Molentocht makkie voor 1200 deelnemers! Heineken -Zoeterwoude wordt met de helft uigebreid „KATWIJK IS AAN RAMP ONTSNAPT" Boeren bang WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE Het complex van Heineken in Zoeterwoude zal binnen twee jaar met de helft moe ten worden uitgebreid. De uitbreiding kan worden gerealiseerd op het terrein van Heineken, waar hier voor nog zo'n 70 tot 80 ha. beschikbaar is. Het zal voornamelijk gaan om kantoorruimte waarin enkele landelijke centrale diensten (135 personen) zullen wor den gehuisvest. In de Leidse Courant van gisteren werd daar al melding van gemaakt. Uit Amsterdam, waar het hoofdkantoor van Heineken en de produktie-afdelingen van de ze bierbrouwerij gevestigd zijn, komen onder meer de afdelin gen statistiek, het verkoopkan toor en andere administratieve disciplines naar Zoeterwoude. Van de kant van Heineken werd een en ander gisteren desge vraagd meegedeeld. De woord voerder van de bierbrouwerij ontkende dat er grotere aantal len Heineken personeel naar Zoeterwoude zouden komen. ..Dat zou een enorme kapitaal verspilling betekenen, gezien de kostbare investeringen die wij de afgelopen tijd nog in de Am sterdamse produktie-afdelingen hebben gedaan". Volgens hem wordt aan verdere overplaatsin gen momenteel volstrekt niet ge dacht. Wethouder Maan van Zoeter woude zei desgevraagd dat hij door Heineken nog helemaal niet van de uitbreidingsplannen op de hoogte was gebracht. „Ik heb het ook uit de krant moeten lezen", zo verklaarde hij. Overi gens zag hij wat Zoeterwoude betreft weinig problemen. Ook niet wat de huisvesting van de 135 man aangaat. Volgens de heer Maan zullen zij niet allen in Zoeterwoude gehuisvest kun nen worden, omdat deze ge meente maar in beperkte mate zal mogen groeien. Hij ver wachtte echter dat de omliggen de gemeenten ook wel voor de nodige woonruimte zouden kun nen zorgen. „Heineken heeft ten slotte een meer dan regionale functie", aldus de wethouder van Zoeterwoude. Hijvond overigens wel dat de nieuwe werknemers zo dicht mogelijk bij hun werk gehuisvest zouden moeten worden om een toename van het forensenverkeer zoveel mogelijk tegen te gaan. Van de kant van Heineken werd ook gesteld dat de uitbreidings plannen voor Zoeterwoude geen vestigingsproblemen met zich mee zouden hoeven te brengen. Een woordvoerder wees erop dat van de 135 personeelsleden die naar Zoeterwoude worden overgeplaatst al een groot deel buiten Amsterdam woont, onder meer in Woerden en Alphen, zodat een andere woning voor hen niet strikt noodzakelijk zal zijn. Het Heineken-complex in Zoeterwoude iiiiiiiiiiiiiiiiii Niet iedereen is blij met die dichtgevroren sloten en vaarten. Gisteren werd ik namelijk ook nog opgebeld door een paar verontruste boeren die mij vertelden dat ze nog liever vandaag dan morgen een flinke dooi zien intreden. De reden? Ze hebben momenteel veel last van loslopende honden die nu makkelijk via het ijs op de weilanden kunnen komen en dan jagen op de drachtige schapen die nu het enige vee op de weilanden zijn. De Warmondse boer J. Heemskerk, die zijn land heeft in de Klinkenbergerpolder vertelde mij: „Mijn schapen zijn al een paar keer achterna gezeten en één hebben ze zelfs flink te pakken gehad. Het dier liep zware verwondingen op en kon nog maar net worden gered. De volgende keer is het waarschijnlijk raak. En de kans is ook groot dat de op de vlucht slaande drachtige schapen hun nog ongeboren vrucht verliezen. Dat zou erg triest zijn". De boeren hebben mij dan ook gevraagd er bij hondenbe zitters op aan te dringen dat ze in de buurt van weilanden hun dier aan de riem houden maken met de ..afstempelaar" Piet van Kampen uit Oude Ade, die zich voor dit karwei vrijwillig had opgegeven en echt stond te genieten. Als er weer een paar schaat sers bij hem arriveerden dan stond hij steeds breeduit te lachen en het viel me ook op dat hij geen extra warme kle ding droeg ondanks het feit dat hij van 's morgens negen tot 's avonds vijf uur de wacht moest houden in Oud Ade. Maar toen ik in het kleine houten tentje keek wist ik waarom