Judy zoekt kennismaking half jaar geen stijging meer van de werkloosheid „Hoge functionaris" kreeg 4 miljoen van Lockheed VERRASSENDE DALING VAN WERKLOOSHEID IN AMERIKA Weer aardschok in Guatemala Pony op dak Akkoord in Libanon Overvallers geldtransport hadden valse sleutel [-IJSBAL—-m Gegijzelden op bezoek bij koningin Betaald voetbal afgelast Ontploffing in Londense metro Amerikaans legervliegtuig verongelukt £cldóc (Sowumt Korl Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel, 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 7 februari 1976,66e jaargang no. 20344 Pleisterkade Pleisterkade 17 op Ned. II om 21.30 uur. Om 19.20 uur Q Q en om 20.25 uur Ellery Queen. Ned. I om 20.25 uur Andrè van Duin en om 21.50 uur Pepper. Zondag: Ned. I om 19.35 uur Licht klassiek en om 20.30 uur tv-spel Het Kind. Ned. II om 18.35 uur Roques Rock en om 21.35 uur prof. Trimbos in Markant. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den maar ook af en toe wolken velden. Meest matige zuidoostelijke wind. Max. temp.rond plus 2 gr. Morgen zon: 8.10-17.39 Schev. hoogw: 7.49 en 20.15 laagw.: 3.25 en 15.53. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheid is in de maand januari in absolute cijfers met 10.000 mannen en vrouwen geste gen tot 239.000 werklozen, maar als de seizoensinvloeden worden geëlimineerd, is er sprake geweest van een daling met 6000 tot 215.000. "Bij die cijfers wil ik nog niet te hard juichen", gaf premier Den Uyl gisteravond als commentaar, "maar die 215.000 is hetzelfde cijfer als dat van juli. Het laatste halfjaar is er geen stijging meer geweest. Zeer voor zichtig zou men kunnen zeggen dat de werkloosheid gestabiliseerd is". De minister-president voegde er meteen aan toe dat de vreugde over dit feit wordt afgezwakt doordat de vraag naar arbeidskrachten (eveneens gecorrigeerd voor seizoen) is gedaald van 42.000 naar 40.000. WASHINGTON De werkloosheid in de Verenigde Staten is tot verrassing van alle deskundigen in januari gedaald met 0,5 procent. Voorspellingen luidden, dat de werkloosheid in de loop van dit jaar langzaam zou dalen met 0,4 procent. Dat dit percentage reeds overschreden is in de eerste maand, had men niet verwacht. Het werkloosheidsper centage in Amerika is nu 7,8. De ministerraad heeft zich gisteren ook bezig gehouden met de prijsontwikkeling en in verband daarmee met de eventuele aantasting van het beschikbare inkomen, een en ander in verband met onrust die hier en daar in den lande kan worden gesignaleerd. Een volledig beeld is nog niet te vormen, zo was de conclusie, maar er is geen aanleiding om te veronderstellen dat de prijzen zich anders zullen ontwikkelen dan werd voorzien, dat wil zeggen dat het tempo van de prijsstijging geleidelijk zal afnemen. "De aardap pelen zijn aanzienlijk duurder geworden, maar", zo zei premier Den Uyl na het kabinetsberaad, "dat is elk jaar het geval. De prijsstijging is nu erg sterk doordat in Europa minder wordt ver bouwd en doordat de droogte van vorig jaar de oogst heeft beperkt. Daardoor is de vraag geste gen". Hij zei, dat het moeilijk is om aan deze aardappel prijzen veel te doen. De EEG heeft al echter belemmerde maatregelen genomen voor landen buiten de gemeenschap. (Van onze parlementaire redactie) WASHINGTON/DEN HAAG Een hoge Neder landse functionaris heeft van de Amerikaanse Lockheed-vliegtuigenfabriek een bedrag van 1,1 miljoen dollar ongeveer vier miljoen gulden ont vangen. Een functionaris van een Nederlandse luchtvaartmaatschappij kreeg 25.000 dollar. De Lockheedfabrieken verstrekten deze bedragen met de bedoeling de verkoop te bevorderen. Dit heeft de president-directeur A. C. Rotchian van het bedrijf gisteren verklaard .voor de Ameri kaanse subcommissie voor multinationalse onder nemingen. Er werden geen namen genoemd. Van uit een andere niet nader genoemde bron werd daaraan meteen weer de naam van prins Bern- hard verbonden. Minister-president Den Uyl heeft daarop de ambassadeur in Washington opdracht gegeven de letterlijke teksten in handen te krijgen van wat er tijdens de zittingen van de subcommis sie is gezegd. Uit gesprekken die Den Uyl met Prins Bernhard heeft gevoerd over deze affaire President-directeur van Lockheed, A. C. Kotchian. concludeert hij overigens dat de prins niets ver keerds heeft gedaan. „Ik ben niet bereid ook maar enige ruimte te laten voor verdenking", aldus de premier, die er op wees dat het tot dusver om vage aanüjgingen gaat. Kotchian verklaarde veic"ér, dat het aanvankelijk de bedoeling was de Nederlandse begunstigde bij wijze van „vliegende reclame" een vliegtuig te geven. Maar in plaats daarvan werd hem via een bemiddelaar in 1961 of 1962, aldus de president, 1 miljoen