Dames succesvolle limietenjacht; heren kampen met tekort aan niveau WEER STAP TERUG VOOR TENNISTEAM ZWEMWERELD WEET WAAR ZIJ AAN TOE IS Proftitel Amerika Verlies Sanders in sleutelduel Connors - 'W. -;•? AMERSFOORT De vraag na de Speedo-Worldmeetzwemwed- strijden in Amersfoort luidde: welke waarde mag gehecht worden aan de prestaties Coa ches waren unaniem van me ning dat de tijd tot Montreal nog te ruim is om conclusies te trekken maar Bert Sitters, de Nederlandse coach, kon toch zijn tevredenheid uiten over de prestaties van de dames. „Nie mand heeft teleurgesteld". Want juist omdat voor allen gold dat de tijd ruim is en natuurlijk de optimale vorm nog niet aanwezig is, konden deze behoorlijk sterk bezette wedstrijden een graadmeter vormen. Waarmee de vraag is beantwoord. Zodra een in de opbouwperiode verkeert, mag vergelijken een redelijke basis worden geacht, zodat Sitters te recht kon oordelen „dat de toe komst met gematigd optimisme tegemoet kan worden gezien voor het dameszwemmen". De heren is een ander chapiter. Op de derde plaats van Fred Eefting op de 200 m. rugslag en de tweede van Ronald Woute- ring op de 400 m. wisselslag na moest met klasseringen in de achterhoede genoegen worden genomen. Weinig perspectief derhalve voor Montreal. Daar aan is Nederland echter ge wend. Het dameszwemmen is van oudsher de sterkste zijde van de vaderlandse zwemwe- reld. In de aanloop naar de Olympische Zomerspelen heb ben de dames de eerste duels tegen de chronometer - beter gezegd de limieten - met succes doorstaan. Verheugend was het optreden van de jeugdige Maritzka van der Linden die op de 100 m. schoolslag tweede werd achter de „gevestigde" Wijda Maze- reeuw. Beiden bleven onder de limiet die de KNZB hanteert: Mazereeuw 1.14.98, v.d. Linden 1.15.77 (tevens aspirantenrecord, oud Antoinette de Groot 1.17.21). De limiet is 1.15.8. Co- rianne Heijmans, aspirantenre- cordhoudster op de 200 m., zwom een uiterst fraaie 100 m. rugslag, een zeer sterk bezet nummer mèt de Oostduitse Ulri- ke Richter, die dan ook won, de Canadese Nancy Garapick, de Amerikaanse Melissa Belote, de Oostduitse Angelika Grieser. In dit geweld greep Corianne Heij mans de tweede plaats, zichzelf daarmee een verjaarsgeschenk gevend. Door die heuglijke ge beurtenis ontstond een ietwat merkwaardig verschijnsel in het Amersfoortse Sportfondsenbad, waar de boerenkapel „Wils- Coryfeeën, die de Speedo Worldmeetwedstrijden in Amersfoort 'body' gaven, bijeen tijdens de ceremonie protocolaire van de 200 m rugslag: v.l.n.r. Nancy Garapick (Canada), Ulruke Richter (O.DId) en Angelika Grieser (W.DId). kracht" uit die stad de tunes bij de cérémonie protocollaire ver zorgde, carnavalsdeuntjes pro duceerde en zowaar een lui druchtig „lang zal ze leven" galmde toen de zwemsters al voor de startblokken stonden. Het had de concentratie van Corianne Heijmans kunnen ver storen. Het gaf haar juist de stimulans tot haar tweede plaats en 1.06.36 te komen, onder de limiet van 1.06.7. Toch zette Bert Sitters vraagte kens bij de verrichtingen van beide jonge meisjes. „Corianne Heijmans startte alleen op de 100 m., terwijl dubbele afstand haar sterkste is. Er moesten meer meisjes aan de kant blij ven voor nummers waarop zij succesvol hadden kunnen zijn, omdat we om budgetaire rede nen niet in volle omvang kon den aantreden. Maar dat terzij de. Ik vind dat jonge talenten zich niet moeten vastklampen aan de 100 meter. Dan zitten ze op zeker moment toch aan hun plafond, dat ze wellicht te gauw bereiken. Er moet goed gedo seerd worden". Dubbel Niettemin klonk steeds weer te vredenheid door in Sitters' stem. Dat mocht dan ook, want van de tien nummers won Ne derland er vijf, alle zelfs dub bel met een eerste en tweede plaats. De vrije slag werd ge heel door Oranje beheerst: Enith Brigitha en Ineke Ran 100 m., evenals de 200 m., Anne- Iies Maas en Yolanda Aggen- bach 400 m. Voorts een dubbele zege op de 100 m. schoolslag van Wijda Mazereeuw en Ma ritzka v.d. Linden en een dub bele overwinning op de 200 m. vlinderslag met José Damen en Yolanda Aggenbach. Uitstekende prestaties die bo vendien tijden onder de limiet opleverden: Brigitha 58.70 op de 100 vrij (limiet 59.1) en Ineke Ran daar dichtbij met 59.38. Brigitha wederom onder de li miet op de 200 vrij met 2.04.42 (limiet 2.06.5) en Ineke Ran ook daar vlakbij met 2.08.