Frans dorp in greep van de angst voor vrouwenmoordenaar *«k Britse vrouw niet langer voorbestemd voor keuken V' Vj/' GELIJKE KANSEN, GELIJKE KLAPPEN M\-"Xè Jp* crftt montcttmrv rtoü* ■suf-otSi V .-V v De plattegrond van Mogent-sur-Oise met de portretten van de slachtoffers op de plaats waar hun lichaam werd gevonden. PARLJS Een klein dorp langs de Oise, nauwelijks een uur benoorden Parijs, deels nog ongeschonden door de consumptiemaatschappij. In bepaalde straten langs de oe vers van de Oise is sedert een eeuw niets veranderd. Andere gedeelten zijn in een fabrieks- stadje veranderd. Maar er heerst de Hitchcock-sfeer, waartoe het „filmdecor" in aanzienlijke mate bijdraagt Helaas gaat het in Nogent-sur- Oise niet om een film. Kortge leden heeft de „vrouwenmoor denaar" in Nogent zijn achtste slachtoffer gemaakt in zeven jaar. Een 20-jarig meisje Frangoise Jakubowska, ver moord om zeven uur in de donkere morgen van Drieko ningen terwijl zij in Villers-St Paul, het buurdorp, naar het station ging. Haar lijk werd later op de dag gevonden vijf tien meter van een klein langs de spoorlijn gelegen hotelletje, een kogel in haar hoofd, half ontkleed en haar zij opengere ten door mes- of dolksneden. Zoals het lijk van Julia Gongalves dat op 27 november in een parkje middenin No- gent gevonden werd. Zoals al de slachtoffers van wat men in Nogent „de maniak" noemt. De „maniak" heeft in Nogent en omgeving een psychose ge schapen. Vrouwen gaan nog slechts in groepjes naar het station en worden 's avonds zo mogelijk door hun mannen per auto afgehaald. Zodra het donker wordt sluit men de luiken in Nogent en het stadje verandert in een dood plaatsje, alleen met zijn angst en psychose. Vooral op regendagen en -nachten want, zo heet het, de maniak slaat vooral toe bij regenweer. Voor de politie vormt de aan gelegenheid een van de taaiste problemen van de laatste ja ren, en om de dader op te sporen heeft zij een van de grootste en ingewikkeldste on derzoeken gelanceerd die ooit in Frankrijk hebben plaatsge had. Tot dusver zonder het minste resultaat Een schot Alles begon in de avond van 10 januari 1969. Madame Le- cron was bezig in de keuken van haar woning in de hoofd straat van Nogent. Plotseling een schot, het raam werd ver brijzeld en madame Lecron gewond. Niet ernstig. Maar op de dag waarop zij uit het zie kenhuis naar huis terugkeert, 13 dagen later, wordt prak tisch op hetzelfde uur een an dere vrouw, een 49-jarige we duwe, madame Adam ver moord. Zij werd met een kogel in het hoofd gedood, terwijl zij per auto in een ander gedeelte van het stadje naar huis reed. Het derde slachtoffer is Su- sanne Merienne, die op 16 no vember wordt vermoord. Dan drie jaren niets meer. De rust keert terug, een soort „windstilte". Maar in novem ber 1973 begint het weer. Op de 16de van de maand valt het volgende slachtoffer: Annick Delisle (29) wordt met een schot gedood. In mei daarop wordt een vrijend paartje ver moord in een nabij het kerk hofje van Laigneville (1 kilo meter van Nogent) geparkeer de auto. De politie is ervan overtuigd dat de jongeman vermoord werd, omdat hij een obstakel voor de maniak vormde om het meisje aan te vallen, dat eveneens met open gesneden onderlijf aangetrof fen werd. In januari 1974 wordt Josette Routier, 29 jaar, in haar woning op soortgelijke wijze gedood. Andermaal een periode van kalmte, maar korter deze keer. In november j.l. een nieuwe moord, die op de Portugese Julia Gongalves. Intussen ver richtte de politie een soort monnikentaak. Vooral de zgn. „windstilte" van drie jaren in teresseerde de rechercheurs. Daarvoor moest volgens hen een reden zijn. Een