Waterprijs Katwijk en Rijnsburg zal hoger worden Leidsche Duinwater Maatschappij wordt streekbedrijf Fikse ruzie tussen CD A-wethouder en PvdA-raadslid Reconstructie gevaarlijk kruispunt Noordwijk op de helling Noordwijk bereid woonwagenkampje in te richten Expositie familie Citroen in nieuwe galerie „Ja Verzet Artsen Verbond tegen abortus-wet PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 191 W IN SAMENWERKING MET KATWIJK NOORDWIJK De bewoners van het Leidse woonwagenkamp gaven gisteravond in groten getale acte de presence bij de vergadering van de Noordwijkse raad. De aanleiding daartoe was een schrijven van de heer R. de Jager namens het aktie-comité, waarin hij verzocht grond beschikbaar te stellen voor het inrichten van staanplaatsen. Ter nadere informatie aan het publiek werden op royale schaal folders verspreid. Verwey brak een lans voor de kamp bewoners en verzocht zo mogelijk om tijdelijke voorzieningen. Burgemeester mr. Bonnike deel de mee. dat de gemeentebesturen van Katwijk en Noordwijk bezig zijn met besprekingen om gezamenlijk een oplossing te vinden. „Wij wil len Leiden uit de last helpen, maar een voorzie ning met redelijke accommodatie is niet van vandaag op mogen uit de grond te stampen. Zegt u maar waar mogelijkheden zijn bij het dorp Noordwijk?" voegde de burgemeester Verwey 10e. Noordwijk is echter bereid om samen met Katwijk te doen wat wij kunnen. Kankeronderzoek De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening krijgt 5.000,— om voorberei dingen te kunnen treffen voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker. Voorham (PvdA) voerde mede namens de PPR aan, dat de kosten 25,—) per onderzoek voor talrijke vrouwen een beletsel zal zijn om aan het onderzoek deel te nemen. Hij stelde voor de kosten terug te brengen tot 10,— en de rest voor rekening van de gemeente te nemen. Daarmee zou een bedrag van 37.500,— ge moeid zijn. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling besloot de raad eerst eens aan te zien ■joeveel vrouwen er verstek laten gaan en wat daarvan de oorzaken zijn. sjc Met algemene stemmen gaf de gemeenteraad zijn fiat aan een transactie met SJC, waarbij het sportpark aan de Lageweg in eigendom overgaat aan de gemeente. Hiermee is een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid. De Ridder (PPR) en Alkemade (CDA) kregen de verzekering, dat SJC dezelfde faciliteiten zou krijgen als de voetbalvereniging „Noord wijk" op het gemeentelijk sportpark. Er zijn gelukkig niet veel verenigingen meer, die gehol pen moeten worden, deelde wethouder Jansen mee, toen gewezen werd op de enorme bedra gen, die de sportvoorzieningen vergen. Voor „Fluks" en MSV zijn er plannen voor de bouw van een kantine en kleedgelegenheden, De Noordwijkse Hockey Club komt aan bod als de planologische problemen zijn opgelost. Vis De raad moest gisteravond keuze maken tussen een vis of vogels op de sokkel aan de Prins Bernhardstraat. „U bent allergisch voor vis en visluchtjes" merkte De Witt (CDA) aan het adres van de voorzitter op, die z'n zin blijkbaar op de vogels had gezet. Met 10 tegen 9 stemmen besloot de raad aan Koen Mertens opdracht te geven tot het maken van de vis. 't Is jammer dat de voorzitter niet mee mag stemmen", verklaarde mr. Bonnike onder hilariteit van de raad. „Dan zouden de stemmen hebben ge staakt". Burgemeester mr. Bonni ke. Sassenheimse bejaarden mogen vissen in vijver Pari Rusthof Van onze correspondent I SASSENHEIM De bejaard van Sassenheim worden do j het gemeentebestuur in de ge i genheid gesteld om in de vijy I van het Park Rusthof te visse Men dient dan wel in het be I te zijn van een visacte, of et zgn. bijdragebewijs. Ook me I aangetoond worden dat men j jaar is, waarvoor o.a. een 6! I kaart voldoende is. Deze b I perkte openstelling van de v; i ver om te vissen, geldt uiteraa i niet voor het gesloten vissi j zoen, dat loopt van 16 maart t i en met 31 mei. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen voor de omvorming van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) tot een streekbedrijf. Daartoe zullen de waterproductie- en distributiebedrijven van Leiden, Noordwijk en de Bollenstreek moeten worden samengevoegd. Ook zal uit een oogpunt van efficiency een volledige integratie van de waterdis tributiebedrijven van Katwijk, Rijnsburg, Warmond en Voorschoten worden nagestreefd. De LDM distribueert momenteel rechtstreeks in de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Valken burg. Het waterleidingbedrijf van Noordwijk distribueert in de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout en dat van de Bollenstreek in Lisse, Sassenheim en Hillegom. Wat de laatste twee bedrijven aan water tekort komen kopen zij van de LDM. Wat de distributiebedrijven be treft was de toestand tot nog toe zo, dat Katwijk en Rijnsburg al het water van de LDM betrok ken. Beide gemeenten maken sinds jaren contractueel aan spraak op goedkoop water. De prijs daarvan is gefixeerd voor de duur van de aan de LDM verleende concessie van de ge meente Leiden. Omdat voor de omvorming tot een streekbedrijf toch een aantal juridische en technische wijzigingen vereist zijn en voor de toetreding van andere gemeenten de toestem ming van alle aandeelhouders van de LDM vereist is wil de gemeente Leiden aan deze be voorrechte positie van Rijns burg en Katwijk meteen een einde maken. De enige aandeel houder van de LDM is namelijk Leiden zelf en omdat de goedko pe prijs voor deze gemeenten de LDM jaarlijks drie ton kost zal de waterprijs voor beide plaat sen een stuk omhoog moeten. Hoewel integratie van distribu tie en productiebedrijven voor op moet staan kan Leiden er begrip voor opbrengen dat voor een aantal gemeentelijke ener giebedrijven een onrendabele si tuatie ontstaat als de waterdis tributie wegvalt. Daarom zal de integratie zich in eerste instantie beperken tot de produktiesec- tor. In het raadsvoorstel hebben b en w gekozen voor de vennoot schapsvorm voor een streekwa- terleidingbedrijf. Een andere mogelijkheid, die een vrij goede democratische controle moge lijk zou hebben gemaakt is de vorm van een gemeenschappe lijke regeling. Maar gezien het feit dat de openstelling van een bestaande NV (wat de LDM is) op zeer korte ternjijn te verwe zenlijken valt, is er voor deze vorm gekozen. Daar komt nog bij dat deze vorm zich het ge makkelijkst laat voegen in een op handen zijnde reorganisatie van het binnenlands bestuur, waarbij aan de mini-provincies die dan zullen ontstaan doe-ta- ken op het gebied van de ener gievoorziening zullen worden toebedeeld. Op de vraag of het geen aanbe veling verdiende het gebied van Een zoetwaterbekken van van alle gemeenten in Leidse fie LDM nog verder uit te brei den (zoals ook de tendens is van de nieuwe Waterleidingwet) ant woorden b en w van Leiden negatief. Met name van de kant van de gemeente Den Haag is nog al wat aandrang uitgeoe fend op een samengaan van on der meer de Duinwaterleiding 's-Gravenhage met de LDM. Naar de mening van het college van Leiden kunnen de gezamen lijke problemen die beide maat schappijen hebben zonder meer worden opgelost langs de weg van samenwerking in plaats van samenvoeging. Het raadsvoorstel houdt we! de mogelijkheid open het verzor gingsgebied van de LDM, dat met de bedrijven van Noord wijk en de Bollenstreek onge veer 85.000 aangesloten wonin gen zou tellen, uit te breiden met de Rijnstreek en het be drijf van Alphen aan den Rijn, omdat dit past in het territoir dat in het concept-ontwerp van de wet reorganisatie binnen lands bestuur is toegedacht aan de nieuwe provincie Leiden. Pleidooi voor aanstelling gymleraar Van onze correspondente WARMOND De publieke tri bune van het gemeentehuis te Warmond wordt de laatste we ken intens gebruikt. Gisteren avond was de B en W het gymnastiekonderwijs door een vakleerkracht te beperken tot de hoogste drie klassen van het basisonderwijs. De heren W. Vergeer en v. Leeu wen (resp. voorzitter ouderver eniging B en W het gymnastiekonderwijs door een vakleerkracht