voordracht KNSB voor Innsbruck NOC accepteerde acht namen van De zesdaagse van de records ONNODIGE REMISE FINALE EK IN ZAGREB Hellavoorde Ramenlapper MICHAEL TAL WAS ONTROOSTBAAR NA Pioneer heer en meester in duel met Delta Lloyd PIJLMAN EN DE VRIES AFGEVALLEN Eer Slot (links) en Martin Venix veroverden de eindzege in de amateurzesdaagse. Een record dus in Ahoy, maar ook een record aan spanning. De slotfase had geen betere be kroning kunnen krijgen. Met liefst vier koppels in dezelfde ronde: Merckx-Sercu, Pynen- Haritz, Maertens-Kemper en Duydam-Kastens. Veel spanning was te danken aan het laatste koppel dat de laatste dagen wat had goed te maken. Ten eerste waren daar de revanche-gedachten van de wispelturige Duyndam, die de smaad van het heenzenden in Bremen wenste uit te wissen. Hij werd daarbij sterk gesteund door zijn al even onberekenbare koppelgenoot. Gerben Karstens was nogal ge kritiseerd omdat hij in Rotter dam niet zo'n beste start had gekend. Hij verontschuldigde zich eerst. „Ik heb mijn pols gebroken. Dan heb je toch auto matisch minder conditie. Maar tijdens de wintersport heb ik die goed opgevijzeld". Karstens wees er ook op dat Rotterdam zijn tweede zesdaagse beteken de dit seizoen en maakte zich daarom boos over de kritiek die hij gisteravond trouwens weer legde. „Het gaat toch weer erg goed. Hebben we niet een paar keer gedomineerd". In één adem noemde Gerben Karstens het sterke punt van hem en zijn koppelgenoot dat hen vorig jaar Ahoy begroette 55.000 toeschouwers Dat bezorgde het publiek (Kar stens! »De mensen hier zijn ont zettend serieus. Als je in Bre men komt wordt er meer ge dronken dan gekeken. In Rot terdam zit men maar en kijkt") Inderdaad het schouwspel, waarvoor het kwam. Het schouwspel zonder foefjes dit keer, want de vier gerenom meerde koppels hadden maar een uitgangspunt en dat was winnen. In de enerverende finale gaf de sprintsnelheid (en het grotere puntenaantal) van Patrick Ser- cu tenslotte de doorslag. Hij ver sloeg Leo Duyndam terwijl het publiek massaal van de zitplaat sen verrees op de eindstreep. Over de spanning werd al ver vóór de finale in één cabine niet gesproken. Terwijl de Belg De- bosscher met clowneske escapa des voor de vrolijke noot zorgde straalde Cees Priem teleurstel ling uit. Eenzaam zat hij, alleen vergezeld met een masseur die een record wrijven vestigde, in zijn zesdaagseverblijfje. De man die de laatste avond was inge gaan met een ontstellende ach terstand van bijna 50 ronden beriep zich niet eens op alle rampspoed die hem zo ver had teruggeworpen. Hij stelde ui terst simpel: „Voor mij is dit meer een training voor de weg". Om even later toch op de ver diensten te wijzen die aldus de onfortuinlijke renner „Best wel meevielen". Een schrale troost voor een mislukte zesdaagse. Cees Priem namelijk had de prijs, als die er was geweest, mogen hebben van de ongeluk kigste renner. Het begon al me teen met het wegblijven van zijn Australische partner Alan. De la Torre was ervoor in de plaats gekomen en bleek Pech num mer twee voor Priem. De Ita liaan, toch al geen baanrenner van allure, verkeerde in de slechtste vorm van zijn leven. Desondanks kon Cees Priem het niet nalaten zijn trieste resultaat onder woorden te brengen met: „Toch jammer dat ik het zo Eindklassement: 1Merckx/Sercu (Bel) 598 punten, 2. Pijnen/Haritz (Ned-Wdl) 566, 3. Duyndam/Karstens (Ned) 432, 4. Schuiten/Schulze (Ned- WDL) op 1 ronde, 482, 5. Maertens/- Kemper (Bel-Wdl) 458, 6. Kneteman- n/Peffgen (Ned-Wdl) op 4 ronden, 127, 7. Stam/Clark (Ned-Aus) op 8 ronden, 189, 8. Stevens/Demeyer (Be!) 124, 9. Sehutz/Herman (Wdl-Lie) op 22 ronden, 197, 10. Hempel/Priem (Wdl-Ned) op 30 ronden, 98. 