BEELD SPRAAK Humoristische mijmeringen van Bomans Kloos helemaal niet dolblij ■V De mensheid: een komplot langdurige KRO-documentaire TELEVISIE VANAVOND mmm RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG msmsm 1 TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT. MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 Weet u wat een optimist is? Dat is iemand die denkt dat alle vrouwen braaf zijn. Een pessimist is iemand die dat ook denkt. Woorden gekozen uit de mijmeringen van Godfried Bomans, want dit soort humoristi sche hoogstandjes hebben we niet van onszelf. Als in zo weinig woorden een wereld van wijsheid wordt opengelegd, dan kun je als bron met vrij grote mate van zekerheid een hele oude Chinees aanwijzen, eeuwen voor Chr., Confucius of zo, maar als je er ook nog om lachen kunt, dan kom je onherroepelijk bij Bomans uit. Dat lachen moet Bomans ons posthuum ver geven. Wij beseffen dat wij daarmee over de schreef treden, want de man zelf toonde zich er zelf nooit een voorstander van, dat er om hem gelachen werd. Zei hij eens: „Ik moet ervoor waken tot een soort nationale paljas uit te groeien. Ik heb twee zijden, een serieuze en voorts een kant die men zo goed is humoristisch te noemen. Op het laatste facet wordt zo veelvuldig een beroep gedaan, dat het eerste in de verdruk king dreigt te raken. Ik moet mij hoeden voor een hypertrofie van het absurde. Het element van speelsheid, hoe waardevol ook in zich, dient een ornament te blijven, een versiering van iets anders. Ik wil niet de humorist zijn die geen andere pijlen op zijn boog heeft, dan scherts en aardigheid". We krijgen deze poging van Bomans om een misverstand omtrent hemzelf uit de weg te ruimen dan wel te voorkomen, aangereikt door de radioman Jan van Herpen, die samen met Gerrit den Braber een dubbelelpee heeft gemaakt van de radioprogramma's „Mijme ringen" van de AVRO zo'n twintig jaar gele den. Bij het beluisteren van deze platen heeft men er echter de grootste moeite mee om gehoor te geven aan de uitnodiging van de meester om nu eens niet overal om te gaan zitten lachen. Want wat Godfried te berde brengt over studenten op kamers, over de kunst van het verkopen, over de Delftse dag, over Sinterklaas met nog enige richtlijnen voor bisschoppen toe, bevat weliswaar de visie van een man, die diep over de dingen heeft nagedacht, xmaar men krijgt deze zaken ook zo absurd voorgeschoteld, dat men het lachen toch niet laten kan, tenzij men het verleerd is sinds de betreurde dood van deze meester in de humor. Dit dubbelalbum behelst nog maar een klein deel van wat Bomans destijds in 120 uitzen dingen aan geest en geestigheid de ether inzond. De AVRO had hem gevraagd om met enige regelmaat iets te komen doen met eigen teksten in een studio. Bomans liet Jan van Herpen beleefd weten, dat hij daar niets voor voelde. Het lokte hem niet om op zondag avond naar Hilversum te stommelen en daar in een eng hokje op een rood lichtje te gaan zitten wachten. Bovendien leek het hem bij zonder onaangenaam om in zo'n nikkelen toestel te praten en geen kip te zien. Zo ontstond het idee om Bomans ditzelfde te laten doen voor een zaal vol publiek, het liefst studenten, omdat die nogal eens spontaan wilden reageren, althans in hun halfvoltooide volwassenheid voldoen aan wat Bomans daar o.a. van vindt waar hij over groenen zegt, dat de één als een waardevolle bijdrage kan worden beschouwd voor de Ned. emigratie naar minder ontwikkelde gebieden, de ander alleszins in staat moet worden geacht een spreker naar de trein te kunnen brengen, die na afloop van zijn lezing niet van gedachten wenst te wisselen en dat van de derde de aan zijn vorming bestede gelden niet behoren tot de uitgaven waarop de belastingbetaler trots kan zijn. Een stap verder komt de student op kamers terecht, een inleidende bezigheid waarvan het einddoel het huwelijk is dan wel het doctoraal examen. Bij mannelijke studenten, zo heeft Bomans geconstateerd, vallen deze strevingen gewoonlijk