Kabinetscrisis hangt nog steeds in lucht alstublieft, Vorst houdt aan Klaas Vriend alsnog ticket Picasso-dieven vergaten meest kostbare werk ffljk Hittegolf twee dagen laag: ffl foidóe 6owumt Maandag 2 februari 1976,66e jaargang no. 20339 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N v Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers 50 cent Complot Het verschijnsel mens, „De mensheid: een complot" op Ned. I om 20.25 uur. Om 23.05 uur Peter Sellers in de keuken van Berend. Ned. II om 19.30 uur in Londen staat een huis, om 20.25 uur. Op losse groeven en om 21.25 uur Baretta. AANHOUDENDE VORST Zonnige perioden maar ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Meest matige oostelijke wind. Maximumtem peraturen van min 5 tot nul graden. Morgen: Zon: 08.19 - 17.30 Maan: 09.04 - 21.28, Schev. hoogw: 5.04 - 17.13 laagw: 0.50 -13.10. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vandaag het beraad over de fel omstrede ondernemingsraad-nieu- we-stijl voortgezet. Het overleg, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag werd afgebroken zonder dat er sprake was van enig resul taat, begon vanmorgen in een grimmige sfeer. Dat kwam vooral, omdat de KVP in het afgelopen weekeinde haar bekende stand punt nog meer heeft verhard. Zowel op de KVP-partijraad zater dagmiddag in Amsterdam als 's avonds in een televisiedebat met PvdA-fractieleider Van Thijn, maakte KVP-fractievoorzitter An- driessen duidelijk, dat een perso- neelsraad zoals in het progressieve verkiezingsprogramma Keerpunt staat, waar de directeur buiten ge houden moet worden, voor de KVP onaanvaardbaar is. Van Thijn maakt zich vooral zor gen over het feit, dat Andriessen in een interview nu reeds de vol gende crisis heeft aangekondigd (Van Thijn doelde op de waarschu wing van Andriessen, dat het kabi net over enkele weken moet komen met de nota over de verlaging van de overheidsuitgaven. Als die ver laging niet conform het idee van de KVP is, is dat ook een crisis waard, zo heeft Andriessen laten weten). Van Thijn vindt, dat het in zo'n sfeer moeilijk is de tegenstel lingen te overbruggen. Andriessen vond het overdreven, dat Van Thijn de gespannen sfeer nu wijdt aan het gebruik door hem van het woord „kabinetscrisis". „Ik heb bij de algemene beschouwin gen in oktober vorig jaar al gezegd dat een personeelsraad a la Keer punt niet kan. Dan moet het kabi net niet toch die weg op gaan. Gebeurt dat wel, dan ligt daar de oorzaak van de gespannen sfeer", aldus Andriessent Fractieleider Aantjes liet zaterdag voor de radio weten, dat zijns in ziens Van Thijn in de discussie rond de personeelsraad de ernstige fout maakt te doen alsof de direc teur de vertegenwoordiger van het kapitaal is. „De vergadering van aandeelhouders is die vertegen woordiger van het kapitaal; de di recteur moet worden gezien als de leider van de ondernemingen". Overigens vinc^t de heer Aantjes het niet juist, dat fractieleiders nu beslissen of het kabinet uiteen moet vallen. „Het is staatrechtelijk juister, dat dit later gebeurt in het parlement als de voorstellen van het kabinet aan de orde zijn. Drs. van Lieshout overleden (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Gistermiddag is in zijn wo ning te Rijswijk op 57-jarige leeftijd over leden drs. G. van Lieshout, staatkundig medewerker van onze krant en conrector van het Lodewijk Makeblijde College te Rijswijk. Drs. G. van Lieshout, die jarenlang in de journalistiek werkzaam is geweest, onder meer als algemeen redactiechef en poli tiek columnist van dagblad „Het Binnen hof" ging in 1964 over naar het onderwijs als conrector en leraar klassieke talen aan het LMC te Rijswijk. Hij bleef echter staatkundig medewerker en muziekrecen sent van onze krant. De overledene heeft ook tal van officiële en culturele functies bekleed, ondermeer