te beperken tot de hoogste drie klassen van het basisonderwijs. De heren W. Vergeer en v. Leeu wen (resp. voorzitter ouderver eniging en penningmeester r.k. schoolbestuur) pleitten voor een full-time vakkracht voor alle klassen. Zij achtten gespeciali seerd gymonderwijs juist in de ze leeftijdsgroep, dus van 6 tot 10 jaar, uiterst belangrijk, om dat de kinderen dan zo enorm snel groeien. Verder werd het niet juist geoordeeld dat er van het vertrek van de huidige vak- kracht gebruik wordt gemaakt om juist op dit punt te bezuini gen. De heer Dirks, onderwijzer aan de school met de Bijbel, sprak zijn twijfels uit over de opvang van de bijlessen die an ders door de klasse-onderwijze- r<es) gegeven werden. 9? Van onze correspondent Wassenaar In de nieuwe galerie „JA" achter het Sportfond- senbad heeft burgemeester Mr. K. Staab een expositie geopend van vier kunstenaars: Paul Citroen, diens echtgenote Christi Citroen, hun schoonzoon John Bruggeman en Ank de Groot. Mr. Staab noemde de opening van de nieuwe galerie enkele weken geleden door wethouder A. J. M. van der Klaauw een belangrijke gebeurtenis voor het culturele leven in Wasse naar. Toevallig hebben burgemeester en wethouders dezer da gen een commissie benoemd om het college advies uit te brengen over de uitbreiding van de accommodaties voor cultrele doe leinden, omdat er op dat gebied nogal wat wensen leven. Joop en Alexandra die de nieuwe galerie „JA" beheren hebben daar niet op gewacht en zelf een ruimte gevonden die bijzonder goed voldoet als galerie. De burgemeester richtte zich tenslotte in het bijzonder tot de nestor van de exposerende kunstenaars, Paul Citroen, die onlangs benoemd werd tot erelid van de Haagse Kunstkring. Van deze onderscheiding werd hem mededeling gedaan door de heer Albert Vogel, vice-voorzitter van de Haagse Kunstkring, maar ook voorzitter van de Kulturele Kern Wassenaar en als zodanig aanwezig bij de opening van de expositie. Wat deze expositie betreft: van Paul Citroen zijn er onder meer portretten in olieverf en getekende porttretten, een serie aquarellen van Duinrell en een serie pastels van park De Paauw. Christi Citroen, echtgenote van Paul Citroen, toont een aantal „textielfi- guren", in hoofdzaak zeer originele vogelfiguren. Schoonzoon John Bruggeman debuteert met enkele schilderijen en tenslotte is er keramiek van An de Groot De expositie blijft tot 14 februari in galerie „JA". Paul Citroen Dolle koe moest avontuur met dood bekopen Van onze correspondent VOORHOUT - Met twee, in de schemering van de avond, welgemikte schoten maakte wachtmeester De Jong van de Rijkspolitie Voorhout gisteren een eind aan het leven van een wat al te avontuurlijke koe. Het was geen succes, de aankoop van het koebeest van de heer Borst te Voor hout Hautain weigerde het beest zijn nieuwe onderko men, een stal aan de Rijns- burgerweg, te betrekken. Door weilanden bos en slo ten ging zij aan de haal, achternagezeten door de te leurgestelde eigenaar. Het dier was erg agressief en ging bij de achtervolging, waarbij de eigenaar inmid dels hulp had gekregen, zo te keer, dat men er bang van werd. Toegesnelde na burige veehouders consta teerden dat het dier dol was, het trachtte herhaal delijk de mannen te lijf te gaan. In arren moede werd toen maar de politie gealar meerd. Dat betekende het onverbiddelijke einde van de koe. De jacht had lang genoeg geduurd, van om streeks twee uur in de mid dag tot half zes in de sche mering. de LDM in de Katwijkse duinen: in nabije toekomst bezit regio. Rijpwetering Het prijsjassen voor de bejaardenkas gaat vrij dag aanstaande niet door. De kaartavond is verschoven naar vrijdag 13 februari ook in het café De Vergulde Vos. De uit gaansdag voor de Rijpwete- ringse bejaarden is vastgesteld op dinsdag 18 mei aanstaande. Van onze correspondent NOORDWIJK De verbetering van het kruispunt Van Panhuys- straat-Duinweg in Noordwijk staat opnieuw op de helling. De gemeenteraad ging gisteravond namelijk niet akkoord met een voorstel van "b. en