samen, bij vrouwelijke studenten worden ze wel gescheiden beoefend. Als ka merbewoner is men toevertrouwd aan een hospita, die ervoor waakt, dat het doctoraal „Kloos zou dolblij moeten zijn", vindt Jos de Geus, goeie dertiger, werkende rooie vrouw bij Philips Nijmegen en bestuurslid van de industriebond NVV. Voor deze blij heid bij Kloos acht zij redenen aanwezig, nu op 21 februari in Driebergen het congres gehouden gaat worden van de Werkgroep Socialistische VARA. Deze werkgroep ope reert op eigen initiatief zonder instemming van het VAR A-bestuur en heeft ter gelegen heid van het congres een eigen krant uitgege ven. In die krant kan men in ferme termen lezen hoe de VARA er in de naaste toekomst uit zou moeten zien. Radicalisering zou de VARA geen kwaad doen, klinkt op uit elke geschre ven regel. Mensen, laten we elkaar niet voor de gek houden: een socialistische omroep moet de fundamentele tegenstellingen in de maatschappij blootleggen. De VARA moet meer durven. Net begonnen „Open en bloot" en „Van onderen" hartstikke goed te worden of die programma's moesten alweer de ether uit. Dit lezen we allemaal in de extra editie van deze werkgroep. Maar nu is Kloos daar helemaal niet dolblij mee. De uitnodiging om deel te nemen aan de congresdag heeft hij naast zich neergelegd, omdat de VARA op geen enkele manier be trokken wil raken bij deze buiten-bestuurlijke actie, ook al traden intussen 50 VARA-mensen toe tot de rijen van deze werkgroep. Deze werkgroep wil onderhand wel eens we ten of de VARA op de doorsnee van het Ned. volk moet mikken of bij uitstek op het arbei derspubliek. Heeft een socialistische VARA een culturele of uitgesproken politieke taak? Moet de VARA inspelen op activerende en mobiliserende maatschappelijke ontwikkelin gen, of moet het kijker en luisteraar alleen maar zoveel mogelijk oppervlakkigs te lachen bieden? Werkgroepleden hebben bij voorbaat al het antwoord gegeven: de VARA moet roder wor den en dat mag desnoods wat leden kosten. Kloos wil bovenstaande best allemaal doen. Maar dat heeft hem in het verleden al zoveel leden gekost en brengt de veiligheid in gevaar van het eigen omroephuis, waarin zoveel so cialisten werkgelegenheid vinden. Kloos heeft bovendien de VARA-identiteit Godfried Bomans vond dat hij ervoor moest waken tot een soort nationale zeer onlangs ter beoordeling voorgelegd aan nalias uit te nroeien PvdA en NW en die hebben 8eze8d zich pdijdb un ie groeien. daarin volIedig te herkennen 0ok hierom vindt Kloos het niet helemaal en helemaal niet passend, dat een binnen de VARA werkende oppositie een openbaar werkcongres houdt. examen niet te laat en het huwelijk niet te vroeg en beide op geregelde tijd geschieden. De man van de hospita ook wel ploert ge noemd, leidt een onduidelijk bestaan en wordt als verlengstuk van de vader geacht tegen betaling van de huur van tijd tot tijd verma nend op te treden. Een hospita dient niet algemeen ontwikkeld te zijn en met de eisen van de leerstof op de hoogte, zodat zij de vorderingen van de studie gaande kan slaan. Niet minder dan studenten delen winkelverko pers in de volle sympathie van Godfried Bomans. Hij heeft ze van zeer nabij in het oog genomen, als hij zijn moeder vergezelde bij de aankoop van een stofje. Aan deze hoffelijke, voor klanten schier wegkwijnende bevolkingsgroep, wijdt hij mijmeringen, die gelijk staan aan stukjes diepgaande zielsontle- ding. Het kostte Bomans op grond van jeug dervaringen niet de minste moeite om een voorbijganger aan te houden, diens mouw tussen duim en wijsvinger te vatten en op te merken: „Twiet. Schotse ruit, kreukt niet, kan gerust gewassen worden, zit goed in de pluis". Hij heeft verkopers gekend, die hun lofprijzin gen over de stofjes hadden opgevoerd tot het ijle niveau van een zacht jammeren, tenslotte zelfs in een hoekje van de zaak van aandoe ning hun tranen de vrije loop lieten. De goede verkoper dient geen eigen wil te hebben. Hij is een kameleon van de wil van de klant. Dit is