DAEY OUWENS ONTSLAGEN Vonnis over Groenoordhal-directeur geveld Poëzie Hardop slecht bezocht Stichting Katholiek Onderwijs Leiden weigert medewerking aan binnenstadsschool Gemeente in beroep tegen uitspraak ambtenarengerecht TRAGISCH Beroep woonwagenbe woner ongegrond verklaard BRAND IN PAND MORSSINGEL: 10.000 SCHADE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van onze raadsverslaggever LEIDEN De gemeente Leiden heeft bij de Centrale Raad van Beroep appèl aangetekend van het vonnis dat de ambtenarenrechter in Den Haag begin december velde in de zaak-Daey Ou- wens. Toen verklaarde deze rechtbank achteraf het gemeentelijk besluit Daey Ouwens te onderwerpen aan een medi- sch-psychische keuring ongegrond en vernietigde dit. Burgemeester Vis van Leiden deelde in de raadsvergadering over de kwestie- Daey Ouwens gisteravond mee, dat de gemeente in hoger beroep is gegaan. „Wij hebben er het volste vertrouwen in dat dit zal worden gehonoreerd" stelde Vis optimistisch. Hij wees erop dat in het beroepschrift van de gemeente uitdrukkelijk is ge steld dat het besluit van vorig jaar lente om Daey Ouwens aan een keuring te onderwerpen alleen maar was ingege ven door het feit, dat b en w er zeker van wilden zijn dat de ongeschiktheid van de geschorste Groenoordhal-direc- teur inderdaad (zoals in het ontslag- voorstel staat) niet te wijten is aan „lichamelijke of zielsgebreken". Vis bestreed nog eens nadrukkelijk de stelling dat de gemeente het onderzoek had aangegrepen om een welkome aan vulling op de ontslagredenen te verkrij gen als zou blijken dat Daey Ouwens na anderhalf jaar schorsing niet meer volkomen fit zou blijken te zijn (hetgeen overigens niet is gebeurd). Een dergelijk verwijt was in december onder meer van de advokaat van Daey Ouwens gekomen. Hij verweet de ge meente voor de ambtenarenrechter, dat zij gehoopt had op een „medisch won der". En hoewel burgemeester Vis dit gisteren in alle toonaarden ontkende was het de pleiter voor de gemeente, de Haagse rechtskundig adviseur Van der Horst, die toen met zoveel woorden positief op deze beschuldiging inging door te stellen dat je inderdaad nooit weet wat er uit zo'n medische keuring nog voor gegevens komen. Van onze raadsverslaggever LEIDEN Na een schorsing van ruim twee jaar heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond laat met 21 stem men voor, 14 tegen bij 1 onthouding besloten de direc teur van de Groenoordhal, de heer Th. C. Daey Ouwens te ontslaan. Vóór het college-voorstel om in principe met ontslag in te stemmen verklaarden zich de fracties van PvdA (inclusief de wethouders maar met uitzonder ing van het raadslid Peters die tegenstemde en Ranner, die zich van stemming onthield), D'66-wethouder Ooster man en het overgrote deel van de CDA-fractie. Behalve Peters (PvdA) stemden verder tegen het ontslag de VVD, PPR, PSP, CPN, SGP/GPV en de CDA-raadsleden Bleijie en De Geus. Het ontslagbesluit viel na een nieuwe avond van debatteren over het al dan niet geschikt zijn van de heer Daey Ouwens als directeur van de Leidse Groenoordhal. Zoals bekend werden de discussies twee we ken geleden afgebroken om plaats te maken voor de over voor de benoeming gemeente secretaris. Gisteravond vatte de raad de draad op en ver volgde CDA-fractieleider Driessen zijn betoog. Hij toonde zich een fel voor stander van het ontslag van Daey Ouwens, zich daarbij ba serend op het dikke dossier dat zich in de loop van de laatste twee jaar heeft ge vormd en de ervaringen van partijgenoten met de heer Daey Ouwens in de vorige raadsperiode. Driessen keerde zich fel tegen de opmerkelijk ongunstige pu bliciteit die de affaire-Daey Ouwens voor de gemeente Lei den inmiddels in de plaatselij