De ijszeilers van het Kaageiland kennen geen kou Herinvoering hyacintenteeltrecht van de baan Feest met flat LEIDSE BIOSC WEDSTRIJD OP LEVEN EN DOOD Moord en verderf met Terence Hill CHARLES BRONSON IN KARAKTERROL ONTLUISTERING BONT EN BLOOT PROLONGATIE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIS Een bezoek aan het Kaageiland levert in deze winterse dagen altijd weer verrassingen op. Zo ontdekte ik gisteren op het ijs van de Kagerplas, vlak naast de achtertuin van kruidenier Jaap Bie- mond, een originele koek-en-zopies-tent, waar mijn collega Ton Pieters deze week tijdens zijn koude speurtocht door de streek tevergeefs naar had uitgekeken en daar in zijn verhaal ook zijn teleur stelling over had uitgesproken. Maar vandaag pre senteer ik hem en U in mijn rubriek weer zo'n knus tentje op het ijs, waarvan er in de vijftiger jaren nog zoveel waren maar die in 1976 allemaal verdwe nen leken te zijn. trots een aantal van hun snelle scheepjes lieten zien en mij daarover in cafe-bar-restau- rant 't Kompas honderd uit vertelden. Ik sprak bijvoor beeld met Theo Mollens die deze week de uitgestrekte Ka gerplas opging met zijn uit 1834 daterende ijszeiler. Het snelle scheepje had twintig jaar op nonactief gestaan en zou waarschijnlijk nooit meer het ijs zijn opgegaan als Theo niet zoveel moeite had gedaan het bejaarde beestje van stal te halen en op te knappen. Over deze ijszeiler vertelde hij mij een leuk verhaal. Mollens: "Mijn broer Piet kocht het scheepje een aantal jaren geleden voor honderd gulden van Roelofarendsveen- der Jan v.d. Meer en verkocht het scheepje in onderdelen weer door voor in totaal 300 gulden. Het casco bijvoorbeeld Op het Kaageiland is men erg op gezelligheid gesteld. Een borreltje gaat er dan ook altijd wel in. belandde in Rijpwetering bij Cor Jonkman, de zeilen bij Kaagbewoner Hein de Baat en zo bevonden zich overal wat onderdelen. Vijf jaar geleden ben ik begonnen alles weer te verzamelen. Dat lukte me. Al leen de mast, die aan stukken was gezaagd, en de boegspriet moest ik opnieuw laten ma ken. Het probeem was dat ik van de mast alleen nog een oude foto had. Daarmee ben ik naar V.d. Neut in Alphen aan den Rijn gegaan en die heeft aan de hand van die Maar gelukkig staan er op het Kaageiland nu weer twee. Dit jaar 'voor het eerst. Men heeft doelbewust de tijd weer een beetje willen terugdraaien om dat men op het Kaageiland erg op gezelligheid is gesteld en men vond dat schaatsen alleen ook niet alles is. Het ene tentje is van Frans Vlugt en de an der van Jaap Biemond, die samen met zijn vrouw Cather- ien nu goede zaken doet en al menig schaatser en ijszeiler een opkikkertje bezorgde dank zij haar ter plaatse berei de snert, warme chocolade melk. gevulde koeken, repen en noem maar op. Ik ging even bij haar langs terwijl ze haar handen vol had om het een aantal dorstige ei landbewoners naar de zin te maken. Ze vertelde: Mijn man en ik vonden dat de koek- en-zopies-tent in ere hersteld moest worden omdat zoiets voor een stuk gezelligheid zorgt. Dat hebben we gister avond nog kunnen merken. Op de plas werd toen tot een uur of elf geschaatst. Iedereen had het naar zijn zin ook om dat vermoeide schaatsers hier even konden aansterken, zon der naar huis te moeten. Hope lijk wordt ons voorbeeld door velen gevolgd want de koek- en-zopiestent mag niet ver dwijnen. Er gaat al zoveel ver loren in deze jachtige tijd". Op het Kaageiland maakte ik gisteren ook kennis met enkele bestuursleden van de ijszeii De ijszeilers van het Kaageiland kennen geen koude, mede dank zij hun Engelse vereniging De Robben die mij legerpakken. prent toch een pracht mast kunnen