moordse- rie die ophoudt, kan min of meer normaal zijn, maar een serie die drie jaren onderbro ken wordt en dan opnieuw begint in hetzelfde dorp onder steeds dezelfde omstandighe den, vormt een mysterie. Deze windstilte van drie jaren zou volgens de rechercheurs op een afwezigheid kunnen dui den. Bijvoorbeeld: op die van een vreemdeling, van een gastarbeider die naar zijn streek of naar zijn land terug gekeerd is alvorens andermaal in Nogent te komen werken. Of een verblijf in de gevange nis, een ziekenhuis, een psy chiatrische inrichting, een ka zerne, of een tijdelijke tewerk stelling elders. Alle mogelijkheden werden nauwgezet en langdurig onder zocht Interpol werd in de arm genomen. In diverse Europese landen werden contacten met de politie opgenomen om na te gaan of daar soortgelijke ma- niakmoorden bedreven waren. Dit alles zonder het minste resultaat In Frankrijk werden alle ge vangenissen aan een nauwge zet onderzoek onderworpen. Het leger, de kazernes, de re gisters van de psychiatrische en andere inrichtingen, scheepvaartmaatschappijen, wegenbouwbedrijven en on dernemingen van openbare werken die zich met hun per soneel en materiaal vaak ver plaatsen. Niets. Een andere ploeg recher cheurs onderzocht ondertus sen in heel de streek of er sexuele maniakken en andere bij de politie bekende indivi duen waren en de minste aan wijzingen werden uitgepluisd. Twee inspecteurs hebben op deze wijze verschillende jaren lang van 's morgens tot 's avonds niets anders gedaan, maar zonder het minste suc ces. Huiszoekingen Na de moord op Julia Gongal- ves van november van verle den jaar werd het onderzoek nog geïntensiveerd. 4800 wo ningen werden bezocht 91 huiszoekingen hadden plaats, 598 verklaringen werden in de vorm van proces-verbaal op schrift gesteld. Bij verschillen de bewoners moesten de re chercheurs diverse malen te rugkeren, omdat zij afwezig waren, maar zij wilden de mensen thuis ondervragen waar de meeste lieden veel gemakkelijker spreken dat op een politiebureau, vooral de vrouwen. Een massa gegevens en docu menten werd op deze wijze verzameld en dit alles wordt nu uitgepluisd. Maar, zoals reeds herhaaldelijk gezegd, nog steeds zonder resultaat. Na de jongste moord zijn hon derd getuigen (indirecte getui gen uiteraard) aan een politie verhoor onderworpen. Vijftig nieuwe inspecteurs zijn als versterking naar Nogent ge zonden, uit Parijs, Versailles, Rijssel en Amiens. En honder den agenten in uniform of in burger zijn ondergebracht in de kazernes van de nabij gele gen luchtbasis Creil. De streek van Nogent is de streek van Frankrijk met de sterkste poli- tie-dichtheid. En deze politie geeft nu toe, dat zij ondanks dit alles bitter weinig over de moordenaar weet. Alleen dit: alle slachtoffers zijn met kara- bijnschoten gedood, schoten uit een karabijn, van een type, dat tot voor kort in Frankrijk vrij te koop was. Behalve een: Annick Delisle, die met een niet nader bekend voorwerp doodgeslagen werd. In ieder geval gaat het volgens de over tuiging van de rechercheurs altijd om dezelfde moorde naar. Aanvankelijk meende men dat de moordenaar „school had gemaakt", zoals zo vaak voor komt. Maar de lijkschouwin gen hebben uitgewezen, dat de wijze waarop gedood wordt, waarop de slachtoffers gedeel telijk ontkleed en verminkt zijn, door een en zelfde per soon verricht zijn. Ook het lijk van Annick Delisle vertoonde de zgn. handtekening van de moordenaar, afgezien uiter aard van een schotwond. De kogels zijn vanzelfsprekend onderzocht: die van de eerste drie moorden werden door eenzelfde wapen afgevuurd. Vanaf 1973 echter heeft de moordenaar een ander wapen, maar