ELLEN KLATT OP ZIJSPOOR GEZET DOOR TEMPO TEAM Sanders kreeg weer plezier in tennissen Zwemrecord op een dag twee keer verbeterd Fraaie prestatie zaalhandbalploeg POLSHOOGRECORD VAN DAN RIPLEY SNEUVELDE SNEL Mora Swift kans op halve finale Jubileumzege Wildeboer Geen zege judoka's Siebert herkozen Sportwereld Taekwon-do titel Ronald Segaar KNAPPE OVERWINNING OP ZWITSERS Rallysucces PAGINA 15 ROERMOND De Neder landse zaalhandbalkampioen bij de dames, Mora Swift, heeft een uitstekende kans de halve finales van de strijd om de Europa Cup te halen. In de Roermondse sporthal wonnen de dames van coach Jo Gerris gisteravond met 15—8 van de Deense kampioen HG Kopen hagen, na bij de rust al met 94 te hebben voor gestaan. De Deense ploeg versperde Mora Swift tien jaar geleden de weg naar de eindstrijd en won toen zelf de Europa Cup. Van die kampioensploeg is niet veel meer over. De verou derde Deense equipe kwam snelheid en conditie te kort. Dat bleek al in de vorige ron de toen HGK met grote moeite de kampioen van IJsland uit schakelde. Voor Mora Swift scoorden: Nel Martens en Annie Slangen (3x). Els Boesten. Susanne Geerdink en Gerdje van der Port (2x). Marjo Smeets, Marie Louise Puts en Gu- HORST Beroepsveldrijder Gertie Wildeboer uit Apel doorn heeft gistermiddag in het Middenlimburgse Horst zijn vijftigste overwinning in zijn specialiteit geboekt. In een wedstrijd over 24 kilome ter versloeg hij de nationale kampioen en plaatselijke fa voriet Wil Brouwers met een minuut en vijftien seconden. Hans Steekers (Noordwijker- hout) werd derde Wildeboer won ook zaterdag, in Voorthuizen, een nationale veldrit voor amateurs en profs, Hij legde de 24 kilome ter af in 1 uur 4 minuten en 45 seconden. Wildeboer had een voorsprong van ruim twee minuten op Hans Steekers, die als tweede eindigde. De wedstrijdreeks "Ahoy op zondag" heeft Ron Smit in het Rotterdamse sportpaleis de ti tel veroverd in de strijd om het nationaal kampioenschap klassementswedstrijd over 28 kilometer. Ruim tweeduizend toeschou wers zagen Smit in de slotfase een ronde voorsprong nemen. SITTARD OP NOMINATIE VOOR N.K. ATLETIEK Den Haag Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de organi satie van de nationale atle- tiekkampioenschappen 1976 toegewezen aan Unitas in Sit- tard, onder voorwaarde dat de kunststofbaan in Sittard op tijd gereed is. Wanneer dat niet het geval is, wordt de organisatie van de titelstrijd, die op 21 en 22 au gustus wordt gehouden, toege wezen aan Sparta in Den Haag. Deze club kan dit jaar beschikken over een kunst stofbaan. Andere nationale kampioenschap pen werden toegewezen aan: 8 mei, Amsterdam: Nederlands kampioenschap marathon; 8/9 mei, Papendal: Nederlands kampioenschap tienkamp; 15/16 mei; Papendal: Nederlands kampioenschap vijfkamp; 12/13 juni; Den Haag: Nederlandse estafettekampioenschappen; 19/20 juni; Amsterdam: Nederland se jeugdkampioenschappen; 21 augustus; Barendrecht: Neder lands kampioenschap 25 km. Rome Nederland heeft geen enkele overwinning behaald, in het voor-olympische judo toernooi in Rome. Wel kwa men de Nederlanders in elke gewichtsklasse bij de eerste drie. Vijf landen (Nederland, Bel gië, Spanje, Italië en Oosten rijk) hebben het toernooi opge zet en elke maand wordt er in een van die landen een der- gleijk evenement gehouden. Uitslagne: lichtgewicht (tot 63-70 kg): 1. Marinani (Ita), 2. Rosati (Ita), 3. Harry Peters (Ned). Half middengewicht (63-70 kg): 1. Gam ba (ITA), 2. Rodriguez (Spa), 3. Jan Weijers (Ned). Middengewicht (70- 80 kg): 1. Jatowtt (Oost). 