Welterge wichtkampioen Vrij op grens van Europees titelduel Geen straffen voor weggezonden doelverdedigers ZIAN en HZPC Arabieren en Israëliërs vinden elkaar in Liechtenstein Mercedes met nieuwe serie „kleintjes" Meneer Renault gaat op safari BOKSGALA IN CIRCUSGEBOUW Demonstratie Tomiki-Aikido Chiel Jansen opvolger van Dick Tempelaar bij Wilhelmus Autoportret AUTOGRAMMEN PAGINA 13 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG James Vrij is vierentwintig jaar. Zijn vader exploiteert een snackbar in de Bethaniend- warsstraat in Amsterdam en daar verdient James Vrij een deel van het dagelijks brood. Het andere part tracht hij, sinds hij na de Olympische Spelen in München 1972 professional werd, te vergaren in de boksring. In de jaren dat James Vrij prof is, bokste hij elf wedstrijden, dus dat is geen vetpot geweest. Dat zal het ook nooit worden want het boksvolk loopt niet zo warm voor duels in het gewicht van James Vrij, het weltergewicht. Maar de gages zullen ongetwijfeld sterk stijgen als hij Euro pees kampioen zou worden. „Dat wil ik worden, Europees kampioen", zegt James Vrij met overtui ging. „En niet alleen voor mezelf, ook voor het publiek dat een Europees kampioen nodig heeft." Uit de losse pols somt Vrij een aantal voorbeelden op waaruit blijkt dat een sport sterk in de pioen op Europees niveau te geven, wordt sterk ondersteund door matchmaker Henk Ruh- belangstelling kwam door het ling, die onomwonden stelt, „dat succes van een man. „Iedereen wist ineens wat judo was toen Geesink wereldkampioen werd. De tribunes liepen vol en er het binnenkort maar eens moet gebeuren", een Europees titelge vecht bedoelt hij. Doordat spon sors zich mengden in de organi- gingen honderden mensen meè satie van bepaald niet goedkope als Schenk, Verkerk of Bols er gens schaatsten. En nu? Er is geen publiektrekker meer en de supporters blijven thuis." Het nobele streven van James Vrij om het bokspubliek een kam- boksgala's, doordat de heren Leen Schmitz en Martin Over weg mede het risico willen dra gen en doordat Nederland nogal aardig in zijn boksprofs is geko men Huussen, Tuininga, Ver- Rudi Koopmans in actie. stappen, Bleus o.a. traden toe tot de rijen van de broodbok sers komt er meer continuï teit in het organiseren. Begin december was het Haagse Congresgebouw de arena die een aanloop was voor een serie, die maandag 16 februari wordt voortgezet in het Circusgebouw in Scheveningen. Omdat de or ganisatie aan de boksgala in december verdiende, werd het „overschot" geïnvesteerd in be tere partijen dus hogere ga ges waarvan het publiek maandag getuige kan zijp James Vrij staat dan in zijn twaalfde profpartij (elf tot nu toe alle gewonnen) op een grens. Hij ontmoet de Engelsman Hen ry Rhiney. Aanvankelijk was Belouard gecontracteerd, een oude rot. Vooral oud want hij is omstreeks veertig jaar. De Nederlandse Boksbond heeft zich echter op het standpunt gesteld dat een prof met vijfen dertig jaar de ring moet verla ten en laat derhalve ook geen buitenlanders toe die deze leef tijd te boven zijn. Dus komt Henry Rhiney, een hooggeno- teerde in zijn vaderland. James Vrij is er blij mee. „Liever een goede dan een van wie ze zeg gen dat hij voor me is uitge zocht". Daarmee is Ruhling het volkomen eens. „Het is voor Vrij", zo zegt hij, „zijn belang rijkste gevecht tot nu toe. Hij moet winnen. Dan kan hij wor den voorgedragen voor een Eu ropees titelgevecht. Als hij ver liest, moet hij weer van voren af beginnen." Harde taal maar James Vrij weet in