Trekker: bron van alle mechanisatie tuinbouw Handige catalogus over snijbloemen en potplanten ALLE GROENTEN GOED AAN DE PRIJS Vrees voor ongewenste gevolgen voor aanvoer vroegere kastomaten RUIM MILJOEN STUKS ANJERS BIJ CCWS LEVENDIGE TULPENHANDEL DUURT VOORT MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT MORGEN OPENING TUINBOUWVAKBEURS de 2.50 per kg. voor de beste kwaliteit De kwaliteit van de andijvie is op veel bedrijven goed, men heeft duidelijk minder last van aanslag als vorig jaar. Bij de huidi ge prijzen heeft het ook weinig zin om langer te wachten met snijden. Het is name lijk de vraag of het oogsten van meer kilo's een grotere geldelijke opbrengst zal geven Vooral bij deze teelt zal bij aanhoudend vriezend weer een versnelde aanvoer gaan plaatsvinden. Want ook bij deze teelt moet er heel wat verstookt worden om het gewas vorstvrij te houden. Het is gunstig om te constateren dat de export van Italië en Spanje naar West- Duitsland aan het inkrimpen is. Ook bij het toenemen van de aanvoer zullen de prijzen niet veel verandering ondergaan. Overige gewassen De afgelopen week hebben de prijzen voor spruiten een oplopend karakter gehad. Nu de vorst ingevallen is (hoe lang zal dit duren?) valt te verwachten dat de prijzen verder op zullen lopen Voor de A-sortering werden prijzen afgedrukt tot 1.69 per kg De prijsvorming bij witlof verloopt nog steeds volgens een vaste lijn. Voor de A-I sortering ligt de prijs nog boven de 2,- per kg. De rode kool werd de afgelopen week goed betaald, ril. op veiling „Delft-Westerlee" werden er prijzen genoteerd van 45 cent per kg. De prijs voor boerenkool liep zelfs op tot 63 cent per kg. Waspeen is een van de weinige gewassen waar de prijzen van te genvallen. Dit wordt veroorzaakt door; rui me aanvoeren, een beperkte vraag en een geduchte concurrentie van Frankrijk. De prijzen per kg. zullen niet veel hoger komen dan 38 cent per kg. De vraag naar prei blijft nog steeds leven dig. Daardoor zijn de prijzen verder opgelo pen. Op veiling Westland Zuid werd zelfs als hoogste prijs 1.80 per kg. betaald. Het ziet er naar uit dat de prijzen zich goed kunnen handhaven. De aanvoer van kom kommers is de afgelopen week op gang gekomen. Bij het heldere weer van de afge lopen dagen kan men de gewassen als het ware zien groeien. De aanvoer zal snel gro ter worden. De prijzen liggen ruim boven de gulden per stuk. BLEISWIJK De bron van alle mechanisatie op de tuin bouwbedrijven is de trekker. Dat wordt de bezoeker aan de Nederlandse Tuinbouwvak- beurs, die morgen in de vei ling Bleiswijk door ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal van de land- en tuinbouw wordt geopend, en die tot en met zaterdag 7 februari duurt, ongetwijfeld duidelijk. Het zal hem opvallen, dat er een bijzonder groot aantal merken en typen trekkers worden ge fabriceerd. Ze moeten wel al le uit het buitenland worden geïmporteerd, aangezien de Nederlandse industrie op dit gebied geen enkele rol speelt. Aanvankelijk werden alleen de tweewielige trekkers in de kas gebruikt, bijna uitsluitend voor grondbewerking. Langza merhand begint zich echter ook hier het accent te verleg gen naar de vierwielige trek kers, niet alleen omdat deze meer motorvermogen hebben, maar vooral door hun ge schiktheid voor heffen en transport. Men kan in de kas sen een volledig scala van trekkers aantreffen: van de eenvoudigste hakfreesjes met een benzinemotortje van 3 pk tot de 45 of meer pk diesel trekker met vierwielaandrij- ving en uitgebreid hydraulisch systeem. De trekkers hebben een groot aantal inzetmogelijkheden: ploegen, frezen, spitfrezen, verkruimelen, walsen, sleuven- trekken, plukpaden ophogen, kunstmeststrooien, mest in werken, eggen, aanaarden, wa terpomp