-. Voorts nog Wijda Mazereeuw met haar tweede plaats op de 200 m. schoolslag in 2.39.95 Gimiet 2.43.- Prestaties die het houden van een dergelijke wedstrijdreeks - vrijdagavond, zaterdag, zondag - volkomen rechtvaardigen. Als Wijda Mazereeuw drie seconden sneller is dan vorig jaar om deze tijd, als de deelneemsters tot de ontdekking komen dat de Oostduitse meisjes, ondanks vier overwinningen, toch niet onontkoombaar superieur zijn, heeft dat zijn waarde. Iedere deelneemster en deelnemer weet na dit lange weekeind waar zij of hij aan toe is. Ook bijvoor beeld wereldkampioene Hanne- lore Anke (O.DId), die zowel op de 100 als 200 m. schoolslag als achtste eindigde. Een onver klaarbare terugval. De Ameri kaanse coach Don Jacklin - „ik ben maar pet zestien gekomen, ik heb er in de States nog vie rendertig achter de hand" - had zijn verwachtingen van dit toer nooi, die echter niet geheel uit kwamen. „Ik heb bemerkt dat de Nederlandse dames zo'n tien tot vijftien procent beter zijn dan ik dacht, de Oostduitse zwemsters daarentegen eenzelf de percentage minder". De min dere plaatsen dan verwacht van een Kelly Rowell, Jo Harshbar- ger, Deena Deardurff weet hij, hoewel Jacklin het zeker niet als excuus wilde opvoeren, aan ver moeidheid. „Wij zijn op 27 ja nuari aangekomen, te laat om volledig te acclimatiseren. Maar het is onze laatste grote wed strijd voor de Spelen en dan geldt zoiets niet als excuus. Je moet er zijn, zonder meer. Als wij onze definitieve selectie- strijd hebben, kun je ook geen verontschuldiging hebben". Dat geldt ook voor Nederland. Limieten thans zijn fraai maar op 25, 26 en 27 juni zijn de wedstrijden voor de selectie in Montreal. Wie dan faalt, valt af, tenzij het formeren van estafet teploegen - zeker bij de dames - nog een alternatief kan bie den. De ervaring heeft geleerd dat door deze „zijdeur" dan toch individueel kan worden uitgekomen op de Spelen, „om dat ze er toch zijn". Tekort Het voorzichtige optimisme ten aanzien van de dames kan niet worden te voorschijn getoverd voor de heren. Het niveau is nu eenmaal niet zodanig dat hoge verwachtingen voor Montreal kunnen worden gewekt. Bij de dames kan wel nog worden aan gevoerd dat geen overwinningen werden behaald op nummers waaraan wereltoppers deelna men (Karla Linke 200 m. school slag, Marina Jank 100 m. vlin der en vooral de sterk bezette 200 m. rugslag). Maar daar staat tegenover dat José Damen en Yolanda Aggenbach dan toch maar zegevierden op de 200 m. vlinderslag, met Deena Dear durff en Jill Symons, Corianne Heijmans de Canadese Hancy Garapickachter zich liet èn Me lissa Belote èn Angelika Grie ser. Concluderend: de dames hielden zich uitnemend staande in dit geweld; de heren „op een aantal nummers aardig uit de voeten konden, op andere ge woon veel tekort kwamen", zoals Sitters het formuleerde. Het feit dat velen de finales haalden, is misleidend. Ze moesten er in de series alles voor geven terwijl de concur rentie veel gemakkelijker de eindstrijdtijden bereikte. Maritzka van der Linden leverde een uiterst fraaie prestatie op de 100 m schoolslag waarop zij en winnares Wijda Mazereeuw (links) onder de limiet zwom. Weer een kus voor Enith Brigitha. Van Ineke Ran die zowel op de 100 als de 200 m vrije