Medisch tuchtcollege waarschuwt huisarts Einde maken aan geldsmijterij van kabinet Den Uyl ÊcidócSomant HUISARTSEN WILLEN WEL HONORARIUMVERHOGING KRO-t.v. zendt serie 'Met goed fatsoen' niet uit BABY OVERLEED AAN UITDROGING Vredeling: Weinig ervaring met vrijstelling gewetensbezwaarden Onvoordelig omdeDAF46 uit te sluiten Dustis onvoordelig om geen proefrit temaken ZATERDAG 31 JANUARI 1976 LEID.SE COURANT 5 PAGINA 7 UTRECHT Het medisch tuchtcollege in Zwol le heeft een huisarts een waarschuwing „toege diend" omdat hij in 1974 niet de ernst heeft onderkend van de toestand van een zes maanden oude baby die hoge koorts en diarree had. Het kindje is overleden aan uitdroging. De ouders van de baby hadden bij het medisch tuchtcolle ge een klacht ingediend. Op een vrijdagmiddag nam de huisarts van een collega uit zijn groepspraktijk het ziektegeval over in het gezin waar drie kinderen diarree- en braakverschijnselen toonden. Op de avond van dezelfde dag belde de vader de dokter op met de mededeling, dat de baby hoge koorts had. Een uur later onderzocht de arts het meisje. Hij constateerde hoge koorts en sufheid, maar een duidelijke afwijking kon hij niet vinden. De volgende dag om half een 's middags belde de vader weer op omdat de koorts nog steeds hoog was. Pas om half drie ging de arts kijken. De toestand van het kind was toen zo zorgwek kend dat het met spoed naar een ziekenhuis moest worden gebracht, waar het 's avonds over leed. De arts heeft aangevoerd dat hij niet direct is gaan kijken omdat de vader niets had gezegd over de hoogte van de koorts of over braken en diarree. Het medisch tuchtcollege vond het een ernstig verzuim, dat de arts 's zaterdagsmor gens niet uit zichzelf naar de baby is gaan kijken en ook, dat hij, toen hij de volgende dag werd gebeld, nog een paar uur heeft gewacht voordat hij naar de baby toeging. DR. DREES JR DS'70 Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Dr. W. Drees fraktievoorzitter van •DS '70 in de Tweede Kamer heeft nu concrete plannen ingediend over de overheidsuitgaven met zesduizend driehonderdvijftig miljoen te verlagen zodat de belastingen met een soortgelijk bedrag omlaag kunnen. Drees meent dat het mogelijk is belangrijke besparingen aan te brengen zonder dat in wezenlijke overheidstaken wordt gekapt. De door hem voorgestelde belastingvoorstellen zouden op 1 januari 1977 van kracht kunnen worden. Er moet volgens hem zo gauw mogelijk een eind komen aan de „geldsmijterij" van het kabinet Den Uyl. Hij meent dat er uu een onver antwoord financieel beleid wordt gevoerd. Het belangrijkste belastingvoorstel is de verhoging van de belasting vrije sommen waarmee 4 miljard gulden is gemoeid. Volgens DS '70 dienen de belastingvrije sommen uiteindelijk op het sociale minimum te komen wat totaal 8 miljard vergt aan verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De operatie zou in twee etappes kunnen worden uitgevoerd. Gemeend wordt dat het BTW-tarief op nieuwbouw en onderhoud van woningen moet worden ver laagd van 18 op 4 percent; waarmee anderhalf miljard is gemoeid. Ongehuwden zouden minder belasting moeten betalen (150 miljoen). De motor rijtuigenbelasting zou op het oude tarief moeten worden gebracht, wat 250 miljoen minder oplevert. De AOW-uitkeringen voor gehuwden moeten vol gens DS'70 gelijk zijn aan het wettelijk minimum loon. Dit vergt 450 miljoen. In totaal omvatten deze voordelen voor belastingbetalers een bedrag van zesduizend driehonderdvijftig miljoen gulden. Dat bedrag moet ondermeer door een aantal bezuini gingen op de rijksuitgaven worden verkregen. Door verlaging van de BTW op de nieuw- en woningbouw kunnen de stichtingskosten voor wo ningen omlaag. Met de afschaffing van de object