-T Italiaan Carlo Passi heeft voor „zijn" Dorothy Hamill steun van vijf juryleden r WORDT OLYMPISCHE KUNSTRIJTITEL VERKWANSELD? Amerikanen kans op bronzen plak Gustav Thöni was bij start van slalom niet wakker te krijgen Vlokken uit Innsbruck UITSLAGEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT/ B_. INNSBRUCK De eni ge gouden medaille waarvan Nederland vóór de twaalfde Olym pische Winterspelen vrijwel zeker kon zijn - die bij het kunstrijden voor Dianne de Leeuw verdween gisteren reeds voor meer dan de helft achter de bergen rondom de Tiroler hoofdstad. Als sneeuw voor de haast immer schijnende zon smolt die zekerheid van ten minste een keer het Wil helmus weg. Dianne de Leeuw stond na de eer ste dag van het toernooi voor dames, waarop vanaf gistermorgen acht uur tot diep in de middag de verplichte fi guren verwerkt werden, op de derde plaats. De Westduitse Isabel de Navarre leidde na de drie verplichte num mers. Maar dat is geen onoverkomelijk pro bleem, want dat deed zij ook in Genève waar Dianne de Leeuw toch de eerste gouden plak van haar reeks van drie binnensleepte. Vervelen der was dat de grootste concurrente van de Ne derlandse en Europese kampioene van dit sei zoen, het kittige Ameri- kaantje Dorothy Hamill zich tussen De Navarre en De Leeuw nestelde. Dat is de pittige streep door de gouden rekening van Dian ne de Leeuw en haar p'rive- trainer Doug Chapman die dan ook niet al te vrolijk rond liepen in de ballonachtige bij hal van de Olympiahalle waar de dames onder ijzige omstan digheden hun krassen in het ijs met precisie moesten aan brengen. De grote vraag blijft: Juryleden doen er wel erg veel moeite voor. Ze kruipen desnoods bijna met de neus over het ijs. De twijfel aan de goede bedoelin gen neemt echter steeds meer toe. gaat het allemaal wel eerlijk in de kunstrijsport? Inderdaad zette Dianne de Leeuw haar eerste figuur om even over achten in de morgen wat slor dig neer, maar voor de rest bleef zij toch niet achter op haar specialiteit bij Hamill. Desondanks verspeelde zij in punten 1,7, terwijl zij aan het eind van de middag nog slechts voldoende kredit had bij twee juryleden (de Neder landse mevrouw Bon-Meijer en de Russin Absamajova) ter wijl één jurylid twijfelde tus sen de Nederlandse titelhoud- ster en Hamill de wat vreemd cijferende Tjech dokter Ger hard Bubnik) en de rest reeds koos voor Dorothy Hamill. In het kunstrijwereldje kan die keus dodelijk zijn. Immers, reeds in Genève werd bij de Europese titelstrijd dat het meisje met de beste papieren vrijwel zeker kon zijn van de titel, zelfs al zou zij een slech ter prestatie leveren dan de minder gerenommeerde tegen standsters. In Innsbruck blijkt dat het spel nog veel ingewik kelder in elkaar zit, of nog meer wordt gespeeld, zo men wil. Titel gekocht Hoofdpersoon in het geheel vormt de Italiaan Carlo Passi, in 1954 Europees kampioen bij de heren, maar nu trainer van heel wat prominenten, onder wie Dorothy Hamill. Van di verse kanten werd ons gister avond verzekerd dat de Ita liaan er niet voor terugdeinst om het jury korps naar zijn hand te zetten. Niemand wilde zijn naam genoemd zien, maar een mevrouw die zeker tot de betere insiders gerekend mag worden, zei: „Het moet maar eens afgelopen zijn met de praktijken van Passi. Zelf heb ik twee pupillen gehad voor wie hij een wereldtitel gekocht heeft. Dus ik weet er wel wat van." Zij schrok kennelijk van haar plotselinge openhartig heid, maar de drang om het kunstrijden misschien weer een beetje open te maken dwong haar om verder te gaan. „Ik ben er zeker van dat Passi hier zes van de negen juryleden naar zijn hand heeft gezet. Niet dat hij hen geld biedt - als dat nodig zou zijn doet