Vredeling sleept begroting ongeschonden door Kamer Beslissende wending in Baader-Meinhof proces P. EN C.-LAMPE SPRINGT IN MARKT JONGERENMODE Pleiter voor Kotalla noemt voorzetting straf onmenselijk Texel op de bres voor zijn dijk MÈÈ Vijf doden bij ongeluk op Afsluitdijk NOG LANGE WEG NAAR MIDDENSCHOOL DSM gaat veel fabrieken bouwen WOENSDAG 28 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT/ F PAGINA 7 Verdeeldheid tussen ARP en KVP Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Vredeling van defensie is er ondanks de harde kritiek op zijn beleid in geslaagd, zijn plannen voor 1976 ongeschonden door de Kamer te lood sen. Alle vanuit het parlement ingediende voorstellen om hierin wijziging te brengen, werden verworpen. Tegen de begroting stemden de fracties van CPN, DS'70, Boe renpartij en PSP. Dit voor de minister positieve resultaat moet vooral worden toegeschreven aan de ver deeldheid tussen de ARP en de KVP. Hier door sneuvelde het voorstel van de anti-re volutionairen, om de defensiebegroting met 21 miljoen gulden te verhogen teneinde de Neptune-vliegtuigen van de marine in de lucht te kunnen houden. De bewindsman en de ARP raakten hier over vorige week heftig slaags. Vredeling wenste de benodigde 21 miljoen binnen zijn begroting te zoeken. De KVP volgde hem hierin, maar wilde niet dat de verschuivin gen binnen de begroting ten koste zouden gaan van het personeel, de aanschaf van materieel en de Navo-taken. De KVP-motie, waarin deze voorwaarden stonden opge somd, sneuvelde echter eveneens, mede doordat de ARP er op haar beurt haar steun aan onthield. De Kamer verwierp ook de motie van de WD, waarin de minister wordt bezuiniging van 256 miljoen gulden op de defensie-uitgaven voor dit jaar ongedaan te maken. Hoewel de bezuinigingen vorige week heftig werden aangevallen, kreeg het liberale voorstel slechts steun van DS'70 en de kleine rechtse groeperingen. Het voorstel van de PPR om de atoomtaken van het leger af te stoten en alle kernwapens van ons grondgebied te verwijderen, kreeg alleen steun van de PSP, de CPN, zes PvdA-ers, de D'66-er Imkamp en de ARP-er De Boer. Het socialistische kamerlid Nagel verklaarde zijn steun aan het PPR-voorstel door er op te wijzen dat daarin de mogelijke bijdrage van een klein land aan de ontwape ning tot uitdrukking wordt gebracht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Peek en Clop- penburg Lampe gaat een ke ten van 40 tot 50 winkels voor „jonge mode" smeden. Het staat nu reeds vast dat al in het najaar één zo'n dergelijke zaak geopend zal worden in de Bree- straat in Leiden en een tweede in Dordrecht Ook in ander opzicht zal P en C als groot aanbieder vanda mes-, heren- en kinderkleding een expansief beleid voeren. In België gaat P en C beginnen met ongeveer 10 zaken voor ge- zinskleding waarvan de eerste in Antwerpen (de Meir) geves tigd zal worden. De in Nederland op te richten winkels voor Jonge mode" (jon ge modeshops) komen in de gro te en in een aantal minder grote steden, (vestiging in Leiden en Dordrecht staat al vast). Ook daar waar nog geen P en C gezinskledingzaak aanwezig is. Deze jonge modeshops zijn ge richt op de leeftijdsgroep van ongeveer 18 tot 30 jaar. Zij zul len uiteraard niet die omvang hebben van de thans bestaande gezinskledingzaken, maar dui delijk beperkter van oppervlak te zijn, waarbij aalle aandacht zal worden besteed aan de sfeer die de jongeren in dit koopkli maat verlangen en verwachten. Wat de toekomstige vestigingen in België betreft heeft P en C een grondig marktonderzoek verricht Daaruit kwam onder meer uit de bus dat de Neder lander meer op prijs maar de Belg meer op kwaliteit let Het aanbodpatroon in België heeft goede mogelijkheden voor het verkoopconcept dat P en C ont wikkeld heeft. Ook al zal dit wel aan de behoeften van de Belgi sche consument moeten worden aangepast