„KNAU ziet waarde van indoorstriid niet in" pPim Mieke van Doorn faalde in belang van Montreal AANVALIND00RREC0RD BRUMEL HOOGTEPUNT IN ATLETIEKINTERLAND Shirtreclame verboden Wereldre cord John Walker toch erkend „Afgeschreven Verhoef terug in marathon DEEL NATIONALE TOP AFWEZIG IN ARNHEM Diskwalifica tie Frank Nusse msm f\ /WI Twee Oostduitsers over 2.24 meter LEIDSE COURANT ARNHEM - De KNAU besluit morgenavond wel ke atleten over drie we ken worden afgevaardigd naar de Europese indoor Atletiek kampioenschap pen in München. Lang zal het gesprek tussen de technische commissie en een aantal club- en bond- strainers niet duren, want afgaande op de matige prestaties die dit week einde tijdens de nationale kampioenschappen in de Rijnhal te Arnhem wer den geleverd, zal Neder land straks in München maar op zeer beperkte schaal vertegenwoordigd zijn. Althans wanneer de teschnische commissie vasthoudt aan de eis dat de slechts atleten en atle tes uitgezonden worden die aan de scherpe KNAU-limiet hebben vol daan. (Van onze sportredactie) ARNHEM Shirtreclame, in het verleden oogluikend toege staan in de atletiekwereld was het afgelopen weekeinde taboe in de Rijnhal. De strenge con trole moest worden toegeschre ven aan Jos Hermens die vorig jaar op Papendal een recordra ce liep met de naam van Nieu we Revu op zijn borst. Reden voor de Engelse atletiek- bond die twijfels uitsprak over de amateurstatus van Hermens om een klacht in te dienen bij het InternationaalOlympisch Comité. Het NOC werd op de vingers getikt en waarschuwde op zijn beurt de nationale sport bonden. Op straffe op uitslui ting werden in de Rijnhal alleen maar clubtenues toegestaan. Ook Hermens zal zich voortaan aan de regels moeten houden. (Van onze sportredactie) ARNHEM Twee incidenten ontsierden de indoorstrijd za terdagavond. Nadat eerst het verspringen bij de heren op aandringen van Sedoc bijna een uur was onderbroken wegens herstelwerkzaamheden, werd Frank Nusse gediskwalificeerd. De Olympische kandidaat die eerder de hordentitel had ver speeld aan Boogman leek de teleurstelling weg te vagen met een triomf op de 800 meter. Rik Snoep diende echter een protest in dat terecht werd aanvaard. Nusse had hevig geduwd en dat was de jury niet ontgaan. LONDEN De internationale amateur-atletiek federatie (IAAF) heeft zaterdag in Lon den besloten de tijd van John Walker (NZE), die in Gothen burg de mijl in 3 minuten en 49,4 seconden liep, officieel als wereldrecord te erkennen. Lange tijd heeft er onzekerheid geheerst over de geldigheid van de tijd omdat Walker zich be diend zou hebben van een gang maker. John Holt, voorzitter van de IAAF, deelde mee dat het vijftien leden tellende be stuur bijna unaniem tot erken ning had besloten. Walker, deed in Auckland een vergeefse aanval op het wereld record 1500 meter. Met een tijd van 3 minuten en 35.6 seconden bleef hij 3.4 seconden verwij derd van het wereldrecord. Mieke Sterk (rechts) deed in Arnhem een aanval op de scherpe limiet voor München. Zij was 0.1 seconde te langzaam. want in tegenstelling tot wat de organisatie verwachtte, schitter de vrijwel de gehele nationale top, met uitzondering van de Olympische kandidaten op de technische nummers, door afwe zigheid. Niet onbegrijpelijk trouwens, want achter de manier waarop de KNAU het indoorgebeuren begeleidt mogen de nodige vraagtekens gezet worden. Ter wijl overal elders in Europa vrijwel iedere Olympische kan