Minister Westerterp wijst alternatief voor Schiphollijn af Nachtegaal verrast Swift 't Winkeltje Grote achterstand in bibliotheken Zuid-Holland' Zoeterwoudse Zuidbuurt binnen maand verlost van veel zwaar verkeer Verlichtingsactie ANWB in Noordwijk Noordwijkse politie pakte 88 bestuurders onder drankinvloed Riolering Wassenaar in slechte staat PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1976 Leiden Minister Wes terterp (verkeer en wa terstaat) voelt niets voor een nadere studie van het alternatieve tracé-7 van de Schiphollijn. Dit tracé, voorgesteld door een aantal werk- en ac tiegroepen, heeft daar voor, in vergelijking met het reeds vastgestelde tracé-2 teveel nadelen. Minister Westerterp heeft deze conclusie gis teren in een brief meege deeld aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De minister had aan de Kamer een reactie toege zegd op de nota, die door de Werkgroep Milieube heer van de Leidse uni versiteit, De Vereniging tot Behoud van het open karakter van de Meerlan den, de Koninklijke Wa tersportvereniging De Kaag en het Actiecomité Schiphol Spoorlijn War mond over tracé-7 was opgesteld. Na bestudering van de nota bleek de bewindsman dat dit alternatieve tracé-7 meer ruimte in beslag neemt, agrarische be langen verder aantast, de mi lieuaspecten verplaatst naar ge meenten en hogere investerin gen en grotere exploitatie-tekor ten met zich mee brengt Minis ter Westerterp schrijft de Ka mer dat aanleg van het alterna tieve tracé een extra aantasting van ongeveer 200 ha. goede agrarische grond tot gevolg heeft Aanleg van dit tracé zou ook betekenen, dat onder meer in Leiderdorp 170 woningen moeten worden afgebroken. Uit voering zou ook hoge kosten met zich meebrengen voor ge- luidwerende maatregelen in Roelofarendsvéen, Zoeterwoude en Leidschendam. De uitvoering van tracé-7 zou, als er geen tunnel maar een spoorbrug over de Ringvaart wordt gebouwd, ongeveer 400 miljoen extra kosten. Het be drag van 100 miljoen extra- kosten, dat de opstellers van dé nota over tracé-7 noemen, vindt de minister niet reëel. Door tracé-2 zullen de belang rijkste verkeerspolen in het zuidelijk, westelijk en noorde lijk deel van de randstad met elkaar en met Schiphol worden verbonden. Ook geeft tracé-2 via Den Haag Hollands Spoor aansluiting op de Willemsver binding in Rotterdam. Daarmee worden ook reizigers die ten zuiden van Rotterdam wonen bediend, aldus minister Wester terp. De opstellers van de nota zien als een van de voordelen van hun tracé-7 dat deze verbinding Minister Westerterp later kan uitgroeien tot een doorgaande verbinding Amster dam-Rotterdam-Belgische grens. Minister Westerterp wijst erop in de brief dat noch frace- 2, noch tracé-7 voor zo'n verbin ding in aanmerking kunnen ko men. Het gaat hier om een spoorlijn die moet functioneren in het toekomstige Europese net van spoorwegen voor snelheden met meer dan 200 km per uur. De tracé-2 en 7 zijn hiervoor te bochtig Dc minister deelt in zijn brief verder mee dat wordt onder zocht of er halten bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep moeten ko men, waar de Schipholtreinen ten behoeve van het woonwerk verkeer kunnen stoppen. IN TOERNOOI OM NORTHGO CUP: Van onze sportredactie NOORDWIJK In een overvolle Northgohal (ruim zevenhonderd toeschouwers) is gisteravond de laatste voorronde afgewerkt van het groots opgezette zaalvoetbaltoernooi om de Northgo Cup. Een toernooi dat overigens wordt georganiseerd ten bate van de Nederlandse Invaliden Sportbond; een doel waarvoor nu al ruim 5100 gulden ls ingezameld. Tijdens deze laatste voorronde- avond hebben Nachtegaal, Glas bergen de Best, Cleyn Duin en Rollygof/Stippie zich geplaatst voor de al volgende week te houden tweede ronde. Nachtegaal deed dit door een verrassende overwinning op Leids hoofdklasser Swift't Win keltje. De Noordwijkers werk ten in de tweede helft een 4-1 achterstand op het laatste mo ment nog volledig weg en sloe gen vervolgens toe in de tweede strafschoppenserie. Swift nam in de eerste helft een 2-1 voor sprong. Voor de Leidenaars