Zo zullen directeu ren en inkopers Belgen en geen Nederlanders zijn. Peek en Cloppenburg heeft in Nederland 27 gezinskledingza ken. Lampe heeft, met het Haags Modehuis inbegrepen, er 20. Het concern verwacht dat de winst in dit boekjaar met plus minus 25 percent zal stijgen en de omzet met 14 15 procent In het vorige boekjaar 1974 1975 werd een nettowinst ge maakt van 6.695.000,-. Den Haag (ANP) Voor de civiele kamer van het Haagse Gerechtshof heeft mr. W. L. Nouwen, advocaat van Kotalla, één van de drie van Bre da, gesteld dat zijn cliënt lichamelijk en geestelijk zo is afgetakeld dat hij niet meer als normale ge vangene kan worden be- BOOS OP VROUWE JUSTITIA UTRECHT (ANP) - Wij schij nen nogal ontevreden cliënten te hebben", aldus'een zegsman van het paleis van justitie in Ut recht, die nu al voor de vierde keer binnen anderhalf jaar min of meer in de kou zit. De afgelo pen dagen sneuvelden vier grote ruiten van het gerechtsgebouw als gevolg van acties .van „klan ten", die hun grote ongenoegen kenbaar maakten aan het rech terlijk gezag. Schade ongeveer 1.300 per ruit. „Tenminste, dat betaalden we de vorige keer", aldus de zegsman. Seksuele prikkel moet „Nessie" verleiden LONDEN (DPA) - Een Brits elektronica-bedrijf wil het monster van Loch Ness op listi ge wijze naar de oppervlakte lokken. Met een pas vervaar digd sonar-apparaat is men van plan geluidsgolven naar de on doorgrondelijke diepten van het Schotse meer uit te stralen die volgens de directeur van de firma, Bryan King een „seksue le stimulans" voor Nessie zou den kunnen zijn. „Wij straalden onlangs Beetho- vens vijfde in een rivier uit. Dat bracht een paar rietvoorns naar het wateroppervlak", zei King, ter verklaring. De expeditie die het elektronica bedrijf voor Nessie in petto heeft, zal ongeveer 270.000 gul- den kosten. Mochten de geluids golven waaraan men Nessie wil blootstellen, het monster niet stimuleren, dan zal men het op de vlucht in een val drijven. handeld. Hij heeft per manent medische bege leiding en ook geestelijke verzorging nodig. „Is voortzetting van de straf geen onmenselijke folte ring?", aldus mr. Nou wen, die er op wees dat Kotalla na de indiening van zijn gratieverzoek in 1972 beëindiging van de strafexecutie voor ogen was gehouden. Voor het gerechtshof diende in hoger beroep het kort geding van de oorlogsmisdadiger tegen minister Van Agt van Justitie om strafonderbreking te krij gen. De Haagse rechtbank had in juli vorig jaar gesteld dat de regering geen onrechtmatige daad pleegt als zij de levenslan ge gevangenisstraf van Kotalla ook ten uitvoer legt, en ook zo dat daarmee de verergering van het leed van oorlogsslachtoffers wordt voorkomen. Kotalla werd in 1948 ter dood veroordeeld wegens zijn daden als onder commandant van het concentra tiekamp Amersfoort Zijn straf werd in 1951 omgezet in leven slang. Volgens mr. Nouwen is vergel ding echter aan zekere beheer sing onderworpen. De strafexe cutie is in dit geval volledig uit de hand gelopen en wordt, vol gens pleiter, bepaald door poli tieke overwegingen. Landsadvocaat mr. E. Drooglee- ver Fortuijn stelde dat gratie een gunst is, geen rechtsplicht. Hij herinnerde eraan dat toen enkele jaren geleden minister Van Agt van mening was dat de drie van Breda gratie moest worden verleend, hij zijn me ning toetste aan die van de Ka mer, die hem in overweging gaf de voorgenomen gratie niet ten uitvoer te leggen. De landsadvo caat noemde de toestand van Kotalla (67) na de hersenbloe ding die hem in 1972 gedeelte lijk verlamde, weer verbeterd. Hij zag geen mogelijkheid voor een voldoende verzorging in een verpleegtehuis, terwijl een ver- zorginstehuis beveiligingspro blemen geeft, omdat dit meer toegankelijk is voor mensen die de betrokkene kwaad zouden willen doen. Zowel de landsadvocaat als de procureur-generaal bij het