Leiden moet buurt- en clubhuizen beter spreiden" ^Speciale commissie voor problemen Endegeest Wim van Duivenbode helpt" LDWS aan overwinning: 7-3 g Oud-wethouder niet v J aansprakelijk voor deel I onderhoudskosten (Ma burgemeesterswoning Hl Staatssecretaris Meijer bij heropening 't Breehuys: d«R Minister Pronk nam gespierd vrou welijk99 advies in ontvangst Woensdag 28 januari 1976 LEIDSE COURANT Meerderheid raadscommissie: Rubi Van een onzer verslaggevers Leiden Oud-wethouder S. Menken van volkshuisvesting zal door de gemeente niet aansprakelijk worden gesteld voor onnodig geachte uitgaven aan de burgemeesterswoning aan de Witte Singel. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscommissie interne organisatie en beheer stelden vijf raadsleden zich achter het pre-advies van de meerderheid van het college van B. en W. dit bedrag 3.401,45) voor rekening van de gemeente te nemen. Zoals bekend kreeg de ambts woning in mei 1971 een grote opknapbeurt. In totaal werd hiervoor bijna 33.000,- uitge geven. Door een in 1973 inge stelde commissie ad hoe werd een bedrag van 29.480,32, uitgegeven voor de opknap beurt, acceptabel geacht. De commissie wilde geen uit spraak doen over de vraag of de wethouder, die in feite groen licht had gegeven voor het grote onderhoud en ook de directeur van de gemeentelijke woningstichting voor de onno dige uitgaven van 3.401,45 verantwoordelijk konden wor den gesteld. Zij stelde wel dat het wenselijk zou zijn als de wethouder en de directeur, en eventueel het hele bestuur van de gemeentelijke woningstich ting de onnodige kosten uit eigen zak zouden betalen. Het advies van de gemeentelij ke raadsheer, mr. de Ruyter de Wildt gaat hier dwars tege nin. De gemeente dient, vol gens hem de kosten aan de gemeentelijke woningstichting te vergoeden. Bij gebreke hier van kunnen de kosten nooit verhaald worden op voormali ge wethouders, het bestuur of de directeur van de gemeente lijke woningstichting. PvdA- fractie-voorzitter Meijer wen ste, zich vooralsnog niets aan te trekken van dit advies. Hij stelde zich als enige achter het minderheids standpunt van Oud-wethouder Menken het college, waarin wordt geadviseerd de kosten te ver halen op oud-wethouder Men ken. Het argument van de wethou ders Waal en Tesselaar het laatste pre-advies uit te bren gen is om een gerechtelijke uitspraak te krijgen over een zaak waarin naar hun mening een wethouder te onnauwkeu rig met de centjes is omge gaan. Volgens de heer Vink (CDA) zou de gemeente in een procedure tegen de heer Men ken geen been hebben om op te staan. „Gaan we dan niet te veel goed geld weggooien om te bewijzen dat er slecht met een betrekkelijk klein be drag is omgesprongen", zo vroeg hij zich af. Alleen de heer Meijer meende dat het de kosten van een proces wel waard is wanneer het gaat om „het principiële punt in hoe verre een wethouder verant woordelijk kan worden gesteld voor onnodige uitgaven". Van een onzer verslaggevers Leiden „Leiden behoort tot de 5 gemeenten in Nederland waarin het mi isterie van C.R.M. het hoogste bedrag per inwoner investeert. In 1975 was dat 15 gulden per inwoner van Leiden. De gemeente deed hetzelfde". Dit zei staatssecretaris W. Meijer (CRM) gisteravond in ,,'t Bree huys" aan de Breestraat, waar hij aanwezig was om het verbouw de jongerencentrum dat wekelijks 1500 2000 bezoekers ontvangt te heropenen. Hij voegde eraan toe dat deze hoge subsidie per inwoner niet toevallig is. „Eén van de belang rijkste uitgangspunten van mijn beleid is bijzondere aandacht te besteden aan