elk geval wat hem te doen staat. De verfijnde techni cus met de sterke stoot in zijn rechterhand, weet wat hij kan. Ook wat hij soms mist. „Ik moet spirit hebben en die krijg ik pas tegen een goede tegenstander. Daarom ben ik blij met Rhiney. Ik weet wat er voor mij van afhangt." Ook koopman Het driemanschap Ruhling-Sch- mitz-Overste dat nog enige ma len in Scheveningen zal organi seren „we zoeken plaatsen waar de vermakelijkheidsbelas ting is afgeschaft en dat is in Den Haag maar ook in Eindho ven en Schiedam" wil ook de door de boksbond in genade aangenomen Rudi Koopmans destijds uitgeweken naar Duits land omhoog stuwen naar een Europees titelgevecht. Ook hij komt maandag in de ring, tegen Clement Tsinza uit Zaïre, een middengewicht die van zijn dertig profpartijen er slechts vijf verloor. Zwaargewicht Hennie Thoonen zou tegen Jan Lubbers om de titel boksen maar Lubbers is geblesseerd, ontmoet een pugi list uit Zaïre, de tongbrekende naam dragende Lissoko Abibo- bele. „Laat Thoonen ervan over tuigd zijn dat hij het moeilijk kan krijgen. Abibobele bokste tegen Jean Pierre Coopman, die tegen Clay komt te staan. We gens een blessure moest de man uit Zaïre de partij staken", al dus Ruhling die van de boksers „een portie explosiviteit ver wacht." Zwaargewicht Bert Nik kelen Kuijper (tegen Erwin Jo sef a uit Curacao) completeert, met enige amateurpartijen het programma. HERMAN VAN BERGEM Reorganisatie bij Hippische Sportbond DEN HAAG - De bij de Nederlandse Hippische Sportbond aangesloten organi saties 13 in getal krijgen in de toe komst een grotere zelfstandigheid. Dat is één van de konse- kwenties van de reorganisatie van de ze bond, waaraan al enige tijd wordt ge werkt en die waar schijnlijk volgend jaar haar beslag zal krijgen. Een reorganisatie commissie - bestaan de uit de heren J. Rijks, P. van Bins- bergen en Ir. Dings - heeft kort geleden haar plannen uitge werkt. Plannen die inmiddels zijn goed gekeurd door de or ganisaties en het al gemeen bestuur van de NHS. Die grotere zelfstan digheid voor de aan gesloten organisaties heeft met name be trekking op het sporttechnische ter rein, zoals het' opstel-' len van een wed strijdprogramma, het samenstellen van equipes, het benoe men van juryleden en dergelijke. Nieuw is ook de indeling van de organisaties. De nu nog bestaande afdelingen rij- en tuigpaarden worden opgeheven en daar voor in de plaats ko men de afdelingen basissport, gespecia liseerde wedstrijd sport en recreaties port. Eventueel komt daar nog een vierde afdeling bij, die van de instructie. Per afdeling wordt er een bestuur gefor meerd, waarin alle organisaties gelijke lijk zijn vertegen woordigd. Ieder afde lingsbestuur wordt door zijn voorzitter in het dagelijks be stuur van de NHS ve rtegen woordigd In de nieuwe struc tuur zullen de organi saties per lid een con tributie afdragen aan de NHS om het bondsapparaat in stand te houden. Tot op dit moment ont vangt de Hippische Sportbond in het ge heel geen contribu ties. De reorganisa- tiecommïssie gaat in de komende maan den de nu goedge keurde plannen ver der uitwerken. Eén van de moeilijkste onderwerpen hierbij zou het financiële ge deelte zijn." Naar ver wachting zal de nieu we structuur in 1977 effektief worden. DEN HAAG Een nieuwe oosterse gevechtsport, Tomiki-Aiki do, zal zaterdagavond om 20 uur in de sporthal „De Houtzagerij" worden gedemonstreerd vóór de rolhockeywedstrijd Olivet teAntwerpen. De demonstratie wordt verzorgd door Marcel Sa en Frits van Gulick die-al