didaat van zijn of haar bond min of meer de verplichting heeft gekregen een gedeelte van de uiteindelijke selectie voor Montreal af te dwingen, via goe de prestaties op indoorbanen, heeft de KNAU alles nagelaten om tot een beetje professionele benadering van het indooratle- tiek in Nederland te komen. E9 Mv''. y a! i t- Acties van Roy Sedoc vaqujt twee verschillende gezichtspunten, waaruit zijn enorme sprongkracht blijkt. Hij verbeterde dan ook een Nederlands record. gisteren nog geen uitspraak te doen. „Dinsdagavond komen we bij elkaar. Dan beslissen we wie er naar München gaan. We zul len daarbij vooral moeten kij ken of München ingepast kan worden in de voorbereiding voor Montreal. Vast staat wel dat er een Nederlandse ploeg zal gaan. Het is al jaren gebrui kelijk dat drie deelnemers plus een begeleider op kosten van de Waarde organisatoren afgevaardigd mo gen worden. Die mogelijkheid zullen we ons dan ook niet laten ontnemen." Inmiddels bestaat er binnen de voorlopige selectieploeg voor de zomerspelen van Montreal wei nig belangstelling voor Mün chen. Wat afgelopen weekeinde in de Arnhemse Rijnhal bleek, Met als gevolg dat de meeste potentiële kandidaten nauwe lijks gestimuleerd werden om in de wintermaanden te werken naar de eerste piek in de pres tatiecurve. Jaap Noordenbos, straks in Montreal de coach van de damesploeg: „De KNAU doet geen enkele moeite het indooratletiek serieus te ne men. Dat is mede toe te schrij ven aan de geringe financiële middelen waarmee gewerkt moet worden, maar goed te pra ten is die houding toch niet. Indooratletiek kan van erg veel waarde zijn. Bekijk de situatie in het buitenland maar eens. In Nederland schijnt dat echter niet te kunnen. Waardoor we een uitstekende kans missen om ook in de wintermaanden te schaven aan een goede presta tie". „Nu blijft de mogelijkheid om in wedstrijdverband uit te ko men beperkt tot een handvol ontmoetingen. Veel te weinig om enig succes te kunnen boe ken. Het heeft nu voor de trai ners niet zoveel zin om een wis sel te trekken op Montreal. Dat zou wel kunnen indien we de methode van het buitenland zouden navolgen. Daar is indoo ratletiek een volwassen bezig heid. Waardoor het mogeijk is naar München en naar Montreal te werken". De opstelling van de KNAU ten opzichte van het indoorgebeu ren (Grewer: „Als recreatieve sportboefenning schitterend, we houden de jeugd zo leuk bezig") was er de oorzaak van dat slechts de technische nummers in de Rijnhal het aankijken waard waren. Het was dan ook niet toevallig dat het ene Neder landse record dat gebroken werd uitgerekend op een tech nisch nummer tot stand kwam. Dat record kwam op naam van hink-stap-springer Roy Sedoc, die pas na de respectabele af stand van 15.76 meter uitge sprongen was. Lang heeft het er overigens naar uitgezien dat in de Rijnhal nog meer Nederlandse records gebroken zouden worden. Met name Eltjo Schutter en Ruud Wielart waren er dichtbij. Schutter slaagde er echter op enkele millimeters na niet in bij het polsstok hoogspringen over 4.75 meter heen te komen. Bij de dames had slechts het hoogspringfn enig niveau. Het lijdt dan ook geen enkele twijfel dat de deelnemers in München in deze hoek moeten worden gezocht. Aangevuld wellicht met verspringster Ciska Janssen, El tjo Schutter en Ruud Wielart, hoewel deze laatste al aange kondigd heeft liever niet uitge zonden te worden. Wielart zater dagavond: „Ik betwijfel of "Mün chen wel in