AUTISTISCH KIND KRIJGT TE WEINIG AANDACHT Zwendelaar laat voor 16 miljoen schulden achter Ik voel me voor alles bisschop van Utrecht KARDINAAL WILLEBRANDS: Bestuur TH breekt met actieleiding promotie AANSLAG OP AFRIKAANS PRESIDENT Artsen kennen ziekte niet Klant is koning bij Vroom en Dreesmann ANWB waarschuwt hotenbezitters Nederlandse bijdrage aan feestviering 200 jaar VS In Suriname geen werklozen maar werkschuwen Het zijn de kleine dingen diet doen Vooral alst hard vriest WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PACINA SCHIPHOL „Ik voel me beslist in de eerste plaats bisschop van Utrecht. Nu ik op Neder landse grond sta heb ik zeer sterk dat gevoel." Kardinaal Willebrands zei dit gistermiddag bij zijn aankomst uit Rome op Schiphol om defini tief de zetel van Willibrord van kardinaal Alfrink over te nemen. Vandaag gebeurt dat officieel, wanneer hij, zoals voorgeschreven, zijn benoemingsbrief aan het Utrechtse kapittel zal tonen. Een bepaald programma had hij niet, tenzij dan het luiste ren naar en het spreken met velen om zich een oordeel te vormen. Hij zei maar drie dagen zijn benoeming in beraad te hebben gehouden. „Je denkt toch altijd dezelfde dingen." Of hij als voorzitter van het secretariaat voor de eenheid veel in Rome zou zijn. zou de toekomst moeten leren. „Ik kan ook iemand uit Rome laten komen." Hij meende, dat het ook een voordeel zou kunnen zijn, dat hij de twee functies vervulde. Veel kerkelijke leiders juichten het toe. omdat directe pastorale verantwoordelijkheid zijn Ro meinse werk ten goede zou komen. Met mgr. Gijsen had hij in Rome slechts infor meel contact gehad. Op de vraag of hij een gesprek nodig achtte, zei hij te hopen, dat dit eventueel binnen het kader van de collegialiteit van de bisschoppen zou kunnen plaatsvinden. Hij wilde trouwens toch het volle pond geven aan die collegialiteit „Dat ligt in de lijn van het Vaticaans concillie." Na zijn aankomst op Schiphol reisde kardinaal Willebrands door naar Utrecht, waar hij in het bisschoppelijk paleis werd begroet door kardinaal Alfrink (rechts). De Gruyter mag niet praten met de Spar UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. A. van Dijk, heeft het SHV-concern en zijn dochter de Gruyter verboden verdere af spraken tot uitvoering te bren gen, dit op straffe van een dwangsom van één miljoen gul den per overtreding. Deze uitspraak deed de presi dent gisteren in een kort geding, dat de gebroeders Schuitema (DGS)-centra, evenals de Gruy ter en de Spar een kruideniers- bedrijf, een week te voren aan spande tegen de SHV (Steenko lenhandelsvereniging) en de Gruyter. DGS-Centra had geëist, dat de recentelijk op gang gekomen besprekingen tussen SHV en de Spar over overneming van de Gruyter stopgezet zouden worden, om dat de SHV al een jaar eerder met DGS-centra onderhandelin gen was begonnen over overne ming van de Gruyter. Prof. van Dijk stelde bij zijn uitspraak wel de voorwaarde dat de gebroeders Schuitema binnen drie weken het geschil aan de gewone rechter voorlegt. Hij noemde de kans groot, dat de gewone rechter ook een rechtsband tussen DGS en SHV-de Gruyter aanwezig zal achten. Dat betekent dan, dat geen van beide partijen zonder het-fiat van de ander betrekkin gen met derden kan aanknopen. DELFT Het college van be stuur van de Technische Hoge school in Delft heeft alle con tacten verbroken met de lei ding van het actiecomité om de nota over het promotiebeleid direct uitgevoerd te krijgen. Volgens het college heeft de actieleiding nieuwe eisen ge steld, die onaanvaardbaar zijn. Het college