dollar betaald, later nog eens aangevuld met 100.000 dollar. Zo lang echter niet bekend is, wat er allemaal precies is gezegd, zal de Nederlandse regering nog niets ondernemen. Als er nieuwe feiten op tafel komen zal er zeker aanleiding zijn een nader onderzoek in te stellen. Premier Den Uyl sluit niet uit, dat dan „alle aanleiding aanwezig kan zijn het Openbaar Ministerie in te schakelen". Hij waar schuwde wel, dat in dit land niemand beticht kan worden alvorens volgens de geldende procedures een onderzoek is ingesteld. Dorpelingen staan in de rij voor hulp bij een kantoortje naast de verwoeste kerk van San Jua, een dorp dat door de aardbeving bijna geheel werd verwoest. GUATEMALA (AP) Guatemala is gisteren opnieuw getroffen door een aardschok. Minder heftig dan een paar dagen geleden, maar voldoende sterk om een aantal beschadigde en wankele gebouwen in de hoofdstad te doen instorten. Hoe groot de ge volgen van deze schok zijn is nog niet bekend, maar inmiddels wordt wel steeds duidelijker hoe groot het drama is dat de vorige aardschok heeft veroorzaakt. Het is nu al zeker dat in ieder geval 9000 mensen het leven hebben verlo ren. Maar de hulporganisatie Caritas meent dat het er waarschijnlijk nog veel meer zijn en noemt een aantal van 15.000. Het aantal gewonden is niet te overzien. Een Amerikaans verkenningsteam is met helikopters over het rampgebied gevlogen om een indruk te krijgen van de aangerichte verwoestingen. Hele steden met zo'n 30.000 inwoners zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. De verbindingen tussen de hoofd stad en de getroffen dorpen en ste den zijn nog steeds erg moeilijk en dit maakt hulpverlening op het plat teland vrijwel onmogelijk. Een be langrijke belemmering voor de hulp- troepen wordt ook gevormd door het gebrek aan materiaal en transport middelen. Vanuit de Verenigde Sta ten worden hulpgoederen en voedsel aangevoerd door 16 transportvlieg tuigen. Ook is er een veldhospitaal met 25 Amerikaanse artsen overge vlogen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Dodelijk gewond op straat gevonden AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie onder zoekt de omstandig heden waaronder de 27-jarige Maurice de Kamper uit de hoofdstad om het le ven is gekomen. Een politieagent vond hem gisterochtend met zwaar hersenlet sel op straat. Hij werd overge bracht naar het Wil- helminagasthuis, waar men nog slechts de dood kon consta teren. Een aanrij ding, maar ook een misdrijf, wordt niet uitgesloten geacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nederland aanvaardt Griekenland in de EEG DEN HAAG De Nederlandse rege ring is in beginsel bereid Griekenland te aanvaarden als nieuw lid van de Eu ropese gemeenschap pen. Maandag en dinsdag komt de algemene raad van de EEG bij een om over een eventuele toetreding Griekenland te be raadslagen. Premier Den Uyl zei gister avond, dat er be paald wel bezwaren aangevoerd kunnen worden tegen de toe treding, maar dat tij dens de vergadering van de ministerraad het zwaarst heeft ge wogen dat toelating van Griekenland de labiele democratie daar kan steunen. Drs Den Uyl meende te weten, dat de meeste EEG-landen met Nederland van mening zullen zijn, dat de besprekingen met de Griekse rege ring over toelating kunnen beginnen. llltllllllllllllllllllllllllllllllllllll HEERLEN (ANP) De brandweer van het Lim burgse Eys-Simpelveld en een dierenarts zijn gisteren rond het middaguur in ac tie gekomen om een shet- landse pony van het dak van een garage af te halen. Het paard was op het dak geklauterd door een over stapje vanaf een mestvaalt in de nabijheid van de ga rage. Het dak, niet bestand tegen het gewicht van de pony begaf het waarna het paard tussen hemel en aar de zweefde. De veearts moest het dier een bedwel mende spuit geven voordat het bevrijd kon worden. BEIROET (AP) - Naar ver luidt hebben president Soelei- man Franjieh van Libanon en president Hafez Assad van Sy rië gisteren overeenstemming bereikt óver een „algehele rege ling" ter beëindiging van de burgeroorlog in Libanon en ter regeling van de Palestijns-Liba- nese coëxistentie. Regerinswoordvoerders in Bei roet en Damascus legden deze verklaring af aan de vooravond van Franjieh's reis naar Syrië om de laatste hand te leggen aan het akkoord ter beëindiging van de oorlog en aan een Liba- nees-Palestijns non-agressie- pakt. Een gemengde commissie van Syrische, Libanese en Palestijn se officieren is in spoedzitting bijeengekomen om extra veilig heidsmaatregelen te treffen ter voorkoming van wanordelijkhe den met het doel de conferentie van Assad en Franjeih te sabo teren. Verwacht wordt dat het ak koord officieel zal worden be kendgemaakt na Franjieh's te rugkeer uit Damascus. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u toe. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres woonplaats:i (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Hoe zijn de rovers aan een sleutel gekomen, waarmee ze de deur van de geldtransportauto hebben kun nen openmaken? Dat is de gro te vraag die de Amsterdamse recherche moet zien op te los sen na de overval gisteren in de hoofdstad waarbij 1,9 mil joen gulden werd buitgemaakt. De politie zoekt aanwijzingen, aqnwijzigingen, aldus een woordvoerder, in kringen van de betrokken Nutsspaarbank in Haarlem en van het garagebe drijf waar de geldtransportau to's van deze bank in onderhoud zijn en worden geparkeerd. De chauffeur en de bijrijder van de beroofde wagen hebben gisteren de hele dag doorge bracht op het hoofdbureau van politie. Uit de verhoren is geble ken dat de overvallers ongeveer 20 jaar waren en Amsterdam mers moeten zijn. Voor het overige hebben de getuigen nau welijks een beschrijving van de overvallers kunnen geven. Ook blijkt nu dat de blauwe Volkswagen, waarin de rovers zaten bij het stoplicht waar de overval plaatsvond, niet achter maar vóór de geldwagen stond. De politie is dan ook verbaasd dat de chauffeur en de bijrijder niet hebben kunnen voorkomen dat de overvaller de wagen bin nendrong. [ADVERTENTIE Zondagmiddag vanaf 2 uur met Discoshow The Big Shamrock I in Het Blesse Paard Stompwl|k. Koningin Juliana heeft gisteren de gegijzelden ontvangen die in december door een groep Zuidmo- lukkers in het consulaat-generaal van Indonesië in Amsterdam werden gevangengehouden. Op de foto de koningin temidden van een groepje kinderen die na enige dagen werden vrijgelaten. ZEIST (ANP) - De KNVB heeft besloten, gezien de toe stand van de velden, de wed strijden voor de ere- en eerstedi- visie van het betaald voetbal van dit weekeinde af te gelas ten. Vrije maandag De dieren in de dierentuin in' Mexicostad zul len voortaan op maandag „vrij af" krijgen om wat te kalmeren. Per jaar bezoeken zo'n zes mil joen mensen de 2.500 dieren daar, aldus de directeur. „Som migen worden zo nerveus dat zij een hartaanval krijgen en ster- Israëlische Burgemeesters Burgemeesters van elf Israeli-- sche nederzettingen in de buurt van de Libanese grens hebben een beroep gedaan op het leger om onmiddellijk tot actie over t^ gaan om« OORZAAK KORTSLUITING LONDEN (Rtr) In een station van de Londense ondergrondse is gisteren een stoomgenerator ontploft, waardoor in verschillende tunnels de treinen tot stilstand kwamen omdat de stroomtoevoer was onderbroken. Op het station zelf brak een grote brand uit. Aanvankelijk was men bang dat er passagiers in de stilstaande treinen door de rook gevaar zouden lopen te stikken. Er werd groot alarm geslagen. Alle passagiers echter wisten, lopenddoor de duistere tunnels die volhingen met rook, de uitgangen te bereiken. Tientallen mensen moestenmet shock of verstikkings verschijnselen in het ziekenhuis worden opgenomen. Eén vrouw kreeg an de schrik een hartaanval. Ook zij wordt in het ziekenhuis verpleegd. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Men vermoedt dat de explosie is veroorzaakt door kortsluiting. Er waren geen aanwij zingen dat hij was veroorzaakt door een bom. MADRID (AP) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-135 is gister avond bij de landing neergestort waarbij alle inzittenden inzeit- tenden om het leven zijn geko men, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade bekend gemaakt. Het ongeluk gebeurde toen het toestel wilde landen op de luchtmachtbasis Torrejon, even buiten Madrid, en 24 km ten noordoosten van de startbaan in een onbewoond gebied neerstortte. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De ambassadewoordvoerder zei dat er een commissie zal wor den benoemd die de oorzaak moet opsporen. Bezetters van Stadhuisplein verontwaardigd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De woonwagenbe woners die al geruime tijd het Stadhuisplein in Leiden bezet houden zijn erg verontwaardigd over de mededeling van wethou der Oosterman, dat de gemeente in beroep gaat bij de Kroon wanneer de provincie negatief beslist ten aanzien van het kop pelen van een leenbijstand aan een legale standplaats. De heer De Jager, woordvoer der van de actievoerende woon wagenbewoners: „Dat is geen stijl. Zo wordt het een slepende kwestie die nog jaren kan du- iren". Wat betreft de uitbreiding van het kamp aan de Haarlemmer trekvaart: Leiden houdt vast aan haar voornemen pas hiertoe over te gaan wanneer ten min ste twee gemeenten in de regio toezeggen een mini-kamp in te richten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1