groepen in de sa menleving die tot nu toe geringe kansen hebben," zo verklaarde de staatssecretaris. De bewindsman vroeg zich af of het in 1976 nog wenselijk is in het Leidse stadscentrum vier centra te hebben waar welzijns werk wordt verricht: Kreatief Centrum, Leidse Volkshuis, In den Vrolijke Arke, en ,,'t Bree huys". Meijer propageerde een betere spreiding. De heer Meijer hakte ook in op het meerjarenplan voor Leiden dat met steun van het ministerie zal worden voorbereid. „Bij dit plan zal het erom gaan een sa menhangend geheel van voor zieningen te treffen, inspelend op de verlangens, behoeften en wensen van de Leidse bevol king," aldus Meijer. Volgens hem is het in Leiden mogelijk dit binnen enkele jaren te vol tooien. Wethouder Tesselaar verklaarde dat Leiden klaar is met de meerjarenplanning en wacht op een toezegging voor een gesprek met C.R.M. De Leidse bewinds man zei verder blij te zijn met de renovatie van ,,'t Breehuys", maar stelde dat het clubhuis „De Zevensprong" een dergelij ke ingreep meer nodig had. „Je hebt het echter vaak niet voor het zeggen welk project het eerst aangepakt wordt," zei Tes selaar. Staatssecretaris Meijer sprak de hoop uit dat Leiden een oplossing weet te vinden voor de samenklontering van voorzieningen in de binnenstad, zodat mankracht en middelen vrijkomen voor de „witte" plek ken op de sociaal-culturele kaart van Leiden. Dat proces is volgens Tesselaar nu aan de gang: „Het is niet te zeggen of elk „huis" er beter van wordt, enige buurt- en club huizen zullen zelfs personeel moeten inleveren." Vlak voor de opening van 't Breehuys hield een zestal jonge Staatssecretaris Meijer. ren zich op voor het pand met spandoeken. Het deelde pam fletten uit, waarin onder meer stond dat C.R.M. ten opzichte van overige club- en buurthui zen in de stad „schandelijk heeft gedragen." Ter gelegenheid van de herope ning van ,,'t Breehuys" wordt tijdens het weekeinde een groot feest gegeven, met op zaterdag onder meer een rommelmarkt. De renovatie van het centrum betekent ook een nieuwe opzet van het programma en een uit breiding van het aktiviteiten- pakket. fifIDEN ®en SP*"3'® commissie bestaande "Meait raadsleden en deskundigen van buitenaf zal 11e moeilijkheden rondom het gemeentelijk psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest moeten gaan. I^plossen. Dit stellen burgemeester en wethou- BHlers van Leiden de gemeenteraad voor. Het Verk van deze zogenaamde commissie ex artikel 61 (naar het artikel in de gemeentewet dat de 02 tnogelijkheid voor de instelling ervan biedt) zal 'ep-faoeten worden voorbereid door een structuur- midPoep die uit de gemeenteraadscommissie voor °3 T Met dit voorstel geven b en w van Leiden uitvoering aan een raadsbesluit van 12 augustus 1974. Toen deed de gemeenteraad de principe uitspraak dat gekozen moest worden voor een andere beheersstructuur voor Endegeest. Het beheer van het ziekenhuis was tot nog toe in handen van de gemeente, in het bijzonder van de wethouder. Na alle troebelen over de nog altijd niet vervulde vacature van geneesheer-di recteur (de kwestie Mojet die vanavond in de gemeenteraad aan de orde komt) was de sfeer tussen stadhuis en Endegeest zo verziekt dat samenwerking uiterst moeilijk werd. Naar het idee van het PvdA-raadslid Höppener komt straks het beheer te liggen bij een speiale commissie. Deze commissie zal, volgens het voor stel van het college, ook een nadere regeling moeten vast stellen voor het bestuur van Ende geest, waaronder ook de directiestructuur (het twistpunt van een