mijn voorbereiding voor Montreal past. Zelf ga ik liever met mijn trainer Serve E. Wijsen en Dragan Tancix een weekje naar Spanje om daar in een trainingskamp verder te werken aan de Olympische Spe len". Waarmee Ruud Wielart net als de KNAU volledig voorbij gaat aan de waarde die aan het in dooratletiek toegekend moet worden. ROB HARTOG Houston McTear, onlangs triomfator over Borsov op weg naar een van zijn (vele) overwinningen. COSFORD Oost Duitsland is in Cosford zoals verwacht in de indoor atletiekwedstrijd tegen Groot Brittanaië veel te sterk gebleken. De Oostduitse heren zegevierden met 78,5-48,5 terwijl de dames met 55-37 wonnen. Op sommige onder delen traden de Oostduitsers slechts met één deelnemer aan. Het hoogtepunt in de voormalige tot sporthal omgebouwde hangar was het hoog springen heren. De Oostduitser Edgar Kirst en Rolf Beilschmidt sprongen beiden over 2,24 meter en deden daarna een vergeefse aanval op het Europese indoorrecord, dat met 2,25 meter op naam van ValeriBrumel staat. De pogingen van de twee Oostduitsers op 2,26 meter mislukten echter. De voornaamste uitslagen zijn: heren: Ray (O-Dld) 6.6. 2. Kurrat (O-Dld) 6.7. 400 m: 1. Bennett (GB) 48.5, 2.seutt (GB) 48.6, 800 m: 1. Stolle (O-Dl) 1.49 6, 2. Lewis (GB) 1.50.6. 1500 m: 1. Justus (O-Dld) 3.46.1, 2. Grant )gb) 3.46.7, 3000 m: 1. Straub (O-Dld) 7.57.8, 2. Smedley (GB) 7.58.6. 60 tn horden: 1. Munkelt (O-Dld) 7.7, 2. Price (GB) 7.9. Hoog: 1. Kirst (O-Dld) 2,24 m, 2. Beilschmidt (O-Dld) 2.24 m, polshoog: 1. Reinhardt (O-Dld)) 5.30 m, 2. Wéber (O-Dld) 5,20 m, kogelstoten: 1. Rothenburg (O-Dld) 20,36 m, 2. Lochmann (O-Dld) 20.16 m. Dames: 1. Lynch (GB) 7.3, 2. Brehmer (O-Dld) 7.3, 3. Lannaman(GB) 7.3, 400 M: 1. Maletzki (O-Dld) 53.6, 2. Rohde (O-Dld) 53.9, 3.Elder )gl>) 54.2, 800 m: 1. Neumann (O-Dld) 2.05.8, 2. Zinn (O-Dld) 2.06.2, 1500 m: 1. Strotzer (O-Dld) 4.12.4, 2. Stewart (GB) 4.17.3, 60 m horden: 1. Ehrhardt (O-Dld) 8.1, 2. tiedler (O-Dld) 8.), hoog: 1. Ackermann (O-Dld) 1,88 m, 2. Kirst (O-Dld) 1,85, ver: 11. Voigt (O-Dld) 6,45 m, 2. Reeve (GB) 6,24, kogelstoten: 1. Schohknecht (O-Dld) 19,18 j. 2. Griehsing (O-Dld) 18,40 De 69e editie van de Millrose Games, de oudste indoor strijd in de Verenigde Staten, werd in de Madison Square Garden in New York bijgewoond door ruim 18.000 toeschouwers. Zij zagen hoe Houston Mc Tear, op de 60 yards het baanrecord van Bob Hayes, de Olympische sprintkampioen van Tokio, met een tijd van 5.9 seconden evenaar de. Tom Woods won het hoogsrpingen met 2,24 meter voor wereldrecordhouder Dwight Stones (2,21 m). InAlbuquerque heeft Dan Ripley geruime tijd in de mening verkeerd dat hij zijn wereld indoorre cord polsstokhoogspringen had geëvenaard met 5,52 meter. Bij na-meting bleek echter dat de lat op 5,51 meter had gelegen. Op de eerste dag van Russische indoorkampioen schappen in Moskou evenaarde Ljoedmilla Storo- kova het wereldrecord op de 60 meter met een tijd van 7.1 seconden. Een week nadat zij het wereldrecord indoor op de 800 meter had verbeterd tot 2.01.1, liep de Bulgaarse Nicolina Sterava gisteren in Sofia een Europees record op de 1500 meter. De Oosteurope- se loopster liet een tijd van 4 minuten en 10.4 seconden noteren. ARNHEM - Het drukke over leg aan de verspringbak gold Mieke van Doorn. Johan van der Haar die namens de NSF de belangen van de Nederland se topsport(st)er behartigt, was in conclaaf met haar Westduit- se trainer Dragan Tancic. On