economisch argu ment, hoe onsympathiek het ook moge zijn om bij dit leed de kille centen te betrekken. Een niertransplantatie kost voor- en nazorg inbegrepen, zo'n 50.000 gulden. Dat kost het dialyseren van een patiënt ook, maar dan ieder jaar op nieuw, zijn hele leven lang, terwijl transplantatie althans in opzet een eenmalige zaak blijft (er lopen in Nederland al een jaar of tien mensen met een gastnier rond). Waarom dan niet meer trans plantaties dan de ongeveer 150 die er jaarlijks in de zeven daartoe ingerichte centra van academische ziekenhuizen plaatsvinden? Gebrek aan do nors die een nier af willen staan? Ir. De Boef: „Er zijn meer donors dan er operaties worden verricht. De centra wijzen operaties af, terwijl er donors voorhanden zijn en dat is een knap vervelende situa tie. Uit een onderzoek dat wij hebben ingesteld, is de bereid heid van Nederlanders geble ken om een nier af te staan. Maar wat krijg je? Als er toch niet voldoende getransplan teerd wordt, verdwijnt de mo tivatie, zowel bij de donor als bij de chirurg. Dan ontstaat al gauw de gedachte: zo'n nier wordt toch maar weggegooid." Ongeveer 500 niertransplanta ties zijn er de afgelopen tien jaar in Nederland verricht. In 1972 kwam de adviescommis sie De Graeff tot de prognose dat het er jaarlijks 400 zouden moeten zijn om de achterstand in te halen zodat het aantal patiënten dat afhankelijk is van behandeling met de kunst- nier (ieder jaar komen er 350 tot 400 bij) niet verder zou stijgen. Maar de academische ziekenhuizen zijn bij 150 blij ven steken en de groep patiën ten die zijn leven vergald ziet mijoen van gemaakt. De bal is teruggekaatst naar de dialyse centra en daarmee is onrecht aangedaan aan transplantabe- le patiënten mensen die zich lenen voor de ingreep want ze worden langer dan noodza kelijk zou zijn veroordeeld tot de regelmatige, afschuwelijke gang naar het ziekenhuis." Hoe zwaar de psychische druk van de dialyse is, blijkt uit het feit dat de medische weten schap er de methode van de thuisdialyse op gevonden heeft. De patiënt kan daarmee, geholpen door een huisgenoot, zelf zijn bloed zuiveren. Mits hij daarvoor mentaal geschikt is, er de rust voor kan opbren gen, niet in paniek raakt en verkeerde handelingen gaat verrichten. Ir. de Boef: „De patiënt moet er psychisch, medisch en so ciaal voor klaar zijn. En hij moet er de ruimte voor heb ben. Thuisdialyse veronder stelt dat je er permanent een kamer voor kunt reserveren die volkomen schoon is en die alleen voor dat doel gebruikt wordt. Je kunt het niet in een hoekje van de keuken doen. Wel, wie beschikt er in Neder land bij de huidige woonsitua tie over die mogelijkheid? Hooguit een zeer kleine élite. Vandaar dat er in Nederland slechts zo'n honderd patiënten zijn die zich thuis dialyseren." Vandaar ook de oprichting van de stichting Diatel (staat voor: dialysehotel) Noord-Hol land. Ir. De Boef is er de oprichtingsvoorzitter van. Doel: nierpatiënten die wegens gebrek aan ruimte of onvol doende hulp thuis niet kunnen dialyseren, de kans te bieden toch buiten het ziekenhuis de behandeling te ondergaan, we liswaar onder medisch toe zicht. en medische verantwoor delijkheid, met de mogelijk heid om in geval van nood onmiddellijk terug te vallen op de bestaande dialysecentra in de ziekenhuizen, maar ander zijds met een sfeer waarin de patiënten onder het dialyseren samen gezellig een kaartje kunnen leggen. Ir. De Boef: „Het moet een huisvervangen- de mogelijkheid worden. Ar chitect Kees Westerbeek gaat het gebouw zo proberen in te richten dat de patiënt niet het idee heeft: ik moet weer naar dat verdomde ziekenhuis. Ook zal er grote aandacht besteed worden aan de maatschappe lijke zorg voor de patiënten. Ze kunnen hun problemen misschien te boven komen als ze de kans krijgen hun hart te luchten bij iemand met scho ling en ervaring op dat terrein een maatschappelijk werker of eventueel een psycholoog. In ziekenhuizen funktioneert de opvang niet maximaal alweer vanwege geldgebrek. Diatel is nog pas in staat van wording. De plannen zijn be sproken met de overheid die uiterst welwillend heeft geluis terd en de toezegging heeft gedaan de opzet alle kans te willen geven. De Nierstichting die de investering van 1 mil joen gulden voorschiet, hoopt dat de plannen snel zullen worden goedgekeurd zodra ze zijn afgerond. De streefdatum voor de ingebruikneming van de eerste Diatel is 1 april. Als het experiment slaagt, ligt het in de bedoeling om in de grote woonkernen van Nederland waar het woonvraagstuk de thuisdialyse praktisch uitsluit en waar de patiënten zijn ge doemd tot de gang naar het ziekenhuis, meer van dergelij ke dialysehotels te stichten. Ir. De Boef: „Maar het blijft een lapmiddel. We zouden de voorkeur geven aan meer nier transplantaties. En nogmaals: de donors zijn er. Zodra er verruiming komt in de moge lijkheden voor operaties, zul len de nodige nieren beschik baar zijn." PIET SNOEREN door steeds maar weer die dia lyse, groeit en groeit. Ir. De Boef: „Academische zie kenhuizen zijn onderwijsin stellingen en vallen als zoda nig onder het ministerie van onderwijs dat om redenen van bezuiniging een personeels- en uitbreidingsstop heeft inge voerd. Het komt erop neer dat de taak van de volksgezond heidszorg door gebrek aan personeel en outillage in het gedrang is geraakt. En nog een faktor er is geen kosten dekkende vergoeding aanwe zig voor de reeks verrichtin gen die een niertransplantatie vergt. Zoals gezegd kost de ingreep 50.000 gulden. Het zie kenfonds betaalt daar slechts de helft van en de rest komt ten laste van het ziekenhuis dat daardoor een begrotingste kort krijgt. Je zou kunnen zeggen dat de medische ontwikkelingen niet worden bijgebeend door het verzekeringswezen. Althans niet waar het om niertrans plantaties gaat. Een tegenhan ger is de hartchirurgie waar voor het ministerie wel een kostendekkend tarief heeft goedgekeurd en waar het per soneelsbestand wel op peil ge houden mag worden." Door al deze oorzaken is het aantal niertransplantaties achterge bleven bij de 400 per jaar vaartoe de commissie De Graeff indertijd adviseerde. Ir. De Boef: „Het nare gevolg is, dat veel meer patiënten op de kunstnier zijn aangewezen dan anders het geval zou zijn geweest. Het blijkt ook uit de cijfers. In juli 1974 vaardigde het ministerie van volksge zondheid een maatregel van bestuur uit waarbij het aantal dialyseplaatsen werd gesteld op 71 per 1 miljoen Nederlan ders en al in oktober van het afgelopen jaar werd er 111 per YJiêr brin$an jvllic mij hm?) Percy Faith overleden LOS ANGELES - Percy Faith, de bekende componist van lich te muziek, is gisteren in een ziekenhuis in Los Angeles op 67-jarige leeftijd aan kanker overleden. Hij heeft twee we ken in het ziekenhuis gelegen. Faith is in Toronto geboren en begon zijn loopbaan als pianist in theaters en hotels. Hij