Afsluiting Turfmarkt twee weken uitgesteld Jan Tinbergen zette Piet Gertenaar op de weg naar de natuur Alphenaar verongelukt LPMG concerteerde voor het eerst onder Cees Brugman Mime van Waste of Time" heeft belangwekkende trekken 19' ZATERDAG 31 JANUARI 1976 L»£jiJJOiii CGÜxvrU* PAGINA 3 NOBELPRIJSWINNAAR OPENT EXPOSITIE VAN TWEE OUD-LEIDENAARS IN „ARS" (Van een onzer verslaggevers( Leiden/Bodegraven Het zal niet vaak voorkomen, dat een Nobelprijswinnaar je expositie van schilderijen en ander werk opent Als die Nobelprijswinnaar je echter als broekje van 12, 13 jaar heeft gekend en je heel serieus gezet heeft op het onzekere pad der tekenkunst, op weg naar het kunstenaarschap, dan komt de zaak anders te liggen. Daarom kwam een van onze knapste economen prof. dr. Jan Tinbergen vanmiddag in het expositiecentrum van Ars Aemula Naturae aan de Pieters kerkgracht een tentoonstelling openen van werk van Piet Gertenaar en Piet Snel. De beide Pieten werden in 1911 in Leiden geboren, maar na verloop van een vriendschap via de avondschool Mathesis ging ieder zijns weegs. Totdat ze alle twee weer reuze zin kregen om met hun kunst naar Leiden terug te keren. Voor Piet Snel was het van daag een erg sneu moment, dat hij niet bij de opening van zijn expositie kon zijn. Enige tijd geleden was hij met de trein vanuit Groningen op weg naar Piet Gertenaar in Bode graven, toen hij een hartaan val kreeg. Hij ligt nu in een Woerdens ziekenhuis; genezing is een heel proces. Piet Gerte naar is er wel bij. Terug van weggeweest. Hij weet niet eens zeker meer, of er door de Steenstraat nog een tram rijdt of niet. Voor hem is 1976 het jaar van de AOW. Dat speelde nog niet door zijn hoofd, toen hij in de twintiger jaren op de Ambachtsschool aan de Haag- weg zat, onder „meester" Bal-" jeu. Hij moest huisschilder worden, maar eigenlijk had Piet daar weinig zin in. Al gauw stapte hij in de reclame. Om geld te verdienen, want met „kunst" had je in die vooroorlogse jaren nog geen droge boterham. „In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk is het be gonnen," vertelt Piet Gerte naar tussen snor en baard door in zijn lusthofachtige huisje langs de Noordzij bui ten Bodegraven, waar de gol ven van een op de Oude Rijn passerende vrachtboot het ijs in zijn slootje komen breken. „In dat Volkshuis kwam ik als knaapje terecht in het teken clubje van Jan Tinbergen. Toen nog een (veelbelovend) student, met hetzelfde bros- koppie als-ie nu nog heeft en met dezelfde manier van pra ten. We schelen zo'n jaar of zeven. Jan Tinbergen zette een tulpje voor onze neus op tafel, of een takje. „Nou", zei hij dan eenvoudig, „teken dat maar na". „Vriend Jan Tinbergen was een natuurman. Hij wees je op een uitkomend knopje, op de bast van een boom. Op de zaterdagmiddagen tippelden we met het groepje kinderen naar Oegstgeest. Daar keken we onze ogen uit en verzamel den pijpkruid, de lentebode, voor het lentefeest in het Leidse Volkshuis. Dat heeft grote indruk op me gemaakt Zoals ook Tinbergen grote in druk maakte. Hij opende onze stadsjongensogen. Ik ben doorgegaan in de richting die hij me heeft aangegeven en ik ben de natuur trouw gebleven. Dat vond Jan prachtig, toen hij dit hoorde. Hij zei altijd: tekenen is een kwestie van zien, kijken hoe alles in elkaar zit. Daarom wil ik in mijn schilderijen de mensen de na tuur laten zien in onderdelen. Ik maak geen landschappen, maar details, stukjes ervan: een knotwilg, een stronk, een brok boom. Iets, dat in de ogen van anderen waardeloos lijkt", aldus Gertenaar. „Kijk naar die tulp en ga je gang maar", zei eens de latere Nobelprijswinnaar Tinbergen tegen Pietje. Dat was niet aan dovemansoren gezegd. „Ik ben blijven proberen, altijd maar tekenen. Twee jaar heb ik op de Haagse Akademie voor Beeldende Kunsten gezeten. Toen moest ik weer gaan wer ken, want