Onderzoek gaatniet uitvanschuld prins LOCKHEED FINANCIEEL IN GROTE PROBLEMEN kt Drie kinderen verbrand Gas-station in zee in studie Victoria- griep rukt op in Frankrijk Lockheed speelt nog meer landen saam Werkloze jongeman koelt woede op ruiten GROOTSCHEEPSE DRUGHANDEL 5* ROND NIEUWE WATERWEG Dodelijke ongevallen tijdens mist imdwitSowa/nl DAGBLAD VÖGR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leider*- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W.:C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 10 februari 1976,66e jaargang no. 20346 Vernieuwing Meneer Schlösser en de stads vernieuwing op Ned. I om 21.00 uur. Om 19.25 uur De Pallisers en om 21.50 uur Spelen met muziek. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 19.30 uur Tweekamp en om 20.25 uur Sam. Lockheed-kwest- ie in Hier en nu om 22.15 uur. (van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een griep epidemie die via West- Frankrijk Parijs heeft bereikt is er de oorzaak van dat momenteel tien duizenden Fransen in bed moeten blijven. De gebieden waar de epidemie het felst heerst zijn West-Fran krijk, de Vendée en het Parij- se bekken. In Brest, Poitiers en Parijs telde men maandagmorgen in scholen, bedrijven en kantoren rond 20 procent afwezigen als gevolg van deze griep. De ziek te breidt zich hoofdzakelijk uit in gemeenschappen, aangezien het virus, "victoria" genaamd, uiterst besmettelijk blijkt. De Franse gezondheidsdienst meent dat de epidemie zich tijdens het weekeinde sterk verspreid heeft als gevolg van congressen, theater- en bio scoopbezoek, sportmanifesta ties en verlofgangers die hun familieleden besmet hebben. De symptomen zijn klassiek: spierpijn en hoge koorts, soms meer dan 40 en hoofdpijn. Alle tot dugver geïsoleerde virussen zijn van de groep a en komen overeen met deze zogenaamde victoria-griep, die al eerder Ja pan en het westen van de Ver enigde Staten geteisterd heeft. Deze soort is nog weinig be kend en de inentingen blijken niet altijd afdoende. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Het aantal landen dat be smet lijkt door de Lockheed-affaire breidt zich uit. Behal ve Nederland, Duits land, Japan en Italië gaan nu ook Turkije en Columbia speciale onderzoekcommissies instellen, die moeten nagaan wat er juist is van de uit Amerika overgewaaide beschul digingen dat hoge functionarissen steek penningen van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek hebben aangenomen. Verwacht wordt dat het ka binet vandaag in een brief aan de Tweede Kamer de samenstelling van de onaf hankelijke cpmmissie be kend zal maken, die een on derzoek moet instellen. Het kabinet heeft gisteren een extra vergadering aan de Lockheed-zaak besteed. Te vens heeft men geruime tijd besteed aan het polsen van geschikte kandidaten voor de onderzoekcommissie. Het kabinet heeft nog eens met nadruk verklaard, dat het in te stellen onderzoek op geen enkele wijze zal uitgaan van de veronderstelling dat prins Bernhard zich heeft ge dragen zoals in de verklarin gen in de Amerikaanse se naatscommissie is gesugge reerd dat hij dus in de jaren 1961—'62 ruim 1,1 mil joen dollar aan steekpennin gen zou hebben ontvangen. De sub-commissie van de Amerikaanse senaat, die de Lockheed-affaire onderzoekt en waarvoor de onthullingen ten aanzien van steekpennin gen aan het buitenland zijn gedaan, zal niet voor 17 fe bruari opnieuw bijeenkomen om te beslissen over eventue- De president van Lockheed, Carl Kotchian, begroet Bunsei Sato, afgevaardigde van de Liberale Democratische Partij uit Japan. Sato kwam gisteren naar Amerika om een onderzoek in te stellen naar de beweringen dat de fabriek grote bedragen steekpenningen betaald had aan Japanse autoriteiten. Ie publikatie van de docu mentatie over de betalingen aan het buitenland door Lockheed. Het staat hele maal, nog niet vast dat deze documenten ooit voor publi catie zullen worden vrijgege ven. De