aandrijven, maaien, graskanten snijden, beluchten, vegen, grond- en sneeuw schuiven, transport enz. Voor al de vierwielige trekkers zijn ingericht voor allerlei tran sportfuncties; uitgerust met hefmasten, frontladers, pallet vorken, grondbakken, schui ven en dergelijke kunnen ze veel zware menselijke arbeid vervangen. Trekkers voor ge bruik in kassen worden mees tal geselecteerd op grote- wendbaarheid, lichte bestu ring, bescheiden afmetingen, weinig lawaai lawaai en in toe nemende mate op de mogelijk heden van het hydraulisch sys teem. Men streeft niet alleen goed, maar ook snel werk na. Daar- Sinds kort is Beukei BV uit Monster ook importeur van de Westduitse Schanzlin vierwie lige trekkers, die door hun smalle uitvoering en grote wendbaarheid zeer geschikt zijn voor heffen, transport en om worden trekkers steeds meer uitgerust voor een com binatie van bewerkingen. Een voorbeeld hiervan is het spit frezen, aandrukken, verkrui melen en egaliseren van de grond in één werkgang. In de glastuinbouw worden niet zoveel gewassen ter plaatse gezaaid; voor gewas sen als spinazie, peen, radijs en dergelijke zijn echter uit stekende zaaimachines be schikbaar. Een veel grotere rol spelen echter de potten- persmachines, al of niet ge combineerd met zaai-inrich- tingen. Vooral ook door het ontstaan van de speciale plan- tenopkweekbedrijven zijn de eisen aan de pottenpersen steeds hoger opgevoerd; naast vergroting van de capaciteit is vooral veel voortang ge maakt ten aanzien van de ge lijkmatigheid van de potten en goede verwerking van al lerlei potgrondmengsels. grondbewerking. Wat de re cente samenwerking met de tuinbouwcoöperatie voor ge volgen heeft op mechanisatie- gebied, zal op de N.T.V. moe ten blijken. Om in elke gemaakte perspot onmiddellijk één zaadje (niet meer en niet minder!) te depo neren werd de hulp ingeroe pen van de zaadhandelaren; de vaak moeilijke vormen van allerlei tuinbouwzaden werden „verdoezeld" in ronde pillen, die wél mechanisch te zaaien waren. De ontwikkeling staat echter niet stil, en op de N.T.V. wordt getoond dat te genwoordig bijvoorbeeld to maten- en paprika-zaad ook „naakt" gezaaid kan worden. Met de biologische bestrijding van spint en witte vlieg wor den goede vorderingen ge maakt. Dit neemt niet weg, dat de tuinder zijn spuitappara tuur nog niet kan missen. De Nederlandse industrie levert uitstekende hogedrukspuit- pompen van het zuiger- en plunjertype, die de laatste ja ren echter stevige concurren-, tie ondervinden van de mees tal uit Italië geïmporteerde membraanpompen In de glas tuinbouw wordt eveneens veel gebruik gemaakt van de ver- nevelaars, die werken volgens het principe van de raketmo tor. Een nieuwigheid op deze N.T.V. is de monorailspuit; aan alles wat er tegenwoordig in de kassen over de verwar- mingspijpen rijdt is nu ook de spuitapparatuur toegevoegd, uiteraard met het oogmerk van arbeidsbesparing en -ver lichting. Nu in de bloemensec- tor allerlei bolgewassen een belangrijker rol gaan spelen (fresia's, amaryllis, nerines, trekken van tulpen enz.), be gint er zo langzamerhand ook een heel arsenaal speciale ma chines uit de bloembollenteelt op de N.T.V. door te dringen. Ook is het opvallend, dat de drie Nederlandse fabrikanten van spruitenplukmachines zo getrouw blijven deelnemen aan de N.T.V.; kennelijk ko men er op de beurs ook nog andere mensen dan gespeciali seerde glastuinders. Misschien staan ze er ook als representant van de oogstme- chanisatie, waarvan bij onze typische glasprodukten nog nauwelijks sprake is. Welis waar is de komst van een ra- dijsoogster te verwachten, en zijn er bij de bolgewassen een aantal gemechaniseerde rooi- methoden tot ontwikkeling ge komen, maar meestal is het mechanisch nog niet mogelijk onze kasproducten