Commissaris Eric Ode mag niet sterven Engelse tv-film 'Op erewoord vrij' Hoorspel „De Generaal" late hommage aan menselijk commandant Mr. Jurgens boos op minister Van Doorn TELEVISIE VANAVOND 1 TELEVISIE DONDERDAG RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 Rudi Bet enige verschil tussen de shows „Een mens wilEen van de acht" van Mies Bouwman en deRudi Car- rell-show men heeft intus sen zelf uitvoerig kunnen vergelijken vormt het slot van beide. Rudi kiest de flipperkast met als gelukki ge treffer de laatste keer twee nonnen, terwijl Mies zich houdt aan de lopende band. Maar het is die lopen de band, waarvoor Rudi de Duitse rechten aan Mies heeft laten betalen en waar aan Rudi zijn populariteit in Duitsland dankt De laatste cijfers uit Duitsland melden, dat daar de meest populaire tv-man Peter Alexander is met zijn programma „Spzia- litüten". Hij kreeg daar op zijn hoogst 13,45 miljoen toe stellen voor ingeschakeld. Voor Rudi met zijn „Am lau- fendes Band" drukten 13,07 miljoen mensen op de knop. Jóop Bij meer dan één gelegen heid hebben we minister-pre sident Joop den Uyl horen verklaren, dat hij niet geluk kig is met Hilversum 4, Als het 's avonds laat geworden is in het kabinet staat hij niet voor dag en dauw op. Laten we even veronderstel len, dat hij tussen negen en tien ontwaakt en dan Hilver sum 4 aanzet Dan valt hij precies in dat ene uur praten op de morgen. En als hij 's middags aan de thee zit en op Hilversum 4 afstemt, ver zeilt hij weer in het gepraat. Dit heeft hem de verzuchting ontlokt: „Ik- ben een beetje radeloos. Je komt als luiste raar naar deze zender steeds terecht in allerlei praatpro gramma's. Ik zeg: een klas sieke zender, helemaal". Wat blijft verbazen is dat hij daaraan toevoegt hierover nog niet te hebben gepraat met minister Van Doorn, die hiervoor verantwoordelijk is. Terwijl hij toch regelmatig met o.a. deze minister verga dert en de enige is die niet afhankelijk is van de spree kuren van deze minister. Dalida Dalida was weer in ons land. Deze Franse zangeres staat heel hoog met haar „Ne lui dit pas" en werd door de AVRO op de band gezet, zowel voor „Toppop" als de „Wiekent- kwis". In Canada kreeg Dalida de prijs over 1975 voor de meest opzienbarende vertolking van het Franse lied. Het ziet er naar uit, dat „Ne lui dit pas" het nog wel even uithoudt. Loeki Van het zangeresje Loeki Knol is onlangs een tweede elpee uitgekomen. Loeki vecht al jaren voor een plaats in de zangwereld, maar tot nog toe zonder veel succes. Loeki Knol werd geboren in Norg, Drenthe, waar ze tot haar vijfde jaar woonde. Het gezin Knol verhuisde toen ngar 't Gooi. Loeki ging naar het conservatorium in Utrecht, hoofdvak zang, bijvak piano. Ze leerde studiegenoot Herman van Veen kennen en kreeg een plaatsje in zijn eerste show. Na drie jaar had ze genoeg van het conservatorium. Haar muzikale smaak werd steed populairder. Ze deed mee met het AVRO- tv-programma „Nieuwe Oogst" en won. Twee tv-aanbiedin- gen leverde het op. Haar werk werd bekroond met de zilveren harp. Loeki maakte een elpee waarvan bitter weinig exemplaren de winkel verlieten. Voor deze nieuwe plaat hopelijk meer succes, ondertussen bekwaamde Loeki zich ook als actrice. Ze werd door KRO-regisseuze Tineke Roeffen bij het kinderprogramma „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen meneer", gehaald. Tot op de dag van vandaag speelt ze Lidwientje Walg. Samen met