subsidies levert dat een besparing van 2 miljard gulden op. Door verhoging van de AOW en van de belasting vrije sommen behoeft minder bijstand te worden uitgekeerd. Rijk en gemeente hoeven minder loon belasting over de ouderdomsuitkeringen te beta len, waarmee in totaal naar schatting 1 miljard is gemoeid. DS'70 wil bijstelling van het trdndbeleid voor ambtenaren wat een voordeel van 550 miljoen oplevert Lagere subsidies voor wetenschappelijk onderwijs en speurwerk betekenen een bezuini ging van 820 miljoen. Verruiming van het begrip „passende arbeid" zou meer mensen moeten laten werken, die nu sociale uitkeringen ontvangen. Hiermee is een besparing van 600 miljoen ge moeid. Dr. Drees verwacht dat een aantal van zijn voor stellen binnen niet al te lange tijd zullen worden overgenomen. Nieuw jaar Chinezen in de gehele wereld hebben gisteren het Chinese Nieuwjaar ge- viert. Daar het nieuwe jaar wordt be schouwd als het jaar van de draak hingen bij vele festiviteiten, zoals hier bij een diner in Kuala Lumpur, symbolen en maskers van draken. Deze symbolen en maskers zouden volgens de Chi nese overlever ing geluk bren gen. Niet het verlossende woord NU DE DERDE MEMORIE VAN ANTWOORD voor een Wet Afbreking Zwangerschap van twee liberale parlementariërs binnen is, staat een openbare behandeling van de drie initiatief wetsontwerpen niets meer in de weg. Volgens de laatste berichten is de kans groot dat de Tweede Kamer eind april het debat begint Maar om te beginnen dreigt er een nieuwe ronde van verwikkelin gen: over de vraag in welke volgorde het drietal ontwerpen aan de orde moet komen. Omdat als de Kamer één van de drie aanneemt beide andere niet meer aan bod behoeven te komen, zal begonnen moeten worden met het vèrst-strekkende ontwerp en dat is het voorstel van de socialisten Lamberts en Roethof. De kans dat dit wordt goedge keurd, is minimaal. Maar dan? VERGELEKEN BIJ DE GELDENDE WET gaat het CDA-ontwerp het minst ver, maar de WD wil met het wetsvoorstel van haar leden mevr. Veder-Smit en Geurtsen het liefst in de achterhand blijven om als ook de initiatiefwet van de CDA-fracties het niet haalt, als laatste met een compromis tussen confessioneel en links te kunnen bemiddelen. Maar dan moet eerst het o.i. inhoudelijk beste voorstel van mevr. Van Leeuwen (ARP) en dr. Van Schaik (KVP) verworpen zijn. Een heet hangijzer dus voor Kamer, presidium en voorzitter. Lezing van de memorie van antwoord van mevr. Veder-Smit en dhr. Geurtsen heeft ons tot de conclusie gebracht, dat de liberalen ernstig gezocht hebben naar de mogelijkheid om in de kritiek van anderen argumenten voor hun eigen ontwerp te vinden. Ze betonen niet te streven naar een politiek compromis, maar naar „het ontwikkelen van een vorm van toetsing van het proces dat vóór, tijdens en na de zwangerschapsonderbreking plaats vindt". Kath olieken en protestanten die tegen een ruime abortus-legalisering zijn, stellen evenwel niet de toetsing voorop, maar de eerbiediging van het recht op leven. ALS MEVR. VEDER-SMIT EN DHR. GEURTSEN zeggen, dat zij niet in hokjes als „abortus, neen; tenzij.of „abortus, ja; tenzij.wensen ondergebracht te worden, wekken ze de indruk eigenlijk een nieuw hokje „abortus, ja; mits.te scheppen. Het feit dat ze in hun memorie het CDA-standpunt wat milder benade ren dan het linkse initiatief-ontwerp, verandert hier weinig aan. In de huidige vorm lijkt ons het liberale ontwerp voor de christen democratische politici onaanvaardbaar en voor minister Van Agt ook aanleiding tot het gewetensconflict of hij zijn vereiste handte kening eronder zal kunnen zetten. Het verlossende woord hebben de twee liberale Kamerleden niet gesproken. Logisch MET UITZONDERING VAN UITERST LINKS vindt