van bestuur heeft eerder verklaard de nota over het promotiebeleid te willen uit voeren. Het blijft ook thans on verminderd voor integrale uit voering van de nota, waar staatssecretaris Klein van on derwijs en wetenschappen be zwaren tegen opperde. Deze wil de er wel aan meewerken een achterstand in de functiewaar dering en daarmee in bevorde ringen aan de TH-Delft, onge daan te maken. Hiervoor is een noodprocedure ontworpen. Voor de uitwerking van de noodprocedure wordt een com missie ingesteld. De TH-Delft wijst hiervoor dne personen aan, evenals de landelijke cen trales van overheidspersoneel. Onaanvaardbaar acht het colle ge van bestuur het, dat de actie leiding leden van haar groep in de paritaire commissie wil opne men. Dit is volgens het college strij dig met de nagestreefde eenheid van opvatting binnen de hoge schoolgemeenschap. Bangui (AFP) —De president van de Centraal Afrikaanse Re publiek, Jean Bedel Bokassa is gistermiddag ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. De 54-jarige maarschalk, die in 1966 bij een staatsgreep aan de macht kwam, bevond zich op het vliegveld van de hoofdstad Bangui, toen er een handgra naat naar hem werd geworpen. Hij bleef ongedeerd doordat een lid van zijn lijfwacht er in slaag de hem tijdig tegen de grond te drukken. De aanslag zou het werk zijn van drie personen. De daders zijn. voor zover bekend, nog niet gegrepen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „De klant is koning". Vroom en Dreesmann beeft zich deze spreekwijze ter harte genomen en is van zins om in de toekomst zogeheten „klantenraden" op te richten, die enerzijds een adviserende en anderzijds een kritiserende taak zullen hebben. Vroom en Dreesmann heeft reeds geëxperimenteerd met dergelijke klantenvertegenwoordigingen en met name bij het inrichten van een Vroom en Dreesmannvestiging in het Utrechtse Hoog Catharij- ne zijn er ook nuttige adviezen ter sprake gebracht. Van de andere kant acht het concern het ook belangrijk, dat klantenvertegenwoordigingen ook kritiek spuien over bijvoorbeeld bediening, aanwezige vooraad en wat dies meer zij. Het is uiteraard wel van belang, dat de „klanten met inspraak" ook representatief zijn en inderdaad geacht kunnen worden te behoren tot de trouwe klantenkring van het concern. (Van onze correspondent) Utrecht Van elke drieduizend kinde ren in Nederland is er waarschijnlijk een autistisch, dat wil zeggen dat ze in die mate afwijkend zijn dat ze sterk op zichzelf betrokken zijn, ze spreken niet of weinig, hebben vaak een voorkeur voor objecten boven mensen, ze zijn angstig en hebben vaak een fragmentari sche intellectuele ontwikkeling. Helaas weet men nog lang niet alles van dit ziektebeeld. Feit is wel dat wanneer het autistisch kind een eigen behandeling krijgt, dat dat gunstige resultaten af werpt voor de ontwikkeling van het kind. In Nederland ontbreekt het echter nog aan mogelijkheden voor zo'n „eigen" behandeling. Daarom is twee jaar gele den de Landelijke stichting ter beharti ging van de belangen van autistische kinderen en hun ouders (BBAKO) opge richt, die zich beijvert om de onderken ning en behandeling van het autisme te bevorderen, zo mogelijk zonder dat het kind aan het gezin wordt onttrokken. De stichting tracht ook de hulp aan het autistische kind in Nederland op gang te brengen door inventarisatie van de pro blemen, door informatie te verstrekken en door het coördineren van pogingen tot oprichting van dagverblijven en andere opvangmogelijkheden. Een speciale zorg is hierbij de deskundige begeleiding van gezinnen met een autistisch kind. Om voor dit werk meer gegevens te verkrijgen heeft de BBAKO een enquête gehouden onder de bij de stichting aan gesloten ouders. De resultaten zijn van daag bekend geworden. De belangrijkste resultaten: 84 procent van de ouders zegt dat hun kind volledig in zichzelf gekeerd is, van de buitenwe reld afgesloten, dat het weinig verschil ziet tussen mens en dingen. Of, zoals een van de ouders het formuleerde: ons kind lacht tegen een lantaarnpaal, maar kijkt verbaasd naar zijn moeder. 