scoorden Renzo Candido en Koos van Egmond; voor de Nachtegaal Karei van de Veek. Na rust leken de Leidenaars even orde op zaken te stellen Hans van der Starp en Siem van der Linden doelpuntten, maar via een tweede strafschop van Karei van de Veek en „nor male" treffers van Joop en Ruud Oostdam greep Nachte gaal in de slotfase alsnog zijn kans. Kikkertje Dianne, zonder de ge blesseerde Wim van Hanegem, maar met Wim Jansen van dat zelfde Feyenoord, redde het niet- tegen het Rijnsburgse Glasber gen de Best, waarin UDO-speler John Manuputty een hoofdrol vertolkte. Manuputty zorgde persoonlijk voor de drie Glas bergen-treffers. Bij Kikkertje kwam alleen Jan de Ridder, na aangeven van de overigens onopvallende Wim Janse, tot scoren: 3-1. Cleyn Duin had niet al teveel moeite met Van Duin Sport uit Noordwijk. De Katwijkers wer den tot de doelwisseling nog op 1-1 gehouden, maar liepen na de hervatting uit naar een duidelij ke 4-1 overwinning. Huig Schaap (2x), Amerik van Duy- venvoorde en Wim Guyt jr. te kenden voor de Katwijkse pro ductie; Albert van de Berg red de de spreekwoordelijke Van Duin-eer. Het Leidse B en T heeft goed tegenstand geboden aan het be duidend sterker geachte Rolly- golf/Stippie. Tot de rust bleef de brilstand in tact. Kort in de tweede helft namen de Noord wijkers door Jan van der Lippe de leiding, maar de Leidse eer steklasser wist via Piet Ouwe hand toch weer op gelijke hoog te te komen. Pas bij de noodza kelijk geworden strafschoppen moest B en T eervol het hoofd buigen: 3-2. De loting voor de op woensdag 4 en 11 februari te verspelen tweede ronde (s), luidt als volgt: Woensdag 4: 19.30 uur: Beach Club BMW van der plas; 20.30 uur: Oud Feyenoord Glasbergen de Best; 21.30 uur: Jaap Eden Boys Rollygolf/S- tippie; 22.30 uur: Augustinus Vleespaleis Godyla. Woensdag 11: 19.30 uur: Nachte gaal Van Gerven Sport; 20.30 uur: HH Sporthuis Zwaanvo gels; 21.30 uur: LDWS - FC Faase; 22.30 uur: Menken Land bouw Cleyn Duin. De aanleg van de weg van het grond- en mestbedrijf Slingerland naar de provinciale weg vordert snel. Binnen een maand is de weg klaar en is de Zuidbuurt van vee! zwaar vrachtverkeer Van onze correspondent Weg te halen. ZOETERWOUDE Binnen 'n maand zal de Nadat Slingerland ook zijn ontgrondingsvergun- Zuidbuurt verlost worden van veel zwaar vracht- ning had gekregen is een aanvang gemaakt met verkeer. Met de sterke groei van het grond- en de aanleg van de 1 km lange verbindingsweg, die mestbedrijf Slingerland nabij de Geerbrug nam een breedte krijgt van 4 meter met enkele uitwijk- de aan- en afvoer in de afgelopen jaren een plaatsen. Het werk is snel gevorderd en men is omvang aan die onrust bracht onder de bewoners nu nog slechts een honderdtal meters verwijderd van deze woonkern. Zelfs aan de Schenkelweg, die van de Dr. Kortmannstraat Hier heeft de provin- ook zijn deel kreeg van de overlast, rezen er cie inmiddels het aansluitingspunt gereed liggen, protesten. De zaak kwam aan de orde in de Als de verbinding binnen 'n maand een feit is zal gemeenteraad, maar het vinden van een oplossing de weg ondanks het nog provisorische karakter was verre van eenvoudig. Er werd gedacht aan toch direct in gebruik worden genomen voorhde verplaatsing van het bedrijf, maar dat leek een aan- en afvoer naar het bedrijf. De verdere af- schier onbetaalbare zaak. Toen ontstond het idee bouw van de weg, die particulier eigendom blijft, om een directe verbinding te gaan maken van het zal nog geruime tijd vragen. Daarna zal de uitrit grondbedrijf door de Zwetpolder naar de provin- naar de Zuidbuurtseweg waarschijnlijk geheel ciale weg die ter plaatse de naam Dokter Kort- worden afgesloten. De puin die momenteel wordt mannstraat draagt. De eigenaar was bereid de aangevoerd voor het weglichaam is afkomstig van aanlegkosten voor zijn rekening te nemen, maar de sloop van het Leidse postkantoor aan de Bree- de plannen dreigden te stranden, omdat de provin- straat. De enorme massa van 3000 4000 ton die cie er niet veel voor voelde een uitritvergunning daarbij vrijkomt is een