hij dat trouwens ook nog - maar hij leurt met vrienden diensten. Zo speelt hij de ver schillende landen tegen elkaar uit, terwijl hij er zelf het mees te profijt van trekt" Van onze verslaggever in Innsbruck ROB VAN DEURSEN Provisie Er wordt verklaard dat het in het kunstrijwereldje een nor male zaak is dat een trainer uit de amateurtijd meedeelt in de opbrengsten van een prof- carrière van zijn pupil en daar het bij de ijsrevues soms gaat ,om bedragen van vijftiendui zend dollars per week, is het niet moeilijk te bepalen dat ook een trainer grote belangen heeft bij een titel, die de con tracten financieel hoog kan opschroeven. En Dorothy Ha mill, de Amerikaanse die door Carlo Passie wordt getraind, zal, zoals Dianne de Leeuw, aan het eind van dit seizoen stoppen en haar geluk beproe ven als beroepsrijdster. Daar zij als vertegenwoordigster van de Verenigde Staten niet in aanmerking kwam voor de Europese titel, wil Passi dat Hamill beide andere uiterst belangrijke kampioenschap pen van dit seizoen - de Olym pische en de Mondiale titel - naar zich toe zal trekken. Dan vangt hij heel wat provisie van haar ongetwijfeld vette con tract bij de revue. Het opmerkelijke was dat de theorie van de zes die via af spraken verbonden zouden zit ten aan de zege van Hamill - het kunstrijwereldje is zo klein dat iedereen wel ergens belan gen te verdedigen heeft - tij dens de verplichte figuren van gisteren volledig werd bewe zen, zes juryleden hielden con stant vast aan betere presta ties van Hamill, terwijl ken ners dat onbegrijpelijk noem den. Drie bleven eerlijk, maar ook de Tsjech ging tenslotte twijfelen. Maar hij behoorde niet tot de zes die het zekere goud voor Nederland Ver kwanselden aan Amerika. Of aan Carlo Passi. Dorothy Hamill in actie tijdens de verplichte figuren. Doelman Antti Leppanen, die in de wedstrijd tegen de Verenigde Staten vijf keer gepasseerd werd, stond op dit moment op de juiste plaats. Zonder veel moeite keerde hij het schot van Daniël Buldoc (21). Dankzij onverwachte ijshockeyzege (Van onze speciale verslagge ver) Innsbruck Het ijshockey- team van de Verenigde Staten zorgde in groep-A voor een grote verrassing. In hun derde wedstrijd wonnen de Ameri kanen met 5—4 van Finland, dat aan het begin van het toernooi was getipt als de winnaar van de bronzen me daille. De Verenigde Staten, die de eerste overwinning be haalden, hebben evenveel punten als de Finnen en ma ken een goede kans op de derde plaats. Al in de eerste periode werd het tegenvallende Finland op een achterstand van 2—0 ge zet. Vlak voor het einde van de derde periode, bij een stand van 54, slaagde Murto erin de gelijkmaker te scoren, maar de Russische scheids rechter Dombrovski keurde de treffer al omdat de puck in het doel zou zijn geschopt. Het Westduitse ijshockeyteam heeft zich uitstekend geweerd tegen Rusland. Dat er verloren zou worden stond bij voorbaat vast, maar dat de doelpunten- machine van de Russen bij een stand van 7—3 tot staan kon worden gebracht mag ze ker een verdienste worden ge noemd. Na elf minuten was de strijd al beslist. Voor 8000 toe schouwers scoorden Michai- lov, Maltsev en Babilov vlot achter elkaar. Toch maakten de Westduitsers in deze eerste periode twee doelpunten. Köpf maakt in de laatste periode het dérde doelpunt. Tsjechoslowakije' heeft geheel voigens de verwachting ge wonnen van Polen. Maakten de Russen er zondag tegen de Polen met een overwinning van 1&—1 een flitsende show van, de Tsjechen hadden daar entegen alle moeite om tot doelpunten te komen. Het duel eindigde op 7—1. De wedstrijd trok 4500 toeschouwers. Eindelijk goud voor pechvogel Heini Hem mi (Van onze speciale ver slaggever) INNSBRUCK Nog voordat