Arbeidsonrust door"H bevriezing lonen Strengere eisen aan toelating nieuwe omroepen kennismaking Zware gevechten om Spaans Sahara ruzie in Bij Amsterdam 2 Hagenaars doodgeschoten VERKIEZINGEN IN SPANJE PAS VOLGEND JAAR MINISTER BEREID TOT VERSOEPELING KVP, ARP en PvdA in motie: WD'er citeert geheim" rapport PvdA over nieuwe linkse krant Chips: te vet en te zout Wereldtop marathon in Haagse Cityloop? Êcid6C0owamt Woensdag 28 januari 1976,66e jaargang no. 20335 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune jvertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers. 50 cent Roemeens Thérèse Steinmetz treedt op in „Roemeens mozaïek" op Ned. II om 20.55 uur. Vrouwenemanci patie in Jouw beurt om 19.05 uur. Brigs om 20.30 uur. Om 21.50 uur Maximov in Open boek. Ned. I om 20.00 uur spel „Een leven". LICHTE TOT MATIGE VORST Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en in de ochtend hier en daar mistban ken. Zwakke tot matige zuidoos telijke wind. Max. temperaturen van min 4 tot 0 graden. Morgen: Zon 8.26-17.20. Maan 06.53-15.52 Schev. hoogw. 1.43-1404 laagw. 9.41-22.06 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Onder de werkne mers is al enige onrust ontstaan door de eerste tegenvallende loonbe- taling na de loonmaatregel". Dit zei minister Boersma van Sociale Zaken gisteren in de Stichting van de Ar beid. Hij is bereid enkeleonbillijkhe den, die ontstaan zijn door de algeme ne maatregel tot bevriezing van Ionen en andere geld kostende arbeidsvoor waarden op te heffen. Een besluit over de versoepeling van de loon be vriezing is echter nog niet door de bewindsman genomen. Hij wacht op advies van de Stichting van de Ar beid, waarom hij deze week met spoed zal vragen. De minister had gisteren een afron dend oriënterend gesprek met de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid over de punten waar de loon- bevriezing onbillijk werkt. Hij vraagt deze week officieel advies. Formeel is ook nog een advies van de SER nodig, maar het is denkbaar dat de bewinds man om tijd te winnen van het consul teren van de SER zal afzien „Ik zal wel vragen stellen en sugge sties doen in mijn adviesaanvrage aan de stichting, maar dat betekent niet dat mijn uiteindelijke beslissing con form die aanvragen zal zijn", aldus minister Boersma, die zweeg over de inhoud van de adviesaanvrage. Wel zei hij, dat de komende vrijstellingen of ontheffingen zich zullen beperken tot de zeiken waarover al eerder afspra ken zijn gemaakt tussen werkgevers en werknemers. Tot de onbillijkheden waarover de minister sprak behoren de in de on- Minister Boersma derhandeling over de cao's voor '75 gemaakte afspraken on in dit jaar voorzieningen te treffen. Dat is onder meer het geval in de landbouw, de toerwagensector en het beroepsgoede- renvervoer. Ook wordt advies ge vraagd over de hoogte van vergoedin gen voor reis- en verblijfskosten en het opnieuw aanbrengen van een mi nimum in de vakantiebijslag. De be windsman sluit niet uit, dat een even tuele versoepeling sommige bedrijf stakken duidelijk financieel zal belas- anker jp rots iLGIERS Algerijnse troepen en manschappen an het Marokkaanse koninklijke leger zijn in evige strijd gewikkeld om de volgende maand oor Spanje aan Marokko en Mauretanië over te ragen Spaanse Sahara. [et officiële Algerijnse persbureau meldt dat Ma- okkaanse troepen een aanval hebben onderno- &en op Algerijnse soldaten die medicamenten en öedsel vervoerden naar vluchtelingen uit de Sa- ara in het grensgebied van Amghala tussen lauretanië en de Spaanse Sahara. Wficiële Marokkaanse bronnen hebben de berich- tn over de strijd bevestigd en gezegd dat er raarschijnlijk veel doden bij zijn gevallen. Zij ermeldden daarbij dat de strijd plaatsvond op (auretanisch grondgebied, ten zuiden van Bir fbghrem. De strijd om de Sahara betekent een ernstige escalatie van spanning die al maanden in het gebied heerst naar aanleiding van Spanje's voor nemen om de (Spaanse) Sahara 28 februari aan Marokko en Mauretanië over te dragen. Het gebied is rijk aan fosfaat De Algerijnse regering steunt de onafhankelijkheidsbeweging van de Sahara Polisario, die een