Bertram (Rob de Nijs) de enige twee volwassen mensen in het spookachtige verhaal. Conny Ter gelegenheid van de ver koop van 125.000 exemplaren van haar elpee „Van dicht bij" wordt haar in het ge meentehuis in Hoevelaken door burgemeester F. Hoek stra en de koning van Maure- tanië een platina elpee met echte diamanten overhan digd. Conny van den Bos is op het ogenblik een veel ge vraagde artieste. Tussen de vele optredens in Nederland en België door werkt ze in de Basart-studio in Bussum aan haar nieuwe elpee. (Van onze correspondent) BONN Wanneer het naar de zin van auteur Herbert Reinecker was gegaan, dan zou „Der Kommissar" vrijdagavond onder een kogeihagei van een door hem opgespoorde misdadiger de laatste adem hebben uitgeblazen. Nu doet bij dat alleen maar figuurlijk. De 97e uitzending van commissaris Erich Ode zal tevens de laatste zijn, maar hijzelf blijft leven. Producent Ringelmann zei: „Ben je gek, je moet nooit een succesvolle held laten sterven. Je weet nooit of je hem nog eens nodig hebt". Erich Ode. al jaren lang de luisterende commissaris. Zo zal Erich Ode ondanks zijn 65 jaren als levende persoon en niet als lijk langs 90 steden trekken om er de pastoor uit Carrols „De weerbarstige hei lige" op de planken te zetten. Als toneelspeler is hij name lijk nog lang niet dood en ook de film wil hem weer voor de kamera hebben. Terwijl „Der Kommissar" langzamerhand in alle weste lijke landen en zelfs in Honga rije wordt uitgezonden, daalde de kijkdichtheid in Duitsland met sprongen. De percentages ingeschakelde toestellen bij de drie laatste uitzendingen ge ven hiervan een duidelijk beeld: 53.46 en 38 procent. Toch was de kwaliteit nauwe lijks geringer, al moest men ook van deze serie zeggen dat de ene aflevering beter uitviel dan de andere. Veel verwende Duitsers geven echter eerlijk toe, dat zij alleen al niet meer keken, omdat men er stoer aan vast hield deze films in zwart-wit uit te zenden. Een van 's lands beste tv-criti- ci heeft echter gelijk, wanneer hij Erich Ode de „sinds Old Shatterhand waarschijnlijk meest populaire figuur van Duitse afstamming" noemt. Busladinggen vol bewonder aars roofden de haag en het tuinhek rond zijn huis als aan denkens. Deze populariteit is voooral opmerkelijk, omdat de „zwijgzame" commissaris in geen enkele uitzending meer dan twee velletjes tekst hoéfde te spreken. Hij kon echter goed luisteren en het begrip, dat hij voor menselijke proble men toonde, stempelde hem tot een sympathieke persoon lijkheid. Het deed ook aange naam aan, dat hij als chef van de moordbrigade met zijn on dergeschikten op volkomen gelijke voet omsprong, een zeer on-duitse gewoonte. Ruim 756.000 kilometer film zullen in de archieven worden opgeborgen, want er bestaat weinig twijfel aan, dat de se rie metttertijd nog eens her haald zal worden. Hierop hoopt vooral de weduwe van de componist Herbert Jarc- zyk, die de titelmelodie van „Der Kommissar" schreef. Bij elke uitzending ontving zij hiervoor Duizend mark. Dit douceurtje zal zij op zijn minst voorlopig moeten mis sen. WIM WENNEKES HILVERSUM Generaal S. H. Spoor, commandant van de Ne derlandse troepen in Indonesië tijdens de woelige jaren 1945- 1949, is de centrale figuur van een ruim twee uren durend hoorspel, dat de AVRO op don derdag 5 februari van 20.45 tot 23.00 uur via Hilversum 2 onder de titel „De Generaal" zal uit zenden. De auteur, mr. Hans Keuls is vooral geintrigeerd