Piet van Kampen zo stond te genieten. Vlak naast een verwarmingskacheltje stond in het kleine tentje ook nog een fles cognac en hij demonstreerde mij even hoe zo'n lekkernij in het keelgat gedeponeerd kan worden. „Zo hou ik het hier nog wel even vol. Met mij hoeven ze echt geen medelijden te hebben", zei hij mij, terwijl hij de dop weer op de fles draaide en het kleine glaasje in zijn jaszak het glijden Ja, de Molentocht was gisteren een succes, voor de deelne mers maar ook voor de orga nisatoren en dat belooft wat voor de komende dagen. Ik hoorde van de heer Bakker dat in de komende dagen het aantal toerkilometers lang zaam zal worden uitgebreid mits het natuurlijk blijft vrie zen. Vandaag wilde men van start gaan met tochten van 30 en 50 kilometer en men dacht er gisteren zelfs hard over na om morgen een tocht te orga niseren van 70 km. Die loopt dan via de Kagerplas en War mond en zo weer terug naar het Vennemeer van waaruit men weer dezelfde route zal gaan volgen als tijdens de 30 kilometertocht van gisteren. De ijsverenigingen in het dis trict zijn nu bezig de zwakke plekken op de Kagerplas te markeren om een zo veilig mo gelijke route te krijgen. Toch geeft men de route pas vrij als er geen enkel gevaar meer be staat voor de schaatsers. Het was een leuke 30 kilome ter lange schaatstocht door een schilderachtig landschap en het leek mij dat de meeste deelnemers deze Molentocht als een makkie hebben be schouwd. En dat klopt ook wel want ik hoorde van de vice- voorzitter van het organiseren de merendistrict gewest Zuid- Holland, dat heer Bakker, dat er veel schaatsers het par cours twee of drie keer heb ben uitgereden. „Voor het mooie was de afstand eigenlijk te klein", zei hij, „maar we Kruipen over een bruggetje, ook dat hoort bij een Molentocht hadden geen andere keus Op teveel plaatsen is het ijs nog onbetrouwbaar en we kunnen dan geen risico lopen. Maar zo was het toch ook gezellig? De opkomst was in ieder geval buiten alle verwachtingen" Ik nam gisteren even een kijk je in de drie schaatsplaatsen om een beetje de sfeer te proe ven tijdens zo'n toerdag. En het viel mij op dat de drie startplaatsen die dikwijls zo'n gezapige indruk maken en zich nauwelijks iets aan schij nen te trekken van het buiten- gebeuren met schaatsweer al tijd opleven en een haard van gezelligheid zijn. Neem bijvoorbeeld Rijpwete- ring. Daar was het de hele dag een drukte van jewelste rond het café De Vergulde Vos. Men had een lange rode loper uitgelegd vanaf de caféingang tot de startplaats in de Kop- poel en de schaatsers konden daardoor, zonder hun schaat sen te hoeven uittrekken, zo het café inlopen om even de benen te strekken of wat te eten. Zo zag ik heel wat men sen achter de bar zitten met hun schaatsen nog aan en er waren er zelfs een paar zo aan het biljarten. Maar gisteren kon dat allemaal, niemand keek er van op. Zo'n zelfde situatie was er in Hoogmade waar de vermoeide schaatsliefhebbers bijeen kwa men in hotel restaurant Huize v.d Ploeg waar het ook de hele dag storm liep en waar er goede zaken werden ge daan. Ik had de indruk dat de meesten de Molentocht niet louter als een prestatietocht zagen maar ook duideljjk wa ren gekomen voor de gezellig heid. Ik zag dat er flink werd geschonken, zelfs ijskoud bier, en dat niemand haast had. Het was geen geren naar de tafel waar de deelnemerskaart kon worden afgestempeld. Piet van Kempen fungeerde in Oud Ade als afstempelaar. Hij zorgde er wel voor dat hij het niet koud kreeg. Gezellig vond ik het ook in de deelnemers hun stempeltje Oud Ade, waar er geen éafe- konden afhalen in het kleine stop was ingelast maar waar ijstentje langs de Leidseweg, om dan weer snel hun tocht te vervolgen. De meesten hadden geen zin om een praatje te Katwijk is aan een ramp ontsnapt. Dat is de stelli ge overtuiging van des kundigen die gisteren overdag de schade heb ben bekeken die werd aangericht nadat gister nacht in de garage van koster C. v.d. Plas in de Zuidstraat zich door nog onbekende oorzaak een enorme ontploffing voordeed, waarbij tot ver in de omgeving door de