Steenkool te belangrijk als rijke energiebron Russische dissident vraagt Westerse communisten steun Ulster krijgt nog maand voor oplossing EekUeSoma/nt „Democratisering binnen NS heeft zijn grenzen" Akkoord over dispensatie loonbe vriezing Ronselaar staakt werving voor Angola Tweede Kamer wil nieuwe studie Strengere eisen bij toelating omroepen Kamer: weg vrij voor Deltakabel WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 Van onze parlementaire redactie Den Haag De Tweede Kamer heeft zich er gisteren tijdens het energiedebat in meerderheid over verheugd, dat het kabinet de beslissing over de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales heeft uitgesteld. Tegelijkertijd werd minister Lubbers van Econo mische Zaken op het hart gebonden, meer aandacht te schenken aan de betekenis van kolen als energiebron. Volgens de minister zouden in 1985 kolen voor tien procent in de energiebehoefte voorzien, maar van verschillende kanten werd het aandeel van kolen hoger geschat. De meeste sprekers stonden nog altijd huiverig tegenover kerne nergie. Maar de heren Portheine van de WD en Drees van DS'70 hekelden het besluit van het ka binet om nog niet te beslissen. Mevrouw Epema-Brugman (Pv dA) meende daarentegen, dat ook over enkele jaren nop nee" tegen nieuwe kerncentrales moet worden kunnen gezegd. Portheine zei wel, dat er maxi male waarborgen moeten ko men, dat kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden moet worden gebruikt. Intussen was men het er wel over eens, dat ook al zal de behoefte niet zo sterk stijgen als nog niet zo lang geleden werd geraamd er een toenemende waag naar energie te verwach ten is, waarvoor voorzieningen nodig zijn. Met name de heer Terlouw (D'66) en mevr. Epema stelden, dat men niet mag ver wachten, dat alternatieve ener giebronnen als wind, zon en warmte uit de aarde binnen af zienbare tijd een aandeel zullen kunnen leveren in de energie voorziening,zeer alleen al omdat ze te duur zijn. Terlouw maande wat dit betreft tot rea lisme: „Welke energie we gaan gebnaiken wordt bepaald door de prijs ervan". De meeste woordvoerders gaven minister Lubbers als wacht woord „steenkool" mee. CDA- woordvoerder van Houwelingen (AR) zei, dat deze delfstof czeer grote hoeveelheden aanwezig is. Nederland is bovendien zeer ge schikt om te dienen als door- voerland. Erkend werd, dat aan het gebruik van steenkool ook nadelen verbonden zijn (roo- kuitstoot b.v reden waarom de heer Terlouw erop aandrong de onderzoekingen te concentreren op het wegnemen van die nade len. Technisch is dat mogelijk. Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs De drie weken geleden uit een Russische psychiatrische inrichting bev rijde wiskundige Leonid Ploesjtsj heeft gisteren in Parijs, waar hij politiek asyl gekregen heeft, een beroep op de Wester se communistische partijen gedaan, druk op Moskou uit te oefenen om het Sowjet- regime te verzachten. Pljoesjtsj richtte zich met name tot de Frans-Italiaanse en Britse communistische partijen en vroeg „alle weldenkende lieden" zich achter deze partijen te scharen om hun invloed aan te wenden voor eerder ge noemd doel. De persconferentie waarop Pljoesjtsj ook het relaas van zijn twee jaren durende internering in een inrichting voor geestes zieken gaf, werd in Parijs een gebeurte nis van internationaal belang genoemd. De Russische dissident zette uiteen hoe hij sedert 1966 kritiek geleverd had op het stalinisme, de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie en de afwezigheid van democratie, hoe hij zijn betrekking als wiskundige verloren had en hoe hij op 15 januari 1972 gearresteerd was. Hij verklaarde dat hij „gevaarlijk schizo freen sedert zijn jongelingsjaren" ver klaard werd, na slechts enkele gesprek ken met drie van de meest vooraanstaan de Sowjet-psychiaters. RUN OP CADILLAC