Ingepakte pols Sjef Mol ondergang van Roswell Kardolus strijdt tegen het ongelijk van KNAS MIEN BOUMEN IN DUBBELROL Return Europa cupduel beslist SCHERMSPORT HOL T ACHTERUIT VAN HOUTEN UITZICHT OP FINALE kampioenschap totaal mislukt (Van onze sportredactie) VOORBURG. Mien Boumen speelster van Roswell heeft zaterdag ook Europa Cup-volley bal gespeeld. Direct na de sensationele triomf van haar Nederlandse club in de competitie liet zij de supportersbussen bij de Vliegermo len voor wat het waren en vertrok stilletjes richting Antwerpen om daar het shirt van Roswell om te ruilen voor dat van het Zwitser se Neuchitel. De Haagse volleybalster beleefde een druk volleybaldagje omdat zij nog eenmaal hulp wilde bieden aan de club waar zij anderhalf jaar voor uitkwam tijdens haar verblijf in Zwitserland. Vorig jaar kwam Mien Boumen terug naar Nederland en meldde zich aan bij Roswell, dat nu dankbaar van haar kwaliteiten profiteert. Haar dubbelrol was tevergeefs. De reis van Mien Boumen baatte de Zwitserse kampioensploeg niet, getuige de uitslag. In de buurt van de plaats waar ook de heren van Roswell tenonder gingen, leed Mies Boumen met Neuchfitel een grote nederlaag. VOG Ant werpen zegevierde met de sprekende cijfers: 15—6, 15—5 en 15—2. Het is onwaarschijnlijk dat de Nederlandse speelster ook volgende week de return in Zwitserland zal meemaken. De bond en Roswell zullen dat niet toestaan. was. HELSINKI De Nederlandse volleybal kampioen bij de dames Van Houten/VCH heeft zaterdag in Helsinki de Finse kam pioensploeg Karhulan gemakkelijk vefsla- gen: 3-0 (15-3, 15-4, 15-6). Het was de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Over twee weken wordt de return gespeeld. Bij (verwachte) winst heeft Van Houten/VCH de halve fina les bereikt. Ook daarin zijn winstkansen. In het toernooi Europa Cup bekerwinnaars dames heeft de ploeg van Dynamo Apel doorn zaterdag in Modena kansloos verloren van Coma Mobili Modena: 3-0 (15-8, 15-2, 15-13). De tweede ontmoeting wordt op 21 februari in Apeldoorn gespeeld. De Nederlandse bekerwinnaar heren Bouw- lust Orawi heeft zaterdag in Dordrecht voor de Europa Cup moeiteloos gewonnen van het Deens Middelvaart: 3-0. De setstanden waren: 15-8, 15-5, 15-8. De return is op 21 februari. Op de tonen van een dolgedraaid orkestje vierde Turnhout VC het grote feest. Mikpunt van de vreugde Sjef Mol, die dan ook schuil gaat in een 'deinende massa. Rechts Cees Pulles(3) de Nederlandse speler die de rol van spelverdeler overnam. TURNHOUT - Een mirakel geschiedde in Turnhout. In de kolkende sfeer van de Europa Cupconfrontatie met Roswell riep iemand in de tweede set met de moed der wanhoop: "Ge moet erin geleuven, Sjefke". Voor Sjefke stond Jozef Mol, veelbejubelde held van de plaatselijke volleybalvereni ging Turnhout VC maar zaterdag in de beginfase van de wedstrijd een toonbeeld van onzekerheid. De oorzaak school in de verpakte linkerhand, ook trouwens het ge heim van Mols aanwezigheid in de emotie- rijke omgeving. De motor van de Belgische volleybalkampioen immers zou niet mee doen vanwege een gekneusde hand. Maar Sjefke was er toch. En als een wonder na die hartekreet vanaf de tribunes, ook opeens daadwerkelijk. Het is Roswells on dergang (met draaglijke cijfers: 2— 3) ge worden. Terwijl het huisorkest zich uitleefde in een orgie van klanken en de toeschouwers el kaar uitzinnig van vreugde om de hals vielen, bleef Sjef Partouns de nuchtere Ne derlander. De trainer van Turnhout, opvol ger van Pierre Mathieu, nu werkzaam bij Starlift, verhaalde wel met pretoogjes achter de brilleglazen van het wonder van Jozef Mol. "Tot en met vrijdag drie uur was het zeker, dat hij niet meedeed. Een arts uit Den Bosch, en dat mag