twintig jaar budosporten beoefenen en in 1974 naar Japan gingen om zich te bekwamen in Tomiki-Aikido. Deze demonstratie is een onderdeel' van een serie oosterse gevechtspor ten, die wordt gegeven door Sportschool Bontje, met Kian Schi, de school waar Tomiki Aikido wordt onderwezen. De rolhockeywedstrijd tussen het voor de nederlaagserie nog ongeslagen Olivetti en Antwerpen begint om 21 uur. (Van onze waterpolomedewerker) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat het wegsturen van de doelverdedigers van ZIAN/Vitesse en HZPC tijdens competitie wedstrijden waterpolo van het afgelopen weekeinde voor de spelers geen vervelende gevolgen heeft. Als er straffen uitgedeeld worden, moet het gedrag van de spelers tenminste door drie instanties worden afgekeurd. In de eerste plaats moet de scheidsrechter verzoeken een klacht in te dienen. Dit verzoek wordt gedaan aan de polocommissie. Wanneer deze commissie van oordeel is, dat het verzoek gerecht vaardigd is, wordt de tuchtcommissie van de KNZB ingeschakeld. Deze deelt dan al of niet een straf uit. Arbiter Barend Zweers, die Wim van de Schilde (ZIAN) met vervanging het water uitstuurde, vindt de zaak geen klacht waard. Dat heeft hij op het wedstrijdformulier en in zijn rapport, dat gisteren nog niet door de Zwembond was ontvangen, gezet. Zweers: „Van de Schilde is na de wedstrijd zijn excuus komen maken. Ik heb geen rancunes jegens hem. De verhouding tussen zijn vereniging en mij heeft er niet door geleden". Rolf Goedman van HZPC werd zonder vervanging naar de kleedka mer verwezen. „Wel erg zwaar gestraft", vindt hij. „Volgens mij zat een door Van Vossen toegekend doelpunt niet. Ik raakte geïrriteerd doordat een tegenstander mij uitlachte en gooide toen de bal hard op het water. Als hij mij er voor een minuut uit had gehaald, zou dat normaal geweest zijn". Van Vossen heeft verzocht om tegen Goedman wel een klacht in te dienen. Volgens Hans Blom, de secretaris van de waterpolocom- missie, heeft Van Vossen op het formulier als reden van verwijde ring „gebrek aan eerbied" ingevuld. Blom: „Voor deze oorzaak kan men echter niet zonder vervanging weggestuurd worden". Een straf zou zowel ZIAN/Vitesse als HZPC niet welkom zijn. ZIAN heeft uitzicht op het landskampioenschap, terwijl HZPC nog volop meedraait in de strijd om promotie naar de hoofdklasse. Jansen is uit de jeugd van Wilhelmus voortgekomen. Reeds op vijftienjarige leef tijd speelde hij in het eerste team van Wil helmus en zorgde er mede voor dat de ploeg van de derde naar de tweede klas se promoveerde. Ook in het behalen van een plaats in de eer ste klasse heeft de oud-spitsspeler een belangrijk aandeel gehad. Chiel Jansen stapte later over naar het betaalde voetbal en kwam bij DHC te recht. Met trainer Donefeld ging de Voorburger mee naar •Sportclub Enschede, om weer terug te ke ren bij Xerxes/DHC en later bij Holland Sport. Jansen hoopt binnenkort het B-di ploma te behalen. Gelukkig DEN HAAG - Chiel Jansen wordt de nieuwe trainer van de Voorburgse eerste klasser Wilhelmus en daarmee de opvolger van Dick Tempelaar. De huidige oefen- meester van de Voor burgse vereniging heeft gevraagd of de vereniging zijn con tract, dat aan het eind van dit seizoen afloopt, niet meer wil verlengen. Chiel Jansen was al trainer van het twee de elftal dat vorig jaar onder zijn lei ding kampioen werd. De Voorburgse eer ste klasser is erg ge lukkig met het feit dat Chiel Jansen de eerste klasser vanaf het volgend seizoen onder zijn hoede gaat nemen. Chiel