ZIEKENAUTO'S STAAN KLAAR I# t 4 Schaatslegioen kan uitwijken naar Mjösameer Voor skiërs is grens tussen sport en waanzin bereikt Geen dispensatie Van der Kroft PROTEST WON TEGEN BENOEMING THEO LASEROMS PSV acht incident Achterberg afgedaan LEIDSE COURAK PAGINA 12 (Van onze speciale verslaggever) Innsbruck De beelden op de televisie tóedriegen. Lijkt een af daling vanuit de makkelijke stoel thuis met een pilsje in de hand een vrij ongevaarlijke zaak. de werkelijkheid is an ders. De heren die morgen aan de race tegen de klok van de Patschenkofel beginnen, zijn ware duivelskunstenaars. Als stenen laten ze zich naar bene den knallen met soms snelheden van boven de 120 kilometer per uur. Het hoogteverschil is adem benemend letterlijk en figuur lijk. Letterlijk omdat de hoge snelheid waarmee de waaghal zen naar beneden suizen op jacht naar het goud de moge lijkheid van het verkrijgen van die zo noodzakelijke zuurstof tot ,'schier onmogelijk maakt, terwijl figuurlijk de aanblik van die kerels in hun fel gekleurde ski- pakken bij de toeschouwers de adem doet stokken, want het is een prachtig schouwspel. De koude oorlog tussen de afda lers onderling ging onverdroten door. In de cabine die hen naar boven bracht hielden zij voor elkaar hun ski's angstvallig ver borgen via het inwikkelen met kranten. Coaches beloerden el kaar angstvallig. Alleen het team van Iran en van Turkije - die landen zijn ook aanwezig op de winterspelen - maakten er geen probleem van. Met als ge volg, dat het materiaal van hun vertegenwoordigers op de afda ling secuur door een ieder be tast moest worden. De „slach toffers" lachten maar wat om dat zij wisten dat zij alleen in Innsbruck zijn om de naam van hun land op de lijst te krijgen ter meerdere glorie van het thuisfront. De andere bleven in de competitie en dat allemaal voor een gouden medaille Im mers slechts het hoogste telt in topsport. Zilver en brons zijn al een stuk minder belangrijk. Ernst Spiess. de opperbaas van de Patschenkofelpiste glimlach te toen hij zei:..als je beseft dat het om een stukje goud gaat waag je je wel eens af of al de risico's die de mannen nemen wel verantwoord zijn. Kennelijk wel want de makkers wilden gisteren tijdens de training voor het uur „u" van morgen van geen wijken weten. Er kwamen tijden op de klokken van onder de 1.50 (de Oostenrijker Klam mer. de Zwitser Russi. de Oos tenrijker Steiner, de Canadees Hunter, de Oostenrijker Eber- hard, en de Zwitser Tresch), hetgeen snel genoemd mag wor den. Toch bleef de kritiek van de skiërs op de piste onveran derd gehandhaafd. Ernst Spies: ..misschien hebben die knapen wel gelijk. In ieder geval zullen we voor morgen om sommige plekken nog wat sneeuw aan brengen. Op die manier verklei nen we de kans op ongelukken zoveel mogelijk." Hetgeen niet verhindert dat beneden bij de finisch een bataljon ziekenau to's met draaiende motoren klaar zal staan. Want gevaarlijk blijft het. De televisie geeft we liswaar een totaal vertekend beeld maar de verwachte val partijen zal men toch kunnen INNSBRUCK Is het materiaal er voor de atleet, of is het andersom. Die vraag is aan de vooravond van de opening van de winterspelen in Inns bruck weer actueel geworden. Politici en zakenmensen domineren de Olym pische beweging zozeer, dat er voor de atleten nauwelijks ruimte over blijft. Zij worden geacht zich zonder morren in supersonische kikvorspak- ken te steken, op flinterdunne ski's te gaan staan, helmen op het hoofd te