in snel tempo en zonder kwaliteitsver lies in de kist te brengen. En naarmate de handelingen vóór de oogst (grondbewerking, planten, watergeven, gewasbe scherming en dergelijke) en ook na de oogst (transport, sorteren, verpakken) beter ge mechaniseerd worden, wordt het met de hand oogsten een steeds groter knelpunt. Vooral hier spelen goede werkmetho den en een goede arbeidsorga nisatie een overwegende rol. De sla-prijzen hebben zich bijzonder goed kunnen handhaven. Als belangrijkste oor zaak hiervan valt de nog steeds geringe concurrentie van de Zuid-Europese landen op de West-Duitse markt aan te wijzen. Spanje exporteert thans helemaal geen sla. Italië nog maar zeer geringe hoeveelheden. De oogst van vollegrondsla in Frankrijk is bijna ten einde, de oogst van de beschermde teelt begint op gang te komen. De aanvoer van sla uit België is ook al niet groot In Engeland is de zaak in de war gelopen door de afgelopen storm. De vraag van Engeland naar Hollandse sla werd groter, maar de hoge prijzen waren toch min of meer een rem op de export. De binnenlandse aanvoer van sla verschilt weinig met die van vorig jaar, deze schom melt rond de elf miljoen stuks per week. Naar verwacht wordt zal de aanvoer in februari gaan toenemen. De prijzen lagen begin vorige week uitzonderlijk hoog, in de loop van de week viel een lichte prijsdaling te constateren. De „lichte" sla (12 kg.) no teerde toch nog prijzen van 43 cent per krop.- Voor de zware sla (17 tot 18 jj;g.) liep de prijs nog op tot 72 cent per krop. De aanvoer van sla van 21 kg. en op neemt af. dit ligt bij de huidige prijzen ook voor de hand Bewaren bij de huidige prijzen heeft weinig zin. Er is aan het eind van de week door het invallen van de vorst wel een aanslag gepleegd op de post stookkosten, er zijn weer heel wat extra m3 aardgas ver stookt. Hier staat tegenover dat het overdag mooi helder zonnig weer is en dit is ook weer veel waard. Het valt alleen te hopen dat het bij dit weertype niet gaat waaien. Standvastig In hoeverre een toename van de aanvoer invloed zal hebben op de prijsvorming valt nog moeilijk te overzien. De handel is erg standvastig, er zal waarschijnlijk voor de komende week betrekkelijk weinig verande ring optreden. De handel in andijvie draait ook goed. De afgelopen week schommelde de prijs rond De prijs voor boerenkool (hier komt een afgeladen wagen aan bij veiling Westland-Noord) liep op tot 63 cent per kilo. AALSMEER De Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) heeft onlangs een pret tige en handige catalogus uit gegeven met kleurenfoto's en beschrijvingen van 120 snij bloemen en 250 potplanten. Het boekje is in eerste instan tie bestemd voor de handel, al hebben reeds honderden par ticulieren dit boek via de Aalsmeerse veiling aange schaft. De catalogus is losbla dig, telt 260 bladzijden en heeft de vrij unieke prijs van f 14,75 (exclusief verzendkos ten). De eindredakteur van het boek de heer A. H. Renssen: „De handelaar kan het boek ook nog als relatiegeschenk gebruiken. Door het ring-sys- teem kan hij een bladzijde met eigen naam en adres toevoe gen en zodoende iets exclu siefs aanbieden. Door het ring bandsysteem kunnen wij als veiling het boek' straks ook nog aanvullen of wijzigen. Ook latere supplementen kun nen eraan worden toegevoegd. Doordat wij als veiling dit boek zelf hebben samenge steld kan het aan iedereen voor zo'n goedkope kostprijs worden geleverd. Doordat alle teksten ook nog eens een keer in het Duits, Frans en in het Engels zijn vermeld, kan het, ook aan het buitenland wor den geleverd. Als er voldoende belangstelling is voor deze eer ste druk (oplage 20.000 stuks) volgt er zeker een tweede druk. We zijn erg tevreden met Een van de planten uit de catalogus de