werkte van 1933 tot 1940 als arrangeur en dirigent voor de Canadese radio-omroep. Daarna ging hij naar de V.S. waar hij muzikaal directeur werd van een gram mofoonplatenmaatschappij. Faith is bekend geworden door zijn achtergrondmuziek en ar rangementen. In 1953 kreeg hij een Gold Award voor een lied uit „Moulin Rouge" en in 1960 dezelfde onderscheiding voor het thema uit de film „A sum mer place". Zijn nieuwste platen waren o.m. „Time for love", „Raindrops keep fallin", „Love story", „Je sus Christ, Superstar" en „Day by day". Kunst en kunstenaar In Pulchri Studio, Lange Voor hout 15 Den Haag, wordt van 13 februari t/m 11 april de ten toonstelling 'Volksmuziek en volksinstrumenten in Europa' gehouden, ingericht door en met materiaal van het Haags Ge meentemuseum. Hier is een reeks muziekinstrumenten te zien, en via klankbeelden te ho ren, die via de volksmuziek hun invloed hebben gehad in euro- pese landen. Het volksmuziekensemble Ra- kija treedt zondagmiddag 29 fe bruari op in de aula van het Haags Gemeentemuseum in het kader van de tentoonstelling 'Volksmuziek en volksinstru menten in Europa'. 'Haagse gezichten' heet de ten toonstelling die van 20 maart t/m 11 apil wordt gehouden in Pulchri Studio. Ze omvat een keuze uit werk van Haagse foto grafen, vervaardigd als kunst opdracht van het gemeentebe stuur. na adviezen van de Ge meentelijke Commissie voor Beeldende Kunsten. Het lunchprogramma op woens dagmiddag 18 februari en Dili- gentia wordt verzorgd door Her man Hopman trompet en Emil Kijzer piano. Die avond spelen Anner Bijlsma m.m.v. gebroe ders Kuyken rondom Boccheri- ni. De Voorburgse Oratoriumver eniging o.l.v. Rocus van Yperen concerteert dinsdag 24 februari in de Vaste Burchtkerk te Voor burg. Op het programma staan het Stabat Mater van Rossini en de Vesperae de Domenica van Mozart. Medewerking verlenen Karin Ostar sopraan. Joke de Vin alt, Anton Trommelen te nor. Henk Smit bas, Tijn van Eijk orgel en het Gewestelijk Orkest. Dirigent Edo de Waart is plotse ling naar New York vertrokken om daar twee concerten van het Cleveland Orchestra over te ne men van Lorin Maazel, die een -overigens niet ernstig- ongeluk heeft gehad. De Waart, die zo juist een zeer succesvolle perio de bij het Rotterdams Philhar- monisch Orkest had beëindigd en a.s. donderdag weer in San Francisco begint, dirigeerde gis teren in de Carnegie Hall en vanavond in de Avery Fisher Hall in Lincoln Center. Willem Stens uit Pijnacker ex poseert van 27 februari t/m 20 maart aquarellen, krijttekenin gen en reisschetsen in de expo sitieruimte van het gemeente huis te Krimpen aan den IJssel. Galerie Heulle, Keizersgracht 330 Amsterdam, exposeert tot 9 maart werk van tsjechische kunstenaars. U—3 u-3 „Gek hé," mompelde Pau lus met een zeer verkouden stemme tje, „het was net of ik geroepen werd. Maar als je deus zo verdopt is, weet je dat nooit helemaal zeker." Hij had Gregorius nog niet gezien, die hem achterop kwam en die mom pelde: „Het was net of ik iemand hoorde niezeren. Maar ik kan me tuurlijk best vergipst hebberen." Maar toen Gregorius Paulus eenmaal had ingehaald, merkte hij dadelijk dat er van een vergissing geen spra ke was. Op zijn vriendelijke groet antwoordde de boskabouter met een gesmoord: „Ha - haa - haaaaa -HAAAAAA-" „Ik denk dat jij moet nie?eren," zei Gregorius. „TSJOE!" toeterde Paulus in zijn zakdoek.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14