Actie voor de Ark bracht 3500 op Vier maanden voor Fransman Muziek voor fijnproevers in de Loklcorstkerk iviiBHKfi Dansacrobatiek en spectakel van Afrikaans ballet FINE ARTS QUARTET: KAMERMUZIEK OP HET HOOGSTE NIVEAU Mevr. Witstein benoemd tot hoogleraar aan Leidse universiteit MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 PAGINA 3 Leiden aktueel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De bliksemactie voor de verbouwing van het club- en buurthuis „In de Vroolijcke Arkc" heeft bijna 3500 gulden opgebracht. Veel Leidenaars, waaronder ook niet- Arke-bezoe- kers hebben aan de dringende oproep van staf en bestuur van het clubhuis gehoor gegeven. Vooral zaterdagmiddag was het clubhuis mudvol. Er was een rommelmarkt ingericht, die vooral door ouderen werden bezocht. De kinderen vermaakten zich kostelijk op de fancy-fair, bij een clownsoptreden en een poppenkastvoorstel ling. In totaal brachten deze activiteiten 1914,- op. Hiervan zal nog een deel van de kosten moeten worden betaald. Zaterdagavond werd er ten bate van het clubhuis een be nefietconcert gegeven in jazz- zolder Hot House aan het Ra penburg. De opkomst hiervoor viel iets tegen. Er waren drie honderd bezoekers, terwijl er op vijfhonderd was gerekend. De sfeer was er niet minder om. De optredenden. de Leidse Big Band, de Baker- street Jazz Band. Trio Dolf Delprado, zigeunerorkest Czardas en Shakey Sam kre gen allen een hartelijk ap plaus. Het concert leverde „In de Vroolijcke Arke" 1500.- op. Van de opbrengst van de blik semactie zullen de nog open staande schulden die de Arke heeft gemaakt met een groot scheepse verbouwing worden betaald. Ondanks er niet gere kend kon worden op subsidies, hebben de staf en vrijwilligers in de zomervakantie de han den uit de mouwen gestoken om „de Arcke" weer leefbaar te maken. Gebleken was na melijk dat verschillende bal ken in het grote gebouw aan de Pieterskerkchoorsteeg op instorten stonden. Ook de vloeren waren op vele punten onbetrouwbaar. Als er niet op stel en sprong was verbouwd, zou het clubhuis zijn f D e rommelmarkt „In de Vrolijcke Arke" werd vooral door ouderen bezocht. Velen vonden iets van hun gading. Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG De 28-jarige Fransman die onlangs in Leiden werd aangehouden na een rooftocht door half Europa is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had 6 maanden geëist. De Fransman werd door de Leidse politie aangehouden toen I hij stond te bedelen in de Jan Vossensteeg. Hij bleek enkele tientallen sleutels op zak te heb ben, waarvan er enkele pasten op de sloten van bewaarkluizen op het station. In de kluizen vond de politie tassen vol gesto len goederen. Inmiddels is ko men vast te staan, dat de Frans man, die overigens in Leiden ook nog een meisje heeft besto len met wie hij enige tijd op kamers woonde, in Duitsland 16 maanden in een tuchthuis heeft gezeten. De 29-jarige Oegstgeestenaar die onlangs onder invloed van sterke drank een huis aan de Julianalaan binnendrong om te gluren naar de vrouw des hui- Winnaar clubmatch De heer G. H. Kui per toont de win naar van de club match van Kyno- logenvereniging Rijnland die giste ren in de Groe- noordhal werd gehouden. De hond, die luistert naar de naam No ble The Truth Blue, is eigendom van mevrouw A. Wagemaker-Zand- stra uit Voorburg. De clubraatch werd bezocht door ruim 3500 mensen. LEIDEN - Het Ballet National du Sénégal maakte zaterdag avond in de lang niet beste zaal van de Stadsgehoorzaal een gaaf spektakel met Féerie Afri- caine. Daar waar onze theater- cultuur in afgescheiden richtin gen en vaak op moeizame wijze steeds weer opnieuw uitdruk kingsmiddelen zoekt, daarvoor teruggaat naar wortels en basis gegevens, daar lijken bijvoor beeld deze negers uit Afrika geen enkel probleem te hebben. In een soort totaal show, waar aan hoogstens de aspecten van onze subtiele toneel- en onze verfijnde muzikaliteit