belangrijke bijdrage aan te verstrekken. Tijdens de onderhandelingen groei- de snelle realisering van de laatste fase. Voor het de echter het begrip bij de provinciale autoriteiten goed functioneren van zijn compostbedrijf is de voor de onhoudbare situatie in de Zuidbuurt en bouw van een grote dringend noodzakelijk voor men ging overstag. Daarbij heeft de aanleg van de heer Slingerland. De gemeenteraad heeft daar- de nieuwe fietsverbinding tussen de Geerpolder en voor reeds geruime tijd geleden het sein op groen Gelderswoude een niet onbelangrijke rol gespeeld, gezet. Fietsers die hiervan gebruik maken komen veelal Het zit Slingerland erg hoog dat milieu-fanatici ook in de Zuidbuurt terecht en terwille van hun van Progressief Zoeterwoude hem nu de voet rust en veiligheid was de provincie er veel aan dwars zetten. Hij meent een beter lot verdiend te gelegen het zware vrachtverkeer daar grotendeels hebben. Staatssecretaris Meijer bij opening bibliotheek Lisse: T> 9 Van een onzer verslaggevers LISSE „Zuid-Holland is met Utrecht een van de minst bedeelde provincies van ons land op het gebied van biblio theekvoorzieningen. Terwijl er in de vier noord-oostelijke provincies één bibliotheek is op 10.000 inwoners en in de overige provincies één per 15.000 moet Zuid-Holland het doen met één openbare biblio theek per 30.000 inwoners. De ze provincie telt nog zestig gemeenten waar geen biblio theek aanwezig is en dat is twee keer zoveel als in enig andere provincie. En dat zijn beslist niet alleen de kleine gemeenten: ook de gTOotste gemeente zonder bibliotheek voorziening ligt in Zuid-Hol land." Dit vertelde staatssecretaris W. Meijer (CRM) vanmorgen bij de opening van de nieuwe bibliotheek van Lisse. Hij vond het onaanvaardbaar dat de dichtsbevolkte provincie van ons land het met de min ste voorzieningen op dit ge bied moet stellen. „Deze con statering is niet genoeg", zo stelde Meijer, „er moet ge werkt worden om die achter stand in te halen en de politie ke wil daartoe moet aanwezig zijn." In de explosieve toeneming van het aantal - vooral jeugdi ge lezers - na de inwerkingtre ding van de nieuwe biblio theekwet (met de contributie vrijdom voor de leerplichtige jeugd) zag Meijer een reden te meer om hier haast mee te maken." De afgelopen jaren is een stimuleringsbeleid gericht geweest op uiteenlopende de len van het land, wat het tot stand brengen van openbare bibliotheken heeft vergemak kelijkt. Zonder wat elders van de grond gekomen is te ver waarlozen, is ver veel voor te zeggen in dit op zicht de prio riteit te verleggen naar het westen van het land", aldus de staatssecretaris. Crisisnota In zijn openingsrede ging de heer Meijer uitvoerig in op de kritiek van het NBLC (het Ne derlandse Bibliotheek en Lec tuurcentrum) zoals is ver woord in een crisisnota waarin vier maal de noodklok wordt geluid. Meijer noemde de nota nogal slordig. Bij het nareke nen van de cijfers die door het NBLC worden genoemd was hem gebleken dat men zich meer dan vijftien miljoen gul den heeft verrekend. Boven dien vond de staatssecretaris de bibliotheekwereld wat te ongeduldig: „Ik heb er bij her haling uitdrukkelijk opgewe- zen, dat rekening moet worden gehouden met een periode van 10 tot 15 jaar om de normering van huisvesting, openingstij den, collectie en personeel te realiseren", zo merkte hij op. Meijer wees op de extra verho ging van de CRM-post voor de bibliotheken van 86 naar ruim 113 miljoen gulden, die als een eerste aanzet moet worden be schouwd. De bewindsman vond dat de correcties op de becijferingen van de NBLC leiden tot bedragen die de noodklok vals doen klinken. „Het NBLC kan en moet zijn energie besteden aan het op stellen van nota's die beter onderbouwd zijn", zo vond de staatssecretaris. „De voorlich ting aan het publiek is op deze wijze niet gediend. Ik ben er van overtuigd dat de leesplank bij de mensen van het NBLC in het verleden zijn diensten heeft bewezen, men zou het nu eens moeten proberen met het telraam", merkte Meijer op. Vreugde De staatssecretaris toonde zich verheugd over