geen vleierij, maar duidt op een platonische verhouding met elke klant tot deze de deur uitgaat. Zoals u wilt, mevrouw. Zo laat Godfried Bomans twee platen zijn bespiegelingen los, boeiend en belachelijk te gelijk, in steeds zo welgekozen bewoordingen, dat men geen klemtoon wenst te missen. Dit leverde nu alweer twintig jaar geleden radio op waar geen hedendaags tv tegen op kan. Zelfs collega-schrijver als Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt bleven niet veilig voor de welgemeende, fluwelen prikjes van Godfried, die Simon eens toevoegde: „Mijn moeder zei wel eens in haar drift: „Ik ben wel gek, maar niet goed". Jij bent de enige man met een Kronkel, die daar een bevredi gend inkomen aan verdient". Ook bij deze opmerking had Bomans blijkens de ingegroefde oprispingen de lachers op zijn hand. Geen wonder, want het was bij de 50e uitzending met feestelijk publiek. Bij die gele genheid mocht er van Godfried gelachen wor den Daar stemde Annie M. G. Schmidt mee in, toen Bomans haar versierde met zijn zeer persoonlijke visie op haar vraag: „Waar hij het vandaan haalt, hoe hij er op komt? Bomans: „Kunst is nakaarten. Het ware lief desgedicht ontstaat als het meisje weggelopen is. Zo is het met humor. Dat is het litteken vah de wond. We komen er op, omdat we er af zijn". Kloos vindt dat hij al genoeg leden verloren heeft. „De mensheid: een complot", wordt gepresenteerd door Piet de Valkeneer van de BRT. Zoals wij verleden week al schreven zendt de KRO-tv de langer dan twee uur durende documentaire „De mensheid: een komplot" uit. Hierin wordt het verschijnsel mens onder de loep genomen inzoverre zijn ge drag wordt bepaald door zijn erfelijkheid en zijn omgeving, het cultuurpatroon waartoe hij behoort. Aaïi deze BBC-produk- tie werkten zes landen mee, voor ons land de KRO. Mate riaal werd aangedragen door een dozijn wetenschappers, die tot de conclusie komen, dat de mens van nature vriendelijk is en geneigd de gedragsnormen aan te hangen van zijn groep. De mens onderscheidt zich van het dier doordat hij geen in stincten heeft en is aangewezen op het vinden van sociale ge dragsvormen, dit is geen broe derliefde, maar in der minne geregelde broederstrijd, vor men van omgang, hoffelijkheid. Het Ned. commentaar wordt ge sproken door de BRT-man Piet de Valkeneer. Ned. 1, 20.25 uur. Mijl op zeven Vorig jaar reed de KRO-Mikro- Studio-bus elke maand doör een van de elf provincies van ons land. Dit jaar gaat het team van „Mijl op zeven" kijken in en naar Nederlandse streken. Van avond het eerste programma in gebied waard is. Onder het ko ken door praat Berend Boude- wijn met deze akteur, die bij voorkeur verschillende rollen speelde in één film. Ned. 1, 23.05 uur. haar verleden vreemde zaak. Ned. 11,21.25 uu elkaar? Een Ranger Peter Sellers, vanavond in de keuken van Berend. de nieuwe reeks; de studio-bus trekt de polder in van de Wie- ringermeer. Ned. 1,19.40 uur. Bisschop In het programma „Uit de agen da van een bisschop" filosofeert mgr. J. B. W. M. Möller, bis schop van Groningen naar aan leiding van de documentaire „De mensheid: een complot", die eerder op de avond wordt uitgezonden. Ned. 1. 22.55 uur. Berends keuken In de keuken van Berend Bou- dewijn laat de filmacteur Peter Sellers zien wat hij op culinair In de westernserie voor kinde ren „The lone Ranger" wordt uitgezonden „De bedreigde stad". Lone Ranger en Tonto helpen met een onderwijzer een stadje voor ondergang te behoe den. Dat is nodig, wanneer in dianen op schandalige wijze zijn beroofd. Ned. 11,19.05 uur. Baretta Tony Baretta moet zich van avond bezighouden met de moord op de vrouw van een vooraanstaande advocaat. Maar,1 vraagt Baretta zich af, is die vrouw wel echt dood en hoe zat NEDERLAND I Teleac 18.15 Nederlands voor buitenland se werknemers NOS 18.45 Informatie voor Surinamers en Surinaamse Nederlanders 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flinstones 19.30 Mijl op zeven 20.25 De mensheid: een complot NOS 21.35 Journaal