er was geen geld meer. Bij de Rotogravure ging ik illustratief werken, samen met Martin Toonder op de te kenkamer. Een frutseltje hier, een frutseltje daar. Je kwam daar nooit uit dat commercië le, ik kon nooit doen wat ik eigenlijk wou. In de oorlog verhuisde ik naar Amsterdam, trouwde er en in '69 kwamen we naar Bodegraven; dekring is bijna weer rond. In '71 heb ik gekapt met de reclame en begon „serieus" te werken. Je kunt hier leuk leven, je hebt niet zoveel nodig. Ik ben de natuur weer ingegaan, als „laatbloeier." Piet Gertenaar schildert zon der achtergronden. Het object krijgt op die manier alle aan dacht; boeiende boomstam men met zwammetjes, een stelletje „ouwe rot stenen". Piet kent de natuur als stimu lans, „maar ik wil die natuur versterken. Ik werk niet ab stract. Verre van dat. Je zou kunnen zeggen, dat ik de na- Piet Gertenaar: Ik wil in mijn schilderijen de mensen de natuur laten zien in onderdelen. Ik maak geen landschappen, maar details, stukjes ervan: een knotwilg, een stronk, een brok boom. Iets dat in de ogen van anderen waardeloos lijkt." tuur „overdrijf'. Het lijkt haast een foto, maar zo'n af beelding is toch anders. Ik ac centueer waar de natuur zach ter, milder is; ieder pukkeltje, elk dingetje staat erop. Ik ben bezeten van een bepaalde structuur, van een boom bij voorbeeld.." Je kunt dat duidelijk merken, in de kamer bij Pier Gerte naar. Hij heeft onmiskenbaar een voorliefde voor vermolmd hout; een gaaf stuk doet hem niets. Zijn donkere kijkers zien alles; ook de wasknijper aan de droogdraad die aan de boom is vastgebonden. De mo notypes die hij maakt vertel len weer een heel ander ver haal, evenalsde vluchtige reis schetsen die hij op vakanties maakte. Maar het is allemaal raak. „Op heel wat gebieden ben ik slordig, maar in dit werk ben ik een pietje pre cies.." Jeugdvriend Piet Snel kwam al vroeg in de schilderkunst terecht. Hij kreeg zijn oplei ding van de schilder Piet Ba tenburg. Al in 1935 vertrok hij naar Groningen, waar hij sinds 1964 werkt als consulent Beeldende Kunst van de Cul turele Raad van de provincie Groningen. Het Rijk kocht werk van hem aan; vooral zijn glasmozaieken zijn overal in stad en ommeland Ommeland te zien. Zijn vrouw Hellen is wel in Leiden aanwezig:„We kunnen het goed vinden in Groningen, waar heel wat ar- tisten aan de slag kunnen te midden van een bevolking die van die vreemde vogels nog niet veel begrijpt. Maar de confrontatie loopt ontzettend leuk, vooral in de bejaarden centra waar de bewoners soms een expositie niet meer willen missen.." De Pieten Gertenaar en Snel exposeren in „ARS" tot en met 15 februari. Ook „de tulp", die Jan Tinbergen voor Pietje neerzette, is er te zien; de eerste probeersels van een stadsjongetje die tóch z'n zin kreeg. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Ton Pipfw. Insluiper aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft deze week een 27-jarige Leidenaar aangehouden die er van verdacht wordt in de maan den december en januari voor een kleine 6000 gulden aan geld uit woningen, studentenkamers, kinderdagverblijven en winkels te hebben gestolen. De jonge man opereerde uitsluitend in Leiden. Bij een insluiping be droeg de buit ruim 1500 gulden. De Leidenaar nam voorname lijk portemonnees mee en haal de de inhoud eruit De porte monnees werden later gedumpt Woonwagenbewo ners houden lezing Leiden De actievoerende woonwagenbewoners houden maandagochtend om 11.00 uur een lezing voor studenten van het Leids Onderwijs Cultureel Werk (LOC). Bij deze lezing staat centraal de actie van woonwagenbewoners. Tevens wordt door woordvoerder R. de Jager aandacht besteed aan de positie van woonwagenbewo ners in het algemeen. De lezing heeft plaats in de school van het LOC tegenover de achterkant van het voormalig Elisabeth Ziekenhuis aan de Middelste Gracht. LEIDEN De 18-jarige Hen drik Mast uit de Willem de Zwij gerlaan in Leiden heeft de 8-ja- rige Janneke Seibeld uit Den Haag van de verdrinkingsdood gered. Het meisje viel in het zwembad van Holiday-Inn en zakte terstond naar de bodem. Hendrik Mast zag dat het meisje niet kon zwemmen en dook met kleren en al in het diepe zwem bad. Het Haagse meisje is voor controle overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De afsluiting van de Turfraarktsbrug voor het gemotoriseerd ver keer is voorlopig twee we ken uitgesteld. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat met ingang van aan staande maandag het ver keer stad-uit weer gebruik zou moeten gaan maken van de Blauwpoortsbrug en links langs het water bij de Veronicabar de Nieuwe Beestenmarkt op zou wor den geleid, omdat de Turf- marktsbrug het zware ge motoriseerde verkeer niet meer aankan. Alleen de (brom)fietsers zouden nog van de brug die wordt afge zet met paaltjes, gebruik mogen blijven maken. De laatste weken hebben de no dige werkzaamheden rond de Beestenmarkt plaatsgevonden. De oorzaak van de vertraging is echter gelegen in het feit, dat de walmuren langs het water nodig gestut moeten worden. Over een lengte van 30 meter zal 1,5 me ter zand moeter. worden gestort. Daarvoor is een vergunning van het hoogheemraadschap van Rijnland vereist en die is nog altijd niet binnen. Op het Leidse stadhuis ver wachtte men gisteren dat de afsluiting daarom maximaal nog twee weken op zich zal laten wachten. Volgende week gaat men al vast een brief op stellen voor de bewoners van de omliggende percelen, waarin de afsluiting van de Turfmarkt de verkeerstechnische conse quenties nader worden toege licht. Het is de bedoeling dat het autoverkeer stad-in na de afslui ting zo veel mogelijk via de city-ring (Lammermarkt/Lange Gracht, Hooigracht) naar het stadscentrum wordt geleid. Voor het openbaar vervoer heeft de afsluiting geen nadelige consequenties. NKV'ers gehuldigd De grafische bond van het Nederlands Kath oliek Vakverbond afd. Leiden heeft gisteren tijdens de algemene le denvergadering drie le den gehuldigd. De heer Van Maris is zestig jaar lid van het NKV, de heer Jasper vijftig jaar de heer Prins vijfen twintig jaar. De twee eerstgenoemde jubila rissen ontvingen uit handen van hoofdbe stuurder A. Meijer een gouden en de heer Prins een zilveren ver enigingsmedaille. Voor hun echtgenotes was er een bloemetje. De drie jubilarissen wer den op hartelijke wijze toegesproken door de heer Straver, voorzitter van de Leidse afdeling van de grafische bond. Tijdens de vergadering POLITIE ZOEKT GETUIGEN ALPHEN AAN DEN RIJN Omstreeks half acht gisteravond is de 35-jarige Alphenaar H.C. Marbus bij een ongeluk om het leven gekomen. De man reed met zijn bromfiets over de Kennedylaan richting Ridderveld. Uit tegenovergestelde richting naderde een file auto's die een snelheid had van 30 km per uur. De achterste auto, bestuurd door de 20-jarige A.L.H.K. uit Hazerswoude, ging de file inhalen en botste tijdens het passeren op de bromfietser. De man werd overgebracht naar het St Elisabethziekenhuis te Leiderdorp waar hij na aankomst is overleden. De politie zoekt dringend getuigen van het ongeval (01720-93941). Het is met name nog onduidelijk waar de bromfietser zich bevond toen de aanrijding plaatsvond. werd de heer Prins in ge jaren secretaris van ren Van Maris, Jasper het bestuur gekozen. de Leidse afdeling is (zittend). Prins en Klein Hij volgt de heer Klein geweest. (staand), op. die gedurende eni- Op de foto de echtpa- Leiden Na 56 jaar blijft het Leidsch Politie Muziekgezelschap zich naar wens ontwikkelen. Vorig jaar werd afscheid genomen van dirigent Dick Anderson. Gisteravond was hij er opnieuw, maar alleen in de concertmars Thundercrest Voor het overige dirigeerde LPGM's nieuwe leider Cees Brugman de