construeren. Vorige week was ik met de totale restauratie van de ijszeiler klaar en kon ik 'm gaan uit proberen. Dat was een gewel dige belevenis". Maar het bleef gisteren niet bij verhalen. Er was ook volop actie want een groot aantal leden van de vereniging had gisteren een vrije dag en snel de ontspannen over de ijsvlak te. Rooie koppen van de kou, de vingers half bevroren maar wel met een glimlach om de lippen. Onder hen bevond zich Rob van Asten, die in het bezit is van de prachtige 150 jaar oude ijszeiler "Maartje" en de veteraan van de vereniging Han Reinsberg, 67 jaar, maar die zou je hem niet geven als je hem op topsnelheid (rond de 100 km) over de plas zag scheuren, half achter over lig gend in zijn "bak", terwijl de ijzige wind boot en bestuurder in de greep hield. Koud? Han Reinsberg, een flinke snor onder valhelm en sneeuwbril, lacht om zo'n vraag. "Met deze sport moet je je zo concentreren dat je eer der het klamme zweet uit breekt dan dat je door de kou wordt bevangen. En laat je 's een paar bevroren vingers op lopen, dan nog is er niets aan de hand. Effe de vingers in een bak met koud water en het leven in het getroffen li chaamsdeel keert vanzelf te rug." De ijszeilers van het Kaagei land, hun aantal schommelt rond de twintig, mogen het weliswaar soms warm hebben, ze hebben zich wel degelijk goed ingepakt. Ze hebben een aantal Engelse legerpakken op de kop kunnen tikken, ge voerd met dik dons en hele maal wit waardoor ze een bee tje lijken op de "verschrikke lijke sneeuwmannen". Maar dat is uiterlijke schijn. Want het is een gezellig en gastvrij stel, dat erg gemakkelijk ont- i dooit. Ik ontkwam er niet aan met j hen een glaasje Kaagwater te drinken, een soort jenever j waar het eiland patent op i heeft en dat alleen wordt ge schonken in cafe-bar-restau- i rant 't Kompas. Ik toastte ook met Piet Loogman, bestuurslid van de ijsclub in De Kaag, die een erg enthousiast verhaal af stak over hun in 1903 opge richte vereniging, die nu onge veer 300 leden telt. "Op onze jaarvergaderingen komen al tijd alle leden omdat het er zo verrekt gezellig is. Zelfs Kage- naars die bijvoorbeeld in Bra bant zijn gaan wonen, bezoe ken die jaarvergadering nog". Op het eiland wordt alles wat met het water en het ijs te maken heeft een warm hart toegedragen. Iedereen leeft mee. Ik zag gisteren in 't Kom pas ook nog Joop Doderer, die nog steeds het eiland waar hij zoveel vrienden en kennissen heeft, niet kan vergeten en nog regelmatig op bezoek komt. Ik hoorde dat hij pas terug is uit Japan waar hij filmopnamen heeft gemaakt en dat hij op korte termijn weer teruggaat naar Engeland, waar hij vorig jaar naar toe ging om zijn Swiebertje-image kwijt te ra ken en daar een nieuwe ca'irie- re op te bouwen. In 't Kompas ontdekte ik ook oud-burgemeester Smolders van Roelofarendsveen die nu in Leiderdorp woont Hij is ook erevoorzitter van het me- rendistrict Zuid-Holland, de organisator van de Molentoch ten. Hij kwam even poolshoog te nemen hoe het stond met de ijstoertochten, die sinds giste ren ook werden geleid langs het Kaageiland. Maar hij bleef maar kort want er waren niet zoveel deelnemers. De bewoners van de Lis- sese bejaardenflat Ei kenhorst waren gister avond te gast van mede- flatbewoonster mevr. Waasdorp, die zoveel mogelijk mensen had uitgenodigd haar 72-ste verjaardag te komen vieren. En dat waren er heel wat. In de recreatiezaal werd het een geweldig feest waarbij de jari ge door familieleden geld voor een Rijnreis werd aangeboden. Aanleiding tot dit uitbundige feestje met de flat was ook het feit dat mevr. Waasdorp haar leven lang alleen maar hard gewerkt heeft." Na al dat har de werken