JACHT KLEINE OP STENSEN RH WERD JUIST NIET BEKROOND Weisweiler stelt Cruijff zondag tegen Granada niet op Stensen geloofde niet in hoofdrol van Noren RONDETIJDEN VAN HELDEN EN STENSEN AZ'67 wil Belgische spitsspeler valentijndag WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 PAGINA li INNSBRUCK - De Oranje mannen van Leen Pfrommer glijden over het ijs, Kees Ver kerk jaagt met de Zweedse brigade over de gladde vloer en de Russen kijken geamu seerd toe. Het internationale schaatscircus, dat twee weken geleden Oslo aandeed en over twee weken weer in Heeren veen moet optreden, is in Innsbruck neergestreken. Ook nu zijn de Noorse artiesten voorbestemd om de hoofdrol len voor zich op te eisen. Denkt wereldrecordhouder Sten Stensen daar ook zo over?" Ik geloof het niet" zei de Noorse militair sportin- structeur gisteren gedeci deerd." De Olympische Spelen kan je niet vergelijken met internationale klassements wedstrijden. De vorm van de dag is bepalend, voor een gou den, zilveren of bronzen me daille. In Oslo heb ik een gran dioos toernooi gereden. Zelfs een wereldrecord op de 10.000 meter (14.50.31), maar in Inns bruck kan er wel een andere winnaar komen." Een uit spraak waarmee de trainer van de Noórse schaatsploeg, Johs Tenmann, niet erg geluk kig was. Hij eiste van Sten Stensen meer zelfvertrouwen, Van onze verslaggever in Inssbruck WIL VAN DER PLAS maar ook vertrouwen. Ten mann, sinds het Noorse succes in het Bisletstadion, de meest bejubelde schaatstrainer van Scandinavië weet nog steeds niet wat hij aan Stensen heeft. Zijn jongere volgelingen, Stor- holt, Stensjhemmet en Sjo- brend aanvaarden het gezag van Tenmann zondermeer. Sten Stensen accepteert hem als bondscoach. Daar is alles mee gezegd, want voor de Noorse wereldrecordhouder op de tien kilometer is Finn Hodt de beste trainer. De No ren zijn verstandiger en heb ben daarom geen problemen zoals Borckink-Garretsen en Gerard Maarse. Sten Stensen detoneert een beetje in de Noorse equipe. Hij laat dat ook veelvuldig blijken, maar zoekt de moei lijkheden toch niet op. Wat de prestaties betreft loopt de 28- jarige luitenant in het gareel. De Noorse „oudgediende" heerste ook al in het tijdperk van Ard Schenk. Toen het Ne derlandse kwartet, Schenk, Verkerk, Bols en Verheijden, het profavontuur beleefde nam Sten Stensen de macht over." Je zal van mij nooit horen dat Johs Tenmann geen goede trainer is, maar voor mij is er maar één man, en dat is Finn Hodt. Hij heeft mij tot internationale prestaties ge bracht. Ik mis Finn Hodt in Innsbruck, want hij kan mij motiveren" aldus de Noorse favoriet op de slopende 10.000 meter. Sten Stensen heeft om wille van het landsbelang het gezag van Johs Tenmann aan vaard. Daar is hij uiteindelijk militair voor. Sten Stensen volgt de bevelen. „Ze zullen van mij nooit kunnen zeggen dat ik opstandig ben. Als ik voor het nationale team uit kom zal ik de geldende regels zondermeer aanvaarden. Ten mann is geen slechte trainer, maar niemand behoeft mij te motiveren. Ik loop al lang ge noeg mee om te weten wat ik kan. Het is een kwestie van ervaring." aldus Sten Stensen. Schenk wel titel geen record op vijf kilometer (Van onze speciale verslagge ver) INNSBRUCK - De vijf kilo meter vier jaar geleden in Sapporo behoorde tot de suc cestrilogie van Ard Schenk. De Nederlandse schaatsvedet- te die alleen de sprintzege miste, zegevierde in 7.23.61. Geen Olympisch record, want in Grenoble was de Noor Fred