w. het kruis punt te reconstrueren (kosten 75.000) en volgend jaar te be kijken over de aanleg van een verkeerslichteninstallatie (kos ten 95.000) nog wel nodig is. De meerderheid van de raad toonde zich een voorstander van onmiddellijke aanleg van de verkeerslichten. Over deze sug gestie gaan b. en w. zich nu beraden. De Geus (CDA) kreeg de toezegging dat de gemeente raad in de februari-vergadering te horen krijgt of het plaatsen van verkeerslichten te combine ren valt met een eventueel later aan te brengen verbetering van het kruispunt Ruim 700 bejaardenpassen uitgereikt in Sassenheim Van onze correspondent SASSENHEIM - Tussen 1 ol tober en 1 december zijn op hi Sassenheimse raadhuis in hi kader van de actie „Pas 65 ruim 700 bejaardenpassen uitg. reikt. Bejaarden die hun p; nog niet hebben afgehaald, ku nen hiervoor alsnog op h raadhuis, afdeling bevolking 1 recht en wel op woensaagmc gen tussen 9 en 12 uur. Di kunnen uiteraard ook degem terecht, die na 1 januari 65 ja zijn geworden, en hun echtgen ten, indien deze tenminste i jaar zijn. IN GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Van onze correspondent ZOETERWOUDE Vele afgevaardigden van vrouwenorganisaties uit de Leidse regio waren gisteravond te gast bij de "Emmaus- groep" van het Nederlands Artsen Verbond. Deze groep is ontstaan toen de Kon. Ned. Mij. tot Geneeskunst met een standpunt kwam inzake abortus waaraan zich een aantal artsen niet kon conforme ren. Dokter W. Kortmann zette in een zijn openingswoord de stellingname van het Ned. Artsen Verbond uiteen. "Abortus provo- catus is geen geneeskunde." stelde hij. Hij riep verzet op tegen "het beulswerk" dat ons door de op stapel staande wet wordt opgedrongen." Mevrouw C. Haitsma Mulier-van Beusekom bestuurslid van de stichting "Voor kind en moeder een thuis" ging o.m. in op de overwegingen van de zwangere vrouw om naar een abortuskliniek te stappen. "Als dit de uitzichtloze positie is waarin zij is komen te verkeren dan moet zij geholpen worden zodat het kind goede levenskansen krijgt". Zij deed een oproep tot de aanwezige dames om zich beschikbaar te stellen voor het werk van de stichting. Prof. J. Douma, hoogleraar in de ethiek te Kampen onderschreef de stelling dat er sprake is van menselijk leven vanaf het prille begin. "Het is geen 'blauwdruk' van een mens zoals soms door hooggeleerde heren wordt beweerd. Waarachtige indicaties voor abortus zijn zeer zeldzaam. Er wordt dikwijls geweldig overdreven om de nood zo groot te maken dat er geaborteerd moet worden. De verwording in onze welvaartsmaatschappij is van onmiskenbare invloed op de huidige ontwikkeling". Prof. Douma onderkende de grote moeilijkheden die er in veel gevallen zijn maar deze moeten worden opgevangen. Over het wetsontwerp van AR en KVP zei hij: "Je kunt wel een compromis sluiten over kinderbijslag, maar niet over kinderdood slag". Mevrouw Van Heel-Kasteel, die haar collega M. Gardeniers-Berend- sen verving die in verband met de behandeling van de media-nota in de Tweede Kamer moest zijn, erkende dat het wetsontwerp niet waterdicht is. "Het is ontstaan in een tijd waarin we een wet hebben die in de praktijk niet werkt. Het is ook duidelijk beter dan het kwalijke initiatief van Lamberts-Roethof. Ik zie het ont werp als een poging om de huidige situatie te verbeteren". Het vervolgingsbeleid moet volgens mevr. Kasteel strenger worden. "Je zou neen kunnen zeggen en zelfs een kabinetscrisis kunnen riskeren, maar je blijft zitten met dezelfde problematiek". Kapelaan Van Winkel, van het ziekenapostelaat, zei dat als een Kerk niet durft te getuigen deze is als dooie vissen die met de stroom meedrijven. Mevr. Haitsma Muiier was van mening dat de geheimhoudinsplicht én het recht van de artsen zou moeten worden opgeheven t.a.v. abortus. Het Nederlands Artsen Verbond zou daartoe initatieven moeten ontwikkelen. Van onze correspondent NOORDWIJK In de gemeen teraadsvergadering van Noord wijk is gisteravond een fikse ruzie ontstaan tussen CD A-wet