2. Eddie Basetmans (Ned), 3. Watt (Ierl). Halfzwaargewicht (80-93 kg): 1. Ni colas (Belg), 2. Jan Bosman (Ned), 3 Pollak (Oost) Zwaargewicht (bo ven 93 kg): 1. Gangl (Oost), 2. Peter Adelaar (Ned), 3. Daminelli (Ita). Arnhem Hattem is gisteren in de Rijnhal te Arnhem is gisteren in de Rijnhal te Am- hem Nederlands kampioen zaalhockey bij de heren ge worden. In de eindstrijd ver sloegen Hattem HCKZ met 8-5. De wedstrijd om de derde plaats werd niet gespeeld, waardoor MEP en Groninger op een gedeelde derde plaats eindigden. Bij de dames ging de nationale titel naar Were Di, dat HDM in de finale met 9—6 versloeg. De derde plaats was voor Up ward en Groninger Studenten werd vierde. De junioren speelden zaterdag om de titel met als resultaat: Meisjes: 1. Oosterbeek, 2 Gel drop, 3 Schaereijde, 4 HDM 5. Jongens: 1. Nijmegen, 2. Bre da, 3. Be Fair, 4. Amsterdam. GELSENKIRCHEN - Günther Siebert blijft voorzitter van de Bundesligaclub Schalke '04. Tijdens de verkiezingen gistermorgen kreeg Siebert 537 van de 685 uitgebrachte stemmen. De voorzitter van Schalke werd vier dagen geleden vrij gesproken voor zijn rol in het Bundesligaschandaal. Deze vrijspraak heeft bij de verkie zingen een grote rol gespeeld. Tegenkandidaat Josef Witting- hofer kreeg slechts 119 stem men. Ton Reijnders helpt vallend aan de verrassende productie van het Nederlandse handbalteam. HEERLEN Een gehavende Nederlandse heren zaalhandbal- ploeg, het team moest een viertal spelers wegens blessures missen, heeft in de uitverkochte (900 toeschouwers) Heerlense sporthal „Varenbeuk" voor een uitstekende prestatie gezorgd door tegen de Denen een gelijkspel van 17—17 te behalen. Den Haag P. Nieuwenhuis heeft zijn functie van hoofdbe stuurslid en penningmeester van de Koninklijke Nederland se Wielerunie neergelegd. Koyoto Matsuo Ohkubo heeft gisteren de achtste inter nationale marathon van Kyoto gewonnen. In 2 uur 16 minu-> ten en 50.2 seconden. Hilversum Het Nederlandse bridgekampioenschap voor ge mengde paren is gisteren in Hilversum met het minimale verschil van 1 punt (0,06£> pro cent) gewonnen door de com binatie Ogterop-mevr. V.eh- meijer. (Naarden/Haarlem). WARSCHAU - De Pool Ta- deusz Slusarski heeft gisteren tijdens wedstrijden in War schau het officieuze wcreldin- doorrecord polsstokhoog springen verbeterd en ge bracht op 5,56 meter. Slusarski deed daarmee tij dens de internationale Poolse indoorkampioenschappen een geslaagde aanval op het we reldrecord dat de Amerikaan Dan Ripley afgelopen vrijdag in Los Angeles van 5,52 op 5,54 meter had gebracht. De 25-jarige Slusarski, de Eu ropese indoorkampioen van 1974 (Gothenburg), heroverde ook het Europese record. Op 23 januari had de 1,78 meter lange, 76 kilogram wegende Pool in Philadelphia met 5,46 meter het Europese record op zijn naam gebracht. Een dag later sprong zijn landgenoot Wladyslaw Kozakiewicz in Warschau echter 5,48 meter. De 5,56 meter van Slusarski heeft in nog een opzicht bete kenis. De Amerikaan Steve Smith, die voor de profgroep Ita uitkomt, was met 5,55 me ter de houder van de beste polsstokhoog-prestatie ooit op een overdekte baan geleverd. Uitermate spectaculair ver liep in Los Angeles het hoog springen, waar wereldrecord- Vooral na de rust speelde de Nederlandse ploeg uitstekend. Dankzij het gelijke spel heeft Nederland een kleine kans be houden om bij het komende toernooi om het wereldkam pioenschap voor kwalifica tie voor de Olympische Spelen in Montreal komt Oranje niet meer in aanmerking in de B-groep te kunnen spelen. Daartoe dient dan Spanje uit tegen Denemarken te verlie zen, terwijl de Nederlandse ploeg op zijn beurt in Spanje moet winnen. In de'eerste helft zag het er niet naar uit, dat de equipe houder Dwight Stones (2,30 m) en Tom Woods op 2,23 meter overbleven. De twee Amerikanen hadden om op die hoogte te