politionele brass band en het Santpoorts Hervormd Koor, waarvan Cees Brugman ook de muzikale leider is. Een nieuwe leider, een nieuw geluid. Dat is zeker wat betreft het Leidsch Politie Muziekgezel schap een zekere zaak. Klassiek en modern blijven in Brugman hield de wind eron- het LPMG-vaandel geschreven, der. Het LPMG zal daar nog, maar er was onder Cees Brug- hopen wij, lang van profiteren, man, tijdens het drukbezochte Ton Pieters winterconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal, een duidelijke doorbraak: meer 'concertmu ziek'. Een jaar heeft Cees Brug man de politiemuziek onder zijn hoede, maar hij heeft zoals al eerder in andere streken zich daar ontpopt als een ras- musicus. Het "klassieke' reper toire krijgt bij hem alle kansen, een repertoire overigens dat te genwoordig weer volop 'in' is: Watermusic van Handel, het Santpoorts Koor met stukken van Scarlatti, Monteverdi en Mendelssohn. Dat waren hoog tepunten uit het luisterrijke pro gramma, dat de velen, die ook nog nableven voor het bal onder de opvrolijking van "De Vrolij ke Vrijbuiters" uit Aalsmeer, bijzonder heeft geboeid. Cees People's Choice naar Leiden De Amerikaanse groep „People's Choice" treedt aanstaande don derdag op in de Leidse Stadsgehoorzaal. De groep, die bestaat uit Franky Brunson, David Thompson. Roger An drews en Guy Fiske, is vooral in Nederland be kend geworden met „Do it any way you wanna". Met dit num mer stond zij enige tijd op de tweede plaats in de top-40. In de Stads gehoorzaal wordt „People's Choice" be geleid door een Horn Sektie bestaande uit Zack Zackery. Bobby Eli, Norman Harris en Victor Carstarphen. Schaatskalender ZONDAG Stompwijk Kortebaan- wedstrijden voor dames en heren op de Nieuwe Vaart. Aanvang 14 uur. Aanmel den vanaf 13 uur in pavil joen Van Rijn. Nieuwkoop Kortebaan- wedstrijden voor dames. Aanvang 14.30 uur. Hoogmade Kortebaan- wedstrijden in de Hoogma- dese polder. Aanvang 13.30 uur. 400 prijzengeld. Hazerswoude Clubkam pioenschappen SV Bernar- dus op de Molenvaart. Aanvang 13.30 uur. Zoeterwoude Korte- baanwedstrijden voor be woners Zoeterwoude-Dorp en KPJ-leden op de Noord Aa. Aanvang 13 uur. Chef-moestuin nam afscheid van v.d. Berghstichting Van onze correspondent NOORDWIJK „U -was een vader voor alle bewoners van de stichting en behartigde de moes tuin alsof zij van u zelf was". Zo typeerde adjunct-directeur dr. M. van der Mey gistermid dag de heer C. Hordijk, chef van de moestuin, die na 39 jaar de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting met pensioen ging verlaten. Met Hordijk vertrekt een mar kant man uit de stichtingsge meenschap die in zijn loopbaan de warmoezerij op de Van den Berghstichting uitbouwde tot een fors bedrijf van ongeveer 14 hectare met een eigen koelhuis, en het daarna wegens uitbrei ding van de stichtingscomple xen weer moest afbouwen tot een tuinderij van circa 1,5 hec tare. Namens de directie en het be stuur van de vereniging ,,'s- Heerenloo" bood de heer Van der Mey een electrische gras- maaimachine als afscheidsge schenk aan. Mevrouw Hordijk kreeg een bloemenhulde. Nieuwe kwekerij in Boskoop Van onze correspondente BOSKOOP Burgemeester G. W. baron van Dedem van Bos koop heeft gisteren de nieuwe kwekerij van de heer W. L. van den Dool aan het Reijneveld officieel geopend. Hij verrichtte de openingshandeling door aan een potmachine enige stekjes te potten en daarna de produkten per monorail naar de kweekkas te vervoeren. Deze kas heeft ongeveer 2500 m2 glas. Het is de bedoeling dat de kwekerij 2 a 3 miljoen planten per jaar le vert. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Maurice, zn. v. H. Roelandse en C. Boot I Overleden: K A. Boot, geb. 7 sep. 1907, man; V.L. van Halm, geb. 15 apr. 1906, man; L. Pawirosentono, geb. 22 aug. 1929, man. Gehuwd: C. de Lczenne Coulander en G.C. van Tongeren. 