Maarse: We moeten leren leven met stap terug KILLANIN: OLYMPISCH PROGRAMMA IS TOE AAN DOORLICHTING Weerbericht „wapen" voor indeling schaatsers WEER SKIËRS BESCHULDIGD VAN COMMERCIE IOC wil wel dameshockey in 1980 Schaatssters niet op seizoenranglijsten WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURAN' PAGINA 11 Onderscheiding INNSBRUCK In de rid- derzaal van kasteel Hof- burg, enkele kilometers buiten de Olympische stad Innsbruck, heeft IOC presi dent Lord Killanin gister avond de hoogste onder scheiding gekregen van het Oostenrijkse ministerie voor kuituur. In aanwezigheid van 300 eregasten werd de Ierse voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité de Prix Panathlon Interna tional uitgereikt. Lord Kil lanin kreeg de kultuurprijs voor zijn werk als presi dent van het IOC en voor j de vele boeken die hij over de Olympische spelen heeft geschreven. Tijdens deze Olympia-avond werden ook de Spanjaard Juan Antonio Smaranch en de Zwitser Mare Hodler onderschei den. verklaard dat alles naar wens verliep. „Wij zullen in ieder geval op tijd klaar zijn", meld de hij met enige trots met een link naar Montreal. De Spelen in Moskou die van 19 juli tot en met 3 augustus in 1980 worden gehouden kosten „slechts" vijfhonderd miljoen gulden, een kwart van het geld dat er in Montreal ingepompt moet worden. In Moskou wordt van het geld een Olym pisch stadion gebouwd dat plaats biedt aan honderddui zend mensen terwijl een zwemstadion met een toe schouwerscapaciteit van 12.000 zal moeten verrijzen. Vlokken uit Innsbruck (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK In het Olympisch dorp doen momentèel de geruchten dat het IOC (Internationaal Olympisch Comité) een „tweede affaire Schranz" onderzoekt. In dit geval gaat het om de Westduitse skiploeg. Die wordt beschuldigd van „commercie". In de laatste uitgave van Interski, een Westduits sportblad, staat op de middenpagina een levensgrote foto van de vier alpine- skiërs en een Volvo. Dit zou in strijd zijn met de amateurbepa lingen van het IOC. Walter Tröger, secretaris van de Westduitse Skibond, heeft j tegenover het IOC verklaard dat hij op de hoogte was van deze foto, maar dat de skibond en de vier alpine-skiërs schriftelijk hebben geprotesteerd tegen de publicatie van de foto. 9 In het Olympische dorp werden gisteren de vlaggen van San Marino. Roemenië. Nederland en Zwitserland ge hesen. De organisatie maakte gisteren bekend dat het olym pische dorp nu „bezet" is door 36 landen en 1962 deelnemers. 0 De Amerikaanse en Cana dese ambassade in de Oosten rijkse hoofdstad hebben gedu rende de Olympische winter spelen in Innsbruck hun kan toren verhuisd. Vanaf van daag zullen alle werkzaamhe den in Innsbruck plaatsvin den. Via een communique heb ben beide ambassades bekend gemaakt dat de Botschaft naar Innsbruck is verhuisd om de duizenden Amerikanen en Canadezen die voor de winter spelen zijn overgekomen, be hulpzaam te zijn. In Wenen worden alleen dringende ge vallen behandeld. 0 De universiteitskliniek van Innsbruck heeft met ingang van gisteren een eigen „Olym pische kliniek" ingericht Alle ziektegevallen, beenbreuken en spoedoperaties van Olympi sche deelnemers of officials zullen in deze afdeling worden behandeld. Gedurende de Olympische winterspelen zul len veertig specialisten dienst moeten doen. Bovendien zijn er vijftig bedden vrijgehouden voor noodgevallen. Aan het hoofd van deze Olympische kliniek staat de Oostenrijkse sportarts, prof. dr. Hans Reis- sigl. Hij beschikt over duizend personeelsleden. 