Leen Pfrommer staat nu op punten vóór "Schaatsoveralls" geheim van Noren? Sprint Van Helden óók fantastisch Droom Bekkema eindigde zes meter voor finish Weer titel voor Stenshjemmet Complete run op schaats- kaarten Kalender DRAMATISCHE ELFSTEDENTOCHT IN LAHTI Wk; Hans van Helden op weg naar weer een record; ditmaal op de vijftienhonderd meter in 1.59,38. DAVOS Hans van Helden was ook op de derde dag, niettegenstaande het feit dat hij geen triomf boekte, weer de opvallende figuur op de supersnelle ijspiste van Davos. De nationale kampioen sprintte op de 500 meter naar de briljante tijd van 39,4 seconden, waarmee hij een tweede positie innam achter de Amerikaan Chapin (38,9) en gelijk met Jan Bazen, die naarmate de winterspelen naderen weer naar een topvorm lijkt toe te groeien. Van Helden scoorde in de afgelopen drie dagen Davos formidabele tijden. Op de 5000 meter realiseerde hij een nieuw wereldrecord (7.07.82), kwam op de 1500 meter slechts een halve seconde te kort om het wereldrecord van Ard Schenk te verbeteren (1.59.38) en liet de 500 meter in 39,4 achter zich. Met zijn 10 km.-tijd in Oslo van 15.11,44 komt Van Helden tot een totaal van 167.547 punten, waarmee hij zich op de tweede plaats van de ranglijst aller tijden heeft genesteld achter Ard Schenk, die leidt met 166.242 puntfn. Uitstekend werk op deze laatste dag leverde ook Klaas Vriend af. Hij won de 10 kilometer in 15.02,38 min. Hetgeen het zesde nieuwe baanrecord was van deze drie dagen In totaal werden twee wereldrecords (Van Helden 5000 meter heren. Sheila Young 500 meter dames), zes baanrecords en 20 nationale (V.S. zeven, Australië zes, Zwitserland vier en Nederland drie) scherper gesteld. Sheila Young, wereldschaatskampioene op de sprint heeft zaterdag in Davos haar kandidatuur voor een Olympische medaille gesteld. De 1 meter 62 kleine donkerharige Amerikaase verbeterde in Davos het wereldrecord op de 500 meter met 0,15 seconden. De vorige recordhoudster Tatjana Averina reed wedstrijden in Inzeil, waar vooral door de heren indrukwekkende tijden werden gemaakt. In de kweekkamer van Davos, het Papendal van de internationale schaatswereld waar ook de omstndigheden uiterst gunstig waren, maakte Hans van Helden zaterdag opnieuw een voortreffelijke tijd. De vinnige Friese-Bra- bander sloeg de 1500 meter weg in 1 minuut 59,38 secenden. Geen rijder was dit seizoen sneller. Met Dan Carroll bleven ook Piet Kleine en Eric Heiden onder de twee-minutengrens en KJaas Vriend kwam uit op een zeer verdienstelijke 2.01.08. Jos Valentijn, die met 2.00.33 goed was voor de vijfde plaats verbeterde zijn eigen Nederland se record op de 500 meter met vier-honderdste van een seconde tot 38,66 seconden. Jan Bazen bleef met 38,97 ook onder de 39 seconden, een prestatie die erg dicht komt bij zijn 38,8 uit Inzeil van vier jaar geleden. TRONDHEIM Kai Stenshjemmet heeft gisteren in Trondheim na de Europese titel ook de Noorse schaatsti- tel op zijn naam gebracht. In het eindklassement heeft Stenshjemmet een voorsprong van bijna 0,3 punt op Sten Stensen. De 1500 meter werd een zege voor de nieuwe kampioen, die zaterdag de 500 meter al had gewonnen. Stensen revancheerde zich op de 10.000 meter en won deze afstand in 15.54,16. Hij bleef zijn rivaal ruim acht secon den voor. De Noorse schaatsbond heeft zes rijders aangewezen voor de Winterspelen Van het zestal is de zwaarste taak weggelegd voor kampioen Kai Stenshjemmet, die op vier afstanden zal starten Hij ontbreekt alleen op de 5000 meter, waarvoor hij als reserve is aangewezen. Ook Jan Egil Storholt heeft vier nummers op zijn programma. Hij rijdt alleen niet op de tien kilometer. (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Het belooft een stevig duel te worden tijdens de Olympische Winterspelen in Innsbruck, die woensdag officieel geopend worden. Een confrontatie tussen de Nederlandse schaatsers en de Noorse „rode duivels" met misschien de Russen in de rol van vogeltjes, die een klein graantje meepikken. Maar meer nog speelt volgende week, als de heren op de ijspiste van Innsbruck in aktie komen, het toneelstuk rond Leen Pfrommer, de coach van de vaderlandse schaatshoop, die tien dagen geleden in Oslo plotseling liet weten, dat hij toch graag zou willen aanblijven. En dat, terwijl