slag met Brigitha voor een dubbele Nederlandse zege zorgde. Voor Hans en Henk Elzerman maakte Sitters deze uitzonder ing. „We zijn twee weken naar de Canarische Eilanden ge weest, waar vier uur per dag werd getraind. De Elzermans moesten bij terugkomst weer naar anderhalf uur, gebrek aan zwemtijden. Jammer, maar zo liggen de zaken nu eenmaal in ons land". Dit, gevoegd bij een dóódsimpel „tekort", toonden de resultaten aan. Fred Eefting een derde plaats, de jongste Woute- ring, Ronald, een tweede. Voor de rest achterhoede. „Gewoon gebrek aan niveau", (ver)oor- deelde Bert Sitters, die met een zekere afgunst de Amerikaanse geweldenaar Mike Bruner vijf nummers zag winnen in deze driedaagse, de gerenommeerde Brit Brian Brinkley zag excelle ren en mannen als Murphy en Abraham ook tijden zag zwem men die onder of dicht tegen de limieten liggen waar de Neder landse heren voor het overgrote deel, helaas, in de resterende tijd niet aan toe zullen komen. Herman van Bergem 9( PHILADELPHIA - Jim Con- i' nors heeft de open Ameri- kaanse indoorproftennistitel op zijn naam gebracht. De Amerikaan zegevierde in de eindstrijd van dit toernooi in Philadelphia over Björn Borg met 7-6, 6-4, 6-0. In de halve finale had Borg gewonnen van Tom Okker die zo ver was gekomen door van Eddie •;j: Dibbs te winnen met alles zeg- aJ gende cijfers (driemaal 6-2). Connors had de eindstrijd =;r breikt door Rod Laver en zijn landgenoot Dick Stockton te sji verslaan. Voor het Gustaafbekertoer- nooi heeft Zwitserland met 3-0 gewonnen van Finland. Beide landen spelen in dezelfde pou- le als Nederland. Sturdza en v Kanderal bleven ongeslagen. Margaret Court stopt ermee Wouter Fok, de enige die winst behaalde in het tennisduel met Denemarken. PERTH Margaret Court, die drie keer de Wimbledontitel in het damesenkelspel won, heeft in Perth (Aus) bekend ge maakt dat zij stopt met tennis sen op wedstrijdniveau. De 33- jarige Australische, die met haar racket bijna één en drie kwart miljoen gulden verdien de, verwacht dit jaar haar der de kind. Zij zei dat ze zich niet kon voorstellen ooit in de wed strijdsport terug te keren als moeder van drie kinderen. v DONGEN Er lag een wereld van verschil in de houding van de twee spelers die gisteren het enkelspel voor hun rekening namen in de Gustaafbekerwedstrijd tegen De nemarken in de fonkelnieuwe ten- nishal van het Brabantse Dongen. Lag er een brede grijns van tevre denheid rond de lippen van Wouter Fok, op het gezicht van Louk San ders was slechts een forse dosis twijfel af te lezen. De nationale kampioen had zijn ontmoeting te gen de Deense nummer één, Lars Elvström, op een nogal onthutsen de manier na winst in de eerste set uit handen gegeven. In de laatste reeks kwam er zelfs een nadelige score van 6—1 op het scorebord, zodat de ontreddering van de luchtmachtvaandrig uit Leiden enigszins begrijpelijk was. De nederlaag van dit sleutelduel betekende tevens totaalverlies te gen de Denen, want wat werd ver wacht gebeurde: ook het dubbel spel van Fok en Hemmes ging ver loren. Wouter Fok had tevoren te- fen de fors uit de kluiten gewassen on Christensen een behoorlijke prestatie afgeleverd. Steunend op een betrouwbare opslag en een ze kere volley reikte de debutant in de Nederlandse ploeg in dit winter- toernooi naar zijn eerste partijwin st. Dat deed Fok zichtbaar genoe gen. „Eigenlijk had ik dit week einde keihard moeten studeren", vertelde de Leidenaar met een con tente ondertoon in zijn stem. „Maar ik wil dit toernooi niet graag mis sen. Het is de eerste keer dat ik in zo'n landenploeg zit en daar heb ik wel wat voor over". Twee handen Wouter Fok heeft zijn kans met twee han den gegrepen. De 21-jarige student aan de Hogere Economische School in Den Haag, die eind maart zijn eindexamen moet afleg gen, heeft er