iedereen weten, heeft ons toen gered. Met een prothese die zijn vingers beschermden zorgde hij ervoor dat Mol toch kon meedoen". Hij werkte als een psycholo gische tijdbom. Turnhout VC, dat zichzelf kansloos had geacht tegen de Nederlandse kampioensploeg vond erin de kracht, on danks een gehusselde opstelling op hoog niveau te strijden. Realiteit ging niet meer op. Partouns- "Snap je dat nou met iemand als spelverdeler (Cees Pulles) die nog nooit op die plaats heeft gestaan? Nog iets anders: Normaliter winnen wij altijd met de rug naar het scorebord. Nu niet. Het is onver klaarbaar". Kwaad Zoals ook in de kleedkamer van Roswell geen redelijk antwoord kon worden gege ven op de ineenstorting na de derde set. Kees van Zweeden die vooroverzittend op een bank teleurstelling uitstraalde hield het op: "Er zijn teveel fouten gemaakt. Vijftien keer is er een foute opslag gemaakt. Hoe kan je dat nu verklaren?." Intussen ging er boos gemompel op uit een andere hoek. Kees van der Kruk liet kwaad weten dat hij zijn snelle vervanging niet kon begrij pen. John Groen, ook al een brok ontevredenheid in de Belgische sporthal, ondersteunde hem met: "Hij had Van der Kruk moeten laten staan. Het ging toch goed? Nu zet-ie een jongen neer (Joop Kuipers) die nog niet vast in het eerste staat. Dat vind ik een te grote gok". Maar de speler die twee jaar geleden in België met Starlift het bereiken van de halve finales vierde, wees ook eerlijk op zijn eigen aandeel. "Het is vreemd, maar vijfset ters winnen we dit seizoen niet meer. Het komt waarschijnlijk door conditietekort (Groen heeft lange tijd in het ziekenhuis gelegen, red.) en als wij, de routiniers niet goed spelen, valt ook de rest weg". Cijfertjes Ruiterlijke bekentenis van Groen, die trou wens aan de hand van de analyse bijgehou den door voorzitter Vinkestein, kon worden geboekstaafd. Uit die dorre cijfertjes bleek inderdaad het terugvallen van Kees van der Kruk, de matige prestaties van John Groen (42 smashes waarvan negen fout) Jurriaan Kooien (20—6) en Frank van Overeem (43—9). Manager Heemskerks conclusie: "Er worden met aanvallen simpelweg teveel fouten gemaakt", was dan ook een waar heid als een koe. Er mag echter niet uit worden geconclu deerd, dat Roswell louter heeft gefaald. Inte gendeel, zeker wat betreft de fase tot en met de derde set. In de heksenketel van tweedui zend merendeel overenthousiaste Belgen be gon de Voorburgse formatie (met Bannink, Groen, Kooien, Van Overeem, Kool en Van der Kruk in de basis) zelfs imposant. Pas bij 04 kon de plaatselijke harmonie voor het eerst de wangen bollen ter ere van het eerste punt. Aarzelend in het begin maar na de derde set (setstanden 15—12 voor Roswell 10—15 en 15—12) klonken de klanken in steeds heftiger tempo. In die periode al had Kees van Zweeden talloze keren de handen naar het hoofd gebracht onder de verzuch ting: "Jongen hoe kan dat nou". Het sloeg op de servicemalaise, waar zelfs Kooien en Groen hun aandeel in hadden. Mysterieuze malaise, waar uitblinker Wim Bannink van Roswell wel een verklaring voor vond: "Wij nemen met serveren altijd veel risico. Om dat het een splinternieuwe bal was, lukte het niet". Juist het serveren werd bij de omme keer in de wedstrijd beter, het spel niet. Sjef Mol (Partouns: "Zijn onzekerheid in het begin was logisch, omdat hij niet.voluit kon spelen") groeide, dat moet voorop worden gesteld, naar zijn grootste vorm en maakte hoogstpersoonlijk de vierde set met een klap uit: 15—8. Roswell dat het van vechtlust moet hebben, kwam niet meer uit het diepe dal waarin het terecht was geraakt. Vandaar Banninks hartekreet: "We kunnen niet meer knokken in de vijfde set". Groen wijtte het aan zijn conditiegebrek en Kees