Nederlandse aanval op Russische markt Felle strijd in Sahara alstublieft, Nieuwe oorlog in drankenhandel Voorlopig geen Elfstedentocht Inenting tegen hondsdolheid is geen probleem KORT GEDING OM „WILLEMPIE' WINTER VERTRAGING DOOR BRAND Overheidssteun onmisbaar voor scheepsbouw GEEF HEM EEN KANS GIRO 51360 £eicUe0omcutt ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune jdvertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging- tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Donderdag 29 januari 1976, 66e jaargang no. 20336 Molukken Recht, onrecht en de Molukken op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.40 uur Simplisties Verbond, om 20.20 uur Droomland en om 21.00 uur Monthy Python. Ned. II om 19.30 uur herhaling slot „Oorlogswinter" om 20.40 uur „Dat ik dit nog mag meema ken" en om 21.35 uur VARA's Internationale. VRIJ ZONNG, MAAR KOUD Droog en vrij zonnig weer, maar ook plaatselijk mist. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Max.temp. van rond het vriespunt in het zuidwesten en westen, tot ongeveer min 5 gra den in het oosten van het land. Morgen: Zon: 8.25-17.22 Schev.hoogw.: 2.38-14.52 Maan: 07.29-17.00 Laagw.: 10.34-22.51 iLGIERS In de westelijke Sahara uren de felle gevechten tussen Marok- aznse en Algerijnse torepen voort. De ïgers van beide landen zijn in een zwa- e strijd gewikkeld. Vooral in de streek ond Amghala, dat in de buurt van grens aet Mauretanië ligt, wordt hevig ge- ochten. De Algerijnen hebben in dit «bied zware artillerie in stelling ge- iracht. Drie Saharaanse vluchtelingen- lampen, in het zuidelijk deel van de [ahara zijn gebombardeerd door de Ma- bkkaanse luchtmacht. Ruim vijftig 'luchtelingen werden hierbij gedood. luiten het militaire kader om verleent Llgerije het voor een onafhankelijk Sa- lara vecntende nationaal front Polosario lok met intendance-eenheden steun bij ïe bevoorrading. Polisario vecht tegen üarokko en Mauretanië aan wie Spanje Ie westelijke Sahara op 28 februari over- Iraagt. President Boumedienne van Al gerije heeft een beroep op alle landen jedaan de bevolking van de westelijke Sahara te steunen. Hij zei dat Algerije liet lijdelijk kan toezien hoe de bevolking /an Sahara wordt afgeslachtomdat zij veigert te buigen voor een nieuwe vorm /an kolonialisme nadat Spnaje zich uit het gebied heeft terugegetrokken. [Intussen worden van Arabische zijde vele pogingen ondernomen om het ge schil tussen Marokko en Algerije bij te ""leggen. Xe Iraakse minister van voorlich ting, Tarik Aziz, arriveerde gisteren in jl Algiers voor overleg met de Algerijnse I presixent Boumedienne. Ook president jHabib Bourguiba van Tunsesië nestor I van de Arabische staatsleiden, drong zo- I wel bij Boumedienne als bij koning Has san van Marokko aan op beëindiging van hun confrontatie in de Sahar. De Egyptische vice-president Sadat mee voor de staatshoofden van die landen. Drama Een dramatische, maar geluk kig goed afgelopen gebeurte nis tijdens de overstromingen in de Braziliaanse voorstad van Sao Paolo, Imirim: een moeder, Maria Aparecida ziet nog net haar 8-jarig dochter tje Sonia in het snel wassen de water verdwijnen. Zij snelt toe en weet het kind onder water bij de kleren te grijpen en boven water te trekken. (Van eennonzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het Neder landse bedrijfleven gaat ko mend najaar een groot scheepse aanval doen op de Russische makrt. Zestig on dernemingen, waaronder Unilever, Akzo, VMF, RSV, IHC en de ABN zullen zich daartoe gezamenlijk presen teren op de eerste Neder landse expositie in de Sov jet-Unie. De tentoonstelling wordt van 25 november tot en met 3 december gehiuden in Moskou. Het Nederlandse ministerie van Economische Zaken ondersteunt het mil joenen kostende offensief door deel te nemen met een nationale stand. De organisatie van het evenement is in handen van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevordering. Vol gens de organisatie wordt het vader landse bedrijfsleven een unieke kans geboden om relaties aan te knopen of te verbeteren. Rusland heeft toe- gesegd, dat allen die betrokken zijn bij de aankoop van buitenlandse produkten de expositie zullen bezoe ken. Het bezoek wordt ook nog gesti muleerd door een gelijktijdig te hou den symposium, waar veertig Neder landse experts lezingen