derwerp van gesprek: Hoe bege leiden we Mieke van Doorn, op weg naar Montreal, zo goed mo gelijk. De atlete zelf die haar studie opgaf, naar West-Duits- land vertrok om dit jaar haar grote slag te kunnen slaan, was bezig aan een matige prestatie in de verspringbak en stelde later op haar specialiteit (alt hans in de ogen der toeschou wers), ook teleur. Haar 1,80 me ter bij hoogspringen betekende zelfs een nederlaag ten gunste van Annemieke Bouma die dit jaar trainer Jan van Heel volg de naar De Spartaan. Maar Mie ke van Doorn wilde, daarbij gesteund door Dragan Tancic, niets van teleurstelling horen. „Hoogte interesseert me op het moment niet. Als het met de techniek maar goed gaat", riep zij. Met de onmiddellijke toevoeging dat de Nederlandse titelstrijd in de Rijnhal haar grote belang stelling niet wegdroeg. Ook het feit van laatste selectiekans voor München waar volgende maand de Europese kampioen schappen worden gehouden, speelde voor haar geen rol. In tegendeel. „Voor de wedstrijd heb ik gezegd dat ik hoe dan ook niet naar München wilde. Al haalde ik de limiet (van 1,85 meter, red.)". En om de laatste twijfels uit de weg te ruimen riep zij er nog achteraan: „Al word je daar Europees kam pioene. Dat zegt toch niets". Wat Mieke van Doom, tegenwoordig lid van èn De Spartaan (Lisse) èn LAC Quelle (Erlangen) wel aanspreekt is Olympische Spe len. Het topevenement is de re den van haar aversie tegen in dooratletiek op het ogenblik. „Als ik nu naar München wil, moet ik zes weken van mijn training missen. Dat heb ik er niet voor over". Daarom ook voorspelde Dragan Tancic voor het lang verbeide gevecht met Annemieke Bouma de nederlaag van Mieke van Doorn. Daarbij herinnerend aan de voetblessure die vorig jaar een operatie noodzakelijk Annemieke Bouma die tegenwoordig voor De Spartaan (Lisse) uitkomt overwint een hoogte van 1.83. Goed voor goud in Arnhem. maakte. „Het is al een stuk minder, maar Mieke heeft nog steeds pijn. Daar moet ze over heen komen. Vandaar deze wedstrijd ook. Een leuke afwis seling voor de trainingsarbeid. Ze hoeft dus niet te winnen, mag zelfs niet winnen. Deze wedstrijd midden in de winter (en midden in de training) is oninteressant". Oninteressant omdat Mieke van Doorn ervan uit gaat dat elke onderbreking nadelig kan zijn voor haar doel Montreal. Boven dien houdt de 21-jarige atlete voor ogen dat waarschijnlijk een prestatie van 1,96 meter (ze ven centimeter boven haar na tionale record) nodig zal zijn om in de Olympische strijd bij de eerste vier te eindigen. „Ik hoor de vorig jaar wel bij de eerste tien van de wereld, maar ik denk dat er dit seizoen wel een stuk of vijftien over de 1,90 meter zullen komen". Niet zo lang geleden een herenprestatie in Nederland, maar zaterdag en zondag in de Rijnhal een peule schilletje voor velen. Een voor beeld is de B-junior Bronwasser die 2,06 bedwong. Bij de heren miste Ruud Wielart de record hoogte van 2,15 meter op een haar na. Zoals Raymond de Vries vijf centimeter „eerder" sneuvelde. Ook deze atleet die tegenwoordig voor het Haagse Sparta uitkomt demonstreerde een aanleg voor grotere hoog ten. En een betere mentaliteit. Hij waagde een beginhoogte van 1,90 meter om een voorsprong te hebben (door minder aantal pogingen) in het eindklasse ment. Dat lukte, de 2,10 nog niet. „Op dat moment kreeg ik toch weer last van nervositeit Ik had het kunnen halen, het ging zo gemakkelijk". Een voortvloeisel uit