ook maar ie mand vermoedde dat de Zwitser Heini Hemmi de verrassende winnaar van de reuzeslalom bij de heren zou worden, stond de naam van de verliezer al vast: Gus tav Thöni. De Italiaan had maandag de snelste tijd gemaakt in de eer ste manche (1.44.19) en leek op weg naar een unieke prestatie. Hij zou de eerste alpine kampioen worden, die een Olympische titel zou prolongeren. Maar de 24-jarige viervoudige winnaar van de wereldbeker kwam gisteren slaperig aan de start. Hij was maandagavond om tien uur naar bed gegaan en gistermorgen om zeven uur opgestaan. Hij liep nog enigs zins slaapdronken en lusteloos rond kort voordat hij over het bijzonder moeilijke 1200 meter lange parkoers naar beneden zou glijden. Zijn begeleiders probeerden hem nog wakker te schudden, maar het hielp niets Er was niet veel meer over van zijn bijna speelse lichtvoetigheid, die zoveel eer dere afdalingen en slaloms van Thöni hadden geken merkt. In de lichte verdoving stoestand begon hij aan wat misschien wel de belangrijkste wedstrijd in zijn leven was. Aan het eind wachtte de wer- Heini Hemmi op weg naar goud in de reuzeslalom. kelijkheid: de klokken bleven stilstaan op 1.43.48. Het was gedaan met Thöni. Met een strak gezicht maakte hij zijn ski's los, zei geeh woord, duw de zel'fs zijn vrouw weg en stapte uit de menigte, die zich opmaakte om de overwinning van Heini Hemmer te gaan Op dat moment besloten ook de voornamelijk Oostenrijkse toeschouwers, waarin daar voor alleen nog de Zwitserse ploeg had geloofd: een sensa tionele zege temidden van veel grote namen. De zwaar bebaarde metselaar Hemmi slaagde waar Thöni had ge faald. De Zwitser, die in voorgaande evenementen weinig geluk had gekend en vaak maar één manche goed op dreef was, won de kostbare seconden op het eerste'gedeelte waarin veel wendingen voorkwamen. Hij hielp zijn land'aan de eerste gouden medaille in Innsbruck, die nog meer glans kreeg door de tweede plaats van zijn land genoot Ernst Good. Het Zwit serse succes op het Hoadlpar- koers van de Axamer Lizum volgde op een doelgerichte training onder leiding van Pe ter Franzen. De vroegere trai ner van de Canadese dames was later met zijn volgelingen in het Olympische dorp aange komen dan alle andere landen. De equipe kon zich in Schuls zo zorgvuldig mogelijk voorbe reiden zonder last te hebben van alle Olympische romp slomp. Dat wierp gisteren zijn vruchten af toen Hemmi nu eens niet opnieuw de pechvo gel werd, maar het goudhaan tje. Revanche Russin in cross country SEEFELD De Russin Raisa Smetanina heeft gisteren de 10 km cross country van de Winterspelen gewonnen. Zij legde de afstand af in 30 min 13,41 sec. De Finse Helena Takalo, die goud veroverde op de 5 km, werd tweede in 30.14,28 en de Russin Galina Koelakova, die zondag haar bronzen medaille op de 5 km moest teruggeven omdat ze positief reageerde bij de dopincontrole, werd derde in 30.38,61. „Raisa Smetanina nam op de 10 kilometer revanche voor de nederlaag die zij zaterdag leed op de 5 kilometer tegen de Finse Helena Takalo. De 24-jarige Russin, sportlerares in Sikskar, liet ditmaal haar grote rivale achter zich en veroverde na het zilver op de 5000 meter nu het goud. Helena Takalo was overigens de enige deelneemster die zich met de Russinnen kon meten. Toch kon ook zij niet voorkomen dat ze al snel een achterstand had op Smetanina. Gespannen blik naar het scorebord. Raisa Smetani na ziet dat zij eerste is geworden. Oost Duitsland sterkst in rodelen INNSBRUCK De Oostduitse combinatie Hans Rinn Nor- bert Hahn is gisteren Olympisch kampioen rodelen tweezitter geworden. De Oostduitsers legden de tweee manches af in 1 min 25,60 sec. De Westduitsers Hans Brandner en