van Zwee den haalde de schouders op. Hij wist het ook niet meer. Na de pauze had hij zijn basisformatie het veld ingezonden (met Van der Kruk dus weer voor de verrassend goed spelende debutant Kuipers) en in een mum van tijd stond Turnhout VC met 5—0 voor. Pijn Nog even kwam Roswell terug (tot 9—11) maar dat was ook in een periode, waarin Mol uit was gevallen. De bejubelde speler die meestal met zijn verkeerde hand acteer de was geraakt tegen zijn ingepakte vingers en was krimpend van pijn vervangen. Maar op tijd maakte hijzijn glorieuze terugkeer. Als spelverdeler. Sjef Partouns: "Dat was op eigen verzoek. Hij had geen pijn meer. Voor het psychologische effect was het trou wens maar goed ook. Zonder hem hadden we zondermeer verloren". Intussen vierden hossende Belgen op de tonen van het nu dolgedraaide orkestje het wonder van Turn hout. Jurriaan Kooien ietwat beteuterd: "We waren toch allemaal een beetje onder de indruk van de sfeer." En weer vol optimis me: "Maar we hebben toch een keurig uit gangspunt voor Voorburg". En zo sprak iedereen van Roswell. Met de angstige we tenschap, dat Sjef Mol er dan geheel her steld bij zal zijn. Maar daar werd niet over gesproken. KEES'KOOMAN Sjef Mol met de linker hand in een speciaal voor hem gemaakte prothese blokt in z'n eentje (deze keer zonder succes) een smash van Frank van Overeem. Nummer zeven: Kees van der Kruk de speler die na afloop zo boos Den Haag Een bijna voetballoze zondag. Het bezoek aan het Nederlands kampioenschap hoofdklasse floret voor heren in sporthal Overbosch viel bitter tegen. De publieke tribune a was totaal verlaten; een dwergpoedel van een der deelnemers f H$I /ffPf I1IGUW zorgde voor het enige teken van leven. «w» '"v* f fiwtt ww schrijving van tachtig deelnemers. De sterkste 32 schreven in voor het kampioenschap van de eerste klas met ook 32 schermers. Daaruit kwamen dan weer de 32 besten voort, die met de zestien hoofdklassers streden om de hoogste eer. Deze opzet was voor elk van de onderdelen (flo ret voor dames en he ren, sabel voor heren en degen voor heren) strikt logisch en garandeerde een geleidelijke door stroming van het talent Kardolus: „Dit was al tijd een hele strijd, een opbouw van iets. De ju nioren vonden het altijd een fantastische stimu lans. Toen Ivet, mijn dochter voor het eerst deelnam aan wedstrij- Het experiment van de schermbond (KNAS) om een groot gala te maken van het eerste Neder landse totaal kampioen schap, dat de titelhou ders van de hoofd-, eer ste en tweede-klasse ge durende een wedstrijd dag moest voortbrengen, mislukte finaal. Tenslot te, gistermiddag tegen zes uur, maakten Rob Koster, Hans Sauerbier, Maarten Siffel, Pierre Masson, Peter Kleinjan en Bert van der Berg zich gereed voor de ont knoping. De wedstrijden waren echter ver uitge lopen en de wegsprin gende ballen van de in spelende hockeyers in dezelfde zaal dwongen het wedstrijdbureau van de schermbond tot een rigoreuze beslissing: uit stel tot een nader te be palen datum. De entourage was de he le dag in-triest. Sfeer loosheid vierde hoogtij in een veel te grote hal voor dit evenement en tot overmaat van ramp lieten van de acht en veertig aanmelders 's morgens er ook nog eens tien verstek gaan. De succesvolle maitre Kasper Kardolus - de eeuwige strijder binnen de schermmuren - was verontrust gisteren. Het vorig jaar bewoog hij hemel en aarde om de KNAS van het armzali ge idee af te brengen, schreef een brief naar het bestuur maar kreeg niet meer dan enkele grote zalen mee, zoals KLM, Visser en Van Oe- veren. De test moest doorgaan. De wedstrijd wereld stond voor het blok. Het ongelijk van de KNAS is bewezen. De besparing aan kosten heeft meer schade aan gericht dan