Deze Eldorado Convertible (Cadillac) zal over een paar maanden niet meer gefabriceerd worden. Het gevolg is dat de Cadillac-dea lers door liefhebbers praktisch belegerd worden om alsnog een dergelijke wagen te kopen. Ze hebben er graag een paar duizend gulden meer voor over. LONDEN De 78 leden van de Noordierse conventie zijn giste ren in het Stormont van Belfast de tweede zitting begonnen van een nationale vergadering, die nu nog precies een maand de tijd heeft om een grondwette lijk compromis te vinden, dat de slepende kwestie Ulster zou kunnen oplossen. In Londen en Belfast is echter niemand opti mistisch genoeg gestemd om te geloven, dat de vertegenwoor digers van de protestantse meerderheid en de afgevaardig den van de katholieke minder heid nu ineens een aanvaardba re formule zullen weten te be denken om de runoerige Noord ierse provincie vreedzaam sa men te besturen. De besprekingen vinden plaats tegen de achtergrond van het feit. dat afgelopen maand in Ulster bijna 50 personen gedood werden. Dit is het hoogste aan tal slachtoffers sinds het begin van de huidige vijandelijkhe den, nu ruim zes jaar geleden en bijna het dubbele van het vorige „record" in januari 1972. Het was vandaag drie maanden geleden dat de conventie nog vergaderd had. De Britse rege ring heeft die tijd gebruikt >om grondig na te denken over de definitieve verwerping door de protestantse meerderheid van het idee van „verdeling van de macht" en de botte weigering van de katholieke minderheid om haar republikeinse aspira ties te laten varen. Londen is nu vast van plan, de Noordierse Politici hierna geen nieuwe „laatste kans" meer te geven. Als de besprekingen van de con ventie compleet mislukken, zal de Britse regering vermoedelijk korte tijd later afkondigen, dat op 24 juli het rechtstreekse be stuur van Ulster opnieuw met 12 maanden verlengd wordt. Daarna zal de verlenging auto matisch gebeuren. PAGIN A 9 Hard tegen hard MET DE MOED van de politieke wanhoop is het kabinet-Den Uyl nu al dagenlang bezig een uitweg te zoeken uit de moeilijkheden rond de ondernemingsraden-nieuwe-stijl. Zag het er gisteren nog naar uit, dat een compromisvoorstel van minister Van Agt van Justitie (bewaker van het recht, dus ook van het eigendomsrecht in de onderneming) kans van slagen zou hebben, gisteravond laat werd duidelijk, dat zijn pogingen niet gelukt waren. PvdA en PPR maken er grote politieke bezwaren tegen en deze worden vooral vertolkt door premier Den Uyl. HET IS BEGRIJPELIJK, dat het kabinet van deze kwestie bijna een halszaak gemaakt heeft. Het is het eerste grote program-punt, dat de ploeg van Den Uyl de laatste jaren gepijnigd door tal van tegenslagen aan de orde wil stellen. Het is echter even begrijpelijk, dat de politieke partijen er zeer hard aan trekken. Want aan de orde is in feite niets minder dan de visie op de maatschappij. Daarbij is nadrukkelijk ook het eigendomsrecht in en van de onderneming aan de orde. De CDA-fracties willen het overleg in de ondernemingen tussen werknemers en leiding letter lijk als een overleg blijven beschouwen: PvdA en PPR zien via de wijziging van de wet op de ondernemingsraden aan de horizon al het zogenaamde arbeids-zelfbestuur wenken. Verschuiving van de macht dus. DE BOTSING DER PRINCIPES, die ontstaan is, kunnen de politici niet meer uit de weg gaan. En dat maakt een oplossing thans des te moeilijker, zeker wanneer ieder compromis van tafel geveegd wordt. Bij de ministers is echter, zoals dat zo fraai wordt uitge drukt, de politieke wil aanwezig, om uit de moeilijkheden te komen. De vraag is echter, of de harde politieke praktijk van alledag deze politieke wil niet zal breken. Dat zou een kabinetscrisis betekenen, met alle gevolgen van dien in deze zeer moeilijke tijd voor Nederland. Weeroverzicht De Bilt: In de luchtdrukverde ling boven onze