Spoedbesluit over dispensatie loonstop ÊeidócSomcmt Unita blijft met FNLA verbonden Warmte-isolatie woningen wordt sterk opgevoerd British Airways: met Concorde naar Amerika Fok uw kans en maakdeVolvoÓÓtest! Sneeuw in San Francisco Moro wacht nog op groen licht van eigen partij r~ U wilt verantwoord een auto kiezen... Kom direkt naar de dealerJ VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 „KOUDE VOETEN Soldaten niet op ochtendappel ZUID LAREN (ANP) Ongeveer 35 militairen van de Adolf van Nassaukazerne in Zuid-Laren hebben gisteren gewei gerd aan te treden voor het ochtendappèl omdat ze geen zin hadden in „koude voeten". Na de koffiepauze zijn zij aan het werk gegaan. Vier man is voorlopig arrest aangezegd. Voorts moeten nog 30 soldaten beschikbaar blijven om door de Koninklijke Marechaussee te worden gehoord. Nog voor het appèl heeft de bataljonscommandant gewaar schuwd. dat het zonder toestemming voeren van acties in diensttijd in strijd zou zijn met de regeling grondrechten van de militairen. De soldatenvakbond VVDM stelt zich achter de actie. Volgens een woordvoerder was de actie gericht tegen de weigering van brigade-generaal Zoutenbier, die weigert te praten met een afvaardiging van soldaten over afgelasting van de oefe ning „Sennelager" in Duitsland vanwege de kou. Modern klassiek Het ouderwetse streepje heeft de Parijse couturier Pierre Cardin verwerkt in een zeer on-klassiek pak. Als materiaal voor deze pak ken koos Cardin zuiver wol. Op vallend zijn de wijde mouwen Een losse riem completeert het geheel Eisen gesteld voor vrijlating Frans kind MOGADISJOE (Reuter) Het 'Front voor de bevrijding van de Somalische kust' heeft don derdagavond in Mogadisjoe be kendgemaakt, dat de zevenjari ge Franse schooljongen Frank Brukouski pas zal worden vrij gelaten, als Frankrijk aan zeke re voorwaarden voldoet. Zo zouden in Djibouti politieke ge vangenen moeten worden vrij gelaten en zou er een eind moe ten komen aan de deportatie van burgers. De voorzitter van het politieke comité van het front, Salah Noer, zei dat zijn organisatie geen termijn stelt voor de inwil liging van haar eisen. DEN HAAG Minister Boersma zou nog vandaag een beslissing nemen over dispensatiemogelijkheden op de loonmaatregel. Hij heeft gisteren van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voorstellen daarover ontvangen. Daaruit is nogmaals gebleken, dat werkgevers en werknemers geen overeenstemming bereikt hebben over de dispensatiemogelijkheden. De werkgevers waarschuwen in aandacht op gevestigd, dat bij dit verband tegen wat zij noe- het nemen van de loonmaatre- men uitholling van de loonmaat- gel niet gedacht is aan deze regel, dit met het oog op de zeer achterstand. Bij het ingaan van ernstige economische situatie in de loonmaatregel eind vorig Nederland. De werknemers jaar waren deze achterstanden daarentegen wijzen in hun ad- nog niet weggewerkt, aldus de vies op de achterstand, die ver- werknemers. Zij wijzen in dit schillende groeperingen opgelo- verband onder meer op de ar- pen hebben. Zij hebben er de beidstijdverkortingen en op de vakantietoeslagen. De vakantie toeslag gaat voor velen namelijk per 1 mei in, terwijl aldus de werknemers, vorig jaar zowel in juli als in november nog prijs compensatie verleend is. Door de loonmaatregel zou deze prijs compensatie niet in de bereke ning per 1 mei aanstaande voor de vakantietoeslag verwerkt mogen worden. De lonen zijn immers per 3 de cember vorig jaar, toen de loon maatregel inging, voor tenmin ste zes maanden bevroren. De werknemers wijzen in dit verband nadrukkelijk op de ambtenarensalarissen, die per 1 januari met 4,5 procent bijge stuurd zijn. De overheid erkent daarmee, aldus de vakbonden, het principe