zijn zware trai ningsarbeid, in tegensteling tot vroeger. Raymond de Vries die in Arnhem en passant het Haags record op de 60 meter horden op 8,5 bracht, beperkte zich in het verleden tot wedstrij den. Trainen was er nauwelijks bij. Op tijd is hij tot inkeer gekomen. Bewezen is ook, dat Ria Stal man op de technische kracht nummers langzaam maar zeker van aparte klasse is geworden. Zij stootte de kogel 14,67 meter van zich weg, een districtsre cord en weer zeventien centime ter verder dan zij ooit heeft gedaan. Clubgenote Betty Bo- gers van Sparta werd tweede. Van dezelfde vereniging ver baasde Wim Scholtes vriend en vijand met zijn 6,8 seconden op de zestig meter..Er waren daar bij wel sterke twijfels over een juryfout. Toch was zijn finale plaats (vijfde in 7,0) een verras sing op zich. Verrassend was ook de prestatie van Wibo Lelie veld van De Bataven. Eerst werd hij jeugdkampioen op de drie kilometer om later op de 1500 meter ook het goud te grij pen en en passant het jeugdre- cord te verbeteren. Het was een van de weinige hoogtepunten Arnhem. KEES KOOMAN APELDOORN - Wies van Hou ten en Kees Verhoef hebben zaterdag geïmponeerd in de Midwintermarathon van AV'34. Van Houten omdat hij onder veel slechtere omstandigheden slechts 25 seconden langzamer was dan vorig jaar (hij won toen ook) en Verhoef vanwege zijn opvallende rentree. De at leet uit Vleuten die vorig jaar bij zijn voorbereidingen voor een loop om de wereld een (ver meende) hartaanval kreeg had onder een andere naam in moe ten schrijven. De afgeschreven marathonloper werd fraai zes de. Zijn heuglijke commentaar: „Dit was voor mij de kans om aan te tonen dat de doktoren het bij het verkeerde einde heb ben gehad". Wies van Houten uit Hulst legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 25 minuten en 37 secon den. Hij was in deze zware marathon oppermachtig. De Zeeuw voerde vanaf de start de meute van bijna 500 deelnemers aan en finishte met bijna zes minuten voorsprong op Gerard Mentink van Daventria. De derde plaats was voor veteraan Piet van Alp- hen (AAC), die 2 uur 31 minuten en 41 seconden nodig had. Au gust Bours uit Hulst, volgens Aad Steylen, trainer van de Ne derlandse selectieploeg, een jon gen met veel toekomst, werd vierde en Hans Ruiter uit Schoor 1 vijfde. De omstandigheden waaronder deze derde marathon, een uniek gebeuren in de atletiekwereld, werd gehouden, waren bepaald niet gemakkelijk. Er stond een straffe oostenwind, waarmee de lopers het tegen het eind bij zonder moeilijk hadden. Wies van Houten nam direct na de start de kop en werd aanvan kelijk gevolgd door Bours, Men tink, Van Alphen en de Belg Sebylle. Halverwege de race moesten Bours en Mentink Van Houten laten gaan, nadat Sebyl le en Van Alphen al eerder wa ren teruggevallen. Van Houten verhoogde constant zijn voor sprong en ging onbedreigd over de finish. Van Alphen kwam later goed terug. Twee deelne mers werden door de kou be vangen en moesten per zieke nauto worden afgevoerd. Hun toestand was achteraf bekeken niet ernstig. Aan de minimara- thon, die eveneens zaterdag werd gehouden, namen bijna duizend lopers en loopsters deel. Uitslag: 1. Wies van Houten (RK- HAV) 2.25.37. 