Eerste molentocht denderend succes Schaats- Wooiibooteigeiiaren gedupeerd door rustende schaatsenrijders Wassenaarse r.k. be j aardenverenigingen willen weer samenwerken kalender Belangstelling voor Oranj evereniging laat te wensen over Werk stedebouwkundig bureau kost Wassenaar vele tonnen PAGINA 4 WOENSDAG' 4 FEBRUARI 1976 Van een onzer verslaggevers NIEUWKOOP - Al na eerste schaatsdagen zit een aantal ei genaren van woonboten al be hoorlijk in de financiële proble men. Het zijn niet zozeer de permanente woonbootbewo ners, maar juist degenen die een drijvend huis als vakantie adres hebben, die door schaat senrijdend Nederland op kosten zijn gejaagd. Door het ijs zijn veel woonboten, die de rest van het jaar vrij moeilijk bereik baar zijn, nu vanaf het ijs op eenvoudige wijze te betreden. En juist de „waterzijde" van de boot is in veel gevallen door eigenaren van een comfortabel terrasje of zitje voorzien. Het is dan ook niet verwonderlijk dat moegereden schaatsenrijders dit soort zitjes als een ideale uitrust mogelijkheid beschouwen. Op zich geen ernstig ver grijp, maar dc vaak met veel zorg in de verf gezette balkonnetjes worden al snel door de schaatsijzers zwaar be schadigd Ook ontdekken veel woonbooteigenaren bij een bezoek aan hun boot, dat één of meer ruiten onder het schaatsgeweld zijn gesneuveld. Het is niet gezegd dat dit soort voorkomende beschadigingen opzettelijk hebben plaatsgehad, maar dat doet niets af aan de schade voor de betrokken eigenaar. ..Ik kan best begrijpen dat een vermoei de schaatsenrijder even op mijn boot op adem wil komen, maar ik hoop dan wel dat die schaatser zich realiseert dat die boot niet zijn. maar mijn eigendom is en dat hij derhalve voorzichtig mpet zijn. En als er dan toch iets beschadigt, lijkt het mij redelijk dat de betreffende schaatser een briefje met zijn naam en adres en eventueel zijn telefoonnummer achterlaat. In ernstige schadegevallen kan dan een beroep op een eventuele WA-verzekering van de schade-aanrich- tèr worden gedaan. Heeft hij of zij geen verzekering voor dit soort voorkomende ongelukjes dan kan nog altijd in overleg met de eigenaar van de boot een oplos sing worden gevonden. Ook bij geringe schade is het achterlaten van naam en adres op z'n minst even sportief als het schaatsenrijden zelf', aldus een gedu peerde woonbooteigenaar. Hoewel hier eigenlijk een taak voor de politie weggelegd zou zijn. kampen de meeste gemeenten met een tekort aan mankracht binnen het politie-apparaat Bovendien moeten de wetsdienaren bij deze winterse omstandigheden naast het paraat zijn bij eventuele verdrin- kingsgevallen, ook de normale werk zaamheden verrichten. Maar niet alleen de woonbooteigenaren kunnen in deze periode schade oplopen. Ook de eigenaren van pleziervaartuigen zijn door de komst van de strenge vorst verrast. Doordat velen van hen het niet waarschijnlijk achtten, dat deze winter de schaatsen nog uit het vet gehaald konden worden, hebben zij hun boten in het water laten liggen. De gevolgen zijn dezelfde als die voor de eigenaren van woonboten. Eigenaren van in het water, of liever gezegd ijs. liggende polyester boten zitten in de grootste zorgen, want slechts één schaatsijzer is voldoende om een polyester vaartuig grondig te vernielen. Bovendien is een in het ijs liggende polyesterboot aan zienlijk kwetsbaarder dan een stalen of, een houten boot. En