houder Van Duyn en PvdA- fractievoorzitter Bedijn. De woordenwisseling ontstond toen de laatste stelde dat hij een onaangename ervaring had opgedaan bij de inspraakproce dure bij het plan Grashoek, die aan het beleid van de CDA-wet- houder te wijten was. Mede op aandringen van de Partij van de Arbeid was bij de ontwikkeling van het plan Gras- hoek een begeleidingsgroep uit de burgerij ingesteld waarvan onder meer de vrouwenorgani satie van de PvdA, de Rooie Vrouwen deel uit maakte. Enke le leden van de begeleidings groep hadden zich tot Bedijn gewend om advies. Op zich had hij daar wel bedenkingen tegen, maar omdat in Noordwijk voor het eerst in deze vorm de in spraak plaatsvond kon hij er vrede mee hebben, hoewel hij uitdrukkelijk stelde dat hij het fractiestandpunt niet in de in spraakcommissie wilde indoctri neren. Om zelf goed geïnfor meerd te zijn was Bedijn met zijn stukken naar het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten gegaan teneinde daar deskundi ge voorlichting te krijgen. Wethouder Van Duyn was daar achter gekomen en had de Pv- Nieuwe secretaresse Noordwijkse filatelisten Van onze correspondent NOORDWIJK Mej. R. Romijn is mevr. De Haas-Turk opge volgd als secretaresse van de Noordwijkse Vereniging van Postzegelverzamelaars, die dit jaar haar 30-jarig bestaan gaat vieren. Tijdens de algemene ledenver gadering in dorpshuis De Kuip werden de heren E. Cocqhuit en J. v. d. Wiel benoemd in de veilingcommissie. De vergadering ging akkoord met een verhoging van de con tributie tot 22,50, de donaties komen op 15. Wethouder Van Duyn dA-leider dit verboden omdat de stukken in deze kwestie ver trouwelijk zouden zijn. Aan het Bouwfonds deed de wethouder dezelfde mededeling, en deze hele zaak was bij Bedijn in het verkeerde keelgat geschoten. Hij zag zich in zijn werken als raadslid ontoelaatbaar belem merd en noemde het optreden van de wethouder „een poging om de mogelijkheid dat de Pv dA zich van deskundige infor matie voorziet de grond in te boren". Wethouder Van Duyn wees op het vertrouwelijk karakter van bepaalde zaken rond de ontwik keling van de Grashoek. Hij zij geen bezwaar te hebben tegen contacten tussen leden van de inspraakcommissie en politieke partijen maar keurde het af dat er openbare vergaderingen over gehouden werden. Hij vond dat de PvdA daarmee buiten haar boekje ging temeer omdat ver trouwelijke informatie werd voorgelegd aan buitenstaanders, zoals het Bouwfonds, dat zelf eens kandidaat was voor de uit voering van het plan-Grashoek. In een felle diskussie die daarop ontstond vroeg Bedijn maar eens aan te geven om welke vertrouwelijke zaken het dan wel ging. Hij kreeg daarbij steun van fractiegenoten die hun voorzitter te hulp kwamen. Van de kant van het CDA werd daarop gesteld dat de inspraak- groep niet het odium dient te krijgen van de PvdA. Toen het debat oeverloos dreig de te worden greep burgemees ter Bonnike in. Hij vond I beide heren hun ruzie m| eens elders moesten uitpral Dat zal gaan gebeuren in raadscommissie voor ruimt< ke ordening. Vandalisme i Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT Met een luc buks of luchtpistool zijn in afgelopen dagen, ruiten, buit verlichting en ornamenten straatlantaarns kapot gescj ten. Er wordt door de politie en v Voorhouters scherp uitgekel naar de dader van dit vandé f12.000 voo reorganisatie onderzoek Noordwijk VVV- NOORDWIJK - Na een l> durig, taai debat heeft del meenteraad gisteravond bel ten 12.000,- te voteren, diel de WV-Noordwijk moge' moet maken een organisatie-' derzoek te laten instellen. I zal worden verricht door i Adviesbureau Tideman Voorschoten. In de raad werd uitvoerig I gedachten gewisseld of hetl derzoek een beperkt dan een meer uitgebreid karal diende te hebben. De PvdA de PPR waren voor een nt omvangrijk onderzoek, dat! slotte maar 8000,- meer kosten, terwijl het college er rest van de raad een basison zoek voorlopig voldoende den. Aldus werd ook beslo

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4