ke en landelijke pers te weeg heeft gebracht. Hij vroeg zich af waarom het college van burgemeester en wethouders nooit hiertegen stelling had ge nomen door zijn standpunt naar voren te brengen. De pers kreeg van Driessen het verwijt van „zorgvuldige een zijdigheid" naar het hoofd ge slingerd, die zij zou hebben gebaseerd op „tendentieuze en volkomen onbetrouwbare in formaties van Daey Ouwens". In zijn argumentatie om voor het ontslag te stemmen maak te de CDA-leider echter juist zelf gebruik van bijzonder va ge en wellicht tendentieuze in formatie die hij had gekregen van zijn partijgenoot en eerste chef van Daey Ouwens in het vorig college, ex-wethouder van economische zaken Lijten. Deze had hem een boekje open gedaan over het functio neren van Daey Ouwens en beweerd, dat hij meermalen op het matje geroepen was. Informatie waarover echter al leen Driessen maar beschikte, hetgeen ook in zekere zin het geval is met de stelling dat de veehandel Daey Ouwens niet zou „lusten". De commissie- Van Aken was daar destijds mee gekomen en adviseerde toen om Daey Ouwens met verlof te sturen om zo de weg voor de komst van de Rotter damse veemarkt vrij te ma ken. Zoals bekend wilden de veeboeren hun bezwaren tegen Daey Ouwens desgevraagd la ter niet hard maken en namen zij een neutrale positie in. Een en ander was voor burgemees ter Vis, die namens het college de verdediging van het ont- slagvoorstel voor zijn rekening nam, aanleiding de houding van de veehandel niet in de beschouwingen te betrekken. Driessen deed dat echter wel en kwam op grond hiervan tot de conclusie dat Daey Ouwens moest worden ontslagen als Groenoordhal-directeur. Hij verklaarde zich echter te gen de formulering die b en w gegeven hadden aan hun streven Daey Ouwens een an dere functie in het gemeente lijk apparaat aan te bieden. Naar zijn informatie zou dat gebeuren in de vorm van een baan die zou worden betaald volgens de rang van hoofd commies A, met een uitloop naar referendaris. Daey Ou wens is echter nu administra teur en dat zou neer komen op een flinke degradatie, vond de CDA-leider. Hij achtte dat on aanvaardbaar. Volgens Dries sen moest er dan maar bij voorrang een hogere functie worden geschapen. Burgemeester Vis vond echter - „zonder Daey Ouwens te wil len kwalificeren" - dat de Groenoordhaldirecteur had getoond niet aan de capacitei ten die voor zijn huidige rang gesteld zijn te kunnen voldoen en dus maar genoegen moest nemen met wat haalbaar was voor de gemeente. Vóór het CDA was dit reden om met SGP en CPN tegen deze clausule in het ontslag- voorstel te stemmen. Arbitrage Het SGP/GPV-raadslid ir. Houtman kwam gisteravond op de valreep nog met een tussenvoorstel om ontslag van Daey Ouwens te voorkomen. Hij stelde een arbitragecom missie voor die binnen drie maanden met een advies zou moeten komen waaraan alle partijen zich zouden moeten houden. Dit advies kon echter niet de terugkeer zonder voor waarden van Daey Ouwens impliceren, zo vond Houtman. Hij kreeg steun bij zijn voor stel van een minderheid van het CDA. de PPR, CPN en WD. Van ambtelijke zijde werd de burgemeester echter ingefluisterd dat in dit soort geschillen arbitrage niet is toe gestaan. De gemeente mag geen afstand doen van pu bliekrechtelijke bevoegdheden en dat zou gebeuren wanneer de raad de mogelijkheid van het eindoordeel in handen zou leggen van een commissie. Bo vendien zou hierdoor aan Daey Ouwens een beroeps gang worden ontnomen en zoiets zou al als „onzedelijk" worden aangemerkt, zo stelde burgemeester Vis. Een en ander was voor Hout man aanleiding zijn motie te wijzigen in die zin dat tot een voor beide partijen en aan vaardbaar voorstel zou moe ten worden gekomen. Daar mee