Anton Maier 1.2 seconden sneller. Kees Verkerk en Jan Bols behoorde bij de vorige Olympiade ook tot de top acht. Verkerk eindigde als zesde (in 7.39.17) en Bols werd achtste (7.39.40). Historie Olympische winnaars 5000 meter: Chamonix (1924): Clas Thunberg (Finl.)8.39.0; St. Moritz (1928): Ivar Balan- grud (Noo) 8.50.5; Lake Placid (1932): Jaffee (VS) 9.40.8; Gar- misch Partenkirchen (1936): Ivar Ballangrud (Noo) 8.19.6; St. Moritz (1948) Reidar Lia- klev (Noo) 8.29.4; Oslo (1952): Hjalmar Andersen (Noo) 8.10.6; Misurina (1956): Boris Sjilkov (Rusl.) 7.48.7; Squaw Valley (1960): Viktor Kositsj- kin (Rusl.) 7.51.3; Innsbruck (1964): Knut Johannesen (Noo) 7.38.4; Grenoble (1968): Fred Anton Maier (Noo) 7.22.4; Sap poro (1972): Ard Schenk (Ned.) 7.23.61. Langlaufnummers prooi voor Russen SEEFELD De Russen zijn de koningen van de Langlauf. Nu de gouden medaille op de korte afstand (15 km) voor het eerst in de Olympische geschiedenis niet naar een Scandina visch land ging, mag dit gerust gesteld worden. De nederlagen van de Scandinavische landen op het onderdeel skilopen zijn onthutsend.' Volgens de voorzitter van de afdeling Langlauf van de Fédération International de Ski, Bengt Her mann Nilsson, waren Zweden en Finland te optimistisch over de resultaten in Seefeld. „Deze landen hebben de Russen onderschat. De Finnen niet, zij boekten dan ook goede resulta ten. Zweden en Noorwegen hadden echter moeten weten dat van de Russen goede prestaties verwacht mochten worden". Een rol van betekenis bij het falen van Zweden heeft ook de afwezigheid van wereldkampioen Thomas Magnusson gespeeld. Magnusson verliet kort na hét begin van de spelen het Olym pisch dorp, omdat zijn vader bij een auto-ongeluk het leven had verloren. Van de Noorse favorieten werd Oddvar Braa plotseling ziek, maar dat neemt niet weg dat aan de voorberei ding van de Olympische Langlaufnummers veel gemankeerd heeft. De Russen overheersen bij de Langlaufnummers volko men en zullen dat in de komende dagen wellicht blijven doen. Leen Pfrommer was teleurgesteld over de houding van de organisatie die de baan niet wilden behandelen op de wijze zoals hij graag had willen zien. De rondetijden van Hans van Helden, die uit kwam op een eindtijd van 7.26,54, waren a!s volgt: (In vergelijking de ronden van Sten Sten sen, als tweede genoemd. 200 meter 20,45 19,62 600 meter 54.30 53,80 1000 meter 1.28,94 1.27,57 1400 meter 2.04,31 2.02,25 1800 meter 2.39,80 2.37,65 2200 meter 3.15,17 3;12,86 2600 meter 3.50,37 3.48,31 3000 meter 4.25,95 4.24,13 3400 meter 5.01,59 5.00,04 3800 meter 5.37,27 5.35,67 4200 meter 6.13,65 6.11,41 4600 meter 6.50,26 6.47,81 5000 meter 7.26,54 7.24,48 (Van onze speciale vórslaggever) INNSBRUCK Piet Kleine, Nederlands tweede stayer van dit moment, heeft vanmorgen dank baar gebruik gemaakt van een pas gedweilde baan in het ondergesneeuwde Innsbruck, waar de vijf kilometer voor heren werd gereden. Tijdens zijn rit tegen de Rus Ivanov kon Kleine aanvankelijk niet imponeren en raakte hij zelfs op het schema van Hans van Helden ach ter, maar dankzij een fan tastische ,eindstoot' dook Pfrommers pupil zeer ver rassend onder de tijd van zijn kopman, respectieve lijk 7.26.47 tegen 7.26.54. Maar ook voor hem was de tijd van Sten Stensen, de Noorse stayersspecia list, niet te benaderen. Deze reed onmiddellijk na de rit van Van Helden een tijd'van 7.24.48. De teleurstelling, die op woeae volgde, was vergeten. Door de