Mexicaanse Tradescantia deze uitgave", aldus de heer Renssen. De kleurenfoto's in het boek zijn evenals de opmaak goed verzorgd. Onderaan de blad zijden zijn grafiekjes aange bracht waarop men kan Men in welke periode de aanvoer al dan niet intens is. Ook voor de consument kunnen zij een aar dige indicatie zijn om te weten wanneer zij het best bepaalde potplanten of snijbloemen kunnen aanschaffen. Onder de tekst heeft men ook plaats in geruimd voor symbolen, waar uit men kan opmaken wat de vereisten zijn om de plant in goede staat te houden. Men kan het boek bestellen bij de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), postbus 1000 in Aalsmeer, telefoon 02977- 34567. DEN HA tG Het socialistisch kamerlid Laban meent dat een verö re ver roeging van het op de markt brengen van kastomali.- v a leiden tot ongewenste gevolgen. Hij zegt dit in een toelichting op vragen aan de ministers van landbouw en van economische zaken. Tot de gevolgen rekent hij een absoluut invoerverbod van tomaten uit derdelanden, het treffen van beschermende maatregelen in derde landen tegen Nederlands fruit en een nadelige ontwikkeling van de handel en de werkgelegenheid in de haven van Rotterdam. Het kamerlid meent, dat aan een verdere vervroeging van het op de markt brengen van kastomaten geen medewerking moet worden verleend. Hij wijst er in de vragen op, dat in West-Duitsland ernstige wrevel bestaat over „het Nederlandse streven naar een monopoliepositie voor onze vroege tomato- Italiaanse spa.:* ot gesloten voor varken afkomstig uit Nederland RIJSWIJK De varkensmarkt is flauw gestemd. Voor een heel groot deel komt dat doordat de afzet naar Italië, onze grootste buitenlandse afnemer van varkens en var kensvlees, duidelijk stagneert. De monetaire etaire moei lijkheden van hun land houden de Italianen van de Nederlandse karbonaadjes af. In eigen land was de afzet ook wat moeilijk, zoals meestal in januari, en naar andere EEG-landen ging het al evenmin vlot. Italië was dus niet de enige oorzaak van de minder goede gang van zaken. Rond de jaarwisseling deden de varkens 4,15 per kilo. Dat liep eerst geleidelijk op tot 4,35, maar zakte tot 4,25. Voor afgelopen week is nog geen prijs bekend gemaakt, maar algemeen wordt ermee gerekend dat er een verdere daling zal komen met 10 20 cent per kilo. De prijzen voor varkensvlees en delen van varkens waren vorige week ook lager dan eerder in de maand. Het totaal omzetbedrag van bijna acht mil joen gulden heeft de afgelopen week aan de CCWS niet veel reden tot klagen gegeven. Dat wil zeggen, de handel kon de vlot verwerken en de prijzen waren in het algemeen goed. De totaleaanvoer lag iets hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. De anjers waren van betekenis met ruim een miljoen stuks. De gemiddelde prijs was 33 cent oplopend tot 1,25. Troschry- santen noteerden van 3,24 tot 6,-. Fresia waren stevig aan de prijs, gemiddeld ƒ2,90 tot 13,50. De tulpen, die geleidelijk aan meer kleur geven in de veilingen, deden het goed met ƒ2,17 als gemiddelde prijs, tot 5,95 als hoogste notering. De aanvoer be droeg bijna 400.000 bos. Met wat zonniger weer. zal de sortering en ruimte in de aanvoer wel snel gaan toenemen. Dat mag ook wel, want de verwachting is, dat dit jaar het omzetcijfer van rond de 400 miljoen gulden aan de CCWS zal worden bereikt. De perkplanten laten het nu nog afweten; de afgelopen week werden er slechts 510 geteld. Kerstbomen; geen blijvertjes Kort voor kersttijd kon men nogal wat horen en lezen over mogelijkheden die zou den bestaan om de nogal prijzige kerstbo men niet aan het gemeentelijk vreugdevuur na nieuwjaarsdag prijs te geven, maar om de kerstbomen een langer leven te verschaf fen. Daartoe werd aanbevolen een kerst boom met