verwerd de arbitragecom missie echter tot een bemidde lingscommissie en daaraan bleek de meerderheid van de raad geen behoefte te hebben. Voor het voorstel-Houtman verklaarden zich de heren Schoute Kuijers en Wessels (WD), Vink, Bleijie en De Geus (CDA), de PPR, PSP. CPN en SGP/GPV, in totaal 11 raadsleden. Tegen waren de PvdA (met uitzondering van Ranner die zich onthield), El- zenga, Van Duijn en Langerak (WD), de meerderheid van het CDA en D'66. De motie-Wessels onderging het zelfde lot. Deze motie wil de Daey Ouwens terug laten keren naar de Groenoordhal via een' begeleidingscommis- Houtman ...arbitragecommissie.... De aanvaarding van dit princi pe-voorstel voor ontslag bete kent nog niet dat Daey Ou wens vandaag op straat staat. Volgens het ambtenarenregle ment krijgt hij na een brief waarin hij van dit raadsbesluit op de hoogte wordt gebracht precies drie weken de tijd om een verweerschrift op te stel len. Daarna komt er een nieuw ontslagvoorstel in de raad aan de orde, waarover opnieuw zal moeten worden gediscus sieerd. Komt er dan een twee de door de Groenoordhaldirec teur negatief besluit dan geldt dit als ontslag. En ook dan is het drama nog niet geheel vol tooid, want Daey Ouwens heeft al aangekondigd de zaak dan voor de ambtenarenrech ter te brengen waar er nog enige bedrijven aan zullen worden toegevoegd. Volgens insiders peperdure, omdat de gemeente groot gevaar loopt wegens onrechtmatig ontslag veroordeeld te worden tot een flinke schadeloosstelling, wat wel eens in de tonnen zou kunnen gaan lopen. Arjen Broekhuizen „Het is gemakkelijker een heipaal van 20 meter met een kurketrekker uit de grond te krijgen dan een ambtenaar te ontslaan". Dat is een opmerking die door een van de raadsleden tijdens de debatten over het ontslagvoorstel van de Groenoordhaldirecteur T. Daey Ou wens werd geplaatst. Het ziet er echter naar uit, dat de gemeente Leiden er in zal slagen een dergelijk onmogelijk staaltje te verrichten. Maar het is geenszins een prestatie om trots op te zijn. Integendeel. Het kan niet anders dan uiterst tragisch ge noemd worden, dat de Leidse raad een van de werknemers van de stad na een schorsing van meer dan twee jaar ui teindelijk aan de dijk zet. Tragisch, omdat de beslissing voor het grootste deel gedragen wordt door een aantal vage vermoedens, tendentieuze verha len en hier en daar zelfs roddels. Tra gisch bovendien, omdat de beslissing genomen wordt door een gemeenteraad, waarvan de meerderheid de betrokken man, Daey Ouwens slechts kent van horen zeggen en van de eenzijdige ver halen van even eenzijdige getuigen (zoals bekend werden de getuigen van de heer Daey Ouwens door de onder- zoekscommissie-Woudstra niet ge hoord). Volgens burgemeester Vis nog steeds terecht, omdat de getuigen van de gemeente al genoeg over Daey Ou wens aan het licht hadden gebracht. De belangrijkste getuige, de veehandel, om wie het allemaal begonnen was, zweeg echter in alle talen. Onbegrijpelijk is het dat de betrokken ambtenaar nog steeds niet weet wat nu eigenlijk de redenen voor het ontslag zijn, iets, waar getuige de diskussies in de raad ook de voorstanders van het ontslag het nog steeds niet over eens zijn. Er staat de stad Leiden misschien nog heel wat te wachten als ook bij de tweede maal dat de raad over het ont slag zal moeten stemmen een meerder heid hiervoor te vinden zal zijn. Je krijgt medelijden met een stadsbestuur dat zich dit soort beslissing meent te kunnen veroorloven met alle mogelijke financiële gevolgen vandien. Medelijden met de collega's van Daey Ouwens die soortgelijke daden boven het hoofd hangen. (Bij welk mens zijn na twee jaar speuren niet zoveel fouten te ont dekken dat een ontslag „gerechtvaar