VS tegen eigen staat Palestijnen Oppositie voorspelt kabinetscrisis WERKGELEGENHEID GEDIEND BIJ SPREIDING TOERISME Man verborg lijk elf dagen onder bed Gulf dumpt gevaarlijke afvalstoffen VETO IN VEILIGHEIDSRAAD MINDER SCHENK HEM HOOP INDUSTRIEBOND NKV: Ccidóc Sotncmt Dinsdag 27 januari 1976,66e jaargang no. 20331 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden' Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Van Duin André van Duin bij Henk van der Meyden op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.55 uur Tatort. Heilig Vuur om 22.30 uur. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 20.25 uur Sam en om 21.20 uur Herkent u deze tijd. In Hier en nu, om 22.15 uur antiekdief stal, Surinamers en mensenhan del. PLAATSELIJK BUIEN Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk sneeuw of hagel buien, voornamelijk in de kust gebieden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Maximumtemperaturen van 0 tot 3 graden. Morgen: Zon 8.27-17.18 Schev. hoogw.: 0.41-13.09 Maan: 06.10-14.47 Laagw.: 8.38-21.07 WASSEN WIEGEL WINNAAR AMSTERDAM De wassen beeltenis van VVD-er Hans Wiegel is door de bezoekers van bet wassen beeldenmu seum Madame Tussaud's Amsterdam bestem peld tot de meest bewon derde politicus van het afgelopen jaar. Door de verkiezing werd minister president Den Uyl naar de tweede plek verdron gen. Dit blijkt uit de enquete die het museum jaarlijks houdt om „helden en hel dinnen" té ontdekken. Premier Den Uyl boekte :en hoge score in de categorie „gevreesde en gehate personen." Hier eindigde hij als tweede. Als „mooiste man" ver drong Ben Cramer prins Claus van de hoogste tre de, terwijl Johan Cruyff Toon Hermans op nieuw beschouwd werden als de grootste sportheld en de beste artiest. NEW YORK - De Verenigde Staten hebben vannacht een veto uitgespro ken over een resolutie in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties waarin de raad het recht van de Palestijnen voor eigen staat erkende. Voor de resolutie, die ook opriep tot Israëlische terugtrekking uit alle be zette Arabische gebieden, stemden negen landen, waaronder Frankrijk, Japan en de Sovjet Unie. China en Lybië namen niet aan de stemming deel. Engeland, Italië en Zweden ont hielden zich van de stemming na de nederlaag van een Brits Amande- ment, dat de bedoeling had duidelijk te stellen dat de resolutie niet de vredesmaatregelen te niet mag doen die de Veiligheidsraad in 1967 en 1973 heeft genomen. De stemming van vannacht was het hoogtepunt van de twee weken duren de raadsvergadering waaraan door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO werd deelgenomen. Het Ameri kaanse veto was de dertiende van dit land in de Veiligheidsraad en het vierde dat handelt om een kwestie in het midden Oosten. Volgens de Ver enigde Staten zou de resolutie de vre desonderhandelingen in het Midden Oosten ondermijnen. De ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Pa trick Moynihan zei, dat het Ameri kaans veto geen lichtvaardig genomen besluit was maar voortkwam uit de verantwoordelijkheid van zijn rege ring om verdere vooruitgang in de richting van een volledig vredesak koord in het Midden Oosten na te streven. Een Israëlische woordvoerder zei dat Israël het standpunt van de Verenigde Staten toejuicht en er een belangrijke bijdrage in ziet in de rich ting van een stabiliteit in het Midden Oosten en de bevordering van de Vredesonderhandelingen. Witte wereld Vele kleintjes maakten giste ren één grote witheid: de eer ste sneeuw van 1976 landde op aarde en was daar aanleiding tot diverse ge mengde gevoe lens: poëtische en hartverwar mende bij de jeugd, die niet verder kijkt dan het opwindende ogenblik en zui nige bij hen, die VZy weten dat de witte werkelijk- |8|jpjyg heid maar tijde lijk is. Vooral bij de fietsers was er geween en geknars van banden. ENGELS SPREKENDE KAKATOES GESTOLEN KEULEN (Rtr) De politie van Keulen is op zoek naar vier gestolen kakatoes die Engels spreken met een Australisch ac cent. De fraai gekuifde pape gaaien, elk