ontbre ken, houden ze de aandacht van de toeschouwer voortdurend ge spannen met een combinatie van acrobatiek, ballet, toneel, muziek en zang. Dat alles gesto ken in prachtige gewaden. Basis is het voortdurende ritme van de tam-tam's, waarop dan aanhoudend wordt bewogen. Vandaar uit ontstaan de dan spatronen met voor ons Euro pees ballet tamelijk vreemde be wegingen - misschien dat de mo derne balletten iets van het vaak hoekige van die bewegin gen overgenomen heeft. Ze wor den bijna de gehele tijd in onna volgbaar hoog tempo uitge voerd, onnavolgbaar te meer daar in de massa-scènes er zo veel tegelijk gebeurt, dat de toe schouwer ogen te kort heeft. Op de soms uiterst traag veran derende ritme-patronen - ander zijds zijn er ook plotselinge om- mekeren -zien we bepaalde be wegingen steeds weer terugko men. Dit in overéénstemming met een zekere doorgaande mo notonie van de tam-tam's. De werkelijke betekenis van alles kunnen we natuurlijk nauwe lijks echt begrijpen, ondanks uitleg in programma's. Iets voe len misschien nog wel. Al zou het hele gebeuren slechts een kunstmatig opgefokt export artikel van Senegal zijn, dan nog moet men bewondering hebben voor tempo, souplesse - en lichaamsbeheersing, kortom voor de gave show, waarin we zaterdagavond werden meege sleurd. Paul van der Plank LEIDEN Mevrouw dr. S. F. Witstein, weten schappelijk hoofdmede werker bij het Instituut voor Algemene Litera tuurwetenschap te Ut recht, is aan de Leidse Universiteit benoemd tot hoogleraar in de Neder landse letterkunde tot de Romantiek. Prof. Wit stein, die op 22 mei 1920 te Rotterdam werd gebo- j ren, bezocht het voorma lig tweede Stedelijk Gym- I nasium in Dn Haag en het Stedelijk Gymnasium te I Amersfoort. |Na de oorlog, in septem- Vrouwengilde OEGSTGEEST - Met het op treden van het „Fine Arts Quar tet", zondagmiddag in het Groe ne Kerkje te Oegstgeest, bracht K O de liefhebbers van goede kamermuziek weer eens een middag van intens muziekgenot. Want wat deze vier Amerikaan se musici met hun strijkkwartet ten ten gehore brachten behoort zonder twijfel tot het beste ter wereld op dit gebied. Op overrompelende wijze open den zij het programma met Strijkkwartet nr. 2 van de 20e eeuwse Hongaar Bela Bartok. Schijnbaar moeiteloos en feil loos werd om de gevaarlijkste muzikale klippeö heengezeild en daarbij met een zodanige artis tieke bewogenheid, dat ik tot en met de laatste noot geboeid naar dit prachtige, maar onge looflijk moeilijke stuk bleef luis teren. Het hierna volgende „Lullaby" (Slaapliedje) van George Gersh win werkte bijna als een ont spannend grapje, ware het niet dat ook hier weer een raffine ment van toonvorming en sa menspel werd bereikt waar je stil van werd. Heel interessant waren ook de twee schetsen op Indiaanse thema's van de mij onbekende Amerikaanse com-i ponist C. Griffes, waarbij op nieuw de volle warme toon van deze rasmuzikanten opviel. De kroon spande echter, na de pauze, het strijkkwartet in d. „Der Tod und das Madchen" van Franz Schubert. Op werke lijk aangrijpende wijze werd dit, in wezen diep tragische werk vertolkt. Het „Fine Arts Quar tet" geniet dan ook terecht over de gehele wereld grote faam. Vooral in de Verenigde Staten is dit kwartet, dat tussen haak jes 30 (dertig!) jaar bestaat, van onschatbare waarde gebleken voor de oplevende interesse die de kamermuziek dé laatste ja ren weer geniet. Het opgetogen publiek, - dat ondanks het fraaie schaatsweer de kerk voor ruim tweederde vulde - dankte de kunstenaars met een staande ovatie. Huub Buurman Promoties LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is mevrouw C. G. Kui pers, wetenschappelijk hoofd ambtenaar, gepromoveerd to doctor in de sociale wètenschap pen. Promotor was prof. dr. A M. J. Chorus. Mevrouw L, M. Polak-Byron is gepromoveerd tot doctor in de letteren. Promotores waren prof. dr. A. E. Meeussen en prof. dr. J. Voorhoeve. ber 1945, ging