de resultaten van de samenwerking van de verschillende levensbeschou welijk bepaalde groeperingen die in Zuid-Holland op het bi bliotheekgebied werkzaam zijn. Zuid-Holland was de eer ste provincie waar men 20 jaar geleden tot zo'n samenwerking besloot. Volgens Meijer de eni ge manier om een bibliotheek van de grond te krijgen. Het tastbaar resultaat van deze sa menwerking vond Meijer de nieuwe bibliotheek van Lisse die een periode van 5 jaar werken met een uiterst ge brekkige accommodatie af sluit Van onze correspondent NOORDWIJK - Noordwijk krijgt in de kust- en bollen streek de primeur van een ver- lichtingsaktie van de A.N.W.B. Het team dat geheel gratis voor iedereen de afstelling van de auto-verlichting controleert en zonodig afstelt zal van dinsdag 3 februari tot en met vrijdag 6 februari a.s. worden gestatio neerd op het parkeerterrein naast de Raadhuis. Het mobiele verlichtingscontrólestation is dinsdag geopend van 12 tot 19.30 uur en op woensdag, don derdag en vrijdag van 9 uur tot 19.30 uur. Het doel van de aktie is automobilisten te overtuigen van het grote belang van een goede autoverlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral in de herfst en in de winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te wor den. Gebleken is dat vele aanrij dingen en met name kettingbot singen te wijten zijn aan onjuist gebruik van de autoverlichting of aan gebreken van de autover lichting. De ANWB heeft in de afgelopen elf jaar reeds van meer dan 428.000 auto's tijdens de verlichtingsakties de koplam pen afgesteld. Tezamen met de afstellingen binnen het kader van de Technokeuringen heeft de Bond in die periode al bij ruim 1 miljoen auto's de verlich ting gecorrigeerd. Vorig seizoen controleerden twee equipes ruim 28.000 voertuigen. De re sultaten daarvan spreken voor zichzelf: bij 91% moesten één of twee koplampen worden afge steld, bij 51% stonden één of twee koplampen te hoog, bij 36% worden mankementen ge constateerd en bij 44% moesten eerst de duplolampen op de juiste wijze worden gemonteerd. Naar aanleiding van boven staande gegevens en mede dóór de vele aanvragen van automo bilisten is de ANWB van mening dat in het belang van de ver keersveiligheid, deze verlich tingsakties in het land ook dit jaar herhaald moeten worden. Bij de aktie in Noordwijk raamt men dat, afhankelijk van de weersomstandigheden, 150 200 wagens per dag aan een cohtro- le kunnen worden onderworpen en afgesteld. Dit afstellen ge beurt geheel gratis. Als ingrij wordt w^gai^ge-advies'gege: dat volgende week op het parkeerterrein naast het Raad huis in Noordwijk staat. ven. Daarna vindt een hercon- tróle plaats. Openbare les Zoeterwoudse muziekschool Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De stich ting Muziekonderwijs Zoeter woude organiseert a.s. zaterdag een openbare les in de Aloysius- school aanvang 14 uur. Dan heeft mevrouw Scheffer een op treden met een aantal blokfluit leerlingen waarbij belangstel lenden van harte welkom zijn. Daarna heeft de heer Dekker een openbare les met leerlingen welke voor het eerste jaar AMV hebben. Het bestuur van de Stichting onderzoekt momenteel of er onder de ouders voldoende belangstelling bestaat om ook voor hen een cursus AMV te organiseren. Inmiddels is ge start met de pianolessen o.l.v. de heer Van Haaster uit Leiden. Slechts zes leerlingen kunnen hieraan deelnemen maar men is op zoek naar een tweede docent. Dat geld ook voor een docent(e) dwarsfluit voor welk instrument er voldoende leerlingen zijn. Desgewenst komen er ook mo gelijkheden voor andere instru menten. Nieuw bestuur PvdA-Lisse Van onze correspondent stra, N. Schotman, C. van Steijn Lisse De afdeling Lisse van en Th. van Welie. Tijdens de de Partij van de Arbeid heeft jaarvergadering kwam het rap- een nieuw bestuur. Tijdens de port van de commissie „Wonen" jaarvergadering werd het als uitgebreid aan de orde. De ver volgt samengesteld: J. L. Heij gadering kwam niet uit de (voorzitter), J. C. Haasnoot vraag of het eigen woningbezit (waarnemend secretaris), J. gestimuleerd