van bijstelling voor achtergebleven groepen. De werkgevers echter menen dat het dispensatiebeleid gericht moet zijn op individuele onthef fingen "voor zover daartoe een gemotiveerd verzoek door par tijen wordt gedaan". Detam: „Werkloosheid jongeren is zorgwekkend" UTRECHT (ANP) Ongeveer de helft van de onder de bedrijfs vereniging voor Detailhandel en Ambachten (Detam) vallende werklozen is jonger dan 25 jaar. „De werkloosheid is zorgwekkend groot", aldus de Detam in een overzicht van 1975. Opvallend noemt de Detam het stijgende verzuim wegens langduri ge ziekte. Het verzuim voor ziekten van korte duur steeg in 1975 voor het eerst niet. De Detam kreeg in 1975 ruim 5 procent meer aanvragen voor een werkloosheidsuitkering dan in 1974, de gemiddelde uitkeringsduur steeg van ruim 12 tot meer dan 13 weken. Rond 17 procent meer verzekerden kreeg een uitkering wegens arbeidsongeschiktheid. Het totaal uitgekeerde WAO-bedrag steeg met 37 procent van 160 miljoen naar 220 miljoen. Ook Gulf geld voor Humphrey? WASHINGTON (UPI) - De de mocratische senator Hubert Humphrey is een van de Ameri kaanse senatoren die worden genoemd in verband met de onwettige praktijken van de oliemaatschappij „Gulf". Gulf zou een aantal senatoren met bedrijfskapitaal gesteund hebben bij hun campagnes voor een positie bij de federale rege ring hetgeen in strijd is met de wet in "He Verenigde Staten. Lockheed laat onderzoek in stellen BURBANK (UPI) -De raad van bestuur der Lockheed Air craft Corp. heeft een commissie samengesteld die namens het bedrijf toezicht zalhouden op het interne onderzoek naar de financiële kronkels die bij het afsluiten van verkoopopdrach ten eventueel hebben plaatsge had. De commissie bestaat uit een aantal vooraanstaande men sen uit het zakenleven die geen banden hebben met Lockheed. Woensdag onthulde een sub commissie van het Congres dat de vliegtuigfabrikant de verko pen in Japan, West-Duitsland, Italië en Turkije met grote be dragen had trachten aan te moedigen Sneeuw op de Marin County Hills, sneeuw op de Golden Gate Bridge. Het was in San Francisco de hevigste sneeuwval sinds 39 jaar. STRIJD IN ANGOLA KINSJASA (AP) De nationa le Unie (Unita), de sterkste van de twee door het westen ge steunde bevrijdingsbewegingen in Angola, heeft opnieuw ver klaard dat zij zich zal houden aan het verbond met het ver zwakte FNLA in de strijd tegen de door de Sovjet-Unie en Cuba gesteunde volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA). Een woordvoerder van de Unita stelde dit duidelijk als antwoord op de speculatie dat de Unita en de MPLA misschien aan een regering van nationale eenheid aan het werken waren, waaraan door het verzwakte FNLA niet zou worden deelgenomen. Hij zei dat de Unita een dialoog tussen de drie bevrijdingsbewe gingen nooit had uitgesloten, „maar wij hebben een overeen komst met het FNLA en wij willen ons daaraan houden". Het FNLA heeft m de afgelopen tijd zware verliezen geleden in het noorden van Angola. De be weging is door de MPLA terug gedrongen in een smalle strook land in de nabijheid van de grens met Zaïre. De Unita-woordvoerder opperde dat de speculatie over het uit sluiten van het FNLA uit een mogelijke regering van nationa le eenheid wordt aangemoedigd door een aantal Afrikaanse lan den, die de MPLA al erkend hebben en die ook de Unita zouden willen erkennen. SAN FRANCISCO (AFP) De inwoners van San Francisco die gisterochtend de gordijnen opendeden, dachten dat ze sneeuw zagen liggen op de palmbomen. Dat zagen ze ook. De verbazing in San Francisco was des te groter, daar zich maandag nog een warmtegolf met een temperatuur van 25 graden had voorge daan. (Van onze correspondent Frans Wij- nands) ROME De partijtop van de Italiaanse