zullen hou den. Hiermee komt men tegemoet aan het Russische verlangen naar Nederlandse kennis. De Sovjet-Unie is vooral geïnteresseerd in vader landse „know how" ten aanzien van de offshore-industrie, waarin Neder land met zijn plieplatforms op de Noordzee grote ervaring heeft. Verwacht wordt, dat door de groot scheepse actie de Nederlands-Russi sche handel flink gestimuleerd zal worden. Ervaringen met soortgelijke evenementen vannandere landen on dersteunen deze verwachting. Mo menteel importeert Rusland voor 301,5 miljoen gulden uit Nederland. Daarbij was men vooral geïnteres seerd in chemische produkten, sche pen, constructiewerken, cacao en on derhoudsmiddelen (zeep). Bejaarde vrouw lag vijf dagen op hulp te wachten Den Haag Een 84-jari- ge vrouw heeft vijf da gen in haar woning in de Haagse Schermer- straat op de vloer van haar woonkamer gele gen. De vrouw is vermo- delijk zaterdag gevallen en heeft niet meer op kunnen staan. Zij is door de GG en GD over gebracht naar zieken huis Leyenburg, waar ze ter observatie werd op genomen. Ze had geen waarneembaar letsel. De politie werd gewaar schuwd door een kennis van de vrouw, die na bellen geen gehoor had gekregen. De politie sloeg een ruitje in om binnen te komen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De prijzenoorlog in de drankenhan del is vandaag opnieuw ontbrand. De drankensu permarkt FT met vestigingen in Den Haag, Rot terdam en Amsterdam heeft besloten de per 1 januari ingestelde minimumprijs voor gedistil leerd te negeren. Men heeft alle verkoopprijzen met twee gulden per fles teruggebracht. Directeur F. van Tiggele van FT: „We laten het op een proces aankomen. Als we deze stap niet nemen, dan moet ons bedrijf met ruim honderd werkne mers binnen enkele maanden sluiten". De minimumprijs werd gelijktijdig met een forse accijnsverhoging ingevoerd per 1 januari van dit jaar. De minimumprijs werd noodzakelijk geacht door het ministerie van Economische Zaken om de kleinere, conventioneel werkende slijters een bestaansminimum te garanderen. Deze dreigden de dupe te worden van het loslaten van de vertika- le prijsbinding door de fabrikanten van gedistil leerd, die daartoe weer werden gedwongen door drankensupermarkten onder wie FT, die de prijs binding in de laatste maanden van het vorige jaar negeerde. „Wij kunnen alleen maar ons bedrijf uitoefenen als wij grote omzetten halen. Door die minimum prijs lukt dat niet. Zouden we met een dergelijke prijsvorming doorgaan, dan levert elke dag ons bijzonder grote verliezen op. Daarom hebben we met ingang van vandaag besloten de Economische Controledienst te negeren. Wij zijn voorstanders van vrije prijzen. Laat het maar op een proces aankomen. Als we verliezen, dan kan die controle dienst zelf onze bedrijven komen sluiten", aldus directeur Van Tiggele. Baby-bom Een vrouw demonstreert hier een zogenaamde babybom. Volgens de verklaringen van de Westduitse metaalbewerker en kroongetuige in het Baader-Meinhofproces in Frankfort, Dierk Hof, werd deze soort bom door hem vervaardigd ten behoeve van de Baader-Mein- hofgroep. Met deze bom kon een een vrouw, zogenaamd in positie, een toilet binnen gaan, daar daar de bom deponeren om vervolgens met een halve ballon op dezefde plaats naar buiten te gaan, zonder dat iemand argwaan kreeg. (Van onze showredactie) HILVERSUM Tegen André van Duin, zijn manager en zijn platenmij. is een kort geding aangespannen vanwege zijn carnavalshit „Willempie", dat deze week bovenaan op de top tien staat. Dit geding dient maandag as. voor de rechtbank in Haarlem en is in gang gezet door mensen die zich bezig houden met de zorg voor geestelijk gehandicap te kinderen. Zij eisen dat dit lied uit de handel wordt genomen, omdat hierin in woord en gebaar een karikatuur wordt gemaakt van het gehandicapte kind. Door zulke kinderen als lachwekken de figuren uit de beelden wor den zij in hun waardigheid aan getast en hun inpassing in de samenleving belemmerd. (Van onze correspondent Leeuwarden Er is in Friesland, na enkele nachten strenge vorst, nog totaal geen uitzicht op een nieuwe Elfstedentocht. De daar voor benodigde vaarten en meren zijn nagenoeg nog vrij van ijs en er is voor de provinciale waterstaat nog geen enkele reden om een vaarverbod in Friesland uit te vaardigen. Pas als dat het geval is, mag