verbluffende prestatie van Piet Kleine heerste in het Neder landse kamp weer grote vreug de. Alleen Van Helden bleef ontgoocheld. „Slechts die eer-' ste plaats telde voor mij. Nor maal rij ik so wie so harder dan die vent (Stensen) maar dan moeten ze me natuurlijk niet door een dikke laag sneeuw sturen en Stensen over een gladde baan laten rijden. Elke verhouding is zoek. We komen elkaar in Innsbruck gelukkig nog wel tegen. Dan zal blijken wie momenteel de sterkste is". Dat ook de derde Nederlander, Jan Derksen op de vijf kilometer voor opwin ding zou zorgen, was bij voor baat uitgesloten. De griep^ba- cil heeft hem overmeesterd en Derksen moest het bed hou den. Pech met loten heeft Hans van Helden wéér parten gespeeld op de vijf kilometer, waarvoor hij na zijn wereldrecord (7.07.82 vorige week in Davos) als de grote favoriet te boek stond. Berger blijft bij Utrecht UTRECHT Han Berger, die nadat Jan Rab op non-actief was gesteld tijdelijk de functie van hoofdtrainer bij de FC Ut recht vervulde, zal tot het einde van het seizoen blijven werken als trainer. De KNVB heeft Berger daarvoor dispensatie verleend. Berger had aanvankelijk gesteld slechts voor een korte periode het werk van Rab te willen overnemen. Het bestuur van Ut recht heeft hem echter bepraat en gisteravond is na gezamen lijk overleg besloten dat Berger tot het eind van het seizoen bij Utrecht zal blijven. Oefenduel Blauw Zwart (Van onze sportredactie) WASSENAAR De Wasse- naarse voetbalvereniging Blauw Zwart speelt vanavond op haar terrein aart de Dr. Mansveltkade een oefenwedstrijd tegen RAS, dat uitkomt in de hoofdklasse van de HVB. Het duel begint om half acht. RECIFE Brazilië en Uruguay zullen Zuid Amerika vertegen woordigen in het olympisch voetbaltoernooi in Montreal. Brazilië plaatste zich voor de eindronden door voor het Olym pisch kwalificatie toernooi met 2—0 van Argentinië te winnen Hij moes; evenals op de vijf en tien kilometer tijdens hei EK in Oslo zender richtlijden van de concurrentie starten. Maar het ergste was vanmor gen nóg de neerdwarrelende sneeuw die de conditie van het ijs aantastte. Coach Leer. Pfrommer vroeg de baanfunc- tiicnarissen vergeefs af te zien van hun voornemen om met een metalen schuiver de sneeuw te verwijderen. „Doe in godsnaam helemaal mets", riep hij kwaad. Tot pure woede van de Nederlander schoven zes soldaten in elke bocht van de baan de. sneeuw weg. „De sneeuw zat toen vast op het ijs en er was nauwelijks op te rijden. De tijd van Hans ver baasde me eerlijk gezegd nog". Pfrommer zei dit op een mo ment, dat Hans van Helden 7.26.54 achter -zijn naam had staan en de Noorse stayer Sten Stensen zijn eenzame jacht op het Olympisch ere-metaal in zette tegen de Rus Viktor Var- lamov, een man, die derde (met 7.14.00) staat op de sei zoenranglijst. De rit van Hans van Helden was adembenemend. Hij had Sten Stensen, die zich van tevoren nogal weitelend had uitgelaten over aan de tijd van de voor hem de kansen van de .Noren, .reed in de derde rit een tijd die goed was voor gestarte Zweed Sandler (34 goud. jaar) heel weinig houvast, want de 7.37.69 was te zwak Hans van Helden had de onder bovend.en slechtere ondankbare taak te starten omstandigheden vóór alle andere favorieten (Van onze sportre dactie) ALKMAAR AZ'67 is in onderhandeling met een Belgische spits. Het gaat om de voorhoedcspeler vam de amateurclub Hoe- selt, al wilde AZ de naam van de speler (nog) niet vrij geven. De contacten