£eidóc(Bommit Nog geen akkoord bereikt over ondernemingsraden Judy zoekt kennismaking MËÊ££> Wij kunnen ze nauwelijks bijhouden. Stormloop op schaatsen CD A-lijst komt er Strijd in Sahara weer opgelaaid CRISISSFEER DUURT VOORT Benzine duurder Gulden hoog genoteerd KVP-VOORZITTER: GIRO 51360 BIED HEM ZEKERHEID m Zaterdag 31 januari 1976,66e jaargang no. 20338 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Derde man Speelfilm „De derde man" op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.50 uur komedie „Er zit muziek in". Ned. I om 20.00 uur Angélique (slot). Zondag Ned. I om 19.30 uur ballet Pulcinella. Om 21.00 uur Durmazon(g). Ned. II om 20.30 uur Werkloze vrouwen in „Ot om 21.05 uur Operetteklanken. Aanhoudende vorst Vrij zonnig maar ook enkele wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. Vrij krachtige tot har de, langs de Waddenkust harde tot stormachtige oostelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer min 5 graden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM André van Duin heeft gis teravond in Avro's Toppop een hoogst sym- Siathieke indruk gemaakt door persoonlijk n beeld te verschijnen en aan te kondigen dat hij in overleg met de Avro had besloten >m zijn lied Willempie dat bovenaan op de op-10 stond, niet meer te zingen vanwege ,iet ongewild kwetsend karakter. Hij zei letterlijk: „Ik heb op het zingen van dit lied kritiek gekregen. Maar het is nooit mijn bedoeling geweest om mensen belache lijk te maken of te kwetsen. Ik heb altijd mensen willen amuseren door typetjes te maken. „Willempie" was er zo een. Ik vind het jammer, dat dit verkeerd is begrepen. Daarom zie ik verder af van het zingen van dit lied". i 1 (Van een onzer verslaggevers) lit I den HAAG/LEIDEN - De aanhoudende -rui'* r>r ijL;.'.-. vorst heeft een stormloop doen ontstaan op ÊSÊm/'' y winkels die schaatsen verkopen. Vijf jaar IËÊÊÈÊÊm lang heeft de schaatsindustrie uitgekeken i||f|^^^|| j M jjw tfe' 'ff naar deze strenge winter. De verkoop gaat 'fr W," nu razendsnel, verklaarde gisteren schaats- g§|||^H| fabrikant T. W. Zandstra uit Sneek, een van -l;\r H|M| de grootste op dit gebied uit Europa. De jj^Ê HW bestellingen komen onafgebroken binnen. Vooral Friesland is stevig in de greep van Het is volop schaatstijd en dat betekent voor de handelaren in schaatsen hoogtij. Op enkele de winter. De Waddenzee is bedekt met een etalages zijn al de fatale bordjes 'uitverkocht' verschenen. En toch is het nog niet zo lang flinke laag ijs. Sinds gistermiddag geldt er geleden, dat de fabrikanten met sombere gezichten de zachte winter 1975-1976 bekeken. op last van Gedeputeerde Staten van Fries land een vaarverbod met het oog op een mogelijke elfstedentocht. Als er een elfste dentocht mocht komen dan kunnen er 3800 schaatsers aan de wedstrijd deelnemen, pre cies het aantal dat bij het bestuur van de Friese elfstedentocht staat ingeschreven. Inmiddels is er een beroep gedaan op vrij willigers om te assisteren bij een eventuele elfsteden- en elfmerentocht. Het gaat om mensen die kunnen helpen bij het afstempe len van de kaarten die de deelnemers bij zich hebben. De organisatoren hopen dat veel vrijwilligers zich zullen aanmelden, om dat, wanneer de elfstedentocht plotseling door mocht gaan er veel werk valt te doen. Ameland dreigt in een isolement te raken. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De crisissfeer rond het kabinet Den Uyl duurt voort. Er is nog steeds geen overeenstemming bereikt over de al wekenlang slepende kwestie rond de herziening van de wet op de ondernemingsraden. KVP-fractieleider Andriessen zei gisteravond dat hij niet erg optimistisch gestemd is over een mogelijk compromis. Ook premier Den Uul is somber gestemd, zo liet hij giste ren in kleine kring weten. Het beraad in het kabinet zal maandagmorgen wor den voortgezet. De progressieven willen dat de onderne mingsraad wordt uitgebouwd tot een ver tegenwoordiging van uitsluitend waarne mers, waar de directeur buiten moet worden gehouden. De confessionelen, met Andriessen voorop, willen daar niet aan, met uitzondering van minister Boersma (lid van de ARP en minister van sociale zaken), die het met de progressie