65 procent van de kinderen lijdt onder vrij specifieke angsten die een duidelijk beeld geven van de chaotische wereld waarin dit kind vermoedelijk leeft: het verdeelt zijn angst namelijk over mensen, dieren, voorwerpen en geluiden. Er zijn bij de ondervraagden ruim twee keer zoveel jongens als meisjes aange troffen met een autistisch gedragspa troon. Hoewel 69 procent van de ouders gedu rende de eerste twee levensjaren van hun kind tot de overtuiging gekomen was dat er fundamenteel iets niet in orde moest zijn en 55 procent na twee jaar al aan een deskundige arts of specialist om ad vies had gevraagd, werd in die periode slechts bij 18 procent een diagnose ge steld. Bij 40 procent van de kinderen werd de definitieve diagnose pas gesteld op vierjarige leeftijd of later. Die vertraging wordt mede veroorzaakt door de grote aarzelingen waarmee zij voor hun kind dat veelal op het eerste gezicht een normale indruk maakt om advies gaan vragen. Maar een grotere rol speelt het feit dat de medici die door gaans als eersten worden geconsulteerd het verschijnsel autisme niet goed ken nen. In bijna de helft van de gevallen werd dan ook geconstateerd dat er niets aan de hand was of dat de arts het verschijnsel niet kende. Daarna begint een lijdensweg waarbij 14 procent van de ondervraagden zelfs 10 of meer artsen- specialisten heeft geconsulteerd, 44 pro cent raadpleegde vijf of meer medici. Uiteindelijk is het vooral de psychiater, 31 procent, of de psycholoog (23 procent) die de diagnose stelt. Tegen de achtergrond van de ervaringen van de ouders is het nauwelijks verwon derlijk dat zij vooral aandringen op het meer bekendheid geven aan het ver schijnsel autisme. Met dezelfde klem wordt door 92 procent gevraagd om een landelijk adviescentrum. Daarnaast zijn het vooral de behoefte aan meer observa tiecentra en dagverblijven waardoor ook de moeder enkele uren per dag vrij kan zijn. alsmede aangepaste onderwijsfacili teiten die sterk de aandacht vragen. DEN HAAG De ANWB verschuwt botenberitters, die in de winter hun boot niet op het droge kunnen stallen, eens te gaan kijken fioe. nu het vriest, hun boot er bij ligt Botenberitters, die in het najaar geen voorzorgsmaatregelen hebben genomen en sindsdien niet meer naar hun bezit hebben omgekeken, kunnen na de vorstperiode wel eens tot de ontdekking komen, dat hun boot onder de waterspiegel is verdwenen. Wanneer, nadat het ijs is gesmolten de boot eindelijk weer te voorschijn kan worden getoverd, kan al heel wat schade zijn aangericht. Onder de vele duizenden botenbezitters zijn er ongetwij feld. zo vreest de ANWB, die op het ogenblik als gevolg van de vorst scheuren hebben gekregen in de afvoerleidingen van hun boot of waarvan zich de afsluiters (kranen) zijn weggevroren om nog maar te zwijgen van stukgevroren motoren. Als dat het geval is zijn er nu nog voorzieningen te treffen om onaangenaamheden als gezonken boten te voorkomen. Vooral mensen, die hun boot ergens in een slootje hebben liggen en geen maatregelen hebben getroffen, moeten op hun tellen