zij Neder landse taal- en letterkun de studeren aan de Ut rechtse Universiteit, waar zij in 1952 slaagde voor het doctoraal examen. In 1969 promoveerde prof. Witstein cum laude tot doctor in de letteren, bij prof. dr. W. A. P. Smit, op een proefschrift getiteld „Euneraire poëzie in de nederlandse renaissance". Prof. Witstein, die in 1950 assistente in het vak Ne derlandse litteratuurge schiedenis werd bij prof. dr. W. A. P. Smit te Ut recht en in 1954 werd be noemd tot lerares aan het Stedelijk Gymnasium al daar, werd in 1956 aange steld als wetenschappelijk ambtenaar aan het toen juist opgerichte Instituut De Vooys voor Neder landse taal- en letterkun de te Utrecht Sinds 1964 is prof. Witstein verbon den aan het'Instituut voor Algemene Litteratuurwe- teschap, eveneens te Ut recht. Van de hand van prof. Witstein zijn vele publika- ties, waaronder Bronnen en bewerkingswijze van de ontleende gedeelten in Rodenburghs Eglantiers Poëtens borst-weringh, de verzencommentaar in Het Theatre van Jan van der Noot en Bredero's ridder Rodderick, verschenen. Van onze correspondent Oegstgeest - Het Katholiek Vrouwengilde gaat voortaan ook bijeenkomst overdag beleg gen. Dit om het bezoek aan deze bijeenkomsten te stimuleren. Al dus deelde de presidente mevr. J. Staal van Santvliet, mee tijdens de vrij druk bezochte jaarvergadering in het parochiehuis. De dames Vogels en Rhul werden als bestuurslid herkozen. De dames Gubbi en Manssen werden gekozen in de kascommissie. De dames Juffer mans en Kleuskens werden be dankt voor de verzorging van het Gildeblad. De geschiedenis van de blok fluit en de blokfluitmuziek is onderwerp van het vijfde gram- mofoonplatenconcert in Pauwhof te Wassenaar woensdag 11 februari. Toelich ting wordt gegeven door de mu- ziekcritica Willy Lievense. Organist Klaas J. Mulder uit Kampen bespeelt op vrijdag 6 februari in het kader van de „Wintercyclus" het Klais-orgel in de Houtrustkerk, Beeklaan 535 Den Haag. Op zijn program ma staan werken van Bach/Vi- valdi, Mendelssohn, Karg-Elert, Mulet, Tours, Gigout, Vierne en Dupré. De heer en mevr. Postma proberen hun nieuwe tuinameublement uit. Tuinameublement voor scheidende mavo-directeui Van een onzer verslaggevers Zijn opvolger is de heer Van LEIDEN De heer R. Postma Spijker, tot voor kort adjunct- heeft zaterdag afscheid geno- directeur van dezelfde school men als directeur van de Prins was. Hij is vrijdag geïnstalleerd. Willem Alexander MAVO voor De heer Van Spijker is o m. protestant-christelijk onderwijs directeur van de Mavo aan de aan de Diepenbrocklaan. De Hooglandse Kerkgracht ge- heer Postma is vanaf 1962 direc- weest. teur geweest van deze school. De gepensioneerde heer Postma kreeg tijdens een druk bezochte receptie in de aula van de school aan de Diepenbrocklaan o.m. een tuinameublement aan geboden van oud-personeelsle den, docenten en oud-leerlingen. Van de leerlingen kreeg de scheidende directeur een rijwiel. LEIDEN Zaterdagavond concerteerde in de Lokhorstkerk het ensemble „Flos Florum" voor een gehoor van nog geen vijftig belangstellenden. Teleurstellend? Ja en nee. Natuurlijk was het gebodene een veel ruimere belangstelling waard, maar laten we eerlijk zijn: Je moet als muzie kliefhebber wel erg „vooruitstrevend" rijn om van dergelijke oude muziek te hc - se dert enkeie jaren dringt in onze jntreic 'iet besef door, dat er vóór vi»*a!cU E he zo ók hog waardevolle muziek bestond. Sterker nog. de Lage landen langs de Noordzee waren in de 15e en 16e eeuw toonaangevend op muziekgebied in Europa! Het ensemble „Flos Florum", onder leiding van Charles Toet bestaat uit een vaste kern van 6 a 7 leden, naarbehoefte uitgebreid met vocale of instrumentale specialisten op dit gebied. Dat specialiseren moet men niet onderschatten. Het vergt, naast een buitengewone belangstelling en studie ook speciale instrumenten. Zo is het in strumentarium getrouw nagebootst of gerecon