moet er nu maar eens echt feest gevierd wor den", vond ze. Camera: The meanmachine (18) met Burt Reynolds en Eddie Albert. Regie Robert Aldrich. Van onze correspondent Hillegorh „De kans op herinvoering van het hyacintenteeltrecht is van de baan. Wat betreft dit punt zijn alle twijfels weggenomen. Dat impliceert wel, dat de hyacintencultuur zich thans in een nogal stuurloze fase bevindt. Dat houdt gevaren in. Niet alleen voor het prijsniveau in binnen- en buitenland, maar door de slechte rentabiliteit zal de zorg voor de gezondheid van het gewas gaan verslappen, terwijl tevens de continuïteit van het areaal niet meer gewaarborgd is. Al deze factoren kunnen de export van hyacinten ondermijnen." Dat zei de voorzitter van de vereniging De Hya cinth, de heer H. Hogewoning, toen hij gistermidag de ledenvergadering van deze vereniging in het Bloembollencentrum te Hillegom opende. Hij deelde tevens mede dat er momenteel wordt gestudeerd op een andere vorm van hyacintenbe- leid. Specialisten van het Produktschap voor Sier gewassen. het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw werken momenteel in deze rich ting. In april of mei moet deze studie zijn afgerond en zullen de hyacintentelers moeten beslissen of ze de nieuwe lijnen acceptabel vinden of niet. In deze bijeenkomst vertelde de directeur van de Bloembollenkeuringsdienst ir. H. van Os, een en ander over de gang van zaken in het afgelopen jaar. De gezondheidstoestand van het gewas is redelijk geweest, al is men wat betreft het virus weer teruggevallen op het peil van 1972 en 1973. Hij waarschuwde uitdrukkelijk tegen de trend voor werkbollen maar exemplaren uit eigen partij te nemen. Dat is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Het geelziek leverde in het afgelopen seizoen heel weinig problemen op. Daarentegen heeft men wel veel werk gehad aan het keuren van de onverkochte bollen. De heer Van Os hoopte4 dat men de BKD dit jaar minder werk zal bezor gen. Immers: veel onverkochte bollen is een teken aan de wand. In dat geval ziet de exploitatiereke ning van de hyacintentelers er allesbehalve feeste lijk uit. Bij de bestuursverkiezing kwam een wat verras sende wending. In de plaats van de heren G. Faase (die is overleden) en G. Vreeburg had het bestuur voorgesteld de heren Th. M. J. Roozen en W. M. Oostendorp. Voor de aanvang van de vergadering waren de namen ingediend van twee andere kandi daten, n.l. de heren P. Warmerdam uit Noordwij- kerhout en J. van Haaster uit Vogelenzang. De nieuwe kandidaten werden met overgrote meer derheid van stemmen gekozen. De heer J. J. de Winter een van de initiatiefnemers van het plan om het hyacintensurplus weg te werken door de bollen te gaan broeien de Leidse Courant berichtte over deze plannen reeds uitvoerig kreeg gelegenheid de plannen wat nader uiteen te zetten. Hij deed dat in een gloedvol betoog. Het bestuur van de vereniging De Hya cinth staat achter deze plannen, mits men niet het huidige surplus als uitgangspunt neemt, terwijl men tevens voor een verlaging van de innameprij- zen niet veel voelde. De prijzen zijn al laag genoeg, zo meende voorzitter Hogewoning. De grote over schotten van de jaren 1974 en 1975 resp. 21 en 27 miljoen stuks zijn in hoofdzaak een gevolg van zeer beste oogsten en van een sterk stagneren de afzet naar Engeland, vanouds een zeer belang rijke koper van hyacinten. Door de miserabele economische toestand in Groot Brittannie moet men in de nabije toekomst in dat land geen verbetering verwachten, van de hyacintenafzet. Of er zou een economisch wonder moeten gebeuren. Over de vraag welk beleid men nu moet gaan voeren en de wenselijkheid om de