passen. Wan neer de dooi is ingetreden en hun bezit gezonken mocht zijn, bedenk dan. aldus de ANWB, dat kleine slootjes niet voor lichters en drassige weilanden niet voor kraanwagens toegankelijk zijn. In 1975 meer rij-examens dan voorgaande jaren RIJSWIJK Het aantal Nederlanders, dat voor de eerste keer rij-examen heeft gedaan, bedroeg in 1975 zeventien procent meer dan in 1974, aldus een publikatie van het CBR in Rijswijk. Het bureau zegt dat 1975 in het teken heeft gestaan van een onverwacht groot aantal kandidaten, dat voor de eerste keer een j examen aan heeft ingediend: ruim 17 procent meer dan in 1974, maar wellicht is 1974 geen goede maatstaf ter vergelijking, omdat toen de energiecrisis nog een rol speelde, aldus het CBR verder. Daarom spreekt het in dit verband een duidelijker taal, indien naar de jaren 1972 en 1973 wordt gekeken. Het aantal eerste examens in 1975 lag ruim 32.000 hoger dan in de jaren 1972 en 1973. De enige verklaring is en blijft - aldus lijkt het volgens het CBR tenminste dat de jeugd zich hoe langer hoe meer inspant om in het bezit van het rijbewijs te komen, alle sombere berichten ten opzichte van de auto ten spijt. De langere looptijden - de periode tussen het ontvangen van de aanvraag en de dag van examen - die het grote aantal examens veroorzaakte, zijn thans door het CBR met veel inspanning tot een redelijker termijn teruggebracht. Het CBR blijft er naar streven deze looptijden nog meer in te dammen, maar met zeker heid kan daarover niets worden gezegd. Door de vakanties zal de looptijd eerst weer toenemen en daarna weer geleidelijk dalen. DEN HAAG Een tentoon stelling, een toernee van het Nationaal ballet, het Neder lands blazersensemble en het Nederlands kamerorkest, Ne derlandse deelneming aan een transatlantische zeilrace, uit wisseling van academici en een opstelwedstrijd voor mid delbare scholieren vormen de Nederlandse bijdrage aan de feestelijke herdenking van de Amerikaanse revolutie dit jaar tweehonderd jaar gele den. Met een budget van minstens vier ton (voor de tentoonstel ling) heeft een adviescommis sie van de Nederlandse rege ring de toestemming gekregen dit programma op te zetten. De adviescommissie staat on der voorzitterschap van oud ambassadeur dr. J. H. van Roijen. De historische tentoonstelling die te zien zal zijn in Phila delphia. New York, Raleigh (North Carolina) en Chicago heeft als motto de Nederland se republiek in de dagen van John Adams (1775-1795). De tentoonstelling zal een histori sch. cultureel en wetenschap pelijk beeld geven van het le ven in Nederland in de dagen waarin John Adams voor het eerst Nederland bezocht als gezant van het Amerikaanse congres. John Adams die in 1797 de tweede president van de Ver enigde Staten zou worden, kwam in 1780 naar Nederland om de officiële erkenning van zijn land te verkrijgen. Daarin slaagde hij in 1782 en zo werd hij de eerste Amerikaanse ge zant in Den Haag. (Van onze correspondent) ALMELO Als in een ver traagde film is gisteren in de Almelose rechtszaal het verbor gen leven van Walter V. (45) uit Denekamp bij brokjes en bee tjes gereconstrueerd. Een leven dat een spoor van schuldeisers achterlaat, aldus rechtbank president mr. H. P. Talsma. De vele kleine en grote beleggers die in verdachte's financiële mogelijkheden geloofden, zijn daarbij in totaal de lieve som van 16 miljoen gulden kwijt. En j krijgen het nooit meer terug, vulde mr. Talsma aan. „We kunnen er nu wel amusant over praten, maar dit onherstelbaar leed heeft u in ieder geval aan gericht". De president poogde daarmee de