hoewel heel schaatsminnend Neder land hoopt dat de vorst nog geruime tijd zal aanhouden, zien de eigenaren van woonboten en pleziervaartuigen al reikhalzend uit naar het komend voor- Vandaag plassentocht in Nieuwkoop van start Van onze verslaggevers LEIDEN - Ruim 1200 schaatsliefhebbers, va riërend in de leeftijd van net 10 tot 65+, gre pen gisteren hun kans om de eerste molentocht sinds jaren te maken. Het gros van de deelne mers vertrok vanuit Hoogmade. Gisterenoch tend rond de klok van 9 uur was het bij vertrek punt „Huize van der Ploeg" een drukte van belang. Via de Does en de Noord Aa trokken 624 schaatsers richting Rijp wetering. In de Rip waren om 9 uur al zo'n 400 schaatsers vertrok ken. Vanuit Rijpwete- ring vervolgde het schaatsgezelschap, som migen alleen schaat send. anderen in groep jes, de 30 kilometer lan ge tocht richting Oud Ade, waar eveneens 's morgens al zo'n 200 schaatsenthousiasten van start waren gegaan. De inmiddels uiteen ge vallen groepen begon nen in Oud Ade aan de terugtocht, die enigszins bemoeilijkt werd door het „tegen-de-wind-in- schaatsen." De eerste molentocht sinds ja ren mag zeker een succes ge noemd worden, temeer daar alle deelnemers, de één wat fitter dan de ander, over de finish kwamen. Plassentocht Of vanavond in Nieuwkoop en Noorden alle deelnemers fit de eindstreep behalen staat nog te bezien, want de IJsclub Nieuwkoop/Noorden biedt, na de gisteren en eergisteren uit gevoerde controle op de veilig heid van het ijs, alle schaat sliefhebbers uit de wijde om geving vanaf vandaag weer de mogelijkheid om aan de in middels bekend geworden Nieuwkoopse Plassentocht deel te nemen. De leden van de ijsclub hebben afgelopen maandag en dinsdag niet min der dan 70 kilometer ijs gecon troleerd en hebben, waar dat noodzakelijk bleek, bakens, af rasteringen en waarschu wingsborden geplaatst. Behal ve de 70-kilometer tocht heeft de ijsclub voor de conditioneel minder sterken ook kortere tochten uitgezet. Alle start plaatsen in Nieuwkoop en Noorden zijn volgens het be stuur van de ijsclub duidelijk aangegeven. Katwijk was gisteravond een brokje romantiek. Op de Oude Rijn draaiden honderden goed ingepakte schaatsers „van alle leeftijden" hun rondjes in de 's middags haastig aange brachte schijnwerpers. Tij dens een spoedoverleg in hotel De Roskam werd besloten de in 1970 op non-actief gestelde ijsvereniging „Voorwaarts" nieuw leven in te blazen. Het nog bestaande bestuur droeg zijn taak voorlopig over aan een viermanschap onder lei ding van de heer N. Kleyne. Direct na deze machtsover dracht maakte het voorlopige bestuur bekend dat het in de bedoeling ligt morgen een klei ne behendigheidswedstrijd te organiseren. Maar ondanks alle schaatsge- neugten blijft de politie waar schuwen voor het immer ver raderlijk mooi uitziend ijs. De Nieuwkoopse politie waar schuwt de schaatsers nog niet bereden ijsvlakten niet te be treden. „Bovendien," zo stelt een politie-woordvoerder, „zijn sommige gemalen nog steeds in werking, waardoor op som mige plaatsen het water onder het ijs wordt weggemalen, met alle gevolgen van dien." Ook het Oegstgeestse politie korps stelt dat het betreden van sommige vaarten en slo ten vooralsnog levensgevaar lijk is. Zij vindt het onbegrij pelijk dat er nog steeds men sen zijn, die op het Oegstgees- terkanaal schaatsen, want ook dit kanaal is aangesloten op een in