guerrillaoorlog tegen Mauretanië en Marokko voert Volgens het officiële Algerijnse persbureau treden de Marokkaanse troepen bijzonder wreed op tegen de Sahara-bevolking, die zijn toevlucht tot de bevrijde zone heeft gezocht De Marokkanen zou den iedereen die zij op hun weg tegenkwamen op brute wijze afmaken, kampen vernietigen en deze vervolgens brandend achterlaten. AMSTERDAM Bij een hooglopende ruzie over een schuld van enkele tienduizenden guldens heeft de 36-jarige Turkse winkelier H. A. gister middag in zijn zaak aan de Haarlemmerdijk te Amsterdam twee Hage naars doodgeschoten. De 36-jarige Turk H. Ya- Zijn slachtoffers zijn de Turkse groothandelaar H. Yatan en zijn hulp, de 37-jarige melkhandelaar C. den Ouden. De ruzie tussen de winkelier en de groothandelaar laaide zo hoog op dat het lawaai tot op straat doordrong. Nadat de eta lageruit met luid glasgerinkel kapot was geschoten, mogelijk door een voorwerp dat er tegen aan werd geworpen, weerklonk er vrijwel direct een groot aan tal schoten. De recherche van het bureau Warmoesstraat, ge waarschuwd door opgeschrikte voorbijgangers, vond de beide slachtoffers in de winkel op de grond. Yatan bleek reeds te zijn overleden, C. den Ouden over leed twee uur later in het Wil- helmina Gasthuis. De dader legde in het bureau Warmoesstraat een volledige be kentenis af. De recherche kon gisteren nog niet zeggen in hoe verre er sprake van noodweer kan zijn geweest De politie sluit chantage en een geldvete niet uit De beide slachtoffers waren geen bekenden van de Haagse politie. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De drie grote regerinspartijen PvdA, KVP en ARP menen dat strengere eisen gesteld moeten worden aan de toelating van nieuwe omroepor ganisaties tot de ether. Zij vin den het getalscriterium - min stens 100.000 leden - alleen niet voldoende. De kandidaat-om roepvereniging moet volgens deze partijen ook een wezenlij ke bijdrage leveren aan de ver scheidenheid van het omroep bestel. De PvdA, KVP en ARP zeggen dit in een gisteren ingediende motie tijdens het Kamerdebat over de medianota. De drie par tijen voeren in de motie aan dat door het loslaten van het getal scriterium verdere versnippe ring van de zendtijd onvermij delijk is. De mogelijkheid voor de bestaande omroepverenigin gen om een evenwichtig totaal programma te brengen komt in gevaar. In de motie wordt de regering dan ook gevraagd zo snel mogelijk de omroepwet aan te passen. Aanleiding voor het voorstel van de drie partijen die tesamen een ruime kamermeerderheid vormen, is de toelating van de Veronica Omroep Organisatie (VOO). De socialist Kosto stelde daarbij dat de VOO niets nieuws brengt en in feite gelijk is aan Avro en Tros. De meerderheid van de Kamer, zo bleek gisteren, is er voorstan der van dat het lidmaatschap van een omroepvereniging wordt losgekoppeld van het be talen van de omroepbijdragen (kijk- en luistergeld). De door Van Doorn voorgestelde ontkop peling van het lidmaatschap van een omroep en het abonnement op een programmablad wordt over het algemeen afgewezen. De Kamer kan zich in globale lijnen verenigen met de plannen van de bewindsman voor over heidssteun aan de pers. De mi nister wil het accent vooral leg gen op steun aan kranten die in nood verkeren en maatregelen waarvan alle kranten profite ren, ook de dagbladen die het goed gaat, zoveel mogelijk af schaffen. Met name KVP en ARP gaan met dit laatste niet akkoord en bepleiten een com binatie van algemene en speci fieke steun. Demonstratie met de beeldtelefoon tijdens het mediadebat gisteren in de Tweede Kamer Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Keja (WD) heeft gisteren tijdens het debat over de mediano ta voor enige opschudding gezorgd door te citeren uit een vertrouwelijk stuk van de PvdA. Het gaat hier om een rapport van een PvdA-commissie aan bet bestuur van de partij over de mogelijkheden om een nieuw links dagblad op te richten. Volgens de commissie heeft het zin een dergelijke krant op te richten „vooral om de achterban van de PvdA snel en afdoende te kunnen informeren over actuele politieke zaken". De WD-er Keja concludeerde daaruit, dat