1 Ondertrouwd: E.A.V. Bakker cn F.J Teske; D. Bischoff en A. Nap; SF. Colin en P van Leeuwen; G.H. van Duijn en MG. Miceli; W.J. Francke en MC. I'Ami; J.W. van Holten cn A.T.M. Verzantvoort; W Hoppe en M. Driessen; J.P. Huigen en W.J. Beekman; J. van der Kooij en M.H Monteba; R. Koudijs en E.C.M. Rijerse; H Lagas en L. Mcchelse. W A M. Mulder en K.P. Konschak; L.S. Peterse en J E. Petri; A.W. Schalker en A. van Polanen; J.H. Schouten en M.J. van Boeckel; P.G. Schouten en M. Homborg. Politiek café in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP Donderdag 5 februari zal de eerste bijeen komst in 1976 in het kader van het politiek café plaats vinden. Om 21.00 uur zal de PvdA-wet- houder voor ruimtelijke orde ning, drs. E. Drenth, spreken over de ontwikkeling van nieu we woonwijken (zoals de Bui tenhof), erfpacht en kabeltelevi- Na zijn inleiding zal er voor de aanwezigen in Wiks Bar (aan de Hoofdstraat) uitvoerig gelegen heid zijn om met de wethouder van gedachten te wisselen. Actie Kerkbalans: ruim zes ton voor Hervormde Gemeente Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Actie Kerkba lans heeft de Hervormde Ge meente Leiden dit jaar 609.458 opgebracht Dat is ruim 7000 meer dan vorig jaar. LEIDERDORP - De vergade ring van de commissie bestuurs zaken zal niet (zoals eerder aan gekondigd) op maandag 2 fe bruari plaats vinden maar een week later, op maandag 9 fe bruari. Die avond zal ook de commissie ruimtelijke ordening vergaderen. De bijeenkom' t van de commissie middenstandsaan gelegenheden op woensdag 4 fe bruari eaat niet door. LEIDEN Mimetheater voor de veran dering gisterenavond in het LAK-thea- ter van het Amsterdams Consortium Waste of Time met Waste of Time III. Mime lijkt vaak van zoveel mogelijk theatermiddelen gebruik te maken en schroomt zelfs niet in haar mimogra- fieën de plaats van de speler sterk te reduceren, soms zelfs tot het niveau van decor, rekwisieten, licht en geluid. Aan die zaken wordt dan ook veel aandacht besteed, zoals de hele presentatiekant van het theater zijn accent krijgt Dat is een functie van de mime. Zo kon het gisteren gebeuren, dat we eerst een langdurige vertoning op film van een menselijk gelaat kregen met de bedoeling als enige verandering te zien het wijzigen van emoties. Niet erg dui delijk, ondanks de mooie geluidsbege leiding van ook langzaam veranderde klanken. Het spel van het decor, dat daarop volgde, was aardig: lampen die aan en uitgingen, een stoel die verschoof, een tas en brood waarmee iets gebeurde. Het decor (grofweg een groot afgeba kend vierkant met één punt naar het publiek met daarin wat meubilair en voorwerpen) was geïntroduceerd en had een lading meegekregen. Hier traden allengs figuren SVnnen. die een steeds duidelijker eigen karakter kregen. Na een interessante combinatie van het uitpakken van een tas met de geluidsbegeleiding, ontstond er langza merhand ee groelsscène, twee mannen en twee vrou wen, met groeiende relaties. Alleen door herhalingen, vertradingen, overdrijvin gen (neurotisch brood afstoffen met een veger), scherp neergezette houdingen en blikken, vaak in gang gezet of begeleid door een viool, werd inderdaad de doel stelling uit het programma duidelijk: „het uit hun automatisme halen van bewegingen die anders gewoon gebeu- ren". Die vaak erg fysieke aandacht voor gebaar, houding en impuls tot beweging is een van de mime, zeker theatraal en het gebied belangrijk en wezenlijk ge noeg om te exploiteren. Gelukkig zaten er humoristische trek ken in de voorstelling. Daarnaast was een belangrijke hoofdbestanddeel de eenheid van de plaats en het gelijkblij- ven van personen - geen korte scènes - zodat er een lijn ontstond, die, hoewel niet overal even interessant, toch bleef boeien. Paul van der °lank

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3