Flats aan Lange gracht alleen voor Leidenaren Verzet bewoners Herensteeg tegen later sluitingsuur café LEIDSE WEEKMARKT WORDT UITGEBREID DiesstukMethusalem onder Engelse regie Kortstondig carnavalsfeest voor Roodenburg Tegelhandel behoudt kans op kampioenschap PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse weekmarkt zal worden uitgebreid. Wethouder Van Aken deelde gisteren in de raadscom missie voor economische aangelegen heden mee dat ook in de Nieuwstraat kraampjes komen te staan. Hierdoor zal het mogelijk zijn enkele marktkramen te verplaatsen naar de Nieuwstraat. Thans is met name de Hooglandse Kerkgracht overbezet. Het gevolg is dat bewoners vaak hun hui zen niet uit kunnen, omdat de markt kooplieden dozen voor hun deur heb ben opgestapeld. Ook wagens waar mee de te koop aangeboden goederen worden vervoerd, staan kris-kras op de stoep. „Je moet er niet aan denken dat daar op een zaterdag brand uit breekt", aldus de wethouder van eco nomische zaken. Onderzocht zal worden of er een mo gelijkheid is „uitneembare" paaltjes in de Nieuwstraat te plaatsen, zoals deze er al zijn in de Hoogstraat. Een en ander zal binnenkort aan de Verkeers- commissie worden voorgelegd. Noodvoorzieningen den bekostigd. voor eigen rekening Wanneerde eige naars of gebruikers Van een onzer ver- die op verzoek van in gebreke blijven zal slaggevers de politie door de de invordering in LEIDEN Nood- brandweer worden handen worden ge- voorzieningen aan getroffen, zullen steld van de gemeen- panden in Leiden, door de eigenaars of telijke deurwaarder. Leiden in tv-spot Van een onzer verslaggevers Leiden Morgenavond wijdt de NOS-tv in haar programma „Toeristische Tips" aandacht aan de tentoonstelling „Volkskunst uit Latijns Amerika" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De „Leidse" tv-beelden zijn te zien van 18.45 tot 18.50 uur Van een onzer verslaggevers LEIDEN De coöperatieve woonvereniging voor al leenstaanden „Rijnland" mag haar flats aan de Lange- gracht alleen verkopen aan economisch gebondenen aan Leiden of Leidse ingezetenen. Dit hebben b en w besloten naar aanleiding van een schrijven van de vereniging waarin wordt verzocht voor haar flats „vrije vestiging" te laten gelden. Pas wanneer de flats onverkoopbaar blijken te zijn tegen redelijke prijzen kan van de vastgestelde vestigingsnormen worden afgeweken. De on verkoopbaarheid zal de vereniging moeten aantonen door het overleggen van advertenties. Nieuw bestuur Catena Van een onzer verslaggevers Leiden De studentenvereniging Catena heeft een nieuw bestuur. Het bestaat uit Pauline Beusekamp, Ruben Kuyper, Joke Delfos, An Knaap, Rikki Dusink, Marijke van Duyne en Philip Havik. Walmuur wordt verstevigd Van een onzer verslaggevers Leiden De Walmuur aan het noordeinde van de Beestenmarkt wordt op korte termijn verstevigd. Dit in verband met de hogere verkeersintensiteit op de Beestenmarkt wanneer de Turfmarktburg zal zijn afgesloten. De kosten van deze noodvoorziening bedragen 4.500,-. ZEER UNIEKE VEILING T.o.v. gerechtsdeurwaarder v. Vliet Lammermarkt te Leiden zal het Veilingbedrijf „Mirma". Geddingmoor 34. Nieuw-Vennep d.d. zaterdag 7 febr. 1976 in St. Antonius Clubhuis. Mare t/o Marekerk te Leiden publiek a contant ter veiling brengen: in opdracht van grote import-mij. een enorme partij perzische tapijten in div. maten w.o. 5x4 meter, totaal ong. 150 a 200 stuks o.a. IRAN: afshar. ardebil. ahar, abedeh. afghan, belouch, bidjar, bahtiar, bahmani, chazvin, doshagan, dargazin, daula, gholtogh, gabeh. ghom. hamadan, heriz. husseinabad, isfahan, jozan, kaptrahan, kirman. koum. kurdistan, karadja, karabagh. kashan. kolay, kelardascht. kashgai. liliham. luri. lambran. mahal. mobarakeh, rneched. mos sul. mir. mokabad. meshkin. nain, nanja. shiraz. sarouck. sabzwar. senneh, saveh. tabriz. toseran. veramin. viz. yollameh, yezd. zandjan. TURKIJE: anatol. kaysereh, saft, isparta. yastik, yachjali. vaccibe- dir. INDIA: heriz. sheesh mahal. PAKISTAN: mori