digd" is?). Medelijden vooral ook met het slachtoffer van dit besluit, dat na twee jaar tussen hoop en vrees tenslotte de genadeslag krijgt. Het is onbegrijpe lijk dat dit menselijk aspect door het overgrote deel van de raad volkomen buiten beschouwing is gelaten. Onbe grijpelijk voor partijen die een sociaal beleid zeggen voor te staan en onbegrij pelijk voor mensen die zeggen dat óók hun politiek handelen door christelijke beginselen is geïnspireerd. De uitspraak van de Leidse gemeenteraad over Daey Ouwens doet denken aan het complot van Brutus tegen Caesar: „Lijten, Vis en Woudstra zeiden dat hij ongeschikt was, en zij zijn stuk voor stuk achtens waardige mannen...." ARJEN BROEKHUIZEN (Van een onzer ver slaggevers) LEIDEN - Het Leidse college van b en w heeft een advies van de commissie voor bezwaarschrif ten om het bezwaar schrift van woonwa genbewoner J. J. Bos gegrond te verklaren, in de wind geslagen. De heer Bos ging in beroep toen zijn ver zoek om een leenbij- stand te krijgen voor een nieuwe woonwa gen niet werd inge willigd, omdat hij geen legale stand plaats had. Dat kon de heer Bos althans niet aantonen. De meerderheid van de commissie voor be zwaarschriften be sloot het bezwaar schrift gegrond te verklaren en hiermee het advies van de Commissie Bijstands- verlening ingevolge het Besluit Bijstands verlening Woonwa genbewoners op te volgen. Het college verklaarde het be zwaarschrift onge grond. Het college voert in zijn brief ou de motieven aan als „overbezetting" en „brandgevaarlijk". Het college is tevens van mening dat het verlenen van een leenbijstand aan de heer Bos ertoe leidt dat het illegaal ver blijf op het centrum min of meer een le gaal karakter krijgt De heer Bos staat nu op het kamp met een huurwagen van de Sociale Dienst; een gemeentelijke instel ling. Volgens b en w is deze caravan ge schikt als voorlopige woonruimte. Van een onzer verslaggevers Leiden In een pension aan de Morssingel heeft zondagavond een kleine uitslaande brand ge woed. De schade bedraagt ruim 10.000 gulden. De bewoners, een tiental Marokkanen, zijn door de politie in een hotel in Leiden ondergebracht De brand is veroorzaakt door een butaangakachel.Deze stond zo dicht tegen de houten dakbe schutting dat deze vlam vatte. Door snel ingrijpen van de Leidse brandweer kon de brand beperkt blijven tot de bovenver dieping van het pension. •Politie-Horeca uil Leiden - De voetbalwedstrijd die vanavond gehouden zou worden tussen de Leidse politie en de Horeca op het L.F.C.-ter- rein ten bate van het geestelijk gehandicapte kind gaat niet door. De wedstrijd is als gevolg van de slechte weersomstandig heden en de terreintoestand voor onbeperkte tijd uitgesteld. Leiden Uit een woning aan de Hoge Rijndijk is voor een kleine 6000 gulden aan gouden en zilveren sieraden gestolen, waaronder armbanden, ringen en kettingen. Tevens werd een bedrag aan geld ontvreemd van 750 gulden. Het is de politie nog niet duidelijk hoe de daders zijn binnen gekomen. Er waren geen sporen van braak te vinden. Programma zaalvoetbal Van onze sportredactie LEIDEN Tegelhandel, dat drie weken terug zijn opmars naar de zaalvoetbaltop door Zwaanvogels zo sensationeel zag gestuit, komt vanavond te gen kampioen LDWS in actie. Ook nu geldt - evenals verleden week voor Swift 't Winkeltje - dat het lager geplaatste Tegel- handel moet winnen om koplo pers LDWS en Zwaanvogels nog te kunnen bedreigen. Hoofdklasse: Tegelhandel LDWS (21 uur). 1: B en T - Roodenburg (20 uur); Oegst- geest - Godyla (19 uur). RES 1: Zwaanvogels 2 - LDWS 2 (19 uur); Tegelhandel 2 - Gazelle 2 (20 uur). 