flinke kluit aarde te kopen, om die dan na de feestdagen op balkon of in de tuin voor de volgende kerstdagen te bewaren. Vergeet dat maar, zo blijkt uit een onder zoek dat aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is ingesteld. Ir. Anagallus (An ne) Zenegroen (49) heeft er zelfs een proef schrift aan gewijd met als vraag, of de kerstbomen met of zonder kluit aarde, be waard kunnen blijven. Voor zijn onderzoek had hij de beschikking verkregen over 22 ha. proefterrein. Daarop heeft hij de kerst boompjes, verdeeld naar jaarklassen en soorten, uitgezet. Hij heeft vervolgens zeer nauwkeurig vastgesteld, hoe de ontwikkelin gen waren maar tevens de economische aspecten bestudeerd. Volgens mededeling in „Landbouwhogeschool Berichten" onder vond ir. Zenegroen nogal wat tegenslagen. In elk geval is de proef met kerstbomen zonder wortel en ook met kluit, mislukt. Want voordat die boompjes een levenskans kregen, waren zij door de jongste januari- stormen al geveld. Op sommige plaatsen hadden zij het ook hard te verduren vanwe ge sneeuwval en ook door schimmels. Het aanslaan van planten en bomen met wortels hangt van veel factoren af. Een zachte, natte winter geeft de beste overle vingskansen. Het verplanten uit de warme huiskamer in de koude, open grond, geeft ook al problemen. De conclusie luidt, dat gevreesd moet wor den, dat voor milieu-doeleinden het opnieuw planten van kerstbomen, een soort van „re cycling" dus, voorlopig geen mogelijkheden geeft Het onderzoek heeft zich niet uitge strekt tot de volkstuintjes, maar ir. Zene groen geeft die tuinders toch wel enige kans hun kerstboompje in het leven te houden, mits dat goed wordt verzorgd. Buitenlandse bloemen Op de markt voor buitenlandse bloemen in Aalsmeer, is in het afgelopen jaar voor een bedrag van ruim 23 miljoen omgezet, het geen een stijging met ruim 40 procent bete kent. Verwacht wordt, dat gedurende dit jaar die omzet nog zal toenemen. Uit Israël wordt geen toename verwacht van de rozen- aanvoer, doch wel meer trosanjers en gla diolen. Waarschijnlijk zal uit Frankrijk een ruimer aanbod komen van mimosa en an jers. Verder wordt verwacht, dat de invoer van bloemen uit Italië op hetzelfde peil zal blijven. Meer rozen kunnen tegemoet wor den gezien uit het Spaanse Tenerife. De aanvoer van bloemen uit Zuid-Afrika en Kenya zal toenemen evenals uit Zuid-Oost Azië. De tulpentelers verkeren nog altijd in een bovenstebeste stemming. Geen wonder. Ook op de laatste bloembollenbeurs in Hillegom stonden de exporteurs en de broeiers weer bol van de kooplust en de commissionairs deden hun best. Ze schreven het ene koop briefje na het andere en vooral de tulpen uit het broeisortiment deden bijzonder opti mistische prijzen. Ook in de nieuwere soor ten tulpen - waarin de laatste jaren weinig of geen handel is gedaan - werden veel transacties afgesloten waarbij prijzen van 20.- en 25 per kilo bepaald geen uizon- deringen waren. Ook van de gladiolentelers hoort men mo menteel geen wanklanken. Na enkele slechte jaren is de bui kennelijk overgedreven. De leverbare knollen van oogst 1975 zijn vaak gewoon "opgelikt", zoals dat heet, en voor bepaalde cultivars - we denken aan Eurovi- sion, Friendship en Spie and Span - is beslist sprake van een tekort. Of de expor teurs aan de exhorbitant hoge inkoopprijzen ook nog eens wat kunnen verdienen, is zeer de vraag. Maar ge kunt het de kwekers niet kwalijk nemen dat deze vraag hen niet uit de slaap houdt.... Door de beste prijzen van de leverbare knollen, is er ook veel vraag naar Plantgoed. En als men dan ook nog weet dat er momen teel al honderdduizenden gladiolen worden verkocht die in november geleverd moeten worden - en ook al tegen goede prijzen - dan kan men zich voorstellen dat