ROEMENIË: arad. Verder: tin. bronskoper, meubelen, klokken, aardewerk, porcelein. hang. wand en tafel olielampen, delftsblauw, polychroom en rose, apothekers en tabakspotten, dekenkisten, rankenkasten. secretai re wandkastjes, dagoberts. ladenkastjes. tafels, stoelen, in eiken, r'ten. en wortelnoten, speculaasplanken, weegschalen, koetslan- V irns. schaakspelen, ketels, vijzels, haardstellen, bouten, doofpot en, blokkenbakken, verzilverde serviezen, en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Bij de perzische tapijten zal een kwaliteits- en garantiecertificaat worden afgegeven. Eventueel zal een taxatierapport worden ver strekt. Gelegenheid tot het inbrengen van goederen op de dag van de veiling tussen 10 uur en 12 uur. Veilingskosten alleen na resultaat. Gelegenheid tot het geven van koopopdrachten, welke gratis worden uitgevoerd. Bank/girobetalingen worden als contante betaling geaccepteerd De goederen zijn te bezichtigen op de dag van de veiling tussen 13 uur en 14 uur. Aanvang van de veiling 14 uur. VEfLINGDIRECTIE MIRMA TEL. 02526 (43 24) Van een onzer verslaggevers Leiden Voor de leden van de L.V. en A.V. „Roodenburg" is de carnaval dit jaar vermoedelijk vroeg afgelopen. Onlangs heeft de burgemeester afwijzend gereageerd op het verzoek van het bestuur van de sportvereniging de kantine aan de Pieter Both- straat op 21 februari tot twee uur te mogen openhouden. Hiertegen heeft de heer Werter een beroepschrift ingediend, dat gisteren in de commissie voor de beroepschriften werd behandeld. De heer Werter beklemtoonde de sociale functie van de sport vereniging. Vele malen per jaar wordt de kantine gebruikt voor klaverjaswedstrijden en allerlei gezelligheidsspelen voor de le den. Deze bijeenkomsten wor den altijd om twaalf uuribeeind- igd omdat op dit tijdstip de kantine volgens de algemene po litieverordening gesloten moet zijn. Volgens de heer Werter was het voor het slagen van het carnavalsfeest essentieel om de kantine tot twee uur open te houden. Bovendien is er al een band gecontracteerd. Hij be streed dat met een dergelijk feest de beroepsmatige horeca- inrichtingen zouden worden be concurreerd. „Als we een dergelijke onthef fing van het sluitingsuur aan alle verenigingen zouden toe staan, is dit wel degelijk het geval", zo verklaarde de heer De Raad van de afdeling econ- mische zaken het besluit van de burgemeester. „De kantines kunnen voor lage prijzen alco hol verkopen. Vaak worden er omzetten gemaakt, waarvoor een horeca-ondernemer zijn handen kan dichtknijpen". De gemeente-ambtenaar meende dat de verenigingen voor carna valsfeesten en dergelijke maar gebruik moesten maken van zaaltjes die door horeca-onder- nemers worden geëxploiteerd. Het commissielid Van der Horst was het niet eens met deze argu mentatie. „Wat mij alleen inte resseert is of de openbare orde wordt verstoord wanneer de Roodenburg-kantine tot twee uur open blijft". commissie voor de beroeps- schriften beslist over enige da gen over het tijdsduur van het carnavalsfeest van „Rooden burg". Burgerlijke stand Scène uit Methusalem, dat vrijdag, als diesstuk, in het LAK-theater in première zal gaan. LEIDEN „Methusalem, of de eeuwige burger" werd door de nu onbekende Ywan Goll (1891- 1950) begin jaren twintig geschreven. Het zal, waarschijnlijk voor het eerst in Nederland (er was geen Nederlandse vertaling), gespeeld wor den op vrijdagavond 6 februari in het LAK-thea ter ter gelegenheid van de vierhonderdeneerste dies natalis van de universiteit. Toen Goll het stuk schreef, was hij in 1916 in Zurich geweest en had daar contact gehad met de dada-kunstenaars, de anarchistisch getinte oorlogsreactie in de kunst. Hij zelf had als Elzas-Lotharinger ook wel iets van die oorlog gemerkt, al was 'het maar zijn gevoel van staten- loosheid. Zo zal het ons niet verbazen als we vrijdagavond een voorstelling zien met duidelijk dadaïstische en expressionistische tendensen. Op die manier sluit de stukkeuze aan bij de her nieuwde