komen beiden hetzelfde aantal pogin gen nodig. Omdat zij ook evenveel foutsprongen had den, was een barrage nodig om tenslotte Woods als win naar aan te wijzen. Guy Drut, de Franse wereldre cordhouder op de 110 meter horden, versloeg op de 60 yards horden in 7.02 seconden de Amerikaan Clim Jackson (7.04). Ulrike Meyfarth heeft tijdens de Westduitse indooratletiek- van interim-trainer Jo Maas, met drie debutanten, zo'n uit stekend resultaat zou behalen. De ploeg toonde, uitgezonderd in de eerste vijf minuten te veel respect voor de tegenstan der en schoot te slordig. De Denen profiteerden daarvan en stonden bij de rust dan ook voor met 9—6. Daarna kwam een herboren Oranje binnen de lijnen. Ton Reijnders van Sittard groeide uit tot de abso lute uitblinker. Hij organiseer de en groepeerde de verdedi ging, speelde sterk in de op bouw en scoorde bovendien meer dan de helft (9) van de doelpunten van zijn ploeg. kampioenschappen in Dort mund voor de beste prestatie gezorgd. De Olympische kam pioene hoogspringen van 1972 won haar specialiteit met 1,89 meter. Van uitstekend gehalte was ook de 1,86 meter van de 17-ja- rige Brigitte Holzapfel en de 16-jarige Marlies Wilken. Rita Wilden won de 400 meter da mes in een uitstekende 52,28 seconden. Bij de Hongaarse indoorstrijd in Boedapest waren de spring- nummers bij de dames ook de beste onderdelen. Erika Ru- dolf sprong 1,86 meter hoog en Ildiko Szabo won het versprin gen met 6,60 meter. Pool Slusarski over 5.56 Van onze sportredaktie TILBURG Sportschool „Aad van der Luit" is op de Neder landse kampioenschappen Tae kwon-do voor junioren, die gis teren in Tilburg georganiseerd werden, uitstekend voor de dag gekomen. Ronald Segaar eiste de Nederlandse titel bij de half middengewichten voor zich op. Theo Streeder werd eervol der de in het middengewicht. (Van onze sportredactie) DEVENTER „Nee, dit was niet de eerste keer dat ik zo goed heb gespeeld. Vorig jaar te gen Hrebec en recente lijk tegen Mignot liep het ook voortreffelijk, maar het is wel één van mijn betere partijen ge weest." Louk Sanders, de Ne derlandse kampioen, nam er zijn gemak van nadat hij met een over winning op Peter Kan- deral de stand in de vierde wedstrijd van het toernooi om de Ko ning Gustaafbeker te gen Zwitserland op 2—0 had gebracht. Ontspan nen onderuit gezakt in de comfortabele kus sens in de kantine van de Deventer tennishal, kon de Leidenaar tevre den vaststellen dat hij helemaal terug is, nadat hij de laatste weken, deels door probleempjes met gezondheid, wat minder in goede doen was geweest. „De laatste tijd heb ik me wel eens niet zo happy gevoeld. Vorige week in Dongen heb ik in het enkelspel een beetje lauw gespeeld. Maar vandaag tegen Kanderal heb ik weer plezier in het spel gekregen. Het ging lekker fanatiek. Ik heb niet zo ingehouden ge speeld als vorige week. Ik heb lekker tegen de bal kunnen rammen." Vooral in de eerste set tegen de Zwitserse nummer een, de internationaal behoorlijk hoog aangeslagen ex-Tsjech Kande ral, reikte Sanders verbluf fend hoog. Alles lukte de on langs afgestudeerde student, die zich nu bij de luchtmacht probeert verdienstelijk te ma ken als bedrijfseconoom. Kanderal bleef herhaaldelijk het antwoord schuldig op de gewaagde, maar buitengewoon effectieve backhand van de nationale kampioen, en moest ook machteloos toezien hoe Sanders een fors aantal aces sloeg, en ook met loepzuivere Actie Wouter Fok die in zijn partij tegen Sturdza zwak begon maar sterk eindigde. passeerslagen punten binnen haalde. Bij 2—2 brak Sanders voor de eerste keer door Kanderals service, maar in de kritieke fase kon de Zwitser hetzelfde presteren op de opslag van Sanders (4—4). De Leidenaar