werking zijnd gemaal. De Oegstgeester Terweeschool was gistermorgen te gast bij de plaatselijke ijsclub. Onder leiding van de leerkrachten en trotse moeders verreden de leerlingen kortebaanwedstrij- den. De oudercommissie van de school had gezorgd voor een oer-Hollandse koek-en- zoopie-tent. In de eerste klas bleken Richard Noordermeer en Larissa Roelofs de sterk- sten, in de tweede klas Daan Boon en Eveline Krul, in de derde klas Daniël Broere en Katja Scheffer, in de Vierde klas Ard Broere en Sandra van Gelderen, in de vijfde klas Mare Mellema en Mirjam de Groot en in de zesde klas Olaf Ruygrok en Sigrid Kruis. Andere uitslagen van schöol- wedstrijden: Christelijke Mavo Rijnsburg: Jongens klas 1 2: 1. Eric Bloklander, 2. René van An- del, 3. Filip Ravensbergen. Meisjes klas 1 2: 1. Marty Sandbergen, 2. Liesbeth Zand vliet, 3. Janet Schoneveld. Jon gens klas 3 4: 1. Raymond Hancard, 2. Rudy Heemskerk, 3. Hans v. d. Kade Meisjes klas 3 4. 1. Nel Strikwerda, 2. Elly Kromhout, 3. Helene No- teboom. De uitslagen van de gisteren op de Poel te Warmond verre den schaatswedstrijden voor de jeugd. Jongens 6 jaar: 1. Mare Waas dorp, 2. Gerjan de Winter, 3. Corne Meskers; meisjes 6 jaar 1 Odette Krom, 2. Marleen Haasnoot, 3. Yvonne Beugels- dijk: jongens 7 en 8 jaar: 1. Renee Vergeer, 2. Mark Tjeer- de, 3. Paul van Leeuwen; meis jes 7 jaar: 1. Marja Schippers, 2 Rosanne v. Winsen, 3. Ingrid v. Steijn; meisjes 8 jaar: 1. Els v. Diggelen, 2. Femande v. Kuijen, 3. Annelies Kiel; jon gens 9 en 10 jaar: 1. Jan Dik v. Egmond, 2. Abe v. d. Zwet, 3. Corne v. Winsen; meisjes 9 en 10 jaar: 1. Marga v. Moor- Vanavond: Hoogmade - 20.00 uur - jeugd wedstrijden 13 t/m 16 jaar; Leimuiden - 19.00 uur - club kampioenschappen heren; Nieuwe Wetering - 19.00 uur - jeugdkampioenschappen 14 en 15 jaar; Warmond - 19.00 uur - korte- baanwedstrijden voor cluble den: Rijnsburg - ijsclubkampioen schappen; Aarlanderveen - 19.30 uur clubkampioenschappen Donderdag: Rijnsburg - 's morgens - mari ne schaatswedstrijden; Warmond - 19.00 uur - jeugd wedstrijden 13 t/m 16 jaar Hazerswoude-dorp - 14.00 uur - kampioenschappen van Ha- zerswoude Alphen aan den Rijn - 13.00 uur - wedstrijden Ichtius- school; Bodegraven - 19.30 uur - afval- wedstrijd voor heren; Zaterdag: Noordwijk - 9.00 uur - open kampioenschap van Noord- wijk; Leiderdorp - 's morgens - dis trictsschoolwedstrijden; Nieuwe Wetering - 14.00 uur - wedstrijden ijsclub „Willem Barends"; Rijpwetering - 10.00 uur - prik slee-wedstrijden; Zoeterwoude - 13.30 uur - wed- strijden leden voetbalver. SJZ.; Hazerswoude dorp - 14.00 uur - HIJC nationale afvalwed- strijden; Boskoop - 20.00 uur - gecostu- meerd ijsfeest; Zondag: Warmond -14.00 uur - nationa le koppelwedstrijden; Nieuwe Wetering - prikslee- wedstrijden; Zoeterwoude - 13.00 uur - wed strijden leden voetbalver. SJZ.: Lisserbroek - 9.30 uur - lange- baan wedstrijden. sel, 2. Winnie v. Grieken, 3. Lies Timmer; meisjes 11 en 12 jaar: 1. Marian Heemskerk, 2. Margot v. d. Voorn, 3 Jolanda v. Leeuwen; jongens 11 en 12 jaar: 1. Theo de Vroomen, 2. Tonnie Slingerland. 