werden gelegd via een „be kende Nederlandse voetbalexpert", die A.Z. op de hoogte stelde van de capaci teiten van de zuider buur. Deze week wordt de Belg uitvoe rig getest. Een oefen duel staat op het pro gramma, al is het nog niet zeker dat deze wedstrijd in verband met de gesteldheid van het veld zal door- gaan. De Belg die voor zijn club regel matig scoort, zal A.Z. moeten helpen uit de diepte waarin de Alk- maarse club de laat ste tijd is geraakt. Aan het eind van de week zal waarschijn lijk de beslissing val len of A.Z. zich zal versterken met de komst van de spits, die na Twentedoel- man De Clerk de tweede Belg in Ne derlandse dienst zal worden. i Johan Cruyff UITSLAGEN HILVERSUM Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden koer sen te Hilversum zijn: Argentiereprijs (92e afd., 2000 meter, met autostart): 1. Nikosa H. (P. Zandt) 1.25.9, 2. Naughty Grace, 3. Mondial. Toto 6 40. pi. 2.00, 1.70, 2.70. kopp. 14 00. trio 305.20. Arvillardprijs (le afd., 2000 meter met autostart): 1. Noureddine (M. van Leeuwen) 1.27.9, 2. Nicander Boy, 3. Nicole Wuiverhof. Toto 2.30, pl. 1.30, 1.30, 1.90, kopp. Toto 2.80, pl. 1.70, 5.00, 3.00, kopp. 35.40, trio 433.10. Arvilardprijs (2e afd., 2000 meter met autostart): 1. Nancy Baker (R. Pools) 1.26.1, 2. Nar Buitenzorg, 3. Netty Williams. Toto 4 00, pl. 2.20, 2.00, kopp. 14.50. Bayetprijs (2020 meter): 1. Karla Pluto (R. Hom) 1.23.5, Intrest Scott P, 3. Juweeltje Carlos, Toto 2.70, pl. 1.40, 1.40. 1.70, kopp. 6.10, trio 161.40. Argentiereprijs (2e afd., 2000 meter met autostart): 1. Lente Boys J (E. Zwart) 1.24.4, 2. Mister B, 3. Libre van Voorne. autos- Toto 17.20, pl. 2.60, 1.70, 2.20, kopp. 31.30. Armoyprijs (1600 meter met autos tart): 1. Mandy (J. Wagenaar) 1.22.7. 2 Linos van Amstel, 3. Mannequin. Toto 2.40, pl. 1.70, 1.80, 2.70, kopp. 12.20, trio 116.40. Amatrice vvinterkampioensChap (2440 meter met autostart): 1. Jaco- bijntje S (Mevr' J. Dragt) 1.26.3, 2. Linda, 3. Liselot Spencer Toto 8.80, pl. 3.20, 3.40, 3.00, kopp. 7300. Avalonprijs (2000 meter met autos tart): 1. Lange Ros (M. Bouwhuis) 1.23.4, 2. Joop Hollandia, 3. Jocob D. Toto 9.80, pl. 3.00, 1.60, 3.90, kopp. 9.70, trio 564 10. Annecyprijs (2440 meter): 1. Nathal Germano (R. Maring) 1.30.2, 2. Li, 3. Mr. Marinus. Toto 4.70, pl. 2.00, 3.10, kopp. 19.60. De totale totalisatoromzet bedroeg 422.248,-. De kwaliteit van de baan was een stuk beter. Er was ge dweild en ook de sneeuw op het ijs werd bekwamer behan deld. Kees Verkerk, de Zweed se coach, die het incident met Pfrommer nauwlettend had ge volgd, voorspelde: „Stensen maakt het. Zijn voordeel is te grcot". Het initiatief was van af de eerste duizend meter helemaal voor de zelfbewuste pupjl van coach Tehman. Zijn tijd na een kilometer van 1.27.57 was bijna anderhalve seconde beter dan die van Van Helden. En de verbluf fende regelmaat, die de rit van de zo rampzalige Neder landse toprijder kenmerkte, bouwde Stensen óók op. Zijn tussentijden waren steeds tus sen de één a twee seconden sterker. Dat tempo hield de Noor knap vol tot de finish: 7.24.48. De kleine Rus, die tot vier kilometer behoorlijk was bijgebleven moest tenslotte enig terrein prijsgeven en kwam uit in 7.30.97. lodfde niet in zoveel optimis me. Goud zag hij niet zitten voor zijn toprijder. Het beha len van zilver kon nog, volgens zijn indruk. Na de ritten van Van Helden en Stensen was wel duidelijk dat het Olympisch record van Fred Anton Maier (7.22.4) in