innameprijzen wel te verlagen, ontspon zich een haast oeverloos debat, dat de voorzitter verschillende malen tever geefs trachtte af te remmen door naar het in april of mei komende rapport te verwijzen. Het heeft echter geen zin daar nu al over te praten want we weten in de verste verten niet welke mogelijk heden er liggen, zo zei hij. De hyacintentelers zullen nog even geduld moeten oefenen. Heel belangrijk was wel de mededeling dat men overweegt het hyacintenareaal in de komende maanden te laten meten teneinde een zuiver beeld van het aanbod te kunnen krijgen. Het vertrouwen in de gegevens die de kwekers de afgelopen maanden aan de Bloembollenkeu ringsdienst hebben gedaan voor het samenstellen van de oppervlaktestatistiek, is dus kennelijk niet zo bijster groot. Amerikaans „football" mag dan op het eerste gezicht het meest op het Engelse rugby lijken, het is een veel hardere sport, waarbij veel meer geoorloofd is en die het uiterste vergt van de conditie en het incasseringsvermogen van de spelers. Zeker wanneer zoals in „De knokmachine" twee ploegen tegenover elkaar staan, die eikaars bloed letterlijk wel kunnen drinken. De football-match tussen de zware misdadigers tegen een uit semi-profs samengestelde ploeg van hun gehate bewakers vormt de climax van een zwarte gevangenis-komedie, waarin regisseur Robert Aldrich zijn Dirty dozen"-reputatie helemaal waar maakt. Exfootball-prof Paul Crewe (Burt Reynolds) belandt - aan lager wal geraakt - in de gevangenis. Direkteur Hazen, een football-ent housiast. die maar èén doel voor ogen heeft, zijn uit semi-profs samengesteld team van bewakers kampioen van de tweede divisie te maken, ziet in de nieuwe aanwinst een unieke kans zijn mannen nu eens door 'n „echte" coach te laten opleiden. Maar Crewe weigert, waarna het leven hem zo zuur gemaakt wordt, dat hij ten einde raad het aanbod van directeur Hazen toch accepteert Maar zelfs al is de uitslag te voorspellen. Aldrich heeft zijn film zo knap opgebouwd, dat men met iedere minuut - en zeker de laatste minuut - met drie camera's in super-slowmotion opgenomen meeleeft. Ex-stuntman en footballplayer Burt Reynolds stond er op het zware werk zelf te verrichten. Na de laatste tackles was hij enkele centimeters korter. Aldrich's sympathie ligt duidelijk bij het misdadigersteam, waar voor hij tijdens de opnamen op 'n gevangenis-sportveld enkele echte zware gevallen gebruikte, en het gevangenis-personeel, met name Eddie Albert als directeur Hazen en Ed Lauter als bewaker Knauer, komt er dan ook bekaaid af. „De knokmachine" is een harde actiefilm, die ook voor de toeschou wer, die geen nota van Amerikaanse football begrijpt, twee uur in hoog tempo ontspanning, geweld vermengd met bittere humor brengt. MILO Trianon: de eenzame scherpschutter (14) met Terence Hill en Fernando Rey. Regie Mario Camus. Moord en verderf zaaien Terence Hill en Fernando Rey in „De eenzame scherpschutter" van Mario Camus. Zij treden op als twee aan elkaar verwante huurmoordenaars. De opdracht waaraan ze zich in de film wijden, is die van een grootgrondbezitter, die door moord een boerenopstand wil bedwingen. Het loopt allemaal wat uit de hand wanneer ook de dorpsonderwijzer, die overigens wel de boeren steunde, eveneens aan kogels bezwijkt Een snufje romantiek komt om de hoek kijken, wanneer Soledad. de eigenares van de herberg, waar het duo logeert, het voor de meest verdachte van de twee opneemt. Hoe een en ander uitpakt voor de twee huurmoordenaars en de boeren kunnen de liefhebbers het beste zelf gaan bekijken in Trianon. Lido: Breakheart Pass (14) met in de hoofdrol Charles Bronson. Regie Tom Gries. Charles Bronson