omgeving komt ook het komende etmaal weinig verandering. De luchtdruk in Skandinavië blijft hoog en in zuidelijk Europa blijven de ba rometers vrij lage waarden aan wijzen. De wind blijft dan ook uit oostelijke richtingen komen en voert lucht aan waarin eerst nog vrij veel bewolking voor komt. maar verder naar het oos ten komen geleidelijk meer op klaringen voor. die naar onze omgeving gevoerd worden. Deze opklaringen kunnen tot gevolg hebben dat, vooral 's nachts en in de vroege ochtend matige vorst kan optreden. In Finland, waar onder invloed van een krachtig hogedrukgebied vrij wel geen bewolking voorkomt, daalde gisterennacht het kwik plaatselijk tot meer dan 35 gra den onder het vriespunt Vooruitzichten voor vrijdag: Geen neerslag van betekenis. Temperaturen om het vriespunt, maar 's nachts bij opklaringen enkele graden lager. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp. omstreeks min 3 gra den Max. temp. omstreeks 1 graad Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Hoger personeel ook bij sociaal overleg DEN HAAG (ANP) - Dt Twte- de Kamer heeft de regering gis teren verzocht te bevorderen dat de Raad van Overleg voor het middelbaar en hoger perso neel deel kan nemen aan het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over het alge meen sociaal-economisch be leid. De motie hierover werd gisteren ingediend tijdens het Tweede- Kamerdebat Kamer-debat over het initiatiefvoorstel van D'66- Kamerlid Nypels. De beraadsla gingen over het initiatiefvoorstel zijn op voorstel van Nypels ge schorst, nadat minister Boersma (Sociale Zaken) aankondigde op zeer korte termijn te overleggen met de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties om het middelbaar en hoger personeel en enkele andere organisaties te betrekken in het sociaal-econo misch overleg. De Kamer zag de motie als een ondersteuning van het voornemen van de bewinds- Engeland en IJsland gaan door met overleg LONDEN Het mislukken van de meest recente onderhande lingen over het kabeljauw-con flict ten spijt, zijn zowel Enge land als IJsland bereid op korte termijn opnieuw met elkaar in overleg te treden. Vooruitlopend op de" resultaten van die nieuwe besprekingen zullen de Britten, met in achtne-. ming van de 12-mijlszöne, het zeegebied rond IJsland als inter nationaal water blijven be schouwen. UTRECHT Een bedrijfsdemocra- tisering waarbij iedereen altijd over alles direct meespreekt en meebe slist is voor een bedrijf als de NS een onmogelijkheid. Dat zei van morgen prof. dr. H. J. van Zuthem bij de viering van het 50-jarig jubi leum van de NS-personeelsraad. Wel zijn er bij NS mogelijkheden tot verdere democratisering. De over heid, zo stelde hij voor, zou 60 pet. van het aantal commissarissen kun nen benoemen, en de overige 40 pet. laten benoemen door het personeel van NS. Het vervangen van de onderne mingsraad door een personeelsraad noemde hij een stap terug in het proces van democratisering. „Lei ding en personeel dienen gezamen lijk naar oplossingen te zoeken, niet in de laatste plaats omdat zij geza menlijk het beleid moeten uitvoe- Een andere spreker, de econoom prof. dr. W. Hessel meende dat het voorzitterschap van een onderne mingsraad zou moeten zijn voorbe houden aan een neutrale derde, die de toevoer van informatie beheerst aan de hand van objectieve normen en volgens een vaste procedure. Naar de mening van prof. Hessel is zowel het onthouden van, als het bedelven met informatie een ver keerde vorm van machtsuitoefening. In Stichting v.d. Arbeid DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben gisteren toch nog een akkoord bereikt over een advies aan minister Boers ma (Sociale Zaken) betreffende het wegnemen van duidelijke onbillijkheden, die het gevolg zijn van het loonbesluit van 3 december, waarbij het verbo den werd de lonen in het eerste