christen-democratische partij beslist vandaag of morgen of formateur Aldo Moro zijn kabinet van louter christen-de mocraten mag formeren. De Italiaanse socialisten besloten gisteren de weg voor Moro vrij te maken door de toezegging het minderheidskabinet van Moro indi rect in het parlement te zullen steunen. Ook de sociaal-democraten en republi keinen hebben daarna laten weten dat zij de vorming van een nieuwe regering- Moro niet zullen tegenwerken. De socia listen nemen in deze crisis een sleutelpo sitie in, omdat zij in staat zijn een christen-democratische regering weg te stemmen. Binnen Moro's eigen partij bestaat even wel de nodige vrees dat de christen-de mocraten de schuld zullen krijgen van deslechte economische toestand, en dat is het laatste wat de partij kan gebruiken met de algemene verkiezingen voor de deur. Het alternatief, dus bij een weige ring van de christen-democraten, bestaat uit vervroegde verkiezingen. Daarmee heeft president Leone al gedreigd, voor het geval Moro niet tijdig mocht slagen met zijn formatiepoging. Moro heeft al een economisch plan opgesteld, geba seerd op bevriezing van salarissen en nieuwe belastingen, maar anderen voelen fneer voor betere controle op het huidige belastingstelsel. „Aruba moet rechtsorde naleven" DEN HAAG Nederland geeft de Arubaanse delegatie geen steun in haar streven naar onafhankelijkheid. Minister De Gaay Fortman heeft dit gister avond gezegd na een gesprek met de delegatie. De bewinds man ging er vanuit, dat Aruba niet eenzijdig de onafhankelijk heid uitroept. „De bestaande rechtsorde zal moeten worden nageleefd. Die rechtsorde wordt niet gewijzigd doordat iemand zegt: ik houd mij er niet aan", aldus de bewinds man. De minister noemde de bezoe ken van de Arubaanse delegatie aan enkele landen en de VN „zeer onverstandig". In het gun stigste geval hoort de VN de delegatie aan en laat de aan vraag in de archieven verdwij nen. De bezochte Latiijnsameri- kaanse landen onthouden hun steun uit angst voor „versnippe ring" van het Caribisch gebied. Britse marine terug naar wateren rond IJsland LONDEN (Reuter) Naar aan leiding van het incident tussen een IJslandse patrouilleboot en, de Britse treiter „Loch Eriboll", 24 mijl buiten de noordoostelij ke kust van IJsland, heeft het Britse ministerie van defensie de marine opdracht gegeven met twee fregatten terug te ke ren naar de 200-mijls zóne van IJsland. De „Loch Eriboll" zou volgens de IJslandse kustwacht hebben gevist in water dat zelfs verbo den is voor IJslandse vissers omdat daar een broedplaats voor kabeljauw is. Een IJslands patrouillevaartuig voer daarom de netten van de Brit stuk. Belangengroep wil vrij toegang kindertehuizen DEN HAAG (ANP) - De Be langengroep Minderjarigen (BM) heeft gisteren in Den Haag bij staatssecretaris Zee- valking (justitie) gepleit voor meer openheid in kindertehui zen en met name in de rijksin richtingen. BM wil dat huizen voor moeilijk opvoedbare kinderen enz. toe gankelijk moeten zijn voor le den van de BM of andere belan genorganisaties. Tot nu toe kan iemand alleen met een bewoner praten als deze er zelf om vraagt. Volgens de BM is het ongehin derd contact kunnen leggen „van wezenlijk belang voor een goede voortgang van het demo cratiseringsproces binnen de kinderbescherming". Een motie van deze strekking is onlangs in de Tweede Kamer aangenomen. De staatssecretaris zei de belan gengroep dat hij niet van plan is de motie uit te voeren „over de hoofden van directeuren van rijksinrichtingen heen". Wel zal hij zich beraden over de moge lijkheden de tehuizen wat meer toegankelijk te maken. Zorg over de prijsstijgingen HET PRIJSINDEX-CIJFER, dat volgende week vermoedelijk be kend wordt, zal ongetwijfeld voor