moet worden of Groot (penningmeester), F. Gaa- niet. Waar is de winter mooier dan in Hollands Midden? Deze foto werd gemaakt op de weg tussen Woubrugge en Ter Aar. Van onze correspondent NOORDWIJK Uit een gisteren verschenen jaaroverzicht van de verkeerspolitie in Noordwijk blijkt een grote aktiviteit om het rijden onder drankinvloed tegen te gaan. Zo werden in 1975 niet minder dan 88 bestuurders wegens overtreding van artikel 26 van de Wegenverkeerswet geverbaliseerd, te weten 80 automobilisten, 7 bromfietsbestuurders en 1 wielrijder. Verreweg de meesten van her werden bij een contróle gepakt. In slechts 19 gevallen werd de overtreding vastgesteld na een aanrijding. Drie van deze be stuurders reden na de aanrijding door, maar konden binnen korte tijd worden aangehouden. In het begin van 1975 liet het „1 novemberwetje" duidelijk haar invloed gelden. Het eerste kwartaal gaf namelijk slechts 14 overtre dingen aan, maar al naarmate het jaar vorderde steeg het aantal, met april, mei en augustus - respectievelijk 10,16 en 18 bekeuringen - als topmaanden. De meeste overtredingen (70%) werden in het weekeinde geconsta teerd en wel meer dan de helft (50 gevallen) na middernacht De leeftijdsgroep van 16 tot 24 jaar, die bij verschillende instellingen als Veilig Verkeer, de A.N.W.B., politie en verzekeringsmaatschap pijen wegens agressief rijgedrag toch al in een kwade reuk staat, komt er met 33 overtredingen van het totaal het meest ongunstig af, gevolgd door de groep 25-30 jarigen met 27 gevallen. Buiten de 88 opgemaakte processen-verbaal, werd 113 maal een rijverbod opgelegd. In de statistiek van deze categorie vindt men ongeveer hetzelfde beeld als bij de overtredingen van artikel 26 WVw.;m eest automobilisten, peiken in maart (10), mie (14), juli, september en november (elk 11), in het weekeinde en na midder nacht De leeftijdsgroep van 16-24 jaar staat ook bij de rijverboden aan de kop. Het afgelopen weekeinde heeft de Noord wijkse politie wederom contróle gehouden op het drankgebruik van automobilisten en speciaal op de dancingsbezoekers onder hen. Tegen drie bestuur ders werk proces-verbaal opgbmaakt. De verkeerspolitie is voornemens de contróle op het rijden onder drankinvloed nog effectiever te gaan uitoefenen. Het advies blijft daarom: Glaasje op laat je rijden. Herstel kost f 1,4 miljoen Van onze correspondent Wassenaar Burgemeester en wethouders hebben met behulp van een tv-camera een onder zoek laten instellen naar de toe stand van het ongeveer 20 jaar oude rioleringstelsel in een deel van de gemeente. Daaruit is ge bleken dat dit rioleringstelsel zich in het algemeen in een slechte tot zeer slechte staat be vindt als gevolg van het feit, dat destijds betonnen buizen wer den gebruikt van een slechte kwaliteit. Deze buizen, die in park De Kieviet werden ge bruikt, zijn geleverd door een inmiddels opgeheven firma. De normale levensduur van beton nen rioolbuizen wordt algemeen gesteld op 40 tot 60 jaar. Om calamiteiten als verstopte riool- waterafvoer, milieuverontreini ging en plotselinge verzakkin gen in het wegdek te voorkomen moeten op korte termijn maat regelen worden genomen. Er is verder een onderzoek ingesteld naar de staat van de riolering die ongeveer 50 jaar geleden gelegd werd in de wijk Deyle- roord, in de Persijnlaan, de Laan van Koot en omgeving en in de Schoutstraat. Ook in deze gedeelten blijkt vernieuwing van de riolering noodzakelijk. Er is een prioriteitenschema op gesteld voor de eerstkomende jaren. In 1976 moet de riolering in het zuidwestelijk deel van Park De Kieviet worden ver nieuwd, in 1977 de riolering in de wijk Deyleroord en de Per sijnlaan, in 1978 het noordooste lijk deel van De Kieviet en in 1979 de Laan van Koot en omge ving en de Schoutstraat en om geving. Voor de uitvoering van de eerste fase is een bedrag nodig van 1.4 miljoen. Alvo rens dit krediet aan de raad zal worden gevraagd zal de com missie Financiën zich in haar vergadering van 3 februari a.s. met deze kwestie bezie houden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4