de gehele Tweede Kamer dat werknemers die wel georganiseerd zijn, maar niet via een van de drie vakcentrales, toch bij het sociaal-econo misch overleg tussen overheid en bedrijfsleven betrokken moeten worden. In eerste instantie gaat het nu vooral om de Raad van Middelbaar en Hoger Personeel. Als minister Boersma kans ziet om bij de Stichting van de Arbeid zo'n regeling te laten treffen op basis van vrijwilligheid, is wettelij ke dwang niet nodig. Trouwens de voorlopige opiniepeiling in het parlement werkt in elk geval als drangmiddel. Het is bovendien logisch dat het sociaal-economisch overleg een bredere basis krijgt, als er gestreefd gaat worden naar een loon- en inkomensbeleid dat alle burgers omvat De drie vakcentrales kunnen niet ervan blijven uitgaan, dat iedereen door hen vertegen woordigd behoort te zijn; zelfs de mogelijkheid dat de Raad van Middelbaar en Hoger Personeel eerlang misschien verbindingen krijgt met het CNV heft het probleem niet op. Vorig jaar minder huizen dan in 1974 DEN HAAG - In 1975 zijn in ons land in totaal 120.774 hui zen gebouwd: woningwetwo ningen 41.245 (17 procent min der dan in 1974 en 28 procent minder dan in 1973); premiewo ningen 54.467 (resp. 12 en 21 procent minder) en ongesubsi dieerde woningen 26.177 (resp. 23 en 16 procent minder). De daling bij de begonnen en in uitvoering zijnde ongesubsi dieerde woningen zal tot gevolg hebben dat het aantal voltooide ongesubsidieerde woningen ook in 1976 zal teruglopen, aldus gisteren door het ministerie van Economische Zaken gepubli ceerde CBS-cijfers. In december jl is met de bouw van 7792 woningen begonnen te gen 7332 in december 1974. Het aantal voltooide woningen be droeg in december jl' 10686 te gen 12.696 in december een jaar eerder. De restauratie van de Nacht wacht in het Rijksmuseum in Amsterdam vor dert gestaag. Gisteren trad een nieuwe fase in het herstel aan toen het reusachtige doek een nieu we vernislaag kreeg. Als deze laag droog is, hetgeen volgen de week het ge val zal zijn, be gint de eigenlij ke retouche van van de bescha digingen. Hoof drestaurateur Kuiper kon gis teren voldaan constateren dat het meest om vangrijke en moeilijkste werk erop zat. ADVERTENTIE VAN onze radio- en tv-redaktie HILVERSUM - De KRO-tv heeft definitief beslo ten de serie „Met goed fatsoen" niet uit te zenden. Deze door de Brit Johnny Speight geschreven en door Berend Boudewijn vertaalde en geregisseer de tv-produktie met Rijk de Gooyer in de hoof drol als jodenhater droeg de bedoeling anti-semi- tisme aan de kaak te stellen als iets verwerpelijks en op deze wijze begrip te wekken voor de joodse situatie. Van het begin af viel te vrezen, dat deze bedoelin gen niet op de gewenste wijze zouden overkomen. De KRO-tv besloot toen de serie te tonen aan diverse groepen deskundigen en vertegenwoordi gers van joodse organisaties. Deze zijn thans tot de conclusie gekomen, dat de satirische vorm van deze serie als te verwarrend zou kunnen worden ervaren en als beangstigend ook voor de joodse minderheidsgroep, die daartegen over te weinig mogelijkheden van verweer beschikt. Na de voorvertoning twee maanden geleden schre ven wij al, dat de bedoelingen van de makers het gevaar liepen verkeerd te worden opgevat. In de hoofdrol doet Rijk de Gooyer - overeenkomstig de kwaliteiten van zijn talent - zich voor als een onsympathieke doordraver, die hevig afgeeft op socialisten, katholieken, vrouwen, en vooral ook joden. Rijk komt op de kijker over als een kortzichtige kwelgeest, die iedereen in zijn omgeving op de grofste wijze bejegent Zeker bij de joodse bevol kingsgroep zal dat verkeerd overkomen, omdat een en ander niet los gezien kan worden van hun achtergrond, zoals de nazi-misdaden