Balthasar Schwarm werden met 1.25,88 tweede en de Oostenrijkers Rudolf Schmid enPranz Schachner derde in 1.25,91. Rinn en Hahn, houder van de Europese titel, waren in beide manches het snelst. De zege bij de tweezitters betekende dat Oost-Duitsland opnieuw op alledrie onderdelen van het rodelen goud veroverde. In 1972 behaalde de Oostduitsers eveneens drie gouden medail les. Bij de tweezitters moesten zij toen echter de eerste plaats delen met Italië. Vorige week eisten de Oostduitse vertegenwoordigers Detlef Günther bij de heren en Margit Schumann bij de dames de Olympische titel eenzitters op. IJsdansen in discussie INNSBRUCK - Hoewel het ijsdansen het maxi male aantal toeschou wers van negenduizend trok, is de Olympische toekomst van dit num mer onzeker. Het ijsdansen stond voor het eerst op het programma van de Olympische Spelen. Wil li Daume, vice-voorzitter van het Olympisch Co-, mité, verklaarde giste ren dat het nog lang niet zeker is dat over vier jaar opnieuw „gedanst" wordt. De Duitse oud- Olympische kampioen kunstrijden, Manfred Schnelldorfer, verklaar de in dit verband: „Het ijsdansen dat hier ver toond werd, had niets met sport te maken. Het was pure show". Killanin verwijderde bloemen uit ijspaleis (Van onze speciale ver slaggever) INNSBRUCK Het op aandrang van IOC-baas lord Killanin laten ver wijderen van de grote boibloemversiering ach ter de ereloge in het Olympisch ijspaleis in Innsbruck heeft nauwe lijks wrevel verwekt bij de organisator van deze stunt, dé afdeling afzet bevordering van de bloembollenraad uit Hillegom. „Het is weliswaar een tegenvaller, maar waar toch ook nog'iets posi tiefs aan vast zit", zo reageerde men gisteren. „Dit incident heeft ons veel publiciteit bezorgd en dat is ook wat waard." Overigens zet de afdeling wel een. groot vraagteken achter de reden die lord Killa nin voor zijn besluit heeft opgegeven. Vol gens de IOC-baas zou zijn vrouw een lichte keelaandoening hebben opgelopen door de over vloedige aanwezigheid van de bolbloemen. „De vermoedelijke achter grond zal zijn, dat de heer Killanin bang is dat de commercie wat te veel om de hoek komt kijken bij deze opvallen de bloemenstunt," aldus Hillegommer Piet Hop man, die momenteel in Innsbruck vertoeft als voorzitter van de Oos tenrijkse groep voor de Bond van Bloembollen- handelaren. Het ingrijpen van Lord Killanin heeft overigens niet tot gevolg dat het Olympisch dorp het nu zonder bloemversierin- gen moet stellen. De ver sieringen elders in het ijspaleis blijven en ook de bloementuin in het congrescentrum van het Olympisch dorp blijft intact. Voor dit doel zijn enige tijd geleden 35.000 tulpen en 15.000 narcis sen, hyacinten en ama- rylissen in Nederland in bloei getrokken. Zo'n zelfde aantal zal ter ver versing van de „ope- ningsbloemen" dezer da gen naar Innsbruck worden overgevlogen. Overigens worden de verrichtingen van de vertegenwoordigers van de Nederlandse bloemis tenwereld goed in de ga ten gehouden. Zo heeft Lord Killanin op het laatste nippertje ook al voorkomen, dat aan de medaillewinnaars tij dens de huldiging boe ketten bolbloenjen zou den worden overhan digd. Hij heeft wel toe gestemd in een overhan diging zodra de medail lewinnaars weer van het ereschavot zijn gestapt. 0Niet alleen Nederlandse voetballers kampen met pro blemen over welk merk voet balschoenen zij moeten dra gen. Ook Rosi Mittermeier, die de afdaling won, heeft van merk gewisseld. Bij haar gaat het echter niet om schoenen, maar om de skibril, die zij onder haar helm draagt. Zij droeg een andere bril dan van de fabriek, die met de Duitse Skibond een verdrag heeft af gesloten en waaraan het skiën in West-Duitsland jaarlijks duizenden Marken overhoudt. Rosi verklaarde na haar gou denafdaling: ,De bril, die ik volgens contract moet dragen, zat slecht. Men kan toch niet van mij verlangen dat ik daar mee ski'. De betreffende firma heeft ,uit vreugde over het grote succes' geen klacht inge diend over de brilwissel. 