balans weer in evenwicht te brengen. Walter, die zwijgt zo dra hem wordt gevraagd inzicht te verschaffen over zijn merk waardige wereldwijde transac ties, ontpopt zich verder als een aangenaam causeur, die met zijn gevatte antwoorden de rechtzaalbezoekers telkenmale aan het schateren brengt Die operette-achtige sfeer wenste mr. Talsma te doorbreken. Met een schuldenlast van 5 mil joen vertrok V. in 1968 net op tijd uit Groningen. Tijdens een „vakantie" in Italië hoorde hij dat zijn zaak failliet was ver klaard. Voor hem was dat het sein om liever nooit meer thuis te komen. Zijn curator moest zelfs naar Rome reizen om daar door Walter in audiëntie ontvan gen te worden. De voormalige rijschoolhouder liep toen alweer met grootse plannen rond. Hij raakte betrokken in de duistere transacties van Inter Cambio, via welke onderneming vele gro te Europese en Amerikaanse be leggers voor minstens 13 mil joen gulden de boot in gingen. Hoe stom hij heeft gehandeld wordt vrijdag misschien duide lijker. Omdat er vermoedelijk nog een volle dag aan V.'s acti viteiten besteed moet worden, besloot de rechtbank wegens dreigende overbezetting van het rechtsgebouw pas over drie da gen met de behandeling van de ze zaak verder te gaan. Premier Aron: PARAMARIBO - De Suri naamse premier, Henck Arron, weigert te geloven dat er op dit moment in Suriname werklozen zijn. Er zijn wel werkschuwen, die door gebrek aan motivatie niet willen werken en daar zal iets aan gedaan moeten wor den, aldus de Surinaamse eer- ste-minister. De premier liet weten dat er desnoods wettelijke maatrege len in het leven zullen worden geroepen om de werkschuwen te dwingen aan de slag te gaan. Als dat niet helpt, zal ik niet aarzelen zo nodig militairen in te schakelen om die kerels van de hoeken van de straten te halen, zo zei hij. Volgens de heer Arron denken de werkschuwe jongelui vaak dat een kantoorbaantje het enig zaligmkende werk is „terwijl men toch twintig tot dertig gul den per dag kan verdienen op bijvoorbeeld de suikeronderne ming Mariënburg waar nu bui tenlandse arbeiders het werk moeten doen". Hij voegde er aan toe dat de Surinaamse rege ring met alle democratische middelen, die haar ter beschik king staan, de jongelui zal ver plichten te gaan werken. Wij zijn niet langer bereid toe te laten dat buitenlandse arbeiders werk verrichten dat door Suri- namers kan worden gedaan. Enige dagen eerder bij de ope ning van het gebouw van het centrum voor havenarbeiders en een zeemanshuis had de Su rinaamse premier al gezegd niet enthousiast te zijn over de inzet van een deel van de Surinaamse bevolking. Hij wees toen op het feit dat bij de suikeronderne ming Mariënburg 150 arbeiders geplaatst kunnen worden. Op herhaalde oproepen hadden zich echter geen kandidaten aangemeld. Ook de aardgasleveranciers hebben gemerkt dat 't vorige week plotseling behoorlijk koud werd. De afzet bereikte de recordhoogte van 400 miljoen m3 aardgas per dag. Voor de verwarming van onze woonhuizen was 75% meer gas nodig dan de week daarvoor. Als u vooral nü op 'n paar kleine dingen let, kan dat heel wat schelen op uw gasrekening. Bijvoorbeeld sluit de gordijnen, zodra de zon onder is (door een ruit ontsnapt gemiddeld ruim 3 x zoveel warmte als door een muur). houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. stook niet onnodig in lege kamers (maar denk wel orti bevriezing). Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondem.cadres postbus «.Groningen verstandig met aardgas houdt de warmte binnen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7