zetten, die de snelheid bevorderen, maar allerminst de veiligheid en met doodsverachting naar beneden te sui zen. Waar houdt sport op sport te zijn en waanzin te worden? De Alpine-skiërs vinden dat de grens is bereikt. Het afdalingstraject van de Patscherkofcl recht boven Innsbruck is zo razendsnel gemaakt, dat zelfs de Oostenrijkse skiërs inplaats van te profiteren, protesteerden. Vooral het gedeelte waar het parkoers een land weggetje kruist, is gevaarlijk. „Je wordt daar als een katapult omhoog geschoten", verzuchtte de Oosten rijkse favoriet Franz Klammer, toen hij zich aansloot bij het leger van protesterenden. Wat nu? Het vorig jaar kreeg de man, die de poortjes uitzette, het verwijt van de zijde van de skifabrikanten, dat het traject te ingewikkeld, ja in feite anti-Oosten rijks was. Een beschuldiging, die no gal wat gewicht in de schaal legde, omdat de Oostenrijkse industrie, die voor een derde deel van de vervaardi ging van wintersportartikelen afhan kelijk is, dringend verlegen zit om een Olympisch kampioen van eigen bodem. Het is per slot van rekening twaalf jaar geleden sinds Egon Zim- mermann voor de laatste maal goud won bij de afdaling. Maar met het sneller maken van de piste is het doel eveneens voorbij geschoten, want juist de man, die qua gewicht het meest had moeten profiteren: de zwaargebouwde Werner Grissmann durfde de al te grote risico's niet aan en verloor zijn Olympisch startbewijs bij de allerlaatste selectiewedstrij den. Beheersing De verongelukte Michel Dujon en de kreupele Roland CoIIombin zijn voor beelden dat de technische vooruit gang van het materiaal de reactie snelheid van de mens begint te over treffen. De snelheden van ver boven de 120 kilometer, die nu bij de afda- lingenfworden bereikt, moeten op de één of andere manier worden ge drukt, anders beheerst in een niet al te verre toekomst het materiaal de mens en niet meer de mens het mate riaal. Het materiaal speelt toch al een domi nerende rol. Schaatsers hullen zich in astronauten-pakken, waarvan het I.O.C. het gebruik door de Alpine skiërs heeft verboden. De stof ervan is zo glad, dat een gevallen atleet harder bergafwaarts glijdt, dan hij op ski's zou hebben gedaan. De skifede ratie heeft ook ter elfder ure de zg. „opblaaspakken" van de West- duitse skispringers kunnen verbieden. Maar daarmee zijn de elkaar op leven en dood bekampende sportartikelen firma's nog lang niet alle foefjes uit handen geslagen. Oostenrijk, Polen en ook Oost Duitsland hebben nog ijzers in het vuur. Oost-Duitsland zelfs in letterlijke zin. De Oostduitse rodelde- legatie werd er gisteren in een anonie me brief van beschuldigd een verwar mingsmechanisme in de buizen van de slee te hebben aangebracht. Vroeger werd zo'n slee eenvoudig even boven het vuur gehouden. Tijdens de rit kwam er dan een minuscuul laagje water tussen de ijzers en de sneeuw laag, waardoor de snelheid groter werd. Dat is nu verboden. Speciale commissarissen meten zelfs of de tem peratuur van de ijzers even laag is als die van de omgeving. Batterij De Oostduitsers zouden nu een mini- batterij hebben ingebracht, die in de laatste ogenblikken voor de start stroom ontwikkelt, die samen met een reagerende sulfaat-oplossing voor een plotselinge sterke verwarming zorgt. De beschuldiging kon worden ontze nuwd, noch gestaafd. De op de tenen getrapte Oostduitse leiding onttrok het gewraakte materiaal aan een eventue le keuring. De Poolse afvaardiging kwam met een andere