zien we in de film „Breakheart Pass" nu eens in een andere rol, dan in de meeste andere films waarin hij de hoofdrol speelde. Meestal moest Bronson het hebben van actie. In de film „Breakheart Pass" zien we hem tot kort voor het einde een rustige „karakterrol" spelen. En dat gaat hem niet slecht af. Op zeer aangename wijze vervult Bronson in deze film de rol van geheim agent, die op zoek is naar een partij gestolen geweren. Het verhaal speelt zich af rondom een trein Storend element in deze film zijn ongetwijfeld de slechte opnames in de trein zelf, soms bij het amateuristische af. „Breakheart Pass", is desondanks een vrij originele western geworden, waarin niet de klemtoon op krachtmetingen van stoere binken ligt. De nadruk ligt vooral op de dialoog en de relaties tussen de mensen in de trein. Indrukwekkend zijn vooral de beelden van een in een diepe afgrond stortende trein. H. v. d. P. Studio: Inserts (18) met Richard Dreyfuss en Veronica Cartwright. Regie: John Byrum. „Inserts" zijn in pornofilms de detailopnamen, die voor de pikante plaatselijke effecten zorg dragen. Het is ook de titel van het regiedebuut van de TV-cineast John Byrum (28), die hiermee een uiterst curieus werkstukje heeft afgeleverd. Twee uur lang namelijk vertoeft men in de als studio ingerichte slaapkamer van een vervallen Hollywood-villa, waar een aan lager wal geraakte regis seur zich vastklampt aan de whiskyfles. Zijn hartstochtelijke liefde voor de film leeft hij uit in derderangs-pornofilms, gefinancierd door een mafiabaas, en vertolkt door een aan heroïne verslaafde figurante en een fatterige doodgraver, die van een filmcarrière droomt. Dit alles in het Hollywood van rond 1930. In een Warholachtige opzet toont Byrum hoe zelfkant-figuranten van de film hun frustraties voortdurend juist op dat medium afreageren, omdat zij de werkelijkheid maar wat graag voor de illusie inruilen. Richard Dreyfuss, de haaienexpert in „Jaws" geeft de regisserende alcoholist voortreffelijk gestalte. Veronica Cartwright is het onbe nullige blondje voor de close-ups, dat sterft aan eai te grote dosis heroïne en dan moet plaats maken v- het vriendinnetje van de geldschieter. De regisseur krijgt dan gelegenheid zijn impotentie te overwinnen, maar hij heeft verzuimd de camera in te schakelen. Voor het eerst heeft hij de schijnwereld van het celluloid kunnen vergeten. Er daagt nog een reddingskans op voor de man, die er prat op gaat met Erich von Stroheim, Lillian Gish en Mary Pickford gewerkt te hebben. Maar de jonge Clark Gable, die tot driemaal toe komt aankloppen en geen gehoor vindt, krijgt nieii evenmin te zien als die coryfeeën Rex: Slipje uit voor de badmeester (18) met Margot Mahler en Karin Wieland. Het eerste rapport van de Duitse badmeesters is, nu we zelf naaktstranden hebben, beslist niet schokkend en de anekdotes die deze heren over hun beroep te vertellen hebben hadden ook best een plaatsje kunnen krijgen in het negende schoolmeisjes-rapport of het vierde huisvrouwenrapport Maar de heren bakken het wel bruin, of, zo u wilt, maken het wel bont en bloot. Ach, het is weer eens wat anders dan die eeuwig jolige Tirolers. Maar je gaat je wel afvragen hoe lang er nog publiek komt op dit soort films. Ook al dóen de Nederlandse titelverzinners nog zo hun best meer te beloven dan er te beleven valt. Wat dat betreft zijn de Duitsers zelf eerlijker. Zij nummeren de rapporten gewoon, zodat eerstdaags wel een „Badermeister report, zweiter Teil" te verwachten is. Luxor: „Jaws" (18) met in de hoofdrollen Roy Scheider. Robert Shaw en Richard Dreyfuss. Regie: Steven Spielberg

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5