3. Marko Vonk. VOORSCHOTEN De Voorschotense Oranjevereni ging „Koningin Wilhelmina" telt 1400 leden. Dit werd medegedeeld op de jaarlijkse ledenvergadering, dins dagavond in de Werf. Ere-voorzitter burgemeester J. v.d. Haar wees er op dat 1400 leden op 21000 Voor schotenaren eigenlijk wel een beetje aan de magere kant is. Volgens hem moet het mogelijk zijn om de 4000 te halen. De burgemeester pleitte dan ook voor voortzetting van de ledenwerving zoals zij dit jaar is georganiseerd en daarnaast voor het zoeken naar andere mogelijkheden om het ledental te vergroten. Dit jaar kregen alle nieuwe inwoners informatie over de vereniging thuisge stuurd met het verzoek om lid te worden. Een groter ledental vergroot de mogelijkheden tot het organiseren van evenemen ten. De heer Kraaijeveld stelde voor dit jaar alleen leden tot bepaalde evenementen toe te la ten en anderen bij de ingang terstond lid te laten worden. Hij vertrouwt hierbij op de eerlijk heid van de bezoekers, want lidmaatschapskaarten kent de vereniging niet. De vereniging zal in de toe komst vaker contact op gaan nemen met Oranjeverenigingen in andere plaatsen. Er zal dan gepraat worden over de pro gramma's en het voorhande- n IJNDE materiaal (muziek corpsen, bijvoorbeeld). De aftredende bestuursleden A. Eveleens, A. H. Kempen en S. Miezenbeek, voorzitter, werden allen herkozen. Aan het bestuur werd verder de heer W. R. van Kampen toegevoegd, die de plaats in gaat nemen van de vertrekkende R. H. van Nijen. Het bestuur heeft er nog even over gedacht om voor de organi satie van de festiviteiten op Ko ninginnedag een programma van 25 jaar geleden te nemen. In die dagen lag «het accent op de volksspelen; touwtrekken, kuipsteken, koekslaan e.d. Ook dit jaar zullen de volksspelen terugkeren, maar niet zoals 25 jaar geleden, want het publiek heeft veel van zijn spontaniteit in de loop der jaren verloren. De vereniging zal de tradities blijven handhaven, zodat Voor schoten dit jaar weer de klaver jas-, zwem-, behndigheids- en voetbalwedstrijden kan ver wachten. Evenals de kinderspe len, de fietstoertocht, het Oran jebal en de sportdemonstraties. Het bestuur verheugt zich nu al op de absolute topper: de kinde roptocht. Men heeft zich verze kerd van de medewerking van 7 scholen en 5 muziekcorpsen. Nieuw zal de kindervoorstelling met Conny Vink zijn. Kranenburg aan negen ingezete nen, die twintig maal hun bloed hebben gegeven, de Landstei- ner-medaille uitgereikt. De on derscheidenen waren mevr. Th. L. M. Etty-Verpaalen en de he ren S. Cornelisse, Th. Etty, A. A. L. Gareman. J. J. Remmers waal, A. A. van Rijn, A. A. Spruyt, N. Waayer en C. G, van Wissen. De jaarlijkse blnodafna- me-avonden worden dit jaar in Leidschendam gehouden op 31 maart en 1 en 2 april. Warmond De Warmondse voetbalvereniging, de korfbal vereniging en de handbalvereni ging, alle drie Warmunda gehe ten. organiseren aanstaande za terdag een bingo-avond in de kantine van de voetbalvereni ging op het Overbos. Aanvang 20.30 uur Rode Kniis- onderschei dingen Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Op een bijeenkomst van de Leidschen- damse afdeling van het Rode Kruis heeft wethouder J. M. Van onze correspondent Wassenaar De voorzitter van de (nieuwe) Wassenaarse Katholie ke Bejaardenvereniging, de heer A. J. van Bemmelen heeft een brief geschreven aan de voorzitster van de (oudere) Wassenaarse afdeling van de R.K. Bond van Bejaarden en daarin een uitnodiging vervat voor een gesprek tussen de beide besturen over mogelijkhe den om met behoud van ieders zelfstandigheid bepaalde activiteiten gezamenlijk te verrichten. De heer Van Bemmelen heeft ders en leden van beide