eenhoofdige dan wel dubbel- hoofdige leiding) Het is de bedoeling dat deze commissie-ex-art 61 met zekere beperkingen en onder bepaalde voor waarden (die de stuurgroep binnen drie maanden nader zal moeten hebben uitgewerkt) het bestuur van Endegeest overneemt teneinde de meest gewenste beheersstructuur voor het ziekenhuis op langere termijn mede in beschouwing te nemen. Jlondenshow 33n Leiden Dit is een van de ruim e 9.J40 rashonden die aan- ij- 9,|taande zondag deet- '^Miemen aan de club- J^jnatch van de Kynolo- jgs menverenigingen „Rijn land". Deze match wordt gehouden in de ™T5roenoordhal in Lei den. De 340 deelne mende honden zijn ^erdeeld over 80 ver schillende rassen, it daaronder afghaanse nzi<«indhonden en Austra- ;chdische terriers. Om te MeJ>eoordelen welke hond ;ooihet meest rasecht is dsijn aanstaande zon- hifdag de beste keur- geefneesters van Neder- reSland aanwezig. De 'liv^match begint om 10.00 lelijluur en is voor iedereen datoegankelijk. Swift 'l Winkeltje nu kansloos voor de titel eej Leiden Aircon, een bv in luchtbehandeling en centrale verwar- dij ming gevestigd aan de Lammermarkt bestaat 25 jaar. Ter gelegen- aal heid van dit jubileum houdt dé directie op donderdag 12 februari I a.s. een receptie in Holiday-Inn van 16.30 tot 18 uur. De directie urf van Aircon wordt overigens sinds 1 januari gevoerd door de heren ii W. Beeking en ing. M. P. de Wilde. en Leiden Uit een woning aan de Sitterlaan is de gehele zomergar- ;n| derobe van de vrouw des huizes gestolen. Men kwam binnen via ïej een draairaam op de eerste etage. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: dè Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijbli|vend. als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: woonpl tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant Van onze sportredactie LEIDEN Juist Willem van Duivenbode. Juist hij, die zich als bestuurslid en doelman van het eerste team van „zijn" Swift't Winkeltje de laatste ja ren zo verdienstelijk maakte; juist die Van Duivenbode die zo'n twee maanden terug pro beerde ASC-doelman Herman Roedoe aan te trekken omdat Üij zichzelf eigenlijk liever niet meer onder de lat zag, die Wil lem van Duivenbode moest gis teren in het zo belangrijke tref fen met LDWS de beslissende fouten maken waardoor Swift het kampioenschap van de zaal voetbalhoofdklasse nu wel kan vergeten. Immers: Swift 't Winkeltje leek in de tweede helft op weg naar een verrassend resultaat. Toon de zich in die beginfase van de tweede periode niet aangeslagen door de desastreus lijkende - voor rust opgelopen 4-0 achter stand, maar kwam sterk terug. Binnen acht minuten was de negatieve marge teruggebracht tot één doelpunt. Toen echter, toen LDWS nerveus naar zich zelf op zoek was, toen Swift aanstalten maakte ook dat laat ste sprongetje naar 4-4 te ma ken; toen sprong juist Van Dui venbode in de fout. Eerst liet de ongelukkige Swift-doelman de bal na een effectvolle vrije schop van Cees de Roode door zijn handen glippen (5-3) en ver volgens verdween de, iets van richting veranderde, door Cock Slingeland ingeschoten bal ook al via de onzekere handen van Van Duivenbode in het net: 6-3. De strijd was in die vijftiende minuut van de tweede helft ge streden. Dat Ger de Roode nog een doorbraak met een treffer bekroonde en Hans van der Starp in de laatste seconden voor Swift nog een strafschop door Visser zag gestopt, was hooguit nog van belang voor doelsaldo en topscorerslijst- en. Een moment uit de wedstrijd Swift t Winkeltje-LDWS. Vlnr: Cock Weerlee (Swift), v.d. Linden (Swift) en Slingerland (LDWS). Na de eerste vijfentwintig mi nuten van dit spectaculaire treffen zag het er, zoals gezegd, niet naar uit dat de zege die LDWS weer naast koploper Zwaanvogels zou brengen, nog in gevaar zou kunnen komen. Weliswaar dicteerde LDWS de strijd niet, Swift bleek duide lijk aanvallender ingesteld, maar in het afwerken van de meest kleine kansjes toonden de Vlietbewoners zich ware meesters. De strafschop in de tiende minuut - Ger de Roode knalde via Van Duivenbode raak; de omhaal van diezelfde Ger de Roode vier minuten la ter, de diagonaal ingeschoten derde goal van broer Cees de Roode en de treffer van Jaap Schild nz een snelle uitval: alle maal voorbeelden hoe een doel- rijpe mogelijkheid inderdaad in een doelpunt kan worden omge zet Swift't Winkeltje vond die weg - ondanks de vele kansen in de eerste helft, pas na de hervat ting. Piet Gubler tweemaal ver schrikkelijk hard (4-1 en 4-2) en Cock van Weerlee (even hard) deden de hoop in de Swift-har- ten volledig herleven. TOPSCORERS: 1 Jan van Duyn (Zwaanvogels) 22; 2 Ger de Roode (LDWS) 3) 17; 3 Hans van der Starp 't Winkeltje) Winkeltje) 13; 4 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 11; 5 Piet Gubler (Swift W.) (+2) en Nol Roozen (Tegelhandel) 9; 7 Piet Roo- zen (Tegelhandel) 8. 7-3. Zwaanvogels 10 7 1 2 15 53-34 LDWS 10 6 3 1 15 32-18 Swift Swift t 10 4 2 4 10 35-38 Tegelhandel 9 4 1 4 9 27-28 Wernink 11 0 1 10 1 15-44 I: Roodenburg-Van der Plas BMW 2-1. 2A: Rijnsburgse Boys-Lugdu- num 5-3; VNA-Leiden 3-1. 2B: LISC- Taveeme Boys 2-1; LFC-Tien in Een 3-8. 3B: ODÖ '72-Oranje Groen 0-1. 3C: UVS-Houtwarenhoek 2-0. 3D: LOI-SVLV 2-2. RES. I: 't Wink. Wink. 2-LDWS 2 5-1; Leiden 3-Zwaanvogels 2 2-8. Res 2A: Unitas Leiden 2-LISC 2 7-0. RES. 2B: ASC- Oegstgeest 5-4; Regenboog 2-Unitas Leiden 3 1-4. RES. 3A: Leidse Boys 2-Gazelle 3 3-3; Leiden 3-Swift 3 4-1; SVLV 2-Zwaanvogels 3 6-5. RES 3D: Leidse Boys 3-Leiden 4 7-2; LISC 3-Oegstgeest 3 4-2. RES. 3F: UVS 2-Roodenburg 2 1-3. JUN AI: LDWS- SDO'67 8-4; Lugdunum-Unitas L 2-5. JUN. A2: Digros Stars-Oranje Groen 5-3; Leidse Boys 2-Leidse Boys 1 1-1. „VROUWEN OP WEG" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Minister drs. J. P. Pronk van Ontwikkelingssamen werking was zeer tevreden over wat „de vrouwen" 'm gelapt hadden: een „pronkstuk" (in de „volksmond") en een „uitste kende cultuur-antropologische beleidsgerichte studie" in een wereld die voor bijna 50 procent vrouwen en meisjes telt. De minister nam gistermiddag in de kantine van de universiteit aan het Stationsplein een eerste exemplaar in ontvangst van het boek „Vrouwen op weg ontwikkeling naar emancipatie", een boek rond een preadvies dat door vrouwelijke deskundigen op het gebied van antropologie, niet-westerse sociologie, politi cologie en economie werd samengesteld vorig jaar als achtergrondstuk voor de Nederlandse delegatie op de wereld conferentie van het Internationale Jaar van de Vrouw, in juli '75 te Mexico City gehouden. Het werd een feestelijke pre-, sentatie door de auteurs Els Postel-Coster en Joke Schrij vers, beiden als cultureel an tropologe verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die samen de problematiek heb ben samengevat in een lees baar en zelfs boeiend boek werk met hoofdstukken over vrouwen in het Caraïbische gebied, in Afrika, in de Islami tische wereld en over de ach terstand van vrouwen in het onderwijs. Opmerkelijk in dit „vrouwelijke" boek is de con clusie, dat in de Derde Wereld de vrouw vaak een reeds zeer