belangstelling momenteel voor die pe riode. Spektakel lijkt het wel te worden, deze tien min of meer in zichzelf besloten scènes, zeer gedeco reerd en gekostumeerd (Maria Laman), met veel licht- en geluidseffecten (Carel Allons en Danan Iken), een echt vijiinaiisoikestje en uertien spe lers in verscheidene dubbelrollen. Misschien dat de belangstelling van de Engelse regisseur Allan Zipson voor (Amerikaanse) musi- calls en comedy's daarvoor borg kan staan. Zipson is in augustus '75 naar Nederland geko men, heeft in het universiteitstheater van Am sterdam „The Glass Menagerie" geregisseerd van Tennessee Williams en geeft les aan de regis seurscursus van de Amsterdamse theaterschool. Hier in Leiden heeft hij sinds september met studenten hard en ééndrachtig aan het stuk gewerkt. Zipson wijst nog op een lijn tussen Goll en het absurdisme van Ionesco (naast de expressionisti sche en dadaïstische trekken) en op het karakter van Methusalem, dat niet al te sterk politiek, niet al te zeer appellerend is. iPret en groteske humor zullen voor een belang rijk gedeelte de toon van de voorstelling bepalen. Op vrijdag 6 februari, zaterdag 7, donderdag 12 en vrijdag 13 kan men zelf zien of dat om te lachen is. (LAK-theater; Levendaal 150 III, tel. 071-124890). Paul van der Plank Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de Herensteeg hebben zich gekant tegen het be sluit van burgemeester Vis aan de exploitante van het in de steeg gevestigde café bedrijf, mevrouw Lange, vergunning te verlenen het bedrijf tot twee uur open te houden. De bewoners vre zen een herhaling van wat er enige jaren geleden in hun steeg gebeurde. De heer Klein gaf hiervan voor de commissie voor de beroeps schriften gistermiddag een klei ne bloemlezing: „Tuintjes wer den vernield. Antennes werden van de geparkeerdstaande au to's gebroken. Je voelde je in je eigen straat niet meer veilig om dat er figuren met fietskettingen rondliepen." Hij moest toegeven dat dit alles wel verleden tijd is sinds mevrouw Lange het be drijf exploiteert „Maar je loopt het risico dat er na twaalven ongewenste bezoekers in het ca fé komen", zo betoogde de heer Klein. Tevens wees hij er de commissie op dat ook de nieuwe exploitatie niet kan voorkomen dat de steegbewoners dag in dag uit geluidsoverlast onder vinden. „De muziek is tot achter in de straat te horen. Ook kun nen we meegenieten als het café wordt gesloten. Het zit er dik in dat dat als de vergunning wordt verleend nog een beetje erger wordt." Namens mevrouw Lange stelde de heer Kuivenhoven, die eige naar van het pand is. dat het hun bedoeling helemaal niet is elke dag pas om twee uur te sluiten. „Het bedrijf is een rusti ge bistro, waar wat gegeten en gedronken kan worden. We heb ben de vergunning aangevraagd om niet elke keer ontheffing te vragen bij bijzondere gelegenhe den". „De overweging van de burge meester is geweest dat het hore- ca-bedrijf aan de Herensteeg niet in een uitzonderingspositie ten opzichte van andere etablis sementen in de binnenstad mag worden geplaatst", verklaarde de heer De Raad namens Lei- dens eerste burger. „Er wordt door de politie streng gecontro leerd op het naleven van het sluitingsuur. Wat er op straat gebeurt, kan de exploitante niet worden aangerekend". Overi gens waren zowel de heer De Raad als de heer Peet van de politie verbaasd over de klach ten van geluidsoverlast „Iets dergelijks hebben de bewoners van de Herensteeg nog nooit aan ons kenbaar gemaakt", al dus de heer Peet. „Als dat wel was gebeurd, had de politie na tuurlijk onmiddellijk kunnen in grijpen". De commissie voor de beroeps schriften zal over enige dagen haar oordeel uitspreken. Aan de bewoners van de Herensteeg zal dit besluit worden toegezonden. Alternatieve geneeskunde Van een onzer verslaggevers Leiden Het Gesprekscentrum Leiden organiseert de komende weken in het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat een se rie van vier lezingen over „alter natieve geneeskunde". De lezin