half jaar van 1976 te verhogen. Woordvoerders van beide groe peringen verklaarden gister avond na afloop van het beraad, dat zij vanuit verschillende in valshoeken de adviesaanvrage van minister Boersma hadden benaderd, maar dat er toch een gezamenlijk advies uit de bus is gekomen. De tekst moet nog nader worden uitgewerkt en vervolgens moet de minister nog beslissen in hoeverre hij met partijen in de Stichting zal mee gaan in zijn dispensatiebeleid. Een belangrijke zaak is een eventuele ontheffing voor tegen de overheid aanleunende instel lingen en diensten, zoals gesub sidieerde instellingen, ziekenhui zen. welzijnszorg, bejaardente huizen. spoorwegen e.d. Nu het overheidspersoneel namelijk bij kabinetsbesluit een prijscom pensatie van 4,5 pet heeft gekre gen per 1 januari j.l. naar analo gie van het bedrijfsleven, waar een dergelijke compensatie con tractueel vast lag. meent de Stichting van de Arbeid, dat die instellingen en diensten thans ook voor zo'n compensatie in aanmerking moeten komen. Tot nu toe verzet het loonbesluit zich daartegen. Motie in Kamer aangenomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM moet van de Tweede Kamer de versnippering van radio- en televisiezendtijd bestrijden door de toelating van nieuwe omroeporganisaties aan strengere eisen te binden. Met ruime meerderheid aanvaardde de Kamer gisteren een motie van het AR-kamerlid De Boer, waarin de minister wordt gevraagd de hiervoor noodzakelijke wijzigingen in de omroepwet aan te brengen. Kern van de ARP-motie, die de steun kreeg van PvdA en KVP, is dat van een kandidaat-zendgemachtigde wordt verlangd dat zij iets „nieuws" brengt. De nieuwe organisatie moet een wezenlijke bijdrage leveren aan de beoogde veelkleurigheid van het omroepbestel. Op deze wijze kan worden voorkomen dat een organisatie de .omroep binnenstapt alleen op grond van het feit dat zij over het vereiste aantal leden (100.000) beschikt. Prins Claus heeft gisteren aan de Zaanse Schans in Koog aan de Zaan een klein klokken museum geopend. Veertig schitterende uurwerken zijn daar te bewonderen. Als openingshandeling stelde prins Claus, in aanwezigheid van de burgemees ter van Zaanstad, R. Laan, een van de klokken in werking. SUPPOOST VERKOCHT MUSEUMSCHATTEN KAMPEN (ANP) Een 24-jarige museumsuppoost uit Kampen is gisteren door de politie gearresteerd op verdenking van ont vreemding van kostbaar antiek ter waarde van 100.000,— en een kostbare muntenverzameling uit de middeleeuwen. De verdachte pleegde de diefstallen uit wanhoop: hij moest een kostbare foto- en afspeelapparatuur afbetalen, waarvoor hij zich diep in de schulden had gestoken. Ook zijn radiohobby kostte de verdachte handen vol met geld. De suppoost verkocht de museumvoorwerpen als tweedehands goed aan handelaren en particulieren. Een Kampenaar, die zijn huwelijkscadeau niet vertrouwde, waarschuwde de politie, waarna de suppoost gearresteerd kon worden. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zeer tegen de zin van staatssecretaris Van Huiten (PTT-zaken) een opening gemaakt voor het kabelnetsysteem van de firma Deltakabel. Met uiterst minieme meerder heden aanvaardde het parlement twee moties van de KVP die de weg voor het sternet van Deltakabel vrij maken. Van Huiter. die niets van dit systeem moet hebben, kan de moties naast zich neerleg gen. De motie spreekt in feite uit dat de staatssecretaris in strijd met de wet han delt door Deltakabel een machtiging voor het aanleggen van haar kabelnet te ont houden. Gevraagd wordt om een wijziging van de wet (telegraaf- en telefoonwet). In de andere motie wordt gevraagd om in de aan te brengen wetswijziging geen tech nische eisen op te nemen die nieuwe ont wikkelingen op het terrein van de kabel-tv afsnijden of beperken. De KVP-moties kregen de steun van alle rechtse partijen plus D'66. De ARP (op Roolvink en Schakel na) stemde evenals PvdA, PPR, PSP en CPN tegen. ACTEUR NORTON Zwaargewichtbokser Ken Norton deelt hier een filmoptater uit aan een tegenspeler tijdens de opnamen van de film „Drum". Op de foto rechts moet zijn make-up door middel van een spray bijgewerkt worden. Als de film af is gaat Ken Norton de ring weer in als concurrent van Muhammed Ali, met wie hij in juli een gevecht aangaat. Jubileumloten vliegen weg (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Staatsloterij zet op het ogenblik geweldige hoeveelheden loten af voor haar jubileumloterij. Na twee dagen lotenverkoop is aan de Staatsdrukkerij reeds opdracht gegeven extra series te drukken. „Het ziet er naar uit dat we de kosten er dik uithalen", zo zei staatssecretaris De Goede (Financiën) gisteren tijdens de receptie, waarmee het 250-jarig bestaan van de Staatsloterij officieel werd gevierd. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) bood zijn collega een vel postzegels aan, die speciaal ter gelegenheid van het jubileum zijn uitgegeven. Het plan om de postzegels als lot te verkopen vond geen doorgang. „Elke zegel zou dan zo uniek en waardevol zijn voor verzamelaars dat wellicht niemand de prijzen zou hebben afgehaald, aldus Van Huiten. Deze maand zullen er vier trekkingen zijn met deze keer een half miljoen gulden schoon als hoofdprijs. AMSTERDAM (ANP) - Koreaveteraan A. J. H. Rommens, die voor de Britse Security Advisory Services (SAS) bemiddelt bij de werving van Nederlanders voor de burgeroorlog in Angola, heeft de Amsterdamse recherche beloofd zijn activiteiten te staken. De lijsten met enige tien tallen gegadigden heeft hij vernietigd. De recherche had contact met hem gezocht op vermoeden van overtreden van de arbeidsbemid- delingswet en artikel 205 van het wetboek van strafrecht, waarin aanwerven voor vreemde krijgs dienst zonder officiële toestemming verboden wordt. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft via een woordvoerder te kennen gegeven, dat inmen ging, ook van Nederlanders, in de strijd in Angola ongewenst is. Wie zonder verlof van de Kroon in vreemde krijgsdienst treedt, verliest zijn Nederlan derschap, maar het staat niet vast of de wettelijke bepalingen ook van toepassing zijn op de situatie in Angola. Het gaat namelijk niet om het dienst nemen in een leger van een staat, die een eigen grondgebied beheerst. Overigens zullen morgen, tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer vragen over deze materie gesteld worden. Erkenning door Nederland van de Angolese MPLA als wettige regering zou de voormalige Portugese kolonies zeer welkom zijn, zo hebben MPLA-afgevaardigden N. van Dunem en Da Silva Saude in Amsterdam verklaard. Zij zijn in het land om kracht bij te zetten aan manifestatie „Erken de volksrepubliek Angola; steunt de MPLA". Deze manifestatie is georganiseerd door onder andere het Angolacomité, de PPR, de PSP, de PvdA en de werkgroepen zuidelijk Afrika. Diplomaat gepakt voor heroïnesmokkel AMSTERDAM (ANP) - Een di plomaat uit het Afrikaanse Sierra Leone is door de douane op Schiphol gearresteerd na zijn poging 16,5 kg heroine ons land binnen te smokkelen. Drie Chinezen, van wie hij de tele foonnummers in een notitie boekje had staan, werden enke le uren later aangehouden. „De Afrikaanse diplomaat be vond zich niet op dienstreis, dus kon hij zich niet beroepen op diplomatieke onschendbaar heid". aldus de hoofdoff.ese van het arrondissement ruai lem. mr. J. L. Andrea. Volgens de officier werti de man na zijn aanhouding door een arts onderzocht, omdat hij zich niet goed voelde. De man was inderdaad koortsig en is daarom in het ziekenhuis van de strafgevangenis in Schevenin- gen opgenomen", aldus de offi cier. Leonid Pljoesjtsj tijdens zijn uiteenzetting

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9