0 Volgens de Oostenrijkse sportarts, dr. Ernst Raas die hoofd is van het Olympisch medisch team beschikt de Zweedse skiër Jorge Svenson over de beste conditie. Het hartvolume van Jorge Sven son. een langlaufer, bedraagt 1700 ccm, terwijl het normale gemiddelde bij een topsporter 1000 ccm is. De Canadese skiër Dave Ir win wordt in Innsbruck be schouwd als het .medisch wonderkind". Bij een training op 18 januari kwam de Cana dese kampioen ernstig te val len. Irwin brak een rib en had een zware hersenschudding. De sportarts van de Canadese ploeg, dr. George Gwozdecky, heeft de onfortuinlijke skiër de afgelopen weken medisch begeleid en kwam gisteren tot de eindconclusie dat Dave Ir win morgen toch kan deelne men aan de afdaling. 0 Alle schaatsenrijdsters, die morgen zullen starten in het Olympisch schaatstoernooi, zijn in Innsbruck aangeko men. Dertien „schaatslanden" hebben zich voor de Olympi sche winterspelen in Inns bruck aangemeld. De bekend ste rijdster is ongetwijfeld de Russin Averina, die vijfmaal een wereldrecord op haar naam bracht De schaatsenrij ders worden op z'n vroegst op 7 februari verwacht Alleen de Zwitserse veteraan Franz Krienbuhl is in Innsbruck aan gekomen. Gisteren kreeg Krienbuhl een eigen „trai ningsuur" aangewezen. Vol gens de Olympische regels is het namelijk verboden dat da mes en heren samen trainen. Onder het toeziend oog van enkele honderden schaatslief hebbers trainde Franz Krien buhl helemaal alleen op de kunstijsbaan van Innsbruck. Hij maakte er dan ook een geweldige show van. 0 De Amerikaanse schaats ploeg heeft de beschikking over pakken die lijken op de overalls die de Amerikaanse astronauten droegen bij hun wandelingen op de maan. Sheila Young bewees vorige week met haar wereldrecord op de 500 meter (40.91) dat het helpt 0 Het vrouwelijke deel van het Oostduitse kunstrijpaar Romy Kermer—Rolf 'Oster- reich zal toch aan de Olympi sche winterspelen kunnen deelnemen. De 19-jarige Oost duitse kwam tijdens de trai ning zodanig ten val dat ge vreesd werd dat het paar dat vorig jaar tweede werd bij de wereldkampioenschappen zich moest terugtrekken. 0 Bernhard Russi, de win naar van de afdaling voor he ren in 1972 in Sapporo rea geerde heel sportief op het feit dat de Oostenrijker Klammer als de grote favoriet geldt voor het Olympische goud op dit onderdeel. „Het zou best kun nen dat Franz dit keer de be ste is. maar voorlopig houd ik het er op dat hij dan nog altijd sneller beneden moet zijn dan ik". 0 Hans Rinn, de Oostduitse wereldkampioen rodelen ver baasde iedereen in Igls waar de rodel- en bobbaan ligt door voor de training aan de start te komen met een badmuts. Rinn. die owrigens een baan record vestigde van 51.92 was van mening dat de gebruikelij ke helm te veel weerstand van de wind teweeg brengt. „Een badmuts zit lekker strak en alle kleine beetjes helpen bij deze sport", was zijn commen taar. IJshockeyploeg Rusland sterk in kwalificatie Innsbruck De ijshockey- ploegen van Finland, Ameri ka en Rusland hebben zich (naast Polen, Tsjeehoslowa- kije en West-Duitsland) ge plaatst voor de Olympische hoofdgroep. In de kwalificatiewedstrijden gisteren boekte Rusland de grootste zege: 163 tegen Oos tenrijk. Japan verloor met 112 van Finland en Amerika plaatste zich ten koste van Joegoslavië; 8-4. Het programma van de a-groep is: vrijdag 6 februari: 13.00 uur: Polen—West Duits land, 16.00 uur: Rusland—A- merika, 20.00 uur: Tsjechoslo- wakije-Finland. Slowakije- Finland. Zondag 8 februari: 13.00 uur: Rusland—Polen, 16.00 uur: West Duitsland—Finland, 20.00 uur: Tsjechoslowakije-Ameri- Dinsdag 10 februari: 13.00 uur: Amerika—Finland, 16.00 uur: Polen-Tsjechoslowakije, 20.00 uur: Rusland-West-Duitsland. Donderdag 12 februari: 13.00 uur: Amerika-Polen, 16.00 Ts- jechoslowakije-West-Duits- land, 20.00 uur: Finland—Rus land. Zaterdag 14 februari: 13.00 uur: West-Duitsland-Amerika 16.00 uur: Polen—Finland, 20.00 uur: Tsjechoslowakije- Rusland. Even