KRO 21.50 De mensheid: een complot (vervolg) RKK 22.55 Uit de agenda van een bis schop KRO 23.05 In de keuken van Berend met Peter Sellers 23.35 Uitzending Symbiose NOS 23.40 Journaal ÜN.NJIWI.HII NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 The Lone Ranger serie 19.30 In Londen staat een huis serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.25 Op losse groeven 21.25 Baretta misdaadserie 22.15 Aktua NOS 22.55 Journaal NDR 18.00 Sportoverzicht 18.30 Actualiteiten 18.45 Zandmannetje 18.55 Nordschau-magazine 19.26 TV-serie WDR 18.00 Nieuws uit Noordrljnland- Westfalen 18.10 Familie Feuerstefn 18.20 Omaruru serie 19.15 Hier und Heute 19.45 Spiel urn 4tel vor 8 20.00 Journaal 20.15 Panorama 21.00 Nancy Wilson 21.45 Moskaus Spione docu mentaire 22.30 Journaal DUITSLAND II 18.20 Chicago, TeddybSr Co (1) tv-serie 19.00 Journaal 19.30 Consumententips 20.15 Magazine over de gezond heid 21.00 Journaal 21.15 Medaillon mit Bild tv-spel 22.25 Journaal 18.00 Ti-Ta-Tovenaar 18.05 Klein, klein kleutertje 18.20 Wij saampjes serie 18.45 Open School 19.15 Sporttribune 19.39 Journaal 20.15 Rad der Fortuin kwis 21.00 De razende Roeland tv- serie 22.05 Journaal 22.20 De andere film: Wij bergbe woners Zwitserse produktie HILVERSUM I EO: 18.00 (S) Wij hebben een woord voor de wereld. P.P.: 18.19 Uitzending PvdA. 18.30 Nws. 18.41 (S) EO Medede lingen en grammofoonmuziek. 18,45 (S) Lektuur op tafel. 19.00 Ronduit 19.40 (S) De bijbel open. 20.00 (S) Orgel. 20.25 (S) EO: Metterdaad. 20.30 (S) Ga er eens voorzitten. 21.45 (S) Avondover denking. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden. 22.15 (S) Openbaar kunstbezit. 22.25 Bond zonder naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. VERONICA: 22.25 (S) 3600 seconden Veronica op 1NOS23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II tijd. 19.25 (S) Een, twee, in de maat 19.45 (S) Met uw instemming. 20.00 Nws 20.05 (S) Symfonieorkest 21.05 (S) Lieren van Moessorgsky. 21.35 (S) Literama. 22.35 (S) Collage van een reeks luisterspelen met als thema de dood. NOS: 23.00 Met het oog op morqen. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS. 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-Maal. Avro; 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Superclean Dreammachine. 21.02 (S) De negen-uur-show. 22.02 Radiojour naal. 22.05 (S) Vanavond laat. 23.02 (S) Candlelight. (0.02-0.05 Radio journaal). EO: 1.02 (S) Gift of song. 4.02 (S) Sound of silence. Schoolradio. 10.00 De letter M. (11.00 Nws.) 11.55 Scheepspraat. 12.00 Vijf tellen na nu. OVERHEIDSVOORL.: 12.49 Uitz. voor de landbouw. KRO: 13.00 Nws. 13.11 Echo Magazine. 13.40 Een mens als jij. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws. 16.03 Spreekuur. 17.00 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.20 (S) Country Time. 17.45 Verkenning. 17.55 Mededelingen. AVRO: 7.00 Nws. 7.0 Dag met een gaatje. (7.30 Nws 7.41 Radiojournaal) 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 845 Programmaoverzicht. 850 Morgenwijding. 9.00 Gevarieerd klassieke muziek. 10.00 (S) Radio La- waaipapagaai. 10.10 Arbeidsvitaminen. (10.30 Nieuws. 10.33 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf, een uur aller lei voor iedereen, met om 11.55 Beurs berichten. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Radiojournaal. 13.00 Knipperlicht. 13.25 Een middagje AVRO. (15.30 Nws.) OVERHEIDSVOORL: 17.20 Nederlan ders over de Nederlandse Antillen. 17:30 Nieuws. AVRO: 17.32 Radiojour naal. 17.50 Tout a too. gesproken brief. in'iihmiiBir VARA: 7.00-18.00 Akt. via Dingen van de dag. 7.02 (S) Gesodemeurder. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) VARA's zoekplaatje. 14.03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) Willem van Beusekom. 17.03 Alfred Lagarde. KRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badi- nerie. 7.54 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 9.10 Schoolradio. 9.30 Informatie. 9.35 Waterstanden. 