verwacht. De wedstrijdschermers van een lager niveau is een enorme stimulans ontnomen; aan de basis van deze sport zit het nu fout. Toch blijft Kardo lus strijden. Hij verde digde gisteren zijn gelijk als een leeuw. Kasper: „Ik ben ontevreden. Dat klopt, ja. Dit kampioen- schap-nieuwestijl is weer zo'n voorbeeld van de betreurenswaardige tendens. Als we in Ne derland niet uitkijken zakt de schermsport van lieverlee weg." Indeling Waar draait alles om? Het vorige seizoen ken de de KNAS nog een tweede klas met een in den en prompt een prijs- je won was zij ver schrikkelijk blij en trots. Zij had bewezen wat zij kon. De beginneling had zijn doel bereikt." Een moment uit de wedstrijd tussen Aad Toeth en Rien Engelbracht. Uitdaging Die uitdaging ontbreekt dit jaar. De KNAS, be let door financiële moeilijkheden, wilde bezuinigen en schoof veel rompslomp opzij. De jaarlijkse carrousel voor de wedstrijd-top moest op een lager pitje gezet worden. Na een voor iedereen toeganke lijke voorronde werden de 32 besten hiervan ge lijk met de 16 hoofd klassers toegelaten tot de einddag voor floret- tisten. Vlak voor het begin van die, door Kardolus scherp bekritiseerde, or ganisatie besloot het wedstrijdbureau toch een concessie te doen. Zij die in hun zes poules van zes zeven deelne mers onderaan eindig den mochten worden in geschreven voor het apart en tevens op de zelfde dag af te werken kampioenschap van de tweede klas. Dezelfde ment." Het effect hier van verdween echter door de verwarring, die ontstond. De deelnemers wisten zich geen raad met het moeilijke sche ma en liepen telkens naar het rooster, dat aan de muur hing om te zien wat er nu van hen werd verwacht. Kardolus: „Een extra belasting na tuurlijk voor de scher mers en in het bijzonder voor het wedstrijdbu reau". Kardolus, de strijder voor recht, had het voorbeeld voor ogen hoe een dergelijk kam pioenschap wél kon ver lopen. Hij was nog maar enkele uren terug uit het Westduitse Düren, waar Kasper Kardolus gaat weer praten met de KNAS. „Zoals nu gaat het steeds bergaf waarts met de schermsport in Nederland". procedure herhaalde nere zaal een uniek en zich voor de eerste klas- gezellig sfeertje ont- titel. Kardolus: „Dit was stond, toen 170 dames een klein compromis op en ruim 300 heren strijd het allerlaatste mo- leverden. „Ik heb er ook zaterdag in een veel klei- met dr. Waterloo, de voorzitter van de West duitse bond gesproken. Ik sloeg bijna achter over van verbazing, toen hij me vertelde wat West-Duitsland nu al in vesteert voor elke Olym pische kandidaat. Ne-i gentigduizend mark perl man per jaar en dat vormt een indrukwek kend totaal met een se lectie van zeker twaalf schermers. Ik heb in Ne derland de grootste moeite om mijn scher mers op grote toer nooien alleen maar aan de start te krijgen. Ik betreur het daarom erg, dat de KNAS mijns in ziens door derden (NOC, red.) finaal in de steek wordt gelaten. Met een fractie van het Westduit se bedrag zouden we in ons land al een gat in de lucht springen. Want echt waar, de schermers en de trainers zijn tech nisch heus niet minder, alleen ons ontbreken de middelen, de kansen' Een ander voorbeeld staat Kardolus ook dui delijk voor de geest. „Een Nederlandse arts is de uitvinder van een hartcomputer. Elke Westduitse schermer draagt er een, met een riempje om zijn arm. Er gens ver weg, buiten de sporthal worden op het moment van de wed strijden zeer nauwkeuri ge hartmetingen ver richt." Dat is een wat andere benadering van de wed- strijdtop dan in Neder land het geval is. Kardo lus „Ik ga binnenkort] maar weer met de KNAS praten. Zoals nu gaat het steeds bergaf waarts met de scherm sport". HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18