de koppen bij elkaar. Chaotisch tafereel voor een van de kwalifica tiewedstrijden gisteren in Innsbruck. INNSBRUCK - Het Interna tionaal Olympisch Comité gaat in de komende vijf jaar bij zichzelf te rade. Gister avond stelde IOC-president Lord Killanin namelijk dat het hoog tijd wordt dat alle sporten in het Olympisch pro gramma aan doorlichting toe zijn. Killanin tijdens een pers conferentie in het congresge bouw in het' Oostenrijkse Innsbruck, waar vandaag de twaalfde Olympische Winter spelen van start gaan: „Het kan zijn dat wij impopulaire maatregelen moeten nemen, maar we zullen echt tot een besluit moeten komen wat wel en wat niet gehandhaafd dient te worden, want zoals het nu gaat wordt het Olym pisch programma onorgani- seerbaar voor een land. Of zelfs al voor een combinatie van landen". Ondanks het feit dat Lord Kil- Van onze verslaggever in Innsbruck ROB VAN DEURSEN lanin met een kostenverslin- dend voorbeeld van Montreal voor ogen streeft naar in krimping van het aantal Olym pische sporten (een commissie gaat binnenkort aan het werk terwijl het IOC in 1981 het eindrapport daarvan ver wacht) gaf hij toch toe dat er ernstig aan gedacht wordt om het dameshockey in het gebeu ren van 1980 in de Russische hoofdstad Moskou op te ne men. De Ierse edelman: „De moeilijkheid is echter dat het dameshockey in de wereld on dergebracht is in twee over-, koepelende organisaties. Maar men streeft ernaar om nog deze zomer tot een oplossing te komen, te laat voor Mont real, maar voor Moskou moet het een haalbare kaart zijn". Zo zag Lord Killanin het als een eveneens onhaalbare zaak dat de Volksrepubliek China alsnog op tijd voor Montreal zal kunnen worden toegelaten tot de gelederen van het IOC. „Ik zou in december naar Chi na afreizen voor een afslui tend overleg, maar op een of andere manier ging die af spraak de mist in. Vandaar dat wij. nu rustig afwachten tot de organisatie in China haar voorstel over eventuele Olympische reglementen voor de eigen sportbonden heeft in- Lord Killanin; „Het kan zijn dat wij impopulaire maatregelen moeten ne men". gestuurd. Daarom zullen wij in Montreal overleggen of die goedgekeurd kunnen worden", aldus de opvallend vrolijke Killanin, die er nog eens na drukkelijk op wees dat tijdens de zomer- en winterspelen van dit jaar geen enkel excuus voor positief reageren op de dopingcontroles zal worden geduld. MEDICIJNEN „In Mexico hebben we een ge val gehad van een atleet die op doktersadvies een van de middelen kreeg die op de ver boden lijst staan. Dat is toen oogluikend toegestaan maar nu hebben we elke betrokken nationale organisatie laten we ten dat zij de plicht hebben de artsen die voor hen werken er op te wijzen dat wij erg streng zullen zijn. En dat als een atleet bepaalde medicijnen no dig heeft die op een lijst staan dat er dan gezocht moet wor den naar een vervangend mid del. Omdat we geen uitzonder ingen meer maken". Lord Killanin kondigde tevens aan dat zijn internationale co mité met argusogen de ontwik kelingen in de skisport volgt. „Wij streven er naar dat het skiën betwist wordt door atle ten onderling en niet door fa brikanten van de diverse ma terialen", aldus Killanin die ook reeds had vernomen dat de Oostenrijkers al zover wa ren gegaan om gaten in hun ski's te boren om zodoende nog sneller te gaan. Killanin toonde zich trouwens tevreden over de vorderingen in Moskou waar de Spelen van 1980 zijn geconcentreerd, 's- Middags nog had de voorzitter van het Russische organisatie comité en tevens onderminis ter van sport Ignah Novikov Gerard Maarse en Chrisla Jaarsma, twee elementen in de schaatsploeg die niet juichen. Christa Jaarsma: „Ik heb geen kans". Maarse: „We moeten de Nederlandse kansen niet hoog aanslaan". op