in de Persraad, het Bijstandsfonds voor de pers, de radiopro grammaraad en in de Europese Beweging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het schaatsfestijn blijft voorlopig nog voortduren. Volgens de weerkundigen in De Bilt zal ons land in elk geval tot en met donderdag in vrieskou gedompeld blijven. Overdag zal het licht vriezen, terwijl 's nachts de temperaturen dalen van -5 tot -10 graden. De kou heeft inmiddels twee levens geëist. In Rijsber- gen werd gistermorgen de 17-jarige A. Jochems dood naast de ouderlijke woning gevonden. De jongen was bij de voordeur flauwgevallen en ten gevolge van de kou overleden. In Rotterdam zakten drie mensen door het ijs op de Kralingse Plas. Een 22-jarige Rotterdam mer verdronk; de andere twee wisten op eigen kracht uit het wak te komen. Het drietal had evenals enkele honderden anderen de waarschuwingen van de politie genegeerd Ook in Friesland was het ijs dit weekeinde niet volledig betrouwbaar. Men vreest dat enkele perso nen door het ijs zijn gezakt. Naast wakken werden bundeltjes kleding gevonden, maar men heeft nog geen stoffelijke overschotten kunnen bergen. De vaarwegen in het Noorden van het land zijn door ijsgang onbevaarbaar geworden. De vaart op IJssel- meer en Waddenzee wordt zeer bemoeilijkt door pakijs en concentraties drijfijs. Enkele veerdiensten zijn ge staakt. Het Nationaal Comité Wintervoedering van Vogels uit Den Haag noemt de voedselsituatie van de vogels „alarmerend". Men heeft al vrij veel dode vogels gevonden. Ver zocht wordt om voedsel te deponeren om de dieren van de hongersdood te redden. Door de kwakkelwinters van de afgelopen jaren, waren we al bijna vergeten dat Nederland een schaatsnatie bij uitstek is. Hoe schaatsbelust v bleek dit weekeinde toen jong en oud de glijijzers onderbond en massaal bezit nam van sloten, kanalen, vaarten en ondergespoten stukken land. SCHAATSEN IT^Spfi- iïT „werd er volop geschaatst. "E« Wi WAREN ZO BL>) VKT\ —"%WE SCHEUK EN VS5KERN _KW[)T WftREN In Nederland èn in Davos, waar Hans van Helden het wereldrecord 5000 meter verbeterde. vik Heb m'ün voetbrl-\ 7 schoenen) maar. thu1s6elfttenj Het ziet er naar uit dat het schaat sen de komende tijd meer „in" zal zijn dan voetballen met deze vorst. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. BH naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam; adres; woonplaats: DAVOS De herenschaats ploeg voor de Winterspelen is gisteren, op het laatste nipper tje, uitgebreid met Klaas Vriend. Tot gistermiddag vier uur konden nog deelnemers worden ingeschreven. Vriend reed, op de derde dag van de wedstrijden in Davos, de tien kilometer in 15.02.38. Coach Pfrommer, KNSB-bestuurders en NOC-officials voerden druk telefonisch overleg met als re sultaat dat Vriend alsnog werd aangemeld voor deelneming aan de tien kilometer. Pfrom mer en chef d'équipe Jan Bu- scher zullen overleggen of Avignon (Rtr/AFP) Volgens de Franse politie zijn de drie mannen die zater dagavond 119 wer ken van Picasso uit het Pausenpaleis in Avignon hebben ge roofd geen echte kunstkenners. Zij vergaten het waarde volste stuk, een boek met schetsen van Pi casso toen hij 12 jaar oud was, hoewel dit onder handbereik lag. Toch wordt de „lukrake" diefstal door de burgemees ter van de stad „een ramp voor Avignon" genoemd. De waarde van de doeken valt moeilijk te schatten. Sommigen stellen de waarde op 20 mil joen franc (ongeveer 12 min gulden), ande ren noemen een veel voud hiervan. De doeken zijn verze kerd. Een bewaker met één van de „ver geten" Picasso-meesterwerken. Vriend op een of meer andere afstanden zal starten. Hoogteunten uit Sporttribune: 0 Zwemsters succesvol Tennistop stap terug Vraagteken bij indooratletiek Boskov stelt besluit uit Jaar-extra voor Van der Kroft? Los Angeles (Reuter) In Zuid-Californië heerst