SKIPISTE TE SNEL EN ERG GEVAARLIJK Schranz hekelde beleid van IOC Romy Kermer gewond bij training IOC: ZOMERSPELEN BEGINNEN OP TIJD Westduitse rodelploeg voor test VLOKKEN UIT INNSBRUCK Killanin waarschuwde ambitieuze steden LEIDSE COURANT/' i ii'arj s ""J 1 INNSBRUCK Bij de eerste training op de Olympische piste op de Patscherkofel is gisteren ernstige kritiek losgebarsten. De 3145 meter lange piste werd door het me rendeel van de skiërs als veel te snel en uiterst gevaarlijk beoordeeld. Voordat de training begon hadden de orga nisatoren reeds vijf poortjes verplaatst On danks dat bleek de piste nog te gevaarlijk. Vooral een punt. waar een weg de piste kruist bleek uiterst gevaarlijk. De Canadees Dave Irwin, pas hersteld van een ernstige val. kwam op dat punt opnieuw ten val. De 20-jarige Canadees vertelde later: „Ik werd zeker viereneenhalve meter de lucht in ge slingerd bij een snelheid van 120 kilometer per uur". Ook Franz Klammer, de Oosten rijkse favoriet, had de grootste moeite op dit punt. Klammer, die ruim 50 meter door de lucht werd geslingerd, vertelde later: „Ik dacht dat ik gelanceerd werd. Gelukkig kreeg ik mijzelf weer onder controle. Dit is een uiterst gevaarlijke plek. Klammer, de grote favoriet voor het eerste Olympisch goud, dat donderdag op de Pat scherkofel wordt vergeven, vond dat het verplaatsen van de poortjes de piste niet langzamer had gemaakt. Om twaalf uur gistermiddag kwam het Olympisch vuur aan bij het „huis met het gouden dak". De voormalige medaillewinnaars bij het skilopen Rom Peis (1) en Alfred Matt droegen de toortsen. Voormalig Olympisch kampioe ne, de Oostenrijkse Olga Pali, draagt de Olympische toorts op weg naar het centrum van Inns bruck. Terug van de top. Twee Oostenrijksesoldaten dalen af, nadat zij verse sneeuw naar de Olympische schans hebben gebracht. INNSBRUCK „De Olympische Spelen van Montreal zullen op 17 juli beginnen", heeft het IOC meegedeeld nadat het bestuur zaterdag had vergaderd in Innsbruck. Die vergadering in de Tiroolse hoofdstad duurde negen uur. In die periode heeft een vertegenwoordiging van Montreal opening van zaken gegeven over de toestand van de accommodaties in de Olympische stad. De afvaardiging uit Monstreal bestond uit Quebecs minister Victor Goldbloom, Roger Rous seau (voorzitter van het organi satiecomité), Charles Harwood de chef van het protocol en Howard Radford, secretaris penningmeester van COJO. Goldbloom vertelde het bestuur van het IOC dat er bij slechts twee van de 21 sporten moeilijk heden met de accommodaties te verwachten zijn, namelijk bij zwemmen en atletiek. Hij liet ook duidelijk doorschemeren dat er vrijwel zeker zal moeten worden geïmproviseerd. Monique Berlioux, directeur de bureau van het IOC, zei na de vergadering dat de bijeenkomst met de afgevaardigden van Montreal maandag tijdens de vergadering van het IOC be sproken zal worden en dat pas daarna een uitgebreide medede ling van het IOC is te verwach ten. Monique Berlioux, ge vraagd of er al plannen zijn om uit te wijken naar andere sta dions, zei: „Nee. Die plannen zijn er nog niet". Met deze opmerking doelde Kil lanin zijdelings op Montreal, dat zich momenteel in alle bochten moet wringen om het nog maar half afgebouwde Olympisch sta-, dion voor de zomerspelen van juli gereed te krijgen. De voor zitter zei een en ander in een redevoering ter gelegenheid van de opening van de 77ste zitting van het IOC. „Wanneer een or ganiserend comité zijn taak niet goed uitvoert, berokkent dit de Olympische beweging schade", aldus KiUanin. Vanavond moet een Canadese delegatie verantwoording voor INNSBRUCK- De 19-jarige Oostduitse kunstrijdster Romy Kermer, die samen met haar partner Rolf Osterreich tweede werd bij het paarrijden tijdens de wereldkampioenschappen van vorig jaar. is tijdens de training voor de Olympische winterspelen in Innsbruck ge- INNSBRUCK Karl Schranz heeft in Innsbruck het IOC ervan beschuldigd dat het comité de deelnemers gebruikt als „gladiatoren". Schranz, die door wijlen Avery Brundage werd uitgesloten van deelneming aan de vorige spelen in Sapporo omdat hij professional was, zei dat op een enkele uitzondering na alle skiërs in Innsbruck professionals zijn. Sinds Sapporo is Schranz niet milder gaan denken over het IOC. Hij vindt dat de spelen moeten worden opengesteld voor iedereen om huichelarij te vermijden. „Het is zinloos door te gaan met de Spelen onder de naam „Olympisch". De Spe