2B: VNL - Glasbergen de Best (22 uur). RES 2A: Lisc 2 - B en T2 (22 uur) VNL 2 - VN A 2 (19 uur); Unitas L. 2 - Padox 2 (20 uur). RES2B: LFC 2 - ASC 3 (21 uur); Unitas L. 3 - Van der Plas BMW 3 (21 uur). 3A: Unitas 1 - Gazelle (21 uur). 3B: SDO '76 - Leidse Boys (20 uur). 3C: VTL - LAF (21 uur). 3E: Fasson - Tommy's (20 uur). RES 3A: Zwaanvogels 3 - Leidse Boys 2 (22 uur); Swift't Winkeltje 3 - ODO '72-2 (19 uur); SVLV 2 - Leiden 3 (20 uur). RES 3B: Oranje Groen - Gazelle 4 (21 uur). RES 3D: Oegstgeest 3 - Zwaanvogels 4 (22 uur); Lugdu- num 2 - Leidse Boys 3 (22 uur). RES 3E: Oranje Groen 3 - SDO '67-4 (19 uur). RES 3F: Rooden burg 2 - Wernink 3 (22 uur). JUN A2: VTL - Lugdunum 2 (19 uur). LEIDEN Voorstellingen in de serie Poëzie Hardop heeft de Leidse Schouwburg op iedere eerste maandag van de maand geprogrammeerd in de hoop een vast en regelmatig terugkerend publiek te vormen. Gisteravond bij het programma rond de Chi leense dichter en diplomaat Pa- blo Neruda „Wij zijn velen" za- Stichting Hartebrug moet blijven wordt opgeheven Van een onzer verslaggevers Leiden De Stichting „Harte brug moet blijven" wordt opge heven. De afgelopen vijf jaar heeft de stichting 181.000 ont vangen, ruim 30.000 meer dan op was gerekend. Met dit geld kan de kerk nog niet helemaal worden opgeknapt. Desondanks wordt de stichting opgedoekt. Voorzitter Neuteboom: „Dat was nou eenmaal afgesproken". Grof vuil mecntelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Ter Haarkade, Boshuizerlaan, Boshuizerkade -J1J'lin. G. ïalaan. Halstraat. Wiardi Beekmanstraat, ran der Helmlaan. Arend Bninsstraat. Lie ren de Keystraat, Zocherstraat. van Ba- rhemhof. de Bazelstraat. Jac Roman- jtraat Jan Keldermansstraat. Vingboens- hof, Jacob van Campenlaan, Voorschoter- Stalpaerthof. van 's-Gravensande- I. Berlagestraat. .^....ïgkade, Lammenschansweg (van Vei- lingkade tot Lammenschansplein), Zoeter- woudseweg. Meloenstraat. Appelstraat. To- matenstraat. Duivenstraat. kersenstraat. Carbutreweg Planteynstraat. Kanaalweg ban Lammebnig tot spoorlijn), Vlietweg. vrouwenweg, Cronestein (woonschepen). (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stichting Katholiek On derwijs Leiden is niet bereid de Harte- brugschool in te zetten bij de totstand koming van een binnenstadsschool. Vo rige week donderdag maakte wethou der Tesselaar van onderwijs het plan bekend op de Kaasmarkt een zoge naamde vleugelschool voor basisonder wijs te bouwen. Hierin zou zowel kath oliek als protestants-christelijk en openbaar onderwijs kunnen worden ge geven. Voorwaarde hierbij is wel dat de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den behalve de Barbaraschool aan het Levendaal ook de Hartebrugschool in het splinternieuwe gebouw aan de Kaasmarkt laat voortbestaan. „Wij hebben helemaal geen bezwaar tegen zo'n school", aldus de heer W. Sanders, secretaris van de stichting. „Het gaat voor ons alleen te lang duren. De Hartebrugschool is hard aan ver nieuwing toe. Met name de kleuter school. Hiervan hebben we een deel moeten afsluiten, omdat het te gevaar lijk was om er te lopen". Nu heeft de stichting een nieuwe school gepland in „De Camp". De plannen hiervoor zijn de binnenstadbewoners in december voorgelegd. Enige verontrus ting is er dan ook ontstaan bij ouders van leerlingen van de Hartebrugschool, nadat wethouder Tesselaar zijn plan heeft ontvouwd. Aan de andere kant is de wethouder van stadsontwikkeling, Waal, bezig een school te plannen in „De Camp", omdat volgens het ont- werp-bestemmingsplan „het huidige aanbod van leerlingen voldoende is om handhaving van de school te rechtvaar digen". Tevens zou hierdoor „het wonen in de binnenstad aantrekkelijker kun nen worden gemaakt". Wethouder Tesselaar zegt hiervan: „Waal kan wel zoveel plannen maken, maar als ik op