geweest door het beeld van een man, die gevangen zit in een netwerk van allerlei tegenstrijdige belangen, krachten en visies en die, on danks dat alles probeert te doen, wat hij als zijn taak ziet. Mr. Keuls ziet generaal Spoor als iemand, die op een histo risch kruispunt een schier on mogelijke taak gekregen had, in een tijdsbestek dat niemand de lawine van dekolonisatie koloni satie verwacht had; men dacht in heel wat geleidelijker termen. Dit verklaart ook de weifelende houding van de Nederlandse re gering uit die dagen. Het was een schok te ervaren, dat de Nederlanders, die voordien te boek hadden gestaan als meest humane en vakkundige koloni satoren, plotseling in de werel dopinie werden uitgekreten als schandelijk koloniale ursupato- ren. Zo kon het gebeuren dat in 1947 eerst werd besloten tot een militaire actie die halverwege afgebroken werd onder druk van de wereldopinie, wat voor de onderscheidene legeronder delen zeer onaangename gevol gen had. Mr. Hans Keuls heeft bij deze gedramatiseerde documentaire intensief gebruik gemaakt van de nagelaten documenten van generaal Spoor. Ook enige, door politici gedane uitspraken zijn authentiek. Zo hoort men met name het interview, dat Evert Vermeer met de Commissie-Ge neraal had, toen deze naar Indo nesië vertrok. En ook al zijn sommige omstandigheden wat clichê-achtig opgezet (de Neder landse soldaat als stoere verde diger van orde en recht, de on betrouwbare TNI en de „goede" federatieve Indonesiër), is het hoorspel toch een ietwat late, maar indrukwekkende homma ge geworden aan een zeer men selijk commandant en aan het leger dathij toen onder zijn be velen had. T. V. GRINSVEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - NOS-voorzitter mr. E. M. C. Jurgens heeft enkele Kameruitspraken van minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, bekritiseerd. De minister heeft in de Kamer gezegd, dat hij naar aanleiding van het efficiëncyrapport-Berenschot voor de NOS in 1976 geen andere dan hoogst-nood- zakelijke personeelsuitbreiding zal toe staan. Dit omdat in het rapport wordt gezegd dat de NOS de adviezen volgend, wellicht tien tot vijftien miljoen op de exploitatiekosten en vijftien miljoen op de investeringskosten zou kunnen besparen. Mr. Jurgens zei: „De minister heeft hier gesproken zonder enige kennis van zaken en naar mijn gevoel op uiterst onverantwoorde lijke manier. De NOS heeft met de behande ling van het rapport de grootste voortva rendheid betracht en zal op 9 april needs, na besprekingen in het bedrijf, pre-advies erover uitbrengen aan het bestuur". De NOS-voorzitter achtte het niet juist dat de minister al over beslissingen spreekt, terwijl het rapport nog in behandeling is. „Voor de uitbrengers van het rapport is dit uitermate gênant", zei hij. „De minister heeft slechte adviseurs gehad". „Ditzelfde geldt ook voor wat de minister zei over de nu aan de beurt zijnde bouwfase op het omroepkwartier", aldus mr. Jurgens, „De minister vraagt de NOS eerst te onder zoeken of deze fase, de bouw van een schakel- en presentatiecentrum plus energie centrale, wel nodig is. Indien er één ding buiten discussie staat, dan is het wel de bouw van dit centrum". De heer Jurgens merkte op, dat de minister waarschijnlijk de volgende bouwfase heeft bedoeld. Deze zal over vijf jaar starten en behelst de bouw van een aantal studio's. De NOS-voorzitter zei ook, dat het rapport niet voor