als enige tijd een hittegolf voor de tijd van het jaar. In januari bedroeg de temperatuur gemiddeld 22.5 graden celsius, terwijl het kwik negen dagen boven de 26.5 gra den steeg. Landbouwdeskundigen zijn van oordeel dat deze winterse warm te zal leiden tot een verminde ring van de voedselproduktie. Een ander nadeel van het fraaie weer is dat er in januari geen druppel regen is gevallen. Sinds 98 jaar geleden begonnen werd het weersverloop op te tekenen was dit slechts eenmaal eerder gebeurd. Terwijl normaal Los Angeles voor een groot deel van zijn watervoorziening kan reke nen op smeltwater van de sneeuw op de bergen in omge ving omgevong zal men dit jaar naar duurdere waterbronnen moeten uitkijken. De overval werd ge pleegd door drie ge maskerde mannen. Twee nachtwakers werden neergeslagen en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Een derde waker werd geboeid. In het Pausenpaleis, een 15de eeuws versterkt kasteel, worden veel werken van Picasso permanent tentoongesteld in de grote kapel, zoals altijd een van de belangrijkste wensen van Picasso was geweest. De ontvreemde doeken behoren tot de laatste schilderijen van de meester. Hun handelswaarde is volgens de directeur van de tentoonstelling „nul". Alle doeken zijn gecatalogiseerd en in kleur gefotografeerd. Verhandeling is vrijwel onmogelijk, tenzij de dieven de signatuur van Picasso kunnen vervalsen. Picasso placht zijn werk nooit te signeren, behalve als hij een stuk voor de verkoop maakte. Men meent daarom dat het de dieven om een losgeld van de verzekeringsmaatschappij te doen is. Uit het Parijse Louvre is zondagmiddag de „Madonna met kind" van een leerling van Giotto gestolen. Een man vroeg aan een bezoeker of het doek waardevol was, verklaarde vervolgens: „Ik ben een dief', nam het doek van de muur en zette het op een lopen. Hoewel onmiddellijk alarm werd geslagen, ontkwam de man. Het werk heeft een waarde van 300.000 gulden. Betogers in Barcelona uiteengeslagen BARCELONA (AP) De Spaanse oproerpolitie heeft gis teren in Barcelona gebruik ge maakt van de wapenstok en van rookbommen om een menigte van ongeveer 10.000 mensen, die demonstreerden voor amnestie voor politieke gevangenen, uiteen te drijven. De demonstranten, die zich eerst voor het paleis van justitie verzamelden, marcheerden door de hoofdstraten van de stad, voerden spandoeken met zich mee en schreeuwden leuzen als „amnestie, amnestie, weg met de regering, weg met de monar chie". De demonstratie werd geleid door de katholieke priester Luis Maria Xirinachs, die in 1975 kandidaat was voor de Nobel prijs voor de vrede. Deze heeft herhaalde malen hongerstakin gen gehouden om zijn eisen kracht bij te zetten. Ook in San Sebastian werd een menigte ui teen geslagen. Midden-Oosten „Slechts één land kan de huidige stabiliteit in het Midden-Oosten in gevaar brengen, namelijk Syrië", aldus verklaarde premier Rabin van Israël in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift Ti me. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissin ger, zal in maart een bezoek brengen aan de hoofdsteden in het Midden-Oosten om de be sprekingen weer leven in te bla zen. ADVERTENTIE 0 iH DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Verdwijning De honorair consul van Nederland in Colum bia, Leupin, is niet ontvoerd maar verdwenen, aldus de com mandant van de geheime politie in de Columbiaanse provincie Valle del Cauca. Zaterdag was het een jaar geleden dat Leupin verdween. Volgens zijn vrouw is hij ontvoerd. Overleden Werner Heisen- berg, Nobelprijswinnaar en au teur van een groot aantal stan daardwerken over kernfysica is gisteren op 74-jarige leeftijd in Miinchen overleden. Heisenberg maakte onder meer plannen voor Duitslands eerste na-oor- logse kernreactor.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1