9.40 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nws. 9.02 Akt. 9.30 Het kind en wij. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 14.00 Nws. 14.02 Akt. 14.30 (S) Om de kunst. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. Een van de beste voorlichtende programma's die de televisie rijk is, is ongetwijfeld „Infor meel", waarin gisteravond W. L. Brugsma drie „welingelichte gasten" ontving om te converse ren over de maatschappelijke ontwikkelingen in de toekomst. Het waren met name prof. De Galen (econoom) en M. Alb- rechts (directeur Hoogovens), en A. Buur (vakbondsleider). Er wordt voor zo'n uitzending een behoorlijke tijd uitgetrokken, zodat de gasten ook werkelijk de gelegenheid krijgen van hun welingelicht zijn blijk te geven. En Brugsma is, zoals al zo dikwjls is gebleken, een voor treffelijk stimulator. Hij nam volgens zijn zeggen aan de con versatie deel als „economische leek". Maar hij gaf daar toch maar in betrekkelijke mate blijk van. Want zijn tersnede inter venties inspireerden zijn ge sprekspartners wel zozeer dat hun verklaringen soms verhel derend werkten. Zelfs op deze economische leek. Ik vond het een bijzonder boeiende gedach- tenwisseling. De zaterdagavond is al lang niet meer wat het ooit is geweest; ik heb al eens gelegenheid gehad dat hier te constateren. Nu is het misschien wel teveel ver langd van de omroepen om twee pretavonden van enige beteke nis achter elkaar te programme ren, maar het wil mij toch voor komen dat het van een tikje bloedarmoede getuigt als een van die avonden op beide zen ders met vrijwel hoofdzakelijk filmwerk moeten worden opge- Cursus Teleac over sociale verzekering (Van onze radio- en tv-redactie) en een bijbehorend boek met als titel „Wat moet HILVERSUM Teleac start 13 maart met een u doen als....?" Het boek kost een tientje en dat televisiecursus over een onderwerp, waarmee we is dan ook meteen al het geld dat een deelnemer allemaal te maken hebben of te maken kunnen voor de cursus hoeft te betalen. Teleac maakte krijgen: de sociale verzekering. de serie uitzendingen in samenwerking met het De cursus bestaat uit dertien televisieprogramma's Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering. vuld dan zoals nu ook weer het geval was. Ik wil overigens best toegeven dat de herhaling van „De Derde Man" mij nogmaals bevestigde in mijn mening, dat die rolprent van Carol Reed (en Graham Greene) terecht tot de klassieken, wordt gerekend. Maar dat doet aan die ietwat droeve zaak niets af. „Brandpunt" had weer eens een goede bui, in zoverre er behoor lijk op de a tualiteit werd inge speeld. Zo mochten wij verne men dat het kort geding met „Willempie" het lor van An- dré van Duin als inzet geen doorgang zou vinden, nadat de komiek openlijk de verklaring had afgelegd dat hij niemand belachelijk had willen maken of had willen kwetsen. Alsof dat al niet van de grondvesting van de wereld af vast stond en alsof dat ook maar enigszins terzake zou doen. Maar het interviewtje dat Charl Schwietert daarna had met een van de moeders, die zich terecht wèl beledigd had gevoeld, kwam door de ont wikkelingen wel een beetje in de lucht te hangen. Er was verder een kort gefildm portret van mgr. Willebrands die zich in zake het Romeinse document over de sexuele beleving aan sloot bij de verklaring van de nederlandse bisschoppen- en ook een soort debat tussen de heren Van Thijn en Andriessen over „de chrisisachtige gelui den", die rondom het kabinet vallen waar te nemen. Van Thijn zei meteen bij het begin al dat hij „zich zeer terughou dend zou opstellen". En toen was de echte aardigheid er ei genlijk ook op slag af. Spiegel gevechten immers zijn zelden interessant. E Ad Langebent deed nog wat hij kon, maar het mocht niet veel baten. Toch had hij gelijk toen hij deze twee spraak organiseerde, want elke informatie over deze (lopende) kabinetskwestie op dit moment was natuurlijk welkom. HERMAN HOFHUIZEN X-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2