een medaille heb ik toch niet, maar voor mij is het deel nemen aan de Olympische Spelen belangrijker dan het winnen. Ik volg de filosofie van Pierre de Coubertin". Annie Borckinck, het schaats- talentje uit Eibergen die na een rebellerende actie (samen met Sijtje van der Lende) weer aansluiting heeft gekre gen met de KNSB-coach Ge rard Maarse, schakelt haar kansen niet helemaal uit. Gistermiddag kwam haar pri- vé-trainer Ab Gerritsen in Innsburck aan. Hij zal Annie Borckinck in de moeilijke uren vanaf de tribune mentaal bijstaan. In de overeenkomst tussen Maarse en de rebelle rende Borckinck en Van der Lende, staat namelijk dat de privé-trainers zich bij interna tionale evenementen afzijdig moeten houden. Gerritsen zal zich aan deze regel moeten houden, want trainer Gerard Maarse duldt geen enkele inmenging in zijn begeleiding. Sijtje van der Lende, de nationaal kampioe ne, over deze begeleiding: ,,'s morgens praten we met Ge- rard Maarse over wat we die dag gaan doen. We volgen on ze eigen trainingsschema's en houden ons aan de richtlijnen van onze privétrainers. Maarse zorgt alleen voor de coaching. De sfeer is door de nieuwe aanpak beslis niet vertroebeld. De verhouding tussen Gerard Maarse en de (rebellerende) meisjes is uitstekend. In het gesprek voor de Olympische Winterspelen hebben we de begeleiding goed doorgespro ken. Daar bestaan geen pro blemen over". Sijtje van der Lende, is erg optimistisch voor de komende dagen. De Friezin weet dat haar kansen op Olympisch goud vrijwel nihil zijn, maar toch schakelt zij zichzelf nog niet uit voor een van de ere plaatsen. „Elke schaatswed strijd is een loterij: In welke groep moet je starten en hoe zijn de weersomstandigheden op dat moment? Twee belang rijke factoren voor een rijd ster. Sijtje van der Lende wil vooral op de 1500 meter haar kansen verdedigen. De Friezin is er zich van bewust dat op deze afstand van alles moge lijk is. „Op de 1500 meter voel ik me altijd erg sterk. Het is een afstand waarop je voluit moet gaan. Deze tactiek ligt me wel, want ik houd van vechten". KNSB-coach Gerard Maarse glimlacht een beetje als Sijtje van der Lende haar kansen bespreekt. „Sijtje en Annie zijn de snelste rijdsters uit de ploeg Morgen zal ik de weer berichten bestuderen en dan een indeling maken. Ik heb me laten vertellen dat de beste tijden in Innsburck rond twaalf uur worden gemaakt Op de 1500 meter zal ik Sijtje en Annie dus in de eerste en tweede groep proberen te krij gen. We moeten natuurlijk wel realistisch blijven en de Ne derlandse kansen niet hoog aanslaan. Rusland, Amerika en Oost-Duitsland zijn op dit ogenblik de beste schaatsna- ties. We hebben een stapje te rug moeten doen, en we zullen er mee moeten leren leven". Annie Borckinck wil zich niet zonder meer neerleggen bij het feit dat Nederland een stap terug heeft moeten doen. „Ik zal mijn huid duur verko pen. En als ik een stap voor waarts kan doen dan zal ik dat in Innsburck proberen. Door de komst van mijn trainer heb ik veel meer zelfvertrouwen. Zoals de Olympische vlam wil j ik de komende dagen ook vlammen". Van onze verslaggever in Innsbruck WIL VAN DER PLAS Sheila Young, gisteren door haar vriend Orchowicz geholpen bij een lichte voetblessure, staat hoog geno teerd op de seizoenranglijst. INNSBRUCK Op de seizoenranglijsten met de beste schaats- tijden bij de •dames staat de Amerikaanse Sheila Young zowel op de 500 als op de 1000 meter bovenaan. Haar landgenote Leah Poulos bezet de eerste positie op de 1500 meter en de Russchische Galina Stepanskaja heeft de beste tijd af laten drukken op de 3000 meter. De ranglijsten van dit seizoen zien er als volgt uit: (onder elke lijst zijn ook de beste tijden van de Nederlandse rijdsters gegeven): 500 meter: 1. Sheila Young (VS) 40,91 (wereldrecord) 2. Leah Poulos (VS) 41,78 3. Vera Krasnova (Rusl) 41,94 4. Ljoebov Pogodajeva (Rusl) en Ljoedmila Ankoedimova (Rusl) 42,1 6. Cathy Priestner (Can) 42,19 7. Paula Halonen (Fin) en Ljoebov Satsjikova (Rusl) 42,71 9. Ann-Sofie Jarnström (Zwe) 42,85 10. Lori Monk (VS) 42,94. Christa Jaarsma (Ned) 45,19, Annie Birckink (Ned) 45,20, Sijtje van de Lende (Ned) 45,53. Neder lands record: 43,44 van Haitske Pijlman. 