zelfs het risico voor over zijn laatste schooljaar nog een keer te moeten doen. „Ik zal er uiteraard van alles aan doen om dat examen te halen", zegt hij, „maar als het niet lukt is het geen ramp. Ik zou volgend jaar alleen de vakken behoeven over te doen waarvoor ik op mijn eindlijst een onvoldoende heb". De zekerheid die afstraalde van winnaar Fok ontbrak ten enenmale bij Louk San ders. Teneergeslagen zat hij in een hoek van de kleedkamer, zoekend naar een verklaring voor zijn falen. Sanders kon die niet vinden. „Zelfs in die eerste set, die ik won, had ik niet het gevoel dat het lekker ging", ver klaarde de op Ypenburg dienstplichtige Lei denaar. „Ik speelde veel te wisselvallig, de ene game won ik op love om de volgende met een aantal fouten zo maar uit handen te geven." Louk Sanders vroeg zich af of misschien de kwalifikatiepartij zaterdagavond tegen Rolf Thung (voor een plaats in het ABN-proftoer- nooi eind deze maand) een rol had gespeeld. „Dat kan toch niet? In een toernooi moet je toch ook twee partijen achter elkaar kunnen afwerken?" Het bleven vragen, waarop regelrechte antwoorden niet konden worden gegeven. Maar het mag toch enigs zins vreemd worden genoemd als officials een selectiepartij vaststellen voor zijn sterk ste speler op de dag vóór een belangrijk 1 andenduel. want de kans dat het Neder landse tennisteam zich alsnog op de eerste plaats van zijn poule zou kunnen nestelen mag na de nederlaag tegen Denemarken worden verwezen. Volgende week treedt Ne derland in Deventer aan tegen het zich tot dusver als sterkste natie manifesterende Zwitserland en slechts bij winst op de De nen was er nog een geringe mogelijkheid op de topplaats in de groep en promotie naar de eerste divisie. Mede door het teleurstellende optreden van Louk Sanders is die kans nu verkeken. Hoewel in eigen land als sterkste speler beschouwd ontbreken bij de Leidenaar nog te veel kenmerken die van een middelmatig tennisser een figuur van iets meer allure maken. Sanders kan zich nog steeds onvoldoende op louter de wedstrijd concentreren. „Ik erger me nog te veel aan gebeurtenissen buiten de baan", zegt Sanders, die na gisteren weer in ruime mate kon doen aan op het verkeer de moment reagerende ballenjongens en een heen en weer zwiepende krakende deur. „Maar in mijn huidige spelopvatting kan zoiets nog wel eens een explosie veroorza ken, een soort reactie. Dat is daarvan dan weer gunstig. Maar als ik me alleen op de tegenstander richt speel ik misschien weer wat te vlak. Ik weet gewoon niet wat het is". Kortom, wat restte was een aan zichzelf twijfelende Louk Sanders, die zich toch nog tot doel stelt tenminste zes partijen in dit Gustaafbekertoernooi winnend af te sluiten. Daartoe had hij ook het duel tegen Elvström gerekend. De 26-jarige Deense student biolo gie, die weinig tijd voor tennis vrij kan maken, maar wel enige weken geleden de Scandinavische titel veroverde, bleek echter snel de handicap van de voor hem iets te trage baan te hebben overwonnen. Zijn gro tere regelmaat wierp tenslotte vrucht af. De Denen, die in het klassement van winnaars van het Gustaafbekertoernooi achter Zwe den met zes zeges een tweede plaats inne men, behielden tenslotte hun kans in de strijd om de eerste plaats in de poule. En dat is voor het vertegenwoordigende team van de Deense bond, die slechts een zesde aantal leden heeft van dat van de KNLTB, een verdienstelijke prestatie. Voor het Ne derlandse tennis betekende de tweede neder laag in dit evenement, na verlies tegen Fin land en winst op Noorwegen, opnieuw een stapje terug. FRANK WERKMAN Uitslagen: Fok-Christensen 6—3, 7—6; Sanders- Elvström 64, 6—7, 1—6; Fok/Hemmes—Chris- tensen/Elvström 5—7, 2—6. Kwalifikatiepartij: Sanders—Thung 4—6, 7—6,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16