van hetzelfde kaliber ge bruikt En in de tweede laatste affaires werden geen hulzen meer gevonden. Dit wijst erop dat de moordenaar ofwel een wapen met een schot gebruikt waarvan de huls dus niet uitgestoten wordt ofwel de huls zorgvuldig opraapt. In het gebied van Nogent zijn in de laatste jaren meer dan 500 karabijnen van het betref fende type verkocht. De politie is zelfs in een van de meest bekende wapenfabrieken van dit type in St Etienne een onderzoek gaan instellen, maar ook dit leidde tot geen enkel succes. Angstaanjagende ogen Blijven de magere voorwerpen die bij het lijk van Susanne Merienne, vermoord op 16 no vember 1969, gevonden wer den: een sporttasje van Schot se ruit, waarin een stuk hoes dat naar later bleek in een winkel gestolen was, een zelf gemaakte ploertendoder en enkele kogels gevonden wer den. Maar die dag werd de moordenaar ook door de 19-ja- rige dochter van het slachtof fer eventjes gezien. Hij droeg een soort zuidwester en ver borg zijn gezicht achter een doek, alleen waren de ogen te zien. Hij had bruine, angstaan jagende ogen en praatte ge broken Frans, volgens het meisje. Dit kreeg de indruk dat hij opzettelijk gebroken sprak. De enige aanwijzingen van be lang zijn nu dat de moorde naar zijn slachtoffers doodt, ze berooft en ze binnen enkele minuten met een mes of dolk afgrijselijke verwondingen toebrengt. Geen enkele van de vermoorde slachtoffers werd verkracht. Verder is de moor denaar blijkbaar niet bang om risico's te nemen; hij slaat veelal toe op plaatsen waar nogal wat verkeer is waar nogal wat voetgangers langs komen en steeds binnen een straal van slechts twee kilome ter. Maar zonder enige logica of methode. Er is gewag gemaakt van een mogelijke fascinering door het spoor: diverse slachtoffers werden langs de spoorlijn ver moord, maar Nogent is een knooppunt van spoorwegen, een stadje van treinpersoneel waar men nooit erg ver van een stuk rails verwijderd is. Maar iets anders: de moorde naar slaat vooral toe in no vember, januari en februari en op regendagen. Dit laatste misschien omdat het dan don kerder is en omdat er dan minder voetgangers zijn. Maar ook dit is geen regel: het jonge stel werd in mei gedood en de jongste moord had bij heldere hemel plaats. De identiteit van de slachtof fers leidt evenmin tot iets: de leeftijden lopen ver uiteen en variëren van 20 tot 49 jaar, ze zijn zwart, bruin of blond en van de meest uiteenlopende sociale „klassen". Slechts één ding is voor de politie zeker: de moordenaar is een zieke, vermoedelijk intelligent, on getwijfeld impotent en na elke moord wordt hij een tijdlang uiterlijk weer volkomen nor maal. JAN DRUMMEN LONDEN Elf meisjes van 10 jaar van een gemengde lagere school in Glasgow weten nu wat „sex equality" betekent. Volgens de wet moet de Britse vrouw op dezelfde manier be handeld worden als de man. Dus kregen de elf ongehoorza me meisjes van Glasgow in Schotland een even harde tik met de karwats als de dertien ondeugende jongens van hun klas. Op sommige Britse scholen wor den nog geregeld lijfstraffen toegediend. Vooral in het zuiden ontsnapten meisjes vroeger meestal wel aan de rotting. Sinds eind december 1975 de wet inzake sexuele gelijkheid van kracht werd, hoeven leer krachten eigenlijk geen onder scheid meer te maken tussen ongehoorzame meisjes en onge hoorzame jongens. In Newcastle heeft dit al geleid tot een „pro teststaking" van schoolmeisjes, die voor het eerst in hun 13- tot 15-jarige leventje klappen ge kregen hadden. Hun aktie veroorzaakte nogal wat deining, met het gevolg dat minister van onderwijs Fred Mulley besloot de kwestie van de lijfstraffen speciaal