gen worden gehouden op maan dag 16 februari, dinsdag 24 fe bruari, woensdag 3 maart en disndag 9 maart. Onderwerpen zijn o.m. natuurgeneeskunde, paranormale geneeskunde, ma nuele geneeskunde en acupunc tuur. LDWS GEKLOPT: 4—3 Van onze sportredactie LEIDEN Tegelhandel heeft na gisteravond z'n mi nieme kans op het hoofdklasse-kampioenschap zaal voetbal behouden. In een chaotisch, meer spannend dan fraai duel werd regerend titelhouder LDWS met 4—3 geklopt. De Van Duuren-acht klom door deze zege op naar de derde plaats op de ranglijst met nog vier punten achterstand op koploper Zwaanvogels. De Tegelhandel startte over tuigend in dit treffen. Met Piet Roozen als ver opgedrongen stoorzender werd LDWS belet het „eigen spelletje" te spelen en konden de oranje-witten het initiatief nemen. En een duidelijke voorsprong. Eerst scoorde Piet Roozen na een knappe solo, vervolgens doel puntte hij met een schitterend schot van afstand: 2—0. De kans op 3—0 werd daarna door broer Nol Roozen om zeep geholpen; Nol stapte bij een door arbiter Kluivers toe gekende strafschop buiten de heilige cirkel waardoor de treffer moest worden afge keurd. Direct na de hervatting ver grootte Tegelhandel de voor sprong toch. Weer Piet Roozen scoorde. LDWS leek op dat moment volledig uit de wed strijd geschoten, maar kwam verrassend sterk terug. Twee treffers van altijd „lastige" Ger de Roode en een doelpunt van George Moesman brach ten de wat geïrriteerde Vliet- bewoners langszij: 3—3. Een twee minutenstraf voor Cees de Roode hij ontving er gisteravond drie leidde, vijf minuten voor tijd. toch nog tot het winnende doelpunt van Tegelhandel. Cees Mon- tagne liet doelman Wim Visser kansloos: 4—3. TOPSCORERS: Jan van Duyn (Zwaanvogels) 22: 2 Ger de Roode (LDWS) 2) 19: 3 Hans van der Starp (Swift Winkeltje) 13; 4 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 11; 5 Piet Roozen (Tegelhandel) 3) 10; 6 Nol Roozen (Tegelhandel) en Piet Gubler (Swift Wink) 9. STAND/UITSLAGEN: Hoofdklas se: Tegelhandel—LDWS 4-3. Zwaanvogels 10 15 53—34 LDWS 11 15 35-22 Tegelhandel 10 11 31—31 Swift Wink 10 10 35-38 Wemink 11 1 15—14. 1: B en T Roodenburg 4—3; Oegstgeest Godyla 1—3. 2B: VNL Glasbergen de Best 0-3. RES 2A: LISC 2 - B en T 2 2-5; VNL 2 - VNA 2 1-1; Urutas Leiden 2 - PADOX 2 n.o. RES 2B: LFC 2 - ASC 3 3-7; Unitas Leiden 3 BMW Van der Plas 2 4-2 3A: Unitas L— Gazelle 4—4 3B: SDO'67 Leidse Boys 95. 3C: VTL - LAF 4-2. 3E: Fasson Tommy's 2—7 RES 3A: Zwaanvogels 3 Leidse Boys 2 52; Swift Wink. 3 ODO '72 2—4; SVLV 2 - Leiden 3 4—7 RES 3B: Oranje Groen 2 Gazelle 4 7-6. RES. 3D: Oegstgeest 3 Zwaanvo gels 4 8—1; Lugdunum 2 Leidse Boys 3 34 RES 3E: Oranje Groen 3—SDO'67 4 1—1. RES 3F: Roodenburg Wemink JUN A2: VTL - Lugdunum 2 5-7. „Vrouwen en de wetenschap" Van een onzer verslaggevers Leiden De eerste bijeenkomst in de cyclus „Vrouwen en de wetenschap" van Studium Ge nerale heeft vanavond niet plaats in het Academiegebouw, maar in de foyer van de Stads gehoorzaal. Het toneelstuk „Meester dokter dat is vast een man" begint om 20.30 uur. De overige bijeenkomsten heb ben wel plaats in het Academie gebouw. Grof vuil Inbrekersbende aangehouden Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie heeft deze week vier Leidenaren in de leeftijd van 19 tot en met 40 jaar aangehouden, die worden verdacht twintig inbraken en diefstallen van auto's te hebben gepleegd. Het viertal opereerde voornamelijk in Leiden. Het pleeg-- de tot tweemaal toe een inbraak bij Vroom Dreesmann. Het is vandaag voor de officier van justitie geleid. Ger de Roode van LDWS scoort zijn tweede doelpunt. Broer Cees (links op de voorgrond) ziet toe hoe doelman Wim Roozen wordt gepasseerd. Onderwijskundige voor Leiden Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeente kan met ingang van 1 augustus 1976 beschikken over een onderwijskundige. B. en W. hebben besloten de heer N. Ober voor deze functie in vaste dienst te benoemen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3