strueerd naar afbeeldingen of beschrijvingen uit die tijd. En het klinkend resultaat van al edeze inspanningen is ronduit verbluffend. Het is van een bijna onwerkelijke helderheid en schoonheid, ondanks of beter, dankzij de schijnbaar primitie ve instrumenten. Voor de pauze was het programma geheel gewijd aan muziek uit het Spanje van Ferdinand van Aragon en Isabella van Castilië. (1500) Daarna was de beurt aan Guillaume Dufay, in de 15e eeuw een letterlijk toonaangevend componist in de zuidelijke nederlanden en ver daarbuiten. „Flos Florum", (Bloem der Bloemen) zogenoemd naar een gelijknamig werk van Dufay, bracht de aanwezigen een bijzonder genotvolle avond die, zoals gezegd een ruimere belangstelling meer dan waard was. Huub Buurman zes, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot 250 gulden boete. De officier van justitie had drie maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaardelijk en voorwaarde lijke tbr geëist. De rechtbank acht alleen het binnendringen van de woning bewezen en ver oordeelde daarom slechts tot een geldboete. De 22-jarige Rijnsburger die on langs na een wilde dronkemans- rit door de Noordwijkse politie werd aangehouden, is veroor deeld tot 2 weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, een boete van 500 gulden en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. De officier had 6 weken gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs gevorderd. Een 27-jarige inbreker uit Lei den werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De offi cier had 10 maanden geëist Ver dachte had o.m. ingebroken in het gebouw van een scholenge meenschap aan de Burggraven- laan. Uw Mening Onderwijs in de binnenstad Als ik de plannen lees voor een gecombineerde school voor het lager onderwijs in de binnen stad, waarin onder meer gesteld wordt dat niet duidelijk is, en nog geen overeenstemming is met de stichting Katholiek on derwijs, en deze plannen leg naast het bestemmingsplan voor de Camp (weth. Waal) kom ik tot de volgende vragen: a. Mogen we niet in de eerste instantie duidelijkheid van de gemeente verlangen, of spreken de wethouders Waal en Tesse- laar elkaar nooit en hebben zij beiden mogelijk een eigen zelf standig werkende plannenwin- kel? b. Is de informatieavond over het bestemmingsplan de Camp (op 16 dec. j.l. georganiseerd door de gemeente in het Anto- nius clubhuis) serieus bedoeld, of is het gebruik bij de gemeen te om betrokkenen over plannen te informeren en meningen te horen om 6 weken later deze plannen weer met een ander plan (eveneens veel geld kos tend) van de tafel te vegen? c. Wat kost de Leidse belasting betaler deze inefficiënte plan nenmakerij, want het scholen complex uit het plan de Camp lichten heeft een geheel nieuwe opzet van dit plan tot gevolg. G. W. M. Gussenhoven Lezing over liet Euro|jees Parlement Leiden Morgen zal op een door de afdeling Leiden van de Studentenvereniging voor Inter nationale Betrekkingen georga niseerde avond mr. S. Patijn spreken over rechtstreekse alge mene verkiezingen voor het Eu ropese Parlement. De bijeen komst, die plaatsvindt in het Juridisch Studiecentrum „Hugo de Groot", Hugo de Grootstraat 27, begint om acht uur. Afscheidscollege prof. mr. Nagel Leiden Donderdag a.s. zal prof. mr. W. H. Nagel, sinds 1956 gewoon hoogleraar in de criminologie en de penologie aan de Leidse Universiteit, zijn afscheidscollege geven. De bij eenkomst, die plaatsvindt in het Groot Auditorium in het Acade miegebouw, Rapenburg 7S, be gint om kwart over vier. Belang stellenden wordt verzocht tien minuten tevoren aanwezig te zijn. NOORDWIJK De verlichting en het uurwerk van de gemeen tetoren vertonen mankementen. De wijzerplaatverlichting en het speelwerk functioneren niet goed meer. Het gemeentebe stuur wil dit euvel verhelpen en stelt de raad voor een krediet van 5000,— te verstrekken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3