te laten onderzoeken door een commis sie, die vroeger al belast werd met de studie van problemen, voortspruitend uit het gebrek aan discipline op Britse scholen. Ernstige moeilijkheden met vTouwelijke leerlingen zijn er betrekkelijk- nieuw. De leer krachten zeggen, dat meisjes vandaag de dag soms meer her rie maken dan jongens. Brandbestrijders De wet die discriminatie naar geslacht verbiedt, zegt niet uit drukkelijk, dat vrouwen met de karwats moeten krijgen als ze dat verdienen. Aan die moge lijkheid heeft de wetgever waar schijnlijk niet eens gedacht. Zijn grootste aandacht ging kennelijk uit naar advertenties, waarin sollicitanten gevraagd worden voor openstaande be trekkingen. Tenzij men minder dan 6 personen in dienst heeft of iemand zoekt voor werk in een privé-huishouding. moeten voor iedere baan zowel vrouwen als mannen in aanmerking ko men. Op grond van de nieuwe wet weigeren serieuze kranten en tijdschriften nu alle adverten ties die naar discriminatie rui- ken, te plaatsen. Sinds enkele weken kun je in de Engelse bladen „kleintjes" lezen, waarin voor een bepaalde taak gewoon „een mens" gezocht wordt. Brandweermannen heten voor taan brandbestrijders, een nieu we benaming, die het echter niet gemakkelijker maakt voor een vrouw om spuitgast te worden. De vereiste minimumborstom- vang voor brandbestrijders is 90 centimeter, een maat die allicht niet veel dames zal diskwalifice ren. Maar ze moeten ook ten minste 1.68 groot zijn en boven dien op hun schouders een man van 76 kilogram 100 meter ver kunnen dragen. Dat is een voor waarde waarmee je echte vrou wen van meisjes scheidt. Gelijke lonen Bij de Londense brandweer hebben totnutoe nog geen da mes gesolliciteerd. De nieuwe rechten, die haar kortgeleden toegekend werden, schijnen de Britse vrouw trouwens nogal koud te laten. Ze is geen opmars begonnen om terrein te verove ren dat vroeger buiten haar be reik lag. Voor de grap hebben sommige Britse mannen dit wél geprobeerd: In de meeste geval len kwamen zij van een koude kermis thuis. Zij vonden geen werk als „dienstmaagd" of als kindermeisje. De blonde mevrouw Ann Hunt (21) van Birmingham, vecht in een ander vlak tegen geslachts discriminatie. Als magazijn meesteres verdient zij 2016 pond per jaar bij een grote firma, die haar magazijnmeesters echter 2700 pond betaalt. Op grond van de nieuwe wet, die voorschrijft dat vrouwen voor hetzelfde werk hetzelfde loon moeten krij gen als mannen, eist Ann Hunt nu een verhoging van 700 pond. Alle werkgevers hebben 5 jaar de tijd gehad om de lonen van hun vrouwelijke werknemers in overeenstemming te brengen met die van hun mannelijke col lega's. Op dat gebied valt echter nog enorm veel te doen. Groot-Brit- tannië telt 9 miljoen werkende vrouwen, die over het algemeen slechter betaald worden dan mannen. 1.6 miljoen vrouwen verdienen minder dan 300 pond per maand 7 miljoen werkende vrouwen zijn geen lid van een vakvereniging. Zij vinden het dan ook bijzonder moeilijk om zich recht te laten wedervaren. Weinig verschil De wet die elke vorm van deze discriminatie verbiedt, werd in het parlement gesteund door al le partijen. Over haar toepas sing wordt gewaakt door een „commissie voor gelijke kan sen", waarbij vrouwen, die vin den dat ze onbillijk behandeld worden, schriftelijk hun onte vredenheid kunnen uiten. De commissie kan echter geen rechtsvervolging tegen iemand instellen. Ze stuurt een vragen lijst naar de persoon of firma, .die van discriminatie beschul digd wordt. De commissie voor gelijke kansen, die een jaarlijk se begroting van 2.25 miljoen pond gekregen heeft, met een hoofdkwartier in Manchester en een