Hof, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, concludeerden tot be vestiging van het vonnis van de Haagse rechtbank. Het Hof zal op 3 maart uitspraak doen. Grote vraag naar teerarme sigaretten DEN HAAG (ANP) - De siga rettenrokers zijn in zo sterke mate gaan overschakelen op teer- en nicotine-arme sigaret ten, dat Niemeyer in Groningen, de grote leverancier van dit soort sigaretten in ons land, de vraag niet meer aan kan. Het Groningse bédrijf heeft daarom een rantsoeneringssysteem voor zijn afnemers moeten invoeren. Niemeyer zegt met zijn drie merken teer- en nicotine-arme sigaretten (Roxy Dual Filter, Kelly en Everest) bijna 100 pro cent van de Nederlandse markt voor dit soort sigaretten te be heersen. Ook wat shag en pijptabak be treft zijn de rookgewoonten aan het veranderen. Er is een ver schuiving van lichte naar half- zware en zware shag merkbaar en de pijp is bezig terrein te verliezen. De duizend Texelaars die gisteren, vergezeld van 50 schapen op het Binnenhof hun ongenoegen kenbaar maakten over de lage dijk aan de oostkant van het eiland, zijn niet met lege handen naar huis gegaan. Minister Westerterp (rechts op de foto) zei in een toespraak tot de demonstranten tot de overtuiging te zijn gekomen dat verhoging van de dijk een hogere prioriteit verdient dan men tot nu toe heeft aangenomen. Hij heeft daarom rijkswater staat opdracht gegeven om nog vóór de zomer een desbetreffend plan bij hem in te dienen. Wanneer met de werkzaamheden kan worden begonnen liet de minister in het midden. Wel zei hij dat de eilandbewoners „zeker niet tot 1985 hoeven te wachten", zoals volgens het oorspronkelijke sche ma de bedoeling was. Dat schema voorziet in verhoging van alle belangrijke dijken op Texel tot Delta-hoogte. Omdat tijdens de orkaan van begin deze maand aan de oostkant van het eiland een dijkbreuk dreigde moesten ongeveer honderd ge zinnen gedurende enige uren uitwijken. De eige naar van dit schaap is de schrik toen zozeer om het hart geslagen dat hij het dier sindsdien niet meer zonder reddings-gordel in de wei laat lopen. Links naast minister Westerterp het WD-Tweede Kamerlid mr. Berkhouwer. (Foto Simon E. Smit). Jonge dansleraren willen twisten LELYSTAD (ANP) - Het is zaak om actuele dansen zoals de bump en de hussle op de dan sinstituten te doceren, Wij zijn hevig geïrriteerd door de oudere collega's van de bond van dan sleraren, die daar duidelijk geen zin in hebben", aldus een aantal jonge gediplomeerde danslera ren. De huidige generatie heeft de twist nooit gekend, onder in vloed van de top-40 wensen onze leerlingen deze dans te leren. Wij laten ons nu niet verbieden die dans in ons lesprogramma op te nemen. Deze week zijn in een groot aantal plaatsen weer twist-lessen gegeven. Er bestaan zelfs plannen om nationale twistkampioenschappen te orga niseren. Dit bleef er over van de personenwagen die gister middag stil stond voor een rood verkeerslicht op de Afsluitdijk en van achteren werd aangereden door een met betonpalen beladen vrachtwagen met oplegger. De twee uit Den Oever afkomstige inzit tenden van de personenwagen, de heer A. Flipse (33) en zijn echtgenote S. Flipse-Van de Bosch (34) kwamen bij het ongeluk om het leven. Door de botsing werd de auto die voor de wagen van het echtpaar Flipse stond, in het water geduwd. De inzittenden hiervan, de 46-jarige S. Veerdig, de 43-jarige mevrouw G. Popkema-Veerdig en hun 8-jarige dochtertje Janny uit Hippolytushoef slaag den er niet in zich uit de wagen te bevrijden en vonden eveneens de dood. Aangenomen wordt dat de bestuurder van de vrachtwagen, die een shock opliep, het stoplicht te laat heeft opgemerkt. (Van onze correspondent) Stuttgart Het Baader-Meinhof proces in Stuttgart heeft een waarschijnlijk beslissende wending geno men. De bewijzen lijken te zijn geleverd om Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ensiin