len zouden vrij moeten zijn voor iedereen. Dat zou eerlij ker zijn. In Sapporo zou ten minste veertig procent van de Alpine skiërs uitgesloten moeten zijn op dezelfde gronden als ik. In Innsbruck ligt het percentage niet-ama- teurs rond de tachtig", aldus Schranz. „Er wordt gesproken over modernisering van de Spe len, maar voor de deelne mers staat de tijd stil. Niet voor de kleine groep officials van het IOC, die de deelne mers gebruiken als de gla diatoren in het oude Rome. Zij verdienen miljoenen dank zij de technische voor uitgang en de verkoop van televisierechten". Schranz, die in Innbruck werkt als televisiecommentator won meer wedstrijden dan enige andere skiër, maar met de Olympische Spelen ging het altijd fout. In 1960 raakte hij bij de slalom een poortje en liep een maagblessure op, in 1964 won hij zilver terwijl hij een ernstige griep had, in 1968 werd hij gediskwalifi ceerd omdat hij bij een nci- dent was betrokken en in 1972 kwam hij niet eens aan de startlijn. Bij de aankomst van het Olympisch vuur werden ook de twee mascottes met ceremonieel gebaar door de straten gevoerd. INNSBRUCK - De West duitse rodelploeg heeft enige tijd geleden tijdens nachtelij ke wedstrijden op de baan van Königssee nieuw mate riaal uitgeprobeerd in een poging de heerschappij van de Oostduitsers en Oostenrij kers te doorbreken. In sa menwerking met luchtvaar tingenieurs is er gedokterd aan de vorm van de sleden en de pakken. Na de nachte lijke testen heeft men voor het eerst ook races gehouden in het daglicht. „Het baanre cord werd door de meesten met een twee seconden ver beterd". zei coach Sepp Lenz, „Maar pas in Inns bruck zullen we te weten ko men wat deze tijden werke lijk betekenen". De restaurants in Tirol mo gen bij wijze van uitzondering tijdens de Spelen geopend blij ven tot twee uur 's nachts. Nor maal dienen deze etablissemen ten hun deuren om middernacht te sluiten. De totale kosten van de tele visie-uitzendingen van de win terspelen zullen ongeveer 300 miljoen schilling (ongeveer 43 miljoen gulden) bedragen. De Oostenrijkse televisie zal rond duizend personen, honderd wa gens en 37 camera's inzetten. Voor de beeldverbindingen met Seefeld, waar onder meer de noordse nummers worden afge werkt, is 220 kilometer aan ka bels uitgelegd. Met de 140 ton gas, die in twee schalen op de berg Igls de Olympische vlammen zullen voeden, zou men gedurende een gelijke periode honderd eenge zinswoningen kunnen verwar- men.Het vuur bereikt een hitte van 850 graden celsius. Degene, die de vlam tijdens de openings ceremonie feitelijk zal doen ont branden, is de Oostenrijkse chef-monteur Karl Wahrstatter. Hij zal namelijk de gaskraan op het juiste moment moeten open draaien. De ruzie in het Alpine ski kamp van de Italianen lijkt te zijn bijgelegd. De voormalige winnaar van de wereldbeker en één van de favorieten voor het goud op de reuzenslalom, Piero Gros, had van de teamleiding geëist de na de reuzenslalom van Zwiesel in de ploeg opgeno men Zuidtirolers Erwin Strieker en Roland Thöni te vervangen door zijn vriend Paolo de Chie- sa Deze eis werd afgewezen. Gros is verder van zijn voorne men afgestapt om naast de sla lom en de reuzenslalom ook de afdaling „mee te pikken", om mogelijk wereldkampioen com binatie te worden. biathlon individueel s afdaling reuzeslolom INNSBRtlCK De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), Lord Killanin, heeft ambitieuze steden gewaar schuwd er nog eens goed over na te denken en een goede begroting op te stellen alvorens zich kandidaat voor de Olympische Spelen van 1984 te stellen. het voltallige IOC (76 leden) afleggen en de leden ervan over tuigen dat alles goed zal verlo pen. Montreal begon met een begroting van ongeveer 310 mil joen dollar. Dit bedrag is nu al meer dan verdriedubbeld. Killanin verklaarde gisteren dan ook dat de kosten in de huidige tijd van inflatie zoveel mogelijk moeten worden gedrukt. De Olympische Spelen van 1980 zullen in Moskou worden gehou den. Over twee jaar zullen de steden, die zich aanmelden voor de spelen van 1984, worden voorgesteld. Rodelen ïrplichte figure irplichtc KUr vallen en vrij ernstig gewond geraakt. Toen Osterreich een misslag maakte viel zij en liep hierbij een lichte hersenschud ding en Verwondingen aan de schouder en beide knieën op. Of zij donderdag kan meedoen aan de korte kiir is twijfelachtig. Patscherkofel

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13