vondst. De rodelaars van dat land verschenen met klu-klux-klan mutsen over hun helmen, hetgeen de turbulentie zou, moeten verminderen. De macabere outfit werd echter ontstabiel bevonden en zal waarschijnlijk niet tijdens de Spelen worden gebruikt. In bruikbaarheid van nieuwe vindin gen schijnt Oostenrijk de beste troe ven in handen te hebben. Aan de voorzijde van de ski's, die de Oosten rijkers bij de afdaling zullen gebrui ken, zijn langwerpige gaten uitgewal- st. Het geeft de man die er op staat bij hoge snelheden een grotere op waartse druk. Het effect dat ook met een draadvleugelboot wordt bereikt. De Oostenrijkse fabriek heeft de nieu we vinding resultaat van duizenden proeven in de windtunnel zolang geheim gehouden, dat men er zeker van is, dat de concurrentie de achter stand niet meer kan goedmaken. Want al is er dan een gaatje in hun ski's, aan het hoofd mankeren de Oosten rijkse ski-fabrikanten niets. Reken daar wel op. De Oostenrijker Werner Grissmann toont de nieuwste vondst van de skifabrikanten ski's met gaten (Van onze sportredactie) teel al een solide ijs- op de noordelijke kim blos op hun wangen. Die AMSTERDAM Onder korst van zestig centi- dagende Friese Elfste- echter niet veroorzaakt het verhelderend motto meter dikte heeft. dentocht zijn namelijk werd door leedvermaak „De een zijn dooi is de Mocht de grote Biltse ook inmiddels doorge- maar door diep mense ander zijn prooi" zal za- kwakkelaar er alsnog in drongen tot de alterna- üjke bescheidenheid. De terdag 6 maart het slagen om het kwik m tieve organisatoren, die tweede alternatieve Noorse Mjösameer bij ons eigen land onder het zich dan ook gisteren tij- tocht voert de toerrij- Lillehammer het diep- nulpunt te dwingen, dens een persconferen- ders 0Ver een parcours gevroren toneel zijn, waardoor de dertiende tie in Amsterdam haast- van negentig kilometer waarop tenminste 500 Friese Elfstedentocht ten om met de hand op met elf controleposten, werkloze schaatscracks eindelijk een ijskoud het maatpak te verkla- uit Nederland zullen kunstje wordt, dan zul- ren, dat zij oprecht ho- aantreden voor de twee- len de organisatoren pen op het doorgaan De organisatie berust bij de alternatieve Elfste- Heineken, Scania Lux van hun bloedeigen Ne- de KNSB en de Noorse dentocht. Via een lucht- en Neckermann Vlie- derlandse schaatsmara- Schaatsbond. De serieu- brug tussen Schiphol en greizen met alle soor- thon. ze doordouwers krijgen Eelde in ons land en ten van genoegen en ge- Toen hun vlak daarna 180 wit uitgeslagen" kilo twee luchthavens in dekt door een plezierig het bericht bereikte dat meters voor hun kiezen, Noorwegen zal het le- afgesloten verzekering de dooigrens inmiddels voor de kneusjes tenslot- gioen noodgedwongen voorrang verlenen aan ook Pinjum, Workum en te is er een vertederende uitwijken naar deze im- Us eigen schaatsspekta- Bartlehien had bereikt, krabbelbaan van 25 kilo- mense plas, die momen- kei. Berichten over een kwam een kleurechte meter. Een vrijwel verlaten ijsvlakte; het Mjösameer bij Lillehammer. Over een maand misschien het tafereel' van een alternatieve elfstedentocht. ZEIST Het bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteren na overleg in Zeist besloten de leeftijdsgrens voor scheidsrechters te handhaven op 47 jaar. Het bestuur vond dat er geen nieuwe feiten of omstandigheden waren om het eerder ingenomen stand punt te wijzigen. Dat betekent onder meer dat internationaal scheidsrechter Leo van der Kroft. die dit jaar 47 wordt, aan zijn laatse seizoen bezig is. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN - Jaap van der Leek, de strijdbare secreta ris-generaal van de Vereniging Van Oefenmeesters, is in het geweer gekomen tegen de aan stelling van Theo Laseroms als teéhnisch adviseur van de eer ste divisieclub FC Vlaardingen. De oud-Feyenoorder, die nog niet in het bezit is van het. vereiste A-diploma, treedt, na het plotselinge ontslag van trai ner Jan van Baaren, die zich niet met de aanstelling van La seroms kon verenigen, nu als tecnisch verantwoordelijke man naar buiten. En dat is volgens Van dey Leek. een volstrekt verwerpelij ke zaak. Voor trainer Jan van Baaren is zijn unlalag een alge- dane zaak ..Als het met een elftal niet naar wens gaat. dan gaan bestuurders naar een zon debok zoeken Nu. dat ben ik nu geworden. Men stelde mij zon dag voor om naast mij een des kundige. in dit geval Laseroms, aan te trekken. Of nou Theo Laseroms die deskundige is, wil ik in het midden laten. Ik kon er in geen geval mee accoord gaan. Toen Laseroms in België leper trainde, en het bestuur ook een adviseur naast hem wil de zetten, vertrok ook hij. Ik wil niet natrappen, want het be stuur heeft een goede financiële regeling met mij getroffen. Eén nacht heb ik er van wakker gelegen, maar dan ook niet Niet alleen wedstrijden, er werden ook toertochten gehouden. In de omgeving van Alblasserdam leverde dat dit fraaie plaatje op At je Keulen eindelijk Friese titel BEETGUMMERMOLEN De zo imponerend in schaatstitels grossierende Atje Keulen-Deel stra kan tevreden zijn. De meervoudige wereld-, Europees en nationaal kampioene heeft sinds gisteren ook de Friese langebaantitel op haar naam gebracht. Nadat zij bij de laat ste pogingen op 1 januari 1970 werd afgetroefd door Akke Fal- kena en Sijtje van der Lende, sloeg de 37-jarige schaatsster gisteren haar slag op de 333-me- terbaan van Beetgummermo- Uit een deelnemersveld van zes tien dames kwam ze onbetwist als sterkste naar voren. Met een verschil van anderhalve punt kon Atje in de overwinnings krans („Ik heb het altijd als een gemis gevoeld dat ik in Fries land nooit kampioene was ge worden"), worden gestoken voor haar concurrenten Haitske Pijl man en Sophie Westenbroek. De 500 meter legde Atje af in 49,0 seconden, exact dezelfde tijd als de pas uit Inzeil terugge keerde Haitske Pijlman, terwijl de van een bar Fins marathon' avontuur amper bekomen Sop hie Westenbroek vierde werd in 50,6. Ook op de 1000 en 1500 meter zegevierde de Friezin. Eindklassement; 1 Atje Keulen 151 567, 2. Haitske Pijlman 152.983. 3. Sophie Westenbroek 155.350. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN René van de Kerkhoff van PSV heeft niet gereageerd op het verzoek van de tuchtcommissie van de KNVB om zijn visie te geven op het incident tussen hem en Eddy Achterberg in de op 26 januari gespeelde wedstrijd FC Twente-PSV. In dit door de En- schedeërs met 2-0 gewonnen duel kwamen Achterberg en Van de Kerkhoff in de laatste minuut dreigend tegenover el kaar te staan, waarna de snelle Eindhovense draver ineens ho rizontaal ging. „Ik kreeg een kopstoot", meldde hij toen vol wrok na afloop. Er werd echter, ook al omdat scheidsrechter Leo van der Kroft verklaarde niets te hebben gezien, geen officiële melding gemaakt van het vooral door de televisie no gal overtrokken incident. In de loop van vorige week be sloot de tuchtcommissie van de KNVB echter alsnog een onder zoek