deze zaken werd geschreven. „De Kamerleden zijn misleid en dat is een ten hemelschreiende zonde", voegde hij er op ironische toon aan toe. De radio-programmacommissaris van de NOS, mr. W. A. J. Wagenaar zei zich gesto ten te hebben aan wat de minister heeft gezegd over zijn ongenoegen over het pro gramma op de zender Hilversum 4. „De minister zei zelf niet te hebben geluisterd, maar van anderen te hebben vernomen dat er teveel gesproken woord is op Hilversum 4. Maar dat hebben wij met hem overlegd. Er is een begeleidend luisteronderzoek gaan de en de minister was daar verheugd over", aldus mr. Wagenaar. In Engeland is het mogelijk een deel van de celstraf kwijtge scholden te krijgen. Maar daar voor moet wel iets worden ge daan. Wanneer een gevangene een deel van zijn tijd onberispe lijk heeft uitgezeten, kan hij een verzoek indienen om te worden vrijgelaten. Hij moet dan zijn erewoord geven, dat hij zich ook buiten de gavange- nis onberispelijk wil gedragen. In de Engelse tv-film die van avond onder de titel „op ere woord vrij" wordt uitgezonde- n,gaat het om zo'n geval. Tom Wilson heeft acht Jaar gekregen voor een gewapende overval; wanneer hij daarvan drie jaar heeft uitgezeten, wil hij op ere woord vrij. Tom en zijn vrouw Maureen verwachten wel iets van het verzoek; Toms medege vangenen zijn wat minder opti mistisch. Ned. 1,20.00 uur. Gewest In het NOS-programma „Van gewest tot gewest" wordt een reportage uitgezonden over het nieuwe gebouw van het Cen trum voor Automatisering Oost- Nederland (CON) in Arnhem, waar de gegevens van twee mil joen Nederlanders door de com puter gaan. Voorts de Gro ningse schilderbeeldhouwer Prof. dr. A. de Froe praat met Ischa Meijer. Koos van Bruggen, de Limburg se vereniging Veldeke, hetZaans Uurwerkenmuseum en de om streden herbouw van de Her vormde Grote Kerk in Hilver sum. Ned. 1,19.05 uur. Werkwinkel In „Werkwinkel" worden vrij willigers gevraagd die aan in ons land verblijvende buiten landse arbeiders en hun gezin nen taallessen willen geven. Het uitgangspunt: vele buitenlan ders kunnen moeilijk contacten leggen omdat zij geen Neder lands spreken. Ze doen moeilijk boodschappen en bij de dokter kunnen zij hun klachten niet uiten. Van de vrijwilligers wordt enige trouw verwacht en „niet voor eventjes". Ned. 1,20.55 uur. Jouw beurt „Waar woon ik ook alweer" is de titel van de aflevering „Jouw beurt". Kinderen die veel ver huizen hebben soms wel op 4 of 5 verschillende scholen gezeten. Ze moeten steeds weer nieuwe vriendjes zoeken. Hoe vervelend is het, als je ouders veel verhui zen? In een filmpje" laat Wim zien, in welke huizen hij heeft gewoond. Daar vertelt hij over. Ned. II, 19.05 uur. Circusmensen September vorig jaar zond de VARA de film „Circusmensen" uit van Jan Vrijman en Hans Peters. Nadien zijn veel verzoe- In „VARA-prent" wordt op Ned. II om 21.40 uur van onder anderen Lucebert nieuwe prenten getoond. ken ontvangen om de film nog eens te vertonen. „Circusmen sen" laat het leven achter de coulissen, de harde training dag in dag uit zien, de organisatie van het circus, afgewisseld met opnamen van voorstellingen. Ned. II. 20.30 uur. Prof. De Froe Bij Ischa Meijer is vanavond gast prof. dr. A. de Froe, hoog leraar in de anthropobiologie en de menselijke erfelijkheidsleer aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Van huis- uit is prof. De Froe medicus; zijn specialisering betreft de herseneh. Maar