voorzitter van de bedoel de commissie, senator Chur ch, heeft wel toegezegd, dat de commissie zal samenwer ken met afgevaardigden uit landen die bijzonderheden wensen over de Lockheed-af faire. Naar aanleiding van bepaal de geruchten dat prins Bern hard de steekpenningen van Lockheed zou hebben gestort in het Wereldnatuurfonds, waarvan hij voorzitter is, heeft de directeur van deze organisatie verklaard, dat de prins eenmaal 10.000 dollar heeft gestort, zoals ieder van de leden van het „comité van 1001", Dit comité is gevormd tüssen 1972 en 1974. Zie verder pagina 9 iiiimiiiimiimiiiiiiiiimiii Kroonprins Charles van Groot Brittan- nië nam gisteren het commando op zich van de mijnen veger Bronington. Het is zijn eerste „eigen" schip bij de Royal Navy. Illlllllllllllllltllllllllllllllll SCHADE TIEN MILLE Den Haag Een 19- jarige Haagse jonge man heeft gistermid dag in Scheveningen bij vijf winkels de ruiten ingegooid. De schade bedraagt 10.000 gulden. De jongeman heeft de Haagse politie ver teld, dat hij pas uit militaire dienst was gekomen, graag wil de werken, maar geen baantje kon vinden. Hij zei dat hij het verschrikke lijk vindt een werk loosheidsuitkering te moeten aanpakken. Om de dag door te komen, drinkt hij af en toe een pilsje Door alle moeilijkhe den wordt hij soms agressief en in zo'n bui is hij tot zijn daad gekomen, aldus zijn relaas op het po litiebureau. WASHINGTON <AP) Lockheed Aircraft Corp. zal waarschijnlijk niet de wettige termijn kunnen na komen die is gesteld voor de volle dige terugbetaling van met over- heidsgaranties gesloten banklenin gen, aldus heeft de Amerikaanse thesaurier-generaal Elmer IL Staats aan het Congres gerapporteerd. De financiële vooruitzichten van het bedrijf worden verder ongunstig béinvloed door de terugslag op de verkoop, van vliegtuigen aan het bui tenland die men mag verwachten van de onthullingen over het omko pen van buitenlandse functionaris sen waaraan Lockheed zich schuldig zou hebben gemaakt. In 1971 heeft het Congres de rege ring gemachtigd zich garant te stel len voor leningen tot ten bedrag van 250 miljoen dollar aan Lockheed. Deze leningen zouden uiterlijk eind 1975 moeten zijn terugbetaald, maar in mei 1975 werd deze termijn ver lengd tot eind 1977. Per 31 december 1975 bedroeg de' totale bankschuld van Lockheed 595 miljoen dollar. De Amerikaanse re gering had in die periode weer ga ranties verstrekt, nu voor leningen tot een bedrag van 195 miljoen dol lar. In zijn 30 januari gedateerde rapport aan het Congres stelt Staats dat Lockheed verwacht in de periode 1975-'79 voldoende winst te zullen maken om de stabiliteit van het be drijf te behouden, maar niet vol doende om de bankschulden voor eind 1978 af te lossen. Wil Lockheed zijn verwachtingen waarmaken dan moet er aanzienlijk meer verkocht worden in het buitenland. Ex-bokspromotor in arrest Rotterdam ANP De Rotterdamse politie zegt met de arrestatie van twee Rotterdammers, onder wie een ex-bokspromotor, ver moedelijk een belangrijke handel in verdovende middelen op het spoor te zijn. Zij deed deze mededeling gisteren kort na aanhouding van de twee, die in het nabije verleden wegens dezelfde aktiviteiten al meer met de justitie in aanraking zijn geweest. De politie deelde gisteren slechts mede dat zij worden verdacht van „grootscheepse handel" in verdovende middelen. In verband met het verder onderzoek wordt voorlopig niet meer dan dit bekendgemaakt ZOEK In 1975 zijn 9800 meldingen bin nengekomen van zoekgeraakte huisdieren EN NOU 2AL IK JULLIE HETJ /«ra V$ "Lyk AA ...terwijl er 11.500 werden gevon- fjzoEK HET BAASJË^)*- Een toeneming van respectievelijk 17 en 19 procent. IK V/WD TbCH GEEN) Ho^p) IN DE Tbnr.': De stichting Amivedi schat dat er jaarlijks zo'n 20.000 huisdieren zoekraken. Ontvoering Vier bandieten hebben gisteren Carlo Alberghi- ni, de Milaanse directeur van een lampekappenfabriek ont voerd nadat ze zijn auto bij een