11. De- bosscher/Breur (Bel—Ned.) op 39 ronden, 124, Het koppel van Linden/- Gilmore stapte in het laatste uur na veertien minuten af. Eindstand amateurs 1. Slot/Venix (Ned) 13 punten, 2. Jacobs/Maas (Ned) op 1 ronde, 37,3. Rietveld/Pronk (Ned) 42, 4. Caetho- ven/Jonckheere (Bel) op 2 ronden, 21, 5. Svendsen/Refshammer (Den) 21, 6. Young/Burton (Vst/Eng) 33, 7. Dietschi/Baumgartner (Zwi) 41, 8. Van De Ley/De Wilde (Ned) 49, 9. Grootzwagers/Huveneers (Ned) op 3 ronden, 40, 10. Ilegems/Sprangers (Bel) 52, 11. Van der Leist/Goeyers (Ned) op 4 ronden, 54, 12. Van Wijk/- Kipping (Ned) op 11 ronden, 76, 13. De Vries/Ten Tije (Ned) op 12 ron den, 72, 14. Deusing/Aerts (Ned.) op 15 ronden, 79. Sportwereld STEENWIJK De nationale ta feltennisploegen verloren van Engeland. De heren met 6-3, de dames met 4-1. BRISBANE Een Australische damesploeg verbeterde het we reldrecord 4x200 meter tot ST PIETERS WOLUWE - Het nationale zaalhockeyteam won een duel tegen België met 12-9. WIJK AAN ZEE Met nog een ronde te spelen blijft Ljubojevic in de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi op de eerste plaats. Gisteren kwam hij met de Tsjech Smejkal remise overeen, nadat de partij twee keer was afgebroken. In de meestergreep bereikten de Engelsman Bellin en de Nederlander Gert Ligterink een meesterresultaat. Voor de laatstgenoemde houdt dit in. dat de KNSB vrijwel zeker bij de wereldschaakbond voor hem de titel internationaal meester zal aanvragen. In de grootmeestergroep werd Sosonko. Andersson, Ree 4 1/2; 10. het duel Karujica—Browne uit gesteld wegens ziekte van de Amerikaan. In deze partij is het voor de wit-speler van belang te winnen in verband met zijn kans op de eerste positie. De IJslander Olafsson naderde de koppositie door een zege op Langeweg. Michael Tal, de oud wereldkampioen, had zijn land genoot Dvorecki als opponent. Tal was na afloop van de partij (remise) ontroostbaar, omdat hij zich in kansrijke positie verre kende in een pionnen-eindspel. Browne 4 1 u; 11. Dvorecki 4; 12 Boe hm 3. Meestergroep Ligterink (Ned)—Christianssen (VSt) 1/2—1/2; Szmetan (Arg)—Lehman (WD1) afg.; Westerinen (Fin)—Boers- ma (Ned) 0—1; Kusnir (Isr—Marcus (Ned) 1/2—1/2; Hartoch (Ned)—Bellin (Eng) 1/2—1/2; Nikolac (Joe)—Farago (Hon) 1/2-1/2. Achtste ronde. Westerinen—Bellin 1/2-1/2. Stand 1. Bellin 8; 2/3 Nikolac, Ligterink 7; 4/5 Farago. Christiansen 6; 6 Leh- mann 5 la; 7/8 Westerinen, Har toch 5; 9 Izmetan 4 la; 10/12 Rusnir, Marcus, Boersma 2. Afg. partij achtste ronde Voor de hoofdprijs van vierdui- (Eng, zend gulden gelden Ljubojevic, j/2—1/2. Grootmeestergroep Böhm (Ned)—Ree (Ned) 1/2—1/2; Ku- rajica (Joe)—Browne (VSt) uitg Langeweg (Ned)—Olafsson (IJsl) 0—1; Sosonko (Ned)—Andersson (Zwe) 1/2—1/2; Smejka! (Tsj>—Ljubo jevic (Joe) 1/2—1/2; Tal (Rus)—Dvo recki (Rus) 1/2-1/2. Stand 1. Ljubojevic 7; 2 Olafsson 6 1/2; 3. Tal 6, 4 Kurajica 5 1/2 1 u; 5. Smejkal 4 1/2 la; 6/9 Langeweg. Damesgroen Vreeken (Ned)—Baumstark (Roe) 1/2—1/2; Ivanova (Bul)—Erenska (Pol) 0—1; Vokralova (Tsj)Belama- ric (Joe) 1/2—1/2; v.d. Mije (Ned) v.d. Giessen (Ned) 1/2-1/2; Belle (Ne- d)—Bruinenberg (Ned) 1—0; Teodo- rescu (Roe)—Lemackp'lBul) 1/2—1/2. Stand 1. Lemacko 8; 2. Vdkralova 6 1/2; 3/4 v.d. Mije. Belamaric 6, 5. Vreeken 5 1/2; 6/7 Baumstark. Teodorescu 