zijn benadering is niet strikt wetenschappelijk. Ned. II, 22.00 uur. NEDERLAND 1 DUITSLAND 1 TROS 16.00 Eet u smakelijk Co culinaire rubriek 16.30 Het geheim van de Nijl 17.30-18.00 Ren je rot spels how Teleac 18.15 Wetenschap in beweging NOS 18.45 Verkeersplicht 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Politieke Partijen PSP 20.00 Op erewoord vrij tv-spel 20.55 Werkwinkel 21.15 Den Haag Vandaag 21.35 Journaal VPRO 21.50 Machiavelli totaalpro gramma NOS 23.10 Journaal NDR 18.00 Romance in olie 18.30 Journaal 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau-fhagazine 19.26 Motief Liefde 19.59 Programma-overzicht WDR 18.00 Nieuws uit Noordrijnland- Westfalen 18.10 Het paard Karino 18.45 Wort-Wörtlich 19.15 Hier und Heute 19.45 Tip om kwart voor acht 20.00 Journaal 20.15 In het brandpunt 21.00 Een plaats voor dieren 21.45 Zonder toekomst is het slecht leven documentai re 22.30 Journaal NEDERLAND II DUITSLAND II 18.00 Olympische Winterspelen samenvatting 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal 19.05 Jouw beurt waar woon ik ook alweer? IKON/KRO/RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal 20.25 Socutera VARA 20.30 Circusmensen film 21.40 VAR A-Prent 22.00 Bij Ischa prof. dr. A. de Froe 22.45 Gedicht NOS 22.46 Journaal 22.51 Studio Sport Extra met voetbal 18.30 Gezocht wordt.serie 19.00 Journaal 19.30 Olympische Winterspelen 21.00 Journaal 21.15 Vader in de bak film 21.45 De versierders serie 22.35 Journaal 18.50 Star Trek serie 19.40 Journaal 20.20 Rhoda serie 20.45 De Torenkraan spel 21.35 De vijfde windstreek ge sprek met Mulisch 22.25 Festival van Vlaanderen 22.55 Journaal NEDERLAND I 10.00-12.00 Olympische Winter spelen hardrijden op de schaats voor dames HILVERSUM I TROS: 1830 Nws 18.41 Apollo 19.00 Muziektriptiek. 22.30 Nws. 22 40 Aktua 23 00 (S) Misdaad in opdracht 23.30 (S) Grammofoonmuziek. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 18.00 Nws. 18 11 Dingen van de dag. PP: 18.20 Uitzending van PSP. VARA: 11.30 (S) Tussen start en finish. 19.30 Orkest Malando. 20.00 Nws. 20.05 (S) Filharmonisch Orkest. 21.40 Ge sprek. 22.15 (S) Klein Radiokoor. 22 35 Strijkkwartet- NOS: 23.00 Met het oog op morgen met o m Den Haag Van daag. 23 55-24 00 Nws HILVERSUM III Metro's Midnight Music met solisten. 1.02 (S) Take it /asy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02 De Meurders Me thode. HILVERSUM I NCRV: 7 00 Nws. 7 02 Het levende woord 7.08 (S) Te Deum Laudamus 7 30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7 55 (S) Muz. in uw straatje. 8 24 Op de man af. 8 30 Nws 8 36 Gym 8 45 (S) Tot uw dienst. 9.45 Onder de hoogtezon 10 30 Nws. 1033 (S) Een uur natuur 11 30 (S) Muz uit film en musical 12 00 (S) De Kilima Hawaiians 12.15 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Hervormde middagpau- zedienst. 13.15 (S) Goed gestemd. 14 00 (S) Klanksnoer. 15.00 (S) Globaal. (15 30 Nws.) 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II 8.11-8.25 Radiojourn. 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Laat ze maar barsten, docu mentaire over het gevangeniswezen. 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio 10.00 (S) Radio Lawaaipapegaai 10.10 Arbeidsvitaminen 1100 Nws H OS- HOS Radiojourn. 11.30 Rondom twaalf 12 30 Sportrevue 12.45 Per saldo. 13.00 Nws 13.11 Radiojourn. 13.25 'n Mid dagje AVRO (16 00 Nws) 17 00 (S) Mobiel. OVERHEIDSVOORL. 