Grenoble 1968) waarschijnlijk weer niet zou wankelen. Dat zagt toch wel iets, te meer daar Ard Schenk vier jaar ge leden in Sapporo ook al een vergeefse aanval op die positie deed. BESTUUR BARCELONA STEUNT TRAINER voor een topklasserlng, en be sloot voorzichtig van start te gaan. Het was ook het advies van coach Pfrommer. Vanaf de eerste ronde was direct dui delijk dat Van Helden zeer veel moeite had met het ijs. Zijn rondetijden waren niet overtuigend. Wel zat er een grote regelmaat in zijn rijden en daardoor ontstond de hopp dat Van Heidens prestatie toch moeilijk te verbeteren zou zijn. Pfrommer, als dé kenner, ge- BARCELONA Hennes Weisweiler, de trainer van FC Barcelona, zal Johan Cruijff voor de zondag te spelen wedstrijd tegen Granada niet opstellen. Zo hoog is het conflict tussen beiden opgelopen. De verstandhouding tussen de Duitse trainer en Cruijff was van het begin af al niet aange naam. Afgelopen zondag werd Cruijff tijdens de wedstrijd Se- villa-Barcelona (2-0) door Weis weiler gewisseld, wegens gebrek aan" inzet en discipline, zoals Weisweiler later zei. Dat zette kwaad bloed bij Cruijff die Weisweiler verweet geen ver stand van voetbal te hebben. In een interview met het Duitse persbureau SID verklaarde Weisweiler: „Ik heb Cruijff eruit gehaald omdat hij slecht speel de. Dat doet hij meestal in uit wedstrijden. Dan scharrelt hij maar wat op het middenveld en dat levert voor de ploeg niets op. Dan spelen we met tiene- neenhalve man. Thuis speelt hij altijd erg goed maar in uitwed strijden houdt hij zich niet aan mijn taktische opdrachten. Ik wil dan dat hij in de aanval speelt. Cruijff doet dat niet. Toen hij tegen Sevilla recht streeks verantwoordelijk was voor het tweede doelpunt omdat hij in eigen strafschopgebied balverlies leed, was voor mij de maat vol. Ik heb lang genoeg geduld gehad met Cruijff'. „Het bestuur van FC Barcelona is het volkomen met mij eens en heeft gezegd dat Cruijff zich zal moeten neerleggen bij mijn be slissingen. Hij zal voor zijn ge drag en opmerking dat ik geen verstand van voetbal heb, ge straft worden. Verder speelt hij niet tegen Granada en ik wil voorts een duidelijke stem in het kapittel hebben als over eventueel verlengen van zijn contract wordt gesproken. De onderhandelingen moeten overi gens nog geheel en al gevoerd worden. Het zal aan Cruijff lig gen of hij in mijn concept nog een belangrijke rol zal spelen". Sten Stensen Geen boete voor Haarlem HAARLEM Burgemeester en Wethouders van Haarlem kunnen het bestuur van de voetbalclub Haarlem geen boete opleggen voor de vriendschappelijke wedstrijd Haarlem-Ajax, die zondag op het door gemeentefunctionarissen afgekeurde terrein is gespeeld. Dit omdat het contract tussen de gemeente Haarlem en de voetbal vereniging Haarlem over het huren van het speelveld afgelopen is en de rechtsgeldigheid van het contract daarmee is vervallen. Er ligt wel een nieuw contract in concept gereed, maar dat moet nog getekend worden. Burgemeester en Wethouders hebben beslo ten het bestuur van Haarlem een brief te schrijven waarin zij hun ontstemming over het doorgaan van de wedstrijd uitspreken. Ook wordt meegedeeld dat eventuele schade aan het terrein in rekening zal worden gebracht 14 februari (a.s.zaterdag!) 'n Fleurig Fleurop Boeket hèt teken van vriendschap! Fleurop Intertlora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 13£. Den Haag

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11