het de bedoeling is van het nieuwe dagblad een pure partijkrant te maken. Hij vraagt zich af of een dergelijk blad in aanmerking zou komen voor de in de medianota van minister Van Doorn mogelijk heid om nieuwe kranten met overheidsgeld te steunen. TE GELEERD En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Rupsen Tienduizenden rupsennesten zijn in de bomen van noord- en noordoost Til-, burg te vinden, een gevolg van de zachte win ter. De plantsoe nendienst gaat de beesten met man en macht te lijf. Geen be strijding zou be tekenen, dat de bomen in april niet uit zouden j kunnen komen. ...en werd tenslotte geadviseerd om zich maar te laten omscholen als monteur. Onder de strip van gisteren is als gevolg van een technische misgreep zeer tot onze spijt een onderschrift beland, dat betrek king had op een elders op de pagina vermelde moordzaak. Aangezien hierdoor misverstan den kunnen zijn ontstaan, bie den wij voor deze onachtzaam heid onze verontschuldigingen aan. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK - Chips zijn niet gezond: er zit erg veel vet in (37 tot 42 percent) en sommige merken bevatten te veel zout, aldus een onderzoek dat de Stichting Vergelijkend Ware nonderzoek heeft gehouden door 20 merken chips en mini- frietjes onder de loep te nemen. Een gezinszak chips is goed voor 900 calorieën, bijna de helft van de caloriebehoefte van een volwassene. Dehoeveelheid vet per zak komt overeen met de hoeveelheid vet van een kwart pakje boter, bijna even veel als men dagelijks nodig heeft. Populair in duplo Kissinger is de populairste politicus, alt hans bij de bezoekers van de politieke afdeling van Madame Tussauds wassenbeeldenkabinet MADRID Koning Juan Carlos van Spanje heeft de zitting van het huidige parlement verlengd tot 30 juni 1977. De regering krijgt hierdoor de tijd een nieuwe kieswet op te stellen waarbij deelne ming aan de verkiezingen mogelijk moet worden voor verscheide ne partijen die nu verboden zijn. Het besluit de verkiezingen van 30 maart van dit jaar naar volgend jaar te verschuiven is gisteren goedgekeurd door de koninkrijks- raad waarin de behoudenden de overhand hebben. Zeker is wel dat de communisten en de anarchisten de sterkste elementen apnde republikeinse zijde tijdens de Burgeroorlog niet aan de (Van onze sportredactie) DEN HAAG Gaston Roelants, Emiel Puttemans (beiden België) en Ron Hill (Engeland) worden vermoedelijk de vedetten van de City-Pier-Cityloop die op 27 maart op het Lange Voorhout van start gaat De organisatoren die de loop dwars door Den Haag voor de tweede keer (met belangrijke steun van de Gemeente) houden, hebben dertig mille uitgetrokken om de drie toppers van Noorwegen, Denemarken, België, West-Duitsland en Engeland naar Den Haag toe te halen. De Cityloop, voor het eerst internationaal, moet luister bijzetten aan een week van festiviteiten ter gelegenheid van het Europees Songfestival. „VEREENVOUDIG AFGIFTE VAN RIJBEWIJZEN" Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) voorgesteld de procedure voor afgifte van rijbewijzen te ver eenvoudigen. Momenteel verzorgt de provin cie de afgifte van de rijbewij zen. De gemeenten verstrekken meestal de aanvraagformulieren en nemen deze ook weer in ont vangst Vaak dient de rijschool houder namens de aanvrager de aanvraag in. Het zou, volgens het VNG, een belangrijke ver eenvoudiging zijn als de afgifte uitsluitend aan het gemeentebe stuur wordt opgedragen. Dan één instantie te maken en be hoeft slechts één keer lege's te betalen. De gemeente Den Haag is een uitzondering op de regel, omdat hier de provincie ook de verspreiding van de aanvraag formulieren verzorgt Lawines In Turkije zijn in de afgelopen tien dagen 32 mensen door lawines omgekomen. Een reddingsploeg vond maandag in de buurt van Cukurca zes licha men van jagers onder de sneeuw bedolven. Busongeluk Negentien inzit tenden kwamen gisteren om het leven en 76 passagiers werden gewond bij een busongeluk in Kwazoeloe (Zuid-Afrika). De chauffeur, een van de slachtof fers, verloor de macht over het stuur, waardoor de tjokvolle

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1