ven eens is. Premier Den Uyl tilt vooral zwaar aan het feit dat de KVP-fraktieleider Andries sen in de afgelopen dagen enkele malen zeer duidelijk heeft laten weten, dat hij een regeringscrisis niet schuwt als de kwestie van de ondernemingsraad niet tot tevredenheid van zijn partij wordt opgelost. Als de fraktieleider van de KVP dat twee keer in een week gezegd heeft, heb ik geen reden om dat niet ernstig te nemen, aldus Den Uyl. Hij wilde giste ren in de pauze geen uitspraak doen over de mogelijkheid dat het kabinet er nog uitkomt. „Ik ben geen voorspeller", zo zei hij schertsend. Den Uyl zei gisteren dat er nog een fiks stuk te bepraten valt Bóvendien zouden er nieuwe aspekten op tafel zijn geko men, waar nog niet eerder uitputtend over is gepraat. Den Uyl voelt niet zo veel voor de suggestie van D'66-fraktieleider Jan Terlouw om eerst nog een tijdje op experimentele basis te gaan werken met ondernemingsraden nieuwe stijl. Er moe ten nu beslissingen genomen worden, zo vond hij. Gistermiddag is uit het plaatsje Nes een extra boot naar de vaste wal gevaren met vrachtauto's met levensmiddelen en met brandstof. Massa's vogels kiezen momenteel het haze- pad nu de wintervorst vrijwel geheel Europa in zijn macht heeft. Vanuit het oosten, hoog voor de krachtige vrieswind uit trekken ze snel over, op weg naar Engeland of Ierland of Zuidwest-Europa waar het weer milder is. In lange rijen achter elkaar aan, in dicht opeengepakte troepen, of in een fraaie V-vorm steken ze donker af tegen de strak blauwe lucht Ook zeer veel vogels die momenteel nog in ons land verblijven moeten uitwijken nu het voedsel in de grond onbereikbaar wordt en de waterwegen beginnen dicht te vriezen. Op de Friese meren, het IJsselmeer en de randmeren komt het grondijs opzetten. Er is sprake van flinke ijsvorming. Ook de Gouwezee en dat gedeelte dat misschien de toekomstige Markerwaard moet worden is aan het stollen, met name aan de westzijde. Een ijsveld vormt zich namelijk tegen de wind in. De vele tienduizenden watervogels die op alle genoemde wateren verblijven zullen eveneens noodgedwongen verhuizen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijs van een liter superbenzine gaat met ingang van 2 februa ri met 0,6 cent per liter omhoog en komt daarmee op 1,056 gulden. De prijsverhoging is noodzakelijk door de prijsontwikkeling op de wereldmarkt Waar schijnlijk wordt de benzineprijs in de loop van februari nog eens met twee cent per liter verhoogd, door het regeringsvoorstel om de accijns te verhogen in verband met de minder sterke stijging van de motorrijtui genbelasting dan men oorspronkelijk van plan was. De prijsontwikkeling op de wereldmarkt leidt er toe, dat per 2 februari ook de prijs van stookolie wordt verhoogd. Verlaagd worden de maximumprijzen van huisbrand-, autogasolie en petroleum. Algiers Guerrillastrijders, gesteund door Algerije, hebben van daag aanvallen gedaan op enkele Marokkaanse en Mauretaanse buitenposten in de Sahara. Er wordt fel gevochten om het bezit van Samara, de op een na grootste stad van het gebied. Het Marokkaanse nationale persbureau zei dat koning Hassan wegens de ernst van de toestand een speciale afgezant naar Washington heeft gezonden om de Amerikaanse autoriteiten op de hoogte te stellen van het risico van een confrontatie tussen Marokko en Algerije. Algerije heeft gisteren een grootscheepse diplomatiek offensief gelanceerd om onafhankelijkheid te bewerkstelligen voor de Spaan- Sahara, waar Algerijnse troepen deze week drie dagen tegen het Marokkaanse leger hebben gevochten. Het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken ontbood gisteren een groot aantal ambassadeurs om hen op de hoogte te stellen van het officiële Algerijnse standpunt sedert de recente ontwikke lingen. Een delegatie van het Polisario, het bevrijdingsfront van de Spaanse Sahara, is in Nederland om te trachten humanitaire en politieke steun te krijgen voor zijn strijd tegen Marokko en Mauretanië. De vier delegatieleden werden gistermiddag ontvangen door de secretaris van minister Pronk namens de minister en ambtenaren van de afdeling noodhulp van ontwikkelingshulp. De delegatie verwacht niet in Nederland