17.40 De politie nu. AVRO: 17.55 Med HILVERSUM III TROS: 702 (S) Drie op je boterham. 9 03 (S) Pep-op-drie NOS: 10.00 (S) Olympische winterspelen TROS: 1203 (S) Drie draait tussen de middag. 14.03 (S) Pop-kontakt. 16.03 (S) De Hitmees- ters. KRO: 7 00 Nws. 7 02 Badinerie. 9.00 Nws. 9 02 (S) Aan woorden voorbij, ter overweging. 9.10 Echo. 9.30 Ouders in de school. 10.00 (S) Aubade. 12.00 (S) van "twaalf tot twee 14.00 Nws. 14.02 (S) Kamermuz 15.00-17.00 (S) Kollage van alledaags en zeldzaam. In de tweede aflevering van Brainwave, de internationale politieserie, had Josine van Dal- sum de absolute hoofdrol. Wat opviel was dat zij voortreffelijk Frans spreekt. Dat zij in deze serie ook als actrice uitstekend op dreef is, trouwens evenzeer. De regie van „In de ban van de tijd" - zo heette deze editie - was niet, zoals de vorige keer in handen van John van der Rest, maar in die van de Fransman Victor Vicas. Ik kreeg de indruk dat het verhaal niet zo puntig overkwam als toen, maar men keek toch wel met een kalm genoegen. De Avro had Ria Bremer erop uitgestuurd om een reportage te maken over verschillende vor men van anticonceptie. „Ik wil geen kind (meer)", luidde de ietwat negatieve titel ervan en zij kondigde haar zelf aan als „een voorlichtend programma over geboorteregeling", met na me over de sterilisatie van de vrouw. Welnu, dat was het dan ook wel, al werd natuurlijk nau welijks aandacht besteed aan de moreel-levensbeschouwelijke as pecten van de zaak, die voor velen onder de kijkende mens heid toch nog steeds van beslis sende betekenis zijn. Ik moet overigens bekennen dat ik de reportage niet helemaal heb uit gekeken Dat kwam hoofdzake lijk omdat ik gedreven werd door een verregaande nieuws gierigheid naar de actuele gang van zaken in Den Haag. Uit het NpS-journaal was gebleken dat een kabinetscrisis steeds meer tot de reële mogelijkheden gaat behoren. Daarin immers had men verslaggever Van der Ploeg een duidelijk nogal somber ge stemde minister-president Den Uyl zien en horen interviewen. Hij, de reporter, deed het op de in de gegeven omstandigheden overbekende, ietwat doordram merige manier. Van de aanhou der die deksels goed weet dat hij toch niet zal winnen. Want gezagsdragers hullen zich bij dit soort gelegenheden altijd in dichte nevelen. Toch zijn het immer ook gesprekken die ik om de een of andere reden, voor geen goud zou willen missen. En als het inderdaad tot een crisis en een formatie zal gaan komen - om over vervroegde verkiezin gen nog maar te zwijgen - gaat althans deze kijker mooie tijden tegemoet. Overigens, in „Hier en Nu" kwam Hans Sleeuwenhoek dwars door alle geboorteregelin gen op het andere net heen met een analyse van de situatie, die aanzienlijk informatiever en ze ker ook intelligenter was dan die, die Marcel Bruyns eergiste ren in Tros-Aktua los liet. Herman Hofhuizen Winterspelen op radio en tv (Van onze radio- en tv-redactie) Van de Olympische Winter spelen krijgt men morgen op radio en tv het volgende pro gramma: van 10.00 tot 12.00 uur Ned. I reportage 1500 m. hard rijden dames; van 12.25 tot 14.00 uur Ned. I reportage skiën (af daling heren); van 18.00 tot 18.45 uur Ned. I samenvattingen en Nederlandse uitzending; van 22.35 tot 23.45 uur Ned. I repor tage kunstrijden paren (korte kuur) en samenvattingen. Op Hilversum 3 van 10.00 tot 12.00 uur 1500 meter hardrijden dames.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2