in te stellen om te weten te komen of er al dan niet een kopstoot is gegeven, waarbij de schuldige dan eventueel Eddy Achterberg zou moeten heten. De secretaris van de tuchtcom missie van de KNVB, de heer A. van Zon, deelde toen mee, „dat er weliswaar geen klacht is ingediend door Van de Kerk hoff, maar dat wil niet zeggen dat we de zaak niet mogen on derzoeken. Voorlopig houden we de affaire, die nu nog geen strafzaak is, onder ons. Om te beginnen zullen we René van de Kerkhoff vragen wat er gebeurd is en aan de hand van zijn antwoord gaan we mis schien verder". Dat antwoord is niet gegeven. Ben van Gelder, de secretaris van PSV, deelde gisteren namelijk mee: „Wij hebben geen brief gericht aan de tuchtcommissie van de KNVB omdat wij voorshands menen dat het college geen be voegdheid heeft een dergelijk rapport op te vragen. Wie dat recht wel heeft7 Dat is een zaak van de KNVB, maar niet van ons. Mocht er nogmaals een ver zoek om een rapport binnenko men, dan zullen we dat wel in behandeling nemen, maar het is' niet gezegd dat we er aan zullen voldoen. Wat ons betreft is de zaak op dit moment afgedaan" Nog geen beslissing over datum betaald voetbal (Van onze sportredactie) ZEIST Competitieleider be taald voetbal Jan Huybregts heeft gisteren nog geen beslis sing genomen over de datum waarop het afgelaste program ma van afgelopen weekeinde wordt afgewerkt. „Ik wil eerst zien of er komend weekeinde kan worden gespeeld", aldus Huybregts. „Daarvan hangt af of er al een inhaaldag kan wor den bepaald. Als er onverhoopt ook deze zondag niet wordt ge voetbald zal er naar twee uit- wijkdata moeten worden omge zien." Van de drie inhaalwedstrijden ijl het betaalde voetbal, die voor vanavond waren vastgesteld, gaan er twee niet door. Dat zijn in de eredivisie Go Ahead Eag- les-Roda JC en in de eerste divisie FC Den Bosch-Fortuna SC. Over de derde ontmoeting FC Utrecht-AZ'67, is nog geen beslissing genomen. Problemen met zeilers zijn uit de wereld (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het KNWV heeft in overleg met het NOC Olympi sche trainingsploegen voor zei lers samengesteld. Alle zes Olympische klassen zijn daarin vertegenwoordigd. De ploegen bestaan uit: FD. Sjoerd en Erick Vollebregt, Soling: Geert Bakker. Piet Keyzer, Harold de Vlzming; Finn: Peter Volle bregt; 470: Joop en Robert Werkhoven; Tempest: Ben Staartjes, Bram Eekels: Torna do: Bert van der Kieft, Harry Westendorp. Inmiddels zijn de moeilijkheden tussen de zeilers, die vorig jaar augustus een open brief aan het KNWV zonden, waarin zij klaagden over hun niet-opne- ming in de Olympische selecties, en het bestuur van het KNWV opgelost. Een bemiddebngspo- ging van J. Stap leidde ertoe dat een gesprek tot stand kwam waarin alle problemen werden uitgepraat. De definitieve aan wijzing voor Montreal zal door het KNMV eind mei worden ge daan. Harm Wiersma naar Lent NIJMEGEN - De Nederlandse damkampioen Harm Wiersma (22) zal met ingang van het nieuwe seizoen uitkomen voor damclub Lent, spelend in de ereklasse. Het laatst speelde Wiersma voor DAVO uit Til burg. De Nederlandse titelhouder had nog een aantal aanbiedingen van vooraanstaande damvereni gingen. maar hij koos uiteinde lijk voor Lent omdat hem daar de meeste maatschappelijke en sociale zekerheid werd gegeven. Harm Wiersma zal met zijn echtgenote in Nijmegen gaan. wonen. De damclub Lent wordt getraind door Frans Hermelink.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12