materiële steun te krijgen voor zijn strijd. Wel hoopt zij, mede gezien de „eerlijke" houding die Nederland in de VN en andere internationale organisaties heeft ingenomen over het recht op zelfbeschikking, op humanitaire en wellicht ook politieke hulp. De delegatie hoopt op voedselhulp voor de vrouwen en kinderen die in de bevrijde gebieden blootstaan aan bombardementen van de luchtmacht van koning Hassan van Marokko, en ernstig gebrek aan voedsel hebben. TOP-POP DISCOSHOW m.m.v. Tony Mouse en Ben Veldkamp in „Blesse Paard" Stompwfjk Zondag 1 febr. Federatie Zes socialistische groeperingen in Spanje hebben besloten een „federatie van so cialistische partijen" op te rich ten, met een gemeenschappelij ke partijraad en partijsecreta riaat, genaamd de Socialistische Spaanse Arbeiderspartij (PSOE). André van Duin: JVerkeerd begrepen Brand in tehuis: 11 doden Bij een brand in een bejaarden huis in Chicago zijn vrijdag elf oude en zieke mensen omge komen. Vieren dertig anderen werden in kritie ke toestand naar ziekenhuizen overgebracht. De brand brak uit op de boven ste verdieping van het drie eta ges tellende ge bouw toen de oude mensen de mis bijwoonden. Volgens een po litieman waren de bewoners volkomen hulpe loos. Van de 34 ge wonden bevon den 26 zich in levensgevaar. Volgens politie en brandweer woonden er in het tehuis 83 mensen van wie de meesten een rolstoel hadden. Op de foto wordt één van de gewonden door brandweer lieden in veilig heid gebracht. I(Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gulden staat sinds gistern weer hoger genoteerd onder de Eu ropese munten. Op de valutamarkten bleek dat de gulden de sterkste van de gezamen lijk zwevende valuta's is. Op de meeste wisselmarkten in West Europa was gisteren de stemming nerveus als gevolg van geruchten dat herziening van de koers- i verhoudingen van verschillende valuta's in de maak zou zijn. De koers van de Italiaanse lire daalde met bijna tien procent. De Westduitse mark gaf j gisteren een vrij opmerkelijke stijging te I zien en lag nog maar 1,25 procent onder de gulden. De Belgische frank staat op het ogenblik niet hoog aangeschreven. De gul den heeft ten opzichte van de Belgische frank zijn hoogste koers bereikt. Ook de Franse frank staat onder druk. Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM De voorzitter van de KVP, de heer W. Vergeer, heeft vanmor gen op de partijraadsvergadering van zijn partij gezegd te verwachten dat bij de volgende verkiezingen KVP, ARP en CHU met een kandidatenlijst zullen uit komen De heer Vergeer baseert dit optimisme op de gunstige ontwikkelingen binnen het CDA in vooral de laatste maand. Bij de kamerfrakties bestaat de bereidheid met elkèar samen te werken. Verder zijn uit den lande 48.500 adhesiebetuigingen voor de ene kandidatenlijst gekomen". Ik doe vandaag een hartstochtelijk beroep op ARP en CHU om samen te werken aan ons aller CDA en de ene lijst Het is bijna twaalf uur, maar nog is het niet te laat. Zonder die ene lijst verliest het CDA zijn geloofwaardigheid bij de kie zers. Vergeer noemde het verheugend dat na alle moeilijkheden binnen de KVP het diepte punt wat betreft het ledental is gepas seerd. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Doodgevroren Twee jongens uit de Joegoslavische stad Solin zijn doodgevroren na een uit stapje naar een met sneeuw be dekte berghelling. Na het opste ken van een sneeuwstorm trachtten de jongens beschut ting te vinden op een rotswand. Een reddingsploeg vond de jon gens 24 uur later. Gistermiddag sprong in de f Van Boshuizen- j. straat in de Am- 'I sterdamse bui- Jj'- tenwijk Buiten- veldert een hoofdwaterlei ding. De con sternatie was groot: niet al leen om de naar schatting 30.000 liter kostelijk drinkwater die l verloren gingen, maar ook omdat de temperatuur flink onder het vriespunt was en men een spontane ijs baan met alle gevaren van dien vreesde. Politie, brand weer en water leiding waren spoedig ter plaatse om te redden wat er te redden viel. Uw hulp brengt medischs hulp! =5B= Memisa, (n!!fi) Rotterdam. Eendrachtsweg 49, tel. 010-1448*3). y en gireer dit jaar een extra gift

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1