staf van 400, verspreid over een aantal regionale kantoren, kan evenwel niet eisen dat de vragenlijst ingevuld wordt. De aanklaagster moet zelf beslis sen, of zij via een rechtbank schadevergoeding zal eisen. De commissie kan alleen de betrok ken werkgever of werkgeefster adviseren in verband met de wettelijke rechten van het vrou welijke personeel. Dit alles betekent, dat de nieu we wet nog niet veel verschil uitmaakt. De strijd van de Brit se vrouw voor gelijke lonen en dezelfde kansen op promotie als de man, is nog maar net begon- nen. In de meeste gevallen blij ven voor de vrouw de arbeidsu ren nog onderhevig aan wettelij ke beperkingen. Dit geldt ook voor eventuele overuren. Heel wat arbeid mag 's nachts niet geleverd worden door vrouwen. Waar het louter op lichaams kracht aankomt, züllen mannen wel altijd de voorkeur blijven genieten. Niet in keuken Als het geslacht van de sollici tante) werkelijk iets te maken heeft met zijn of haar professio nele geschiktheid voor de open staande betrekking, kunnen werkgevers nog wel speciaal een man of een vrouw uitkiezen. Een striptease-tent mag dus uit sluitend vrouwelijke „strippers" aanwerven. Zakenlui mogen hun voorkeur echter niet meer uitsluitend laten gaan naar aan trekkelijke secretaressen. Als zij aan een man, die dit werk wil doen. de baan weigeren omdat hij een baard en geen mooie benen heeft, maken zij zich schuldig aan discriminatie, een vergrijp dat nu bestraft wordt. In de Londense „Evening Stand ard" werd een „kamermeisje (mannelijk of vrouwelijk)" ge vraagd voor een druk hotel van het Westend. Misschien zal de „sex equality"-wet mettertijd leiden tot het ontstaan van nieu we vrouwelijke zelfstandige naamwoorden. Voor benamin gen zoals voorzitster is dat ech ter geen probleem. De Engelsen noemen een voorzitster „Madam Chairman" (mevrouw de voor zitter). Volgens de nieuwe wet tegen geslachtsdiscriminatie zien be paalde oude Engelse clubs, waarvan vroeger alleen mannen lid konden worden, zich ver plicht hun statuten te wijzigen. Het „Old English"-restaurant van Simpson aan het strand in Londen moet een van zijn eetka mers, die vroeger gereserveerd werd voor lunchende heren, nu ook openstellen voor hongerige dames. Verder mag in geen en kele advertentie nog te verstaan gegeven worden, dat de plaats van de vrouw in de keuken-is. Op school zal men het Je kinde- "ren niet meer trachten in te prenten, dat een vrouw eigenlijk voorbestemd is om al het huis werk te doen. Het departement van openbaar onderwijs van Groot-Londen overweegt zelfs de vervanging van „sexistische" leesboeken, die kleine kinderen hersenspoe lingen geven over de domine rende rol van jongens in de samenleving. Maar nog zijn de Britse vrouwen niet tevreden. „In 1918 veroverden we het stemrecht", zeggen ze. „In 1975 werden man en vrouw theore tisch gelijkgemaakt voor de wet. Voor feministen is dat een nieu we overwinning in de bevrij- dingsstrijd, die zal voortduren tot zelfs de kerken erkennen, dat de vrouw geen onderge schikte is van de zogeheten Heer der schepping". Voor een beroep als dit mogen voortaan geen vrouwen meer geweigerd worden. Zo ze zich al aanmelden. Drie vrouwelijke strijders voor gelijke rechten hebben eind vorig jaar de pub El Vino, een bolwerk van de „alleen voor mannen"-mentaliteit, in Londen proberen binnen te dringen. Zij kregen er een drankje, aan een tafeltje, niet staande aan de bar. Drie schoolmeisjes van een school in Newcastle hebben hun protesten tegen de karwats met een schorsing moeten betalen. V.l.n.r. Yvette Bell, Kathleen Richardson en Jennifer Hayes.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16