geëmancipeerde plaats in de samenleving innam totdat de westerse overheersing en in menging die positie successie velijk verdrong. Het preadvies, dat werd ge schreven op verzoek van mi nister Pronk, gaat in op de rol van de vrouwen in de maat schappij en op het aandeel dat zij leveren aan de ontwikke ling. Bovendien bevat het aan bevelingen voor het Neder lands ontwikkelingsbeleid, vol gens de minister „een nieuw ontwikkelingsbeleid sinds 1973, toen dit kabinet ont stond, en waarmee wij hopen een tijdlang door te kunnen gaan, hoewel het ons wel moeilijk wordt gemaakt". „In dit boek", aldus dr. Pronk, „ligt iets gedegens, veel meer dan een paar bladzijden van een preadvies. Het is een uit stekend begin van een resear ch-project dat door moet gaan". In het boek „Vrouwen op weg ontwikkeling naar emanci patie" (uitgegeven bij Van Gorcum b.v.) komen o.a. aan de orde: arbeidsverdeling en sexe-rollen; denkbeelden die invloed hebben op de onderge schikte positie van de vrouw; de vrouw in het ontwikkelings proces; aanbevelingen voor onderzoek en voor emancipa tiebeleid. Het boek kreeg als opdracht (aan de minister) mee: „Vrouwen zullen echte mensen worden; mannen zul len nieuwe manieren vinden om man te zijn". Bij de pre sentatie die onder grote be langstelling werd bijgewoond ging menige .Havanna" (door een vrouw in de mond genomen) in rook op. Inbrekersduo aangehouden Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie heeft twee Leidenaren van 19 en 23 jaar aangehouden verdacht van diefstal van twee kleurentelevi sies uit een magazijn van Vroom Dreesman aan de Vestestraat. De inbrekers kwamen binnen na het vernielen van een ruit. De politie heeft ook een 37-jarige Marokkaan aangehouden verdacht van heling van de tv's. BURGERLIJKE STAND Leiden GEBOREN: Steven zn v. S. Pardon en W. van den Nieuwendijk. Linda Monique Gerdine, dr v. J. B. Diersman en J. H. Kreijkes, Barbara Maria Irene, dr v. P. H. T. J. Slee en C. J. W. B. Straathof, Pauline Antoinette, dr v. L. Verhaar en M. Vorstelman. OVERLEDEN: D. Kaaij. geb. 14 juli 1889 man, C. H. Eradus geb. 4 sept 1911 gehuwd geweest met: P. Groeneveld, A. W. Vitters geb. 19 juni 1897 man, F. Frankena geb. 25 juni 1898 man, M. Verhoeven geb. 14 april 1913 man, A. E. van Nobelen geb. 16 juni 1898 echtgenote van H. Hoogervorst, J. de Wolf geb. 11 okt 1884 man. GEHUWD: H. J. ter Maten en T. Laman, D. C. Houwaart en J. van Klaveren. GROF VUIL Leiden De grof vuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Paramaribostraat, Corantijn- straat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssenstraat, Van Riebeeckhof, J. P Coenhof, Pieter Bothstraat, Stiiyvesanthof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bour bonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Mamixstraat (van W de Zwijgerlaan tot Volkstuinen). Zwarte Pad en Merenwijk, Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Juüanastraat, Juhanakade, Sophia- straat, Anna Paulownastraat, Alex anderstraat. Prinsenstraat, Oranjestraat, Lusthoflaan, Dillenburgerstraat, Nassaustraat, Mecklenburgstraat, Os- en Paardelaan, Bemhardkade, Marijke straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat- Leiden Het molenmuseum De Valk is van 2 tot en met 2 maart gesloten in verband met onderhoudswerkzaamheden gesloten. Leiden In de kapel op de begraafplaats aan de Zijlpoort wordt dinsdag a.s. een H. Mis opgedragen voor de overledenen. Aanvang 9 uur. Na deze H. Mis is er gelegenheid om de Blasius-zegen te ontvangen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3