hij daarvoor vrij regelmatig ventileerde, dat twee Olympische perioden van vier jaar voor hem voldoende waren. De kreet „frisse wind" dook constant tussen zijn lippen op. 5 Leen Pfrommer die donders goed aanvoelde, dat er binnen het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond en binnen de landelijke technische commis sie meer en meer oppositie tegen zijn persoon ontstond, wordt waarschijnlijk door de gong gered, zoals dat in de boksterminologie heet. Im mers, wat Hans van Helden, Klaas Vriend en Piet Kleine dit weekeinde in Davos op het prachtige ijs aan tijden neer vlijden, mag verwonderlijk worden genoemd. Het lijkt te wijzen in de rich ting van het gelijk van Leen Pfrommer, die diep in zijn hart de geforceerde trainings- aanpak van de Noorse won- dercoach Josh Tenmann nog steeds verfoeit en voorstander blijft van de geleidelijke con ditie-opbouw. En dat ondanks zijn totale om mezwaai in Oslo, waar hij de leer van Tenmann als de zijne predikte. Pfrommer deed dat met pijn, maar hij moest een gebaar maken naar de KNSB waar zijn positie met de week wankeler werd. Tijdens het banket na afloop van de EK in Oslo, gaf een van de hoog ste officials van de KNSB zelfs toe, dat Pfrommer alshe- rencoach onhoudbaar was en dat er binnen de schaatsbond een overkoepelende functie voor hem gezocht werd. De moeilijkheid daarbij bleek, dat Pfrommer een waardevast pensioen wilde hebben en dat de KNSB daarvoor de finan ciële middelen miste. Maar nogmaals, de Nederlandse schaatsers zelf hebben Leen Pfrommers contract na de afloop van de Olympische Winterspelen,hoogstwaar schijnlijk gered. Al moeten wij natuurlijk na de wereldtijden van afgelopen dagen niet onmiddellijk hoera gaan roepen en het Olympisch goud, zilver of brons veilig wanen. Een ieder in Davos was het er namelijk over eens, dat als de Noren dit week einde in de mondaine Zwit serse wintersportplaats aan wezig waren geweest, de tij den helemaal de schaatspan zouden zijn uitgevlogen. En vergeet de Russen niet, die duidelijk voor de Olympische medailles hebben gekozen en de grote toernooien slechts als training beschouwen. Maar de komende weken zal De prestaties van de Nederlanders in Davos brachten talrijke landgenoten op de been. De spandoeken spreken voor zich. alles een stuk duidelijker wor den. Terwijl in Davos de om standigheden precies als in Oslo waar Sten Stensen die „onmogelijke" tijd op de 10 km. neerzette meer dan ideaal waren, lijkt de kans op herhaling van die situatie in Innsbruck vrijwel uitgesloten. Daar kan vrouwe fortuna in de vorm van wind wel degelijk het verloop op één afstand grillig doen zijn. Of zoals Jan Derksen het uitdrukte: „Nie mand hoeft verbaasd te zijn als in Innsbruck een outsider een afstand wint, want de in deling van de groepen kan daar een grote rol spelen". Derksen doelt dan op de zeer reële kans op wisselende weersomstandigheden, die in de Tiroler stad kunnen voor komen. Maar voorlopig heeft Leen Pfrommer na Davos van dit weekeinde een degelijke steun in de militaire rug. Maar of die steun sterk genoeg zal zijn om de Noorse attaque van over een week te weerstaan, valt voorzichtig gezegd nog te bezien. Nogmaals, de Noren vochten dit weekeinde onder ling een potje uit in Trond heim, maar als zij in Davos waren verschenen, zou Pfrom mer niet zo hard hebben gela chen, als hij nu kon doen. Toch staat hij voor een paar dagen op punten voor- Rob van Deurzen. ■BH (van onze speciale ver slaggever) DAVOS - De Neder landse schaatsers heb ben het grote geheim van de Noren ontdekt. De pupillen van Josh Tenmann, die onder het mom van nieuwe Olym pische pakken aan het begin van dit schaats seizoen in felle rode pakken op de ijspistes verschenen, blijken na melijk over superge- stroomlijnde "schaats overalls" te beschikken. Leen Pfrommer trachtte, toen zijn jongens dat eenmaal in de gaten kregen, in Noorwegen al enkele van die pakken te ko pen. maar de Noorse fabrikant had een contract met de Noor se schaatsbond afgesloten. Hij mocht die pakken slechts na de Olympische winterspelen aan andere belanghebbenden verkopen. Vandaar, dat de KMA-majoor afdroop, maar in Davos gloorde de hoop aan de einder. Daar bleek, dat de 47- jarige Franz Krienbühl niet minder dan 20 000 gulden had gestoken in zijn