5; 8. Erenska 4 1/2; 9. v.d. Giessen 4; 10/11 Ivanova, Belle 3 1/2; 12 Bruinenberg 2 1/2. WOENSDAG 28 JANUARI 1976LEIDSE COURANT rT~ PAGINA 11 Dianne de Leeuw In het COSA-expositiecentrum „Permanente Expositie Schep pend Ambacht", Oude Delft 183b Delft, wordt gedurende de maanden februari en maart een tentoonstelling gehouden van keramische plastieken van Adriana Baarspul, Anke Blan kevoort en Iet Cool, van siera den van Corry Borst en Joop Falke, van wandkleden van Lourens Lubbers en Trudy Ska- la en van plastieken en tekenin gen van Jurrien Strelitski. MERCKX/SERCU EERSTE IN SPANNENDE SLOTFASE Ardesch weer in genade (Van onze sportredactie) Deventer Na overleg tussen manager Peter Stephan, trainer Leo Beenhakker enerzijds en Henny Ardesch en diens VVCS- adviseur en oud-ploeggenoot bij ADO, Ger Lagendijk anderzijds, is gistermiddag de relatie tussen de Deventer eredivisieclub Go Ahead en zijn reservedoelman- hersteld. Zoals bekend leefden Ardesch en Beenhakker op zeer gespan nen voet sinds de Eaglestrainer Ardesch passeerde voor de met 4-1 gewonnenwedstrijd tegen FC Utrecht 1 millllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllli J Landenteams 'I MARBELLA Joegosla vië is gisteren in Marbel- la (Spa) door het bestuur van de Europese voetbal unie (UEFA) voorlopig aangewezen als organisa tor van de halve finales en de eindstrijd van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor landenteams. Behalve Joegoslavië hadden ook West-Duitsland, België en Ne derland zich kandidaat gesteld. De eindstrijd vindt echter alleen in Joegoslavië plaats als het land zich plaatst voor de halve finales. Hiervoor moet het eerst' Wales uitschakelen. Mocht Joe goslavië verliezen dan zal West- Duitsland als organisator optre den. In het geval dat West-Duits land in de kwarteindstrijden wordt uitgeschakeld zal België met Nederland als reserve de organisatie van het toernooi moeten verzorgen. De halve fi nales zijn vastgesteld op 16 juni in Zagreb, terwijl de eindstrijd vier dagen later in Belgrado wordt gespeeld. Voor de Ramenlapper een Hella intervalschakelaar.Kan-ie ook eens DEN HAAG Een ploegje van acht atleten zal Nederland vertegenwoordigen bij de Olympische winterspelen, die volgende week woensdag in Innsbruck beginnen. Iets kleiner dan bij voor beeld de afvaardiging van Liechtenstein, maar toch aanmerkelijk groter dan tot voor kort mocht worden verwacht. „Het hart is me wel eens in de schoenen gezon ken", gaf gisteravond de NOC-vice-voorzitter J. D. J. Idenburg bij de bekendmaking van de ploeg toe. „Vooral na het nationaal kampioenschap in Groningen en de wedstrijd tegen de Russische dames in Assen. Maar we zijn pas rond de tafel gaan zitten, toen alle gegevens rond waren". Bestuurslid F. Jutte voegde eraan toe: „Wij hebben ons strikt gehouden aan de normen en kunnen deze aanwijzing volkomen verantwoorden". Uitgangspunt is geweest dat er strijd op Olym pisch niveau geleverd dient te worden en er een redelijke kans is dat men bij de eerste acht eindigt. Van de kandidaten, die de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond aandroeg, voldeed in de ogen van de heren van het NOC slechts een rijder niet aan die norm: Jan de Vries. Chef de mission Bram Leeuwenhoek nu: „Hij mag dan een veelbe lovende rijder zijn. Nu is hij nog niet rijp. Aange- ROTTERDAM Terwijl kreten van verrukking, afkomstig van de over volle tribunes in Ahoy, neerdaalden op de rug gen van de triomfators (Sercu-Merckx), ging ook een