Jansen (37): „Ik ben erg blij met het eenjarig contract bij Wilhelmus. Ik hoop mijn examen voor het B-diploma goed af te sluiten, anders reken ik op dispensa tie. Een groot voor deel is natuurlijk voor mij dat ik geen onbekende ben voor Wilhelmus. Sinds twee jaar trek ik al op met het tweede elftal. Er is genoeg materiaal bij Wilhel mus om mee te wer ken". Chiel Jansen zal zich voor de rest van het seizoen nog niet inla ten met het eerste elf tal. Dat blijft de taak van trainer Dick Tempelaar die van de vereniging nog het volle vertrouwen ge niet. Winst Haagse zaal voetballers DEN HAAG - De Haagse zaal- j voetbalteam heeft een wed- i strijd tegen de vertegenwoordi- j gende ploeg van Rotterdam met j 64 gewonnen. Het Haagse da- i mes-selectieteam daarentegen j verloor met 9—1 van Rotter- j dam. J De heren liepen een achterstand I van 2—0 op maar daarna toon- j den de mannen van Ben Peeters en Piet Fens zich verre de meer- 1 deren, zodat een zege van 64 j uit de bus kwam. De Haagse dames konden met enthousiast j spel de rust ingaan met een achterstand van 1—0 maar in de tweede helft gaven conditie en balvaardigheid van de Rotter damse dames de (grote) door slag. STAND FAIR PLAY CUP GESP. STRAFP R V.C. 2 16 4 Westlandia 3 io 6 Orans 2 9 DKS/Intiem 3 3 6 6 Maasdijk 1 13 10 S.V. '35/2 12 10 R.K.D.E.O. 2 7 10 N.L.S. 3 10 11 Full Speed 1 15 12 ROSX Arrows 2 15 12 VADUZ Er is maar een land op de wereld waar Arabieren en Israëliërs, communisten en kapitalisten elkaar op vreed zame wijze weten te vinden en dat is het prinsdom Liechten stein. Dit tussen Zwitserland en Oostenrijk geklemde mini staatje fungeert als centrum voor handelstransacties tussen partijen die gewoonlijk niet op al te beste voet met elkander staan. De liberale belastingwetgeving in Liechtenstein schept een ideaal klimaat voor handelstransacties. De waar borgen voor geheimhouding van deze politiek meestal erg gevoelige zaken maken een en ander nog aantrekkelijker. Als dekmantel voor hun zakelijke handel en wandel hebben de kooplieden 'een uitstekend middel bedacht: de holding, of tijdelijke vennootschap. Het is vrijwel onmogelijk iets te weten te kómen over hun samenstelling of hun omzet. Achter deze anonieme holdings schuilen vaak de in de politieke arena zo verbitterde vijanden. Als bijvoorbeeld een Arabische staat Israëlische sinaasappels wil kopen kan dat natuurlijk niet zo maar op een of andere fruitveiling maar zoeken beide partijen een regeling voor levering en betaling in Liechtenstein. Dit gebeurt op dezelfde wijze voor tal van produkten die het ene land van het andere wil kopen zonder dat het aan de grote klok wordt gehangen. Om dit allemaal tot stand te brengen dienen de holdings. Ze worden vaak voor slechts een enkele transactie opgericht en onmiddellijk nadat de koop gesloten is opgeheven. Ook de handel tussen oost en west loopt dikwijls via het bureau van een holding, waarin beide partijen hun mannetjes hebben aangesteld. Is het bijvoorbeeld voor een bepaald kapitalistisch land onmogelijk een of ander produkt aan een communistisch land te verkopen zonder politieke verwikkelingen uit te lokken dan ontlopen zij de moeilijkheden door in Liechten stein „even" een tijdelijke vennootschap op te richten. Deze holdings zijn belastingvrij op voorwaarde dat zij in Liechtenstein zelf geen zaken doen. Ze hoeven slechts weinig belasting te betalen op het kapitaal of op de geïnvesteerde activa en een „ticket" van vijf procent op de dividenden aan aandeelhouders. Een