tankstation klem hadden gere den, zo heeft de Italiaanse poli tie bekend gemaakt. Netwerk Maleisische soldaten hebben het enige grote logistie ke en bevoorradingsnetwerk van de communistische onder grondse in de oerwouden ver nietigd. Zware regenval heeft gisteren grote delen in en om Los Angeles onder wa ter gezet. Bewoners van de buitenwijken van Los Angeles werden gedwongen hun auto uit de modder te graven. nilllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG - Behalve de bouw van een industrie-eiland in zee tussen Scheveningen en Hoek van Hol land is thans ook een station-in-zee voor de overslag van vloeibaar aardgas in studie genomen. Dit station kan volgens het ministerie van Verkeer en Water staat ten noorden of ten zuiden van de Nieuwe Waterweg aangelegd worden. Voor deze studie is een speciale project groep in het leven geroepen, die uit vijf werkgroepen bestaat. Behalve vertegen woordigers van diverse ministeries zijn, ook leden van de Stichting Natuur en Milieu uitgenodigd zitting in deze groe pen te nemen. Voor de Gasunie zijn waarnemers opgenomen. De studie naar een station in zee voor het overladen van vloeibaar gas is vol gens het ministerie van Verkeer en Wa terstaat al in volle ping. Daarbij worden zowel lokaties ten noorden als ten zuiden van de Nieuwe Waterweg onderzocht. Voor de studie van een Noordzee-eiland heeft de Stuurgroep Noordzee-eiland een planning-groep in het leven geroepen, bestaande uit vertegenwoordigers van de rijksoverheid, T.N.O. en het Waterloop kundig Laboratorium te Delft Deze groep onderzoekt niet alleen plaats en grootte van het eiland, maar ook de mogelijkheden voor het vervoer van een vrij groot aantal personen naar en van het eiland. Verder moet nagegaan wor den wat de mogelijkheden op het eiland zijn voor een langduriger verblijf op het eiland. De planning-groep moet binnen enkele maanden de studieresultaten gereed heb ben. UITHUIZEN (ANP) - Bij een brand in een woning in Uithui zen (Groningen) zijn gister avond drie kinderen om het leven gekomen. De drie kinde ren, een meisje van zeven en een van vijf en hun eenjarig broertje, zijn vermoedelijk door verstikking om het leven geko men. Toen de brand uitbrak waren de ouders niet thuis. De vlammen sloegen reeds bo ven het dak uit toen de brand weer na de eerste brandmelding van kwart voor tien arriveerde. Pogingen van de brandweer om de kinderen uit het huis te halen liepen op niets uit, omdat de rookontwikkeling te sterk was. Er moest een gat in het dak gehakt worden om de slachtof fertjes te bergen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. IADVERTENTIE J Plttlge piepkleine pikzwarte pilletjes. Oudenbosch (ANP) In Ou denbosch raakte gisteren de 35- jarige heer Konings uit die plaats zwaar gewond toen hij bedolven werd onder het puin van een woning die geheel werd vernield ten gevolge van een gasexplosie. De ontploffing deed zich voor nadat bij graafwerkzaamheden een gasleiding was stuk getrok ken. In een straal van vijftig meter sneuvelden alle ruiten. De bewoonster van het huis bevond zich achterin de. woning en kwam met de schrik vrij. Ruurlo ANP Tijdens de dichte mist, die gisteren in een groot deel van Nederland verkeersmoeilijkheden veroorzaakt heeft, zijn zeker vier mensen om het leven gekomen, terwijl bij kettingbot singen enkele automobilisten gewond werden. Het ernstige onge luk gebeurde in Ruurlo, waar twee vrouwen met hun auto op een onbewaakte overgang tegen een trein reden en dodelijk verongelukten. In noord-Groningen kwam een automobilist eveneens op een spoorovergang, die met automatische bomen beveiligd was om het leven. In het Brabantse Lieshout verloor de vrouw van een automobilist het leven, toen deze met zijn auto op een bestelwagen inreed. Hij en twee andere inzittenden werden zwaar gewond. naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: .^woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1