groe- daarvan mededeling gedaan in een drukbezochte vergadering van de vereniging in het Jeroen- huis. In de brief komt tot uiting, dat het samenvloeien van de beide organisaties in een geheel naar de mening van beide besturen op het ogenblik niet te verwerkelijken is. Toch zal er aldus de heer Van Bemmelen in het belang van de bejaar den en het herstel van het door de splitsing geschonden aanzien van de katholieke gemeenschap in Wassenaar onverkort ge streefd dienen te worden naar een beter begrip en grotere ver draagzaamheid tussen bestuur- Groei ledental De j Bollenstreek teleurstellend Van onze correspondent Lisse De groei van het aantal leden bij de ren- en tourvereni- I ging De Bollenstreek blijft ach- ter bij de verwachtingen. Dit j stelde voorzitter Van Dijk tij dens de jongste ledenvergade- 1 ring in 't Hof van Lisse. In sportief opzicht heeft De Bollen streek ook niet zo'n denderend jaar achter de rug. Op de (jaar vergadering waren althans geen kampioenen om te huldigen. Dit jaar viert de vereniging haar 25-jarig bestaan. Een van de hoogtepunten van de festivitei ten moet worden de opening van het nieuwe clubhuis op 29 februari. Tijdens de vergade ring werd afscheid genomen van het bestuurslid Hageman. Hij wordt opgevolgd door de heer A, v.d. Burg. De heer J. van Kesteren is het onlangs overleden bestuurslid C. Rui- grok opgevolgd. pen, als wegbereiding naar de toch door allen verlangde een heid. Een stap in die richting zou kunnen zijn een gesprek tussen beide besturen over acti viteiten die gezamenlijk ont plooid kunnen worden zoals het organiseren van vakantiereizen, het bevorderen en eventueel or ganiseren van bezoeken aan cul turele manifestaties, het oprich ten van een zangkoor etc. Uitgangspunt bij het gesprek zou moeten zijn dat een streep onder bestaande affaire wordt gezet en dat alle geruchten, las ter en kwaadsprekerij zijn beëindigd en niet meer mogen opleven. Wellicht is het nuttig als het gesprek wordt geleid door een neutrale, voor beide partners aanvaardbare voorzit ter, aldus de brief aan de Wasse naarse afdeling van de R.K. Bond van Bejaarden. Rabo- prijsvraag Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Ben Ver- steegen, Zuidbuurtseweg 50a, en Marijke Krösschell. Zuidbuurt seweg 42, behoren tot de prijs winnaars van een Internationale Jeugdprijsvraag van de Coop. Bankorganisaties waarbij in Ne derland de Rabobank is aange sloten. De prijzen worden van daag in Voorschoten uitgereikt. Dc prijsvraag had dit jaar het thema „Wintersport". Hierover moesten een achttal vragen wor den beantwoord en bovendien een werkstuk of tekening wor den ingezonden. De jury be stond uit Ria Bremer. Herman Kuiphof en Dick Bruynestevn. LEIDERDORP LEGT 1 MLN. TOE )P HET ONDERWIJS Van on>K correspondent LEIDERDORP De commissie onderwijs uit de Leiderdorpse gemeenteraad is ernstig bezprgd over het stijgende tekort dat onderwijs op de gemeentelijke begroting ven >rzaakt. Voor 1976 bedraagt dit tekort onge veer één miljoen gulden. „Bezui nigingen zullen nodig zijn. an ders groeien de kosten ons bo ven het hoofd", zo meende gis teravond een deel van de com missie. De onderwijsbegroting kwam ter sprake toen de com missie het advies voor b. en w. opstelde over het voor dit jaar gewenste bedrag per leerling bij het basisonderwijs. Dit werd vastgesteld op f 315,37. Overi gens waarschuwde een minder