belangrijke jurist in Liechtenstein verklaarde onlangs dat telkens wanneer in de wereld een politieke crisis ontstaat de activiteit van de holdings toeneemt. Dat wil allemaal niet zeggen dat Liechtenstein een paradijs zou zijn voor internationale smokkelaars of financiële gang sters. Volgens een finaniële deskundige in het prinsdom is het zeer moeilijk de Liechtensteinse handels- en bankwetge- ving te omzeilen of te ontduiken ten behoeve van misdadige praktijken. De autoriteiten waken er in het bijzonder voor dat het land zou worden gebruikt voor internationale wapen handel. markt kwam en waar al 4.500.000 exemplaren van zijn gemaakt, heeft een nieuw ui terlijk en innerlijk gekregen en heet in die uitvoering Safa ri.'Wat aan het uiterlijk opvalt is een brede zwarte plastic be- 11 1 schermrand over de volle leng te van de portieren en achter- spartborden. Doel is bescher ming tegen kleine botsinkjes en krassen. Voor- en achter bumpers, portierkrukken. spiegel en ruitewissers zijn matzwart. Van binnen heeft de Safari Ruim 400.000 Capri's, ge bouwd tussen augustus 1970 en oktober 1971 moeten terug naar de dealer voor controle. Een fout in de stuurinrichting is de oorzaak. De rijscholen mogen hun tarief met 1,30 gulden per uur verhogen. De lessen mogen echter niet duurder worden dan 27.50 gulden per uur. Daar kun je bijna vliegen voor leren. •Volkswagen gaat zeker een fabriek bouwen in Amerika. Made in Germany wordt te duur. Fiat heeft vorig jaar een topomzet gehad van 14,53 mil jard gulden. Er moet dit jaar 2500 man personeel worden aangetrokken. Trouwens, bij Rolls-Royce staan de klanten ook, in de rij. Maar Rolls maakt dan ook maar 3100 wagens per jaar, al kosten die dan ook meer dan een ton. Gunstiger, heel wat, van 9998 tot 16298 gulden, liggen de Misubishi's in de markt, hoewel de modellen Lancer en de Galant nu ook weer in prijs verhoogd zijn. Nu we het toch over prijzen hebben: sinds 1969 zijn de au to's in Nederland gemiddeld ruim vijftig procent in prijs gestegen. Enkele uitschieters: de VW 1200 met 78 procent, de Peugeot 504 met 31 procent. #De Citroën CX, auto van het jaar 1975, doet het bijzonder goed, de honderdduizendste is van de band gelopen. De modellenreeks is inmiddels #De Simca 1307—1308 is nu ook door de noordelijke lan den, Zweden, Denemarken en Finland uitgeroepen tot auto van het jaar 1976. Onder het motto: „Een feest op twee wielen" wordt dit jaar van 24 tot en met 29 februari in Amsterdam weer een Twee- wielerRAI gehouden. WEGWIJS door Gerard Croné Een Mercedes is een Mercedes is een Merce des enzovoort. Dat is in één oneindige zin de fi losofie van de Mercedes- constructeurs, of anders gezegd, als je een Merce des maakt moet iede reen onmiddellijk kun nen zien dat het een Mercedes is. Vandaar ook dat de nieuwe „klei ne" modellen, van 200 D tot en met 280 E, maar liefst negen stuks, in ve le opzichten zo veel op de reeds bestaande ty pen lijken. Het succes van de serie, die bestaat sinds januari 1968, was overigens zo groot, dat Daimler Benz ze voorlo pig in produktie houdt. Wat is er dan toch veranderd? Typische uiterlijke kenmerken van de nieuwe typen, die qua stijl een sterke gelijkenis ver tonen met de S-klasse, zijn de ronde koplampen op de 200 D tot 250 en de breedstraler-ha- logeen-koplampunits van de 280 en de 280 E-typen. De sterkte van de dakcon structie kon door een grotere doorsnede van de verschillen de profielen nog weer worden vergroot, waarbij het opmer kelijk is dat het vrije zicht rondom gehandhaafd