had meteen zijn antwoord klaar en maakte de Zwitser in de volgende game opnieuw een punt afhandig en stoomde met soms haast briljant spel door naar setwinst: 6—4. In het begin van de volgende set leek Sanders regelrecht op weg naar een tweesets over winning, want hij brak al me teen door de service van Kan deral. Sanders ging daarna echter in de fout door ook zijn game te verliezen: 11. Toen een „eindeloze" poging van Sanders om bij 3—3 op de service van Kanderal een punt te scoren op hoogst ongelukki ge wijze strandde, rook Kan deral zijn kans en omdat San ders daarna nog eens een zwakke servicebeurt maakte, stak De Zwitser met 6—3 de tweede set op zak (1—1). Spanning In de beslissende set vierden spanning en verrassend sterk tennis opnieuw hoogtij. Bij een 43 voorsprong moest Kanderal zijn service-game aan Sanders afstaan (5—3), maar in plaats van 63 werd het 54 omdat Sanders' servi ce in de kritieke fase ook haperde. Ten slotte moest een tie-break de beslissing brengen. Onder daverend enthousiasme won Sanders met 7—5, daarmee Nederland op een beslissende 2—0 voorsprong zettend. De kansen op nieuwe succes sen in het toernooi zijn voor een niet gering deel afhanke lijk van het presteren van Wouter Fok, die gisteren de 37-jarige maar nog zeer gede gen spelende uitgeweken Roe meen Dimitri Sturdza tegen over zich vond. Fok had in Dongen vooral geïmponeerd door zijn sterke service, maar die was gisteren in de eerste set van twijfelach tig gehalte. Fok sloeg wel hard, maar kon de bal in die fase van de strijd maar zelden de juiste richting geven. Hij herstelde zich echter knap: 3-6, 6—4, 6—4. In het afsluitende dubbelspel mocht Fok opnieuw zijn geluk beproeven, maar omdat zijn partner Fred Hemmes beslist niet van internationale klasse is of zal worden, kreeg Zwit serland, dat wel zijn sterkste spelers (Kanderal en Sturdza) inzette, de kans de eer te red den: 64, 76. Voor dezelfde poule won Noorwegen met 2—1 van Fin land. DEN HAAG - Ellen Klatt (22), derde-jaarsstudente aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, kan er nog niet over uit Net teruggekeerd van een (verplichte) ski-instruc- tieweek in Oostenrijk, werd zij - jl. donderdag - opgebeld door een bestuurslid van de Amsterdamse tafeltennisvereniging Tempo-Team,'die meedeelde dat op haar verder meespelen in het eerste damesteam geen prijs meer werd gesteld. Als reden is ondermeer opgegeven het zonder voorkennis van het bestuur vertrekken voor een wintersport- „vakantie", gebrek aan inzet en belangstelling en onvoldoende training. Resultaat daarvan was dat de Haagse studente ook jl. zaterdag niet achter de tafel kwam tegen Tanaka, waardoor het derde punt aan de Brabantsen werd verspeeld Volgens Ellen Klatt, wiens bestuur was wel degelijk van nukkige gedrag bekend is in tevoren op de hoogte van het de tafeltenniswereld, liggen de feit dat ik met de Academie zaken echter wel iets anders, een week naar Oostenrijk zou dan het bestuur van Tempo- gaan in de laatste week van Team voorgeeft. Zij zegt: „Het januari. Dat is nu al voor het derde jaar en ik kan me daar aan niet onttrekken. Er is nog nooit gezegd dat dat niet zou mogen en ik kan er niets aan doen dat net in die week een dubbel programma werd afge werkt. En ook van die trai ningsmoeilijkheden zijn ze nog voor het seizoen begon al op de hoogte geweest. De trainin gen beginnen (viermaal per week) namelijk 's-middags om vier uur en om die tijd zit ik nog op school. Omdat Carel Deken niet wilde dat op die ene dag dat ik wel zou kunnen de tijd een beetje aangepast werd, kwam ik dus niet meer aan trainen toe. Vroeger train de ik veelal met Marjan v.d. Ellen Klatt komt niet meer uit voor Tempo