een onaangename verrassing zorgen. Het cijfer, dat de kosten van het totale levensonderhoud aangeeft, zal waarschijnlijk hoger liggen, dan ook de overheid heeft verwacht na het afkondigen eind vorig jaar van de loonmaatregel. Deze loonmaatregel heeft een groot aantal Nederlanders al teleur stelling bezorgd, toen zij eind vorige maand hun loonzakje kregen, maar de prijsstijgingen zullen nieuwe soberheid afdwingen. DE OVERHEID ZELF kan er echter nauwelijks door verrast worden. Want de tarieven van bijvoorbeeld gas, elektriciteit, water, openbaar vervoer, PTT en de verschillende accijnzen en premies in de sociale en de gezondheidssector, dragen nu al sterk bij tot verhoging van de prijzen. Zij zijn van zeer grote betekenis voor het hogere prijsindexcijfer van de komende week. Daarnaast zijn er de nogal snelle prijsverhogingen van de artikelen, die tot de eerste levensbehoeften gerekend moeten worden. Deze verhogingen zijn met de hogere tarieven direkt merkbaar in de uitgaven van iedere Nederlander. De dure aardappel is daarvan een van de opvallende voorbeelden. IN DE LONEN zit over het algemeen al nauwelijks beweging, maar wanneer daarbij nog de prijzen te fors stijgen kan ontevredenheid niet uitblijven. De vakbonden hebben reeds laten weten de prijsbe wegingen nauwlettend te zullen volgen, zeker wanneer op 1 april ook nog de 8-procent huurverhoging ingaat. Er zijn al stemmen hoorbaar, die pleiten voor een huurverhoging van niet meer dan 6 procent. AFGEWACHT MOET WORDEN, wat de regering nog in het vat heeft aan dispensaties op de loonmaatregel voor vooral kwetsbare groepen. Voor die groepen zijn de sterke prijsstijgingen, niet in het minst die van de tarieven waarmee de regering direkt of indirekt te maken heeft, het meest voelbaar. Weeroverzicht DE BILT Er staat ons geen schaatsweekeinde meer te wachten. Het ijs zal in het weekeinde nog niet zijn weg gesmolten maar de kwaliteit zal toch te wensen overlaten, deels door de komst van zach tere lucht, deels door eventue le neerslag. De temperatuur zal in het begin van de volgen de week waarschijnlijk nog iets verder stijgen. Het sneeuwdek in de Europese middelgebergten zal ook in de loop van volgende week door de dooi worden aangetast. In het Alpengebied zal sneeuw en regen vallen, terwijl aan de noordkant van de Alpenketen föhn kan optreden. Het winterse weer van het vo rige weekeinde moest in ons land maandag al plaats maken voor kwakkelweer De lucht- vond nog wel plaats uit het oosten maar werd zeer zwak. Zuidelijke winden voer den in een luchtlaag tussen 500 en 1150 meter hoogte zach te lucht aan, waarin zich een dik wolkendek bevond. De temperatuur van dit wolken dek was boven nul zodat de warmtestraling ervan de tem peratuur ook aan het aardop pervlak deed stijgen. Zeer koud was het in de afge lopen week in Scandinavië, Finland en de Sovjet-Unie. Temperaturen van 30 tot 40 graden onder nul waren er geen uitzondering. Deze koude lucht kon ons echter niet be reiken. Een zone van hoge- luchtdruk boven Zuid-Scandi- navië, de Oostzee en Polen vormde voor de kou een bar- t rière. Overwegend droog. Temperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks -2 gra den. Max. temp.: omstreeks -r3 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Den Haag (ANP) Minister Lubbers van economische zaken wil de warmte-isolatie van woningen sterk opvoeren. Hij heeft giste ren in de Tweede Kamer gezegd geen bezwaren te koesteren tegen een motie die is ondertekend door alle grote fracties en waarin wordt gesteld dat in 1985 de hele Nederlandse woningvoorraad aan bepaalde nog nader vast te stellen isolatie-normen moet voldoen. Wel vroeg de minister zich gisteren af of het niet beter zou zijn dat de regering een actie-plan ontwikkelt, waarin alle mogelijkhe den voor opvoering van de warmte-isolatie op een rijtje komen te staan. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat de Kamer op grond van zo'n plan, zou besluiten tot het intrekken van de motie. Tegen de „kolen-motie" van de Christen-democratische fracties en D'66 heeft minister Lubbers evenmin bezwaar. In dat initiatiefvoor stel wordt aangedrongen op verhoging van het kolenaandeel in de energie-voorziening. De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met de deelne ming van ons land aan de internationale energie-overeenkomst Door die overeenkomst komt een wereldwijde samenwerking tus sen 17 landen tot stand op het gebied van de energie-problematiek Veroordeling Sassenheimse dienstweigeraar bevestigd DEN HAAG (ANP) Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren in Den Haag het vonnis van de krijgsraad te Arnhem tegen de dienstweigeraar Ger Pouw uit Sassenheim bevestigd. De krijgs raad had Pouw tot 19 maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst veroordeeld wegens „opzettelijke ongehoor zaamheid". De 22-jarige dienstplichtige militair had namelijk .dienst geweigerd omdat het militarisme tegen zijn geweten ingaat. Wel was Ger Pouw toen hij een oproep voor de dienst kreeg gewoon naar zijn onderdeel gegaan. Hij weigerde echter zijn „oorlogsspul len" bij de fourier op te gaan halen. Pouw wilde geen beroep doen op de wet gewetensbezwaarden, omdat hij dit een onderdeel van de „dienstdwang" vindt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii HOOG BEZOEK De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken. Habib Chatty, brengt dezer dagen een officieel bezoek aan verschillende landen in Eu ropa. Gisteren ontving HM de Koningin de minister en zijn echtgeno te op palei: ■■IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ ADVERTENTIE (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways hoopt haar Concordes vanaf mei of juni in te zetten op New York en Was hington. Het supersoni sche lijnvliegtuig zal de deur van de luchtreis tussen beide continen ten ongeveer halveren. Om in drie uur van Lon den naar New York te kunnen vliegen zullen de passagiers 17.7 procent meer moeten betalen dan voor dezelfde trip in een subsonisch lijnvlieg tuig. Een retourbiljet voor New York zou op De Britse luchtvaart maatschappij zal spoe dig haar tweede Concor de in ontvangst nemen. De derde wordt geleverd in mei, de vierde in ok tober en de vijfde begin volgend jaar. De Concorde van Bri tish Airways heeft nu vijf retourvluchten Lon- den-Bahrein achter de rug. De eerste Britse su personische luchtlijn is echter verre van lucra tief. Tot nu toe was voor elke vlucht slechts 40 tot 50 procent van de plaat sen bezet. Woordvoer ders van British Air ways noemen dit ver schijnsel „normaal en niet onbevredigend" voor een nieuwe lijn dienst. De Concordelijn wordt tegengewerkt door de grote oliemaatschappij en van Londen, die hun stafpersoneel het verbod gegeven hebben per su personisch lijnvliegtuig naar Bahrein te reizen. Zij vinden dat de tijd winst van enkele uren de hogere reiskosten niet loont. De Britse Concorde js trouwens nog nooit op tijd vertrokken. Hij loopt altijd ver-traging op, omdat z'n passagiers te laat opdagen en om dat het luchthavenperso neel nog niet gewend is aan bepaalde admini stratieve nieuwigheden, die alleen gelden voor de Concorde Met tien stemmen tegen, negen heeft de commis sie voor handel van de Amerikaanse Senaat gisteren zijn fiat gewei gerd aan een wetsont werp waarmee de Brits- Franse Concorde alsnog uit het Amerikaanse luchtruim zou worden verbannen. ito Nederland B V Stjt>onsAeg 2. Beesd

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9