meer dan 700 mark waard, werden „ontvoerd" uit de plaatselijke dierentuin waar ze een aardig mondje Duits hadden geleerd sinds ze 11 jaar geleden uit Sidney waren 'geë migreerd. Het altijd bijzonder spraakzame kwartet is zijn „moedertaal" echter nooit vergeten. De politie hoopt dat dit feit de dieven noodlottig zal worden, tenzij, zoals wordt gevreesd, de kaka toes van de diefstal zo zijn ge schrokken dat ze voorgoed stommetje spelen. Politiek te instabiel s'-Gravenzande/Hilversum ANP Zowel dr. E. Kruisinga, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de CHU als de liberale fractielei der Hans Wiegel achten een kabi netscrisis allerminst uitgesloten. Dr. Kruisinga zei gisteravond, dat „meer dan ooit met de mogelijk heid van een crisis rekening gehou den moet worden". In 's-Graven- zande liet Hans Wiegel uitkomen, dat volgens hem „het aanzien van het kabinet-den Uyl klap op klap heeft gekregen". Ook hij sloot al lerminst een crisis uit. De liberale fractieleider wees een eventuele samenwerking met de huidige PvdA op nieuw nadrukkelijk van de hand. Hij deed weer een beroep op de christendemocraten, met de WD in een volgend kabinet samen te werken. Dr. Kruisinga meende, dat de politieke insta biliteit van het kabinet toeneemt. Hij noem de het vooruitschuiven door het kabinet van belangrijke problemen een ernstige ver zwakking van de positie van dit kabinet „De ploeg zal veel besluitvaardiger, effectie ver en beter moeten worden, wil het de kansen op een kabinetscrisis niet verder doen toenemen", aldus de CHU-fractieleider. In Hilversum benadrukte mr. F. Andriessen van de KVP gisteravond opnieuw, dat de ondernemingsraad hem eventueel een crisis waard is. Hij wees er ook op, dat er nogal wat conflicten liggen, maar „ik ben niet bereid het kabinet aan het CDA op te offeren, zoals ik evenmin bereid ben het CDA aan het kabinet op te offeren". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „De toeristenindustrie kan een bij drage leveren in de werkgelegenheidssituatie van ons land. Spreiding van toerisme in ruimte en tijd is mede voor de werkgelegenheid van groot belang". Dit zei vanmorgen staatssecretaris Th. M. Hazekamp bij de opening van de beurs Vakan tie '76 in Utrecht. De staatssecretaris deelde mee, dat iets minder dan de helft van onze bevolking vakantie houdt binnen de landsgrenzen. Een kwart van deze vakantiegangers gaat naar de kust en eveneens een kwart naar het Zuiden. Ruim 20 procent bezoekt de Veluwe en het centrum van ons land, terwijl het Noorden en het Oosten respectievelijk 15 en 10 procent gasten trekken. Volgens de heer Hazekamp neemt het bezoek aan het Zuiden en Oosten momenteel toe. Hij noemde de thans bestaande ruimtelijke sprei ding „mogelijk nog niet evenwichtig genoeg". De spreiding in tijd noemde de staatssecretaris ongun stig. „Slechts 30 procent van Nederland is vrij in de keuze van de vakakntieperiode. De overigen kennen handicaps door scholen en collectieve va kanties in bedrijven. De staatssecretaris zegde toe, dat de regering meer aandacht zal besteden aan kampeerbedrijven, de sector die het meest in trek is. De heer Hazekamp vroeg zich daarbij af, of de belangstelling voor het kamperen mogelijk veroorzaakt wordt door de woonsituatie in grote en middengrote steden. Het kledingverbruik voor volwasse nen is tussen 1970 en 1974 ge daald met 3 procent per hoofd van de bevolking. 1 eze voet voortgaand weten we we in het jaar 2000 aan toe Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Potten kijkers In de Tweede Kamer kwam gistermiddag het structuur schema water voorziening aan de orde. Minis ter Vorrink leg de er nogmaals de nadruk op dat zuinig met het drinkwater moet worden omgesprongen. Van dit debat maakte de NV Kon. Sphinx uit Maastricht ge bruik een nieu we closetcombi natie te demon streren die vol gens deggen van de fabrikant jaarlijks miljar den liters water bespaart. De ka merleden moch ten even potten- kijken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 47-jarige invalide Suri naamse man