gejuich op in de are na, waar de organisato ren hun verblijf hielden. Rekenmeesters hadden zojuist hun optellingen afgewerkt en kwamen tot het heugelijke slotsaldo van 55.000 toeschouwers, die voor een recette van ruim een miljoen zorg den. Weer ruim 1500 meer dan recordjaar 1975. De verantwoordelijke perso nen van het Rotterdamse sportpaleis schoven het succes van de op de schouders van ter Post. De wielerkeizer van we leer, in stemmig zwart kostuum gestoken, incas- seerde de lof als een man die succes gewend is. Nuchter keek hij rond, om intussen vast te stel len: „Wat je hier hebt is het beste rennersveld dat je kunt krijgen. Wel duur, maar de moeite waard. Zij kunnen de mensen iets bieden. Dat is de re den van het succes. Aan zijn aandeel wenste de or ganisator nauwelijks woorden te besteden. Maar hij was het wel die vier jaar geleden het roer drastisch omgooide met een nieuwe formule, waarin ren ners alleen maar 's avonds hoef den te acteren. „De renners kunnen nu continu wat preste ren. Zo krijg je spektakel". En over het rendement van zijn eigen ontzaglijke ervaring: „Ik ben organisator en moet vooruit kijken. Wat je vroeger zelf hebt gedaan, moet je wegcijferen. Al leen de slechte dingen die je hebt ervaren kan je mooi weg doen". Wanklanken vielen er, op kleine scheldtirades na tussen renners die elkaar sneden, niet. In die juichstemming zag Peter Post toch nog een facet dat wat hem betreft beter kan het volgend jaar: „Het succes kan nog groter worden. Als de eerste avond ook uitverkocht is". Sddy Merckx en Patrick Sercu poseren mei de bloemen voor hun triomf. Burgemeester André van der Louw kijkt (rechts) toe. slecht heb getroffen". Maar zelfs hij, de onfortuinlijkste in Rotterdam besloot met lof aan het adres van de organisatie. „Wat de hele entourage betreft is dit één van de beste zesdaag sen waar dan ook". En niemand durfde dat tegen te spreken. KEES KOOMAN zien wij maar eenmaal per vier jaar een ploeg moeten aanwijzen, bekijken we de problematiek van een iets andere invalshoek dan een bond als de KNSB, die de continuiteit in het oog moet houden". Na een laatste onderling beraad heeft de KNSB de kandidatuur van Haitske Pijlman voor de 500 en 1000 meter dames laten vallen. Ten ongerieve waarschijnlijk van Gerard Maarse, die dit week einde in Inzeil voor haar Olympische startbewijs de steun had gekregen van de daar aanwezige LTC-leden Santema en Jansen. „Ik kan wel begrip opbrengen voor het argument van Maarse, dat hij dit seizoen met zijn ploeg nog verder moet en de meisjes zoveel mogelijk bij elkaar wil houden, maar daar kan het NOC zijn beleid niet op baseren. Dat is in allereerste instan tie de zorg van de KNSB", aldus Leeuwenhoek. Sijtje van der Lende, Annie Borckink en Christa Jaarsma zijn in eerste instantie gekozen voor de 3000 meter. Hans van Helden heeft zich in de ogen van het NOC gekwalificeerd op de 1500 meter, 5000 meter en 10.000 meter. Kleine en Derksen op de 5000 meter en Jan Bazen op de 500 meter. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de zeven rijders en rijdsters bij de Olympische spelen ook op andere afstanden starten. Het .Nederlandsch Olympisch Comité is er evenals vier jaar geleden vanuit gegaan, dat als iemand zich voor één afstand heeft gekwalificeerd, hij eventueel in staat moet worden gesteld op andere afstanden uit te komen om in het wedstrijdritme te blijven of ervaring op te doen. Het „volmaken" van de nummers per afstand mogen drie deelnemers per land uitkomen wnrdt overgelaten aan de coaches Leen Pfrom- mer en Gerard Maarse, die daartoe selectiewed strijden zullen houden. Weinig De aanwijzing van wereldkampioene kunstrijden Dianne de Leeuw en hardrijder Hans van Helden en Piet Kleine vergden in de vergadering van gisteren weinig meer dan een hamerslag. Bij de anderen kwam er een uitgebreide documentatie aan te pas. Voor de drie dames was doorslaggevend, dat zij afgelopen weekeinde in Inzeil binnen de vijf minu ten op de 3000 meter bleven. Daarbij heeft een rol gespeeld, dat de Russische Stepanskaja. die op 3 december in Alma Ata tot een officieus wereld record van 4.40.8 was gekomen, in Assen Annie Borckink maar vijf seconden voorbleef. Voorts ziet het NOC in Christa Jaarsma (23) „een opko mend, sportief talent, waar we rekening mee moeten houden". (Woorden van Idenburg). Bij de heren heeft het NOC de prestaties van het Europees kampioenschap in Oslo vergeleken met de „Madonnatijd" van het afgevallen kernploeglid Jan Derksen. De 7.20.41, die de Amsterdammer in de Italiaanse wintersportplaats reed, geeft hem de vijfde positie op de seizoen-ranglijst „Wij kun nen niet ontkennen dat hij recht heeft om in Innsbruck te starten, hoewel we ons realiseren dat er in Madonna totaal andere omstandigheden wa ren dan in Oslo", aldus Idenburg. Volgens Leeu wenhoek heeft daarbij ook een rol gespeeld dat Jan Derksen het vorig seizoen op de lange afstan den uitstekend kon meekomen. „We hebben die prestatie laten meetellen". Jan Bazen tenslotte, werd als enig niet-kernploeg- lid gekozen, omdat hij dit seizoen geregeld binnen de grens van veertig seconden is gebleven. Een telefoontje naar Zevenhuizen bracht hem van dit heuglijke feit op de hoogte. De overige geselecteer de rijdsters en rijders bevinden zich in Inzeil en Davos. (Van onze basketbalme dewerker) DELFT - Het Delftse Pioneer Punch is doorge drongen tot de halve fi nale van de basketbalbe- kercompetitie. Nadat verleden week tegen Del ta Lloyd met 69-69 gelijk werd gespeeld, was Pio neer gisteravond in de tweede ontmoeting heer en meester en versloeg de Amsterdamse tegen stander met 108-73. Geen enkel moment is de over winning van Pioneer Punch in gevaar geweest. De wedstrijd begon erg rommelig. Coach Frank Kales van Delta Lloyd kon de snelle achterstand van zijn team erg moeilijk verkrop pen. Hij zocht het falen bij de arbiters die volgens de Amster dammer aanvechtbare beslissin gen namen. Binnen tien minu ten had de Amerikaan Davis al drie persoonlijke fouten. Bij Pioneer gingen Pieter van Tuyll Otis Johnson, Krikland, Kri- kland, Jim Woudstra en Peter de Weijs erg sterk van start. Na vijf minuten was de stand 14-13. vijf minuten later 29-19 en in de zestiende minuut kon men zelfs Kirkland uit de basis laten ver dwijnen en in de tweede helft zelfs Johnson. In de achttiende minuut ging het er voor Delta Lloyd erg somber uitzien toen Davis tegen zijn vierde persoon lijke fout aanliep en door Kales naar de kant werd gehaald. In feite moest het in de tweede helft alleen maar komen van Hank Smith, maar ook deze Amerikaan faalde teveel onder de basket. Bij de rust was de stand 54-35 voor Pioneer. In de vijftiende minuut van de tweede helft zorgde Otis Johnson voor de honderdste treffer waar het publiek om had gevraagd. Van af de stand 88-55 speelde Delta Lloyd de strijd uit zonder Ame rikanen. Sijtje van der Lende Piet Kleine Hans van Helden Jan Bazer Christa Jaarsma

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11