enorme luchtdruk talloze ruiten sneuvel den. „Als zo'n zelfde si tuatie zich overdag had voorgedaan", zo vertelde mij een van hen, „dan waren er veel doden ge vallen". In veel meubi lair staken brokken glas alsof het pijlen waren. Ik moet er niet, aan den ken dat er op die ban ken en stoelen mensen hadden gezeten". Het is overigens nog niet zeker wat de oorzaak is geweest van de ontploffing. Ik hoorde dat het in ieder geval niet een ontploffende gastank is ge weest maar dat het wel moge lijk is dat uit die tank ontsnapt gas, in combinatie met zuur stof en mogelijk een vonk van een electrisch apparaat, voor een ontploffing heeft gezorgd De gastank, die bij de ontplof fing heel bleef, wordt momen teel nog nauwkeurig onder zocht door het Stoomwezen, zo vernam ik gisteren van een politiewoordvoerder. Ja, en dan de gedupeerde be woners van de Zuidstraat. Die hadden gisteren maar één zorg; hoe krijgen we zo snel mogelijk nieuwe ruiten in ons huis gezet met deze koude? De gemeente heeft zich in ieder geval in samenwerking met een paar Katwijkse bedrijven, van haar beste kant laten zien en heeft al veel kunnen her stellen. Ook de verzekeri ngsexperts zijn gisteren poolshoogte gaan nemen en hoewel ze nog geen exacte bedragen konden noe men is het wel zo goed als zeker dat het hier gaat om een schade van tonnen. En daar komt men er waarschijnlijk nog niet eens mee want men verwacht dat er in de loop van de week nog wel meer schade claims zullen binnenkomen van mensen die de schade aan hun huis nog niet hebben ont dekt. De koster, in wiens garage de fatale ontploffing plaatsvond, had het gisteren het drukst van allemaal. Hij moest orde zien te scheppen in de enorme chaos die er in zijn huis was ontstaan Gisteravond was hij daar nog druk bezig, nog erg onder de indruk van het ge beurde. Hij wilde er tegenover mij niet over praten. En dat kon ik mij voorstellen want de ramp waaraan Katwijk ont snapte, zou hem in de schoe nen geschoven zijn. „De hele dag lopen er mensen rond me die vragen stellen", zei hij mij, „dat ben ik nu meer dan zat. Ik wil eerst eens tot rust ko men". Ik hoorde dat koster v.d. Plas van de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een andere woning aangeboden heeft ge kregen. Een temperatuurtje van net boven het vriespunt, geen wind en ijs zonder al te veel obstakels. Wat wil je, als schaatslief hebber die al jaren de kwakkelwinters verfoeit, eigenlijk nog meer? Dan moet je niet langer dra len, maar de ijzers pak ken en weg wezen. Zo'n kans krijg je in je leven toch maar één keer. Die gedachte moet gisteren zo'n 1200 schaatsers naar Hoogmade, Rijp- wetering en Oud Ade hebben gedreven de startplaatsen voor de in middels ook al bijna le gendarisch geworden Molentocht, een schaat- sevenement dat dertien jaar geleden voor het laatst werd georgani seerd en dat gisteren weer een groot succes werd. De Vergulde Vos in Rijpwetering had voor de schaatsers de loper uitgelegd. Deze ravage werd veroorzaakt door de gasontploffing in de garage van de Katwijkse koster C. v.d. Plas. Het aantal inwoners van Boskoop is deze week gestegen tot precies 13.000 met de geboorte van Vincent Dufais, zoon van het echtpaar Dufais, de beheerders van het verenigingsgebouw in de Rozenlaan. Burgemeester baron van Dedem kwam gister middag met zijn vrouw op kraamvisite en bracht een paar cadeautjes mee voor de pasgeborene en ook voor diens ouders. Vincent kreeg een spaarbankboekje met 13.000 centen, moeder kreeg een opgemaakte kop en schotel en vader sigaren. Het was overigens wel dringen in de kleine slaapkamer van het echtpaar Dufais omdat naast het burgemeesterspaar en enkele familieleden ook nog het gouden paar Van den Nieuwen- dijk-Rodenburg op visite was. De twee zijn weliswaar geen familie maar vierden op het moment dat de burgemeester op kraambezoek ging hun gouden bruiloft in het verenigingsge bouw. Dus werden ze ook uitgenodigd voor de kraamvisite Burgemeester Baron van Dedem op kraamvisite bij de familie Dufais De 13.000ste van Boskoop

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5