het leven van de landman in deze contreien nu eens heus genoeglijk voortrolt. De tulpentelers hebben de goede prijzen voor een niet onbelangrijk deel te danken aan het feit dat de bolbloemen zo best worden betaald tot nu toe. De broeiers hebben bovendien het weer mee, zodat hun olie- en gasrekeningen niet al te hoog zijn opgelopen. Dat is niet alleen in Holland het geval, ook over de grenzen waren de bol bloemen duur. De exporteur die momenteel bij zijn klanten aan de bel trekt, kan dan ook wel zaken doen. Hoewel hij de bollen tegen veel hogere prijzen moet aanbieden dan verleden jaar, ontmoet hij minder weer stand dan waarop hij had gerekend. Kan men in de broeitulpen en in de gladio len dus van een bescheiden "hausse" spre ken, met de narcissen wil het nog niet erg en met de hyacinten helemaal niet. Een dezer dagen is bekend geworden dat er in 1975 maar liefst 25.000.000 hyacintebollen onverkocht zijn gelbeven. Dat heeft enkele vakgenoten Hillegom Hillegam er toe ge bracht andere wegen te zoeken om de afzet mogelijkheden te vergroten. Zij waren - terecht - van mening dat men nu maar eens moet ophouden om te volharden in de pas sieve houding. Niet langer zeuren bij de overheid om hulp, bijstand en versterkende middelen; niet tegen beter weten in hopen dat de teeltregeling weer van stal wordt gehaald (dat mèg EEG-verband EEG niet eens) en het heeft evenmin zin om te blijven hopen op een paar vette kluiven uit de vleespotten van Brussel. Die vakgenoten, de heren Jan de Winter en Kees van Saase uit De Zilk bij Hillegom. legden contacten met de besturderen van de bloemenveilingen in Rijnsburg en Aalsmeer. Daar kreeg men te horen dat men niet eens mag spreken van een hyacintebloemen markt, want die zal nog helemaal "ge- maankt" moeten worden Het aanbod is jn zeven, acht jaar nauwelijks gewijzigd. Dit in tegenstelling met andere bolbloemen. Het aanbod van tulpebloemen bedroeg bijvoor beeld in 1965 171 miljoen stuks maar in 1974 was dat al 548 miljoen stuks geworden. Daarom heeft iedere zichzelf respecterende bloemenexporteur onder de huidige omstan- dighden weinig belangstelling voor een arti kel als de hyacint. Het komt alleen in de maand december in behoorlijke hoeveelheden aan de markt, maar dan zakt het aanbod snel in. Een bloemenhandelaar moetet kunnen rekenen op een constant aanbod in goede kwaliteit. En dat natuurlijk het gehele seizoen door. dus voor hyacinten van begin december tot eind maart. Zodra de hyacintenkwekers kans zien aan die wensen tegemoet te ko men, dan &?,c,kan afzet sterk opgevoerd worden. Het ziet er naar uit dat er op dit terrein inderdaad iets gaat gebeuren, want op een informatieve bijeenkomst die vorige week in Hillegom werd gehouden, kwamen ruim 250 belangstellende kwekers. Dat kan dus in de toekomst soelaas gaan geven, maar momenteel geeft de bakker daar nog geen broodje op. De mogelijkheid om de afzet van hyacinte bollen te vergroten, zit er momenteel ge woon niet in. Al tien jaar is het aantal hycintebollen dat naar het buitenland ging. nagenoeg gelijk gebleven. Nu Amerika in het kader van de Bicenten nial een weer groot aantal hyacintebollen cadeau heeft gekregen, gaat men in het land van Uncle Sam misschien wat meer belang stelling tonen voor dit artikel, maar schok kende wijzigingen in het vraag-patroon kan daar dar in ieder geval dit jaar niet van verwachten. Er is nu in ieder geval een plan in de 'maak om de afzet van hyacinten via de bloem te vergroten. En als dat een beetje wil lukken, kon het surplus ook wel eens snel tot het verleden behoren. Want van 20.000.000 hya cinten méér, zal men in de bloemensector niet van kleur verschieten. Ze zijn daar wel andere groeicijfers gewend

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7