0De dagelijkse persconferen tie in het gebouw van de pae- dagogische academie moest het gisteren zonder sprintwin naar Jevgeni Koelikov doen. Officieel werd aangekondigd dat hij na een griepaanval in bed moest blijven. Maar de Russische medaillewinnaars hebben tot nu toe bij elke persconferentie verstek laten gaan. 0De moeder van John Curry, heeft voor vanavond, wanneer de beslissing valt bij het kun strijden voor heren, nog geen toegangskaart. Hoewel John zich inspant om een zitplaats los te krijgen, gaat moeder Rity liever ergens staan. ,Want', zo redeneert zij, wan neer John weet dat ik op een bepaalde plaats zit, haalt hij jm misschien iets doms uit'. f 0Een van de prominente gas ten bij de Noordse skinum mers in Seefeld is sinds giste ren de Zweedse koning Karei Gustaaf. Hij verklaarde bij zijn aankomst dat hij de even ementen niet alleen vanaf zijn loge op de eretribune wil vol gen, maar dat hij ook zelf op de ski's het parkoers wil ver kennen. 0De Zwitser Hansüli Kreuzer is, uit boosheid over het feit dat hij niet gekozen werd voor de 15 kilometer Langlauf, naar huis gegaan. Bij de 30 kilome ter skiloop eindigde kreuzer op de vijftigste plaats. 0Bij de reuzeslalom in Axa mer Lizum was de hertog van Kent een van de toeschouwers. Over de val van de totaal kan sloze Engelsman Rad Bartels ki merkte de hertog droog op: Dit is een slechte dag voor Engeland. Schaatsen 500 meter heren: 1 Evgeni Koelikov (Sov) 39,17 2. Valery Moeratov (Sov) 39,25, 3. Dan Immerfall (VS) 39.4, 4 Mats Walberg (Zwe) 39,56, 5 Peter Mueller (VS) 39,57, 6. Jan Bazen (Ned) en Arnulf Sundo (No) beiden 39,78, 8 Andrei Malikov (Sov) 39,85, 9 Oloph Granath (Zwe) 39,93, 10 James Chapin (VS) 40,09. 11 Masaki Suzuki (Jap) en Tom Overend (Can) beiden 40,22, 19 Hans van Helden (Ned) en Archie Marshall (Gbr) beiden 40,91 Klaas Vriend, die koorts had, startte niet Kunstrijden: Het klassement na de ver plichte (iguren bij de dames is: 1 Isabel de Navarre (Wdl) 17.0 pl.c. 46 40 pnt 2 Dorothy Hamill (VS) 18 5 46.24 pnt. 3. Dianne de Leeuw (Ned) 24.5 45 64; 4 Anett Poetzsch (Odl) 35.5 44.48; 5. Christine Errath (Odl) 39 5 44.16; 6. Wendy Burge (VS) 58 0 41.32; 7. Dag- mar Lurz (Wdl) 71,5 40.24; 8. Susanne Driano (Ita) 72.0 40 36; 9. Lina Fratianne (VS) 78 0 40 00; 10. Lynn Nightingale (Can) '83.0 39 84. 11. Catherine Watana- be (Jap) 106 5 38.16; 12. Marion Weber (Odl) 109.0 38.12. SKIEN Reuzenslalom heren: 1 Heni Hemmi (Zwi) 306,97 (1 45.41 en 1 141.56). 2. Ernst Good (Zwi) 3.27 (1.44,60 en 1 42.57), 3. Ingemar Stenmark (Zwe) 3 27,41 (1 46.51 en 1.40.90). 4 Gustav Thöni (Ita) 3.27,67 (1 44.19 en 1 43,48), 5. Philipp Mahre (VS) 3.28.20 (1 45.58 en 1.42,62), 6. Engelhard Pargaetzi (Zwi) 3.28,76 (1.46,16 en 1.42,60). 10 km cross country voor dames: 1. Raisa Smetanina (Sov) 30 13.41, 2. Hele na Takalo (Fin) 3014.28, 3. Galina Koe lakova (Sov) 30 38.61, 4. Nina Baldisjeva (Sov) 30.52 58. 5. Eva Olsson (Zwe) 31.08.72. 6. Sinaida Amosova (Sov) 31.11.23. RODELEN Heren tweezitter: 1. Rinn Hahn (Odl)f 1 25 60. 2 Brandner Schwarm (Wdl) 1 25 88. 3. Schachner Schmid (Oos) 125.91. 4 Goelzlwimmer Groess- wang (Wdl) 1.26 23. 5. Schmid Rein- hold (Oos) 1.26.42, 6. Zeman Resl (Tsj) 1.26.82 IJSHOCKEY A-groep: Verenigde Staten Finland l| 5-4 (2-0, 1-2. 2-2;. Tsjechoslowakije Polen 7-1 (3-1, 2-0. 2-0), Sovjet Unie - I West-Duitsland 7-3 (5-2,1-0,1-1).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12