jegens hen, de Arabische politiek en de onlangs aangenomen VN-resolutie tegen het zionisme. Zou men op de wijze als in deze satirische serie gebeurt, begrip pogen te wekken, zo schreven wij toen, voor mensen die in de WW lopen, dan zou dit volkomen verkeerd vallen. Temeer nu het in dit geval gaat om mensen, die zelfs goed bedoelde spot als bedreigend ervaren. UTRECHT De Landelijke Huisartsen Vereniging denkt er niet over om het voor beeld van de specialisten en de apothekers te volgen en voor 1976 af te zien van een honorariumverhoging. LHV-voorzitter S. van Randen zei gisteren, dat de honorariumstruktuur van de huisart sen volstrekt anders is dan die van de overige groepen medewerkers. De LHV wil die strak tuur niet loslaten. De ziekenfonds- honoraria van de specialisten en de apothe kers volgen alleen de ambtenaren trend, maar de honoraria van de huisartsen zijn gekoppeld aan een concreet salarisniveau in de ambtenarenschaal. Daar komt bij, dat de huisartsen zelf een bijdrage van 14 procent moeten leveren voor hun pensioenvoorziening, een percentage, dat dit jaar weer omhoog moet in verband met de kostenstijging. Afgezien van de hono rariumverhoging zou volgens de heer Van Randen dit dan ook een „dubbele derving" voor de huisartsen inhouden. De ziekenfondshonoraria van de huisartsen zijn in de zestiger jaren gekoppeld aan het salaris van een ambtenaar in schaal 151. Dat gebeurde op advies van een commissie die 'door de minister was ingesteld na een lang durig conflict tussen ziekenfondsen en huis artsen over de honorering. Het ziet er dus naar uit, dat de huisartsen alleen matigen, als er ook voor de hogere ambtenaren een vorm van matiging wordt doorgevoerd. Dan zullen we er wel over moeten denken, want dan ligt de situatie totaal anders, aldus de heer Van Randen. Een woordvoerder van het gemeenschappe-, lijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ) zei, dat er geen essentieel verschil is in de honorering van huisartsen en die van bijvoorbeeld specialisten. Zolang hogere' ambtenaren eenzelfde percentage salarisver hoging krijgen als anderen, heeft het volgen van de ambtenarentrend althans dezelfde uitwerking als het volgen van een bepaald ambtenarensalaris. Bij de komende onder handelingen zal het GDS in ieder geval toch een beroep op de huisartsen doen om een zelfde stap te zetten als de specialisten en apothekers. Platen brachten 113.000 op voor Ned. Rode Kruis DEN HAAG Het platenalbum James Last live' heeft voor het Nederlandse Rode Kruis ƒ113.000 opgebracht. Het Rode Kruis ontving gisteren van de grammofoonplatenmaatschap pij Polydor in Rijswijk een che que van 63.000, als laatste deel van de opbrengst van de twee platen die deze maatschappij voor het werk van het Rode Kruis heeft uitgegeven. Bij de opening van het nieuwe hoofd gebouw van Polydor in Rijswijk - in juli 1974 - ontving prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis, al ƒ50.000.-. Spelen met aansteker: twee peuters gedood Breda De 3-jarige Karei Rooyackers en zijn 2-jarige zusje Annemieke zijn gistermiddag bij een brand in de ouderlijke woning te Molenschot (gem. Gilze-Rijen) zeer ernstig gewond geraakt en later op de dag in het Ignatiusziekenhuis in Breda overleden. Volgens de rijkspolitie hebben de kinderen op hun slaapkamer zitten spelen met een aansteker en is .daarbij de nylon vloerbedekking in brand geraakt. In korte tijd was de hele kamer een vlammenzee. Twee broertjes van 14 en 16 jaar slaagden erin de twee peuters uit de slaapkamer te halen. De Lyons-Fulton brug die bij Clinton in de Amerikaanse staat lowa de oevers van de rivier Mississippi verbond valt in een wolk van rook in de rivier nadat monteurs de brug met explosieven van de peilers hebben