de illusie worden gekoesterd dat de inmiddels op gang gebrachte toebereiding voor de Elfsteden tocht met succes kan worden afgerond. Zware sneeuwval en vorst beheersten overigens gisteren het weer in vele landen van Europa. In Italië en Joego Slavië werden verscheidene gemeenten door hoge sneeuw van de buitenwereld afgesneden. In delen van West-Duitslana veroorzaakte dichte mist opstopppingen en ongevallen. Op de autoweg Mönchen-Gladbach-Düsseldorf reed een Nederland se vrachtauto op een langzaam rijdende Britse militaire auto. Op de dwars over de rijbaan liggende aanhanger van de Nederlander reed een andere vrachtauto, waarvan chauffeur en bijrijder ernstig gewond werden. De politie heeft het rijbewijs van de Nederlander ingenomen. De schade bedraagt 180.000 gulden. De winter heeft toegeslagen in Europa. Verplicht voor 1 mei: (weK. ME MAAR IH ftPftiI) (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De inenting te gen hondsdolheid, die voor 1 mei van dit jaar moet hebben plaatsgehad, zal geen proble men met zich meebrengen. Vol gens de Veeartsenijkundige Dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij is er voor de één miljoen honden in Nederland voldoende entstof aanwezig. Minister Van der Stee heeft de inenting verplicht gesteld, om dat in het oosten van ons land onder vossen hondsdolheid is geconstateerd. Inenting is ver plicht voor iedere hond die ou der is dan vijf maanden, die buiten hun huis, erf of vaartuig mee de straat worden opgeno men. De eigenaar zal moeten kunnen aantonen dat het dier is ingeënt, door een penning aan de halsband en een entingsbe- wijs. Wanneer de hond al eerder een prik tegen hondsdolheid ge had heeft, en als dit niet langer dan twee jaar geleden gebeurd is, dan hoeft de hond niet op nieuw ingeënt te worden. In Den Haag zijn 20.000 honden geregistreerd, in Leiden 3.500. Volgens de Veeartsenijkundige Dienst van Leiden, zal de inen ting in de regio Den Haag-Lei den zonder problemen verlopen. Het laatste geval van hondsdol heid in Den Haag heeft zich in oktober 1962 voorgedaan. De zetterij en drukkerij waar onze krant wordt vervaardigd, hebben vanmorgen als gevolg van een hevige brand ernstig te lijden gehad van storingen. Als gevolg daarvan kon de krant vandaag helaas niet zodanig ge maakt worden als dit was be doeld. Wij bieden voor alle on volkomenheden onze veront schuldgingen aan, in de ver wachting dat u daarvoor zeker begrip zult hebben. SomnuVe charmante dingen van vroeger 4 er nog steeds. 1 ROTTERDAM (ANP) De mi nisters Lubbers (economische zaken) en Boersma (sociale za ken) gaan volgende week pra ten met de scheepsbouwonder- nemers en de vakbonden over een rapport van de Centrale Bond van Scheepsbouwmees ters in Nederland (Cebosine). Het stuk dat vandaag is gepubli ceerd, bevat een actieplan voor en gireer dit jaar een-extra gift Vaor: 5.- helpt u een framboesia-patiëntje van zijn verschrikkelijke zweren af 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 200.- helpt u polio-patiëntjes aan meer moderne behandelingsmethoden 750.- schenkt u een invalidewagen Uw hulp brengt medische hulp! =M= Memisa, (fiP Rotterdam, Eendrachtsweg 49, tel. 010-144888. de herstructurering, samen werking en sanering van de 'werven. De opstellers gaan er van uit dat de Nederlandse scheepsbouw de komende jaren in zulk een ernstige crisis te recht zal komen, dat overheids steun onmisbaar is. De Cebosine wil dat de scheeps werven op vrijwillige basis kun nen sluiten en er mogen geen nieuwe werven bijkomen. Be drijven die over een redelijke order-portefeuille beschikken, moeten werk uitbesteden aan minder goed bedeelde onderne mingen. Hiervoor zullen zij een premie moeten ontvangen. Om ongelijke concurrentieverhou dingen met buitenland te voor komen zal de regering, zo stelt de Cebosine voor, op dezelfde manier krediet moeten verlenen als andere landen dat doen. Er moeten ook ruimere mogelijkhe den komen voor het verlenen van garanties op betaalde ter mijnen bij exportcontracten. De heer Berkhout van de Indus triebond NW heeft gezegd dat hij het niet eens is met het rapport, "omdat het alleen in het belang is van de werkgevers en voorbijgaat a?n het belang van de werknemers". Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam. adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1