2. Gerard Mentink (Da- ventria) 2.31.26, 3. Piet van Alphen (AAC) 2.31.41, 4. August Bours (RK- HAV) 2.31.55, 5. Hans Ruiter (Schoorl) 2.33.25, 6.' Kees Verhoef (Hellas) 2.33.42. Cor Vriend (PSV) heeft gisteren in Helmond de vierde Molenven- cross gewonnen. De Eindhoven- se marathonloper had na 9000 meter (tijd: 32.16.0) op een hard en besneeuwd parkoers een voorsprong van bijna een mi nuut op Henk Tiebosch (Metro). Bij de dames ging de overwin ning naar Annie van Stiphout (HAC), die de 3500meter aflegde in 13 minuten eri 27 seconden. In Oosterhout v*on Ad Buys (Phoenix) de tiende Warande loop over 7000 meter in 24.47.2. Thea Martens won bij de da mes. In de knel De centrale trainingen voor zwemsters en zwemmers lopen gevaar. Tot nu toe kon de groep op vrijdag bijeen wor den gebracht. In de avond werd twee uur ge traind, in een eenvoudig hotel werd overnacht en zaterdags volgde in de ochtenduren nog twee uur training. Daaraan zal geen voortgang kun nen worden gegeven. Op vrijdagavond is het bad bezet door een vereni ging die ten hoogste een uur, of wellicht een kwartier langer, be schikbaar zal willen stel len. Zwemcoach Sitters kwam zelfs tot de op zienbarende uitspraak, die hem van hogerhand (CRM) wel eens kwalijk kan worden genomen, „dat je het recreatief zwemmen, hoe goed dat ook is, opzij moet kun nen schuiven maar het is hier net andersom. Als je maanden tevoren zwemuren bestelt, wordt gezegd: sorry, maar dat kan niet, er wordt re creatief gezwommen". Sitters wil daarmee van zelfsprekend niet het zwemmen louter om het zwemmen aantasten maar slaakt wel een roep om hulp met de Olympische Spelen bin nen handbereik. Er wordt van coaches ver wacht dat zij resultaten bereiken met hun pupil len. Zonder een optima le voorbereiding mogen geen overdreven eisen worden gesteld. Voor Nederland zullen de ei sen aangepast moeten worden aan de, niet op timale, omstandigheden. In de wielen Officials van de tennis- bond presteren het bij voortduring zichzelf in de wielen te rijden. Hoe wel het Nederlandse team gisteren voor het Koning Gustaafbeker- toernooi moest uitko men tegen Denemarken, waartegen op papier een kans op winst aanwezig was, bestonden en de verantwoordelijke heren het daags tevoren de sterkste speler van de ploeg, Louk Sanders, een kwalifikatiewed- strijd te laten spelen voor een plaats in het proftoernooi in Rotter dam. Hoewel van een tennisser van redelijk niveau mag worden ver wacht dat hij twee par tijen van enig kaliber op achtereenvolgende da gen kan spelen, zou het van enig inzicht hebben getuigd als men het duel Sanders/Thung op een ander tijdstip had ge pland. Wijs besluit De toeschouwers bij ijs hockey werden het afge lopen weekeinde „ver rast" op uiterst „clean" spel. Dat was een gevolg van een missive van de bond die de verenigin gen kenbaar maakte dat in het vervolg de scheidsrechters zich strikt aan- de reglemen ten zullen houden. Dat houdt in dat niet alleen het publiek, maar bo venal de spelers zich niet meer kunnen uitle ven in (soms overigens in scène gezette) vecht partijen. Het is geen ge-, heim dat er kijkers zijn die de gang naar de ijs- hockeypistes maken om het spektakel, dat een kluwen over het ijs rol lende spelers nu een- maalmet zich mee brengt. Maar de ijshoc- keybond heeft het wijze besluit genomen de spel- technische aspecten te laten prevaleren boven de spectaculaire elemen ten. Dat is verstandig, al was het alleen al om de discipline terug te bren gen in de nationale ploeg die binnenkort in het wereldkampioen schap uitkomt. De laat ste optredens getuigden van weinig normbesef en dat diende te veran deren. 1

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11