heid in de commissie voor het tot sluitstuk maken van de post „leermiddelen" op de begroting. „Het gaat uiteindelijk om onder wijs en de leermiddelen bepalen voor een belangrijk deel de kwaliteit van dit onderwijs. Voor ons moet juist deze post voorop staan bij de verdeling van de gelden", aldus deze leden van de commissie. SjMirlhal Eerst maar eens een algemene sporthal bouwen en dan zien welke behoefte er is aan een meer op een bepaalde sport ge richte hal. Dit advies van de commissie onderwijs komt over een met het standpunt van b. en w. De commissie adviseerde daarmee negatief op de aan vraag van de badmintonvereni ging Spotvogels om in Leider dorp een badmintonhal te mo gen bouwen. In café Het hof van Lisse is gisteren de biljartcompetitie van start gegaan om het kampioenschap van de Bollenstreek voor bejaarden. Het is de eerste keer dat iets dergelijks wordt georganiseerd. De organisatoren, Sassenheimer Van Dorp en de Lissese caféhouder Van Zuthem. hadden een flinke opkomst verwacht omdat het biljarten in veel bejaardentehuizen in de Bollenstreek een geliefde sport is. Maar de opkomst was toch gering. Desondanks zal de competitie normaal worden afgewerkt. Van onze correspondent Wassenaar In de vergadering van de commissie Financiën uit de gemeenteraad, die dinsdagavond in het raadhuis gehouden werd onder voorzitter schap van wethouder drs. A. W. J. Caron klonken bezorgde stemmen over de grote bedragen die nodig zijn voor „stedebouwkundige voorzienin gen", d.w.z. de honoraria, die betaald moeten worden aan het Bureau O D 205 dat de gemeente op het gebied van de stedebouw adviseert. Voor 1976 wordt het totaalbedrag geraamd op 410.000,-, terwijl in de gemeentebegroting een post van 100.000.- was opgenomen. Is er geen goedkoper bureau beschikbaar? Kan de gemeente niet beter zelf een planoloog in dienst nemen. Is het mogelijk een deel van de werkzaamheden die nu door het bureau worden verricht in eigen beheer uit te voeren Aldus enkele vragen van commissieleden. Uit het antwoord van de wethou ders Caron en Van Dijk bleek dat de tarieven voor stedebouwkundige werkzaamheden bij de verschil lende bureaus elkaar niet veel ontlopen. Het is niet mogelijk dat één man in vaste dienst bij de gemeente alle werkzaamheden van het bureau overneemt; het zou een duizendpoot moeten zijn! Maar de wethouders zegden toe te zullen nagaan of een andere wijze van werken mogelijk is en of met name de eigen gemeentelijke diensten een deel van het werk kunnen overnemen. De financiële commissie ging akkoord met een verhoging van het jaarlijks subsidie aan de Wasse naarse Reddingsbrigade van 12.000,- tot 19.500.-. De commissie stemde ook in met een meerjarenplan voor vernieuwing van rioleringen, waarmee in 1976 1,4 miljoen gemoeid zal zijn. Geen bezwaren waren er tegen het aanbrengen van enkele voorzieningen in het troephuis van de zeeverkennersgroep Van Wassenaer Obdam in park „Ruys" en tegen het verhogen van het ge meentelijk subsidie voor de restauratie van de theekoepel bij de ingang van de Raadhuislaan met 47.201.—. De restauratiekosten van dit pand zijn Th totaal opgelopen tot 373.561,-. De minister heeft het subsidiabele bedrag vastgesteld op 258.696,- en 30% daarvan, namelijk 77.609,- komt voor rekening van de gemeente. Reeds eer der was door de raad 30.408.- gevoteerd

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4