onderwijskundige grond en kan aantonen dat het niet kan, dan moet hij iets anders bouwen op dat stuk grond in „De Camp". En volgens Tesse laar is het onderwijskundig niet verant woord een nieuw gebouw voor „De Hartebrugschool" alleen neer te zetten. De landelijke norm voor het bouwen van een nieuwe school is honderd. In een stad met meer dan honderdduizend inwoners zelfs honderd vijfentwintig. „De „Hartebrugschool" heeft er thans honderddertig en we verwachten dat het leerlingenaantal nog verder terug zal lopen, aangezien er weer minder eerste klassers zijn dan vorig jaar". Wanneer de stichting haar plannen in „De Camp" toch wil doorzetten zal ze een harde dobber krijgen aan de wet houder van onderwijs. Tijdens de vori ge week gehouden vergadering van de raadscommissie van onderwijs ver klaarde hij, dat hij de nieuwbouw ten sterkste zal afraden. Wat betreft de nieuwbouw voor de kleuterschool heeft de stichting overigens nauwelijks een been om op te staan: Het vereiste leer lingenaantal voor een nieuwe kleuter school is zestig. De „Hartebrug" heeft er thans negenenvijftig. De stichting zal een extra-procedure in werking moeten stellen om hiervoor vergunning te krij gen. Wethouder Tesselaar heeft wel oog voor de bijna onhoudbare situatie in de oude school. „De Harteburgschool" zal een ander onderkomen worden aangebo den, voor de tijd dat de vleugelschool nog niet gereed is. Gedacht kan worden aan de eind van dit schooljaar leegko mende l.e.a.o. aan het Noordeinde of aan de Oude Vest". Mogelijk zal de stichting katholiek on derwijs Leiden op xlit aanbod niet in gaan. „We hebben weinig zin om van het ene oude gebouw, het andere in te stappen. Temeer daar ik geloof dat het door wethouder Tesselaar genoemde jaartal 1977 wat al te optimistisch is. Bovendien vraag ik me af of het grond op de Kaasmarkt wel groot genoeg is om er een gebouw met zevenentwintig lokalen neer te zetten", aldus de heer Sanders. ten er welgeteld vijfentwintig mensen in de zaal. Is het maan delijks terugkeren van Poëzie Hardop te veel van het goede? Ondanks de theatrale vormge ving stelt poëzie beluisteren ho ge eisen aan.de toeschouwer. Ook gisteren was die vormge ving weer eenvoudig en slechts ondersteunend; men werkte met drie zinken teilen, de muziek had stemming waarbij vooral in het gedeelte na de pauze inte gratie tussen muziek, voor dracht en gebaar voortreffelijk tot stand kwam. Centraal blijft de poëtische tekst met zo moge lijk haar boodschap. Deze keer onderscheidde het programma zich vooral door een soort opbouw. -In het geheel zat de suggestie van een ontwik keling, een opgroeien, een le vensgeschiedenis van Neruda, die verbanden heeft met de ont wikkeling van de poëzie. De eer ste vier nummers waren sterk persoonlijk, wel reeds erg beel dend, maar onder andere nog handelend over de geïsoleerde positie van de dichter. Vanaf het vijfde nummer (De Spaanse revolutie) kwam daarbij de so ciale bewogenheid- Het gedeelte na de pauze (num mers zes, zeven, acht) kreeg door die toevoeging aan het beeldend karakter van Neruda's poëzie plotseling een enorme ge ladenheid, zodat de voorstelling een duidelijke climax kreeg en eerder genoemde eenheid be reikte. Natuurlijk lijken de verschillen de Poëzie Hardopvoorstellingen een beetje op elkaar. Dat komt omdat het theater slechts mid del is en de gedichten doel blij ven; ze worden niet verstikt Die middelen liggen op den duur allemaal binnen hetzelfde sfeer tje. Zolang ze teksten verhelde ren en daardoor dicht bij de mensen brengen (doelstelling van de werkgroep), is daar niets op tegen. Maar die mensen moe ten dan wel komen. Anders krijg je toch weer een elite. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3