bleef. De gehele dakconstructie en de voorste- middelste- en ach terste zijstijlen zijn vervaar- Er bestaat een exclusie ve "oude-herenclub" on der de auto's. Leden zijn zij, die al minstens vijf tien jaar succesvol dienst hebben gedaan. Dat zijn er maar vijf, de Kever, de Mini, de Eend, de Simca 1000 en me neer Renault IV. De laatste is op zijn oude dag aan sport gaan doen, beter gezegd, hij gaat nu sportief op safa ri. Het inwendige wat versterkt en verjongd, een sportief jasje aan en voilé, zo kan hij er weer een tijdje tegen. Om het serieus te zeggen: Het "viertje" dat al in 1961 aan de De Safari van Renault vrolijk gekleurde grote stoelen met hoofdsteunen en een voor treffelijke zit De achterbank is neerklapbaar om extra veel mee te kunnen nemen. Het dashboard heeft er een paar handige bakjes bij voor aller lei kleine spulletjes en aan weerszijden zijn aan de portie ren grote bakken aangebracht voor kaarten en wat dies meer zij. Het stuurwiel is bekleed, zoals bij de Renault 5 TS. Ra- diaalbanden en een wissel stroomdynamo zijn standaard. Een duchtig aan de tand voe len over besneeuwde en beijs- de wegen leerde ons dat deze Safari zijn naam eer aandoet Er zijn niet veel omstandighe den waarvoor dit zuinige kar retje terugschrikt. De prijs valt ook nog mee. Voor 8900 gulden een fantastisch vijf- deurs autootje. digd van gesloten profielen, zodat speciale rolbeugels als bescherming overbodig zijn voor het geval men over de kop mocht slaan. Ook de sterkte van de flanken werd, vergeleken met de 200 D tot 260-E typen, vergroot en dus verbeterd. Een nieuw ontwik kelde, onderhoudsvrije vooras zonder sub-frame maakt nu ook de toepassing van rechte langsliggers in de voor bouw mogelijk^ waarbij inge perste buigpunten zorgen voor een nauwkeurig bepaalde schokabsorberende werking. Hierbij dient de bovenkant van de wielkuipen als tweede begrenzing van de kreukelzo- ne bij een frontale botsing. Voorts laat de veilige plaatsing van de brandstoftank boven de achteras een volledige ver vorming van de achterzijde toe, waarbij ook het horizon taal liggende reservewiel bij draagt tot de schokabsorbe rende werking doordat het zich afzet tegen de achteras drager. Als gevolg van al deze voorzieningen is bovendien de buig- en torsiestijfheid van de carrosserie vergroot. De motoren van de nieuwe modellen werden, op één uit zondering na, overgenomen uit het bestaande programma, maar zijn in vele details ver der ontwikkeld en verbeterd, vooral met het oog op een eenvoudiger onderhoud. Nieuw is bij alle motoren, dat men bij het olieverversen de oude oüe via de oliepeilstoko- pening kan afzuigen, waar door dit niet hoeft te gebeuren op een smeerput of hefbrug en men zelfs ènel kan olieverver sen tijdens het tanken. Bij de dieselmotoren kan bovendien het oliefilterelement van bo venaf worden verwisseld, waarbij de huidige werkzaam heden: „hoofdoliefilter en fil terhuis schoonmaken" zijn vervallen. Het qnderhoud van de benzinemotoren wordt ver eenvoudigd door een diagno sesteker, waarmee toerental, contacthoek en ontsteking stijdstip kunnen worden geme ten. Wat ook nog veranderd is, «- de prijs. Ongeveer tien pro cent boven de prijs van de bestaande modellen, en die was al hoog! Er staat tegen over dat je voor dat geld een auto krijgt die mooi, veilig en betrouwbaar is en heel lang meegaat. En daar moeten veel- rijders het van hebben. Mercedes koestert zijn paardenkrachten in een nieuwe serie modellen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13