en Jan-Cari Raspe tot een levenslange gevangenisstraf te kunnen veroordelen. Het materiaal daarvoor is giste ren geleverd door de 38-jarige metaalbewerker Dierk Hoff. In een urenlange verklarirfg be schuldigde Hoff de vier terroris ten ervan hem te hebben ge dwongen tot het vervaardigen van hulzen voor bommen en handgranaten. De getuigenis van Hoff is voor de openbare aanklager zeer essentieel omdat de metaalbewerker de enige is die direct bewijs voor de schuld van de vier aangeklaagden kan leveren. In Stuttgart verwacht men nu dat het al vier maanden durende proces aanzienlijk snel ler beëindigd kan worden dan was verwacht Volgens de metaalbewerker leerde hij Holger Meins kennen in 1971. Meins bezocht toen zijn Frankfortse atelier, stelde zich voor als „Erwin" en vertelde dat hij een film over een revolutie van Zuidamerikaanse stads- guerrilla's wilde maken. Hier voor had hij bedriegelijk echt lijkende hulzen van bommen en handgranaten nodig. Of Hoff die wilde vervaardigen. Naar zijn zeggen geheel argeloos nam de metaalbewerker die opdracht „Voor het eerst ben ik enige verdenking gaan koesteren", zo vertelde hij gisteren voor de rechtbank", toen Meins op een goede dag met een echt geweer en scherpe munitie bij me kwam". Zich terug trekken kon hij toen niet meer. „Je zit al te diep in de zaak verstrikt", zo zou Meins hem op een desbe treffend verzoek hebben ge waarschuwd, daarbij een pistool op de metaalbewerker richtend. Op 11 mei 1972 leverde Hoff een hoeveelheid bomhulzen af en twee uur later hoorde hij de explosies in het Amerikaanse hoofdkwartier die aan één per soon het leven kostten en waar bij dertien gewonden vielen. Hoff bezwoer de rechtbank gis teren met de hand op het hart dat hij in Wezen niets met de terroristen te maken had gehad. „Ik werd gedwongen en mis leid", aldus de Frankforten UTRECHT (ANP) De middenschool zal als schoolvorm nog landurig en veelvuldig moeten worden onderzocht. Allerlei verha len over „spoedig weer nieuwe onderwijsstructuren" zijn dan ook sterk overdreven. De vraag of en hoe een middenschool eventueel in ons land zal worden ingevoerd, is ondermeer afhankelijk van de mate waarin de leraren erin slagen binnen klasseverband onderscheidingen aan te brengen. Staatssecretaris drs. K. de Jong heeft dit gisteren verklaard tijdens de algemene ledenvergadering van de bond van christelijk beroeps onderwijs te Utrecht. Hij kwam tot zijn uitspraak omdat vele docenten nu vragen om een tijd rust in de onderwijsstructuur. Hij ging na welke onderwijs kundige en sociale motieven kunnen worden aangevoerd voor de omvorming van het la ger beroepsonderwijs (LBO). Naar de mening van de staatsse cretaris is het voor vele jonge ren in het LBO van belang dat vooral praktische situaties uit gangspunt voor het onderwijs blijven. Hij wees op twee ont wikkelingen binnen het LBO: die naar niveau-onderscheid en die om ook in andere dan de gebruikelijke vakken examen te doen. Staatssecretaris De Jong ging ook in op de eindexamenrege ling, die met soepelheid zal wor den gehanteerd. Het huidige schooljaar is een overgangsjaar. Het eindexamenbesluit zal bin- 'nenkort verschijnen. Hij vond ook dat de coördinatie en har monisatie van de ontwikkelin gen binnen het LBO veel aan dacht vragen, waarbij de relatie met het MAVO niet mag wor den vergeten. Veel LBO-scholen zijn opgenomen in scholenge meenschappen. Binnenkort komt er een adviesgroep om de invoering van nieuwe regelingen in het LBO te begeleiden. Volgens drs. De Jong blijft een tweejarige beroepsvoorberei ding nog steeds uitgangspunt voor de nieuwe structuur van het LBO, gecombineerd met een tweejarige onderbouw. Raket tegen hagel BOEDAPEST (Rtr) Honga rije gaat proberen met kleine, vier kilo wegende raketjes een eeuwenoude vijand van de boer te verslaan - de hagelstenen die ernstige schade toebrengen aan