losgemaakt. Vlakbij deze oude brug is een nieuwe brug in gebruik genomen. DEN HAAG Minister Vredeling van defensie heeft nog geen idee of de gewijzigde wet gewe tensbezwaren - zowel Tweede als Eerste kamer moet het wetsvoorstel eerst nog goedkeuren - mogelijk zal leiden tot een zodanig aantal verzoe ken om vrijstelling wegens gewetensbezwaren, dat daarmee de vereiste personeelssterkte van de krijgsmacht in de knel komt. We zitten met een gebrek aan ervaring op dit punt, maar dit soort zaken zijn meestal op de lange termijn al te voorzien, verklaarde de bewindsman gisteren tij dens een toelichting op de wetswijzigingen. Mochten er teveel verzoeken om vrijstelling we gens gewetensbezwaren binnenkomen, dan zal de vereenvoudigde erkenningsprocedure tijdelijk bij KB buiten werking worden gesteld. ,Dat betekent geen strengere maatstaven in de erkenningsproce dure, maar we\ een wat mindere tolerantiegrens', zo lichtte minister Vredeling toe. Hij verwacht overigens niet dat de voorgestelde verruiming van de erkenning voor gewetensbezwaarden een ge makkelijk middel voor velen zal zijn om van de dienst af te komen. Over het vrij lange uitblijven van de nieuwe wetswijziging zei minister Vrede ling: ,De kwestie van de toetsing was een ingewik kelde materie. Ik heb weinig wetswijzigingen mee- jggmaakt, die op deze wijze - langs de weg van discussie - tot stana zijn genomen'. Voor wat betreft de jehova's getuigen - deze mensen zijn tegen militaire dienst en tegen het in dienst treden bij de wereldlijke overheid - zal nog een apart wetsvoorstel worden ingediend. Dat geldt ook voor de categorie van theologische stu denten. Nederland is het enige land, dat een dergelijk vereenvoudigd erkenningsbeleid voor ge wetensbezwaarden wil 4x>rvoeren. U wilt zuinigheid Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt veiligheid. In deze ti)d hoort een auto allereerst veilig te zijn U wilt comfort Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Sinds 1 januari is de garantie verlengd tot 12 maanden, ongeacht het aantal kilometers dat u rijdt. Er is een DAF dealer bij u in de buurt to Nederland B VBeesd Een dader ABN-opliehting aangehouden LEEUWARDEN De Leeuwar der politie heeft gisteren de 24-jarige J. de J. uit Heerlen aangehouden in verband met een serie oplichtingen van kan toren van de Algemene Bank Nederland afgelopen dinsdag. De J. wist alleen al in Friesland 78.000 gulden binnen te halen door het innen van vervalste schadeclaims van de verzeke ringsmaatschappij R.V.S. Dat gelukte in Harlingen, Steens, Leeuwarden, Bergen en Drach ten. In Drachten liep hij tegen de lamp, omdat een lokettiste hem niet vertrouwde. De J. pro beerde het daarna nog in Gro ningen. Hij wist daar nog 20.000 gulden te innen. Totaal is 83.500 gulden achterhaald. De politie vond het geld in een plastic zak in de gemeente Wieringermeer. De politie vermoedt dat men met een bende te maken heeft, omdat ook in Overijssel, Gelder land en Brabant dinsdagrr jrgen verscheidene ABN-kantoren zijn opgelicht, met dezelfde ver valste schadeformulieren waar op steeds een bedrag van 9.750 gulden was ingevuld. Schaatskalender DEN HAAG In de volgende plaat sen kunnen schaatsliefhebbers mor gen terecht voor wedstrijden en toer tochten op natuurijs. Graft, Schennerhora, Groot Scher mer. Driehuizen, Westgraftsdijk en Oostgraftsdijk: 10.00 uur. Den lip en Ilpendam: 10. uur Hog karspel: 10.00 uur Oosthuizen. Warde, Edam, Kwadijk, Hobrade en Mlddelie: 10.00 uur Lekkerkerk: 14.00 uur Wieringen: 14.00 uu, Ammerstol: 13.30 uur Zevenhuizen/Bleiswijk: 10.00 en 16.30 uur. Nieuwkoop: 14.30 uur Hoogmade: 13.30 uur Wijde Wortner 10.00 uur Oudeterk ajd Amstel: 10.00 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7