Team. Zij is op een zijspoor gezet. „Alles moet veel harder. En daarin pas ik niet". Vliet (de andere Haagse bij Tempo-Team) in de zaal van Wibats, maar zij heeft er geen zin meer in. Dus kwam ik in feite naast mijn team te staan; verloor al het kontact. Niet dat ik het zo erg vind, er naast gezet te worden. Want ik had toch al definitief aangekon digd volgend seizoen - mijn examenjaar - niet meer te zul len spelen. Maar dat het op deze manier moest gaan, vind ik toch wel een anti-reclame". "Drie jaar heb ik - met plezier - voor Tempo-Team gespeeld. Maar nu is het daar allemaal anders geworden. Een ander bestuur, een andere aanpak.... Alles moet veel harder. En daarin voel ik mij toch niet passen. Maar of dit nou een argument moet zijn?... Ik wil wel eens weten wie er gelijk heeft?" Ellen Klatt, is het slachtoffer van de harde lijn bij Tempo- Team. De hoofdtrainer en ex- intemational Carel Deken laat daaraan weinig twijfel be staan, getuige een recent inter view, dat gepubliceerd werd in het bondsblad, waarin hij o.m. zegt: „Zolang ik het idee heb dat er ambitie is, zal ik dit werk blijven doen of verzoek ik het bestuur de enkeling die de daarvoor noodzakelijke in spanningen niet kan opbren gen, te verwijderen....". Commentaar van teamgenote Marjan van der Vliet: "Het is erg vervelend, maar als je voor school èn topsport kiest moet je ook de consequenties aanvaarden. En dan moet je wel veel maar niet alles voor school laten wijken. Er mag ook wat tegenover staan, als je steeds je bankrekening laat bijschrijven." WIM BOUWENS SPA De Nederlandse auto coureurs Lars Carlsson en Bob de Jong zijn als tweede geëindigd in de dit weekeinde verreden rally „Boucles de Spa". De Zweden Blomquist en Sylvan werden winnaar. Enith Brigitha (rechts) rust in Morgenstond uit na haar recordrace. De vreugde was maar kort. De toptijd werd even later in een ander bad weer verbeterd. Y0LANDA AGGENBACH DE SNELSTE (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG - Op zwemcompetitiewedstrijden, gisteren in De Morgenstond, heeft Enith Bri githa (Het Y) een Nederlands record op de 800 meter vrije slag gevestigd. De Amsterdamse zwemster bracht 8.55.8 op de klokken. Zij nam de toptijd over van José Damen, die een jaar geleden op de Uitwedstrijden in Parijs het record vastprikte op 8.59.3. Lang heeft zij geen plezier van dit record op de halve mijl gehad. Tijdens een ontmoeting voor dezelfde competitie liet Yolanda Aggen- bach (Zeemacht/Noordkop) enkele uren later in zwembad De Schans te Den Helder de chrono's stilstaan op 8.54.8. Fabelen Met het niet geringe aantal zwemrecords in de winterperiode wordt de aloude stelregel, dat records alleen in de "zomerpiek" verbeterd zouden kunnen worden, zo langzamerhand naar het rijk der fabelen verwezen. Enith Brigitha kwam op de 100 meter rugslag in de Morgenstond namelijk tot een goede 1.05.6. Dat is maar 0,6 seconde boven haar eigen record, dat al weer meer dan twee jaar geleden in Tsjecho-Slowakije werd gemaakt. Henk Elzerman (ZIAN/Vitesse) raasde de 400 meter vrije slag af in 4.05.6. Enkele weken geleden vestigde Elzerman in Engeland het nationale record op 4.05.4. Hij won ook de 200 meter vlinderslag heren (2.12.2.). In Den Helder sneuvelden twee herenrecords. Zij kwamen op naam van Ronald Woutering. De zwemmer van Zeemacht Noordkop verbe terde eerst het record op de 200 meter wissel slag tot 2 minuten en 12.0 seconden. Het record stond met 2.12.11 op naam van Hans Elzerman. Ronald Woutering kwam op de 200 meter vlin derslag tot 2 minuten en 7.8 seconden. Het record stond sedert april 1974 (Den Haag) met 2.09.42 op naam van Arnold Rood.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15