de te velde staande gewassen. Radar moet de eerste tekenen van het ontstaan van hagel in wolkenformaties aanwijzen. Daarna worden de raketjes, die tot 4500 meter hoogte reiken afgevuurd. Zij laten in de wolken vervol gens automatisch chemicaliën los die de hagel aantasten. De Sovjet Unie is van plan Honga rije te helpen bij de bouw van elf anti-hagelstations in de ko mende jaren. Smokkel van papegaaien MELBOURNE In Melbourne zijn twee Nederlandse toeris ten, de 38-jarige J.D. en zijn 36-jarige broer G.D., veroor deeld tot een boete wegens een poging tot smokkel van zeven tien waardevolle papegaaien. De gebroeders D. waren op het vliegveld van Melbourne betrapt door de douane. Zij vervoerden de met morfine verdoofde pape gaaien in kousen. Meer mensen gaan langer naar school DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gaan langer naar school. Dit is af te lezen uit de gegevens die het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd in „Over gangen binnen het ondenvijs en intrede in de maatschappij, on- derwijsmatrix 1973". De gege vens betreffen het schooljaar 1973. Van alle kinderen die toen voor het eerst naar de lagere school gingen, had rond 98 procent kleuteronderwijs gevolgd. Zes jaar eerder was dit nog 95 pro cent. Na het gewoon lager onderwijs ging bijna tweederde van de scholieren naar mavo, havo, atheneum of gymnasium. De laatste jaren is het aandeel van de scholieren, die naar het lager beroepsonderwijs gaan, terugge lopen van circa 46 procent in '67 tot ongeveer 35 pet in '73. Van de jongens met een mavo diploma ging 80 procent verder volledig dagonderwijs volgen. Van de meisjes was dit percen tage 60. Bij de jongens ging 40 pet en bij de meisjes 27 pet naar het havo. Ruim 30 procent stroomde door naar het middel baar beroepsonderwijs. In 1961 studeerde eenderde van de meisjes en de helft van de jon gens met zo'n diploma verder. Van wie het einddiploma van het lager beroepsonderwijs had den, ging een kwart verder bij het middelbaar beroepsonder wijs. Daarnaast gingen er velen verder via het leerlingwezen. UTRECHT (ANP) De raad van bestuur van DSM heeft plannen om binnen enkele jaren te komen tot het bouwen van tientallen fabrieken in binnen- en buitenland. De plan nen zijn opgesteld door de raad van bestuur zonder inspraak van de werknemers en de vakbonden. Zelfs in de concern- ondernemingsraad wordt zeer geheimzinnig over de plannen gedaan. Toch lijkt het in verband met de werkgelegenheid en de veiligheid gewenst dat werknemers en omwonenden weten wat DSM van plan is. Dit staat in het NV-Nieuws DSM, een publicatie van de industriebond NW. De fabrieken zullen wat Ne derland betreft worden ge bouwd in Beek, Groningen, Delfzijl en in Kerensheide (L.). Er zijn weinig of geen plannen in Limburg schone en arbeidsintensieve bedrij ven te vestigen. Met name de kunststofverwerkende be drijven zouden in verband met de hoge werkloosheid in Limburg welkom zijn. In zijn commentaar op de plannen van DSM schrijft de industriebond NW dat er een groot aantal arbeids plaatsen in Beek en Gronin gen beschikbaar komt, maar dat aan de andere kant door investeringen in het buiten land een groot aantal ar beidsplaatsen in Nederland verloren gaat. De indruk bestaat zelfs dat vestigingen in de kunstmest- sector in Nederland met name Mekog in IJmuiden langzaam zullen worden af gebouwd, aldus het commen taar. Geld om te investeren is volgens de industriebond aanwezig, maar omdat niet zeker is of de produkten wel verkocht kunnen worden, zullen enkele fabrieken mo gelijk later worden gebouwd. De industriebond NW had liever gezien dat er meer ar beidsintensieve fabrieken in Limburg zouden worden ge vestigd. Ook kan DSM zich beter richten op Nederlandse bedrijven voor de bouw van de fabrieken inplaats van op buitenlandse.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7