heeft tegenover de Rotterdamse politie bekend, dat hij zijn 34-jarige vriendin Helouise R. Sno heeft vermoord. De werkloze man heeft het stoffelijk overschot elf dagen onder zijn bed verborgen gehouden. De man was in september van het vorige jaar naar Nederland gekomen. Hij had de laatste tijd veel ruzie met zijn meegereisde vriendin, omdat deze weer naar Suriname wilde terugkeren. Haar man en zeven kinderen had zij in Paramaribo achterge laten. Het tweetal bewoonde een kleine vochtige ruimte zonder ramen en sanitair in de Rotterdam se Bothastraat. De ruzies tussen beiden kwamen in de nacht van 14 op 15 januari tot een uitbarsting met de fatale afloop. De man verborg het lichaam onder zijn bed en vertelde aan haar familieleden dat zij naar Am sterdam was vertrokken. Toen de politie gisteren poolshoogte kwam nemen tilde een rechercheur bij toeval het bed op en ontdekte het stoffelijk overschot. Tegenover de politie verklaarde de man in Suriname al eens zeventien jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten wegens moord. De vrouw had haar terugreis naar Suriname al geboekt. Zij zou 15 februari vertrekken. I ADVERTÉHTIEI en gireer dit jaar een extra gift Voor: 3,- legt u al een pleister op de wond 10.- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 300,- geeft u een huisapotheek 750,- schenkt u een invalidewagcn Uw hulp brengt medische hulp! GIRO 51360 UTRECHT (ANP) De oliemaatschappij Gulf dumpt milieugevaarlijke afvalstoffen op haar fa brieksterrein in Rozenburg aldus districtbestuurder C. Verhappen van de industriebond NKV in Rotter dam. Volgens hem betreft het een sterk fosferhou- dend afvalprodukt. Gulf zou de afvalstoffen aangeboden hebben aan de verbrandingso ven van Rijnmond. Verbranding zou echter vanwege de hoge temperatuur alleen in kleine hoeveelheden tussen het huisvuil mogelijk zijn, waardoor de kosten zeer hoog worden. De heer Verhappen zegt dat de afvalstoffen over het Gulfterrein zijn verspreid en dat ze later door een tuinder onder de grond zijn verwerkt. Een woordvoerder van Gulf heeft de beschuldigingen tegengespro ken. Gulf heeft volgens de woordvoerder een onafhankelijk labora torium in Amersfoort laten onderzoeken of dumpen gevaarlijk zou zijn voor het milieu. Toen het laboratorium op 10 december meedeelde dat de sporen fosforzuur ongevaarlijk zijn, heeft Gulf de provincie op 11 december het laboratoriumrapport gestuurd en gemeld dat het afval op de openbare stortplaats in Rozenburg zou worden gedumpt. Dat is gebeurd nadat Gulf de stukken met het provinciale stempel had teruggekregen. De kiezel met fosfaatzuur is niet op het bedrijfsbestuur gestort, aldus de woordvoerder. Belgische frank naar dieptepunt AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank heeft gisteren volgens valutamarktkringen ongeveer 325 min Belgische franken moeten kopen om te voorkomen, dat deze muntsoort beneden de laagst toegestane koers 6.7925) zou zakken. De tegenwaarde van deze transactie laat zich becijferen op circa 22.1 min. De markt neemt aan, dat het een technische kwestie is geweest. De eerste solovlucht van Susan Campbell verliep niet direct helemaal zoals zij zich dat had voorgesteld. Tijdens de vlucht raakte zij een electrische draad en het toestel kwam terecht op het dak van een gebouw in Los Angeles. Susan liep lichte verwondingen op. Sneeuwstormen Noord-Span- je wordt door zware sneeuw stormen geteisterd. Bilbao was gisteren voor het eerst sinds vijf jaar ingesneeuwd, het vliegveld van deze stad was gesloten. De sneeuw blokkeerde het autover keer op veel wegen in Basken land en in de provincies Alava en Navarra. Vredesapostel De Zwitserse vredesapostel Datwyler is giste ren in Zumikon (kanton Zürich) overleden. Hij werd 89 jaar. In 1958 liep hij met een witte vlag van Helsinki naar Moskou, waar hij zich op het Rode Plein uit riep tot „Tolstoi nummer twee". Datwyler probeerde ook tot Ca stro door te dringen om te plei ten voor de politieke gevange nen op Cuba.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1