1000 meter: 1. Sheila Young (VS) 1.26,04 2. Ljoedmila Ankoedi mova (Rusl) 1.26,2 3. Ute Dix (OD1) 1.26,4 4. Cathy Priestner (Can) 1.26,49 5. Sylvia Burka (Can) 1.27,02 6. Erwina Rys (Pol) en Tathana Averina (Rusl) 1.27,3 8. Ljoedmila Titova (Rusl) 1.27,36 9. Heike Lange (ODD 1.27,8 10. Paula Halonen (Fin) 1.27,82. Annie Borckink (Ned) 1.30,72, Sijtje van de Lende (Ned) 1.30,80, Christa Jaarsma (Ned) 1.31,36. Wereldrecord: 1.23,46 van Tatjana Averina (29-3-75, Alma Ata). Nederlands record: 1.28,26 van Atje Keulen (3-2-74, Alma Ata). 1500 meter: 1. Leah Poulos (VS) 2.13,98 2. Galina Stepanskaja (Rusl) 2.14,0 3. Tatjana Averina (Rusl) 2.14,51 4. Sheila Young (VS) 2.14,68 5. Sylvia Burka (Can) 2.14,78 6. Ute Dix (ODD 2 16,0 7. Ines Bautzmann (OD1) 2.16,53 8. Karin Kessow (OD1) 2.17,02 9. Nancy Swider (VS) 2.17,03 10. Erwina Rys (Pol) 2.17,1. Annie Borckink (Ned) 2.18,67, Sijtje van de Lende (Ned) 2.19,62, Christa Jaarsma (Ned) 2.20,31. Wereldrecord: 2.09,90 van Tatjana Verina (Rusl) (11-3-75, Alma Ata). Nederlands record: 2.15,8 van Stien Baas (15-1-71, Davos). 3000 meter: 1. Galina Stepanskaja (Rusl) 4.40,8 2. Ljoedmila Ankoedimova (Rusl) 4.45,3 3. Sylvia Filipsson (Zwe) 4.46.1 4. Erwina Rys (Pol) 4.46,4 5. Nancy Swider (VS) 4.47,1 6. Lisbeth Korsmo (Noor) 4.47,5 7. Beth Heiden (VS) 4.48,4 8. Sylvia Burka (Can) 4.49,91 9. Monika Zernicek (ODD 4.51,2 10. Joekiko Ito (Jap) 4.52,2. Sijtje van de Lende (Ned) 4.56,12, Annie Borckink (Ned) 4.58,78, Christina Jaarsma (Ned) 4,58,87. Wereldrecord: 4.44,69 van Tamara Koetsnetsova (Rusl) (12-1-75, Alma Ata). Nederlands record: 4.41,01 van Sippie Tigchelaar (27-2-75, Inzeil). Deze tijd kon niet als wereldrecord worden erkend. INNSBRUCK - Vrolijkla chend en handen schuddend verliet KNSB-coach Gerard Maarse de ijspiste van Inns bruck, waar hij met zijn da- mesploeg de laatste trainings rondjes had gereden voor het Olympisch vuur op de berg Igsl zou worden ontstoken. De stemming in het Nederlandse kamp was uitstekend. Aan de vooravond van het Olympisch evenement voor el ke sportvrouw en sportman, de avond van rust en bezin ning, maakte de dameskern ploeg een ontspannen indruk. Niets wees erop dat de strijd om de medailles, tegelijk met het Olympisch vuur zal moe ten ontbranden. Gerard Maarse dirigeerde zijn pupillen met een vriendelijke glimlach naar de kleedka mers. Annie Borckinck, Sijtje- van der Lende en Christa Jaarsma volgden hun trainer om even later toch terug te keren naar de ijspiste om met vrienden en bekenden de Olympische kansen te bespre ken. Christa Jaarsma, die door haar lengte de „veldmuis" van de ploeg wordt genoemd, was erg optimistisch. „We hebben in Inzeil goede tijden gereden en als de conditie van het ijs zo blijft zie ik toch nog een kans voor ons. De laatste da gen groeien we allemaal naar een goede vorm toe. Voor me zelf zie ik geen enkele kans. De Oostduitse en Amerikaan se dames zullen hier de Olym pische medailles verdelen. Misschien dat Sijtje van der Lende en Annie Borckinck er nog tussen kunnen komen". Filosofie Christa Jaarsma, die na het nationaal kampioenschap in Groningen zichzelf al had uit geschakeld voor de Olympi sche Winterspelen in Inns burck, genoot zichtbaar van haar uitverkiezing. „Een kans

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11