prive-onder- zoek naar het ideale schaat spak en dat hij eenzelfde re sultaat bereikte als de Noren. Pfrommer - niet te lui - ging in de aanval met als resultaat, dat Hans van Helden afgelo pen vrijdag in een van Krien- buhls trainer Gunther Traub geleend pak zijn geslaagde aanval op het wereldrecord van de Rus Kondakov kon openen. zal de rest van de Nederlandse olympische schaatsploeg voorzien worden van het "geheim van de No ren" en dat schijnt volgens de rijders een slok op een schaats te schelen. Gedacht wordt aan 3 tot 4 seconder per afstand (uitgezonderd de 500 meter) omdat een proef in een wind tunnel heeft uitgemaakt, dat een beter gestroomlijnd pak voor een schaatser niet be staat. Wie weet misschien rijdt Franz Krienbühl binnen kort ook nog eens wereldre cords De prijs van de overwinning. Het gezicht van Jan Kruithof is getekend door koude en valpartijen tijdens de alternatieve Elfstedentocht. LAHTI Jan Kruithof uit Havelte heeft zaterdag de alternatieve elfstedentocht over 190 kilometer in Lahti (Finland) gewonnen. De zege werd hem overi gens op een presenteerblaadje aangeboden. Na negen uur schaatsen, er was 's morgens om zeven uur begonnen, zette Sint Bekkema een lange eind sprint in en leek onbedreigd te gaan winnen. Zes meter voor de streep, die gemarkeerd was door een omgekeerd finishdoek, dreigde Bekkema met zijn schaats in een scheur te komen en liet zich toen maar uitglijden. De nog fel sprintende Kruithof ging hem nog net voorbij. Dat er zich geen ongelukken voordeden bij de finish mag een wonder heten daar schaatsers inreden op de mensen die vlak achter de streep stonden. Ook de start was erg rommelig. Zo werd er tien minuten te laat begonnen. Enkele rijders, onder wie de latere winnaar, wisten ongemerkt te vertrekken. Na dertig kilometer werd de achtervolging ingezet door een groepje van 12 rijders. Hieruit verdwenen al snel Jappie van Dijk en Marien Hoekstra. Dat was halverwege de wedstrijd. Negen man gingen tenslotte de laatste ronde in. In de eindfase waren het er nog maar acht daar Joy Raaymakers moest afhaken. Het bereiken van de eindstreep was echter al een prestatie op zich, want slechts twintig procent wist de barre 190 kilometers te overbruggen. De uitslag is: 1. Kruithof, 2. Bekkema. 3. Visser, 4. Potengen. 5. Van der Berg, 6. Vossebelt. 7. Van der Weide, 8. Brandt. 9. Roos, 10. Raaymakers, 11. Meyering, 12. Rozendaa', 13. Van Tongeren, 14. Compaan, 15. Haanstra. HEERENVEEN - In Heerenveen is een ware run ont staan op de kaart jes voor het we reldkampioen schap hardrijden op de schaats voor heren langebaan op 28 en 29 februa ri a.s. Voorzitter A. Kuiper van het organisatiecomi té: „Drie van de vier te lefoontjes zijn voor kaartjes. Het zou wel weer eens een ouder wetse volle bak kunnen worden". De hausse in de kaartverkoop werd nog groter toen bekend werd dat Hans van Hei den een wereldrecord in Davos had gereden ou de 5000 meter. Zondagavond was de overaekte hoofdtribune in Heerenveen voor bei de dagen reeds geheel uitverkocht. De onover dekte zittribunes zijn reeds voor meer dan de helft bezet. Daarbij is tevens een flink aantal staanplaatsen verkocht. Noorse reisbureaus heb ben enige honderden kaarten besteld. DEN HAAG - De schaatskalender wed strijden en toertochten voor dinsdag ziet er als volgt uit: Dinsdag: Nauerna (N-H) natio nale kortebaanwedstrijd voor heren. Aanvang 13.00 uur. Telefoon 02987-1234. Beetgumermolen Ge westelijk kampioen schap van Friesland. Langebaan voor dames senioren. Aanvang 13.00 uur Telefoon 05108-254. Alblasserdam Molen tocht Alblasserwaard over 20, 45 en 55 km. Aanvang 9.00 uur. Start in Alblasserdam, Groot- Ammers en Goudriaan. Telefoon 01854-2523. Ouderkerk a/d Amstel - Gewestelijkkampioen- schap kortebaan Noord- Holland/Utrecht voor dames senioren en ju nioren a- en b-dames. Aanvang 14.00 uur. Tele foon 02963-1502. Oudendijk Wedstrijd- tocht over 80 km. Aan vang 14.00 uur. Telefoon 02294-1275. Amsterdam (Amster damse IJsclub) Ge westelijk kampioen schap langebaan voor Noord-Holland/Utrecht voor heren senioren. Aanvang 11.00 uur. Tele foon 02908-4032 of 020- 350051/369057. Lexmond (Z-H) 100-ron- denwedstrijd voor he ren. Aanvang 19.30 uur. Telefoon 03474-671.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9